FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.01.2026 klo 02:48:31 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Koska VPS vaihtaa valmentajaa?
Huhtikuussa - 3 (1.9%)
Toukokuussa - 10 (6.4%)
Kesäkuussa - 43 (27.6%)
Heinäkuussa - 16 (10.3%)
Elokuussa - 8 (5.1%)
Syyskuussa - 6 (3.8%)
Ehkä ensi talvena - 70 (44.9%)
Äänestäjiä yhteensä: 156

Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 96
 
Kirjoittaja Aihe: VPS 2021 - Ei vuodet kulu, ne kuluttaa  (Luettu 417421 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
taddei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #400 : 26.01.2021 klo 14:42:00

Maireita pommeja viikosta toiseen. Jonttu on kunnossa pysyessään ylikylän äijä Ykköseen.  Harmillista, että pari edellistä kautta on mennyt miehellä loukkaantumisten takia täysin penkin alle, mutta nyt on uuden nousun aika.
Jau

Poissa Poissa


Vastaus #401 : 26.01.2021 klo 14:42:41

Nyt kyllä Ylos Ylos

On kasattu sellainen hyökkäysarsenaali, että jos verkot ja Elisan katsomot eivät pullistele kesällä, niin hieman pettynyt pitää olla. Kuka siellä taustoissa tällä hetkellä oikein häärää? On meinaan häränkullin kokoinen suoritus ja hattu pois päästä. Ei nyt jaksa edes ajatella mitään koronasta aiheutuvia riskejä vaan totean vaan, että KAUSI KÄYNTIIN!
laitakoira

Poissa Poissa


Vastaus #402 : 26.01.2021 klo 15:02:13

Ykkönen:
----------Pöyhönen----------
Abdi-Pitkänen-Ceesay-Niemi--
-----Strandvall-Laatikainen----
-Vahtera-Morrissey-Pahkasalo--
----------Multanen------------

Fiilis on että jos Kassim julkaistaan niin menee Pahkasalon ohi lopulta. Ja eiköhän Sillah pelaa Niemen tilalle, ainakin toivottovasti.
turkistarhaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Munsala IK


Vastaus #403 : 26.01.2021 klo 15:10:35

Fiilis on että jos Kassim julkaistaan niin menee Pahkasalon ohi lopulta. Ja eiköhän Sillah pelaa Niemen tilalle, ainakin toivottovasti.
Taitaa Morrissey tuosta ekana pudota penkille..
Lunatic Leopard

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pystyraita hoikentaa


Vastaus #404 : 26.01.2021 klo 15:21:20

KAUSI KÄYNTIIN!

Vittu tämä!
Carsten Tancker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #405 : 26.01.2021 klo 15:25:25

Rokotteet perseeseen ja kausi käyntiin!
keane

Poissa Poissa


Vastaus #406 : 26.01.2021 klo 17:13:31

Vahteran pressi oli hyvää viihdettä. Kunnolla gonahtanut, kun ei lähtenyt isolla kirkolla lentoon. Mutta gona tai ei, niin on tosiaan ylikylän ukko Ykköseen.
Komigenare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #407 : 26.01.2021 klo 17:34:34

Materiaalia alkaa tulla julki. Linkkailen alle sitä mukaa, kun saavat eetteriin.

Joonas Vahtera (videohaastattelu)
Samuel Lindeman (videohaastattelu)
Antonio Almén (videohaastattelu)
Lehdistötilaisuus][url=https://www.youtube.com/watch?v=xS2dJzCsb9Q]Lehdistötilaisuus[/url] (videotallenne)

Virallinen sopimusuutinen
- 3v, 2v ja 1+1v
« Viimeksi muokattu: 26.01.2021 klo 19:00:59 kirjoittanut Komigenare »
Osallistuja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #408 : 26.01.2021 klo 18:12:49

Alkaa olla kyllä helvetin hyvä fiilis Vepsun meiningistä. Hyökkäyskalusto on niin kova, että nousu on tällä kertaa realistinen tavoite. Viime vuonna sitä uskalsi korkeintaan puoliharhaisissa unelmissa toivoa, mutta nyt se on ihan selkeä tavoite.

En tiedä pelaako nämä kaikki tähdet nälkäpalkalla vai onko Vepsu voittanut lotossa vai eletäänkö tässä rajusti velaksi, mutta ihan sama, kyllä tuntuu joka tapauksessa hyvältä tämän tason kokoonpanoa ihastellessa.

Alkaispa jo kausi.
BorisC

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Purha


Vastaus #409 : 26.01.2021 klo 18:29:23

Hurja porukka Vepsulle tulossa ja Lindessä saatoitte juuri saada pikkurahalla huippulaatua. Onpahan Karjalaisen lisäksi toinenkin syy seurata Ykköstä.
Kirvonen

Poissa Poissa


Vastaus #410 : 26.01.2021 klo 18:34:41

Vepsun pelit tulee päättymään keskimäärin 8-6. Puolustuslinjaan pitäisi vielä saada 2-3 Ykkösen tasoista pelimiestä Pitkäsen lisäksi, sitten alkaa nousu olla lähellä.
kihap

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS - Vaasan Palloseura


Vastaus #411 : 26.01.2021 klo 19:15:03

Nyt on kyllä hienoa! Todella positiivinen värinä joukkueen ympärillä.
Naama epäuskoisen onnellisessa virneessä menty viime ajat. Ja tänään Jonttu tuli takaisin. Upeaa on.
SimppaSuvela

Poissa Poissa


Vastaus #412 : 26.01.2021 klo 20:15:04

Hurja porukka Vepsulle tulossa ja Lindessä saatoitte juuri saada pikkurahalla huippulaatua. Onpahan Karjalaisen lisäksi toinenkin syy seurata Ykköstä.

Kyllä Linde on varmasti hyvä vahvistus Vaasaan kun ympärillä on kilpailukykyisempi joukkue kuin mitä Mylsällä oli...joskin hiukan ihmetellen seuraan tuota ex.MyPalaisten siirtymistä toisiin Ykkösen ja jopa Liigan seuroihin kuten Lindemanin ohella ainakin Huttunen, Palmasto, Kytilä, Finnäs, Laaksonen yms. eli oliko kyse siis enemmänkin joukkuepelin puutteesta kuin taitovajeesta?? 
pallopoju70

Poissa Poissa


Vastaus #413 : 26.01.2021 klo 21:10:16

Siirtohuhuissa on joku Kareem Mosesesta puolustaja 1* vepsuun kuulemma tullut Jeppikseen moikkaa tuttuja mutta ei jaroon menos
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #414 : 26.01.2021 klo 21:19:47

Kyllähän tässä alkaa olemaan pikku hiljaa nousuodotuksia. Vahteran paluu mainio juttu. Laatupelaaja Ykkösen tasolle ja aika kaukana edelleen mistään ikälopusta.

Pari pelaajaa vielä tulossa. Ehkä sinne peräpäähänkin saadaan vielä miestä sisään.
Jau

Poissa Poissa


Vastaus #415 : 26.01.2021 klo 21:35:08

Joku enemmän taustoista tietävä voisi halutessaan raottaa, että onko siellä budjetti noussut tai edes saatu pysymään samana (ja muilla taas laskenut)? Tässä on viime kauteen verrattuna melkoinen rivi kovia nimiä Ykkösen tasolle saatu naarattua. Lähtöpuolella on vain Koskimaa, Sarr ja Alanko ja loput eivät ole voineet olla mitenkään isoilla sopimuksilla.
MacGyver

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #416 : 26.01.2021 klo 21:46:55

Joku enemmän taustoista tietävä voisi halutessaan raottaa, että onko siellä budjetti noussut tai edes saatu pysymään samana (ja muilla taas laskenut)? Tässä on viime kauteen verrattuna melkoinen rivi kovia nimiä Ykkösen tasolle saatu naarattua. Lähtöpuolella on vain Koskimaa, Sarr ja Alanko ja loput eivät ole voineet olla mitenkään isoilla sopimuksilla.

Koskimaa, Sarr, Alanko, Mahlamäki, Puro, Garrett, Addai, Leislahti tosiaan lähtijät. Lisäksi Morrisseyllä ja Strandvallilla halvemmat sopimukset +Alangosta saatu siirtokorvaus.

Tulijoita Multanen, Pahkasalo, Vahtera, Marttinen, Pitkänen, Ceesay, Lindeman.

Eli ei joukkue välttämättä ole edes aivan valtavan paljon kalliimpi.
Komigenare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #417 : 26.01.2021 klo 21:53:45

Fiiliksiä sen pidempään makustelematta ja tarkemmin jäsentelemättä.

Videohaastattelut jotenkin upposivat (hyvässä mielessä). Joonas nyt veti jonkinlaisen katufutarin puheenvuoron kutakuinkin täydellisesti. Samuel kertoi mukavia asioita lässyttämättä. Antonion kohdalla nähtiin kaksikielisyyttä parhaimmillaan - kumpikin puhui äidinkieltään ja kaikki varmasti ymmärsivät.

Lehdistötilaisuudessa Karjalainen mainitsi, että kahta pelaajaa etsitään vielä. Ehkä sitä ei pidä ottaa lopullisena totuutena, mutta suuntaa se antaa. Pelipaikkojen vajetta mietin ja keksin useamminkin, mutta ainakin laajemmasta laitapelaaja-arsenaalista täytynee luopua. Toki Karjalaisen suosimaa kenttäryhmitystä ei vielä ole kerrottu mulle :) Yhtä kaikki. Jos lisähankinnat jäävät kahteen, niin pelimerkit laittaisin kiinni ainakin vasempaan pakkiin. Jäljelle jäävä kiinnitys onkin vähän hankalampi lyödä lukkoon, jos se tosiaan on viimeinen. Täydellisessä maailmassa hän olisi romuluinen pohjapelaaja, jolta luonnistuisivat myös kaikki puolustuslinjan pelipaikat. En myöskään menettäisi unia, jos miehistöön saataisiin kivikova toppari tahi tekijäluokan lähtökohtainen vakioavaaja oikeaksi pakiksi.

Talouspuolen kulisseihin olisi kiva kurkistaa, kun aika niukasti on faktaa tarjolla. Mitään kauhuskenaarioita en välitä tässä vaiheessa muodostaa. Positiivisesti haluaisin ajatella, että pelaajapalkkiossa on korona-ale, tällaisia nimiä on helpompi myydä yhteistyökumppaneille ja seuraan on hyvää imua.
kick off

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #418 : 26.01.2021 klo 22:02:02

Hyökkäys ja maalivahtiosasto näyttävät nyt todella hyvältä. Keskuspuolustus vielä mietyttää. Minun mielestä Pitkänen, Ceesay ja Peppe ei ole riittävän vahva trio jos ajatellaan liiganousua. Tuo puolustus huutaa vielä pari luotettavaa divarijyrää. Silloin olisi paketti suht valmiina.

Ja keskikentän puolustava soturi tyyliin Dafaa olisi vielä kiva lisä, jos massia löytyy.
« Viimeksi muokattu: 26.01.2021 klo 22:04:53 kirjoittanut kick off »
Hiekasta noussut

Poissa Poissa


Vastaus #419 : 26.01.2021 klo 22:26:13

Ehkä sinne peräpäähänkin saadaan vielä miestä sisään.

Liittyykö tuo toive jotenkin erityisesti Vepsuun? ;)
Jau

Poissa Poissa


Vastaus #420 : 27.01.2021 klo 10:29:27

Koskimaa, Sarr, Alanko, Mahlamäki, Puro, Garrett, Addai, Leislahti tosiaan lähtijät. Lisäksi Morrisseyllä ja Strandvallilla halvemmat sopimukset +Alangosta saatu siirtokorvaus.

Tulijoita Multanen, Pahkasalo, Vahtera, Marttinen, Pitkänen, Ceesay, Lindeman.

Eli ei joukkue välttämättä ole edes aivan valtavan paljon kalliimpi.
Nojoo, kun sen tarkemmin avaa, niin ei tässä ehkä ihan mahdottomuuksista puhuta budjetin puolesta.
Osallistuja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #421 : 27.01.2021 klo 10:46:37

Hyvä huomio MacGyveriltä.

Ehkä illuusio kovasta rahankäytöstä tulee siitä, että hankinnat ovat huomattavasti nimekkäämpiä kuin joukosta poistuneet. Ja näillä meidänkään uusilla nimimiehillä ei ole alla tykkikautta, jonka turvin pääsisi kovin helposti liigaan leveämmän pöydän ääreen, joten Vepsu on varmaan saanut nyt hyvällä hinta-laatusuhteella kovia nimiä, jos vain tasonnosto onnistuu heiltä. Ja miksei onnistuisi. Tässä on hyvä sauma pelaajilla palauttaa itsensä parrasvaloihin. Joukossa on kuitenkin monia sellaisia, joilla on rahkeita pelata tulevaisuudessa liigaa.

Toki kun tässä tulijoiden määrä kasvaa vielä, niin pelaajabudjetti nyt jonkun verran viime vuotta korkeampi on, mutta niin sen pitääkin olla, jos tässä nousta aiotaan. Tärkeintä tietysti on se, miten rahat käytetään, mutta nyt ainakaan ei ole juuri valittamista sen suhteen. Kun nyt vaan saataisiin koronarajoitukset helvettiin ennen kesää, että päästäisiin paikan päälle seuraamaan jengin otteita.

Koskimaalle pitää ehdottomasti järjestää jonkinlaisia juhlallisuuksia sitten, kun väki pääsee taas stadionille. Tuon luokan legenda ei voi poistua ilman huomionosoitusta takavasemmalle.
Jau

Poissa Poissa


Vastaus #422 : 27.01.2021 klo 10:56:29

Koskimaalle pitää ehdottomasti järjestää jonkinlaisia juhlallisuuksia sitten, kun väki pääsee taas stadionille. Tuon luokan legenda ei voi poistua ilman huomionosoitusta takavasemmalle.
Kyllä. Vieläkin snadisti vituttaa Peten kuningasidea päästää mies Kokkolaan koska pallollinen peli. Auvisen maaliodottama (omaan päähän) taisi olla ~0,4 maalia per peli " Ylos " mutta se siitä. Tai näin ainakin muistelen, että mies olisi itse halunnut jatkaa, mutta ei tarjottu sopimusta.
Djbb

Poissa Poissa


Vastaus #423 : 27.01.2021 klo 11:50:45

Mitään faktaa asiasta ei ole, mutta Kareem Mosesin kohdalla on kyllä nyt aika paljon sopivia yhteensattumia.

Mies on tällä hetkellä Jeppiksessä mutta ei siirry Jaroon.
On pelipaikaltaan laitapuolustaja joka on pelannut myös topparina ja juuri näille paikoille on nyt tarve.
Pelannut ennenkin Ykköstä.
Ilmeisesti Karjalaiselle tuttu pelaaja entuudestaan.
Perjantaina julkistetaan uusia sopimuksia
Komigenare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #424 : 27.01.2021 klo 14:05:50

Kausi alkaa kotiottelulla PK-35:ta vastaan lauantaina 17. huhtikuuta.

Katsotaan, josko sitä jaksaisi vähän myöhemmin kaivaa koko otteluohjelman. Jos joku ehtii ensin, niin siitä vain :) Ylos

 
Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 96
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa