SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #250 : 20.10.2009 klo 20:14:47 |
|
Näyttäisi olevan ainakin pakonomainen tarve yrittää laittaa koko ajan vastustajan puikoista palloa. Voin vain kuvitella kuinka usein pallo jää turhauttavasti vastustajalle ja valmentaja tykkää...
|
|
|
|
|
pälle
Poissa
Suosikkijoukkue: dejongindeksi
|
 |
Vastaus #251 : 20.10.2009 klo 20:23:42 |
|
Kyllähän näitä löytyy vähän joka suunnalta, mutta viimeisimmän matsin perusteella, jonka tv:stä olen nähnyt... Niin Valencialla näitä nuoria tähtiä/tähden alkuja riittää tällä hetkellä. Juan Manuel Mata ja etenkin David Silva. + saas nähä mitä Ever Banegasta vielä tulee. Pelasi Barcaa vastaan upeasti ja lähti mies seurantaan (kyllä, vasta nyt)
|
|
|
|
|
gomuaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Z
|
 |
Vastaus #252 : 23.11.2009 klo 18:44:23 |
|
 On jo hyvä pelaaja, mutta tulee olemaan vielä joskus tähti  .
|
|
|
|
|
Loordie
Poissa
Suosikkijoukkue: Deal with it
|
 |
Vastaus #253 : 23.11.2009 klo 18:46:25 |
|
Niin Valencialla näitä nuoria tähtiä/tähden alkuja riittää tällä hetkellä. Juan Manuel Mata ja etenkin David Silva. + saas nähä mitä Ever Banegasta vielä tulee. Pelasi Barcaa vastaan upeasti ja lähti mies seurantaan (kyllä, vasta nyt)
Silva on ollut yksi Espanjan suurimpia tähtiä jo pidemmän aikaa. Mata ja Banega viimeistään tällä kaudella. Myös Sevillan Jesus Navas on tällä kaudella nostanut tasoaan hurjasti 
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #254 : 23.11.2009 klo 18:49:03 |
|
Myös Sevillan Jesus Navas on tällä kaudella nostanut tasoaan hurjasti  Kyllähän Jesus "maminpoika" Navas jo viime kaudella oli Sevillan parhaimmistoa. Taisi tulla syöttöpörssissä aika korkealle jollain about 12-14 syötöllään.
|
|
|
|
|
Loordie
Poissa
Suosikkijoukkue: Deal with it
|
 |
Vastaus #255 : 23.11.2009 klo 19:07:41 |
|
Kyllähän Jesus "maminpoika" Navas jo viime kaudella oli Sevillan parhaimmistoa. Taisi tulla syöttöpörssissä aika korkealle jollain about 12-14 syötöllään.
Juu no totta kyllä, mutta silti mielestäni nostanut tasoaan ja ollut tällä kaudella välillä jopa maaginen (Marcelo vs Navas ym.  ). Lisäksi täällä(kin) puhuttu paljon pojan henkisestä kasvusta.
|
|
|
|
|
jonesi
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC TPS
|
 |
Vastaus #256 : 23.11.2009 klo 19:11:47 |
|
 Saa ottaa talteen.  Läpimurto viimeistään 10/11 kaudella.
|
|
|
|
|
gomuaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Z
|
 |
Vastaus #257 : 23.11.2009 klo 19:30:50 |
|
 Saa ottaa talteen.  Läpimurto viimeistään 10/11 kaudella. Oppinut jo stiiventseraartilta erittäinkin paljon. 
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #258 : 23.11.2009 klo 20:34:21 |
|
Saas nährä kuin poijjan käy... Mesut Özil on nyt kyllä niin jäätävän hyvä, että voi olla joskus aikuistenkin arvokisoissa samanlainen ratkaisija kuin viime kesän U21-mittelöissä.
|
|
|
|
|
pälle
Poissa
Suosikkijoukkue: dejongindeksi
|
 |
Vastaus #259 : 23.11.2009 klo 23:13:48 |
|
Silva on ollut yksi Espanjan suurimpia tähtiä jo pidemmän aikaa. Mata ja Banega viimeistään tällä kaudella. Myös Sevillan Jesus Navas on tällä kaudella nostanut tasoaan hurjasti  Puhuinkin juuri Silvasta nuorena tähtenä ja Matasta tähden alkuna. Viime viikonlopun highlightsien perusteella Chelsean Kakuta ihastutti. Tuli jotenkin nuori Ronaldinho mieleen http://www.youtube.com/watch?v=eD4KGZK_TUA
|
|
|
|
|
kuusysi
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajalauma
|
 |
Vastaus #260 : 24.11.2009 klo 15:45:18 |
|
Kun tuota Tanskan liigaa on tullut seurattua, niin tässä on muutama nimi, joiden uskoisin siirtyvän isompiin sarjoihin, vaikka tähti-status on toki vielä vähän kauempana.
Søren Rieks, Esbjerg - 22-vuotias hyvin peliä rakentava ja maalintekoonkin pystyvä keskikenttäpelaaja, joka nousi maajoukkueeseen maaliskuussa ja iski ensimmäisen maalinsa viime viikolla USA:ta vastaan.
Thomas Delaney, FC Kööpenhamina - Vastikään 18 vuotta täyttänyt Thomas nimettiin Tanskan vuoden U18-lahjakkuudeksi. Keskikentällä viihtyvä pelaaja on ollut tällä kaudella mukana 9 SAS-, Eurooppa- ja Mestareiden Liiga-pelissä ja jos kehitys jatkuu niin Delaneyllä on varmasti hieno ura edessä.
Anders Randrup, Brøndby IF - Vuoden U21-talentiksi nimetty oikea laitapakki on vakiinnuttanut paikkansa Brøndbyn avauskokoonpanossa, ja tehnyt debyyttinsä myös miesten maajoukkueessa.
Muista nuorista lupauksista mainittakoon vielä Michael Lumb (AGF), Leon Jessen (FC Midtjylland) ja Simon Kjær, vaikka viimeksi mainittu onkin jo aika lailla lyönytkin itsensä läpi erinomaisilla otteillaan Palermossa.
|
|
|
|
|
kuusysi
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajalauma
|
 |
Vastaus #261 : 24.11.2009 klo 15:47:56 |
|
 Saa ottaa talteen.  Läpimurto viimeistään 10/11 kaudella. En kyllä jaksa uskoa että Ngogista voisi tulla tähteä; oikeastaan hänellä ei ole mitään ominaisuutta (ellei filmauskykyä lasketa...) mikä siihen viittaisi kun ei ole erityisen nopea, taitava tai tehokas.
|
|
|
|
|
shanks
Poissa
|
 |
Vastaus #262 : 24.11.2009 klo 16:00:13 |
|
En kyllä jaksa uskoa että Ngogista voisi tulla tähteä; oikeastaan hänellä ei ole mitään ominaisuutta (ellei filmauskykyä lasketa...) mikä siihen viittaisi kun ei ole erityisen nopea, taitava tai tehokas.
Vaikea kyllä sanoa tuleeko ihan tähteä mutta pelannut kyllä varsin mallikkaasti nyt viime peleissä missä en vastuuta tullut. Potentiaalia kyllä on mielestäni joka pitäisi osata jalostaa.
|
|
|
|
|
gomuaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Z
|
 |
Vastaus #263 : 24.11.2009 klo 16:53:20 |
|
 Diego Buonanotte Syntynyt: 19.4.1988 Pelipaikka: Hyökkäävä keskikenttä Tässä kaverissa on mielestäni potentiaalia vaikka mihin. Erittäin pienestä koosta huolimatta kerennyt pelata jo River Platessa, Argentiinan pääsarjassa satakunta ottelua. Maalejakin syntynyt mukavasti. Selviä vahvuuksia ovat hyvä pelisilmä, tekniikka, laukaisu. Heikkoutena voitaneen mainita ainakin fyysisyys. Itse seurannut pelaajaan kehitystä jonkin verran ja ainoastaan pieni koko voi estää pelaajan menestyksen euroopassa.
|
|
|
|
|
Holmgård
Poissa
|
 |
Vastaus #264 : 24.11.2009 klo 17:35:41 |
|
Pastore on kyllä hieno pelaaja, aina pakko yrittää joko länkejä tai kantapääsyöttöä  Sääli vaan että tuli Eurooppaan pelaamaan, täällä tuontapaiset särmät hiotaan kovalla kädellä pois.
|
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #265 : 24.11.2009 klo 18:42:13 |
|
Diego Buonanotte Tuskin tulee mitään tällä puolella lätäkköä. Kuin Messi, muttei läheskään niin hyvä, ja Messillä sentään aivan helvetin paljon voimaa. Voisi olla kulttisankari jossain Espanjan vähän pienemmässä jengissä, tyyliin Mallorcassa. Kyllähän Jesus "maminpoika" Navas jo viime kaudella oli Sevillan parhaimmistoa. Taisi tulla syöttöpörssissä aika korkealle jollain about 12-14 syötöllään.
Tais olla kakkosena, ellen väärin muista. Xavi dominoi, kuten N kautta putkeen jo, mutta Navas on yksi parhaita espanjalaisia Laitureita, muuthan ovat lähinnä laitahyökkääjiä. Ei varmaan myöskään haittaa Fabsun ja Kanootin fyysinen preesens mikkihiiripuolustuksia vastaan, kun kesot ovat Navasin luokkaa. El Duente voisi olla aivan helvetin hyvä Espanjalle, jos kärjessä pelaa Torres-Llorente. Onhan se vähän one-trick pony, mutta ellei maailman, niin ainakin Espanjan parhaimmistoa siinä, mitä tekee. Afrikan-reissu voisi olla kyllä lievästi epästabiilille mammanpojalle vähän liikaa, saa nyt nähdä.
|
|
|
|
|
|
Taavetti_Merimies
|
 |
Taavetti_Merimies
Vastaus #266 : 24.11.2009 klo 18:58:54 |
|
"Seal Dribble" Kerlonista odotettiin aika kovaa pelaajaa vielä muutama vuosi sitten, mutta eipä ole ainakaan vielä yltänyt aivan maailman huipulle. (..) Vuoden 2005 alle 17-vuotiaiden MM-kisojen paras maalintekijä ja paras pelaaja ei ole pysynyt ainakaan muiden ikäistensä kehityksen perässä. Itse kyllä uskon, ettei hänestä tule kypsymään huippupelaajaa koskaan.
Näin siis reilu vuosi sitten yllä kirjoitettiin Kerlonista. Nyt tällä kaudella kohta menetetyn lupauksen piti siirtyä lainalle Ajaxiin mutta loukkaantui jo harjoituksissa. Kerlon on nyt sitten 6-9 kuukautta poissa pelikentiltä polven vuoksi ja joutuu leikkaukseen.
|
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #267 : 24.11.2009 klo 19:23:44 |
|
Itsekin pistäisin rahani Gael Kakutalle. Toki vain muutaman clipin perusteella arvioin, mutta aika poikkeukselliset ketteryys, nopeus ja taito-ominaisuudet vaikuttaisi junnulla olevan. Lisäksi vaikka on aika pienikokoinen, suojaa hyvin palloa ja vetokin lähtee tarvittaessa vihaisesti.
Harmi vaan, että pelaa Chelseassa.
|
|
|
|
|
TulinenVasen
Poissa
|
 |
Vastaus #268 : 24.11.2009 klo 19:47:51 |
|
Messillä sentään aivan helvetin paljon voimaa.
Voima = hyvä tasapaino ja kaksinkamppailunopeus?
|
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #269 : 24.11.2009 klo 19:48:30 |
|
Katotaan sitä Kakutaa vielä. Ikää vasta 18. Kaudella, jolla Bojan täytti 18 oli nuorukainen pelannut kauden lopussa jo 90 ottelussa Barçalle, niissä oli syntynyt 22 maalia (ok, ei häävi saldo, mutta kuitenkin, valtaosa näistä maaleista oli syntynyt 17-vuotiaana ja suurin osa matseistakin oli alkanut vaihtopenkiltä). Paikka Euroopan mestaruuden vieneessä maajoukkueessakin oli tarjolla, mutta kunto ei 17-vuotiaalla kestänyt pitkän kauden jälkeen. e: ja siis tärkein pointti unohtui: vielä ei ole kuitenkaan osoittanut mitään merkkejä siitä, että hänestä tulisi kovan luokan pelimies. Pedrostakin voi sanoa tällä hetkellä enemmän, mutta kyllä sitä ikää on kanarialaisella toisaalta myös 3v enemmän. e2: Voima = hyvä tasapaino ja kaksinkamppailunopeus?
Sitäpä suunnilleen. Messi vääntää itsensä loistavasti monessa paikassa palloon, vaikka on 25cm ja 25kg vähäisempi vastustajaansa. Alhainen painopiste mahdollistaa tämän, kuten Maradonallakin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.11.2009 klo 19:51:42 kirjoittanut outdraw »
|
|
|
|
|
Jabba the Hutt
Poissa
|
 |
Vastaus #270 : 24.11.2009 klo 20:09:13 |
|
Javier Pastore
- Syntynyt : 20.6.1989 - Pelipaikka : Hyökkäävä keskikenttä / Pelinrakentaja - Seurat : Talleres / Huracán / Palermo
Odotan herralta erittäin paljon. Seuraava Riquelme tai kenties vielä parempi kymppi Argentinalle.
Kun Pastoresta puhutaan, niin täytyy mainita myös hänen aisaparinsa Huracanista eli Matias De Federico. Siinä missä Pastore lähti Italiaan, niin De Federico seurasi Tevezin ja Mascheranon viitoittamalla tiellä Corinthiansiin. Sinänsä näitä vasenjalkaisia, palopostin kokoisia hyökkääjiä putkahtelee Argentiinassa pinnalle kuin sieniä sateella, joten aika näyttää miten pitkälle tämä pikkumies pötkii. Maajoukkuedebyytti samoin kuin ensimmäinen maajoukkuemaalikin on tosin jo takana.
|
|
|
|
|
zaccardo
Poissa
|
 |
Vastaus #271 : 24.11.2009 klo 20:17:29 |
|
Näin siis reilu vuosi sitten yllä kirjoitettiin Kerlonista. Nyt tällä kaudella kohta menetetyn lupauksen piti siirtyä lainalle Ajaxiin mutta loukkaantui jo harjoituksissa. Kerlon on nyt sitten 6-9 kuukautta poissa pelikentiltä polven vuoksi ja joutuu leikkaukseen. Alkaa vähän kyl tuntuu et Kerlon on menetetty tapaus.
|
|
|
|
|
TulinenVasen
Poissa
|
 |
Vastaus #272 : 24.11.2009 klo 20:26:39 |
|
Sitäpä suunnilleen. Messi vääntää itsensä loistavasti monessa paikassa palloon, vaikka on 25cm ja 25kg vähäisempi vastustajaansa. Alhainen painopiste mahdollistaa tämän, kuten Maradonallakin.
Puhumme siis hyvästä hermotuksesta ja pelisilmästä, niillähän Messi kaksinkamppailut pääsäntöisesti voittaa. Alhainen painopiste on tietenkin merkittävä tekijä. Loistava pelaaja kaikinpuolin.
|
|
|
|
|
zaccardo
Poissa
|
 |
Vastaus #273 : 26.11.2009 klo 07:07:20 |
|
CSKA Moskovalla on kyl kaks mainiota suht nuorta keskikentän pelaajaa Dzagojev ja Krasic.
|
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #274 : 26.11.2009 klo 13:02:50 |
|
En kyllä jaksa uskoa että Ngogista voisi tulla tähteä; oikeastaan hänellä ei ole mitään ominaisuutta (ellei filmauskykyä lasketa...) mikä siihen viittaisi kun ei ole erityisen nopea, taitava tai tehokas.
Tuskin Ngogista tulee Euroopan Top 5 -hyökkääjä tai kultakengän voittaja, mutta jos mies jatkaa tähän malliin, niin helppo on povata kohtuullista uraa missä tahansa Euroopan huippuliigassa. Ngogin paras ominaisuus on ehkä liikkuminen pallottomana pelaajana ja pelinluku. Toivoisin Ngogille enemmän terävyyttä ratkaisutilanteissa, mutta ihan hyvään malliin maaleja on tullut. Vähän paremmalla tekniikalla varustettuna Ngogista voisi puhua uutena David Trezequet'na. Tällä kaudella Ngogin onni on ollut toisten epäonni Liverpoolissa eli selvän ykköshyökkääjän Torresin loukkaantumissuma sekä ylipäänsä vaihtoehtojen puute.
|
|
|
|
|
|
|
|