FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.03.2026 klo 19:26:58 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 ... 67
 
Kirjoittaja Aihe: HJK Euroopassa 2021 | Pohjoismainen suurseura lohkovaiheessa  (Luettu 273111 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
SerGo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #150 : 17.06.2021 klo 08:51:28

Eli summa summarum, Buducnostin kellistämisen arvo on 'mittaamaton'!

e. Lisätään vielä se, että ilman lohkovaihetta on hyvin suuri todennäköisyys sille, että Klubi on vielä ensi kaudellakin sijoittamaton (UCL Q1). Ilman suurta määrää yllätysmestareita, pisterajat nousevat sen verran, että pitäisi päästä tällä kaudella ainakin pari kierrosta eteenpäin (eli lohkoon) kuin lähimmät kilpailijat. Kannattaa myös huomioida, että tänä vuonna oli harvinaisen paljon yllätysmestareita ja sen takia Klubi oli niinkin ylhäällä rankingissa. Pidän tämänvuotista tilannetta poikkeuksellisena.

Todella mielenkiintoista nähdä miten tähän tilanteeseen reagoidaan: nyt olisi sellainen hetki, jolloin joukkueeseen kannattaisi oikeasti panostaa, mutta siirtoikkuna aukeaa vain Klubin kannalta kiusallisen myöhään. Löytyisikö esim. sopimuksettomista maalivahdeista mahdollisia vahvistuksia loppukauden sopimuksella? Ja mitä tehdään jos Moren loukkaantui viime matsissa ja DOS:n eurourakka jatkuu alkulohkoa pidemmälle?
Kausari

Poissa Poissa


Vastaus #151 : 17.06.2021 klo 09:01:41

En oikein usko, että Klubi tippuu maalivahdin tai puolustuksen vuoksi. Suurin ongelma on edelleen keskikenttä, joka ei europeleissä ole tarpeeksi laatua. Käytännössä Klubilla ei ole yhtään todella kovan tason keskikenttäpelaajaa puolustavaan tai kahden suunnan pelaajaa. Lingman, Jair, Atom, Djalo on liian heppoisia kavereita europeleissä.
Kosmoksen Härkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto


Vastaus #152 : 17.06.2021 klo 09:51:02

Edellisessä postauksessa ei ollut ihan faktat kohdillaan. Nimittäin EL:n 3. kierroksella on avoin arvonta. Ryhdyinkin pohtimaan, millä ilveellä meinaavat sijoitetut valita, kun arvonta on jo heti UCL Q1:n jälkeen.
Lainaus
No teams are seeded for the third qualifying round of the champions path. An open draw is held to determine pairings

Vihut voisivat olla seuraavanlaiset:

Omonia
Slovan Bratislava
Maccabi Haifa
Neftci

Zalgiris
Mura
Flora
Alashkert
Fola Esch


Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #153 : 19.06.2021 klo 10:15:47

Muistelinkin, että jostain tämä montenegrolainen kyläseura on tuttu:

Zicon siilitukkabodarien kahden päivän luokkaretkiohjelma

Kahden päivän aikana retkeläiset ehtivät tutustua Podgorican tärkeimpiin kohteisiin. Valmiiksi suunniteltu ohjelmakokonaisuus sisältää kaupunkikiertoajelun lisäksi majoituksen, ateriat sekä mielenkiintoisia käyntikohteita, mm. Kaupungintalon ja Ylösnousemuksen Kirkon.

Päivä I

Saapuminen Podgoricaan ja lounas keskustan ravintolassa.

Lounaan jälkeen opastettu kahden tunnin kiertoajelu Podgoricassa. Kiertoajelun aikana tutustutaan Podgorican tärkeimpiin ja mielenkiintoisimpiin kohteisiin, kuten alueen suuriin jokiin Zetaan, Moračaan, Cijevnaan, Ribnicaan ja Sitnicaan. Myös keskeisimmät rakennukset, kuten Kaupungintalo ja Ylösnousemuksen Kirkko osuvat matkan varrelle. Bussimatkalla tarjoillaan paikallista olutta ja suolaista naposteltavaa.

