FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.11.2025 klo 14:31:49 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 110
 
Kirjoittaja Aihe: U-21 (1.1.2000) Malispallolla kisoihin?  (Luettu 226983 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Gunvald Larsson

Poissa Poissa


Vastaus #1025 : 08.10.2021 klo 22:01:32

Painajaisissani näen Vesa Vasaran kasvot.

Vasaran seuraava työnantaja on tosiaan mitä luultavimmin akselilta HJK-Palloliitto, valitettavasti.
suomifutiksen Janne Tähkä

Poissa Poissa


Vastaus #1026 : 08.10.2021 klo 22:06:36

Ja azereilla pari ylärimaa.

Niistä eka ekalla jaksolla ja toinen muistaakseni aika aikaisessa vaiheessa tokaa - pointti oli että ennen ulosajoa Suomella oli loistava ote pelistä ja voitto alkoi näyttää todennäköiseltä.
diagonaali

Poissa Poissa


Vastaus #1027 : 08.10.2021 klo 22:18:54

Siellä olisi esimerkiksi Wissiä ja Honkavaaraa vapaana, ei voi mennä huonommin kuin Malisella.

Molemmat herrasmiehet kovettavat ainakin ajatuksen tasolla.

Vaikea lopulta nähdä, että Malinen tuolta lähtisi muuten kuin omasta tahdostaan.
Hiiritin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #1028 : 08.10.2021 klo 22:21:58

Eiköhän kulisseissa jo ole päätetty, että Lundberg nousee näiden karsintojen jälkeen u21-valmentajaksi. Wissiä tai Vasaraa tuskin kiinnostaa pätkätyö. Ellei Lundberg välttämättä halua jatkaa u19-ikäluokkien valmentamista.
Jortsukka

Poissa Poissa


Vastaus #1029 : 08.10.2021 klo 22:31:58

Eiköhän kulisseissa jo ole päätetty, että Lundberg nousee näiden karsintojen jälkeen u21-valmentajaksi. Wissiä tai Vasaraa tuskin kiinnostaa pätkätyö. Ellei Lundberg välttämättä halua jatkaa u19-ikäluokkien valmentamista.

Olisi ihan hyvä, mutta U19 toivottavasti saa sitten myös pätevän kaverin. Ehkä Lipponen tai Auge.
laitakoira

Poissa Poissa


Vastaus #1030 : 08.10.2021 klo 22:46:23

Käsittämättömintä mitä olen hetkeen nähnyt malisen suunnalta oli kuitenkin Skyttän peluuttaminen yksin kärjessä targettina punaisen jälkeen. Kun mömmö tuli vaihdosta ajattelin että noniin vähän fysisyyttä kärkeen mutta mitä vielä, Skyttä jatkaa kärjessä. Joku Olusanyakin olisi heti vaan pitänyt laittaa piikkiin tai siitten Antman isona kaverina. En kerta kaikkiaan käsitä.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #1031 : 09.10.2021 klo 09:20:38

Näkyy varmasti montakin asiaa. Pelituntuman puute, mutta ennenkaikkea itseluottamuksen puute noissa tilanteissa. On kuitenkin koko uran ollut joukkueissaan johtava pelaaja, aina avauksessa, jne. Jo Veikkausliigassa joukkueensa johtava pelaaja 16-vuotiaana, 17-vuotiaana joukkueen paras ja aina avauksessa, jne. Siinä sitten onkin aika kova tiputus kun menet joukkueeseen missä et mahdu aina edes kokoonpanoon tai ainakaan pääse avaukseen(tai edes kentälle).

Eli siis Skytällä ei kestä pää? :(

Kuulostaa siltä, että onneksi en ehtinyt katsoa matsia. No, toivotaan, että Ratinassa on parempaa, ja Skyttäkin saisi maalihanat auki ja osoittautuisi fanipoikien hehkutusten arvoiseksi.

Eiköhän kulisseissa jo ole päätetty, että Lundberg nousee näiden karsintojen jälkeen u21-valmentajaksi. Wissiä tai Vasaraa tuskin kiinnostaa pätkätyö. Ellei Lundberg välttämättä halua jatkaa u19-ikäluokkien valmentamista.

Lundbergin nousu ikäluokkansa mukana voisi olla hyvä ajatus. Etenkin, jos U19 jatkaa hyviä otteitaan.
« Viimeksi muokattu: 09.10.2021 klo 09:24:05 kirjoittanut Tsei Tsei »
vitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Töpselit


Vastaus #1032 : 09.10.2021 klo 12:05:30

Eli siis Skytällä ei kestä pää? :(

Kuulostaa siltä, että onneksi en ehtinyt katsoa matsia. No, toivotaan, että Ratinassa on parempaa, ja Skyttäkin saisi maalihanat auki ja osoittautuisi fanipoikien hehkutusten arvoiseksi.

Lundbergin nousu ikäluokkansa mukana voisi olla hyvä ajatus. Etenkin, jos U19 jatkaa hyviä otteitaan.

Kyllä Skyttää kritisoida saa ja ihan ansiosta näiden U21-matsien viimeistelyiden vuoksi, mutta tämä Tsei Tsei vs. kuvitteelliset fanipojat taistelu on jotenkin jopa kovin kiusallista lukea. Itse en ainakaan miksikään Skytän fanipojaksi todellakaan lukeudu, mutta kyllähän ne esitykset Veikkausliigassa miesten peleissä olivat sitä luokkaa että odotuksia jatkosta on syntynyt kaikilla jotka edes alustavasti mitään jalkapallosta ymmärtää. Lienee kuitenkin ihan luonnollista, että kovempaan sarjaan siirtymisen jälkeen joskus kestää vähän sopeutua uuteen ympäristöön. Ja varsinkin jos on tottunut pelaamaan paljon ja nyt on tuntuma hakusessa, kun Toulousessa ei peliaikaa tulekaan samalla mallilla kuin Ipassa (Mietaa!). Ja ihan hyvät ne Skytän esitykset ainakin omaan silmään ovat nytkin olleet sitä viimeistelyä lukuunottamatta.

Mutta joo kaikki positiivisesti puhuvat sekä jotain odottavat ovat vaan fanipoikia ja Tsei Tsei muutaman ottelun otannalla taas realisti, joka pystyy sanomaan ettei siitä mitään tule (tule nyt pois sieltä, aina saa hävetä jne.).

Suosittelen muuten Tsei Tseille ihan laajallakin otannalla kotimaisen futiksen seuraamista, mm. Ruudusta näkee pari ylintä sarjatasoa (satunnaisesti myös kakkosta) ja niitä alempia divareita sitten paikanpäällä.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #1033 : 09.10.2021 klo 12:12:19

Korjataan nyt sen verran, että tuo koko matsiin liittyvä kommentti (onneksi en ehtinyt nähdä) liittyy enempi näihin punaisiin, johtoaseman kusemiseen yms. ja Skytän maalipaikan missi vaan yksi osa sitä. Ikävää, että Suomen viimeistely ei riitä. Mutta kyllä minäkin kääntäisin katseet jo Malisen suuntaan, kun karsinnoista toiseen hyvät jaksot eivät riitä voittoihin ja sitten on välillä todella heikkoja jaksoja. Mutta eiköhän nämä karsinnat mennä vielä Malisen kanssa.

Futista ei tosiaan nykyään jaksa seurata enää niin laajasti kuin joskus aikaisemmin. Ja vielä vähemmän katsoa ruudulta. Paikan päällä voisi käydä enemmän, jos nyt jotenkin saadaan pelit pyörimään normaalisti koronan jäljiltä.
suomifutiksen Janne Tähkä

Poissa Poissa


Vastaus #1034 : 09.10.2021 klo 22:12:11

Harmi kyllä, ettei kaksykkösille tule ikinä mitään ns. isoja pelejä, joissa päästäisiin vähän niin kuin harjoittelemaan kovien paineiden matseja kisapaikoista, kun unelmat kisapaikasta murenevat aina heti kättelyssä. Nyt en jaksa tsekkailla wikipediasta mutta olikos ne nyt edelliset karsinnat, kun aloitettiin kotitasurilla Färsaaria vastaan ja käytännössä se oli sitten siinä. Onko kahdentoista vuoden takaisten kisojen jälkeen ollut kertaakaan saumaa kisoihin vielä karsintojen parissa vikassa pelissä? En ainakaan muista. Noista karsinnoista on jäänyt mieleen useampikin matsi, esim. vieraspeli Skotlannissa ja kotipeli Vaasassa en-muista-ketä vastaan jonka Jalasto taisi ratkaista ihan lopussa Suomelle, mutta pää lyö koko lailla tyhjää kun yrittää muistaa tuota tuoreempia "isoja" pelejä kaksykkösiltä.

Virkistin muistiani tsekkailemalla kisapaikan jälkeisiä karsintoja, ja näköjään viimeisimpien karsintojen seitsemän pisteen ero kisa-/jatkokarsintapaikkaan on pienin mitä on tuon saavutetun kisapaikan jälkeen ollut. Noiden 2021-kisojen karsinnat olivat siitä poikkeukselliset, että niihin saatiin itse asiassa unelmastartti 0-2-vierasvoitolla Ukrainasta. Mutta seuraavassa pelissä jäätiin kotitasuriin P-Irlantia vastaan ja kun peleissä 4-7 otettiin neljä kertaa putkeen käkeen niin ei ollut sitten rupeaman loppupuolella enää pelattavaa unelma-alusta huolimatta.

2017-kisojen karsinnat aloitettiin hienolla voitolla Venäjästä. Muutoin karsintojen alut ovat olleet karmaisevia: 2011 hävittiin kolme ekaa peliä (huippumaita vastaan mutta kuitenkin), 2013 avattiin kotitasurilla Maltaa, 2015 Liettuaa ja 2019 Färsaaria vastaan.

2015-kisojen karsinnoissa napattiin jopa kakkospaikka tasaisessa ja ilmeisen heikkotasoisessa lohkossa ylivoimaisen Englannin takana. Oli jopa varaa hävitä Moldovassa, jäädä San Marinossa tasuriin ja pelata tosiaan kotona tasan Liettuan kanssa.

Tiistaina Itävaltaa päihin ja marraskuussa vähintään piste vieraissa Norjasta ja voitto kotona Virosta, niin jää vielä ensi vuodellekin pelattavaa. :)
Penkkijengi11

Poissa Poissa


Vastaus #1035 : 12.10.2021 klo 17:20:39

Sinisalo

Hämäläinen
Tihi
Koski
Tauriainen

Väänänen
Suhonen

Håkans
Skyttä
Antman

Mömmö

Saa nähdä kuka lopulta avaa kärjessä.
Kausari

Poissa Poissa


Vastaus #1036 : 12.10.2021 klo 18:00:03

Ehkäpä 4-4-2 ja kärjessä Skyttä ja Antman.
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #1037 : 12.10.2021 klo 18:18:55

Toivottavasti joku osaa tehdä maalin/maaleja.
kiuaskivi

Poissa Poissa


Vastaus #1038 : 12.10.2021 klo 18:25:18

Onkohan foorumin Skyttäkriitikko nimimerkki Tsei Tsei Ratinassa katsomassa kun Skyttä tekee maaleja?  :)
Penkkijengi11

Poissa Poissa


Vastaus #1039 : 12.10.2021 klo 18:36:11

Sinisalo

Hämäläinen
Tihi
Koski
Tauriainen

Väänänen
Suhonen

Håkans
Skyttä
Antman

Mömmö

Saa nähdä kuka lopulta avaa kärjessä.
Tällä mennään. Håkansa vasemmalla, Antman oikealla.
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #1040 : 12.10.2021 klo 18:42:05

Eka kymppi vieraiden tahtiin. Ei saa Suomi pidettyä palloa. Suomen vasenlaita ollut hieman ongelmissa puolustussuuntaan.
Penkkijengi11

Poissa Poissa


Vastaus #1041 : 12.10.2021 klo 18:49:37

Suhonen aloittanut hyvin.
Kausari

Poissa Poissa


Vastaus #1042 : 12.10.2021 klo 18:50:42

Skyttä!!! :D
Furu

Poissa Poissa


Vastaus #1043 : 12.10.2021 klo 18:50:49

Skyttä Ylos
Sergei Analtov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACO


Vastaus #1044 : 12.10.2021 klo 18:50:54

Hieno viimeistely Naatilta! ;D
taddei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #1045 : 12.10.2021 klo 18:50:56

Skytältä hallittu viimeistely pakin jalan kautta Ylos 1-0.
Penkkijengi11

Poissa Poissa


Vastaus #1046 : 12.10.2021 klo 18:50:59

Sieltä se tuli!

edit: Håkans irtosi hyvin vartijastaan ja pelasi Naatin tyhjään tilaan.
4-5-2

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi


Vastaus #1047 : 12.10.2021 klo 18:51:06

Kliininen!
Djortikkaeff

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Awaiting Construction Oulu


Vastaus #1048 : 12.10.2021 klo 18:51:12

Aina kliininen Skyttä! Tuoppi
Sinettäj kaakkoissyvänne

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Durden klo 01.15.45


Vastaus #1049 : 12.10.2021 klo 18:51:24

Naatan Skyttä, Skyytän Natta.

 
Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 110
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa