FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.09.2025 klo 19:40:30 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 15
 
Kirjoittaja Aihe: Skotlanti - Suomi 1.12.2020 - Jättiaskel kohti kisoja!  (Luettu 24272 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
2fst4u

Poissa Poissa


Vastaus #250 : 02.12.2020 klo 10:55:35

Nauru tuosta maalista tuskin ole kielletty.

Mullakin eilen naurahti. Se oli niin selvä, että maajoukkuedebyytin ensimmäisessä tilanteessa, jossa on niin paljon aikaa miettiä mikä mä teen, se vetää maalivahtiin ... ja yhtäkkiä jalkapallojumala Rives järjestää pallon pompimaan naamaan ja sieltä tolpan paremmalle puolelle.

Niin kuin kirjoitat, ei ole mitään muuta väliä, kuin että pallo on maalissa ja matka kohti kisoja.
Kun katsoo sitä rauhassa, oli tilanteessa myös reilusti osaamista mukana. Puolustaminen, ilman että rikotetaan boksissa (säikähdin tuossa tilanteessa pari kertaa), Emmin upea syöttö, Amandan juoksu, myös Skottien maalivahti tulee hyvin vastaan.

Ottamatta mitään tilanteessa tehdyistä hyvistä valinnoista pois, mutta pakko kommentoida paria asiaa: Ensinnäkin Suomen #7 (Engman?) aivan käsittämätön velttoa puolustamista; näkee skottien #8 aivan vapaana mutta vain hölkkäilee hiukan ja vain huono syöttö ja/tai Suomen #19 katko estää skottien maalin.
Toinen asia, joka oli erittäin huono valinta, oli skottien maalivahdin toiminta. Pelataan pelin viimeistä minuuttia ja peli pyörii vastustajan päässä, niin missä on maalivahti? Kuva ei sitä toki kerro, mutta veikkaisin, että jossain 5-viivan ja pilkun välillä. No sijoittumisen lisäksi vielä lisää huonoa suorittamista; kellossa kun on tuon verran aikaa, ja läpiajo lähtee vastustajan puolelta, niin miksi ihmeessä ei tule alueelta ulos (olisi ehtinyt vaikka olisi ollut maaliviivalla) ja kaada hyökkääjää alueen ulkopuolella. Punainen+vapari, josta tuskin olisi maalia tullut. No eipä jäänyt tähänkään vielä veskarin huonot suoritukset, mutta mitä tekee kun on vihdoinkin lähtenyt vastaan. No päättää peruuttaa! En ole mikään maalivahti tai maalivahtivalmentaja, mutta sen verran tiedän, että futis-mv:n ei ikinä pidä ottaa taka-askelia! Taka-askelten seurauksena sitten sutii tyhjää ja loppu onkin legendaarista.
haikaran uhri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sarjataulukkofetisisti


Vastaus #251 : 02.12.2020 klo 11:07:24

Tottahan ehkä se maalivahdin lähtökohta (toisaalta puolta sekuntia ennen Alasen syöttöhetkeä kaksi puolustajaa olivat vielä Rantasen kohdalla, ja kun maalivahti tulee kuvaan, näkyy liikettä alaspäin), mutta punaista ja pelikieltoa (no joo, merkitsemattommalle Portugali-ottelulle) en olisi ehkä 90+5:ssa (4 minuuttia oli ilmoitettu peliaika) enää hakenut.
« Viimeksi muokattu: 02.12.2020 klo 11:14:47 kirjoittanut haikaran uhri »
Kulttuurilasagne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Endnu ukendt


Vastaus #252 : 02.12.2020 klo 11:08:26

No eipä jäänyt tähänkään vielä veskarin huonot suoritukset, mutta mitä tekee kun on vihdoinkin lähtenyt vastaan. No päättää peruuttaa! En ole mikään maalivahti tai maalivahtivalmentaja, mutta sen verran tiedän, että futis-mv:n ei ikinä pidä ottaa taka-askelia! Taka-askelten seurauksena sitten sutii tyhjää ja loppu onkin legendaarista.
No joo siis isoin virhehän oli se että se ei tullut tarpeeksi vastaan jo tohon ekaan palloon eli tosiaan oli sijoittuneena johkin tosi alas. Sitähän emme tosin tiedä millainen täsmäsyöttö ois tullut jos se ois ollut ylempänä. Sen jälkeen huomas olevansa myöhässä ja palas boksiin (ihan OK ratkaisu, pahin on jäädä puoliväliin jolloin on tosi helppo nostaa yli) ja sai itseasiassa suht ajoissa tasapainon kondikseen ja sai ihan OK torjunnan ja oli veskarillakin tosi huonoa tsägää että toi meni maaliin. En tiedä miten vapari + punanen ois hyödyttänyt kun ihan vikat hetket ja Skotlannin piti käytännössä voittaa matsi.

edit: ajatusvirheitä korjasin

edit2: Mainitaan nyt tähän vielä että tuntui pari minsaa ennen maalia että kaikki liukastelee koko ajan eli kenttä oli varmasti aika vaikea eikä varmaan Amandallakaan mikään helpoin duuni ihan kylmiltään tollanen vastahyökkäys nokikkain veskarin kanssa. Kaikki futisjumalat oli kyllä tossa viimeistelyssä Suomen puolella ja hyvä niin!
« Viimeksi muokattu: 02.12.2020 klo 11:21:18 kirjoittanut Kulttuurilasagne »
Belmero

Poissa Poissa


Vastaus #253 : 02.12.2020 klo 11:13:15

Kun katsoo sitä rauhassa, oli tilanteessa myös reilusti osaamista mukana. Puolustaminen, ilman että rikotetaan boksissa (säikähdin tuossa tilanteessa pari kertaa), Emmin upea syöttö, Amandan juoksu, myös Skottien maalivahti tulee hyvin vastaan.

Boldatuista ehdottomasti samaa mieltä. Vaikka viimeistely oli onnekas ja varsin koominen, niin kyllä siinä kuviossa oli osaamistakin mukana. Eikä tarkoitukseni ollut ilkkua Helmareille tai naisfutikselle, vaikka tuo maali pistikin naurattamaan. Jos Helmarit selviää tuon maalin ansiosta kisoihin, niin sehän on pelkkää plussaa. Se on ihan sama, tekeekö sen maalin perseellä, naamalla tai vaikka viiden pelaajan kimmokkeella, kaikki lasketaan Ylos
Krannan Valderrama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Staffi


Vastaus #254 : 02.12.2020 klo 11:15:35

Hieno pystyjuoksu vielä hienompaan läpisyöttöön. Harmittavsti vähän huono viimeinen tatsi, jonka myötä viimekstely kääntyi vähän komiikan puolelle. Huikea voitto kuitenkin Ylos

Hyvää spekulaatiota paitsiosta hessut :D Täytyy varmaan varmuuden vuoksi kerrata paitsiosääntö HH:n kanssa.
haikaran uhri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sarjataulukkofetisisti


Vastaus #255 : 02.12.2020 klo 11:15:43

Boldatuista ehdottomasti samaa mieltä. Vaikka viimeistely oli onnekas ja varsin koominen, niin kyllä siinä kuviossa oli osaamistakin mukana. Eikä tarkoitukseni ollut ilkkua Helmareille tai naisfutikselle, vaikka tuo maali pistikin naurattamaan. Jos Helmarit selviää tuon maalin ansiosta kisoihin, niin sehän on pelkkää plussaa. Se on ihan sama, tekeekö sen maalin perseellä, naamalla tai vaikka viiden pelaajan kimmokkeella, kaikki lasketaan Ylos

En tuossa ilkkumisella tarkoitanut sinua, päinvastoin näkyy sun kirjoituksessa oikeita asennetta!
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #256 : 02.12.2020 klo 11:44:34

Helmarit voisivat julkaista videon, jossa selitetään foorumisteille paitsiosääntö.
naumanen

Poissa Poissa


Vastaus #257 : 02.12.2020 klo 11:57:11

Helmarit voisivat julkaista videon, jossa selitetään foorumisteille paitsiosääntö.
Paitsiosääntö niin että foorumistikin sen ymmärtää Ylos
elstadi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #258 : 02.12.2020 klo 12:15:32

Jos pitäisi kuvata naisjalkapallo yhdessä GIFissä, niin tuo maali olisi kyllä loistavaa materiaalia siihen.
haikaran uhri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sarjataulukkofetisisti


Vastaus #259 : 02.12.2020 klo 12:20:52

Jos pitäisi kuvata naisjalkapallo yhdessä GIFissä, niin tuo maali olisi kyllä loistavaa materiaalia siihen.

Niin, ja miesjalkapalloa jumalan kädellä tai vielä paremmin Neymarin leppäkerttuesitystä?
« Viimeksi muokattu: 02.12.2020 klo 12:26:00 kirjoittanut haikaran uhri »
Kader

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, KalPa, DFB-Team, VfB, BvB


Vastaus #260 : 02.12.2020 klo 12:28:47

Joutuu taas vetään mietaana, että Rami Rantasen tytär. Tästä Amandasta taisi olla juttu urheiluruudussa, mutta en muista, että vanhempia olisi silloin mainittu. Varmaan huikea fiilis, kun sattuu naamaan ja lähes ratkaisee EM-kisapaikan samalla. Ylos Turha tuota maalin syntytapaa on miettiä, Ägäkin teki aina jollain perseellä tai polvella maajoukkuemaalit.

Et varmaan seuraa Kansallista liigaa, kun varmaan jokaisessa PK-35 Hki matsissa selostaja mainitsee ainakin kerran että isä Rami valmentaa ja äitikin on toisena valmentajana mukana.


Koko ihmisestä en ollut kuullutkaan ennen kuin viikko takaperin kuuntelin Amandan sympaattista tarinointia Pallo & Pullo -podcastissa reilun tunnin pituisen jakson verran. Mietti tuossa saako edes kertoa tulleensa valituksi varalle maajoukkueeseen ja ajatteli, että olisi hieno olla mukana haistelemassa tunnelmaa. Ja tänään sitten tälläinen temppu. Heno tarina, jossa noustiin vaikeuksien kautta voitttoon. Onnea myös Bobille pelipaita-kiinnityksestä :D

Maalille toki liikuttunutta huutonaurua :D

Jos vähänkin seuraa Kansallista liigaa niin erittäin tuttu pelaaja, aina kun Kansallista liigaa mainostetaan Ruudussa tai muualla niin Amandan kasvot vilahtaa mainosklipissä samoin ennen jokaista Kansallisen liigan peliä sama klippi pyörii.
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #261 : 02.12.2020 klo 12:29:05

Jos pitäisi kuvata jalkapallo yhdessä GIFissä, niin tuo maali olisi kyllä loistavaa materiaalia siihen.

Korjasin. Osa taitoa, osa tuuria, suuria tunteita. Riemua ja kyyneliä. Rakastan jalkapalloa Ylos
Matbus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi


Vastaus #262 : 02.12.2020 klo 12:35:09

Mahtava voitto, ei voi muuta sanoa.  Hyvin taisteltiin loppuun saakka. Puolustuspeli on saatu ainakin kuntoon, ja se olikin jälleen Suomen paras osasto. Hyökkäyspeli sen sijaan ei ollut, ja huippumaita vastaan pelkällä puolustamisella ei kovin kauaa pärjätä. Toioisin Signeulin teroittavan pelaajille huolellisuutta pallon kanssa, ei roiskimista ja hätäilyä. On melko kuluttavaa puolustaa koko ajan, ja toivoa ettei kaveri iske.Edellisen Skotlanti pelin jälkeen jäi mietityttämään muutama pelaaja valinta, niin nytkin. Keskikenttähän on Suomen heikkous, joka ei oikein saa pelattua palloa hyökkääjille. Keskikentänlaidat olivat paikoin aika hukassa eli Egman  ja Franssi, muutamaa väläytystä lukuunottamatta. Lindahan jäi aika lailla yksin piikissä eikä saanut juurikaan palloa.
Metsurin koira

Poissa Poissa


Vastaus #263 : 02.12.2020 klo 12:37:09

Kämmenet hiessä sai jännittää eilisen matsin etenemistä. Hieno päätös ottelulle ja hyvinn puolustustaisteltu voitto Helmareille! Hieno joukkue ja ansaisisi todellakin EM-kisapaikan. Toivottavasti Portugali kotiottelun etua ei viedä minnekään neutraaliin maahan pelattavaksi. Hyytävän jäinen BOLT areena sallittava.
Hiiritin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #264 : 02.12.2020 klo 13:09:33

Korjasin. Osa taitoa, osa tuuria, suuria tunteita. Riemua ja kyyneliä. Rakastan jalkapalloa Ylos

Ja hyvä korjaus olikin. Tällaisten hetkien takia sitä jaksaa katsoa jalkapallo-otteluita loppuvihellykseen asti, vaikka pitäisi jo olla nukkumassa.
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #265 : 02.12.2020 klo 13:12:01


 Tällaisten hetkien takia sitä jaksaa katsoa jalkapallo-otteluita loppuvihellykseen asti, vaikka pitäisi jo olla nukkumassa.


It ain't over 'til it's over.

kakkakukkanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: torstaikooma


Vastaus #266 : 02.12.2020 klo 13:19:56

En jaksa koko topikkia lukea mut ilmeisesti vallitseva teema on ollut pelin paska taso?  Katoin pelin, ja olihan se hetkittäin aikamoista kuraa puolin ja toisin, mutta ei paljon kiinnosta kun lopputulemana Amanda Rantasen UPEALLA suorituksella pallo saatiin maaliin ja voitto kotiin! Nauroin toki minäkin, sekä suorituksen koomisuudelle, itkureaktiolle, valmentajan liikutukselle että sen koko hetken käsittämättömyydelle. Se ei kuitenkaan suorituksen arvoa vähennä.

Helmarit on tällä hetkellä varmasti se kaikista sympaattisin suomalainen urheilujuokkue - Rantanen ja Sainio siellä etunenässä. Ja nämä viime hetket aivan selkeästi vuoden sykähdyttävin urheiluhetki.  
« Viimeksi muokattu: 02.12.2020 klo 13:25:36 kirjoittanut kakkakukkanen »
gv39

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups


Vastaus #267 : 02.12.2020 klo 13:26:18

Hämmentävää keskustelua, mutta ei kai sitten yllätä.

Joidenkin mielestä Suomen maali "huvittavaa", mutta itse jännitti, ettei nenä murtunut tai muuta. Ehkä ei olisi ehtinyt edes alta, mutta ei siirtänyt päätä pois>>> maali.
Väittäisin, että ne kyyneleet maalin jälkeen eivät olleet ilon vaan tuskan kyyneleitä, kun naamaan zoomattiin.

Itselle pelin katsominen oli kyllä kärsimystä.Ei pelin väitetyn laadun vaan jännityksen takia; kestääkö Suomen nolla.
Vastaiskumaali 90+4 minuutilla oli aivan upeaa.

haikaran uhri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sarjataulukkofetisisti


Vastaus #268 : 02.12.2020 klo 13:39:29

En jaksa koko topikkia lukea mut ilmeisesti vallitseva teema on ollut pelin paska taso?  Katoin pelin, ja olihan se hetkittäin aikamoista kuraa puolin ja toisin, mutta ei paljon kiinnosta kun lopputulemana Amanda Rantasen UPEALLA suorituksella pallo saatiin maaliin ja voitto kotiin! Nauroin toki minäkin, sekä suorituksen koomisuudelle, itkureaktiolle, valmentajan liikutukselle että sen koko hetken käsittämättömyydelle. Se ei kuitenkaan suorituksen arvoa vähennä.

Helmarit on tällä hetkellä varmasti se kaikista sympaattisin suomalainen urheilujuokkue - Rantanen ja Sainio siellä etunenässä. Ja nämä viime hetket aivan selkeästi vuoden sykähdyttävin urheiluhetki.  
Hyvin tiivistetty viesti.

Valmentajasta: Tässähän on vielä taustana, että Anna Signeul on ollut pitkän ajan Skotlannin päävalmentaja, joka johti heitä suurempaan menestykseen. Ei hän varma oikein tiennyt, mitä ajatella - miltä tuntuu, miltä saa tuntua ja mikä siltä saa näyttää ulospäin.
Kader

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, KalPa, DFB-Team, VfB, BvB


Vastaus #269 : 02.12.2020 klo 13:43:38

Itselle herättää kovasti toiveita kun Kansallisesta liigastakin otetaan pelaajia maajoukkueeseen niin pian voisi olla KuPSin Aino Krögerillekin paikka. Oli vähintään yhtä hyvä viimeistelijä Kansallisessa liigassa kuin Amanda ja on just samanikäisiäkin. Tosin pelipaikka taitaa olla vähän eri kun Amanda taitaa olla ihan puhdas hyökkääjä ainakin liigassa nähtyjen pelien perusteella kun taas Aino on laituri joka kaventaa hyvin keskelle ja ampuu vasurilla palloja yläkulmiin. :)
Julss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Los Merengues, Spurs


Vastaus #270 : 02.12.2020 klo 13:52:20

En uskonut hehkutusta. Katsoin maalin. Pudotin kyyneleen tai pari.

Suomi on jalkapalloyhteiskunta. Kiitos.
Bootlegger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, SAPA, Roma.


Vastaus #271 : 02.12.2020 klo 13:56:33

Tuli eilen katsottua ja meni kyllä sykähdyttävimpien hetkien top-listalle tuo maali. Oon sitä aika monesti uusintana pyörittänyt ja yhä vain tuntuu hyvältä ja kylmät väreet menee vieläkin kun katsoo. Kaiken kruunaa Rantasen ja Signeulin tunteelliset ilmeet ja kyyneleet – asioita joita miesten puolella nähdään ihan liian harvoin.
shots

Paikalla Paikalla


Vastaus #272 : 02.12.2020 klo 13:57:00

Hämmentävää keskustelua, mutta ei kai sitten yllätä.

Joidenkin mielestä Suomen maali "huvittavaa", mutta itse jännitti, ettei nenä murtunut tai muuta. Ehkä ei olisi ehtinyt edes alta, mutta ei siirtänyt päätä pois>>> maali.
Väittäisin, että ne kyyneleet maalin jälkeen eivät olleet ilon vaan tuskan kyyneleitä, kun naamaan zoomattiin.

Itselle pelin katsominen oli kyllä kärsimystä.Ei pelin väitetyn laadun vaan jännityksen takia; kestääkö Suomen nolla.
Vastaiskumaali 90+4 minuutilla oli aivan upeaa.



Uutinen
Rantanen purskahti itkuun, mutta syynä ei ollut pallon aiheuttama kipu.

”Jotenkin kaikki vain purkautui, kaikki jännitys ja ilo. Se oli ihan hullu hetki, joka purkaantui onnen kyyneleinä. Hetken päästä jotkut sanoivat, että minulta tulee verta nenästä. Silloin tajusin, että itse asiassa sattuukin nenään.”

https://www.hs.fi/urheilu/art-2000007656317.html
Hugo Salmela

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Пу́тін хуйло́


Vastaus #273 : 02.12.2020 klo 13:59:16

Eikös Shefkikin laittanut maajoukkueessa sisään naamalla?

Azereita vastaan nenällä, ja nyt se klassikkomaali sai arvoisensa kaverin Suomen futishistoriassa. Tuoppi
shots

Paikalla Paikalla


Vastaus #274 : 02.12.2020 klo 14:02:24

Ei pidä unohtaa myöskään tätä, vaikkei maali varsinaisesti ollutkaan: https://www.youtube.com/watch?v=LJ1Fy-OxkGU

 
Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 15
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa