FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
09.02.2026 klo 12:09:14 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 96 [97] 98 ... 128
 
Kirjoittaja Aihe: Ilves 2021 - Nuorella jengillä ehjään kauteen?  (Luettu 553757 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
haksu

Poissa Poissa


Vastaus #2400 : 20.08.2021 klo 11:31:49

Onko Vertainen"individualisti"?! En ole katsonut jannun pelejä sitten Klubi-flobin. Mitä tämä nyt sitten tarkoittaa? Sitäkö ettei peliäly tai henkinen kehitystaso ("kypsyys")  riitä kollektiiviseen jalkapallopeliin?

Ei tuo hyvää lupaa uran kannalta jos edelleen kuvittelee olevansa vapaan roolin supertähti. Niitä on maailmalla vain muutama ja ne supertähtiä.

Missä oli Wissin "korkea vaatimustaso" Vertaisen kohdalla?
Sille on myös syynsä, että miksi joukkueissa saattaa olla pelaajia, joilla on vapaampi rooli. Usein se tehdään tiedostetusti ja hallitusti, jolloin kokonaisvaikutus on todennäköisesti nettopositiivinen.

Eikä sillä ole välttämättä mitään tekemistä pelaajan oman asenteen kanssa, vaan ihan valmentajasta lähtöisin tuo asetelma.

E.
Ilvesfani1970

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #2401 : 20.08.2021 klo 11:50:44

https://www.aamulehti.fi/jalkapallo/art-2000008206000.html
Ilves ei ole tainnut itse tiedottaa tuosta Baba Mensahin hjk siirrosta?
Transfermarkt listaa sen tapahtuneeksi 6.8. ja Baban seuraksi klubi04.
[kapo]

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves & FCMS


Vastaus #2402 : 20.08.2021 klo 11:58:15

https://www.aamulehti.fi/jalkapallo/art-2000008206000.html
Ilves ei ole tainnut itse tiedottaa tuosta Baba Mensahin hjk siirrosta?
Transfermarkt listaa sen tapahtuneeksi 6.8. ja Baban seuraksi klubi04.

Tiedotti seura asiasta sivuillaan:
https://ilvesedustus.fi/baba-mensah-ei-jatka-ilveksessa/
Arph

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Leeds, Rangers FC


Vastaus #2403 : 20.08.2021 klo 12:26:58

Hyvää jatkoa Wissille. Hyvä työtä teki.
Nyt on vain mentävä eteenpäin ja Ipassa alkaa Wissin jäkeinen aika.

Köpin valinta oli ok. Kesken kauden on hankala nopeasti ulkopuolelta hankkia hyvä päävalmentaja. Näinhän se monesti menee. Ja on se oikein, että pitkään organisaatiossa ollut kaveri saa mahdollisuuden näyttää kykynsä. Kauden jälkeen on sitten
johtopäätösten aika. En tiedä sitten mikä on Köpiltä riittävä näyttö.

Huominen vieraspeli Interiä vastaan on mielenkiintoinen. Inter on hävinnyt kaksi peliä putkeen, joten heillä on kova halu päästä voittojen tielle. Toisaalta Ipalla viimeinen peli Honkaa vastaan oli heikko ja pelaajilla varmaan halu näyttää ettei noin huonoja olla.

Tietojen mukaan Köpi yksinnkertaistaa peliä ja näinhän se useimmiten kesken kauden joukkuetta vetämään tulleilla päävalmentajilla menee tai ainakin näin he kertovat. Ja tietojen mukaan Köpi myös kuuntelee pelaajien mielipiteitä. Mitä se sitten tarkoittaa jää nähtäväksi.
Muuttuuko pelitapa? Saavatko pelaajat enemmän vapauksia?
Sitten on spekuloitu, että pelaajien kierrätys olisi vähäisempää kuin Wissillä ja olisi tietty permanentti olemassa kokoonpanon suhteen. Tämä jää nähtäväksi. Wiss kierrätti paljon pelaajia ja valitsi pelaajat vastustajan mukaan kokoonpanoon. Tietysti sitten, jos pelataan jatkossa pienemmällä rosterilla niin aika moni pelaaja jää ilman peliaikaa. Lainataanko näitä pelaajia sitten eri seuroihin. Osa toki voi mennä kakkoseen pelaamaan, mutta toki kaikki sitä eivät halua.

