• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Haarala, Siltanen, Ståhl & Tenho - Djurgårdens IF

Aloittaja Billy the Badger, 11.12.2020 klo 17:08:16

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

Avspark

On kyllä aivan eri tason pelaaja nykyinen Rasmus Schüller kuin se aikoinaan Häckeniin tullut. Hyvää tehnyt jenkkivuodet. Ja Diffissä on myös hyvin räätälöity rooli tarjolla, Häckenissä oli aika suuret odotukset myös hyökkäyspään tehoihin.

Djurgården on tällä hetkellä varmasti hyvä paikka pelata. Valmentajakaksikosta huokuu varmuus ja suunnitelmat vaikuttavat pitkäjänteisiltä. Myös otteluiden aikainen valmennus on toiminut. Esim. viime pelissä Varberg kavensi pelin 1-2:een ja loi pitkillä palloilla vaarallisia tilanteita isoille hyökkääjillä. Djurgårdenin valmennuksella oli rohkeutta vaihtaa pelijärjestelmää, kolmas toppari sisään ja alkukaudesta loistanut laituri Edward Chilufya vaihtoon. Ja kolme pistettä kotiin.

Ei olisi ihme jos Schüller tuolla pääsisi pokaalia nostelemaan kauden päätteeksi. Toki Malmöllä ne parhaat pelaajat ovat paljon parempia kuin Djurgårdenilla, mutta Djurgårdenin materiaaali on leveämpi. Malmö myy kesällä ykköstopparinsa ja saa hänestä varmasti lähemmäs 10 miljoonaa euroa ja toki sen rahan käyttäminen hyvin siirtomarkkinoilla nostaisi Malmön taas selväksi ykkössuosikiksi.

Djurgårdenilla on rosterin ikärakenteenkin puolesta hyvä tilanne pitkäjänteiseen työhön. Keskikentällä Schüller ja saman ikäinen toinen MLS-paluumuuttaja Magnus Eriksson ovat kovatasoisia ja vieläpä siinä iässä, etteivät ole niin kiinnostavia siirtomarkkinoilla. Keskikentällä kolmantena on hyvin pelannut jo ikuiseksi lupaukseksi tuomittu 2000 syntynyt Hampus Finndell. Mies saattaa hyvinkin nousta alkukauden näytöillä Ruotsin u21-maajoukkueeseen, mutta niin hidas tie hänellä on ollut säännölliseen peliaikaan, että tuskinpa lähtee vielä kesän siirtoikkunassa. Toppariosastolla on myös hyvä tilanne. 1994 syntynyt Jacob Une Larsson on ollut pitkään vähän liian hyvä Allsvenskaniin, mutta ikää on jo sen verran ettei kosiskelijoita enää niin paljon ole ja hänen ympärilleen on hyvä rakentaa toimiva puolustus. Ja sitten siellä on vielä Joel Asoron tasoinen jokerikortti toipumassa pelikuntoon hyökkäyspään paikoille.

Useinhan nämä menestysjoukkueet tyhjennetään kesän ikkunassa, mutta juuri ikärakenteen vuoksi Diffillä ei sitä pelkoa ole. Todennäköisesti ainoa lähtijä kesällä on laituri Edward Chilufya ja hänestäkin saadaan hyvin siirtokassaan täytettä.

Ja se tärkein peli onkin seuraavana kun Malmö saapuu vieraaksi Tele2:n tekonurmelle. Eiköhän juuri tuo tekonurmietu ratkaise pelin kotijoukkueelle. Tällä kaudella on ollut todella iso merkitys näillä alustoilla. Tekonurmijoukkueet eivät ole päässeet koronan takia leireilemään ja esimerkiksi Hammarby ei käytännössä päässyt luonnonnurmelle treenaamaan ennen Malmön vierailua. Djurgården kohtaa vaikeammat nurmijoukkueet kevään aikana kotonaan tekonurmella.

Kannattelija

Lainaus käyttäjältä: Shefki Wilson - 30.04.2021 klo 11:15:46
Rade pelaamassa itselleen pysyvästi Sparvin paikkaa maajoukkueessa.

Ihan niin pessimisti en olisi, että pysyvästi. Uusia haastajia tulee varmasti esiin vielä mm-karsintoja ajatellen.

Triangelikostaja

Lainaus käyttäjältä: Kannattelija - 30.04.2021 klo 14:13:22
Ihan niin pessimisti en olisi, että pysyvästi. Uusia haastajia tulee varmasti esiin vielä mm-karsintoja ajatellen.

Hmm, en kyllä ihan usko, että noin lyhyellä aikavälillä. Muistetaan nyt se kuitenkin, että miten pitkään Schüllerilla meni nousta sille tasolla millä se nyt on. Joku "lupaava" parikymppinen pelaaja on aika pitkän matkaa takana pelillisesti.

Borvoo

Lainaus käyttäjältä: Kannattelija - 30.04.2021 klo 14:13:22
Ihan niin pessimisti en olisi, että pysyvästi. Uusia haastajia tulee varmasti esiin vielä mm-karsintoja ajatellen.

Toivotaan, että joku syrjäyttäisi, mutta en kyllä henkeäni pidättele.

Kannattelija

Lainaus käyttäjältä: Triangelikostaja - 30.04.2021 klo 14:16:09
Hmm, en kyllä ihan usko, että noin lyhyellä aikavälillä. Muistetaan nyt se kuitenkin, että miten pitkään Schüllerilla meni nousta sille tasolla millä se nyt on. Joku "lupaava" parikymppinen pelaaja on aika pitkän matkaa takana pelillisesti.

Lainaus käyttäjältä: Borvoo - 30.04.2021 klo 16:37:20
Toivotaan, että joku syrjäyttäisi, mutta en kyllä henkeäni pidättele.

Viittasin lähinnä tuohon alkuperäisen kirjoittajan sanaan "pysyvästi", mitä hän tuskin edes tarkoitti sanan varsinaisessa merkityksessä. Mitä tulee haastajiin, voi olla, että esim. Kairinen tai Oksanen tarjoavat hyvinkin kilpailukykyisen tulevaisuuden vaihtoehdon keskelle, jolla kehityspotentiaalia voisi olla pohjoismaista pääsarjatasoa korkeammalle. Ei sillä, etteikö Schullerikin voisi vielä kehittyä viisi vuotta Sparvia nuorempana.

jalmutin

Avsparkin raportille :ylos: mukava lukea kun itse en ole perillä Allsvenskanista edes vähää alusta

Borvoo

Lainaus käyttäjältä: Kannattelija - 30.04.2021 klo 16:38:53
Viittasin lähinnä tuohon alkuperäisen kirjoittajan sanaan "pysyvästi", mitä hän tuskin edes tarkoitti sanan varsinaisessa merkityksessä. Mitä tulee haastajiin, voi olla, että esim. Kairinen tai Oksanen tarjoavat hyvinkin kilpailukykyisen tulevaisuuden vaihtoehdon keskelle, jolla kehityspotentiaalia voisi olla pohjoismaista pääsarjatasoa korkeammalle. Ei sillä, etteikö Schullerikin voisi vielä kehittyä viisi vuotta Sparvia nuorempana.

Joo ymmärsin toki ja tuskin Schüller ikuisesti keskikentän pohjalla "luutii". Mutta vähän sellainen fiilis, että näistä nykyisistä on korkeintaan Schüllerin tasolle.

tactico

Rasmuksen eleganssia tarjolla vajaan tunnin päästä Malmöä vastaan. Hyvä mittari niin jengille kuin Radellekin. Odotuksissa 90 minuuttia dominointia. Discovery näyttää.

Röytän Karhu

Eleganssi riitti tänään 3-1-voittoon, saldona varoitus kun taisi vähän liukastua ja lanasi siinä vastustajan. DIF sarjakärjessä puhtaalla pelillä neljän matsin jälkeen.

Kannattelija

Hyvin kyllä veti. Etenkin pallottomana, kaksinkamppailuja hävisi ainoastaan kolme neljästätoista. Sopivavsti ilkeyttä tekemisissä. Syötöissä tänäänkin pari käsittämätöntä harhaa, mistä ei kuitenkaan suurempia ongelmia.

Lisbie

Ja fanit keksivät taas mitä mielikuvituksellisimpia ylisanoja Twitterissä. Hyvä, hyvä. :ylos:

LainaaRasmus Schüller Superstar!

LainaaVilken jävla gigant på mitten.

LainaaSchüller är en maestro som styr och kontrollerar


svedu

Todella vakuuttava esitys. Djurgårdenin forumilta muutama poiminta:

Schuller är fruktansvärt bra.

Rehn, Källström, Schuller, på den nivån är han!

Kombinationen Rasmus + ME är fan världsklass.





geepistejeesus

Alkaa väkisin oma kelkka kääntyä Schüllerin sühteen näiden otteiden myötä. Kesää ajatellen näyttää hyvältä :ylos:

stildisans

Mutta kun Ruotsissa dominointi ei vielä todista mitään, vai?

Gunvald Larsson

Eihän se sinänsä todista. Daja Sjölundkin oli tähti DIF:ssä, mutta maajoukkueessa tunnettiin vähemmän mairittelevalla liikanimellä Slow John. Rade on tietenkin laatupelaaja pohjoismaisten suurseurojen tasolla ja anti tästä dominoimisesta niin Klubissa kuin Tukholmassakin on ennen kaikkea itseluottamus ja suoritusvarmuus. Ja tämä kombo riittää Suomen avaukseen Kamaran rinnalle :ylos:

betluck

Dajan lempinimi tuli kyllä jonkun Trinidad&Tobago matsin radioselostajan huikeasta ääntämisestä, eikä kuvannut otteita pelikentällä.

Avspark

Hyviä arvosanoja Rasmukselle eiliseltä.

Svenskafansilta 4/5. Kekikentän Eriksson ja laituri Bärkroth saivat 5/5. Rasmus, oikea pakki Witry ja toppari Ekdal saivat nelosen, muut saivat kolmosen.

Aftonbladetissa aika sama linja. Eriksson, Witry ja Bärkroth 5/5, Schüllerille sieltäkin 4/5.

Käsittämätön suoritus Djurgårdenilta kaikkiaan. Malmö toki hakee vielä virettään, mutta se oli isolta osalta myös Djurgårdenin hyvyyttä. JA valmennuksen arvoa nostaa kyllä se, että tuolla pelaa monta muiden joukkueiden hylkäämää pelaajaa aivan loistavasti. Paras esimerkki toppari Ekdal, joka ei mahtunut Hammarbyssä pelaamaan ja on nyt suvereeni pelistä toiseen. Malmö tietenkin syyttää tekonurmea, mutta oli tuossa aika paljon muutakin takana. Se on kyllä totta, että Tele2:n tekonurmella ei pitäisi yhtään pääsarjapeliä pelata. Aivan hirveä matto.

Expressenissä oli juttu Schülleristä, mutta se on maksumuurin takana, eikä itselläni ole se maksettuna. Juttu oli otsikoitu suurin piirtein: Näin Djurgården sai alkukauden menestyspelaajan hankittua ilmaiseksi.



erno

Lainaa
Expressenissä oli juttu Schülleristä, mutta se on maksumuurin takana, eikä itselläni ole se maksettuna. Juttu oli otsikoitu suurin piirtein: Näin Djurgården sai alkukauden menestyspelaajan hankittua ilmaiseksi.

Sisältö oli varmaan jotain sellasta, että soittivat Raden agenttille ja kysyivät että voiskos se Schullerin poika tulla pelaamaan tänne Djurgårdeniin? Rade varmaan joutui miettimään lähes 3 sekuntia lähteäkö vai ei 3v pahvin perässä Stokikseen.

insignificance

Lainaus käyttäjältä: Avspark - 04.05.2021 klo 07:28:39Expressenissä oli juttu Schülleristä, mutta se on maksumuurin takana, eikä itselläni ole se maksettuna. Juttu oli otsikoitu suurin piirtein: Näin Djurgården sai alkukauden menestyspelaajan hankittua ilmaiseksi.

Tuosta oli tiivistelmä Footballtransfersissa, jossa ei tosin mitään uutta.

Hyvältä näyttää, kun pelituntuma on tätä luokkaa niin on varmasti hyödyksi maajoukkueessakin. :ylos:

Billy the Badger

Lainaus käyttäjältä: stildisans - 03.05.2021 klo 22:43:00
Mutta kun Ruotsissa dominointi ei vielä todista mitään, vai?

Nokun se on ihan vitun paska pelaaja! Duarte Tammilehto tai Matti Klinga tilalle!!!!

[uutinen] Sedan var han ju med Finland och spelade landskamp mot bland annat Frankrike och var ju fruktansvärt bra.[/uutinen]
DIFfilläkin näkivät noita sysipaskoja majuesityksiä ja olivat silleen että onneksi ei hankittu jäbää.

Hunaja

Lainaus käyttäjältä: Billy the Badger - 04.05.2021 klo 14:10:56
Nokun se on ihan vitun paska pelaaja! Duarte Tammilehto tai Matti Klinga tilalle!!!!

[uutinen] Sedan var han ju med Finland och spelade landskamp mot bland annat Frankrike och var ju fruktansvärt bra.[/uutinen]
DIFfilläkin näkivät noita sysipaskoja majuesityksiä ja olivat silleen että onneksi ei hankittu jäbää.

Kertoo kaiketi enemmän suomalaisten futisymmärryksestä. Tai vähintään keskiverto foorumin kuolasuun, joka nyt on vain sattunut päättämään Schullerin olevan paska. Tyhmä Rivekin roikottaa väkisin mukana, eikä suostu näkemään Schullerin paskuutta, jonka jokainen sekuntinkaan futista koskaan seurannut näkee ensisilmäyksellä.

Filosofi

Schullerissa pahinta ovat ne puolustuspään poikittaiset syötöt jotka antavat vastustajalle hyvän tilaisuuden yrittää maalintekoa. Melkein joka matsissa tekee vähintään yhden tuollaisen.

Pitäisi kitkeä ne pois, esim. Norwichissa pelaajat eivät saa syöttää suoraan sivulle tai taakse vaan aina kulmassa. Vähentää tuollaisten aivopierujen mahdollisuutta.

pilkku seiska

Lainaus käyttäjältä: Filosofi - 05.05.2021 klo 10:08:34
Schullerissa pahinta ovat ne puolustuspään poikittaiset syötöt jotka antavat vastustajalle hyvän tilaisuuden yrittää maalintekoa. Melkein joka matsissa tekee vähintään yhden tuollaisen.

Tämä. Voisi jopa kuvitella, että vastustajat osaavat skoutata tämän ominaisuuden, jos se forkallakin on yleistä tietoa.

Röytän Karhu

#73
DIFille tänään kauden eka pistemenetys, kun Degerfors oli yllättäen 2-0-numeroin parempi. Radelle saldona ysikymppinen, varoitus ekalta jaksolta ja raporttien mukaan kauden huonoin peli. Voittomaali syntyi Raden pallonmenetyksestä, tosin se pallonmenetys tapahtui keskialueella ja maalintekijä Edvardsen roikotti sitten suurinpiirtein puolesta kentästä Vasjutinin yli.

Ademi oli vielä pienemmän kolhun takia sivussa.

Röytän Karhu

Tänään DIF voittojen tielle 2-0-voitolla Östersundista. Schüller nilkutti kentältä pois lisäajalla, ja foorumeilla ihmetellään, ettei miestä otettu vaihtoon jo 2-0-osuman jälkeen, sillä ilmeisesti oli vähän oireita jo aiemmin, ja vielä pelikiellonkin riski. Nyt voi olla, että sunnuntain derby Bajenia vastaan jää väliin joka tapauksessa.