FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.11.2025 klo 11:47:26 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 125 [126] 127 ... 140
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2021-22 - Ralfin tähtitarha  (Luettu 709714 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
bimbaliukas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lädilisä


Vastaus #3125 : 04.07.2022 klo 14:54:30

Hyvän mielen hankinta! Nyt se Frenkie äkkiä myös Old Traffordille niin jokohan alkaa Rontun pää kääntymään, että tässä seurassa ihan oikeasti yritetään korjata kurssia..
Lord Bendtner

Paikalla Paikalla


Vastaus #3126 : 04.07.2022 klo 16:42:26

Heittääkö Brunon vaihtoon vai alemmas keskikentälle? Vai Rohkeasti tuplakympeillä pelaamaan? Tuossa olisi sitten vielä Donny van de Beek kolmanneksi kympiksi.

Ei ole ongelmaa keskikentän pohjan kanssa kun ei peluuta siinä ketään. :)
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #3127 : 04.07.2022 klo 17:15:11

Lainaus
Fabrizio Romano
@FabrizioRomano
Tyrell Malacia has now successfully completed second part of medical tests and signed his contract as new Man United player. ✅🔴 #MUFC

Manchester United are preparing the contracts for Christian Eriksen after his green light to three-year deal offer.
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #3128 : 04.07.2022 klo 17:19:03

Lainaus
@FabrizioRomano
 on Ronaldo's absence in training on Monday:

"From what I checked from people close to Cristiano and #mufc, they understand that it's really due to personal reasons — this is not directly related to his wish for a transfer."

[Youtube]
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #3129 : 04.07.2022 klo 22:14:01

Jotenkin huvittavaa tuo, että Ronaldoa ollaan kyllä dumaamassa usein ja vaikka mistä, mutta kun mies 37vuotiaana ilmaisee halunsa lähteä joukkueeseen jossa olisi halua ja mahdollisuuksia menestykseen, niin sitten ollaankin kusi sukassa. Perusteethan on täysin inhimilliset ja ymmärrettävät, koska kuten kaikki fanit täällä on todennut niin siirtokassan tosiaan pitäisi olla 120m£ sijaan lähempänä 300m£, jos (nopeasti) haluttaisiin kiriä eroa umpeen.

Ronaldon henkilökohtaisista lähtökohdista nähden on kyllä valtava palvelus Manulle, jos suostuu edes vuodeksi tuossa vaiheessa uraa jäämään. Vertailu Messiin on aika mehevä näin allekirjoittaneen silmin: Messi lähti viime hetkillään uppoavasta laivasta, kun Ronaldo tuli viime hetkillään (yrittämään) pelastamaan uppoavan laivan.

Toivon suuresti, että Ronaldo jää..
Okto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barca


Vastaus #3130 : 04.07.2022 klo 22:37:59

Vertailu Messiin on aika mehevä näin allekirjoittaneen silmin: Messi lähti viime hetkillään uppoavasta laivasta, kun Ronaldo tuli viime hetkillään (yrittämään) pelastamaan uppoavan laivan.
Varmaan Rapala, mutta eihän Messillä ollut vaihtoehtoja, vaikka itse olis halunnut jäädä Barcaan.
Waine Ruuna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody


Vastaus #3131 : 04.07.2022 klo 22:59:03

Olen edelleen sitä mieltä, että Ronaldon lähtö olisi hyvä asia joukkueelle pelitavan takia.

Odotan valeysin käyttöönottoa ja siinä operoi joko Bruno tai Donny. Keskellä sitten Eriksen, Bruno/Donny ja Fred/Garner (jos FDJ ei saavu). Uskoisin, että ETH ei tulisi pelaaman pohjapelaajalla/varsinaiselle kutosella. Puolustusvelvoitetta on jaettu useammalle pelaajalle, kuten niissä Panomiehen???linkkaamissa videoissa oli.
Valeysin päällä/laidoista leikkaavina pelaajina sitten menee Sancho/Rashford/Elanga/Martial, näistä voisi Martialin ulostaa ja ottaa jonkun tilalle…mutta riittääkö rahat kaikkeen nyt niin todnäk ei.
dinodiel

Poissa Poissa


Vastaus #3132 : 04.07.2022 klo 22:59:31

Varmaan Rapala, mutta eihän Messillä ollut vaihtoehtoja, vaikka itse olis halunnut jäädä Barcaan.

Juurikin näin. Joko totaalista tietämättömyyttä tai "hyvä" trolli.
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #3133 : 05.07.2022 klo 08:11:41

Olen edelleen sitä mieltä, että Ronaldon lähtö olisi hyvä asia joukkueelle pelitavan takia.

Odotan valeysin käyttöönottoa ja siinä operoi joko Bruno tai Donny. Keskellä sitten Eriksen, Bruno/Donny ja Fred/Garner (jos FDJ ei saavu). Uskoisin, että ETH ei tulisi pelaaman pohjapelaajalla/varsinaiselle kutosella. Puolustusvelvoitetta on jaettu useammalle pelaajalle, kuten niissä Panomiehen???linkkaamissa videoissa oli.
Valeysin päällä/laidoista leikkaavina pelaajina sitten menee Sancho/Rashford/Elanga/Martial, näistä voisi Martialin ulostaa ja ottaa jonkun tilalle…mutta riittääkö rahat kaikkeen nyt niin todnäk ei.
Olen itsekin miettinyt tuota, että olisikohan Brunosta vakituisemminkin tuonne hieman ylemmäs valeysiksi.

Mielestäni pelasi viime kaudella siinä paikalla ihan ok jonkun pelin (viime kauden kokonaisuus huomioiden). Faktahan on ettei tuollaisia OGS:n systeemin 10-paikkoja ole enää juuri missään tarjolla, eikä suurella todennäköisyydellä ainakaan Manussa ETH:n alaisuudessa. Eli jotain muuta pitäisi keksiä joukkueen parhaalle pelaajalle (toki tiedän etteivät kaikki arvosta näin).

Toimiakseen valeysinä Bruno tarvitsisi luultavasti erittäin hyökkäävän ja ylöspäin pyrkivän keskikentän sekä nousevat laitapakit. Nämä ominaisuudet ETH:n systeemistä tullee luultavasti löytymään joka tapauksessa.

Lisäksi Bruno on valmis antamaan panoksensa myös puolustustyöskentelyyn ja prässiin - viitseliäisyyshän ei ole tuon suhteen ollut hänellä ongelma vaan pikemminkin sen toteutus tuollaisena "päämäärättömänä kohottamisena".

Ronaldo sen sijaan on maailmanluokan kärkimies ja maalitykki, jonka uskoisin myös sopivan ETH:n systeemiin ihan hyvin.. Tulee joka tapauksessa vastaan pudottelemaan palloja alaspäin (mitä ETH tullee haluamaankin kärkimieheltä) ja hänelle voi tarvittaessa pelata myös pidempää joko pystyyn tai suojaukseen.

Ronaldon osalla isoimmat kysymysmerkit liittyvät prässipeliin, pelinrakentelun mahdolliseen hidastamiseen sekä mahdollisuus kaikenlaiseen oikutteluun ja joukkueen yläpuolelle nousemiseen - josta rehellisyyden nimissä nyt ehkä taas pieniä viitteitä on. Toivotaan kuitenkin, että homma lähtee Ronaldon ja ETH:n kanssa toimimaan ja tämän painostuksen (?) myötä se hankintabudjetti nousisi edes tuonne 200m£ saakka.

Nyt vituttaa, että tuli mainittua Messi ja tietenkin myös Manu-sivulla tuohon tultiin tarttumaan herhiläisenä (They are everywhere!). Myönnän ettei kiinnostus ole riittänyt tuossa keississä selvittämään kaikkia faktoja, mutta en myöskään usko tuohon "Voi ei, Messin oli pakko lähteä, yhyy" -juttuun. En sen jälkeen, kun lähti siihen ainoaan limanuljaskaseuraan, joka pystyi maksamaan miehelle mitä pyysi. Jos olisi lähtenyt taistelemaan pokaaleista johonkin (hänen tasoiselleen) oikeaan seuraan ja sarjaan tai tehnyt paluun Argentiinaan, niin olisin voinut uskoakin muuta. Kyseessä oli Barcalle ja La Ligalle niin iso tappio kaikessa mielessä, että sieltä puolelta olisi ratkaisu löytynyt, jos pelaaja olisi ollut valmis tulemaan vastaan riittävästi.

Pahoittelut off-topic ja Messi, mutta mainitaan nyt vielä että arvostan pelaajaa silti suuresti, vaikka Ronaldo tulee minulle aina olemaan ykkönen. En tule mieltäni tästä ko. asiasta muuttamaan, joten turha spämmätä tätä topiccia enää aiheesta ja mahdolliset kiukuttelut ja vakuuttelut voi suunnata minulle vaikkapa yksityisviestein.
« Viimeksi muokattu: 05.07.2022 klo 08:14:56 kirjoittanut Panomies »
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #3134 : 05.07.2022 klo 08:59:15

Wilson kirjoittaa hyvin auki oman näkemykseni C.Ronaldosta Guardian-tason mielipiteessään:

Lainaus
But getting rid of Ronaldo is also probably the most important step in rebuilding United. Erik ten Hag has said that he was keen to work with Ronaldo but we can safely assume he was being diplomatic. If Ronaldo does leave, freeing up the budget and making it easier to impose the new manager’s philosophy, it will surely come as a relief.

Ten Hag is a classic Ajax coach; he plays hard-pressing football. Excluding centre-backs, Ronaldo attempted fewer pressures than any other outfield player in Europe’s top five leagues last season. Those two details do not – cannot – go together. There is a fundamental disconnect that cannot be reconciled.

https://www.theguardian.com/football/2022/jul/03/cristiano-ronaldo-manchester-united-departure-ten-hag-rebuild

Olisi kieltämättä erikoinen veto, jos Chelsea päättäisi hankkia Ronaldon, kun juuri pääsivät eroon "liian staattisesta" Lukakusta.
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #3135 : 05.07.2022 klo 09:27:38

Niin kyllähän tuon tietenkin paperilla ymmärtää. Mutta silloin kun ollaan sivuuttamassa moninkertaista Ballon d'Or -voittajaa kuvioista (ei siis mahdu Valioliigan top 6 -joukkueeseen näiden juttujen mukaan), niin silloin sivuutetaan kyllä aika monta asiaa ja keskitytään siihen mikä tukee tuota tiettyä näkemystä.

Itselle sopisi esim. että vuoden-kaksi Garnacho saisi stuntata Rollea ja ottaa harjoittelusta mallia, ja sitten olisi valmis ykköskärjeksi. Mutta en tiedä olenko yksin tämän Garnacho-hypeni kanssa muutaman videon perusteella. Niiden perusteella vaikuttaa lupaavammalta kuin Rashford, Martial tai Greenwood koskaan.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #3136 : 05.07.2022 klo 09:49:30

Eka kausi on muutenkin opettelua, niin aivan hyvin Rolle voi sen 25 maalia naputella piikissä vielä tämän kauden ja lähteä sitten.
Ei se joka peliä muutenkaa siellä pelaa.
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #3137 : 05.07.2022 klo 10:04:31

Wilson kirjoittaa hyvin auki oman näkemykseni C.Ronaldosta Guardian-tason mielipiteessään:

https://www.theguardian.com/football/2022/jul/03/cristiano-ronaldo-manchester-united-departure-ten-hag-rebuild

Olisi kieltämättä erikoinen veto, jos Chelsea päättäisi hankkia Ronaldon, kun juuri pääsivät eroon "liian staattisesta" Lukakusta.
Ja tuo staattisuus on myös ongelma Ronaldon kauppaamisessa eteenpäin, koska se ei enää sovi kenenkään sellaisen joukkueen pakettiin, jolla olisi häneen varaa. No Pariisi ehkä vois olla.
Lord Bendtner

Paikalla Paikalla


Vastaus #3138 : 05.07.2022 klo 10:14:01

Korkea prässi Ronaldo piikissä ja Maguire topparina on sen tason taktinen itsemurha, että aikamoinen velho saa Ten Haag olla jos saa tuon edes auttavasti toimimaan.
Gambinamiäs

Paikalla Paikalla


Vastaus #3139 : 05.07.2022 klo 10:22:06

Korkea prässi Ronaldo piikissä ja Maguire topparina on sen tason taktinen itsemurha, että aikamoinen velho saa Ten Haag olla jos saa tuon edes auttavasti toimimaan.
Kolme kymppipaikan pelaajaa antaa kovan tuen Maguirelle. Ei sen kummemmin tarkoitus provota, odotan todella suurella mielenkiinnolla, miten näistä aineksista leivotaan kakku.
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #3140 : 05.07.2022 klo 11:03:11

Toisaalta jos kentälle saadaan samaan aikaan mahdutettua esim. Varane, Martinez, De Jong, Eriksen, Bruno, Donny, Sancho, Antony, Malacia ja vaikkapa Dumfries, niin kai siinä ainakin syöttöpeliä voi harrastaa :)
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #3141 : 05.07.2022 klo 16:31:01

Tyrell Corp...Malacia julkistettu virallisesti: https://www.manutd.com/en/news/detail/tyrell-malacia-completes-move-to-manchester-united
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #3142 : 06.07.2022 klo 08:22:09

https://m.youtube.com/watch?v=vitSjg6dg4g&feature=emb_logo

Tässä vähän ajatuksia miten Manu voisi ryhmittyä Eriksenin kanssa. Päälimmäinen fiilis on, että vaihtoehtoja on niin paljon etteipä tuota taida tietää vielä kukaan, ei välttämättä ETH edes.

Hienoa on, että futareita alkaa tulla seuraan. Luultavasti ainakin ajoittain hienoa futista tullaan näkemään ensi kaudella pitkästä aikaa Old Traffordilla myös kotijoukkueen toimesta, kun peliä pyörittää Eriksen, De Jong ja Bruno.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #3143 : 06.07.2022 klo 08:25:21

Malacia kyllä aivan kelpo kirittäjä Shawille. Saa varmasti pelejä alle, kun Luke ei varsinaisesti ole mikään ever-present kategorian pelaaja, vaan on telakalla suht säännöllisesti.
lem

Paikalla Paikalla


Vastaus #3144 : 06.07.2022 klo 08:44:15

Heittääkö Brunon vaihtoon vai alemmas keskikentälle? Vai Rohkeasti tuplakympeillä pelaamaan? Tuossa olisi sitten vielä Donny van de Beek kolmanneksi kympiksi.
Mielenkiintoista kyllä nähdä, mitä sinne keskikentälle hankitaan ja ennenkaikkea miten se peli tasapainotetaan.

Bruno penkille vai oikeeseen laitaan?
En kyllä näe minkäänlaista ongelmaa ujuttaa molempia kentälle saman aikaisesti. Toki siellä edelleen on Donny luultavasti saamassa mahdollisuutta, niin mielenkiintoista nähdä miten tuo peluutus tulee tapahtumaan. Mutta lähtökohtaisesti Eriksen avaukseen menee (tällä rosterilla). Bruno voi hyvinkin olla vähän ylempänä hääräämässä Sanchon ja Rollen kanssa.
Gambinamiäs

Paikalla Paikalla


Vastaus #3145 : 06.07.2022 klo 08:58:33

En kyllä näe minkäänlaista ongelmaa ujuttaa molempia kentälle saman aikaisesti. Toki siellä edelleen on Donny luultavasti saamassa mahdollisuutta, niin mielenkiintoista nähdä miten tuo peluutus tulee tapahtumaan. Mutta lähtökohtaisesti Eriksen avaukseen menee (tällä rosterilla). Bruno voi hyvinkin olla vähän ylempänä hääräämässä Sanchon ja Rollen kanssa.
Eriksen ja Bruno kasina ja kymppinä (tai tuplakaseina/tuplakymppeinä) olisi varmasti melkoista pallollista seksiä, mutta vaatii siltä tasapainottavalta kutoselta todella paljon. Eriksenin, kuten Brunonkin, paras paikka on kymmpi. Bruno laidalla tai valeysinä ratkaisee osan ongelmaa, mutta onko Bruno sitten hyvä ratkaisu noille paikoille? Eriksen laidalla-ratkaisu tarkoitaa käytännössä, että laitapakin pitää hoitaa leveys, sillä Eriksen kuitenkin hakeutuu kymppialueelle. Esim Spurssissa pelasivat käytännössä Allin kanssa tuplakymppeinä ja Walker piti leveyden oikealla ja juoksi niin puolustus kuin hyökkäyssuuntaankin.
Raian

Poissa Poissa


Vastaus #3146 : 06.07.2022 klo 09:18:29

https://m.youtube.com/watch?v=vitSjg6dg4g&feature=emb_logo

Tässä vähän ajatuksia miten Manu voisi ryhmittyä Eriksenin kanssa. Päälimmäinen fiilis on, että vaihtoehtoja on niin paljon etteipä tuota taida tietää vielä kukaan, ei välttämättä ETH edes.

Hienoa on, että futareita alkaa tulla seuraan. Luultavasti ainakin ajoittain hienoa futista tullaan näkemään ensi kaudella pitkästä aikaa Old Traffordilla myös kotijoukkueen toimesta, kun peliä pyörittää Eriksen, De Jong ja Bruno.

Jep jep. Nopeasti vilkaistuna videolla ei puhuttu siitä, kun Unitedilla ei ole palloa.
Monet vuodet ManU on pitänyt palloa tehottomasti ja liikuttanut palloa matalalla temmolla. Hyökkäyspään ratkaisut ovat nojanneet yksilöiden välähdyksiin. Tähän voi ten Hag ja Eriksen tuoda parannusta.

Suurimmat ongelmat on kuitenkin alkaneet, kun joukkue on menettänyt pallon. ManUn vastaprässi on yleensä ollut naurettavaa ja toisaalta ManU on saattanut juosta itsensä pihalle myös hitaasti rakennetun hyökkäyksen päätteeksi naurettavan helposti.

En jaksa uskoa yhtään, että tuomalla hyökkäysorientuneita pelaajia vielä enemmän parantuisi hyökkäöjien - keskikentän ja keskikentän - puolustuksen yhteistyö juuri mitenkään. Sisään tuodaan pelaajia, jotka ajattelevat peliä pallollisen pelin kautta ja he ovat lisäksi melko heiveröisiä eivätkä edes kovin nopeita. Tuosta keskikentästä tullaan juoksemaan läpi taas kerran koko kauden ajan. (Pessimisti ei pety.)
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #3147 : 06.07.2022 klo 17:17:34

Jotenkin kun 6-paikan pelaajia ei edes huhuta, ja tietäjien mukaan ETH:n systeemissä ei 6-paikan pelaajaa edes ole, niin tuntuu että jokin erikoinen taktinen viritys tuolta on tulossa. Tai sitten Fredin, Garnerin ja/tai McT:n on vain katsottu olevan riittävän hyviä tuohon rooliin tähän hätään, kun muualla on enemmän paikattavaa.

Siirtorintamalla Pereira ilmeisesti ollaan saamassa Fulhamiin 10m£ hintaan, joka vaikuttaa kyllä hyvältä diililtä. Medicalista puhutaan jo.

De Jongin siirto taas on saanut ilmeisesti hieman vastatuulta, mutta ota tuosta nyt selvää... itse uskon, että tuo tulee menemään maaliin "lähiaikoina".

Antonysta on Ajax haluamassa ilmeisesti 80m€, ja Manu olisi tarjoamassa kai 60m€. Omaan makuun molemmat tuntuvat kyllä näyttöihin nähden vähän turhan kovilta sijoituksilta... mutta In ETH we trust.

Jos Ronaldo lähtee, niin yksi vaihtoehto voisi olla (siirtosummaltaan) ilmainen Dybala. Bruno false 9, Dybala 10-paikka, Eriksen ja De Jong keskikentän tupla-kaseina. Täähän alkaa vaikuttaa jo omilta Championship Manager -virityksiltä :D Mutta kovin se ETH selvästi painottaa tekniikkaa ja syöttötaitoa. Ja jotenkin tuntuu, että nyt haluaa toteuttaa suunnitelmiaan omalla urallaan ennen kokemattomilla resursseilla. Todennäköisesti nyt ensimmäistä kertaa saa oikeasti valita sellaisia pelaajia, kuin oikeasti haluaa - ja toteuttaa sellaista systeemiä mitä haluaa.

Lisäys: De Ligtin perässä toivoisin ETH:n olevan ennemmin kuin Antonyn, jos näiden hintalaput tulevat nyt nousemaan hyvin lähelle toisiaan.
Sergei Analtov

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: ACO


Vastaus #3148 : 06.07.2022 klo 17:23:47

Jos Ronaldo lähtee, niin yksi vaihtoehto voisi olla (siirtosummaltaan) ilmainen Dybala. Bruno false 9, Dybala 10-paikka, Eriksen ja De Jong keskikentän tupla-kaseina. Täähän alkaa vaikuttaa jo omilta Championship Manager -virityksiltä :D
Tää ois kyllä nähtävä :D rajua juoksuvoimaa…
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #3149 : 06.07.2022 klo 17:34:38

Tää ois kyllä nähtävä :D rajua juoksuvoimaa…
Joo :D pim-pam-pim-pim vertikaalista tiki-takaa syötellen maaliin asti :) Ehkä Rashford sitten laidalta kohottaa ylöspäin ja latoo pommeja sinne sun tänne ja välillä maaliinkin.

Rehellisyyden nimissä nostin tuon, kun jotain Dybala-huhuja nyt on tainnut olla, mutta ei mitään luotettavaa mielestäni. Mutta olisihan tuo nyt silkkaa jalkapalloseksiä...

 
Sivuja: 1 ... 125 [126] 127 ... 140
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa