FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.11.2025 klo 18:19:00 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Paras paikka katsoa Liigaa on...
WHA
Tikkurilan urheilupuisto
Keskuskentän jalkapallostadion
BA
Tapiolan urheilupuisto
MCA
Myyrmäki stadion
Kaupin urheilupuisto
Harjun stadion
Oulunkylän stadion
kotisohva
kantabaari
boikotoin

Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 70
 
Kirjoittaja Aihe: Yleiskeskustelu - Kansallinen Liiga 2021  (Luettu 281825 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
PK-35 Vantaa

Poissa Poissa


Vastaus #525 : 24.04.2021 klo 18:36:54

PK-35 Vantaa – KuPS 0-3 (0-1)

28´ 0-1 Gentjana Rochi
59´ 0-2 oma maali
87´ 0-3 Gentjana Rochi

Otteluraportti: Punamustille kotitappio KuPSia vastaan
https://pk35vantaa.fi/2021/04/24/punamustille-kotitappio-kupsia-vastaan/

PK-35 TV: Päävalmentaja Jari Väisäsen mietteet KuPS-ottelusta
https://youtu.be/Be2SkX7F54A
« Viimeksi muokattu: 24.04.2021 klo 19:07:16 kirjoittanut PK-35 Vantaa »
Nuorenanätti

Poissa Poissa


Vastaus #526 : 24.04.2021 klo 22:23:31

Alla on vaihtoehtoisia totuuksia Kansallisen liigan jalkapallojoukkueista kahden pelatun kierroksen jälkeen.

*

HPS puolusti ensimmäisellä kierroksella KuPS:a vastaan kilpikonnaa ja päästi ”vain” neljä maalia. Ajateltiin jo, ettei tämä nyt niin pahalta näytä.

Toiselle kierrokselle HPS sai vastaan myös sarjan häntäpäähän ennustetut Helsingin kanssasisaret PK-35:stä. HPS lähti selvästi enemmän pelaamaan kuin KuPS:a vastaan, mistä voi antaa joukkueelle pisteet. Toisaalta, jos lähtee pelaamaan, olisi suotavaa, että osaisi pelata, edes vähän.

HPS avasi peliä kuin heikosti valmennettu junnuporukka. Koko puolustuslinja seisoi kirjaimellisesti linjassa rangaistusalueen rajan korkeudella. Pikkuisen ylempänä oli staattinen keskikentän pohja. Näiden kesken sitten koetettiin pallotella, kun Pallokerho kerran ei ottanut palloa pois ja sitten kiskaistiin pallo jonnekin sinne päin. Pallokerholta kesti kymmenen minuuttia huomata kuinka epätasapainossa vastustajan pelinavaus oli. Loppu olikin sitten sellaisen joukkueen maali-ilottelua, jonka heikkous on maalinteko.

HPS:n pelaajisto ei ehkä kestä vertailua liigan muihin joukkueisiin, mutta kahden pelin perustella näyttää, ettei kestä valmennuskaan. Joukkueen ja valmennuksen on pakko parantaa tai tästä tulee pitkä kausi ja lyhyt visiitti.

*

HJK on aloittanut pelin kahdella voitolla. JyPK:n kankea bussipuolustus ei ehkä ollut todellinen mittari, mutta TiPS antoi jo naisekkaan vastuksen. Paljon on puhuttu HJK:n pelaajamateriaalin poissaoloista ja kapeudesta. Vaikuttaa, että turhaan.

JyPK peli näytti, että Kunnas on onnistunut kehittämään joukkueen pelaamista matalaa blokkia vastaan. Uhkaa luotiin monipuolisesti kummaltakin laidalta ja keskeltä, yhtä lailla rohkeilla tempokuljetuksilla, kaukolaukauksilla, keskityksillä kuin nopeilla matalilla pallonsiirroillakin. Paletti oli monipuolinen ja toimiva. Karjalainen ei tehnyt maalia, mutta on silti jatkuva uhka vastustajan boksissa.

TiPS:a vastaan HJK:n pelitapa oli viime kautiseen verrattuna selvästi suoraviivaistunut ja nopeutunut. TiPS ei missään nimessä ollut huono, mutta HJK tylstytti joukkueen. Korkealla joukkueen prässi oli aktiivista ja mietittyä ja matalalla tiivistä ja ammattimaista. Erityisesti keskimmäinen keskuspuolustaja Roth oli vakuuttava.

Joukkue on saanut hyvän flown päälle. Suurimmat testit ovat vielä toki edessä, mutta hyvä alku ei voi olla vaikuttamatta joukkueen itseluottamukseen ja ilmapiiriin. Näillä näkymin Kunnas myhäilee kauden päätteeksi kaulassaan kaulaliinan sijaan mitali.

*

ÅU on laajalti mediassa nimetty suurimmaksi ennakkosuosikiksi. Kompurointi PK-35 Vantaata vastaan muistutti joukkueen viime kauden TiPS avausta. Tappio ei ollut kaukana eikä joukkue vaikuttanut ihan mestarisuosikilta. Saarelaisten peli oli kuitenkin ennen kaikkea tasaista ja ammattimaista läpi kauden. Sarjan paras puolustus takasi kultaiset mitalit. Sama ei ole kaukana tänäkään vuonna. Tämän kauden toisessa ottelussa kaatui Ilves vahvan esityksen jälkeen 0-3.

Täksi kaudeksi päävalmentajaksi palasi brittiläinen Steve Beeks, jonka Åland Unitedin urheilutoimenjohtaja Mikael Virta kuvasi suosivan suoraviivaista, perinteistä brittifutista. Alun jälkeen näkemys vaikuttaisi pitävän paikkansa.

Ilves-ottelussa pallo pelattiin lähes joka hyökkäyksessä kaaripallolla rangaistualueelle. Odotin koko pelin kuulevani Beeksin huutavan kentän raunalta ”Get it in the mixer!” Pelissä näkyivät erittäin vahvat 80-lukulaiset brittien ”winning strategy” -ajattelun piirteet, joihin saarvivaltio aikanaan perusti koko jalkapallovalmennuksensa junioreista maajoukkueeseen. Ideologia vanheni ennen näkemättömän nopeasti ja ajoi koko englantilaisen jalkapallon itkunsekaiseen kriisiin. Ehkä tälle ajattelulle löytyy Kansallisesta liigasta sijansa nyt, 40 vuotta strategian kehittämisen jälkeen.

Jos Beeks ja ÅU saavuttavat tänä vuonna mitalisijan, kuten vahvasti vaikuttaa, tekevät seurajohto ja valmennus taktiikan toimimisesta yhtä epäloogisia päätelmiä kuin alkuperäisen strategian laatijat. Saarelaisten menestys ei ole winning strategy -ajattelusta kiinni. Joukkueen pelaajamateriaalilla mitalisija olisi saavutettavissa vaikka heittämällä pelaajat kentälle keskenään ilman valmentajan ohjeita.

On mielenkiintoista nähdä, kuinka hyvin sarjan kärkipäähän veikatut joukkueet osaavat Beeksin vanhentuneen taktiikan nollata, vai osaavatko. Omalla tavallaan Beeksin ÅU toimii Kansallisen liigan ja sen valmentajien tason mittarina. Veikkaan, että ÅU on sarjassa lopulta mitaleilla. Toivon, ettei ole, koska sarjan pitäisi olla modernia huippu-urheilua, ei roikkupalloa jostain Rick Astleyn ja takatukkien aikakaudelta.

*

Ilves menetti tukun viime kauden keskeisiä pelaajia eikä Lada Lahtisen valmennus kaudella 2020 varsinaisesti hurmannut. Kovasti nuorentunut joukkue asetti kaudelle 2021 kovat tavoitteet, mikä äkikseltään vaikutti ulospäin yhtä realistiselta kuin muiden pikkutyttöjen unelmat urasta prinsessana.

Joukkue kuitenkin tasasi pisteet ennalta vahvempaa Honkaa vastaan pelissä, jota ei pystynyt seuraamaan sen paremmin paikan päältä kuin Ruudun lähetyksestäkään. Toisessa pelissä ÅU runttasi Ilves-pentujen reppuun kolme maalia antamatta nuorille juuri mahdollisuuksia. Tästä ei kannata tehdä liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Ålandin inhorealistinen tulosjalkapallo ja rutinoituneet pelaajat ovat tällä kaudella Ilveksen kokoonpanolle pahin mahdollisen vastustaja.

Selvästä tappiosta huolimatta Ilveksen pelaaminen oli viime kautta paremmin tasapainossa. Joukkueen 4-3-3 ryhmityksen liikkumisessa oli puutteita, mutta se oli silti parempaa kuin kertaakaan edellisellä kaudella. Ladaa on ilmeisesti talven aikana viritetty Pirkkalan Tee Se Itse -hallilla.

Tavoitteet ovat joukkuelle kovat, mutta ihan heti en nuorta ryhmää olisi pudottamassa sarjan hännille. Mitali voi olla haihattelua, mutta ylempi loppusarja voi juuri ja juuri olla joukkueen saavutettavissa. Huonostikin voi käydä. Lada on  rakentanut pilvilinnaa ja pilvilinnoilla on tapana romahtaa. Parin ensimmäisen pelin perusteella Ilves on kuitenkin erittäin mielenkiintoinen joukkue seurattavaksi.

*

JyPK on aloittanut yhtä kankeasti kuin viime kaudellakin. Omiin on ehkä kolissut vähemmän, mutta yhtään lähempänä ei joukkue ole pisteitä ollut. Lähestymistapa on kummassakin ensimmäisessä ottelussa ollut matala kilpikonna ja vastahyökkäykset. Pelaajamateriaali ei välttämättä täysin tue pelitapaa, mutta olosuhteet eivät ole juuri muuta ole mahdollistaneet.

HJK pelissä erityisesti keskikentän linja oli liian passiivinen ja hidas eikä kärkeen ollut heittää target-pelaajaa ennen kuin viimeiseksi 20 minuutiksi kohteeksi laitettiin toppari Taavitsainen. Honka-pelissä kohdepelaajana oli 185 senttinen Claire Oates, mutta targetia ei saatu riittävästi hyödynnettyä. Näytti, että nopeat hyökkäykset pyrittiin pelaamaan liian aikaisin laitoihin, jolloin keskikaistalla vaikuttava kohdepelaaja jäi toimeettomaksi. Kun nopeista hyökkäyksistä vielä puuttuivat nopeat pelaajat, ei pelitapa tai kokoonpano ollut joko loppuun asti mietitty tai muuten onnistunut.

Kahden ensimmäisen pelin yleiskatsauksen perusteella JyPK:n tilanne on huono. Jos vaivautuu vähän katsomaan pelin sisään sekä tarkkailemaan Stenroosin kentällä tekemiä muutoksia, kokonaisuus ei vaikuta läheskään yhtä heikolta. Joukkue hakee vielä itseään. JyPK tulee vielä kaksi peliä (KuPS ja ÅU) olemaan selvästi ottavana osapuolena.  Otteluohjelman kamala alku voi kääntyä JyPK:n eduksi. Kukaan ei odotakaan jyväskyläläisten ottavan noista pisteitä, ainoastaan vakiinnuttavan kokoonpanoa ja kehittävän peliä. Vasta neljä ottelua (Ilves, PK-35 Vantaa, HPS ja PK-35) sen jälkeen kertoo JyPK:n tämän kauden suunnan. Noistakaan peleistä ei pisteitä ole helpolla jaossa ja Stenroosin peluutuksesta on syytä löytyä tunnistettavaa ja harjoiteltua pallollista peliä, jota ammattipiireissä kutsutaan pelitavaksi. Pelkällä pelipaikkalotolla ja tsempillä ei sarjasta selvitä.

Stenroos saa anteeksi neljä tappiota, ei kahdeksaa. Siinä, neljän ja kahdeksan tappion välissä liikkuu Stenroosin mittari valmentajana.

*

Pahoittelen, etten nyt jaksa lyödä ketään enempää, vaikka mieli tekisi. Palaan loppuihin joukkueisiin myöhemmin.
pallojalassa

Poissa Poissa


Vastaus #527 : 24.04.2021 klo 23:10:13

Ensimmäiset kaksi kierrosta ovat osoittaneet sen saman mitkä edelliset kaudet: heikko valmennus tasoittaa materiaalieroja.
Pitkässä sarjassa lopulta paras materiaali vie voiton, mikäli valmennus ei estä pelaajia pelaamasta taitojensa mukaan.
Vähiten pelaajien taitotasoa heikentää KuPS jolla myös materiaali riittää mestaruuteen.
Åland ja etenkin Hongan valmennuksella sen sijaan on lähinnä negatiivinen vaikutus lopputulokseen.
PKVlta puuttui tänään pelaajia, mutta jatkossa se on varteenotettava hämmentäjä.
Niitä harvoja joukkueita, jossa valmennuksella on positiivinen vaikutus lopputulokseen.
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #528 : 25.04.2021 klo 09:54:37


Alla on vaihtoehtoisia totuuksia Kansallisen liigan jalkapallojoukkueista kahden pelatun kierroksen jälkeen.

*

Ana lyysia

*

Tätä lisää Ylos
season

Poissa Poissa


Vastaus #529 : 25.04.2021 klo 10:00:09

Nuorena nätti ja kaunista tekstiä
PK-35 Vantaa

Poissa Poissa


Vastaus #530 : 26.04.2021 klo 11:18:42

Punamustien viikkokatsaus: viikko 17
https://pk35vantaa.fi/2021/04/26/punamustien-viikkokatsaus-viikko-17/
Redbull

Poissa Poissa


Vastaus #531 : 27.04.2021 klo 08:27:25

Otan koppia Nuorenanätin tekemään analyysiin HPS kannalta.

Asia juurikin näin kuten NN kirjoittaa.
Uskon kuitenkin että joukkueella olisi ihan realistiset mahdollisuudet säilyttä sarja paikka liigassa mutta muutos pitää tapahtua nyt.
Talven treenipeleissä pyöritettiin erillaisia kokoonpanoja ja sama ralli on jatkunut kahden ensimmäisen kierroksen ajan.
Valmentajalla vaikeus päättää mikä on ykkösnyrkki, painaako vaakakupissa vanhat meriitit , parisuhdeasiat ??, itse näen että kyseessä on pitkälti valmennuksen ammattitaidottomuus. Toisaalta jos on kova luotto omiin ja pelaa rulettia ja hakee vielä kauden alussa ns ykkös kokoonpanoa niin  ok, Mutta veikkaan että näin ei ole.
Samoin silmiin pistävää on että pelaajien henkilökohtainen taitotaso on huonolla tasolla, ja myös kauden kahden ensimmäisen kierroksen MV peluutus on ihmetyttänyt. Kaksi ekaa kierrosta pelannut Tuomela ei mielestäni täytä millään tavalla liiga mv tasoa.

Eli itse näen että valmentajan pitää ottaa "ammattimainen" asenne. Nyt ei pelata enään kaikki pelaa asenteelle vaan tuloksesta.
Mikäli taasen valmennus ei pysty/uskalla tehdä päätöksi niin valmentaja vaihtoon.
 
PK-35 Vantaa

Poissa Poissa


Vastaus #532 : 27.04.2021 klo 21:09:02

Punamustien kotipeliputki Kansallisessa Liigassa jatkuu jo torstaina. Silloin PK-35 Vantaa saa vieraakseen sarjanousija Helsingin Palloseuran. Ottelu pelataan torstaina 29.4. klo 19.00 Myyrmäen stadionilla.

Otteluennakko:
https://pk35vantaa.fi/2021/04/27/pk-35-vantaa-emannoi-torstaina-hpsaa/
Pelinavaus

Poissa Poissa


Vastaus #533 : 29.04.2021 klo 11:48:43

Pelinavaus: Jakso 3:
https://byyri.com/pelinavaus-jakso-3-vieraina-pauliina-miettinen-ja-sanni-franssi/

Pelinavauksen kolmannessa jaksossa pureudutaan muun muassa Kansallisen Liigan avauskierrosten tapahtumiin. Podcastin vieraina ovat TiPS:n päävalmentaja Pauliina Miettinen sekä Helmareiden ja Real Sociedadin maalitykki Sanni Franssi.

Kysymyksiä tai esimerkiksi juttu- tai vierasideoita voi lähettää sähköpostitse: [email protected]
« Viimeksi muokattu: 29.04.2021 klo 11:55:02 kirjoittanut Pelinavaus »
Litti77

Poissa Poissa


Vastaus #534 : 29.04.2021 klo 21:42:20

Nähdäänkö pian ensimmäinen valmentajan vaihto? Hps valmentaja jos kestää koko kauden niin syvästi ihmettelen. Tai ehkei hps ole sitten mitään tavoitteita seuralta, jos katselevat tuota menoa.
HulluFutikseen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bayern München


Vastaus #535 : 29.04.2021 klo 22:39:32

Nähdäänkö pian ensimmäinen valmentajan vaihto? Hps valmentaja jos kestää koko kauden niin syvästi ihmettelen. Tai ehkei hps ole sitten mitään tavoitteita seuralta, jos katselevat tuota menoa.

En usko että tullaan näkemään valmentajan vaihtoa.  HPS on nousija joukkue ja todennäköisesti tulee putoamaan ensi kaudelle takaisin ykköseen. Taistelee sarjapaikoista ilveksen ja jypk kanssa.
PK-35 Vantaa

Poissa Poissa


Vastaus #536 : 29.04.2021 klo 23:09:44

PK-35 Vantaa - HPS 4-0 (2-0)

22´ 1-0 Wilma Forsblom
44´ 2-0 Oona Sevenius (rp.)
59´ 3-0 Wilma Forsblom
70´ 4-0 Sanna Saarinen

Otteluraportti: Punamustien voittotili aukesi vakuuttavasti
https://pk35vantaa.fi/2021/04/30/punamustien-voittotili-aukesi-vakuuttavasti/

PK-35 TV: Punamustien liigadebyyttinsä tehneen Sanni Solehmaisen ja kahdesti osuneen Wilma Forsblomin mietteet ottelusta
https://youtu.be/AmDAHdAU5Hc
Redbull

Poissa Poissa


Vastaus #537 : 30.04.2021 klo 07:09:00

En usko että tullaan näkemään valmentajan vaihtoa.  HPS on nousija joukkue ja todennäköisesti tulee putoamaan ensi kaudelle takaisin ykköseen. Taistelee sarjapaikoista ilveksen ja jypk kanssa.

No näin se taitaa olla että valmentaja vaihdosta ei nähdä vaikkakin siihen on selkeästi tarvetta.
Jos kolmen ensimmäisen kierroksen saldo 0 pistettä maalierolla 1-14 se kertoo että pakka TOTAALISEN sekaisin ja niinhän se oikeasti onkin. Kolmessa pelissä ollut jokaisessa eri avaus, vaihdoissa jne ei mitään logiikkaa. Totaalista sekoilua.
Totta on että joukkueen taitotaso ei kokonaisuutena hyvä, mutta joukkueessa on myös erittäin taitavia ja kokeneita pelaajia ja omasta mielestäni joukkueen pitäisi pelata näiden pelaajien kautta joilla taso liigaan riittää.

En usko että HPS haluaa tippua sarjasta, miksi he panostaisivat seurana olosuhteiden parantamiseksi jne...
Mutta tuohon valmennukseen ja sen vaihtamiseen liittyen. Mistä uusi valmentaja. Uuden valmentajan PITÄÄ tulla ulkopuolelta ja päästä liikkeelle puhtaalta pöydältä.
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #538 : 30.04.2021 klo 08:56:11


En usko että HPS haluaa tippua sarjasta, miksi he panostaisivat seurana olosuhteiden parantamiseksi jne...


Seuroilla voi olla joukkueilleen tavoitteita ja tahtotilaa tai sitten joukkueet toimivat itsenäisesti ja omilla tavoitteillaan franchising-periaatteella.  Olosuhteisiin panostaminen ei välttämättä liity kumpaankaan.  Liigatasolla luulisi tietenkin seuratason tavoitteellisuutta ja tahtotilaa löytyvän, mutta melko usein ne ovat lopulta vain yksittäisten seuratoimijoiden näkemyksiä.
Redbull

Poissa Poissa


Vastaus #539 : 30.04.2021 klo 13:01:20

Seuroilla voi olla joukkueilleen tavoitteita ja tahtotilaa tai sitten joukkueet toimivat itsenäisesti ja omilla tavoitteillaan franchising-periaatteella.  Olosuhteisiin panostaminen ei välttämättä liity kumpaankaan.  Liigatasolla luulisi tietenkin seuratason tavoitteellisuutta ja tahtotilaa löytyvän, mutta melko usein ne ovat lopulta vain yksittäisten seuratoimijoiden näkemyksiä.


Olen kanssasi periaatteessa samaa mieltä noista tavotteista. Seurahan voi asettaa tavoitteet aivan mihin vain mutta mielestäni se myös tarkoittaa että seura maksaa viulut ja luo edellytykset tavoitteiden tavoittelemiseksi.
Mutta sitten jos seura ei aseta tavoitteita ja kantaa siitä huolimatta taloudellisen vastuun niin silloin mennään kyllä metsään ja pahasti.
Jonkin aikaa Suomen tyttö ja nais futista seuranneena niin en ole oikeasti ikinä törmännyt siihen että seura asettaisi joukkueille mitään tavoitteita vaikka osallistuisivat joukkueen talouteen 50% osuudella.
Mielestäni tässä on Suomen tyttö/nais futiksen akilleenkantapää ja toki täytyy muistaa että yksi suuri tekiä on että esim liigassa 2/10 joukkueesta (ÅU ja Kups) voi sanoa että ovat lähes ammattilais joukkueita, HJK ja Honka .... niin ei kai voida edes puhua puoliammattilaisuudesta, Tips ehkä voisi sanoa että 1/3 osa ammattilais joukkue. Loput  PK-V , HPS, PK-Hki, Ilves ja Jypk mennään kyllä periaatteessa niin amatööritasolla että voi voi.


Nuorenanätti

Poissa Poissa


Vastaus #540 : 30.04.2021 klo 13:39:43

Pelinavaus: Jakso 3:

Tykkään, hyvä te.

Vieraat olivat mielenkiintoisia. Pauliina Miettisestä pidin jo aiemmin. Haastattelun jälkeen pidän vielä enemmän.

Franssiakin olisin kuunnellut mielelläni kauemmin.

Liigajoukkueiden analysointi livahti turhan nopeasti läpi.

Julkaisutahtia voisi tihentää.Kerran viikossa tahdilla jokaista joukkuetta ei välttämättä tarvitsisi käsitellä joka viikko ja käsiteltävien kohdalla pääsisi syvemmälle. Esimerkiksi Ålandin olisi tällä viikolla voinut jättää käsittelemättä, jos kummallakaan ei ollut joukkueesta paljoa muuta sanottavaa kuin, että ei ole paljoa sanottavaa.

Samalla vieraat voisi pudottaa yhteen viikossa ja käyttää siihen yhteen enemmän aikaa.

Hyvät lähdöt. Naisten jalkapallo ansaitsi oman podcastinsa. Kuuntelen jatkossakin.
Helmeri

Poissa Poissa


Vastaus #541 : 30.04.2021 klo 16:56:36


Mielestäni tässä on Suomen tyttö/nais futiksen akilleenkantapää ja toki täytyy muistaa että yksi suuri tekiä on että esim liigassa 2/10 joukkueesta (ÅU ja Kups) voi sanoa että ovat lähes ammattilais joukkueita, HJK ja Honka .... niin ei kai voida edes puhua puoliammattilaisuudesta, Tips ehkä voisi sanoa että 1/3 osa ammattilais joukkue. Loput  PK-V , HPS, PK-Hki, Ilves ja Jypk mennään kyllä periaatteessa niin amatööritasolla että voi voi.

Mikäli seuralla on palkattu päätoiminen + osa-aikaisia valmentajia,  onhan se eräällä tavalla ammattilaisseura. Jos vielä toimistossa on palkollisia, niin hyvähän siinä on harrastaa jalkapalloa.
Ganja

Poissa Poissa


Vastaus #542 : 30.04.2021 klo 21:47:17

Jonkin aikaa Suomen tyttö ja nais futista seuranneena niin en ole oikeasti ikinä törmännyt siihen että seura asettaisi joukkueille mitään tavoitteita vaikka osallistuisivat joukkueen talouteen 50% osuudella.

Eikai nyt enää ole olemassa pahemmin pääsarjajoukkueita jotka joutuisivat käymään seuran (lue: junnujen) kukkarolla? Hongassa junnuilta taidettiin pitkään siirtää rahaa, mutta eriyttämisellä tuo loppui? Tikkurilassa junnuilla ollaan kai osa maksatettu, mutta summa onneksi ei niin hirveä. Pihlajanmäessä toki vielä ison osan maksaa seura (junnut) käsittääkseni; joskaan sekään tuskin kauan voi jatkua.

Lainaus
voi sanoa että ovat lähes ammattilais joukkueita

Ammattilaisjoukkue kai tarkoittaisi sitä, että pelaajat pelaavat ammatikseen? Noissa joukkueissa on kasapäin pelaajia, joiden sopimus pakottaisi jonottamaan Hurstin Valintaan, jos futis olisi pääasiallinen tulonlähde.

Kaipaan myös lisätietoa siitä, millä perusteella Hongassa on enemmän ammattilaisuutta kuin Tikkurilassa. Miten sopimukset muka tätä tukevat?
hallo

Poissa Poissa


Vastaus #543 : 30.04.2021 klo 22:35:06

ammattilaisten status taitaa olla että pelaajat saavat palkkaa, ei valmentajat. Pelaajat on ne pelin keskiössä, ei taustat. Jos pelaajille ei palkkaa makseta kyseessä ei ole ammattilaisseura, näin yksinkertaista se on.
BenArfa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #544 : 30.04.2021 klo 23:06:02

Eikai nyt enää ole olemassa pahemmin pääsarjajoukkueita jotka joutuisivat käymään seuran (lue: junnujen) kukkarolla? Hongassa junnuilta taidettiin pitkään siirtää rahaa, mutta eriyttämisellä tuo loppui? Tikkurilassa junnuilla ollaan kai osa maksatettu, mutta summa onneksi ei niin hirveä. Pihlajanmäessä toki vielä ison osan maksaa seura (junnut) käsittääkseni; joskaan sekään tuskin kauan voi jatkua.

Varmasti niillä 200-300 katsojalla per ottelu, parilla paita ja laitamainoksella ja myydyillä kahveilla ja makkaroilla maksetaan kaikkien palkat ja muut joukkueen juoksevat kulut.
Ganja

Poissa Poissa


Vastaus #545 : 30.04.2021 klo 23:12:32

Varmasti niillä 200-300 katsojalla per ottelu, parilla paita ja laitamainoksella ja myydyillä kahveilla ja makkaroilla maksetaan kaikkien palkat ja muut joukkueen juoksevat kulut.

Tiedän, että onnistuu.
blackhawk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Suomi, Everton


Vastaus #546 : 30.04.2021 klo 23:16:19

Varmasti niillä 200-300 katsojalla per ottelu, parilla paita ja laitamainoksella ja myydyillä kahveilla ja makkaroilla maksetaan kaikkien palkat ja muut joukkueen juoksevat kulut.

Käytännössä tuo vaatii vain varakkaita faneja, jotka osallistuvat kuluihin. Siis sellaisia kuin Ari Lahti tai Anders Wiklöf.
åland20

Poissa Poissa


Vastaus #547 : 01.05.2021 klo 08:35:17

ammattilaisten status taitaa olla että pelaajat saavat palkkaa, ei valmentajat. Pelaajat on ne pelin keskiössä, ei taustat. Jos pelaajille ei palkkaa makseta kyseessä ei ole ammattilaisseura, näin yksinkertaista se on.
Palloliiton säännöistä: 4) Ammattilainen:
Pelikauden aikana vähintään 15 vuotta täyttävä pelaaja, joka saa tai tulee saamaan jalkapallon pelaamisesta pelikaudessa yli 2.000 euroa veronalaista tuloa, ja joka pelaa miesten kolmessa ylimmässä sarjassa tai naisten kahdessa ylimmässä sarjassa pelaavassa joukkueessa. Veronalaiseksi tuloksi ei tässä kohtaa huomioida erilaisia bonusehtoja ja muita vastaavia tulevaisuudessa selviäviä maksuja.
2fst4u

Poissa Poissa


Vastaus #548 : 01.05.2021 klo 09:13:06

No näin se taitaa olla että valmentaja vaihdosta ei nähdä vaikkakin siihen on selkeästi tarvetta.
Jos kolmen ensimmäisen kierroksen saldo 0 pistettä maalierolla 1-14 se kertoo että pakka TOTAALISEN sekaisin ja niinhän se oikeasti onkin. Kolmessa pelissä ollut jokaisessa eri avaus, vaihdoissa jne ei mitään logiikkaa. Totaalista sekoilua.
Totta on että joukkueen taitotaso ei kokonaisuutena hyvä, mutta joukkueessa on myös erittäin taitavia ja kokeneita pelaajia ja omasta mielestäni joukkueen pitäisi pelata näiden pelaajien kautta joilla taso liigaan riittää.

En usko että HPS haluaa tippua sarjasta, miksi he panostaisivat seurana olosuhteiden parantamiseksi jne...
Mutta tuohon valmennukseen ja sen vaihtamiseen liittyen. Mistä uusi valmentaja. Uuden valmentajan PITÄÄ tulla ulkopuolelta ja päästä liikkeelle puhtaalta pöydältä.
Hopsin päävalmentajahan on todella kokematon ja tottunut aikaisemmissa valmentajapesteissään siihen, että joukkue ja sen materiaali ovat sarjan kärkipäätä, jolloin on pystynyt lähestymään peliä pallonhallinnan kautta. Nyt kun tilanne on se, että pitäisi pelata "inhorealistista tulosfutista", niin voi olla ettei työkalupakista löydykään niitä tarvittavia palasia. Tai ehkä teoriassa, mutta jos ei ikinä ole valmentanut altavastaajan asemassa olevaa joukkuetta, niin tässä kohdassa on vähän huono harjoitella. Sama koskee Klubista & /Alue/MaJu-valmennuksesta tullutta apuvalmentajaa eli sieltä tuskin tulee apuja jos haluttaisiin muuttaa peliä matalaan blokkiin ja vastahyökkäyksiin perustuvaksi "tulosfutikseksi".
ohilaukaus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Savo AC


Vastaus #549 : 03.05.2021 klo 06:20:08

KuPS marssii tällä kaudella mestaruuteen, mutta itsellä ja myös monilla seuran sisällä on kuitenkin huoli tulevaisuudesta, Omia junioreita ei ole tälle kaudelle noussut pelaavaan kokoonpanoon ja eikä sitä ole tapahtumassa varmaan ihan lähivuosinakaan, Toivottavasti olen väärässä. HJK tällä kaudella vastaantulija, mutta loukkaantumissuma jos helpottaa niin nousee kyllä kurimuksesta. Nyt vastuuta saa puolenkymmentä omaa kasvattia ja jos kehitys jatkuu ja naisjoukkueeseen edes pikkuisen panostettaisiin olisi Klubilla vahva tulevaisuus. JyPK on onnistunut osittain sössimään vahvat juniori-ikäluokkansa ainakin osittain. Paljon lopettamisia pelaajilta tai harrastelemaan siirtymisiä maajoukkuekuvioissa olleilta pelaajilta. Liigajoukkueeseen ei löydy resursseja tai sitten ne löytyvät viime hetken paniikkihankintoina.

 
Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 70
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa