veijomeri
Poissa
|
 |
Vastaus #3900 : 14.03.2022 klo 10:10:15 |
|
Omaan silmään Cedric näytti eilen juurikin perässä roikotettavalta. Oli selkeästi joukkueen heikoin lenkki, selvisi kuitenkin jotenkuten. Hävisi ison määrän 1-1 -tilanteita. Lester tuli Cedricin laidalta aika monta kertaa luvattoman helposti.
Onneksi on mahdollisuus katsoa itse ottelut ja olla tarvittaessa eri mieltä.
|
|
|
|
Ajatusmatkailija
Poissa
|
 |
Vastaus #3901 : 14.03.2022 klo 10:25:30 |
|
Hienoja suorituksia kaikilta, mutta erityispropsit on annettava Cedricille, jonka tason nosto on kyllä aikamoinen. Tuntuu, että kun aluksi kaveri oli se perässä roikotettava selkeästi heikompi lenkki, niin peli peliltä mies on nostanut tasaisesti omaa tasoaan muita kohti. Nyt ei tokikaan ole mikään ykköstykki, mutta pelaa omaa paikkaansa erittäin kelvollisesti ja itseluottamus selkeässä kasvussa. Huomattavan tärkeä seikka, sillä jos näin ei olisi, niin Tomiyasun klesautus voisi olla aikamoinen murha puolustukselle.
Itsekin kohotan hattua Cedricille, sillä kaveri on tehnyt juuri sen minkä pitää. Erityismainintaan en itse taivu, sillä mielestäni Cedric on kentän heikoin pelaaja. Näkyy yleensä astetta heikommissa syötöissä, yksittäisissä virheissä, itseluottamuksen puutteessa ja näköalattomuutena hyökkäyspäässä. Mutta; vaikka Cedric ei olekaan verrattavissa Tomiyasuun, niin Takehiron saappaita ei helposti täytetä, ja ainakin saappavat pysyvät jalassa hölskynnästä huolimatta. Itse en jalkapallon suhteen ole tilastoihin tuijottelija, mutta WhoScored antaa Cedricille 6,7. Se on heikoin numero tykkimiesten joukossa, mutta kuten sanottu, jamppa hoitaa hommansa ja tässä voittokulussa on mielestäni turhaa negatiivisuutta lähteä liian ankarasti arvioimaan varamiehen otteita. Hyvin vaikea valita ottelun parasta Odegaardin ja Parteyn väliltä. Erittäin hyvä henk.koht peli molemmilta.
Kyllä! Partey oli myös aivan ässä. Tuli erityisen hyvä fiilis siitä, että Tomppa pääsi jytkyttämään verkkoa. Olihan siinä ollut mahdollisuus jopa hattuun lähellä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.03.2022 klo 10:36:47 kirjoittanut Ajatusmatkailija »
|
|
|
|
|
StigCarpelan
Poissa
Suosikkijoukkue: COYG
|
 |
Vastaus #3902 : 14.03.2022 klo 10:26:26 |
|
Onneksi on mahdollisuus katsoa itse ottelut ja olla tarvittaessa eri mieltä.
Cedric oli ekalla puoliajalla hieman kyllä hädässä, mutta selvittiin siitä. Ok menoa, mutta kyllä Tomiyasua tässä kaipailee. Cedric on kuitenkin ihan hyvin stunttaillut.
|
|
|
|
Fin_Gooner
Poissa
|
 |
Vastaus #3903 : 14.03.2022 klo 10:38:10 |
|
Itse en jalkapallon suhteen ole tilastoihin tuijottelija, mutta WhoScored antaa Cedricille 6,7. Se on heikoin numero tykkimiesten joukossa, mutta kuten sanottu, jamppa hoitaa hommansa ja tässä voittokulussa on mielestäni turhaa negatiivisuutta lähteä liian ankarasti arvioimaan varamiehen otteita.
Kyllä! Partey oli myös aivan ässä. Tuli erityisen hyvä fiilis siitä, että Tomppa pääsi jytkyttämään verkkoa. Olihan siinä ollut mahdollisuus jopa hattuun lähellä.
Se on juuri näin. Cedric hoitaa hommansa juuri tarvittavan hyvin ja koska joukkue on voittoputkessa, niin on ihan turha lähteä liikaa negailemaan. Eikös se vanha viisauskin ole, että voittavaa joukkuetta ei vaihdeta?
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #3904 : 14.03.2022 klo 10:42:05 |
|
Itse olen antanut kritiikkiä sekä Cedricille ja Artetalle, mutta todettava, että jälkimmäinen on saanut joukkueen puolustuspeliä siihen kuntoon, että Cedricin tietty vajavaisuus ei ole ongelma vaan portugalilainen pärjää mukana hyvin.
Hyvä meno. Toiveissa kunnon haasto Poolia vastaan, kuten jo aiemmin oli Cityä vastaan. Tällä kertaa ehkä tuloskin.
|
|
|
|
Rusune
Poissa
Suosikkijoukkue: Thierry Henry & Kieran Tierney
|
 |
Vastaus #3905 : 14.03.2022 klo 12:32:35 |
|
Kyllä eilen joutui hieraista silmiä pari kertaa. Partey teki maalin, ja saatiin VAR-tuomiolla pilkku. Kuten todettu, Odegaard Partey eilen todella hyviä. Ramsdale muutama älytön torjunta, mutta melkeen voisi Ode ja Partey kaksikon rinnalle suorituksissa nostaa taas Gabriel-White kaksikon, mahtavaa työskentelyä 90min.
|
|
|
|
J_Zanetti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79
|
 |
Vastaus #3906 : 14.03.2022 klo 12:51:40 |
|
Colneylla tehdylle duunille myös isoja pisteitä. Kuten futismaailmassa on viimeisten viiden vuoden aikana nähty. Lyhyellä avaaminen luo ihan erilaiset mahdollisuudet viedä peliä ylöspäin ja tätä nyt on selvästi mietitty ja jauhettu Arsenalin treeneissä todella paljon. Ihan kuten pitääkin. Tällä kaudella pahat virheet ovat olleet todella harvassa ja tästä (harjoittelun lisäksi) osin kiitos Whitelle, joka on pallollinen upgrade viime kauteen verrattuna, mutta vielä enemmän Ramsdalen pelisilmälle.
Lenolla oli todella paha tapa pistää lyhyttä vaikka prässi kohdistuisi miten voimakkaana syötönkohteena olevaan pelaajaan. Ramsdale osaa lukea erilaisia tilanteita paljon paremmin ja onnistuu siten löytämään paineen alla säännöllisesti oikean ratkaisun. Välillä se on myös pitkä roiskaisu ylös mikä pelikirjasta usein viime kaudella puuttui. On toki myös tekniikaltaan Lenoa edellä.
Erikoistilannekoutsi Nicolas Joverille myös hatunnosto. Ei taida olla Arsenal edelleenkään päästänyt yhtään maalia vastustajan kulmista tai välittömistä jälkitilanteista kun taas hyökkäyspään erikoistilannemaaleja on tehty Valioliigassa jo 10 kun myös vaparit otetaan mukaan.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3907 : 14.03.2022 klo 15:31:25 |
|
Pitää muistaa, että Cedric on loukkaantumisten takia päässyt pelaamaan Arsenalissa hyvin vähän, vaikka olisi ollut tilaisuus. Nyt kun Cedric pelaa, niin nähdään hänen olevan varsin hyvä tuuraaja. Tietenkin Tomiyasu, varsinkin puolustussuuntaan, on parempi, mutta ei Cedric ole mikään turhake, jollaiseksi hänet jo ehdittiin tuomita. Lisäksi Cedric vaikuttaa kaverilta, joka ei pyytele anteeksi. Ode ja Partey kaksikon rinnalle suorituksissa nostaa taas Gabriel-White kaksikon, mahtavaa työskentelyä 90min.
Tämä. Virheetöntä pelaamista toppariparilta ja Gabrielta vielä sopivasti pientä provoa Ihenachon suuntaan, kun tämä huitoi miten sattui.
|
|
|
|
Sulosky
Poissa
Suosikkijoukkue: Dial Square F.C
|
 |
Vastaus #3908 : 14.03.2022 klo 15:40:54 |
|
Cedricistä vielä sen verran, että vaikuttaa nimenomaa pukukoppi hemmolta. Kovasti tsemppaa muita ja ensimmäisenä mukana onnittelemassa.
|
|
|
|
walesinjeesus
Poissa
|
 |
Vastaus #3909 : 15.03.2022 klo 09:15:42 |
|
Keskiviikon peli sai mukavan lisäpanoksen kun City jäi Palacen kanssa tasapeliin. Arsenal on esiintynyt niin hienosti kotimatseissa jo pitkään, että ihan varmasti Liverpool haastetaan huomenna tosissaan. Todella mielenkiintoinen peli tulossa. Erikoistilannekoutsi Nicolas Joverille myös hatunnosto. Ei taida olla Arsenal edelleenkään päästänyt yhtään maalia vastustajan kulmista tai välittömistä jälkitilanteista kun taas hyökkäyspään erikoistilannemaaleja on tehty Valioliigassa jo 10 kun myös vaparit otetaan mukaan. Erikoistilannepelaaminen on tosiaan mennyt tällä kaudella eteenpäin ihan valtavasti kaikilla mahdollisilla mittareilla mitattuna ja tuota maalia ei tosiaan toistaiseksi ole kulmasta päästetty. Siinä on ollut ehkä onnellakin osuutensa toki, mutta Arsenal ei myöskään kovin montaa kulmatilannetta ole joutunut per ottelu puolustamaan. Niin ne asiat kertaantuvat kun puolustuksen työskentely on muutenkin parantunut niin huomattavasti viime kausista tähän kauteen.
|
|
|
|
Midfeeder
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, ACE
|
 |
Vastaus #3910 : 15.03.2022 klo 14:19:54 |
|
Hieno peli jälleen Arsenalilta. Pari vaaratilannetta omassa päässä, jotka kuitenkin järjestään tuntuu selvittävän Ramsdale tai topparikaksikko. Pikkaisen erilaista seurata pelejä, kun voi luottaa omaan alakertaan. Toisessa päässä taas paikkoja oli useampaankin maaliin, mutta eiköhän ne maalit sieltä tule prosessin edetessä. Odegaard oli itselle jälleen kentän kunkku ja ujolla jöpöllä tulee kyllä aina seurattua, kun kaveri saa pallon jalkaansa. Niin vapautunutta ja mielikuvituksekasta tuo tekeminen on, ihan mahtavaa seurata norskia. Lyhyellä avaaminen luo ihan erilaiset mahdollisuudet viedä peliä ylöspäin ja tätä nyt on selvästi mietitty ja jauhettu Arsenalin treeneissä todella paljon... tästä (harjoittelun lisäksi) osin kiitos Whitelle, ...mutta vielä enemmän Ramsdalen pelisilmälle.
Ramsdalen pelaamisessa erityisesti kiinnittää huomiota tuohon valintojen tekemiseen. Ei hötkyile pallon kanssa, ja olen itsekin alkanut kallistua siihen, että pitkän laittaessaan osaa tosiaan tunnistaa tilanteen, että yksinkertaisesti vapaata miestä ei ole. Vastapainoksi tämä luo vastustajalle kuvitelman siitä, että ei ne aina avaakaan lyhyellä, mikä vaikuttaa prässitasoon. Taisi olla toisella puoliajalla, kun Ramsdale laittoi ihanan pitkän avauksen maata pitkin vastaan tulleelle Lacalle/Odegaardille, hämäten avauksensa suunnan erinomaisesti vartalon liikkeellä. Ajoitukset olivat kunnossa myös avauksen jälkeen, ja Arsenal purki kaksi Leicesterin prässilinjaa parilla syötöllä. Hunajaa. Erikoistilannekoutsi Nicolas Joverille myös hatunnosto. Ei taida olla Arsenal edelleenkään päästänyt yhtään maalia vastustajan kulmista tai välittömistä jälkitilanteista kun taas hyökkäyspään erikoistilannemaaleja on tehty Valioliigassa jo 10 kun myös vaparit otetaan mukaan.
Tämä on myös yksi tilastokummajainen. Aiemmin sai elää aina pelko perseessä, kun vastustaja sai kulman, mutta Arsenal on onnistunut tämänkin tilaston kääntämään edukseen. Vielä kun hyökkäyspäässä onnistumisia tulee vastaavissa tilanteissa huomattavasti aiempaa enemmän, ei voi kuin yhtyä tähän. Huominen Liverpool-matsi on kieltämättä nykyformeissaan ja tilanteessa kauden yksi herkullisimpia matseja kaikki ottelut huomioiden. Arsenalin peli on kehittynyt hienosti, ja Poolin formi on niin ikään ollut hienoisen nousujohteinen.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3911 : 15.03.2022 klo 14:52:46 |
|
Huomioitavaa Arsenalin pelissä, että syöttösuuntia tuntuu nykyään olevan useampia. Lisäksi pelaajat monesti tietävät selvästi monta syöttöä eteenpäin mitä tekevät. Jotain asioita on hinkattu ihan tosissaan treeneissä.
Suurin ongelma on hyökkäysten päättäminen, mutta tuokin aikanaan paranee, kun saadaan laadukas hyökkääjä kärkeen. Kun saadaan laatu-9, niin se taas helpottaa muiden hyökkääjien pelaajien tekemistä.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3912 : 15.03.2022 klo 15:01:52 |
|
Sinällään jännä seurata Arsenalin tekemistä, että luotto pelaamiseen on kasvanut selvästi, mutta silti koko ajan pieni jännitys, että missä vaiheessa tulee se banaaninkuori, johon perinteisesti kompastutaan ja laitetaan loppukauden pelit jänniksi. Joukkue on kuitenkin kokematon ja monelle taistelu CL-paikasta tuntematon kokemus, joillakin on kokemusta, mutta nekin päättyneet pettymykseen. Riittääkö se, että Arsenalilla on vahvin pelitapa ja joukkueessa paljon potentiaalia? Lisäksi rasitus koko kaudelta on hyvin maltillinen. Tässä pitää tietysti toivoa, että Manu etenee vielä seuraavalle kierrokselle, jotta heille tulee pari isoa ottelua lisää. Vaikea uskoa, että Manu voisi voittaa koko CL:n.
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #3913 : 15.03.2022 klo 15:16:38 |
|
Aiemmin kirjoittelin tuonne Pool topiciin, että Poolilla on selvä 28h lepoetu ennen huomista peliä. Kimurantiksi Arsenalin kannalta tilanteen tekee se, että huomisen jälkeen pitäisi kohdata levännyt Aston Villa ainoastaan 62h levon jälkeen. Arsulla on hyvä tilanne Top4 suhteen ja varaa jopa hävitä yksi peli. Mielenkiintoista nähdä kierrättääkö Artetan ollenkaan ja jos tekee niin kummassa pelissä. Poolilla noin pienet palautumiset ovat järjestäen näkyneet kokoonpanomuutoksina.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3914 : 15.03.2022 klo 15:19:31 |
|
Aiemmin kirjoittelin tuonne Pool topiciin, että Poolilla on selvä 28h lepoetu ennen huomista peliä. Kimurantiksi Arsenalin kannalta tilanteen tekee se, että huomisen jälkeen pitäisi kohdata levännyt Aston Villa ainoastaan 62h levon jälkeen. Arsulla on hyvä tilanne Top4 suhteen ja varaa jopa hävitä yksi peli. Mielenkiintoista nähdä kierrättääkö Artetan ollenkaan ja jos tekee niin kummassa pelissä. Poolilla noin pienet palautumiset ovat järjestäen näkyneet kokoonpanomuutoksina.
Eiköhän Poolia vastaan vedetä ykkösillä, mutta Villaa vastaan saatetaan nähdä jotain kierrätystä eli ESR ja Pepe sekä Nketiah mahdollisesti avaukseen. Tomiyasu tietenkin myös, jos on kunnossa.
|
|
|
|
arse4ever
Poissa
Suosikkijoukkue: PL winner ?/?
|
 |
Vastaus #3915 : 15.03.2022 klo 15:38:52 |
|
Aiemmin kirjoittelin tuonne Pool topiciin, että Poolilla on selvä 28h lepoetu ennen huomista peliä. Kimurantiksi Arsenalin kannalta tilanteen tekee se, että huomisen jälkeen pitäisi kohdata levännyt Aston Villa ainoastaan 62h levon jälkeen. Arsulla on hyvä tilanne Top4 suhteen ja varaa jopa hävitä yksi peli. Mielenkiintoista nähdä kierrättääkö Artetan ollenkaan ja jos tekee niin kummassa pelissä. Poolilla noin pienet palautumiset ovat järjestäen näkyneet kokoonpanomuutoksina.
Eipä Arsenal taida oikein pystyä näissä peleissä kierrättää. Huomiseen on luonnollisesti lähdettävä ykkösillä, jos pisteitä haluu. Ja samaa sanoisin lauantain vieraspelistä. Martinelli/ESR ja Cedricin paikalle Tomiyasu, jos kunnossa. Sen jälkeen alkaa olemaan hankalaa. Eli jos jotain kierrätystä keväällä vielä joutuu tekemään, niin riippuen mihin rästiottelut Che ja Spu sijoittuu, niin ehkä joku Leeds ja Brighton kotona. Mutta eiköhän nää pelaajat jaksa seuraavan reilu kahden kuukauden ajan vetää ton 12 peliä. Ei tossa tuu olemaan kuin kolme viikkopeliä ja niiden vastapainoks parin viikon maaotteluhuili. Ja Arsenalilla on kyllä varaa hävitä useampikin peli. Vaikka Spurs ja Manu vetäis täydet pisteet lopuista peleistä, niin Arsenal johtaisi vielä molempia, vaikka häviäisi kolme. Spurssiin +7 tällä hetkellä maaliero ja Manu pisteen perässä. Ja en usko, että alavireiset Manu ja Spurs hoitaa hirveen paljoa yli 2 pistettä / peli loppukaudella. Veikkaan, että 70 pistettä riittäisi Arsenalille 4-sijaan, ja se tulee esim. 5-4-3 saldolla. Huomiset bookerin todennäköisyydet n. 25-25-50. Eli kyllä tässä pieni lapsenomainen usko on, että Lontooseen joku piste voisi jäädä.
|
|
|
|
Micky Lee
Poissa
|
 |
Vastaus #3916 : 15.03.2022 klo 15:44:24 |
|
Niin ehkä se, että Poolin kannattajat "toivovat" Arsenalilta kierrätystä tähän peliin kertoo enemmän siitä, että tällä hetkellä Arsenal nähdään potentiaalisena jenginä johon Pool voisi jopa kompastua. Vähään aikaan näin ei ole ollutkaan.
|
|
|
|
Oulunkylän kipinä
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #3917 : 15.03.2022 klo 15:45:23 |
|
Kyllä minä joko Elnenyn, Tavaresin tai Holdingin tai kenties kaksikin noista pistäisin avaukseen lauantaina. Kolme peliä kuuteen päivään on kuitenkin hyvin tiukka setti.
|
|
|
|
veijomeri
Poissa
|
 |
Vastaus #3918 : 15.03.2022 klo 15:47:01 |
|
Eiköhän tässä ykkösillä mennä sen verran vähän ollut kuormaa kauden aikana. Toivoisin, että nähtäisiin pepeä kuitenkin avauksesta lähtien edes toisessa ottelussa. Cedricin antaisin avata puulia vastaan olis tomiyasun tilanne mikä tahansa.
Leicester kohdattiin niin, että oltiin se levännyt osapuoli. Nyt villa ja puuli pääse enemmän leväänneenä otteluun. Välillä näinkin päin.
Ei kyllä ihan hetkeen olla pelattu 3 peliä alle kuuteen vuorokauteen. Mielenkiintoista. Kaikki 0-6 pisteen välillä mahdollista, mitään ei ole kuitenkaan menetetty tai saavutettu oli pelien tulokset mitä tahansa. Jotenki Arteta tuntuu olevan iskostanut sen myös joukkueeseen hyvin.
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #3919 : 15.03.2022 klo 15:48:08 |
|
Juu eiköhän ne loppukauden kuormituksen kestä ihan hyvin. Harvoin vain osuu kohdalle näin huonoa peliaikataulua kun Arsulla nyt. Sunnuntai-keskiviikko-lauantai, vielä niin, että eka matsi on iltapeli ja vika aamupeli. Eikös Spurs menisi mahdollisesti maalierolla ohi skenaariossa, jossa Arsenal häviää huomenna, lauantaina ja derbyssä? Muuten vetäisivät samaa tahtia loppukauden.
|
|
|
|
veijomeri
Poissa
|
 |
Vastaus #3920 : 15.03.2022 klo 15:52:09 |
|
Eikös Spurs menisi mahdollisesti maalierolla ohi skenaariossa, jossa Arsenal häviää huomenna, lauantaina ja derbyssä? Muuten vetäisivät samaa tahtia loppukauden.
Riippuu miten paljon tulisi tukkaan Arsenal tällä hetkellä +14 ja Spurs +7. Eli nimenomaan mahdollisesti.
|
|
|
|
arse4ever
Poissa
Suosikkijoukkue: PL winner ?/?
|
 |
Vastaus #3921 : 15.03.2022 klo 15:58:05 |
|
Juu eiköhän ne loppukauden kuormituksen kestä ihan hyvin. Harvoin vain osuu kohdalle näin huonoa peliaikataulua kun Arsulla nyt. Sunnuntai-keskiviikko-lauantai, vielä niin, että eka matsi on iltapeli ja vika aamupeli. Eikös Spurs menisi mahdollisesti maalierolla ohi skenaariossa, jossa Arsenal häviää huomenna, lauantaina ja derbyssä? Muuten vetäisivät samaa tahtia loppukauden.
Silloin päätyis joo tasapisteisiin. Spurs voi max päästä 78 pisteeseen ja Arsulle "riittää" siihen 9-0-3 saldo. Eli sit mentäis maalierolla, mikä vielä +7 Arsulle. Ja joo kyllähän tää hankala tää 7pvää on, mutta eipä hirveesti tosiaan vaihtoehtoja oo.
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #3922 : 15.03.2022 klo 16:16:19 |
|
Niin ehkä se, että Poolin kannattajat "toivovat" Arsenalilta kierrätystä tähän peliin kertoo enemmän siitä, että tällä hetkellä Arsenal nähdään potentiaalisena jenginä johon Pool voisi jopa kompastua. Vähään aikaan näin ei ole ollutkaan.
Jep. Itse tuli viime kohtaamisen aikaan todettua se että vaikka numerot lopulta olivatkin aika rumat niin pelillisesti Arsenalin tekemisessä näkyi silloin paljon hyviä juttuja. Silloinhan tässä topikissa vielä oli monia jotka vaativat Artetalta erilaista suhtautumista koviin otteluihin ja sitä että pelaamista selkeämmin muutettaisiin vastustajan mukaan. Nuo äänet ovat ainakin ehdottomuutensa suhteen aika paljon hiljentyneet ja Arteta on osoittanut että omaan juttuun luottamalla voi tehdä tulosta. Nyt Arsenal onkin siinä tilanteessa että se on keskinäisen City-ottelun jälkeen suurin kanto kaskessa Liverpoolin mestaruuden tiellä. Tätä oli ehkä vaikea nähdä silloin marraskuussa kun Arsenal otti 4-0 lukemin pataan Anfieldilla, mutta oli niitä hyviä juttuja jo silloin havaittavissa. Ja mielestäni hienoa ettei Arteta lähtenyt sotkemaan oikeassa kurssissa olleen laivan suuntaa edes yhden pelin ajaksi. Nyt on sitten aika korjata sen päätöksen hedelmät.
|
|
|
|
Gambinamiäs
Poissa
|
 |
Vastaus #3923 : 15.03.2022 klo 16:19:39 |
|
Jep. Itse tuli viime kohtaamisen aikaan todettua se että vaikka numerot lopulta olivatkin aika rumat niin pelillisesti Arsenalin tekemisessä näkyi silloin paljon hyviä juttuja. Silloinhan tässä topikissa vielä oli monia jotka vaativat Artetalta erilaista suhtautumista koviin otteluihin ja sitä että pelaamista selkeämmin muutettaisiin vastustajan mukaan. Nuo äänet ovat ainakin ehdottomuutensa suhteen aika paljon hiljentyneet ja Arteta on osoittanut että omaan juttuun osaamisella voi tehdä tulosta. Nyt Arsenal onkin siinä tilanteessa että se on keskinäisen City-ottelun jälkeen suurin kanto kaskessa Liverpoolin mestaruuden tiellä. Tätä oli ehkä vaikea nähdä silloin marraskuussa kun Arsenal otti 4-0 lukemin pataan Anfieldilla, mutta oli niitä hyviä juttuja jo silloin havaittavissa. Ja mielestäni hienoa ettei Arteta lähtenyt sotkemaan oikeassa kurssissa olleen laivan suuntaa edes yhden pelin ajaksi. Nyt on sitten aika korjata sen päätöksen hedelmät.
Jeps. itsekin olen ollut jossain vaiheessa jo menettämässä uskon Artetan touhuun, mutta toisaalta on ollut hienoa nähdä, miten pitkäjänteisesti töitä on ehty eikä lähdetty hakemaan pikavoittoja. Jo joskus vuosi sitten oli hienoa nähdä, miten joku Holdingkin pystyi jo avaamaan paineen alla lyhyillä syötöillä omille ja purkamaan vihulaisen prässin. Välillä se rakennelma mureni tarpeeksi kova paineen alla, mutta nyt työ kantaa hedelmää. Niitä variaatioitakin on helpompi rakentaa sitten kun se ykkössuunnitelma on aidosti selkäytimessä.
|
|
|
|
Neljä Tähteä
Poissa
|
 |
Vastaus #3924 : 15.03.2022 klo 16:21:10 |
|
Voisiko huomenna mahdollisesti Holding avata topparina ja White laitapakkina kun Tomiyasu ei ole pelikunnossa. Kaikki kunnia Cedricille, mutta hän vastaan Jota/Diaz olisi Arsun heikko piste huomisen pelissä.
|
|
|
|
|
|