FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
31.01.2026 klo 22:49:00 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 54 [55] 56 ... 72
 
Kirjoittaja Aihe: Chelsea 21/22 - Tuchelin eka demo erinomainen mutta entä ensimmäinen kokopitkä?  (Luettu 255713 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #1350 : 10.03.2022 klo 21:18:57

RyanAirilla europeleihin, majoitus Ibis Budgetin puolella, julkisilla stadionille?

Kerkesivät jo suhmuroida ja tiedottaa

Edit: Ja euroopassa ei tarvitse kulkea omakustanteella vaan matkakuluissa on joustavuutta

T: UKn hallitus
B Watson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Crystal Palace, KuPS, Flamengo


Vastaus #1351 : 10.03.2022 klo 21:21:44

Palkkapäivänä.

Onko se sama kuin liksapäivä? Milloin se on?
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #1352 : 10.03.2022 klo 21:24:49

Onko se sama kuin liksapäivä? Milloin se on?

Tässä litaniassa sitä ei ainakaan lukenut:

Uutinen
The government has granted Chelsea a special licence to allow fixtures to be fulfilled, staff to be paid and existing ticket holders to attend matches.


Laita pelaajille vaikka Instassa tai Twitterissä kyselyä jos vaikka sieltä tulisi ihan suoraan vastaus asianomaisilta?
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #1353 : 10.03.2022 klo 21:29:39

Onko se sama kuin liksapäivä? Milloin se on?

Huomenna ainakin mulla, mites sulla? Tiiä vaikka jommalla kummalla osuu. :D Ylos
B Watson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Crystal Palace, KuPS, Flamengo


Vastaus #1354 : 10.03.2022 klo 21:33:50

Huomenna ainakin mulla, mites sulla? Tiiä vaikka jommalla kummalla osuu. :D Ylos

Tiistaina, mutten onneksi olekaan Abralla hommissa.

Sinuna ottaisin kottikärryn aamulla pykälään.
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #1355 : 10.03.2022 klo 21:40:52

Tiistaina, mutten onneksi olekaan Abralla hommissa.

Sinuna ottaisin kottikärryn aamulla pykälään.

Itse olen rahdannut jo vuosia kottikärryillä. !HUOM! monikko !HUOM!
Didgeridoo

Paikalla Paikalla


Vastaus #1356 : 10.03.2022 klo 21:41:52

Onko muiden seurojen faneilla täällä hätänä, kun Chelsea ei häviä pois? Iso takaisku toki seuralle ja kannattajille, mutta tämä oli odotettavissa Romanin historian tuntien, että pakotteet astuisivat voimaan Putlerin järjettömän hyökkäyksen jälkeen.

Chelsea saa uuden omistajan lähiaikoina, hallitus hyväksyy ostajan tutkittuaan taustat jne., jonka jälkeen mennään business as usual.



Lähinnä varmaan jengiä huvittaa tai kauhistuttaa, että täällä(kin) on jengiä jotka tämän good guy Roman homman ovat nielleet. Samaan aikaan kun tämän "mahtavan omistajan" metallista tehdyillä tankeilla nyt rynnitään Ukrainaan.

Salea lainatakseni, niin ei vain Putinilta vedetty maskit pois. Toki Venäjällä oligarkkejakin on jotka avoimesti ovat Putinia lähteneet vastustamaan.
Capital Teams

Poissa Poissa


Vastaus #1357 : 10.03.2022 klo 21:45:23

Nopea myynti saattaisi pelastaa Chelsean jatkon. Ei kuitenkaan ole itsestään selvää, mikä on tulevan kauden sarjataso: https://www.telegraph.co.uk/football/2022/03/10/chelsea-should-relegated-premier-league/

Jim Whiten yo. jutussa on myös jälkiviisautta, mutta taannehtivastikin voi joutua tilille Ukrainassa tapahtuvien raakuuksien vuoksi. Onhan mm. Abran terästehdas varustanut Venäjän armeijaa: https://www.theguardian.com/football/2022/mar/10/roman-abramovich-unable-to-sell-chelsea-after-uk-freezes-assets
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe


Vastaus #1358 : 10.03.2022 klo 21:59:21

Heh.
Saa nähdä kuinka aktiivisesti porukka seurailee ensi kaudella täällä jos Chelski pelailee jossain league onessa :D

Ahneella on paskainen loppu.

Kyllä tuntuu hyvältä.
Sebbliiga

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Perinteiset pohjoismaalaiset suurseurat


Vastaus #1359 : 10.03.2022 klo 22:05:30

Heh.
Saa nähdä kuinka aktiivisesti porukka seurailee ensi kaudella täällä jos Chelski pelailee jossain league onessa :D

Ahneella on paskainen loppu.

Kyllä tuntuu hyvältä.

EIköhän siellä ole chelshit huivit jo roskissa ja cityn paidat tilattu...
bhootnike

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat


Vastaus #1360 : 10.03.2022 klo 22:10:40

Pientä tekopyhyyttä tässä ehkä on havaittavissa. En kiistä, etteikö Abramovichin raha olisi likaista siinä missä kaikkien muidenkin venäläisoligarkkien. Britanniassa (ja kaikkialla muuallakin) on kuitenkin selkeästi otettu vuosien saatossa ilomielin vastaan myös likainen raha.

Newcastlen osti juuri Jemenissä vuosien ajan sotarikoksia tehneen ja toimittajia paloitelleen Saudi-Arabian kuningashuone. Harvassa muussakaan suurseurassa omistajana on rehellinen yrittäjä. Qatarista, Arabiemiraateista ja Kiinasta tuleva, nepalilaisten orjien ja uiguurien veressä uitettu raha kelvannee edelleen.

Huippujalkapallo on läpimätää ja korruptoitunutta paskaa, mutta nyt isketään lähinnä yhtä rikollista vastaan. Toivottavasti jatkossa puututaan samalla kovuudella muidenkin omistajien toimiin.
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #1361 : 10.03.2022 klo 22:11:12

Heh.
Saa nähdä kuinka aktiivisesti porukka seurailee ensi kaudella täällä jos Chelski pelailee jossain league onessa :D

Ahneella on paskainen loppu.

Kyllä tuntuu hyvältä.

Erikoinen logiikka. Suurilta osin samat nickit seuraa Chelseaa forkalla vuodesta toiseen. Iso osa ei myöskään taida olla mitään TikTok-faniosastoa ikänsä puolesta, joten eiköhän mielenkiinto olisi suurta myös alasarjoissa, jos tässä jollain konstilla sellaiseen ratkaisuun päädyttäisiin.

Eipä olisi Chelsean ensimmäinen kerta alemmalla sarjatasolla muutenkaan. Jos Chelsea joutuisi alemmalle sarjatasolle, olisi vieraskatsomo täynnä jokaisessa vierasottelussa, oli kaupunki mikä tahansa. Todelliset suurseurat kiinnostavat sarjatasosta riippumatta. :)
Vaffanculo

Poissa Poissa


Vastaus #1362 : 10.03.2022 klo 22:22:13


Chelsea saa uuden omistajan lähiaikoina, hallitus hyväksyy ostajan tutkittuaan taustat jne., jonka jälkeen mennään business as usual.



Juurikin näin.

Ainoa mikä tässä ottaa kolhua on todennäköisesti seurasta maksettava korvaus eli ostajapuolella hierotaan käsiä yhteen ja homma jatkuu.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1363 : 10.03.2022 klo 23:32:13

Kuten jo joskus kirjoittelin, Chelsea oli minusta aidoimmillaan ja parhaimmillaan 60-70-luvuilla, kun sitä fanittivat lähinnä lähikaupunginosien ”hip” - porukat. Sitä Chelseaa on joskus kulttuurimielessä ikävä. Osgood, Houseman ja kumppanit, yleisön chantit jne. Ei se kovin iso seura ollut, vaikka toisinaan menestyikin. Fiilis oli kuitenkin aito ja seurassa oli tuolloin aimoannos ”Lontoota” , ehkä jopa kilpailijoita enemmän.

Ökyksi muuttuminen Abramovichin myötä muutti koko kulttuurin, henki katosi. Minua tuo oligarkki kuvotti ja pilasi hienon jutun. Hänen bisneksensä Venäjällä eivät olisi onnistuneet ilman hyvää suhdetta Putiniin, se on tosiasia. Turha kaunistella asiaa. Ei Brittihallitus hänen kimpussaan ilman hyviä perusteita ole. Miehellä on bisneslonkeroita syvälle Venäjän armeijaan ja Putinin hallintoon ja näin ollen hän on pakotteet ansainnut.

Chelsealle seurana toivon pelkkää hyvää. Toivottavasti seura nyt puhdistuu taakastaan ja palaa takaisin seuraksi, jonka matseja voisin joskus käydä taas katsomassa. Vaikka sitten alemmalla sarjatasolla, jos sanktiot näin määräävät.
Rain

Poissa Poissa


Vastaus #1364 : 11.03.2022 klo 00:01:29

Heh.
Saa nähdä kuinka aktiivisesti porukka seurailee ensi kaudella täällä jos Chelski pelailee jossain league onessa :D

Ahneella on paskainen loppu.

Kyllä tuntuu hyvältä.
Kannattaa nyt juhlia. Vituttaa siiten taas,kun nämä haaveet kaatuu samalla, kun uudet omistajat kävelevät ovista sisään.
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #1365 : 11.03.2022 klo 00:02:23

Oksettaa ollut lukea että siellä on chänttäilty tuolle Putinin sylikoiralle. Toivottavasti Chelsea - perhe viimeistään nyt ymmärtää ajaa tuon yhdessä rintamassa ulos.

Itse seuralle toivon pelkkää hyvää. Ihan symppis Länsi-Lontoon porukka ja aikoinaan kun siellä pyöri töissä oli asiakkaana itse D. Wise sen aikainen kapteeni.
Barrett

Poissa Poissa


Vastaus #1366 : 11.03.2022 klo 00:26:13

https://www.washingtonpost.com/world/2021/12/23/harpercollins-chelsea-roman-abramovich-putin/

Tuosta kirjastahan on tosiaan käyty saarilla oikeudenkäyntiä, jonka lopputuloksena oli että kirjailija ja kustantamo joutuivat esittämään anteeksipyynnöt Abramovichille noista väitteistään ja tekemään muutoksia kirjan myöhempiin painoksiin.

Itse en kyseisiin sisäpiireihin kuulu niin ei ole minkään sortin kompetenssia väitteiden paikkaansapitävyyttä tai pitämättömyyttä arvioida, mutta huomioimisen arvoista lienee kuitenkin todeta, että mitään todisteita noille väitöksille ei ainakaan siellä oikeudenkäynneissä pystytty esittämään.

Oleellista oikeudenkäynnissä oli kuitenkin se, että Beltonin kirjan väitettä (Abramovich osti Chelskin Putinin käskystä) ei voitu osoittaa vääräksi. Mafioso ei uskaltanut lähteä oikeuteen asti vaan osapuolet tekivät sovintoratkaisun. Tämän seurauksena kirjan tuleviin painoksiin luvattiin tehdä käytännössä kosmeettisia muutoksia. Em. väite jää myös tuleviin painoksiin. Kokonaisuudessaan tapauksen voittaja oli kirjan kirjoittanut Catherine Belton.
Operaatiospesialisti

Poissa Poissa


Vastaus #1367 : 11.03.2022 klo 00:37:22

Uskomattoman hieno taistelu joukkueelta vaikeassa paikassa näiden uutisten jälkeen. Ylpeyttä täytyy tuntea näin hienon joukkueen kannattamisesta. Pojat osaavat kyllä tiukassa paikassa venyä. Chelsea <3
Tino Asprilla

Poissa Poissa


Vastaus #1368 : 11.03.2022 klo 08:53:46

Pientä tekopyhyyttä tässä ehkä on havaittavissa. En kiistä, etteikö Abramovichin raha olisi likaista siinä missä kaikkien muidenkin venäläisoligarkkien. Britanniassa (ja kaikkialla muuallakin) on kuitenkin selkeästi otettu vuosien saatossa ilomielin vastaan myös likainen raha.

Newcastlen osti juuri Jemenissä vuosien ajan sotarikoksia tehneen ja toimittajia paloitelleen Saudi-Arabian kuningashuone. Harvassa muussakaan suurseurassa omistajana on rehellinen yrittäjä. Qatarista, Arabiemiraateista ja Kiinasta tuleva, nepalilaisten orjien ja uiguurien veressä uitettu raha kelvannee edelleen.

Huippujalkapallo on läpimätää ja korruptoitunutta paskaa, mutta nyt isketään lähinnä yhtä rikollista vastaan. Toivottavasti jatkossa puututaan samalla kovuudella muidenkin omistajien toimiin.

Harakkafanina komppaan viestisi täysin.
Yrski

Poissa Poissa


Vastaus #1369 : 11.03.2022 klo 08:57:50

Uskomattoman hieno taistelu joukkueelta vaikeassa paikassa näiden uutisten jälkeen. Ylpeyttä täytyy tuntea näin hienon joukkueen kannattamisesta. Pojat osaavat kyllä tiukassa paikassa venyä. Chelsea <3

Taistelun sijaan voi ihan hyvällä omallatunnolla sanoa, että kyllä ottelu oli enemmän alusta loppuun sellaista varmaa tekemistä jota sen paperilla pitäisikin olla kun katsoo mikä joukkueiden suoritustaso on ollut pitkin kautta :)

Henkilökohtaisesti toivomaani, ihan täysin taskussa olevaa kahta puoliaikaa ei sentään saatu ja Pukinhon vuorenvarma pilkku sekä omat missatut mahdollisuudet kolmeen maaliin jo aiemmin toivat kyllä niitä vilunväristyksiä selkäpiihin. Mutta vaisuhkoksi jäi Norwichin takaa-ajo lopulta ja täydet pisteet turvallisesti Lontoon suunnalle. Viimeistelyissä oli kyllä tällä kertaa rautaa - etenkin Mountin ja Havertzin "häkit" olivat kyllä komeaa katseltavaa, vaikka rehellisyyden nimissä isäntien liikaa tilaa antanut puolustuspelaaminen teki näiden työstämistä helpommaksi.

Enemmän helppo kuin haastava iltapuhde - ainakin fyysisesti - tuli kuin tilauksesta, sillä sunnuntai-iltapäivästä mennään taas ja areenana on numeroista ja ylimääräisistä kannattajista riisuttu Stamford Bridge. Ennakolta tylsää, mutta tuloksellisesti varmaa voittoputkea pitäisi kyetä tällä kertaa jatkamaan kuntopuntarin puolesta Sinisten kanssa tasoissa olevaa Newcastlea vastaan, joka eilisillan ottelussaan vei ehkäpä hieman yllättäen pisteet Saintsilta vieraissa. Toki kotirekordi Harakoita vastaan on sen verran varma jo pitkältä ajalta, että lähtökohtaisesti pelikupongille laitetaan pelkästään ykköstä tämän ottelun kohdalla.

Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #1370 : 11.03.2022 klo 09:26:40

https://www.washingtonpost.com/world/2021/12/23/harpercollins-chelsea-roman-abramovich-putin/

Tuosta kirjastahan on tosiaan käyty saarilla oikeudenkäyntiä, jonka lopputuloksena oli että kirjailija ja kustantamo joutuivat esittämään anteeksipyynnöt Abramovichille noista väitteistään ja tekemään muutoksia kirjan myöhempiin painoksiin.

Itse en kyseisiin sisäpiireihin kuulu niin ei ole minkään sortin kompetenssia väitteiden paikkaansapitävyyttä tai pitämättömyyttä arvioida, mutta huomioimisen arvoista lienee kuitenkin todeta, että mitään todisteita noille väitöksille ei ainakaan siellä oikeudenkäynneissä pystytty esittämään.

Lopputulokseksi tuli tuo, koska luonnollisesti Abra lähti raivokkaaseen oikeustaisteluun asian puolesta ja rahasta kun ei ole puutettua niin lopputulosta ei ole vaikea arvata. Ei kai täällä nyt kukaan kuvittele siis oikeasti, että Abramovichilla ja Putinilla ei olisi yhteyttä toisiinsa?
Riveldinho

Poissa Poissa


Vastaus #1371 : 11.03.2022 klo 09:52:57

Voi kun tästä syntyisikin jokin lumipalloefekti ja muut seurat alkaisivat miettimään omistajiensa touhuja. Kaikki sheikit vittuun joukkueiden peräsimestä. Olisi historian suurin voitto jalkapallolle!

Hämmentävä logiikka kyllä osalla foorumisteista. Romanin rahoja paheksutaan, mutta sitten Qatarilaisten, Saudien yms. rahat ovat vissiin hyvinkin tervetulleita ja hyväksyttyä. "Ylos"
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #1372 : 11.03.2022 klo 09:58:05

Hämmentävä logiikka kyllä osalla foorumisteista. Romanin rahoja paheksutaan, mutta sitten Qatarilaisten, Saudien yms. rahat ovat vissiin hyvinkin tervetulleita ja hyväksyttyä. "Ylos"

Puhumattakaan jenkkilän suunnasta jossa kuitenkin Kroenke ja Glazerit kuuluvat ex-presidentin peppukavereihin ja olivat rahoillaan tukemassa kyseisen oranssin pipipään valtaistuimelle nousua josta koitui maailmalle myös vain ja ainoastaan hyvää.

Ja ennen kun tulee Putinistin leima niin ihan yhtä lailla annan punaista korttia myös Abran ja Puten saunakaveruudelle. Vitutti jo nämä kytkökset ennen vuotta 2014 tai edes Georgian pikasotaa ja vitutti vielä kolmisen viikoa takaperin yhtä lailla.

Eilisen pelistäkin voisi varmaan sanoa pari sanaa. Jee voitto.
« Viimeksi muokattu: 11.03.2022 klo 10:20:01 kirjoittanut Kim Suomisen ponnari »
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #1373 : 11.03.2022 klo 10:10:59

Ei kai täällä nyt kukaan kuvittele siis oikeasti, että Abramovichilla ja Putinilla ei olisi yhteyttä toisiinsa?

Ei tietenkään, mutta onhan tuossa nyt ihan hiuksenhieno ero sanotaanko Abramovichilla olevan yhteyksiä Putiniin vai sanotaanko Putinin käskeneen suoraan Abramovichin ostamaan Chelsean ja että tosiasiassa seuran vetäjänä toimiikin Putin itse? Ensimmäinen kohta on tietysti ihan kiistämätön fakta, mutta jälkimmäiselle puolestaan on hyvin vähän yhtään minkäänlaisia perusteluita saati todisteita.

Abra on varmasti pakotteensa ansainnut ja ei minua ainakaan kiinnosta hänen tekemisiään alkaa sen enempää puolustelemaan, mutta siinä vaiheessa vähän meinaa rasahtaa kun vedetään suorat yhtäläisyysmerkit Chelsean ja Putinin välille.
« Viimeksi muokattu: 11.03.2022 klo 10:16:57 kirjoittanut Jype »
El Muerto

Poissa Poissa


Vastaus #1374 : 11.03.2022 klo 10:14:50

Puolueettomana tarkkailijana väittäisin, että Chelsean esitys oli sekava. Ensinnäkin, sysipaska Norwich päästettiin mukaan peliin kun siniset vaihtoivat höntsävaihteen silmään. Jos Norvitsilla olisi keskikenttäpelaaja, joka näkee jotain muutakin kuin omat jalat, Pukki olisi saanut puolenkymmentä maalipaikkaa hyvillä liikkeillään. Puolustuksen keskustassa oli aukkoja.

Toisella puoliajalla Chelsean pakka repesi ajoittain pahasti. Linjojen väliset etäisyydet eli kenttätasapaino täysin pielessä hämmentävän monta kertaa. Puolustuksen ja keskikentän välissä oli välillä hehtaarikaupalla tilaa. Tuchelin olisi mielestäni pitänyt tehdä vähän aikaisemmin vaihtoja ja ottaa löntystelijät pois kentältä. Näiden joukkueiden välinen taitoero on lähempänä seitsemää maalia kuin kahta maalia. Eilinen esitys toki riitti tätä huumorinippua vastaan, mutta Tuchelin olisi syytä käyttää hiustenkuivaajaa pitääkseen joukkueensa hereillä, ettei tule yllättäviä pistemenetyksiä.

 
Sivuja: 1 ... 54 [55] 56 ... 72
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa