Olaf Thon
Poissa
|
 |
Vastaus #1550 : 06.11.2021 klo 20:43:32 |
|
HJK on ensimmäistä kertaa tilanteessa, ettei ennen viimeistä peliä ole mahdollista päästä jatkoon. Se on ikävää, mutta totta. Panosta on kuitenkin vielä jäljellä. Joukkuepisteitä ja rahaa seuran kassaan on luvassa, jos vain palaset osuvat kohdilleen
|
|
|
|
Billy the Badger
Paikalla
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #1551 : 06.11.2021 klo 21:35:08 |
|
HJK on ensimmäistä kertaa tilanteessa, ettei ennen viimeistä peliä ole mahdollista päästä jatkoon.
Ei se 1998 näyttänyt myöskään olevan mahdollista.
|
|
|
|
Olaf Thon
Poissa
|
 |
Vastaus #1552 : 07.11.2021 klo 09:48:39 |
|
1998 meillä oli mahdollisuudet päästä jatkoon ennen viimeistä peliä. Voitto vieraissa FC Kaiserslauternia vastaan olisi taannut HJK:lle lohkon kakkospaikan, ja sitä kautta pääsyn piste- ja maalivertailuun muiden lohkojen toiseksi sijoittuneiden kanssa.
Ps: Siihen aikaan jatkoon pääsivät ainoastaan lohkon voittajat ja kaksi parasta kakkosta
|
|
|
|
Billy the Badger
Paikalla
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #1553 : 07.11.2021 klo 10:42:53 |
|
kaksi parasta kakkosta
Joista Real Madridilla ja Manchester Unitedilla oli jo yhdeksän pistettä kasassa ennen viimeistä kierrosta, joten Klubi siis kahdeksallakin pisteellä olisi jäänyt ulos. Yhden maalin voitolla oltaisiin tosin oltu paras "huonoista".
|
|
|
|
Olaf Thon
Poissa
|
 |
Vastaus #1554 : 07.11.2021 klo 11:51:35 |
|
Joista Real Madridilla ja Manchester Unitedilla oli jo yhdeksän pistettä kasassa ennen viimeistä kierrosta, joten Klubi siis kahdeksallakin pisteellä olisi jäänyt ulos. Yhden maalin voitolla oltaisiin tosin oltu paras "huonoista".
Totta, olet oikeassa. Muistin MU:n pelanneen viimeisen lohkopelin Bröndbya vastaan, jonka MU voitti, mutta kun tarkistin asian, niin MU:n viimeinen peli oli FC Bayern Müncheniä vastaan, joka päättyi tasan 1-1. Pahoittelut erheestä
|
|
|
|
Hugo Salmela
Poissa
Suosikkijoukkue: Пу́тін хуйло́
|
 |
Vastaus #1555 : 07.11.2021 klo 12:04:42 |
|
HJK on ensimmäistä kertaa tilanteessa, ettei ennen viimeistä peliä ole mahdollista päästä jatkoon. Se on ikävää, mutta totta. Panosta on kuitenkin vielä jäljellä. Joukkuepisteitä ja rahaa seuran kassaan on luvassa, jos vain palaset osuvat kohdilleen
Eikös tilanne ole kaikessa yksinkertaisuudessaan se, että voitto Alashkertistä = sijoitettuna ensi vuoden ekalle CL-karsintakiekalle? Kyllä siinä ihan riittävä panos on. Tällä kaudella joukkueen rakentaminen meni niin vituiksi, että loppujen lopuksi mestaruuden ja tämän lohkopaikan päälle se olisi jo kaiken kaikkiaan hyvä lopputulos kaudelle.
|
|
|
|
Gunvald Larsson
Poissa
|
 |
Vastaus #1556 : 07.11.2021 klo 15:11:21 |
|
Eikös tilanne ole kaikessa yksinkertaisuudessaan se, että voitto Alashkertistä = sijoitettuna ensi vuoden ekalle CL-karsintakiekalle?
Kyllä. Tasapelipistekin todennäköisesti riittää.
|
|
|
|
Chief
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #1557 : 08.11.2021 klo 11:21:54 |
|
Kyllä. Tasapelipistekin todennäköisesti riittää.
entäs toiselle mahdolliselle kierrokselle? Tai jos (kun) pullahtaa ulos EL ja UECL puolelle?
|
|
|
|
Jsn
Poissa
|
 |
Vastaus #1558 : 08.11.2021 klo 11:47:59 |
|
entäs toiselle mahdolliselle kierrokselle?
Tai jos (kun) pullahtaa ulos EL ja UECL puolelle?
UCL-Q2-kierroksella Klubilla ei ole mitään mahdollisuuksia sijoitetuksi nyt tai lähivuosina. Tänä vuonna se olisi edellyttänyt lähes kaksinkertaista joukkuepistemäärää (13.5), kuin Klubilla tulee olemaan seuraavissa karsinnoissa (7.0 nyt mutta nousee toivottavasti vielä). Ja sijoitetun pisteraja tulee nousemaan lähivuosina. Muiden kilpailuiden mestaripolulla joukkuepisteillä ei ole merkitystä. EL-Q3-kierroksella ei ole sijoitettuja, vaan vapaat jaot eli mikä tahansa joukkue voidaan arpoa mitä tahansa vastaan (pl. poliittiset syyt). EL-PO-kierroksella ja UECL:n kaikilla kierroksilla sijoitettuna ovat ylemmästä kilpailusta tipahtaneet ja sijoittamattomia ovat kyseisen kilpailun aiemmalta kierrokselta jatkaneet.
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.11.2021 klo 11:50:51 kirjoittanut Jsn »
|
|
|
|
|
Hunaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #1559 : 08.11.2021 klo 11:58:50 |
|
UCL-Q2-kierroksella Klubilla ei ole mitään mahdollisuuksia sijoitetuksi nyt tai lähivuosina. Tänä vuonna se olisi edellyttänyt lähes kaksinkertaista joukkuepistemäärää (13.5), kuin Klubilla tulee olemaan seuraavissa karsinnoissa (7.0 nyt mutta nousee toivottavasti vielä). Ja sijoitetun pisteraja tulee nousemaan lähivuosina.
Tässähän olisi hyvää tavoitetta keskipitkälle aikavälille. Suhteellisen säännöllisesti vain lohkoihin tulevilla kausilla ja siellä vielä kuluvaa kautta paremmin menestyen, voisi joku päivä HJK olla sijoitettuna UCL Q2, joka taas nostaisi lohkoihin pääsyn todennäköisyyttä jopa melko merkittävästi. Samalla joukkuepisteiden noustessa voisi olettaa Klubin pääsevät Konferenssiliigan lohkovaiheessa ensin kolmos- ja mahdollisesti joskus tulevaisuudessa jopa kakkoskoriin. Ja tämä taas nostaisi jatkossa lohkoihin pääsyn todennäköisyyttä jne... Toki tällä kaudella HJK tavallaan oli kuin kolmoskorissa, sillä oli lohkon kolmanneksi paras joukkue hyvän arpaonnen johdosta, mutta jospa joskus myöhemmin näissä arvonnoissa ei tarvitsisi luottaa pelkkään arpaonneen, vaikka toki sekin otetaan aina ilomielin vastaan.
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #1560 : 08.11.2021 klo 12:54:24 |
|
Tässähän olisi hyvää tavoitetta keskipitkälle aikavälille. Suhteellisen säännöllisesti vain lohkoihin tulevilla kausilla ja siellä vielä kuluvaa kautta paremmin menestyen, voisi joku päivä HJK olla sijoitettuna UCL Q2, joka taas nostaisi lohkoihin pääsyn todennäköisyyttä jopa melko merkittävästi. Samalla joukkuepisteiden noustessa voisi olettaa Klubin pääsevät Konferenssiliigan lohkovaiheessa ensin kolmos- ja mahdollisesti joskus tulevaisuudessa jopa kakkoskoriin. Ja tämä taas nostaisi jatkossa lohkoihin pääsyn todennäköisyyttä jne...
Toki tällä kaudella HJK tavallaan oli kuin kolmoskorissa, sillä oli lohkon kolmanneksi paras joukkue hyvän arpaonnen johdosta, mutta jospa joskus myöhemmin näissä arvonnoissa ei tarvitsisi luottaa pelkkään arpaonneen, vaikka toki sekin otetaan aina ilomielin vastaan.
Eikö nämä toisen kierroksen sijoitetut jengit ole tasoa Ludogorets, Malmö, Dinamo Zagreb. Ei tuohon kastiin Klubilla taida olla koskaan asiaa. Tai vaatisi jalkapallon aseman todella radikaalia muuttumista tässä maassa. Lisäksi on jännää, että mitä UEFA:n alaisille seurajoukkuekilpailuille tapahtuu lähivuosina. Eikö 2024 pitäisi olla jo naurettava shakkijärjestelmä UCL:ssä käytössä. Eiköhän tuo koko paska levähdä ennen sitä ja jätit perustaa lopulta sen oman liigan.
|
|
|
|
Spangen
Poissa
|
 |
Vastaus #1561 : 08.11.2021 klo 14:16:36 |
|
Paljonko mahtaa muuten olla lähtijöitä Klagenfurtiin? Finnairin Wienin lennot alennuksessa.
|
|
|
|
Olaf Thon
Poissa
|
 |
Vastaus #1562 : 08.11.2021 klo 15:33:25 |
|
Paljonko mahtaa muuten olla lähtijöitä Klagenfurtiin? Finnairin Wienin lennot alennuksessa.
Sinivalkoisia on lähdössä Klagenfurtiin tämän hetken arvion mukaan noin 60-70 fania. Fanisektioon (A-18) on myyty 48 lippua ja tiedän, että sen lisäksi pääkatsomoon on tulossa lisää sinivalkoisia
|
|
|
|
Epeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Runkkaan Lupille
|
 |
Vastaus #1563 : 08.11.2021 klo 17:57:02 |
|
No se A18 ei taida varsinaisesti olla vieraskatsomo, vaan väki on vain ostanut sinne lipun kun kerran varsinainen away stand ei ole myynnissä.
|
|
|
|
Olaf Thon
Poissa
|
 |
Vastaus #1564 : 08.11.2021 klo 18:35:39 |
|
No se A18 ei taida varsinaisesti olla vieraskatsomo, vaan väki on vain ostanut sinne lipun kun kerran varsinainen away stand ei ole myynnissä.
Juuri näin. Maccabi Tel A:n fanitkin olivat päädyssä, johon varmaan meidätkin ohjataan https://www.youtube.com/watch?v=mVf7Caaeu0o
|
|
|
|
Epeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Runkkaan Lupille
|
 |
Vastaus #1565 : 09.11.2021 klo 17:10:09 |
|
HJK:n viikkokirjeestä poimittu: Vuoden viimeinen ottelu on vierasottelu Itävallassa LASK:ia vastaan torstaina 9.12. kello 19:45. Lähde kannustamaan Klubi voittoon kauden viimeisessä matsissa. Matsiliput HJK:n kannattajille myydään HJK:n lippukaupasta. Liput tulevat myyntiin myöhemmin tällä viikolla.
|
|
|
|
Samson
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots
|
 |
Vastaus #1566 : 10.11.2021 klo 09:26:28 |
|
HJK:n viikkokirjeestä poimittu:
Ollaankohan siellä aivan mietaana molemmissa toimistoissa, kun lippuja myydään 5, mutta paikalle saapuukin 100 klubilaista?
|
|
|
|
M.P.
Poissa
|
 |
Vastaus #1567 : 10.11.2021 klo 13:39:22 |
|
Lipunmyynti LASK - HJK -matsin vierassektioon on alkanut HJK:n lippukatiskassa. Lähde Itävaltaan kannustamaan Klubi voittoon kauden viimeisessä ottelussa! LASK vs HJK -vierasotteluun on myynnissä normaaleja lippuja Klubin kannattajille varattuun vieraskatsomoon sekä VIP-lippuja. Ottelu pelataan Wörthersee Stadionilla Klagenfurtissa paikallista aikaa kello 18:45.
Matsiliput ovat myynnissä 1.12.2021 asti HJK:n lippukaupassa: liput.hjk.fi
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #1568 : 10.11.2021 klo 14:28:19 |
|
Ilmeisesti kannattaa lähteä jo pelkästään stadionin takia reissuun, koska se ilmeisesti on näkemisen arvoinen.
|
|
|
|
Vorssander
Poissa
|
 |
Vastaus #1569 : 10.11.2021 klo 20:16:58 |
|
Ilmeisesti kannattaa lähteä jo pelkästään stadionin takia reissuun, koska se ilmeisesti on näkemisen arvoinen.
Yksinkertaisen toimiva 2000-luvun stadion, mutta ainakaan itselleni se ei jäänyt mieleen mitenkään erityisenä.
|
|
|
|
Arabialainen
Paikalla
Suosikkijoukkue: Klubi 04
|
 |
Vastaus #1570 : 10.11.2021 klo 20:18:25 |
|
Yksinkertaisen toimiva 2000-luvun stadion, mutta ainakaan itselleni se ei jäänyt mieleen mitenkään erityisenä.
Luulen että muumi viittasi tuohon stadionin nimeen.
|
|
|
|
drone
Poissa
Suosikkijoukkue: SUOMEN maajoukkueet, SUOMALAISET kasvattajaseurat
|
 |
Vastaus #1571 : 10.11.2021 klo 20:30:23 |
|
Eikö nämä toisen kierroksen sijoitetut jengit ole tasoa Ludogorets, Malmö, Dinamo Zagreb. Ei tuohon kastiin Klubilla taida olla koskaan asiaa. Tai vaatisi jalkapallon aseman todella radikaalia muuttumista tässä maassa.
Siitä on lähdettävä, että lajin asema tässä maassa nousee ja rajusti. Vähempään ei saa olla tyytyväinen, sillä siinä tapauksessa laji pikemminkin näivettyy. Nyt kun alkuun on päästy, niin kaasu on painettava pohjaan. Riihilahti ei pysty sitä työtä yksin tekemään. Minun mielestäni hän olisi voinut jättää tanssikisan väliin ja käyttää nekin tunnit lajin parhaaksi. Mutta turha moittia. On hän sen verran paljon hyvää lajille tehnyt.
|
|
|
|
Epeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Runkkaan Lupille
|
 |
Vastaus #1572 : 11.11.2021 klo 12:40:07 |
|
Itävaltaan lähteville, jotka ovat jo ostaneet lipun muihin katsomoihin, tiedoksi:
LASK lähestyy teitä lähiaikoina sähköpostitse ja antaa mahdollisuuden vaihtaa lippunne vieraskatsomon lippuun. Näin vastattiin asiasta kysyneelle tutulle.
|
|
|
|
Rivelution39
Poissa
|
 |
Vastaus #1573 : 15.11.2021 klo 21:36:40 |
|
Kenelläkään tietoa onko Klagenfurtissa, kuinka tiukkoja rajoituksia yms.
|
|
|
|
Epeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Runkkaan Lupille
|
 |
Vastaus #1574 : 15.11.2021 klo 21:50:29 |
|
Kenelläkään tietoa onko Klagenfurtissa, kuinka tiukkoja rajoituksia yms.
https://www.austria.info/en/service-and-facts/coronavirus-informationRokotetuilla ei ihmeitä, FFP2-maski pakollinen vähe kaikkialla. Toivossa elämme, ettei kovene tuosta. Lisäys: pitäisiköhän käydä jossain testauttamassa oman jo heinäkuussa saadun kahden piikin koronatodistuksen toimivuus ennen matkalle lähtöä  Lisäys 2: yllä olevalla nettisivulla alempana on aluekohtaista tietoa. Klagenfurt on Kärntenissä, lontooksi Carinthia.
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.11.2021 klo 22:41:11 kirjoittanut Epeli »
|
|
|
|
|
|
|