Puupiä
Poissa
|
 |
Vastaus #2700 : 20.10.2021 klo 12:12:47 |
|
Saatiin myös vuosiksi elämyksiä ja jotain mitä seurata. Vähä unohtuu tosi asiat sulla!
Tämähän se monella …  Sotkussa on kaksi osapuolta. Ry vs Oy ja molemmilla eri intressit. Ry haluaa kehittää Kokkolan futista, siis paino sanalla Kokkolan. Siihen kuuluu myös Juniori-/akatemiatoiminta, eli se on iso kokonaisuus, jossa eri palasten pitää toimia. Silloin tulee hyvä. Sitten on tämä Oy, jolle Junioritoiminta ei kuulu ja siitä on vain lisäkuluja. Eli sitä puolta ei nähdä tärkeänä palasena kokonaisuutta. Vain edustusjoukkue on tärkeä, hinnalla millä hyvänsä. Ja se taas toimii niin kauan kun rahat riittävät. Viis siitä tuleeko koko kaupungista jatkossa enää yhtäkään jalkapalloilijaa. Kun kupla puhkeaa, nähdään lopputulos. Mitä on saavutettu? Onko tullut jotain pysyvää vai onko ollut vain pelkkiä sirkushuveja? Itse näin ulkopuolisena näkisin tilanteen semmoisena, että joku kultainen keskitie pitäisi löytää. Riittävän vankka taloudellinen pohja, jotta niitä vahvistuksia pystytään hankkimaan, mutta oma juniorimylly pitää myös laittaa kuntoon. Kovin monessa kaupungissa tämä ei ole onnistunut riittävän hyvin, mutta toivottavasti Kokkolassa löydetään yhteinen sävel.
|
|
|
|
|
Ederi
Poissa
|
 |
Vastaus #2701 : 20.10.2021 klo 12:17:21 |
|
Jos edustusjoukkueen toiminta halutaan vakaalle pohjalle niin sehän tietenkin vaatii, että paikallisia yrityksiä lähtee laajalla rintamalla sponsoreina mukaan. Yhden miehen show toimii pidemmän päälle jos kaveri on miljonääri (yhden omakotitalon panostus vuositasolla ei tunnu tällaiselle kaverille missään), mutta tällaista Kokkolaan tuskin koskaan saadaan. Sponsoreiden saaminen on kovaa työtä ja vaatii ammattitaitoa. Kokkolan seudulta löytyy varmasti tarpeeksi rahaa, mutta onko tahtoa ja tarpeeksi vahvaa jalkapallokulttuuria? Tarvittava budjetti ykkösen tasolle ei ihmeitä vaadi. Mitä jos esimerkiksi kannattajat tukevat toimintaa vuositasolla satasella (500 hlöä x 100 € = 50 000 €) ja yritykset lyövät pöytään 150 000 € (Pääsponsori 50 000 € ja 10 muuta 10 000 € per yritys).
Vaikuttaa, että KPV:ssa on heitetty pyyhe kehään ja lähinnä valitellaan kuinka vaikeata kaikki on. Toisaalta helpointa ja todennäköisesti järkevintä voisi olla edustusjoukkueen toiminnan lopettaminen ja keskittyminen pelkästään juniorityöhön.
|
|
|
|
|
Keijo kärkkäri
Poissa
|
 |
Vastaus #2702 : 20.10.2021 klo 12:41:05 |
|
Mitenkähän nämä kaikki tietäjät mitkä tietävät mitä pitäisi tehdä niin saataisiin tekemään asioita että homma toimii.
Ei muutakuin Ry:hyn hommiin ja näyttämään miten asiat hoidetaan. Turha se on poteroista huudella ja viisastella.
|
|
|
|
|
Tomppa
Poissa
Suosikkijoukkue: Kpv
|
 |
Vastaus #2703 : 20.10.2021 klo 12:51:50 |
|
Näkyy olevan Kpv Storekin Oyn omistuksessa joten sekin verkkokauppa loppuu sitten
|
|
|
|
|
LaMagicoEnPartido
Poissa
|
 |
Vastaus #2704 : 20.10.2021 klo 12:55:35 |
|
Samaa mieltä ku tuossa ylempänä. Turhaa itkemistä. Kättä taskuun yrittäjät. Naisten Superpesiksessä jokaisella joukkueella isompi budjetti kuin tämän vuoden Kpv:llä. Antaa vähän perspektiiviä. Laitinen on laittanu sen 10.000€/kk tähän harrastukseen. Onko paljon sen lompakolla?
|
|
|
|
|
Nihu Casakka
Poissa
Suosikkijoukkue: Tumma pinta.
|
 |
Vastaus #2705 : 20.10.2021 klo 13:09:11 |
|
Matin investoimien eurojen tuotto on ollut yksi kaikkien aikojen huonoimmista Suomessa. Tuolla kaikella rahalla olisi pitänyt pelata liigassa vuosia. Ei tämmöistä sirkusta kukaan kestä.
|
|
|
|
|
ropoq
Poissa
|
 |
Vastaus #2706 : 20.10.2021 klo 13:28:53 |
|
Jos Kokkolaan halutaan jalkapalloon uusi lippulaiva niin mihin siinä tarvitaan KPV tai GBK? Tuntuu että kumpikin on tällä hetkellä 3 divari tasoa. Ei muuta kuin perustaa uuden joukkueen Miesten sarjoihin.
|
|
|
|
|
Saurinho
Poissa
|
 |
Vastaus #2707 : 20.10.2021 klo 14:10:42 |
|
Matin investoimien eurojen tuotto on ollut yksi kaikkien aikojen huonoimmista Suomessa. Tuolla kaikella rahalla olisi pitänyt pelata liigassa vuosia. Ei tämmöistä sirkusta kukaan kestä.
Siitäkin huolimatta että seura on tänään velaton???
|
|
|
|
|
oman_elämänsä_sankari
Poissa
Suosikkijoukkue: Lundgrens SK
|
 |
Vastaus #2708 : 20.10.2021 klo 14:15:08 |
|
Jos Kokkolaan halutaan jalkapalloon uusi lippulaiva niin mihin siinä tarvitaan KPV tai GBK? Tuntuu että kumpikin on tällä hetkellä 3 divari tasoa. Ei muuta kuin perustaa uuden joukkueen Miesten sarjoihin.
Surkea heijastuma Suomen ohuesta seurakulttuurista.
|
|
|
|
|
Lockheed
Poissa
|
 |
Vastaus #2709 : 20.10.2021 klo 14:15:59 |
|
Itse miettisin tälle avautuneelle juniorivalmentajalle lähinnä potkuja ja porttikieltoa keskuskentälle.
Eli siis totuuden kertojalle porttikielto? Totuus sattuu mutta jonkun on uskallettava kertoa se.
|
|
|
|
|
ropoq
Poissa
|
 |
Vastaus #2710 : 20.10.2021 klo 14:19:55 |
|
Surkea heijastuma Suomen ohuesta seurakulttuurista.
Jos tilanne on se että joudutaan luopumaan sarjapaikasta kun ei löydy rahaa niin jotain pitäisi tehdä. Itse haluaisin katsoa edes divari pelejä mutta taitaa olla niin että saa mennä naapuriin aika monta vuotta.
|
|
|
|
|
Sterling
Poissa
|
 |
Vastaus #2711 : 20.10.2021 klo 14:31:32 |
|
En ole Kokkolasta, joten vähän näkökulmaa ulkopuolelta: minkälainen perintö tuosta Laitisen miljoonasiivusta seuraan jäi? On aina hienoa, että joku haluaa laittaa omaa rahaansa suomifutikseen, mutta samalla voi kysyä mitä kaikkea sillä olisi voinut rakentaa koko seuralle. Nyt mentiin lyhytkatseisesti vuosi kerrallaan miesten edustusjoukkueelle menestystä hakien ilman mitään pitkän linjan suunnitelmaa (vai olenko väärässä?). Sirkuksesta jäi pystyyn pelkkä teltta?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.10.2021 klo 14:34:48 kirjoittanut Sterling »
|
|
|
|
|
ropoq
Poissa
|
 |
Vastaus #2712 : 20.10.2021 klo 14:36:18 |
|
En ole Kokkolasta, joten vähän näkökulmaa ulkopuolelta: minkälainen perintö tuosta Laitisen miljoonasiivusta seuraan jäi? On aina hienoa, että joku haluaa laittaa omaa rahaansa suomifutikseen, mutta samalla voi kysyä mitä kaikkea sillä olisi voinut rakentaa koko seuralle. Nyt mentiin lyhytkatseisesti vuosi kerrallaan menestystä hakien ilman mitään pitkän linjan suunnitelmaa (vai olenko väärässä?). Sirkuksesta jäi pystyyn pelkkä teltta?
jälleen kerran jäi velaton seura, joten tilanne on huomattavasti parempi kuin aloittaessa konkurssi kypsästä seurassa.
|
|
|
|
|
Vanhaviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #2713 : 20.10.2021 klo 14:37:21 |
|
Minä ymmärrän Matin päätöksen ja kunnioitan sitä. Se on selvää, että kritiikkiä tulee kun yksin vastaa toiminnasta. Itsekin olen tällä palstalla kritisoinut hänen tai heidän toimintaansa ja esittänyt omia mielipiteitäni.
Kokkolassa on nyt edessä uusi aika, johon toivon mukaan junioripuolen porukka on jollain tavalla valmistautunut. Kaikki tämän tyyliset tarut tulevat joskus päätökseen, jolloin oleellista on nimenomaan se, että ovatko muut (tässä tapauksessa juniorit ry.) osanneet valmistautua siihen. Aikaa on ollut noin kahdeksan vuotta. Olosuhteet ovat huippuluokkaa.
Faktaa on monenlaista, yksi niistä on se, että esimerkiksi Veikkausliigasta täällä ei olisi voinut edes haaveilla ilman Laitista. Hattu pois päästä ja mitä nöyrimmät kiitokset kokemuksista sekä tästä matkasta.
e. Ilmeisesti päätöksen taustoja ei ole avattu sen kummemmin kummaltakaan puolelta? Jonkun radiohaastattelun kuulin Vierimaan antamana ja siinä puhuttiin kovasti, että hyvissä väleissä tämä on tapahtunut. Ei sillä, että se tilannetta muuttaisi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.10.2021 klo 14:40:29 kirjoittanut Vanhaviisas »
|
|
|
|
|
kylmäkärkkäri
Poissa
|
 |
Vastaus #2714 : 20.10.2021 klo 14:46:15 |
|
En ole Kokkolasta, joten vähän näkökulmaa ulkopuolelta: minkälainen perintö tuosta Laitisen miljoonasiivusta seuraan jäi? On aina hienoa, että joku haluaa laittaa omaa rahaansa suomifutikseen, mutta samalla voi kysyä mitä kaikkea sillä olisi voinut rakentaa koko seuralle. Nyt mentiin lyhytkatseisesti vuosi kerrallaan miesten edustusjoukkueelle menestystä hakien ilman mitään pitkän linjan suunnitelmaa (vai olenko väärässä?). Sirkuksesta jäi pystyyn pelkkä teltta?
En ole minäkään ja silti jatkan huutelua. Tämän viime päivien keskustelun perusteella saa kuvan että kokkolalaiset ”futis”ihmiset ovat kiittämättömiä paskoja jotka eivät itse kykene tehdä mitään  okei Matin intressi oli edari, mutta silti siellä oli KAHDEKSAN vuotta aikaa laittaa junnupuoli kuntoon. Ilmeisesti Oy oli maksanut junioripäällikön palkan ja en epäilisi että muitakin apuja on siihen suuntaan tullut. Silti Matin ilmoitus yllättää kaikki housut kintuissa ja poru on valtava. Uskotaan totuutta ”omat junnut ei pelaa”, no eihän niiden kuulukkaan pelata jos ei taso riitä. Ja jossei taso riitä niin se ei ole Matin vika. Pää pois perseestä Kokkola 
|
|
|
|
|
Chino
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat & KPV
|
 |
Vastaus #2715 : 20.10.2021 klo 14:57:38 |
|
Jos Kokkolaan halutaan jalkapalloon uusi lippulaiva niin mihin siinä tarvitaan KPV tai GBK? Tuntuu että kumpikin on tällä hetkellä 3 divari tasoa. Ei muuta kuin perustaa uuden joukkueen Miesten sarjoihin.
 Surullinen näkökanta.
|
|
|
|
|
Lockheed
Poissa
|
 |
Vastaus #2716 : 20.10.2021 klo 15:12:38 |
|
Tämä on vain todiste siitä että seurana kpv ei merkitse masalle mitään.
Matti työntänyt KPV:n tyhjään kassaan yli 1.000.000 euroa, ja maksoi velat pois, ja sitten joku vielä valittaa. Pitäkää tunkkinne, sanoisin minäkin
|
|
|
|
|
Tsamorano
Poissa
|
 |
Vastaus #2717 : 20.10.2021 klo 15:14:30 |
|
Nolla euroa velkaa perinnöksi, joku twittertötsänkantaja suolaa omistajaa julkisesti ja koko kioski housut kintuissa kohti kolmosta. Vaikuttaa varsin kyvykkäältä tämä ry.
Tavallaan vuokrasi 8 vuodeksi seuran Ykkösestä, sanoisin että 400K hintalappu ry:ltä aika mitätön siihen nähden.
|
|
|
|
|
Tsamorano
Poissa
|
 |
Vastaus #2718 : 20.10.2021 klo 15:19:34 |
|
Matti työntänyt KPV:n tyhjään kassaan yli 1.000.000 euroa, ja maksoi velat pois, ja sitten joku vielä valittaa. Pitäkää tunkkinne, sanoisin minäkin  Tämähän alleviivaa juuri sitä kuinka seura ei merkitse Matille yhtään mitään.
|
|
|
|
|
Taipperineula
Poissa
|
 |
Vastaus #2719 : 20.10.2021 klo 15:20:55 |
|
jälleen kerran jäi velaton seura, joten tilanne on huomattavasti parempi kuin aloittaessa konkurssi kypsästä seurassa.
Todella paljon parempi kuin eräissä muissa Veikkausliigaan visiitin tehneissä seuroissa (JJK, PS Kemi). Lähinnä KPV:n tilanne vertautuu AC Kajaanin tilanteeseen vuoden takaa, jolloin vain rahoittaja hävisi, mutta erona se, että kajaanilaisten järjestöllinen valmius oli heikompi. Velattomalla KPV juniorit ry:n on suhteellisen helppo hankkia kohtalainen jatkorahoitus jopa Ykköseen, jos vain osaamista on. Mutta jos jotain on tästäkin opittava, alkaisin SJK:n, KuPSin, Interin ja IFK Mariehamnin kannattajana jo kysellä, millainen valmius omalla seuralla on siihen, että käy kuin Kokkolassa. Päärahoittaja voi hävitä taustalta odotettua nopeammin muistakin syistä. Elämä on arvaamaton.
|
|
|
|
|
Lockheed
Poissa
|
 |
Vastaus #2720 : 20.10.2021 klo 15:21:40 |
|
 Tämähän alleviivaa juuri sitä kuinka seura ei merkitse Matille yhtään mitään. Jaahas. Pelasti seuran konkurssilta, maksoi velat, ja piti sitä tekohengityksessä 8 vuotta. Vai ei merkinnyt mitään? 
|
|
|
|
|
ropoq
Poissa
|
 |
Vastaus #2721 : 20.10.2021 klo 15:24:15 |
|
Kyllä surullisin asia on se ettei ry ole mitään suunnitelmaa miten tästä jatketaan eteenpäin. Housut kintuissa ja ilmeisesti sonnat reisillä. Oli kahdeksan vuotta aikaa suunnitella asioita. Ja silti tuntuu että Matti on ainoa syypää edelleen.
|
|
|
|
|
Taipperineula
Poissa
|
 |
Vastaus #2722 : 20.10.2021 klo 15:25:26 |
|
Jos Kokkolaan halutaan jalkapalloon uusi lippulaiva niin mihin siinä tarvitaan KPV tai GBK? Tuntuu että kumpikin on tällä hetkellä 3 divari tasoa. Ei muuta kuin perustaa uuden joukkueen Miesten sarjoihin.
Sama ongelmahan uudellakin joukkueella olisi eli että ne rahat olisi jostakin kaivettava. Ja sitä kaivamista vaikeuttaisi, että brändi puuttuu.
|
|
|
|
|
HC Pajauttaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Kappelin Pimut
|
 |
Vastaus #2723 : 20.10.2021 klo 15:26:56 |
|
Käärikää nyt ry:ssä hihat hyvänen aika ja rakentakaa joukkue omalla tavallanne. Nyt ei tarvitse kuunnella yksittäisen omistajan päätöksiä. Näyttäkää nyt kuinka helppoa se on! Vai onko kuitenki helpompi viisastella taustalla muiden tekemiselle kuin tehdä itse. Epäilenpä vähän näin.
|
|
|
|
|
LaMagicoEnPartido
Poissa
|
 |
Vastaus #2724 : 20.10.2021 klo 15:31:32 |
|
Monet heittää halleluujaa ku päästiin vuodeks liigaan ja tultiin alas kuin Sini Pöyryn moukari. Montako vuotta naapuri Pietarsaaressa on pelattu liigaa 2000-luvulla? Millä panostasoilla? Miten siellä hoidettu junioripuoli ja olosuhteet? Joka osa-alueella ovat askeleen edellä. Miksi? Vetävät yhtä köyttä. Todella vaikea uskoa että siellä alkaisi joku junioripuolen spede soitteleen iltapäivälehtiin ympäri maata levittäen perättömiä huhuja ja valheita pääomistajan palkkaamasta valmentajasta jolla vyöllään 3 kpl suomenmestaruuksia ja toteaa vielä siihen päälle paikallislehdessä ettei hänellä ole mitään opittavaa tältä samalla kun itse valmentaa vuosi toisensa perään kolmos/nelosdivisioonassa. Vetää sanattomaksi.
|
|
|
|
|
|
|
|