tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.
|
 |
Vastaus #3125 : 15.01.2022 klo 19:07:03 |
|
FA Cupin suhteenhan ilmoitettiin ettei pelejä voi siirtää koska siellä painaa jo seuraava kierros päälle. FA cupin kolmatta kierrosta ei siis kannata ottaa vertailukohdaksi.
Ah, totta. Hyvä pointti.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3126 : 15.01.2022 klo 19:32:44 |
|
Argumentti rosterin koosta ei päde. Arsenalilla ei ole akuuttia epidemiaa miehistössä, jolla tätä perustella.
Sillä ei ole merkitystä onko pelaajat koronassa, loukkaantuneena vai AFCONissa. Jos tarpeeksi pelaajia sivussa, niin se riittää. Kyllä näissä vaan pitää olla opportunisti, jos tilaisuus tulee. Ei olisi paljoa naurattanut, jos olisi eilen tullut 5-0 pataan.
|
|
|
|
tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.
|
 |
Vastaus #3127 : 15.01.2022 klo 19:36:19 |
|
Sillä ei ole merkitystä onko pelaajat koronassa, loukkaantuneena vai AFCONissa. Jos tarpeeksi pelaajia sivussa, niin se riittää. Kyllä näissä vaan pitää olla opportunisti, jos tilaisuus tulee. Ei olisi paljoa naurattanut, jos olisi eilen tullut 5-0 pataan.
Onneksi asioista voi olla eri mieltä.
|
|
|
|
arse4ever
Poissa
Suosikkijoukkue: PL winner ?/?
|
 |
Vastaus #3128 : 15.01.2022 klo 20:41:14 |
|
Aikamoista ennustusta  Spurs olisi ollut tappiolla tuosta pelistä 5p Arsenalin takana (kaksi peliä vähemmän pelanneena) ja tasan puolet kauden peleistä pelaamatta. En mä mitään ennustanut tai edes veikannut. Kirjoitin, että pidän hyvin mahdollisena. Ja tähänhän voi hyvin palata kauden lopussa.
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #3130 : 16.01.2022 klo 12:31:46 |
|
L'Equipe kirjoittaa, että Marseille kärsii siirtokiellosta seuraavat kaksi siirtoikkunaa, joten Guendouzin siirtoa ei voida kesällä rekisteöidä. Tämän perusteella Guendouzi palaisi kesällä Arsenaliin ja pitäisi etsiä miehelle uusi osoite. Pelannut käsittääkseni sen verran hyvin, että hintaa voisi saada jopa Marseillen kanssa ennakkoon sovitusta ylöspäin, jos myydään muualle. Noussut ihan vakionaamaksi myös maajoukkueen penkille.
Mahdollista on myös se, että lunastusoption ehdot on jo täyttyneet, ja Marseille voi joutua Guendouzin lunastamaan, vaikkei saa miestä rekisteröityä pelaavaan kokoonpanoon. Marseille tullee valittamaan päätöksestä.
Kyllähän se Guendouzi on jo Marseillen pelaajaksi rekisteröity kun saa siellä pelata. Siitä en tiedä vaatiiko Ligue 1:n säännöt erikseen jotain pysyvän siirron rekisteröintiä, mutta jokseenkin vastaava tilannehan oli Chelsealla Mateo Kovacicin suhteen. Tai kroaatin kohdallahan taisi olla vielä niin ettei mikään optio edes aktivoitunut vaan Chelsea neuvotteli aiemmin sovittua pienemmän siirtosumman ja siirto meni läpi vaikka sinisillä oli siirtobänni päällä, koska Kovacic oli rekisteröity pelaajaksi jo vuotta aikaisemmin lainan alkaessa.
|
|
|
|
faija
Poissa
|
 |
Vastaus #3131 : 16.01.2022 klo 20:59:38 |
|
Kyllähän se Guendouzi on jo Marseillen pelaajaksi rekisteröity kun saa siellä pelata. Siitä en tiedä vaatiiko Ligue 1:n säännöt erikseen jotain pysyvän siirron rekisteröintiä, mutta jokseenkin vastaava tilannehan oli Chelsealla Mateo Kovacicin suhteen. Tai kroaatin kohdallahan taisi olla vielä niin ettei mikään optio edes aktivoitunut vaan Chelsea neuvotteli aiemmin sovittua pienemmän siirtosumman ja siirto meni läpi vaikka sinisillä oli siirtobänni päällä, koska Kovacic oli rekisteröity pelaajaksi jo vuotta aikaisemmin lainan alkaessa.
Näin itsekin ymmärtänyt. Guendouzin diili lyötiin näköjään lukkoon syssyllä, eli ennen kyseistä kieltoa.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3132 : 17.01.2022 klo 07:43:54 |
|
Arthur-huhut ovat nähtävästi hiipuneet, ehkä katseet kääntyneet jonnekin muualle.
Forestin paidassa huippupelin Arsenalia vastaan pelannut Djed Spence kuulemma kiinnostaa. Kyseessä 21-vuotias oikea laitapakki. Mikäli Arsenal ostaisi Spencen M'borolta, niin hän jatkaisi kuitenkin lainalla Nottingham Forestissa.
|
|
|
|
arse4ever
Poissa
Suosikkijoukkue: PL winner ?/?
|
 |
Vastaus #3133 : 17.01.2022 klo 13:47:31 |
|
Arthur-huhut ovat nähtävästi hiipuneet, ehkä katseet kääntyneet jonnekin muualle.
Forestin paidassa huippupelin Arsenalia vastaan pelannut Djed Spence kuulemma kiinnostaa. Kyseessä 21-vuotias oikea laitapakki. Mikäli Arsenal ostaisi Spencen M'borolta, niin hän jatkaisi kuitenkin lainalla Nottingham Forestissa.
Taisi olla huhut vähän vaan viikonloppuna tauolla, kun Juventus huhujen mukaan oli valmis lainaan, mikäli Partey siirtyisi vaihdossa sinne  Tänään taas mennään täysillä ja Arthur olisi kovasti huhujen mukaan puskemassa siirtoa itse. Epäilemättä kiinnostus vakiavaajan paikasta ja ensi talven MM-kisoista kiinnostanee miestä. Toivottasti tämä Spence-huhu on vaan lehdistön kiimaa yhden ottelun perusteella. Luulisi löytyvän parempiakin vaihtoehtoja, kuin Championship-jengistä poislainattu pelaaja. Tai että edes oltais vähän enemmän skoutattu, kuin tuo yksi ottelu, missä kieltämättä oli aivan helvetin kova. Pablo Marin laina Udineseen hyvin lähellä maalia. Ihan hyvä, koska eiköhän sieltäkin jotain mahdollisia pennejä säästä esim. Arthurin ja/tai Ginin lainakorvauksiin ja palkkoihin. Marseillen mahdollinen siirtobänni (Case Guendouzi) olisi mitä ilmeisemmin Arsenalille erittäin hyvä. Joukkueet olivat sopineet 9M£ korvauksesta kauden jälkeen, mutta jostain syystä tämä kaatuisi ja Arsenalilla mahdollisuus saada huomattavasti parempi korvaus pelaajasta kesällä. Guendouzi vissiin pelannut erittäin hyvää kautta ja kiinnostusta löytynee laajemmaltikin.
|
|
|
|
StigCarpelan
Poissa
Suosikkijoukkue: COYG
|
 |
Vastaus #3134 : 17.01.2022 klo 14:44:37 |
|
Guendouzi LANS!?!!?
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3135 : 17.01.2022 klo 15:38:37 |
|
Toivottasti tämä Spence-huhu on vaan lehdistön kiimaa yhden ottelun perusteella. Luulisi löytyvän parempiakin vaihtoehtoja, kuin Championship-jengistä poislainattu pelaaja. Tai että edes oltais vähän enemmän skoutattu, kuin tuo yksi ottelu, missä kieltämättä oli aivan helvetin kova.
Pablo Marin laina Udineseen hyvin lähellä maalia. Ihan hyvä, koska eiköhän sieltäkin jotain mahdollisia pennejä säästä esim. Arthurin ja/tai Ginin lainakorvauksiin ja palkkoihin.
Jos Spencen kohdalla ei ole kyse yhdestä suonenvetopelistä, niin tuollainen HG-hankinta voisi olla hyvä haku. Pablo Mari toivottavasti saa loppukaudesta paljon vastuuta ja sitä kautta takaisin Arsenaliin johonkin nelos-viitostopparin rooliin tai sitten herättää kiinnostusta ja Arsenal myy kesällä. Arsenalissa ei näillä näkymin ollut peliaikaa tarjolla tälle kaudelle.
|
|
|
|
arse4ever
Poissa
Suosikkijoukkue: PL winner ?/?
|
 |
Vastaus #3136 : 17.01.2022 klo 16:22:19 |
|
Jos Spencen kohdalla ei ole kyse yhdestä suonenvetopelistä, niin tuollainen HG-hankinta voisi olla hyvä haku.
Pablo Mari toivottavasti saa loppukaudesta paljon vastuuta ja sitä kautta takaisin Arsenaliin johonkin nelos-viitostopparin rooliin tai sitten herättää kiinnostusta ja Arsenal myy kesällä. Arsenalissa ei näillä näkymin ollut peliaikaa tarjolla tälle kaudelle.
Joo siis sehän olis täydellistä, jos löytyis joku ton ikänen hg-pelaaja, jonka taso riittäis rotaatioon. Cup-pelin tasolla jos pelais, niin heittämällä riittäis. Mutta jotenkin sellanen fiilis, että tästä jätkästä huhutaan vaan sen yhden ottelun takia. Ei kai sitä oltais Borosta laitettu lainalle, jos sen taso olis edes osa siitä Arsu-pelistä? Vaikea uskoa, että Mari enää Arsenalissa tulee pelaamaan. Varsinkaan, jos se nyt keväällä huomaa, että taso riittää jossain Seria A:ssa ja saa siellä minuutteja. Ikää on kuitenkin jo lähemmäs 30, niin miks ihmeessä se jäis Arsenaliin 4-5 toppariks. Eli eiköhän sillä pelit oo Arsenalissa pelattu. Tykimiehillä ensi kaudella edellä White, Gabriel, Holding ja Saliba. Ja eiköhän tämä nykyinen pelimuoto kahdella topparilla ole se, millä jatkossakin tullaan pelaamaan ehkä jotain harvoja poikkeuksia lukuunottamatta.
|
|
|
|
astr0
Paikalla
Suosikkijoukkue: Maaseudun tulevaisuus
|
 |
Vastaus #3137 : 17.01.2022 klo 16:55:18 |
|
Artetan tultua seuraan hankittiin välittömästi 2 kpl vasenjalkaisia toppareita, joten oletin tuon ajatuksen olevan ihan puolustuksen perusta, että vasemmalla puolella pelaa vasenjalkainen ja oikealla oikeajalkainen. Lisäksi Arteta on pelitapansa suhteen ollut äärimmäisen pitkäjänteinen ja järjestelmällinen, joten tämä muutos ajattelussa vähän ihmetyttää. Ihan kelvollisesti Mari paikkasikin viime kaudella Gabrielia, mutta jotenkin Holding vaan on sittemmin kiilannut itsensä Marin edelle jonossa sillekin tontille. Jos Saliba olisi vasenjalkainen, niin ymmärtäisin Marin ulostamisen paljon paremmin. Ehkä Holding on sitten sen verran dynaamisempi tai johtaa puolustuslinjaa paremmin, että vaaka kallistuu sille puolelle.
|
|
|
|
Taikatossut
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #3138 : 17.01.2022 klo 17:23:51 |
|
Artetan tultua seuraan hankittiin välittömästi 2 kpl vasenjalkaisia toppareita, joten oletin tuon ajatuksen olevan ihan puolustuksen perusta, että vasemmalla puolella pelaa vasenjalkainen ja oikealla oikeajalkainen. Lisäksi Arteta on pelitapansa suhteen ollut äärimmäisen pitkäjänteinen ja järjestelmällinen, joten tämä muutos ajattelussa vähän ihmetyttää.
Onko Arteta sanonut siis joskus tästä asiasta jotain, että haluaa ehdottomasti näin olevan? Muutenhan se voi olla täysin sattumaa, että tuli kaksi vasuria.
|
|
|
|
StigCarpelan
Poissa
Suosikkijoukkue: COYG
|
 |
Vastaus #3139 : 17.01.2022 klo 17:46:58 |
|
Joo siis sehän olis täydellistä, jos löytyis joku ton ikänen hg-pelaaja, jonka taso riittäis rotaatioon. Cup-pelin tasolla jos pelais, niin heittämällä riittäis. Mutta jotenkin sellanen fiilis, että tästä jätkästä huhutaan vaan sen yhden ottelun takia. Ei kai sitä oltais Borosta laitettu lainalle, jos sen taso olis edes osa siitä Arsu-pelistä?
Eikös Schalkeki hankkinu Pukin parin pelin perusteella! Ja ihan hyvä tuli!
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3140 : 17.01.2022 klo 18:12:53 |
|
Onko Arteta sanonut siis joskus tästä asiasta jotain, että haluaa ehdottomasti näin olevan? Muutenhan se voi olla täysin sattumaa, että tuli kaksi vasuria.
En jaksa etsiä, mutta on tainnut sanoa, että haluaa vasenjalkaisen topparin vasemmalle puolelle. Sinänsä en menisi vielä julistamaan Pablo Marin Arsenal-uran olevan tässä. Lisäksi voi olla, että Holdingista tulee tarjous, josta ei voi kieltäytyä ja Saliba tulee kolmostoppariksi. Tällä kaudella pelejä on ollut niin vähän, että vain yhdelle varatopparille on riittänyt pelejä.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3141 : 17.01.2022 klo 19:14:38 |
|
Auba siis lähetetty kotiin Lontooseen AFCONista. Joidenkin huhujen mukaan ei terveydellisistä syistä, vaan kurinpidollisista syistä.
|
|
|
|
|
Sulosky
Poissa
Suosikkijoukkue: Dial Square F.C
|
 |
Vastaus #3143 : 17.01.2022 klo 21:32:38 |
|
Ilmeisesti äidin kuolema rikkoi jotain.
|
|
|
|
J_Zanetti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79
|
 |
Vastaus #3144 : 17.01.2022 klo 21:53:54 |
|
Ilmeisesti äidin kuolema rikkoi jotain.
Auban äiti on kyllä hengissä. Voinnista ei tietoa, mutta sairaana oli Ranskassa ennen joulua, minne Auba matkusti katsomaan. Tuosta reissusta alkoi sekä koirankoppivyyhti että Arsenalin pelillisesti parasjakso sitten 2015. Nykyiset Gabon ongelmat eivät sinällään kauheasti kiinnosta. Taustalla jotain menneiden aikojen skismaa ja sen päälle nyt huhutaan tapahtuneen jotain. Epäilen että se jotain on "vain" juuri tuo edesvastuuton biletys + yökerhosta tullut covid tartunta. Gabonin majussa tilanne nyt ratkaistiin näin ja varmasti ihan järkevä päätös.
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #3145 : 17.01.2022 klo 22:04:53 |
|
Afrikan kisoista harvemmin tullaan takaisin levänneenä ja valmiina pelaamaan loppukausi seurassa. Aika suuri rasite valitettavasti. Toivotaan nyt, että Partey keskittyy siellä futikseen ja pitää housut jalassa. Pepen kohdalla voidaan odottaa mitä vain, todennäköisesti käy vetämässä kylkimyyryä pelaamisen sijaan ja tuliaisena on sitten jos jonkinlaista vaivaa loppukaudeksi. Elneny vaikuttaa järjelliseltä kaverilta ja sellaista Arsenalin keskikenttä kaipaakin Xhakan tilalle.
|
|
|
|
DB10
Poissa
|
 |
Vastaus #3146 : 17.01.2022 klo 23:37:00 |
|
Pepen kohdalla voidaan odottaa mitä vain, todennäköisesti käy vetämässä kylkimyyryä pelaamisen sijaan ja tuliaisena on sitten jos jonkinlaista vaivaa loppukaudeksi.
Pepe oli ainakin edellisessä matsissa heiluttanut reppua ja käveli stadikalta Motm-pysti kädessä. Toivottavasti saa kisoissa hyvän vireen päälle, varmasti miehelle riittää peliaikaa Arsenalissakin loppukaudella.
|
|
|
|
tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.
|
 |
Vastaus #3147 : 17.01.2022 klo 23:46:33 |
|
Afrikan kisoista harvemmin tullaan takaisin levänneenä ja valmiina pelaamaan loppukausi seurassa. Aika suuri rasite valitettavasti. Toivotaan nyt, että Partey keskittyy siellä futikseen ja pitää housut jalassa. Pepen kohdalla voidaan odottaa mitä vain, todennäköisesti käy vetämässä kylkimyyryä pelaamisen sijaan ja tuliaisena on sitten jos jonkinlaista vaivaa loppukaudeksi. Elneny vaikuttaa järjelliseltä kaverilta ja sellaista Arsenalin keskikenttä kaipaakin Xhakan tilalle.
Mistä kisoista tullaan? EM-kisat ihan sama homma. Toivottavasti jengi pitää housut jalassa Euroopassakin sitten. Ovatko Pepe tai Partey antanut näyttöjä, että heillä ei olisi järki päässä?
|
|
|
|
newilled
Poissa
|
 |
Vastaus #3148 : 17.01.2022 klo 23:56:41 |
|
Kun seuraa Fiorentina-Genoa peliä, niin Vlahovic ei ole mitään ihmeellistä esittänyt. Missasi pilkun kun yritti panenkaa. Parhaimpia pelaajia on ollut Arsun pikkumies Torreira Mielummin näkisi hänet keskikentällä kuin Xhaka....
Edit. Nyt Vlahovic teki hienon maalin...
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.01.2022 klo 00:04:07 kirjoittanut newilled »
|
|
|
|
|
thiou
Poissa
|
 |
Vastaus #3149 : 18.01.2022 klo 00:01:01 |
|
Pepe oli ainakin edellisessä matsissa heiluttanut reppua ja käveli stadikalta Motm-pysti kädessä. Toivottavasti saa kisoissa hyvän vireen päälle, varmasti miehelle riittää peliaikaa Arsenalissakin loppukaudella.
Katsoin ensimmäistä jaksoa ja se oli Pepeltä ailahtelevaa. Muutama hieno kikka, mutta myös muutama heikko viimeinen ratkaisu. Pahin oli kun Pepen johdolla pääsivät 3 vs 1 hyökkäykseen ja näki jo kaukaa, että Pepen syöttö tulee jäämään taakse ja niinhän se jäi, vieläpä pahasti. Toki kenttä oli huono, mutta sähellys paistoi silti tekemisestä läpi.
|
|
|
|
|
|