Majoittuminen retkeilymajaan.

Iltapäiväksi lähdetään Montenegron suurimpaan huvipuistoon, jossa ryhmällä on myös mahdollisuus syödä päivällinen. Reissulaisille on varattu huvipuiston ranneke, joka takaa mutkattoman pääsyn kaikkiin laitteisiin. Huvipuiston lisäksi tarjoutuu mahdollisuus tutustua maan upeimpaan merieläinakvaarioon, jossa on esillä merten asukkeja niin trooppisilta vesiltä kuin läheiseltä Adrianmereltäkin.

Yöpyminen retkeilymajassa.

Päivä II

Retkeilymajassa nautitun aamiaisen jälkeen lähdetään tutustumaan slaavilaisen kulttuurin kehitykseen maan suurimmassa museossa. Lounas samaisen Podgorican Kaupunginmuseon ravintolassa.

Iltapäivällä jalkapallo-ottelu, osallistuminen pakollista. Tiedossa uuvuttavaa perseenroiskintaa.

Illalla vapaata aikaa esim. ostoksia varten.

Myöhäisiltana tutustutaan montenegrolaiseen yöelämään maan upeimmissa yökerhoissa ja bordelleissa. Kustannuksista huolehtii yhteisvastuullisesti Tampere United ja Tampereen kaupunki.

Paluu Suomeen aamulennolla.

Lähde: http://www.tampereunited.com/fin/login=Hjelm,Ari_subject=ajankohtaista_luokkaretkilaisille
Kausari

Poissa Poissa


Vastaus #154 : 19.06.2021 klo 10:28:44

Eurokentillä TamU eteni Mestarien liigan toiselle karsintakierrokselle. Ensimmäisellä kierroksella Tampere United pudotti montenegrolaisen FK Budućnost Podgorican yhteismaalein 3–2.
Mr. Prick

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs/Arsu; Chelsea/Fulam; QPR/WHU ja tietty Lupi


Vastaus #155 : 19.06.2021 klo 18:21:00

UCL-arvonta tänään 13:00
Siinä olisi sitten kai vihut ECL:n 2. kierroksella, jos Buducnost ei kaadu. Ilmeisesti ensin arvotaan 1 seeded&unseeded pari, jonka jälkeen loput avoimesti. Boldataan todennäköisimmät vihut ...
ECL-arvonta tänään 14:30

Täytyy sanoa, että en tajua paljon paskaakaan. Että eka tulee vastaan Montteneegron jäbät. Sitten ei enää kirkastu, tulipa voitto tai tappio, ketä tulee vastaan missäkin näistä monista eri skaboista. Aikamoisen katiskan Ägä on tehnyt.

Muuten, eikö tuota Tampun voittoa ja etenmistä mestareiden liigan karsinoissa pidetty aikamoisena saatuksena?
tamme auto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: nurmileijonat,terijoen hallitus


Vastaus #156 : 19.06.2021 klo 18:44:22

Täytyy sanoa, että en tajua paljon paskaakaan. Että eka tulee vastaan Montteneegron jäbät. Sitten ei enää kirkastu, tulipa voitto tai tappio, ketä tulee vastaan missäkin näistä monista eri skaboista. Aikamoisen katiskan Ägä on tehnyt.

Muuten, eikö tuota Tampun voittoa ja etenmistä mestareiden liigan karsinoissa pidetty aikamoisena saatuksena?
Jos tiputaan Montenegerolle saaadaan färsaaret jos voitetaan montenegero nii tulee mälmö tai riga. siinä vasta porkkana helvetistä helvettiin vai helvetistä helppoon ja kivaan jos voitetaan mälmö tai riga nii vähintään europpa liigassa.? jos voitetaan färsaaret nii sit varmuudella siinä uuudessa kolmannessa ligassa?
törömömmö

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aina laadukkaan keskustelun puolella.


Vastaus #157 : 19.06.2021 klo 19:14:45

Muuten, eikö tuota Tampun voittoa ja etenmistä mestareiden liigan karsinoissa pidetty aikamoisena saatuksena?

Eipä oikeastaan. Edellisen kauden kolmannelle kierrokselle pääsemistä sen sijaan pidetään yhä urotekona.
Kosmoksen Härkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto


Vastaus #158 : 19.06.2021 klo 19:35:56

Tänään klo 21.00,
Budućnost - Vllaznia | Prijateljski meč | LIVE
https://www.youtube.com/watch?v=WPbr_DdxjXc

e. Vllaznia Albanian sarjan toinen, tasapisteissä mestarin kanssa. B. pelaa valkoisissa.
ee. Poimitaan myös yksi treenimatsi mestarien välillä: Mura (Slo) 0-4 Dinamo Zagreb (Cro)
« Viimeksi muokattu: 19.06.2021 klo 20:04:53 kirjoittanut Kosmoksen Härkä »
Mateush

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sgt. Siler


Vastaus #159 : 19.06.2021 klo 23:17:07

Miltä näytti?
Vastaus #160 : 19.06.2021 klo 23:24:38

Jos tiputaan Montenegerolle saaadaan färsaaret jos voitetaan montenegero nii tulee mälmö tai riga. siinä vasta porkkana helvetistä helvettiin vai helvetistä helppoon ja kivaan jos voitetaan mälmö tai riga nii vähintään europpa liigassa.? jos voitetaan färsaaret nii sit varmuudella siinä uuudessa kolmannessa ligassa?

Pitäis voittaa montenegrolaiset, niin sen jälkeen riittää yksi voitto seuraavissa UCL/UEL/UECL karsintapeleissä, että ollaan vähintään Ägä cupin lohkoissa. Mutta päästään pelaamaan myös Eurooppa-liigan lohkopaikasta chämppärin jälkeen - jos voitetaan ensin montenegrolaiset.

Jos montenegrolaisille hävitään, tie vie suoraan Ägä cupin karsintaan (Färsaaret tod.näk.) ja siellä pitäisi tahkota muutama karsintakierros ennen kuin lohkopaikka irtoaa.
« Viimeksi muokattu: 19.06.2021 klo 23:26:39 kirjoittanut Itä132 »
Kosmoksen Härkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto


Vastaus #161 : 20.06.2021 klo 08:15:06

Puolisen tuntia tuli katseltua tuota treenimatsia ja sitten Esp-Pol vei mielenkiinnon. FT 1-1, albaanialaiset olivat ainakin alussa selvästi aktiivisempia ja B.:n ottelurapon mukaan kondis loppui B.:ltä jossain vaiheessa.
Lainaus
"The result is realistic, and as for the game - it is evident that we saw fatigue and that we started preparations from Vlaznija earlier, because the opponent seemed fresher and ran easier after a certain period," said coach Mladen Milinković after the match, who he added.

B. pelasi ilmeisesti 4-2-3-1  tai 4-3-3 (puolustava) ja kokoonpanon perusteella melko ykkösillä pelasivat. Antoivat albaanien tulla puoleen kenttään ja vasta sitten aloittivat (ei niin organisoidun) prässin. 1-0 maalin alustusta en nähnyt ja ei hidastus siitä näyttänyt kuin viimeisen syötön boksissa vapaana olevalle ja siitä aika kliininen sijoitus alanurkkaan (18v. (super?)junnu, joka on jo viisi maalia näköjään tehnyt sarjassa). Topparipari aika varmaotteinen ja siivosi pääpallot helposti pois ja veska kävi poimimassa loput keskitykset varmasti. Ei ole mitään järkeä Klubin heitellä keskityksiä boksiin, kun ei siellä ole ketään, joka voisi pärjätä näille ilmassa.

Ihan tuollainen semilaadukas poppoo (ehkäpä hivenen heikompi kuin tyypillinen Albaanian mestari). Ehkä kuitenkin merkittävästi heikompi kuin Shkendija silloin aikoinaan. Näkisin Klubin kuitenkin suosikkina tähän pariin 60-40 (tai 55-45) riippuen vähän kokoonpanoista ja olosuhteista kentällä (sää?). Vähän kyllä mietityttää, uskaltaako Lingmania peluuttaa tässä parissa noin alhaalla, kuten VL:ssa nyt tehdään. Selvästi rouheammalle puolustavalle kk:lle voisi olla tilausta.

B.:n rapo:
https://www.fk-buducnost.me/clanak/remi-sa-vlaznijom-milinkovic-rezultat-realan-bicemo-bolji
Lainaus
Buducnost started the match with Dragojevic, Bogdan Milic, Babic, Adzic, Raznatovic, Mirkovic, Raickovic, Terzic, Ivanovic, Grbic, Mijovic, and Pavlicic, Djurickovic, Vlahovic, Muzurovic, Sekulic, Vukovic, Bozovic, Djukanovic got the opportunity. , Sava Milić and Globarević.

e.
Uutinen
Otteluparin ensimmäinen osaottelu pelataan Bolt Arenalla tiistaina 6.7.2021 kello 19:00. Toinen osaottelu pelataan Podgoricassa 13.7.2021.


ee. Tappio Buducnostia vastaan, niin sen jälkeen ECL:n 2. kierroksella HJK - HB Tórshavn (FRO) , HB hävisi Andorralaiselle jengille esikarsinnan UCL:n karsintoihin.
« Viimeksi muokattu: 23.06.2021 klo 14:25:33 kirjoittanut Kosmoksen Härkä »
Kiinanmuuri

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #162 : 24.06.2021 klo 15:39:54

Mafia näköjään poistanut vierasmaalisäännön pysyvästi

https://www.uefa.com/insideuefa/mediaservices/mediareleases/news/026a-1298aeb73a7a-5b64cb68d920-1000--abolition-of-the-away-goals-rule-in-all-uefa-club-competitions/
Kausari

Poissa Poissa


Vastaus #163 : 24.06.2021 klo 17:19:31

Auttaa selkeästi kovempia jengejä. Huono muutos ehdottomasti.
agsu

Poissa Poissa


Vastaus #164 : 24.06.2021 klo 17:20:14

Millä tavalla auttaa enemmän kovempia?

Omasta mielestä hyvä muutos, maali on maali.
Kausari

Poissa Poissa


Vastaus #165 : 24.06.2021 klo 17:27:36

Ihan mutuna suomalaiset joukkueet ovat saaneet haalittua vierasmaalin ja tämän edun kautta ovat päässet eteenpäin. Klubikin on oikeastaan aina halunnut aloittaa vierasmatsin ja tavoitteena oli pelata tasuri ja vierasmaali.

Yleisesti ottaen, tämähän vaikuttaa nyt myös toiseen otteluun eli mahdollinen jatkoaika on selkeä etu toisen ottelun kotijoukkueelle.
« Viimeksi muokattu: 24.06.2021 klo 17:30:26 kirjoittanut Kausari »
Demian

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bauhaus


Vastaus #166 : 24.06.2021 klo 18:30:30

Klubikin on oikeastaan aina halunnut aloittaa vierasmatsin ja tavoitteena oli pelata tasuri ja vierasmaali.

Klubi on halunnut aloittaa vieraissa ja saada ratkaisevan osaottelun kotiin.
Nimimerkitön

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kontrollipallo. Kontrolloidut hankinnat.


Vastaus #167 : 24.06.2021 klo 20:15:17

Tässä kun on kauden liigamatseja katsellut niin vähän jo etukäteen hirvittää taas europelit. Ei niinkään Klubin pelaamisen tai pelaajien tason vuoksi vaan sen takia, että liigassa matsien tempo ja intensiteetti on ihan karmean alhainen. Europeleissä tulee sitten taas hankaluuksia kun jonkun Molvanian mestarit tulevatkin yllättäen täysillä päälle.
Jermi

Poissa Poissa


Vastaus #168 : 27.06.2021 klo 14:55:59

Buducnost voitti eilen samaran 3-2 ja radnickin 2-1 harkkamatseissa
CCh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eberechi Eze, JB5, Gavi, Victor Boniface


Vastaus #169 : 28.06.2021 klo 13:59:28

Ohessa pari klippiä joukkueen otteista Montenegron liigasta.

Sinipaitainen kotijoukkue voittaa kilpakumppani FK Sutjeskan 1-0 (2020): https://www.youtube.com/watch?v=bRLzkD1Jl6k
Vihreissä vieraspaidoissa se hakee lopun maalilla samasta joukkueesta 0-1-voiton (2021): https://www.youtube.com/watch?v=qpWuykZxVi4

Tässä sinipaitaisille tuo 1-3-kotitappio UCL-karsinnoissa Ludogoretsille viime elokuulta: https://www.youtube.com/watch?v=dpdXa8fnV5U

Näistä voi vähän haarukoida vastustajan tasoa. Ainakin Ludogoretsin organisoinnin taso ja tempo näyttävät ensimmäistä eurovastustamme pykälää kovemmilta, kuten olettaa saattaa.
Kosmoksen Härkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto


Vastaus #170 : 01.07.2021 klo 11:03:54

26.6. Buducnost 3-2 Krylja Sovetov (nousi tulevaksi kaudeksi Venäjän pääsarjaan)
https://www.youtube.com/watch?v=P3y5S2WxxwE  (koko matsi)
Lainaus
Plavi od 18.00 časova igraju protiv ekipe Krila Sovjetov, a meč će početi sastav: Dragojević, Milić, Babić, Adžić, Ražnatović, Mirković, Raičković, Terzić, Grbić, Ivanović, Mijović.

Buducnostin treenikauden maalit. Alussa joku huumoriporukka, lopussa ihan oikeitakin jengejä.
https://www.youtube.com/watch?v=WRVTvw0X6rU

TM:stä tsekattu, ettei sisään ole toistaiseksi tullut kummoisiakaan vahvistuksia, joten olisiko hivenen heikentynyt viime kauteen verrattuna. Mene ja tiedä.
https://www.transfermarkt.de/buducnost-podgorica/startseite/verein/4391

Tänään menee pelaajalistat UEFAlle (24 CET) ja sen jälkeen max 2 pelaajaa saa vielä lisätä.

Klubi voisi lähettää UEFAlle kolmen tähden logon (tai ottaa ne kaksi sieltä pois), ettei tarvitsisi vanhalla operoida. Jonkun pitäisi kääriä hihat!

e. Referee: Nicolas Laforge (BEL)
https://www.uefa.com/uefachampionsleague/match/2032553--hjk-vs-buducnost-podgorica/matchinfo/?iv=true
« Viimeksi muokattu: 01.07.2021 klo 11:29:27 kirjoittanut Kosmoksen Härkä »
Olaf Thon

Poissa Poissa


Vastaus #171 : 01.07.2021 klo 13:15:26

Matsiliput ostettu!
Hunaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3


Vastaus #172 : 01.07.2021 klo 18:15:18

Olikos se nyt niin, että seuraavan kierroksen vastustajan ollessa Malmö/Riga, aloittaa Klubi vieraissa ja jos Torshavn, kotona?
Kosmoksen Härkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto


Vastaus #173 : 01.07.2021 klo 20:49:27

UCL Q2

20./21.7. MFF/Riga - HJK
27./28.7. HJK - MFF/Riga

ECL Q2 (=häviö Buducnostille)

22.7. HJK - HB
29.7. HB - HJK

HB Torshavn ehti jo kenkiä päävalmentajansa ulos andorralaisille kärsityn nöyryytyksen seurauksena.
« Viimeksi muokattu: 01.07.2021 klo 20:55:43 kirjoittanut Kosmoksen Härkä »
Kausari

Poissa Poissa


Vastaus #174 : 01.07.2021 klo 22:13:46

Ruotsissakin on hävitty useastikin ensimmäillä kierroksilla, niin vielä ei kannata miettiä pelkästään Malmön matsia. Rigalla on ihan hyvä joukkue ja voi vielä tiputtaakin ruotsalaiset.

 
Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 ... 67
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa