bhawks
Poissa
|
 |
Vastaus #4600 : 29.09.2021 klo 10:16:24 |
|
Puolan janari ollu jo kotona monta päivää sitten ja jatkuvuutta edustaa Dormannin vielä julkistamaton jatko.
|
|
|
|
|
Marcus Aurelius
Poissa
Suosikkijoukkue: Seinajoen JK
|
 |
Vastaus #4601 : 29.09.2021 klo 10:19:57 |
|
Oli Puolassa tai ei, niin tuskinpa Wolsztynskillä yläloppusarjan peleissä mitään tekisikään.
|
|
|
|
|
tallywagon
Poissa
|
 |
Vastaus #4602 : 29.09.2021 klo 10:32:30 |
|
Antakaa nyt oikeasti niitä nimiä, joita pitäisi signata foorumin mielestä. mielenkiintoista lukea ja niin, että jokaisesta ehdotetusta jää jälki. Voidaan sitten seurata ko. pelaajan menestystä seuraavat 12 kk ja miettiä uudelleen. Suomalaisia vaihtoehtoja ei ole kovin montaa, kun halutaan pelata mitaleista ja europaikoista.
Itse lähtisin tästä puulista neuvottelemaan, toki osan kohdalla ULKOMAAT taitaa olla se kohde, mutta jos kerran nyt toivoa saa.. Ville Koski, Otso Koskinen, Niilo Saarikivi, Pyry Soiri (tosin meni jo Klubiin), Riku Riski, Otso Virtanen, Saku Savolainen, Felipe Aspegren, Tim Väyrynen, Diogo Tomas, Santeri Haarala, Axel Vidjeskog, Urho Nissilä, Arttu Hoskonen, Aleksi Paananen, Benjamin Källman, Petteri Forsel, Martti Haukioja, Lucas Lingman, Casper Terho, Miro Tenho, Santeri Väänänen, Matti Peltola, Anthony Olusanya, Valtteri Moren, Niklas Leinonen, Joel Mattsson, Elias Mastokangas, Jere Kallinen, Teemu Jäntti, Tim Sparv. e. Tietty divarista löytyy varsinkin nuoria lupauksia. Mielelläni ottaisin esimerkiksi Samuel Aninin. En tiedä minkälaisia suunnitelmia Klubilla on miehen varalta, mutta jos tässä Klubin vasalliksi ajaudutaan, niin lainalle sitten ensi kaudeksi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.09.2021 klo 10:50:05 kirjoittanut tallywagon »
|
|
|
|
|
Zewe25
Poissa
|
 |
Vastaus #4603 : 29.09.2021 klo 10:57:33 |
|
Seinäjoella on vähän se hankala puoli että asukasmäärältään pieni kaupunki, eikä Etelä-Pohjanmaakaan mikään valtavan suuri alue ole, joten kotimaisia nuoria pelaajia yritetään houkutella muualta, pohjoisesta ja etelästä. Monelle lupaavalle pelaajalle voi olla melko suuri kynnys muuttaa esim PK- seudulta "landelle", pois perheen ja tuttavapiirin luota epävarman ammattilaisurheilijauran mahdollisuuden vuoksi, joten pelailu kotiseudun pienempien seurojen edustuksissa saattaa vaikuttaa paremmalta vaihtoehdolta. Kokeneemmilla pelaajilla jotka palaavat Suomeen isoimmat kysymykset liittyvät jo urheilun ulkopuolisiin asioihin, eli haluaako muuttaa Seinäjoelle jos vaihtoehtoina on isompia etelän kaupunkeja, joiden lähellä asuu mahdollisesti perhettä yms. Mielestäni hyvää työtä SJKssa tehty esim urheilulukion ja yhteistyöseurojen kautta kuitenkin.
|
|
|
|
|
Hziulquoigmnzhah
Poissa
|
 |
Vastaus #4604 : 29.09.2021 klo 11:25:47 |
|
Oli Puolassa tai ei, niin tuskinpa Wolsztynskillä yläloppusarjan peleissä mitään tekisikään.
Kummallinen sattuma tai ei, mutta ennen Rafan tuloa Tucolla 14 ottelussa 1 maali. Rafan soppari julkaistiin 12.8. ja sen jälkeen Tucolla 8 ottelua 5 maalia. Thank You Rafa The Striker!
|
|
|
|
|
sjksjksjk
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honkavaara
|
 |
Vastaus #4605 : 29.09.2021 klo 11:50:58 |
|
Kummallinen sattuma tai ei, mutta ennen Rafan tuloa Tucolla 14 ottelussa 1 maali. Rafan soppari julkaistiin 12.8. ja sen jälkeen Tucolla 8 ottelua 5 maalia. Thank You Rafa The Striker!
Tuco palaa aina lomilta sen 20 kg ylipainoisena. Joku voisi sanoa sille, että kyllä uran jälkeen ehtii herkutella. Olen kyllä muuten ollut ihan tyytyväinen Tucon asenteeseen vaikka maaleja ei tullutkaan alkukaudesta.
|
|
|
|
|
kilizeero
Poissa
|
 |
Vastaus #4606 : 29.09.2021 klo 12:01:57 |
|
Itse lähtisin tästä puulista neuvottelemaan, toki osan kohdalla ULKOMAAT taitaa olla se kohde, mutta jos kerran nyt toivoa saa..
Ville Koski, Otso Koskinen, Niilo Saarikivi, Pyry Soiri (tosin meni jo Klubiin), Riku Riski, Otso Virtanen, Saku Savolainen, Felipe Aspegren, Tim Väyrynen, Diogo Tomas, Santeri Haarala, Axel Vidjeskog, Urho Nissilä, Arttu Hoskonen, Aleksi Paananen, Benjamin Källman, Petteri Forsel, Martti Haukioja, Lucas Lingman, Casper Terho, Miro Tenho, Santeri Väänänen, Matti Peltola, Anthony Olusanya, Valtteri Moren, Niklas Leinonen, Joel Mattsson, Elias Mastokangas, Jere Kallinen, Teemu Jäntti, Tim Sparv.
e. Tietty divarista löytyy varsinkin nuoria lupauksia. Mielelläni ottaisin esimerkiksi Samuel Aninin. En tiedä minkälaisia suunnitelmia Klubilla on miehen varalta, mutta jos tässä Klubin vasalliksi ajaudutaan, niin lainalle sitten ensi kaudeksi.
Tässähän on nyt sitten hyvä alku. Ville Koski 02, synt toppari, kenen tilalla tämä pelaisi, kun omista löytyy Vainionpää ja Tikkanen. Koskinen ja Saarikivi, ohittaisivatko esim Håkansin ja Strengin? Sama pätee oikeastaan Kallinen, Mastokangas, Terho. Santeri Haarala oli vuosi sitten Ilves kakkosessa, Widjeskog, Olusanya Jarossa Aleksi Paananen, voisi olla realismia, mutta varmaan aikalailla kärjessä Interilläkin. Aspegren , Tomas(olisiko tarvittu?) olisi voinut olla sellaisia nimiä. Sparv, Soiri, ym aika hankalaa viedä hjkn edestä. Forsell olisi voinut olla saatavilla mutta oliko haluakaan? Väyrystä kaiketi yritettiin mutta KuPs vei voiton. Samuel Anini, Kai Meriluoto hyviä pelaajia mutta ihan täys työ vielä Ykkösessä, nostaisiko joukkueen tasoa SJKlle. Väänänen ja Peltola voisi itse asiassa olla hyviä hakuja. Akatemiassa hyviä pelaajia. Löytyykö esim parempaa kuin Kingsley Ofore mistään? Oskar Pihlaja, Uusi-Autti, Rintamäki, Olssbo. Sjk akatemia varmaan pelaajia tarvii myös.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.09.2021 klo 12:10:51 kirjoittanut kilizeero »
|
|
|
|
|
darraf
Poissa
|
 |
Vastaus #4607 : 29.09.2021 klo 12:11:39 |
|
Paanasella sopimus Interin kanssa myös ensi kaudeksi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.09.2021 klo 12:13:47 kirjoittanut darraf »
|
|
|
|
|
tarifu
Poissa
|
 |
Vastaus #4608 : 29.09.2021 klo 14:15:49 |
|
Linkki tähän poisteltiin oli ilmeisesti sääntöjen vastainen. Otsikkohaulla: SJK:n uusi toimintamalli esitellään 30.11.2018. Löytyy tuonaikaisia kuvauksia tehtävistä kuka niitä pelaajia seurassa etsii. Muutoin kyllä teksti sellainen että sirkus varmasti jatkuu...
|
|
|
|
|
Smuma
Poissa
Suosikkijoukkue: Kiovan kummitus
|
 |
Vastaus #4609 : 29.09.2021 klo 16:22:35 |
|
Viesti taisi sisältää emojin. Kaikille vähän kirjoittaville/uusille muistutuksena, että täällä saa käyttää vain foorumin omia hymiöitä, emojeja sisältäviä viestejä poistetaan ilman ilmoitusta. Hymiöistä löytyy lista säännöt-osion alta.
|
|
|
|
|
tallywagon
Poissa
|
 |
Vastaus #4610 : 29.09.2021 klo 18:46:51 |
|
Tässähän on nyt sitten hyvä alku. Ville Koski 02, synt toppari, kenen tilalla tämä pelaisi, kun omista löytyy Vainionpää ja Tikkanen. Koskinen ja Saarikivi, ohittaisivatko esim Håkansin ja Strengin? Sama pätee oikeastaan Kallinen, Mastokangas, Terho. Santeri Haarala oli vuosi sitten Ilves kakkosessa, Widjeskog, Olusanya Jarossa
Aleksi Paananen, voisi olla realismia, mutta varmaan aikalailla kärjessä Interilläkin. Aspegren , Tomas(olisiko tarvittu?) olisi voinut olla sellaisia nimiä. Sparv, Soiri, ym aika hankalaa viedä hjkn edestä. Forsell olisi voinut olla saatavilla mutta oliko haluakaan? Väyrystä kaiketi yritettiin mutta KuPs vei voiton.
Samuel Anini, Kai Meriluoto hyviä pelaajia mutta ihan täys työ vielä Ykkösessä, nostaisiko joukkueen tasoa SJKlle. Väänänen ja Peltola voisi itse asiassa olla hyviä hakuja.
Akatemiassa hyviä pelaajia. Löytyykö esim parempaa kuin Kingsley Ofore mistään? Oskar Pihlaja, Uusi-Autti, Rintamäki, Olssbo. Sjk akatemia varmaan pelaajia tarvii myös.
Kun kerran kysyttiin, niin tarjosin listan kotimaisista pelaajista, jotka itselle kelpaisi rosteriin kun mitaleista taistellaan (ja jos etsittäisiin sellaista talenttia, jonka voisi laittaa lähitulevaisuudessa lihoiksi). Se ei tarkoita että kaikkien perässä pitäisi olla, mutta en myöskään täysin osta väitettä siitä, että Veikkausliigassa olisi pula mitalitaistoon kelpaavista kotimaisista pelaajista. Aina toki voisi olla lisää ja kilpailu nostaisi varmasti tasoa. Mutta toivottavasti tässä otetaan askelia eteenpäin sen suhteen, että Kerhon junnuputkesta nousisi uusia lupauksia kiihtyvään tahtiin.
|
|
|
|
|
sonny burnett
Poissa
Suosikkijoukkue: Raimon bisnekset
|
 |
Vastaus #4611 : 29.09.2021 klo 20:51:27 |
|
Kultalippu nyt 39€.
|
|
|
|
|
KympinMessi
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #4612 : 30.09.2021 klo 19:25:49 |
|
Haka teki palveluksen. Sunnuntaina vähintään piste kotiintuomisina Stadista!
|
|
|
|
|
tallywagon
Poissa
|
 |
Vastaus #4613 : 30.09.2021 klo 19:43:50 |
|
Haka teki palveluksen. Sunnuntaina vähintään piste kotiintuomisina Stadista!
Joo, onneksi Haka hoiti. Vahvoilla ollaan europaikan suhteen jos Ilves ja Hifk saataisiin kaadettua… Helsingistä ei vaan ihan hirveästi pisteitä herunut, mutta ehkä tämä on se syksy kun kaikki on toisin.
|
|
|
|
|
Zewe25
Poissa
|
 |
Vastaus #4614 : 30.09.2021 klo 20:45:23 |
|
SJKlla ainakin se etu että enemmän lepo ja valmistautumispäiviä välissä. Veikkaan että Klubi joutuu vähän kierrättämään jopa pelaajia.
|
|
|
|
|
sami55
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #4615 : 01.10.2021 klo 06:52:34 |
|
Saatiin varapatruuna. Nyt vielä esim. tasuri lupilta, niin alkaa näyttämään hyvältä.
|
|
|
|
|
SamppaL
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #4616 : 01.10.2021 klo 08:38:18 |
|
Vähä posia. Ehkä seuran puheenjohtaja harjoitti medialle antamissaan kommenteissaan käänteispyskologiaa. Nyt pelaajilla ja valmentajalla on enemmän näytönhaluja top 6 jengejä vastaan ja voittoja tulee. Toiset osaa vetää oikeista naruista, onnistuisikohan myös valmentaminen?
|
|
|
|
|
Marcus Aurelius
Poissa
Suosikkijoukkue: Seinajoen JK
|
 |
Vastaus #4617 : 01.10.2021 klo 18:15:49 |
|
|
|
|
|
|
Smuma
Poissa
Suosikkijoukkue: Kiovan kummitus
|
 |
Vastaus #4618 : 01.10.2021 klo 21:06:04 |
|
Ohhoh, hieno homma!
|
|
|
|
|
tallywagon
Poissa
|
 |
Vastaus #4619 : 02.10.2021 klo 08:07:13 |
|
Onnittelut Nikkolle. Näköjään aika kovatasoiset pelit tiedossa, kun ottavat mittaa Curacaosta ja Bahrainista  Lisäksi Vainionpää, Håkans ja Hannola varmaan matkaavat u21 jengin mukaan.
|
|
|
|
|
Qingjing Wuwei
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilmankin selviää
|
 |
Vastaus #4620 : 02.10.2021 klo 08:36:32 |
|
Hieno juttu tosiaan. Nikolla näköjään isovelikin majussa  Minnesotassa pelailee. Jos velipoika vähintään yhtä hyvä, niin siellähän on kova puolustus majussa 
|
|
|
|
|
Zewe25
Poissa
|
 |
Vastaus #4621 : 02.10.2021 klo 10:47:04 |
|
Onhan Boxall ollut Kerhon parhaita pelaajia, ellei jopa paras, tällä kaudella. Ottanut upeasti kapteenin roolin haltuun.
|
|
|
|
|
Sterling
Poissa
|
 |
Vastaus #4622 : 02.10.2021 klo 11:53:54 |
|
Näköjään aika kovatasoiset pelit tiedossa, kun ottavat mittaa Curacaosta ja Bahrainista  Offtopic, mutta Curacaolla on ihan hyvätasoinen maajoukkue nykyään, täynnä kelvon 'hollantilaisia'. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cura%C3%A7ao_national_football_teamBahrainkin on ihan kelvollinen, ovat olleet pari kertaa jopa lähellä (jatkokarsinnassa) MM-kisapaikkaa tällä vuosituhannella.
|
|
|
|
|
sami55
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #4623 : 03.10.2021 klo 08:35:51 |
|
Taas edessä peli, johon voi lähteä rennosti katselemaan. Kaikki mitä saadaan kotiin tuotavaksi on plussaa. Jos ihan rehellisiä ollaan, niin SJK on mielestäni ollut parempi kahdessa aikaisemmassa pelissä, joten kyllä tässä ihan oikeat mahdolliset ryöstöretkelle on. Ipa hävisi jo oman ensimmäisen pelinsä, joten tasurikin olisi aika arvokas.
|
|
|
|
|
1-1-8
Poissa
|
 |
Vastaus #4624 : 03.10.2021 klo 16:00:10 |
|
Onkos SJK Akatemiasta keskikentälle edustukseen ketään nousemassa? Huhua, tietoa tms.
|
|
|
|
|
|
|
|