journeyman
Poissa
|
 |
Vastaus #375 : 28.01.2021 klo 08:41:31 |
|
Tänään ois Spursilla ja Poolilla oiva mahdollisuus kuroa top 3 kiinni. Saa nähdä onko Josella samanlainen lähestymistapa otteluun kotikentälläkin vai nähdäänkö jotain yllättävää. Henkinen yliote tässä otteluparissa on vierailla.
Spurs on pelannut kotona ja vieraissa ihan samalla taktiikalla. Vain pientä hienosäätöä. No henkinen yliote on kyllä siinä ja siinä Poolin viimeaikaisilla esityksillä. Spurs on hävinnyt toki jo ikuisuuden putkeen, mutta kaikki putket näköjään voi joskus loppua. Spurs tulee levänneenä tähän peliin. Tappio olisi valtava pettymys, mikä nyt ei uusi tunne olisi.
|
|
|
|
|
kaukaasiantuntija
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, ManU
|
 |
Vastaus #376 : 28.01.2021 klo 09:52:11 |
|
Chelsea made more passes than any team in any Premier League match this season against Wolves with 820.
Hyvää syöttelyä. Tosin ei johtanut yhtään mihinkään.
|
|
|
|
|
Klopp
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkue, LFC
|
 |
Vastaus #377 : 28.01.2021 klo 09:58:32 |
|
Aivan ansaittu voitto Bladesille. Kotijoukkue tuntui kylläiseltä Pool-voiton jälkeen. Josko toimisi hyvänä herätyksenä, että Valioliigassa ei saa mitään ilmaiseksi. Ylireagointeja tietysti odotellessa.
Tällä kaudella voi näköjään sattua mitä tahansa. Joukkue joka on voittanut 1 ottelun ja pelannut 2 tasan (hävinnyt 16 ottelua!!) käy hakemassa hurjassa iskussa olevalta joukkueelta voiton?? En voi käsittää. Tosin en ole ymmärtänyt muutenkaan mitä tällä kaudella oikein tapahtuu. Kiivas pelitahti, jatkuvat loukkaantumiset, ei ehditä harjoittelemaan kuvioita, yleisön puute jne. Lehdistö on antanut aivan kiitettävästi selityksiä tälle mystiselle kaudelle, mutta faneille näin tasainen kausi tuntuu vaihteen vuoksi tosi hyvältä. 5-6 joukkuetta faneineen voi vielä haaveilla mestaruudesta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.01.2021 klo 10:02:05 kirjoittanut Klopp »
|
|
|
|
|
Enkelisijoittaja
Poissa
|
 |
Vastaus #378 : 28.01.2021 klo 10:09:09 |
|
Hyvää syöttelyä. Tosin ei johtanut yhtään mihinkään.
Johtihan se tämän kauden syöttöennätykseen ja tasapeliin 
|
|
|
|
|
Klopp
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkue, LFC
|
 |
Vastaus #379 : 28.01.2021 klo 10:16:12 |
|
Johtihan se tämän kauden syöttöennätykseen ja tasapeliin  En tiedä tuliko Lampard myös pelaajille jotenkin painolastiksi, mutta paljon vapautuneemmalta peli näytti kuin aikaisemmin. Heikolle viimeistelylle ei voi mitään jos tulosta ei tule. Chelsea ei ole ainoa joka tappelee maalinteon kanssa.
|
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #380 : 28.01.2021 klo 12:19:00 |
|
OGS kehdannut itkeä, että Unitedin 1-0 maali olisi pitänyt hylätä ja martalin tasoitus olisi pitänyt hyväksyä vaikka Maguire hyppää suoraan palloon hypänneen maalivahdin kroppaan 
|
|
|
|
|
bbutton
Poissa
|
 |
Vastaus #381 : 28.01.2021 klo 13:01:30 |
|
Sheffield United on tehnyt kolmasosan tämän kauden maaliestaan Manchester Unitedia vastaan, eikä kukaan muu ole päästänyt Sheffieldiä vastaan kahta maalia samassa pelissä tällä kaudella. United on kahdesti.
Varmaan hieman harhaanjohtavaa tilastointia, koska pelejä pelattu 18-20 eli vasta alkanut kauden toinen puolisko ja tarkastamatta Sheffield pelannut varmaan vaan Man Utd vastaan 2 peliä ja muita vastaan yhden pelin.
|
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #382 : 28.01.2021 klo 13:08:56 |
|
Varmaan hieman harhaanjohtavaa tilastointia, koska pelejä pelattu 18-20 eli vasta alkanut kauden toinen puolisko ja tarkastamatta Sheffield pelannut varmaan vaan Man Utd vastaan 2 peliä ja muita vastaan yhden pelin.
Aika maalirikasta kevättä ennakoit Sheffieldille 
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #383 : 28.01.2021 klo 13:10:53 |
|
OGS kehdannut itkeä, että Unitedin 1-0 maali olisi pitänyt hylätä ja martalin tasoitus olisi pitänyt hyväksyä vaikka Maguire hyppää suoraan palloon hypänneen maalivahdin kroppaan  Tuosta kyllä aika moni ei-United kannattaja on ollut sitä mieltä, että joko molemmat olisi pitänyt hylätä tai molemmat hyväksyä. Tuossa Maguiren tilanteessa molemmat hyppäävät palloon ja enemmänkin siinä maalivahti törmää Maguireen kuin toisin päin. Mutta ei sillä ole mitään väliä. United oli niin huono ettei se enempää ansainnut. Varmaan hieman harhaanjohtavaa tilastointia, koska pelejä pelattu 18-20 eli vasta alkanut kauden toinen puolisko ja tarkastamatta Sheffield pelannut varmaan vaan Man Utd vastaan 2 peliä ja muita vastaan yhden pelin.
On kyllä, ja kärjistin tarkoituksella. Mutta tosiaan, Blades on 20 pelistä kahdessa tehnyt 2 maalia ja molemmat tälaiset pelit Unitedia vastaan.
|
|
|
|
|
agsu
Poissa
|
 |
Vastaus #384 : 28.01.2021 klo 13:15:47 |
|
On kyllä, ja kärjistin tarkoituksella. Mutta tosiaan, Blades on 20 pelistä kahdessa tehnyt 2 maalia ja molemmat tälaiset pelit Unitedia vastaan.
Toisaalta kukaan ei ole tehnyt Sheffieldiä vastaan enemmän maaleja, 12% Bladesin päästäneistä maaleista on Unitedin tekemiä.
|
|
|
|
|
Umtiti
Poissa
Suosikkijoukkue: FCB
|
 |
Vastaus #385 : 28.01.2021 klo 13:19:33 |
|
Tänään Spurs kyykyttää poolia, saletti homma. Jopa tasotuksella kivitalo kiinni.
|
|
|
|
|
Trulli
Poissa
|
 |
Vastaus #386 : 28.01.2021 klo 13:32:18 |
|
Tänään Spurs kyykyttää poolia, saletti homma. Jopa tasotuksella kivitalo kiinni.
Toivottavasti on toinen kivitalo odottamassa. Klopp piiskaa laumansa kunnon lentoon ja nähdään pitkästä aikaa pilkahdus paremmasta. ManUa vastaan cupissa Salah sai maaliputken auki ja jatkaa sitä illalla. Junnu-toppari syö poppareita, joten sieltä ei ole paria lahjaa luvassa Spurssille.
|
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #387 : 28.01.2021 klo 13:34:30 |
|
Tuossa Maguiren tilanteessa molemmat hyppäävät palloon ja enemmänkin siinä maalivahti törmää Maguireen kuin toisin päin.
 Sun objektiivisuudella manu on aina uhri. Mutta miten vertauttaisit nyt tuon Maguiren tilanteen vuoden takaiseen VVD:n rikkeeseen De Geaa kohtaan, joka näköjään sun mielestä oli yllätys yllätys: selkeä rike jossa VVD hyppää maalivahdin päälle.
|
|
|
|
|
agsu
Poissa
|
 |
Vastaus #388 : 28.01.2021 klo 13:39:17 |
|
Tänään Spurs kyykyttää poolia, saletti homma. Jopa tasotuksella kivitalo kiinni.
0-0 kyykytys ei yllättäisi lainkaan.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #389 : 28.01.2021 klo 14:09:40 |
|
 Sun objektiivisuudella manu on aina uhri. Hienoa tulkintaa  Mielestäni United ei tuossakaan ole mikään uhri, kuten varsin selkeästi totesin. Mutta miten vertauttaisit nyt tuon Maguiren tilanteen vuoden takaiseen VVD:n rikkeeseen De Geaa kohtaan, joka näköjään sun mielestä oli yllätys yllätys: selkeä rike jossa VVD hyppää maalivahdin päälle.
Voit vaikka katsoa noita kahta tilannetta videolta ja miettiä mitä eroa niissä on. Sieltä ehkä keksit miksi toinen oli mielestäni rike ja toinen ei.
|
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #390 : 28.01.2021 klo 14:13:28 |
|
Hienoa tulkintaa  Mielestäni United ei tuossakaan ole mikään uhri, kuten varsin selkeästi totesin. Voit vaikka katsoa noita kahta tilannetta videolta ja miettiä mitä eroa niissä on. Sieltä ehkä keksit miksi toinen oli mielestäni rike ja toinen ei. Erona ainakin, että VVD pääsi tilanteessa palloon toisin kuin Maguire. Muistaakseni Keane ja Neville oli puokilla sitä mieltä, ettei rikettä ollut.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #391 : 28.01.2021 klo 14:13:28 |
|
Kaikki oli rikkeitä.
|
|
|
|
|
OGS
Poissa
Suosikkijoukkue: MUFC, KTP
|
 |
Vastaus #392 : 28.01.2021 klo 14:26:35 |
|
Kaikki oli rikkeitä.
Tosiaan, joko Maguiren ja Sharpin tilanteet oli molemmat rikkeitä tai sitten ei kummankaan. Mutta kuten todettua, niin ei peli tuohon kaatunut, minkä Olekin sanonut.
|
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #393 : 28.01.2021 klo 14:33:13 |
|
Tosiaan, joko Maguiren ja Sharpin tilanteet oli molemmat rikkeitä tai sitten ei kummankaan. Mutta kuten todettua, niin ei peli tuohon kaatunut, minkä Olekin sanonut.
Että hyvittelemään olisi pitänyt tuomarin rueta? 
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #394 : 28.01.2021 klo 14:36:06 |
|
Erona ainakin, että VVD pääsi tilanteessa palloon toisin kuin Maguire.
https://www.youtube.com/watch?v=8W6cdTDOxSQAika totaalisen yhdentekevä asia kokonaisuudessaan kyllä tämä vatvominen. Kaikki oli rikkeitä.
Niin saattoi olla. Että hyvittelemään olisi pitänyt tuomarin rueta?  Mikä pointti on yrittää kaivaa viesteistä jotain, mitä niissä ei sanota?
|
|
|
|
|
haarahyppytaklaus
Paikalla
|
 |
Vastaus #395 : 28.01.2021 klo 15:26:46 |
|
Manu häviää surkealla esityksellä sarjajumbolle ja manageri sekä fanit itkevät tuomarista. Aina yhtä tyylikästä.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #396 : 28.01.2021 klo 15:35:42 |
|
Manu häviää surkealla esityksellä sarjajumbolle ja manageri sekä fanit itkevät tuomarista. Aina yhtä tyylikästä.
Missä on itketty tuomareista?
|
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #397 : 28.01.2021 klo 15:40:35 |
|
|
|
|
|
|
leeremick26
Poissa
Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes
|
 |
Vastaus #398 : 28.01.2021 klo 15:47:22 |
|
Yllättäen tuossa jätetty kertomatta, että Olen mielestä he ansaitsivat tappion tuomarin vislauksista huolimatta. "Tuomari teki kaksi virhettä, mutta ei peli siihen ratkennut" on eri asia laittaa Olen suuhun juttussaan kuin "tuomari teki kaksi virhettä" ja jättää lause virheellisesti siihen. Ole sanoo, miten dumari teki virheitä, mutta antaa täyden tunnustuksen vastustajalle ja dumaa omat vrt. affisaitin uutisoinnin, jossa on pelkästään Olen kommentit tuomareista, mutta konteksti puuttuu. En tosin tiedä, miksi näihin poolilaisjankkaamisiin (not all poolilaiset toki) lähden edes vastaamaan. https://www.theguardian.com/football/2021/jan/27/there-was-no-magjc-solskjr-criticises-manchester-united-after-shock-defeat
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.01.2021 klo 15:55:32 kirjoittanut leeremick26 »
|
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #399 : 28.01.2021 klo 15:50:05 |
|
sitä taas ei kysytty ansaitsiko manu häviönsä, vaan missä itkettiin tuomareista.
|
|
|
|
|
|
|
|