Köpin työtä helpottaa, jos Nimely ja Manga ovat pelimiehiä ja mukana jo Inter-pelissä.

Mielenkiintoista nähdä miten Köpin jalanjälki näkyy edustuksen peleissä. Ja mikä on Vetelin kohtalo eli löytyykö kokoonpanosta.

Yleensä päävalmentajan vaihdosta seuraa se 1-2 pelin lisäbuusti.
Parasta toivon tietenkin Ipalle ja toivottavasti noustaan kuuden joukkoon.
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #2404 : 20.08.2021 klo 12:47:30

Onko Vertainen"individualisti"?! En ole katsonut jannun pelejä sitten Klubi-flobin. Mitä tämä nyt sitten tarkoittaa? Sitäkö ettei peliäly tai henkinen kehitystaso ("kypsyys")  riitä kollektiiviseen jalkapallopeliin?

Kyllä. Monet tilanteet kuivuivat kasaan, mutta toisaalta myös rakensi tilanteita ja maaleja tyhjästä yksilösuorituksillaan.

Mutta ennen kaikkea kunnollista kollektiivista hyökkäyspeliä ei ollut (eikä ole ollut Vertaisen lähdön jälkeenkään). Siihen nähden hieman ihmettelen puheita, että joku tietty taiteilijaluonne ei sovi palettiin. Voi kysyä, että mihin palettiin. Kuka tahansa laatupelaaja olisi pelkällä olemassaolollaan tehnyt hyökkäyssuunnan pelistä mielekkäämpää. Kuten Skyttä teki.
Daigle#91

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #2405 : 20.08.2021 klo 14:12:12

Jos ei muuta niin ainakin kausi muuttui edes hiukan kiinnostavaksi. Itsellä alkoi olla vähän semmosta fiilistä että jaksaako sitä ratinaan lähteä laahustamaan. Nyt taas kiinnostaa mitä Kallio saa aikaiseksi. Kokoonpano, ryhmitys, peli-ilme yms.
Limppu6

Paikalla Paikalla


Vastaus #2406 : 20.08.2021 klo 17:44:25

Kannattaa kuunnella lukea niitä haastatteluja ja muita mitä tästä casesta on käsitelty mediassa. Varsinkin itellä on suhteellisen kova luotto Aallon lähteisiin joukkueen läheltä jotka on kiisti olevan vain Erola tai Pohjoismäki mm.

Aalto on nostanut aikaisemminkin esiin Ilveksen valta dynamiikan jossa Wiss on ollut hyvin ehdoton (joko olet vastaan häntä tai puolella, ei ole mitään väli malleja). On vaikea kuvitella että tälläisessä tilanteessa Wiss olisi täysin syytön näihin kaikkiin vihjailuihin mitä hänestä on sanottu. On myös kuitenkin hyvin selvää että Pohjoismäen sanomiset ovat vain yksi totuus tässä asiassa ja varmasti syyllisiä voidaan etsiä myös toimiston/hallituksen puolelta että tähän asti on päästy. Pitää myös muistaa että 2-4v takaiset palkkasummat jne on ihan eri lähtökohdista kuin nykyiset koska Ilves on kasvattanut taloudellista kykyään toimia Veikkausliigassa jokaisella kaudellaan siellä, siksi se mitä on sanottu joskus muinoin ei vastaa sitä mitä olisi voitu tehdä nyt (todennäköisesti).

 Wiss oli mitä Ilves on tarvinnut viimeiset 5-6v ja toivottavasti Ilves on kasvanut organisaationa siihen pisteeseen että enää ei tarvittaisi kokonaisvaltaista manageria joka hoitaa kaiken ja ottaa kaiken vallan mitä orgnisaatiosta vain luovutetaan hänelle. Ilves saa kiittää pitkälti juuri Wissiä viime kausien tuloksista, kuitenkin nyt on aika ottaa mielestäni askelia eteenpäin organisaationa. Se että onko Kallio yhtä hyvä, huonompi tai parempi valmentajana on eri asia, mutta mikään organisaatio ei löydä aina seuraavaksi valmentajaksi aikaisempaa parempaa tai edes yhtä hyvää, siinä tulee ailahtelua. Ilveksen organisaation olisi kuitenkin nyt tärkeä parantaa sitä urheilujohdon läpinäkyvyyttä myös ulos päin ja ehkä voisi olla paikka lisätä resursseja pelaaja tarkkailuun (omat junnut ja potentiaaliset seurattavat) päävalmentajan lisäksi. Läpinäkyvyyden lisäämisellä en edes tarkoita meille kannattajille tai muille seuraajille vaan jo pelaajille, luulisi että Pelaajien olisi tärkeä nähdä kuka Ilveksessä suunnittelee/miettii pitkän aikavälin hankintoja vs valmentajan lyhyen aikavälin tarpeet. Tämä lisää uskottavuutta siihen kun pelaaja harkitsee ilvestä oman itsensä mielestä tärkeässä lähtökohdassa.

Ilveksen jatkuva "altavastaajan" aseman mainostaminen seuran edustajien toimesta on myös nykytilanteessa hieman hankala imagolle. Joukkueen pitäisi olla kiinnostava mitallisijoista taisteleva joukkue, ei villikortti ehdokas nappiin menevän ylisuorituskauden jälkeen. Kuka itseään kunnioittava liiga jyrä haluaa mennä joukkueeseen jossa sanotaan että kyllä me tavoitellaan liigamitallia mutta ollaan tämmöinen underdog, kun samaa liksaa voisi saada joukkueesta jonka tavoite on menestyä euroopassa ja ilmoittaa rehellisesti itsensä mestaruus/mitalli taistoon ja sanoo olevansa ennakko suosikki siihen. On ollut keskustelua että tämä altavastaaja rooli Ilvekselle on ollut Wissin toimintaympäristölle tärkeää ja Wiss on itse myös halunnut pitää sitä yllä. Se että pitääkö kyseinen väite taas paikkansa on eri asia.

Mitä tulee joukkueen johdon rahahanojen puristukseen ja Wiss olisi maksanut enemmän palkkaa jos seurajohto olisi sitä rahaa tarjonnut hänelle. Tämä pitää varmasti paikkansa varsinkin Wissin Ilves uranalussa, mutta pitääkö palkka vs pelaajan olosuhteet tasapaino enää paikkansa kahdella viimeisellä kaudella missä on tuntunut että vähäänkään liigassa itsensä todistaneet pelaajat eivät Ilveksessä jatka.

Nopeasti katsottuna parilta viime kaudelta pelaajia jotka olisi voinut ehkä koittaa pitää kauemmin on, kaikkia varmasti ei olisi voinut ja olisiko edes kannattanut on sitten eri asia.
- Järvinen
- Jair
- Tomas
- Saksela
- Hilander
- Febu
- Ojala
- Haarala
- Tanska
- Thiaw


Hieno kirjoitus. Samaa mieltä monesta asiasta.

Näistä esittämistäsi pelaajista Järvisen, Ojalan, Haaralan ja Tanskan taso ei riittänyt Ilvekselle (Wissille). Hilanderin ikä taas alkoi olemaan riski ja Ilves (Wiss) halusi peluuttaa nuoria maalivahteja. Sakselan kanssa ei haluttu jatkaa sopimusta loukkaantumisten ja osaksi varmaan myös peliesitysten takia jotka eivät vastanneet melkein maajoukkuemiehen tasoa. Febu nyt täällä on käsitelty, että syyt siihen olivat muut kuin pelilliset. Thiaw, Tomas ja Jair nyt vaan menivät sinne missä maksetaan palkkaa enemmän ja siihen tarjouskilpailuun ei Ilves pystynyt vastaamaan .
Czakon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Sheffield United


Vastaus #2407 : 20.08.2021 klo 20:02:50

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10158645216757945&id=60350217944
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #2408 : 20.08.2021 klo 20:14:03


Eli siis otteluennakko: https://ilvesedustus.fi/ennakko-ilves-inter-21-8-2021/

Sisältää täkyjä meille foorumin spekuloijille, kuten:

Uutinen
– Oma ajatukseni on vauhdikas ja rohkea joukkue. Haluan saman kovan vaatimustason jokapäiväiseen työhön, kuin ennenkin. Samalla ilmapiirin pitää myös olla hyvä ja kannustava.
« Viimeksi muokattu: 20.08.2021 klo 20:26:24 kirjoittanut 13ergkamp »
Limppu6

Paikalla Paikalla


Vastaus #2409 : 20.08.2021 klo 23:21:29

Mutta nyt mitä taustoilta on kuulunut ainakin parissa keississä, että kyllä voitaisiin pidempäänkin Ilveksessä viihtyä isossa roolissa, jos vaan olisi soppari sellainen joka kuvastaisi edes lähelle sitä tärkeyttä joukkueelle mihin pelaaja on noussut.

Enkä tosiaan tarkoita, että tässä asiassa yhtä syyllistä varmastikaan on. Nyt vaan näkemyserot kasvoivat liian suuriksi valmentajan ja seuran välillä. Se on ymmärrettävää noin pitkän yhteisen taipaleen jälkeen, kun koutsit tottakai haluavat kehittää/parantaa edaria koko ajan ja menestyä kun taas seurajohdon ykköstavoite on turvata seuran tulevaisuus.

Ja nyt todella nähdään Ilvesjohdon kompetenssi, koska niin vahvasti Wissiin ja Wissin suhteisiin joukkueen rakentaminen yms on viime vuosina perustunut.

Pystytkö paljastamaan nimiä ketkä junnut olisi halunnut olla pitempään Ilveksessä ja riskeerata mahdollisen ulkomaansiirtonsa, jos olisi saanut Ilveksessä parempaa palkkaa. Saa pelata tosi hyvin, että ulkomaalaiset seurat kiinnostuu, jos ikää alkaa olemaan päälle 22. Ala-Myllymäki, Almen, Tomas ja Miettunen nyt pitempään Ilveksen junnuista ovat viihtyneet seurassa. Ala-Myllymäelläkin oli varmaan viimmeiset hetket lähteä ulkomaille, jos vielä olisi jäänyt Ilvekseen, niin kiinnostuneet seurat olisivat olleet aika vähissä. Miettusella se juna meni jo ohi ja jos Tomas ei tämän kauden jälkeen pääse ulkomaille, niin voi unohtaa pelaamisen ulkomailla ainakaan Kupsia paremmassa seurassa.

Joukkueen rakentaminen voi olla hankalin asia Wissin lähdön jälkeen. Vaikka tämän kauden hankinnat ovat olleet epäonnistuneita, niin aikaisemmin Wiss on löytänyt paljon halpoja huippupelaajia Ayarna, Vertainen, Tendeng, Baba, Jair, Veteli, Noubissi, Moussa, Soisalo, Thiaw ja Tuco. Varmaan joitain pelaajia tosta listasta unohtui
Limppu6

Paikalla Paikalla


Vastaus #2410 : 20.08.2021 klo 23:35:44

Tuosta "kovasta vaatimustasosta" tuli mieleen Wissin kommentti Vertaisen huonosta kunnosta tullessaan HJK:sta Ilvekseen. Pisti vähän ihmetyttämään mikä on se vaatimustaso HJK:ssa.
Arph

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Leeds, Rangers FC


Vastaus #2411 : 20.08.2021 klo 23:42:25

Hienoa tuo Köpin tavoite kuuden joukkoon. Parempi kuin lattea seitsemännen sijan tai sarjapaikan säilyttäminen.
Itselle kannattajana tässä riittää tällä kaudella Veikkausliigassa säilyminen ja ensi kaudella joku sija kärjen tuntumassa sijoilla 6-8. Mutta kaudella 2023 pitäisi ehdottomasti jo TOP4 sijoille päästä. Toki paremmat sijoitukset otetaan mielellään vastaan aikaisemminkin. Tietysti tämmöiset TOP4-sijoitukset edellyttää, että ei ole mitään koronarajoituksia enää katsomoissa ja saadaan sponsorointisopimuksia enemmän. Ja toki kilpailullinen menestys tuo aina enemmän katsojia. Jossain vaiheessa tässä lähivuosina todellinen tavoite olisi oltava aina TOP4:n joukossa. Europeleihin pitäisi päästä ja ensimmäistä kierrosta pidemmälle. Tämä antaisi taloudellista selkänojaa, koska en usko, että n. 3400 katsojan normaaliajan keskiarvosta kovin paljon päästään enään ylöspäin muuten kuin menestymällä liigassa hyvin. Pitäisi joka vuosi taistella mestaruudesta tai vähintään mitallista ja samalla europaikka varmistaa.
« Viimeksi muokattu: 20.08.2021 klo 23:45:19 kirjoittanut Arph »
Velmu

Poissa Poissa


Vastaus #2412 : 21.08.2021 klo 06:32:49

Pystytkö paljastamaan nimiä ketkä junnut olisi halunnut olla pitempään Ilveksessä ja riskeerata mahdollisen ulkomaansiirtonsa, jos olisi saanut Ilveksessä parempaa palkkaa.
No sanotaan nyt vaikka, että yli puolet viimeisesta 5 lähtijästä

On se loogista tai ei, niin se nyt vaan on noin, että pyysivät paranneltua sopparia verkkarisopparin tilalle. Sitä ei tullut, niin välittömästi katseet ulkomaille.
CarlesP

Poissa Poissa


Vastaus #2413 : 21.08.2021 klo 08:03:43

Mielenkiintoista nähdä miten Köpin jalanjälki näkyy edustuksen peleissä. Ja mikä on Vetelin kohtalo eli löytyykö kokoonpanosta.
Eiköhän Köpi peluuta loppukauden ajan mielestään parasta kokoonpanoa. Tässä nyt pelataan aika isosti nyt Köpinkin tulevaisuutta valmentajana, niin tuskin alkaa penkittää ketään sen takia, että joku on siirtymässä ensi kaudeksi muualle.
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #2414 : 21.08.2021 klo 08:08:59

No sanotaan nyt vaikka, että yli puolet viimeisesta 5 lähtijästä

On se loogista tai ei, niin se nyt vaan on noin, että pyysivät paranneltua sopparia verkkarisopparin tilalle. Sitä ei tullut, niin välittömästi katseet ulkomaille.

Nyt on mielenkiintoista tietoa. Viimeiset 5 ulkomaille lähtijää:

- Mömmö
- Vertainen
- Skyttä
- Stjopin
- Ala-Myllymäki

Skyttä, varmasti oli ”palkkakuopassa” mutta eihän tässä ollut mitään kyselyitä, etteikö Veikkausliiga ollut liian pieni lammikko.

Stjopin: vain pari matsia liigaa, toki onnistumisia, mutta että palkankorotus?

Mömmö. Verkkarisoppari ja sen verran liiganäyttöjä, että olisi voinut pyytääkin lisää liksaa. Mutta: viiden vuoden ”unelmasoppari” Serie B:hen kunnollisella siirtokorvauksella.

Ala-Myllymäen kohdalla Wiss sanoi aikanaan, että ”toivottavasti ei pelaa enää meillä”. Minusta hieno kommentti ja muutenkin luotiin paikoin sellaista mielikuvaa, että on seuran velvollisuus potkia liian mukavuudenhaluisia pelaajia pois mamman nurkista.

Vertaisen soppari oli tuskin mallia verkkari, ja tuskin kehtasi parin ottelun ja maalin jälkeen pyytää palkankorotusta. Mutta et taida tätä laskeakaan näihin viiteen, vaan ehkäpä Kazin tai Riikosen?

- - -

Ihmettelen kovasti, ketkä kolme pelaajaa ovat sellaisia, jotka kuvailusi mukaan olisivat olleet valmiita sitoutumaan pelaamaan Veikkausliigaa, mutta alkoivat välittömästi tähyillä ulkomaille, kun pyydettyä palkankorotusta ei tippunut.

Stjopin, mahdollisesti, mutta palkankorotusvaatimus parin matsin jälkeen on ehkä kyseenalainen?

Mömmö, kenties, mutta tässä lopputulema oli aivan hyvä.

AMM tai Skyttä, ei nyt jumalauta, jos näin ajattelivat niin seura teki heille suuren palveluksen :D

Kuka kolmas?
Toni Polster

Poissa Poissa


Vastaus #2415 : 21.08.2021 klo 08:29:34

Eihän se tarkoita että olisivat vuosikausiksi sitoutuneet vain ja ainoastaan Ilvekseen, mutta voin hyvin kuvitella että olisivat jatkaneet esim. yhden täyden kauden, jos palkka olisi ollut sillä tasolla että sillä Tampereella elää (oma kämppä jne). Sen sijaan että pelataan "verkkaripalkalla".
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #2416 : 21.08.2021 klo 08:42:43

Eihän se tarkoita että olisivat vuosikausiksi sitoutuneet vain ja ainoastaan Ilvekseen, mutta voin hyvin kuvitella että olisivat jatkaneet esim. yhden täyden kauden, jos palkka olisi ollut sillä tasolla että sillä Tampereella elää (oma kämppä jne). Sen sijaan että pelataan "verkkaripalkalla".

Varmasti joo, mutta jos miettii lopputulemaa, niin kaikin puolin erinomainen veto kaikista näkökulmista olla suostumatta vaikka Mömmön liksapyyntöön.

Sitä kyllä vähän tuossa tarinassa ihmettelen, että ulkomaita alettiin miettimään vasta siinä vaiheessa, jos Ilves kieltäytyy palkankorotuksesta, ja hups, yhtäkkiä viiden vuoden sopimus Serie B:hen :D

Melko ammattitaidottomat edustajat pelaajilla, jos tarjonta muihin sarjoihin ei ole jatkuvaa.
« Viimeksi muokattu: 21.08.2021 klo 08:45:34 kirjoittanut 13ergkamp »
Naapel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #2417 : 21.08.2021 klo 09:00:39

Näkisin melkein tärkeämmäksi pitkällä aikavälillä, että näiden kärkilupausten takana oleville saadaan kunnon sopimukset. Ei varmasti Skytällä, Mömmöllä ja Stjopinilla palkka mikään ihmeellinen ole, kun voimassa on vielä ensimmäinen 16/17-vuotiaana edustuksen kanssa tehty sopimus, mutta lähtö ulkomaille olisi edessä joka tapauksessa. Sen sijaan näiden takana tulevat ovat niitä, jotka voivat olla runkopelaajia vuosiksi, ja joille Pohjoismäen mukaan halutaan olla houkutteleva vaihtoehto, joten toivottavasti käytäntö vastaa puheita. Miettusen kanssa tässä on onnistuttu, mutta mielellään katsoisi esim. Almenin, Rautiolan ja Özcelikin nousevan liigajyriksi Ilveksessä, eikä ole tarvetta lähteä muihin liigaseuroihin paremman sopimuksen perässä.
Arph

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Leeds, Rangers FC


Vastaus #2418 : 21.08.2021 klo 10:44:28

Aloituskokoonpano
1 Leislahti Rasmus
2 Ollila Tuomas
7 Veteli Joona
8 Jäntti Teemu
10 Luna Gomez Hernan
14 Siira Tuure
16 Miettunen Tatu
18 Blanco Becerra Jean Carlos
21 Gbe Vigori Jean-Jaures
33 Tabi Manga Luc Landry
49 Oteng Eric

Vaihtopelaajat
3 Loa Loa Patrick
11 Sarr Momodou
15 Almen Mikael
17 Nimely Sylvanus
20 Rautiola Miska
22 Özcelik Taha
31 Riikonen Matias

Inter
12 Moisander Henrik
2 Engström Jesper
3 Hämäläinen Juuso
4 Ketting Rick
6 Annan Anthony
8 Sanz Sainz Alejandro
11 Järvenpää Lassi
14 Forsell Petteri
15 Furuholm Timo
19 Paananen Aleksi
25 Haukioja Martti

Vaihtopelaajat
10 Källman Benjamin
13 Marttinen Aati
16 Kagayama Taiki
20 Hyvärinen Juho
21 Ojala Matias
24 Mahuta Ryan
26 Yrjas Jasper

Näemmä Manga avauksessa ja Nimely vaihtopenkillä.
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #2419 : 21.08.2021 klo 15:55:10

Salaa toivoin, että Blanco, Loa Loa, Luna, Oteng, Gbe ja Torres olisivat paskoja tai koirankopissa despootti-Wissin tyrannian takia.

Mutta taitavat olla ihan vaan paskoja.

Ettei vaan Pohjoismäki nähnyt EM-kisoissa Petterin studiossa ja olisi laittanut koko kassan siihen että hänet saadaan. Wiss ehkä ymmärsi että hänen perässään on sekä IFK Mariehamn ja Inter, joista ensimmäinen jäikin jo tarjouskilvassa kakkoseksi Interin jälkeen. Jos Pohjoismäki olisi sitten halunnut laittaa 50 tonnia Petterin loppukauden palkkaan ja Wiss oli tässä jotenkin kivenä kengässä, niin onnea vaan Ilkalle jatkoon.

Joo hyvä Wiss jos torppasit tämän siirron! Hyi vittu 50 tonnia, olis jäänyt vielä vähän maksettavaa Vertaisen palkan jälkeen :o

Tässä tämä ero johdon ja valmennuksen välillä todennäköisesti konkretisoituu. Johto olisi varmasti halunnut Forsellin koska nimimies mutta Wiss ei. Ja pakko sanoa että ymmärrän Wissiä täysin. Periaatteessa Forsell tuossa iässä on täysin saman tyylinen pelaaja kuin Torres ihan kropastakin ja puolustusvalmiudessa ja kaikki näkee kuinka "hyvin" Torres on sopinut palettiin. Vielä kun lisää tähän sen että Putteri on lopulta aikamoinen individualisti jonka varaan koko joukkueen on muokattava peliä niin ei yksinkertaisesti sovi nykyjalkapalloon jossa kollektiivi on tärkein.

Ei olisi tuo läski sopinut mitenkään palettiin. Ei yksinkertaisesti sovi nykyjalkapalloon tuollainen Forssellin pelaaminen.
« Viimeksi muokattu: 21.08.2021 klo 15:58:01 kirjoittanut 13ergkamp »
Jalitsumies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni


Vastaus #2420 : 21.08.2021 klo 15:55:24

Jos Kallio ei saa seuraaviinkaan peleihin tuotua mitään uutta hyökkäyspeliin niin ensi kaudesta lähtien Ricardo Duartea, Simo Valakaria tai Gert Remmeliä kehiin muutaman vuoden pahvilla. Pöytä puhtaaksi ja projekti Ilves Euroopan TOP-20 -seura vuonna 2030 käyntiin.
Naapel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #2421 : 21.08.2021 klo 16:08:37

Eipä tässä voinut vielä liikaa odottaa, kun Köpillä on ollut kolme päivää joukkueen kanssa ennen ottelua, mutta eipä kyllä vakuuttanut ollenkaan. Viikon päästä Maarianhaminassa sitten toivottavasti saa jo jotain hyökkäyksessä aikaan, kun on viikko enemmän aikaa joukkueen kanssa ja heikompi vastustaja. Mutta jos tämän ottelun perusteella haluaa johtopäätöksiä tehdä, niin ehkä Kallion pelifilosofia ei tue muutosta, jos sitä halutaan hakea.
FR

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelainen jalkapallo, brittiasenne


Vastaus #2422 : 21.08.2021 klo 16:10:46

Onneksi alkukaudesta tuli ihan OK määrä pisteitä ja Manga on saatu puolustuspäähän. Kyllä tässä kehityskäyrä osoittaa alempaan loppusarjaan ja siellä Oulu/Honka ovat jo vilkku päällä ohitukseen. KTP taitaa jäädä muiden kyydistä, mutta Haka&MIFK:n kanssa voi tulla vielä tiukka paikka.

Tuskaista tuo peli on katsella (ja pelata). Koko ajan mennään tilanteeseen jäljessä(reagoiden), kun vastaavasti vastustaja miettii jo seuraavaa siirtoa. Ja silloin peli näyttää valitettavasti juuri siltä kuin tänään.
sisuköpi

Poissa Poissa


Vastaus #2423 : 21.08.2021 klo 18:27:54

Apaattiselta näyttää tekeminen. Kallion tekemisestä nyt ei vielä voi antaa mitään arviota. Ainakin pojat pelasivat omilla pelipaikoillaan. Manga oli hyvä.

Onko kellään tietoa, keillä on sopimus voimassa ensi kaudellekin? Aika heikkoa on tekeminen laajalla rintamalla.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #2424 : 21.08.2021 klo 18:48:47

Tyhmät pallonmenetykset kun saisi pois... Ja laitapakit voisi katsoa taakseen missä se ukko on ketä pitäisi pitää.

Tällä tekemisellä seuraava maali tehdään ykkösessä ensi kaudella.

Toivottavasti parantavat otteita ja verkot heiluvat aiemmin muuallakin kuin omissa.

 
Sivuja: 1 ... 96 [97] 98 ... 128
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa