EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #3025 : 21.07.2022 klo 21:55:54 |
|
Neljäs maalikin oli tarjolla. Floppi mikä floppi.
|
|
|
|
keke vlk
Poissa
Suosikkijoukkue: Haka
|
 |
Vastaus #3026 : 21.07.2022 klo 22:02:54 |
|
Neljäs maalikin oli tarjolla. Floppi mikä floppi.
Sieltä se tuli
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Apollo, Hyps,FC TPS, LFC
|
 |
Vastaus #3027 : 21.07.2022 klo 22:03:39 |
|
Neljäs maalikin oli tarjolla. Floppi mikä floppi.
No sitten meni, veskan imaisu tietenkin eihän Floppi muuten tekis. LT 0-5
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #3028 : 21.07.2022 klo 22:05:38 |
|
Couthinho Carvalho näytti myös varsin pirteältä ajoittain.
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #3029 : 21.07.2022 klo 22:13:10 |
|
Pre-season matseista ei kannata liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä tehdä. Mainittakoon nyt kuitenkin että Leipzig oli liikkeellä pitkälti ykkösillään. Ainoastaan Novoa, Blaswich ja Ba eivät ole selkeästi BuLi-tasoa. Muut sitten kevyesti ja suuri osa ihan BuLin kärkeä.
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Apollo, Hyps,FC TPS, LFC
|
 |
Vastaus #3030 : 21.07.2022 klo 22:18:54 |
|
Couthinho Carvalho näytti myös varsin pirteältä ajoittain.
Väläytteli ajoittain ja ihan samaa tuli katsottua että kirmaako se Coutinho siellä. Pulustuksella ei hädän päivääkään.
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #3031 : 21.07.2022 klo 22:21:13 |
|
Harjoituspelit on harjoituspelejä, mutta tuosta Nunezista huomaa, että on aikaisemminkin joskus osunut maalipuitten väliin. Muista pelaajista Carvalho oli kyllä lupaava.
Huhuja liikkuu, että Ox olisi West Hamin kiikarissa, kun Lingard siirtyikin Forrestiin. En näe valitettavasti Oxille hirveesti käyttöä, Jones ja Carvalho menevät jo tulevalla kaudella edelle.
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Apollo, Hyps,FC TPS, LFC
|
 |
Vastaus #3032 : 21.07.2022 klo 22:25:22 |
|
Huhuja liikkuu, että Ox olisi West Hamin kiikarissa, kun Lingard siirtyikin Forrestiin. En näe valitettavasti Oxille hirveesti käyttöä, Jones ja Carvalho menevät jo tulevalla kaudella edelle.
Jep tervemenoa vaan, toivottavasti Hammersilla on vesijuoksufasiliteetit kunnossa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.07.2022 klo 22:27:33 kirjoittanut Dagger »
|
|
|
|
|
Tuore Kelmu
Poissa
|
 |
Vastaus #3033 : 21.07.2022 klo 22:30:03 |
|
Jep tervemenoa vaan, toivottavasti Hammersilla on vesijuoksufasiliteetit kunnossa.
Joku 15-20milj siitä vielä niin nauraen pankkiin…
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3034 : 22.07.2022 klo 00:16:48 |
|
Nunezille tärkeät maalit ja ensimmäisen jälkeen näki helpotuksen. Pilkku ja neljäs maali nyt eivät olleet mitään kliinisiä maaleja ja joku maalivahti olisi nuo torjunut, mutta ei sillä väliä. Varmasti tekee vain Nunezille hyvää ja oli siinä paikkoja tehdä jopa lisääkin.
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #3036 : 22.07.2022 klo 16:21:02 |
|
Ei tuonne mitään tapahdu ilman myyntejä, jos sittenkään, mutta Pearce ei nykyään tiedä yhtään mistään mitään. Rodgersin aikana joku vuosi Pearcelle kaikki jutut, nykyään samaa tasoa Iltalehden toimittajien kanssa.
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #3037 : 22.07.2022 klo 18:03:39 |
|
David Moores on sitten kuollut. RIP.
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #3038 : 22.07.2022 klo 22:35:43 |
|
Tyler Morton Blackburniin lainalle.
|
|
|
|
Anfield Road
Poissa
|
 |
Vastaus #3039 : 25.07.2022 klo 09:41:03 |
|
Erinomainen kausi, lähestulkoon täydellinen!
Je tilanne uuteen kauteen lähtiessä sekin vaikuttaa ihan lupaavalta. Manen korvaaminen ei tule olemaan helppoa, mutta luotto on kova siihen että se on jo saatu keväällä tehtyä. Moneen otteeseen on tullut todettua, että kyse on enemmänkin systeemistä kuin yksittäisistä pelaajista. Vaikka jotakuta yksilöä ei pystyttäisi tasollisesti paikkaamaan yksi yhteen, on kaikki pelaajat kuitenkin sillä tasolla ettei joukkueen pelin taso kuitenkaan välttämättä suoranaisesti laske. Tässä tilanteessa menetettiin joitain ominaisuuksia ja saatiin hieman erilaisia ominaisuuksia tilalle.
Ensi kaudelle sama asetelma kuin edelliselle eli taas Top 4 jahtiin ja kaikki sen päälle on plussaa. Mestaruushan tulee tälläkin kaudella olemaan toisen valtion hävittävänä, ei niinkään muiden seurojen voitettavana. Cupeissa on tietenkin kaikki mahdollisuudet mennä pitkälle, mutta yksittäisissä otteluissa voi aina käydä miten tahansa.
Mahtavaa ja itselleni tärkeintä on että ensi kaudellakin saa todennäköisesti nauttia erinomaisesta jalkapallosta, tulokset mitä siitä seuraa jää nähtäväksi.
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3040 : 25.07.2022 klo 15:21:31 |
|
Joidenkin huhujen mukaan Juve tehnyt €23m tarjouksen Firminosta. En kyllä millään usko Firminon enää lähtevät etenkin kun Jota on tällä hetkellä loukkaantuneena ja Nunez vasta totuttelee joukkueeseen. Sopimushan loppuu kauden jälkeen joten nyt olisi se viimeinen hetki rahastaa. Jossain vaiheessa talvella oli juttua, että pool antaa Firminon itse valita haluaako lähteä vai jäädä ja kesällä Firmino olisi tehnyt päätöksen jäädä.
Oxin kohdalla oltaisiin ilmeisesti avoimia myynnille jos oikeanlainen tarjous tulee, mutta tämän hetkinen loukkaantuminen vaikeuttaa myyntiä. Olisi kyllä Oxinkin kannalta parempi päästä toiseen joukkueeseen jossa olisi enemmän roolia tarjolla. Poolissa ei tule montaa peliä pelaamaan ja todennäköisesti kun pääsee pelaamaan niin sitten loukkaantuu.
Onkos kellään muuten uutta kausitopikkia tekeillä? Lauantaina kauden ensimmäinen virallinen peli.
|
|
|
|
keveli
Poissa
|
 |
Vastaus #3041 : 25.07.2022 klo 16:31:43 |
|
Juu ei Firminoa voi päästää lähtemään. Hyökkäyspään osaltahan täytyy muistaa että vaikka viime kauden alkuun verrattuna sinne on tullut Diaz ja Nunez, niin Manen lisäksi sieltä ovat poistuneet myös Origi ja Minamino. Tavallaan "ykköskorin" pelaajia on ringissä nyt yksi enemmän kuin viime kauteen lähtiessä, mutta leveyttä on melkeinpä vähemmän. Toki Origin rooli oli viime kaudella loukkaantumista(kin) johtuen hyvin pieni, mutta Minaminohan pelasi erinomaisen kauden ja oli molempien Cup-pokaalien saavuttamisessa aivan avainroolissa. Nyt pre-seasonin perusteella näyttää toki siltä että Carvalhon pelipaikka ainakin näin alkuun tulisi olemaan laitahyökkääjänä, joten hän ottanee ison osan Minaminon minuuteista rotaatiossa (ja ehkä enemmänkin jos esitykset sitä edellyttävät). Diazia voidaan pitää Manen korvaajana ja Nunezia Origin korvaajana.
Oxin kohdalla minulla on sellainen tunne että Klopp ja Liverpool päästäisivät mieluusti miehen siirtymään. Siitä kertoo etenkin se miten mitättömään rooliin Ox jäi kevätkauden peleissä sen jälkeen kun tammi-helmikuussa sai Afrikan kisojen johdosta näyttöpaikkoja ja peliaikaa. Taisi olla niin ettei Ox mahtunut useassa pelissä edes penkille ja huhti-toukokuun aikana ei pelannut minuuttiakaan, edes vaihdosta kentälle. Tämän jos minkä pitäisi kertoa pelaajalle epäsuorasti että "ole hyvä ja etsi peliaikaa muualta".
Mutta ehkä Ox ei vaan itse tahdo siirtyä ja kun sopimusta on jäljellä niin pelaajallahan on täysi oikeus jäädä seuraan sopimuksensa loppuun saakka ja seuralla täysi velvollisuus maksaa siltä ajalta täyttä palkkaa. Vaikka Oxin uran kannalta tämä tuntuu tyhmältä (ei esimerkiksi mitään mahdollisuuksia päästä MM-kisajoukkueeseen) niin tuskin mies saisi yhtä isoa palkkaa muualta ja toisaalta saattaa myös laskeskella että seuraavana kesänä ilmaisella siirrolla on mahdollisuus valita tuleva seuransa huomattavasti isommasta joukosta kuin nyt. Yleensä myös bosmanilla siirtyvät pelaajat saavat isompia palkkatarjouksia kun seurojen ei tarvitse maksaa siirtosummaa.
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #3042 : 25.07.2022 klo 16:44:01 |
|
Firminon kohdalla olennaista on myös rooli. Manen ja Salahin ollessa kentällä hyökkääminen on ollut aikaa selkeää, mitä Valioliigassa muutamat joukkueet ja Real Madrid Pariisissa hyödynsivät. Nunez voi tuoda tähän ihan uuden ulottuvuuden eli Klopp muuttaa ja varioi hyökkäyspelaamistaan. Toine tekijä muutoksessa on Jota. Firminohan on ollut valeysi ja voi pelata myös kymppipaikkaa. Keskikenttäpelaajan koulutuksella Firmino osaa myös puolustaa ja pallonriisto- ja taklauslukemat ovatkin ihan eri luokkaa kuin muilla "hyökkääjillä".
Manen ja jopa Salahin voi korvata, mutta Firminon kanssa on paljon vaikeampaa, koska panos paljon laajempi.
|
|
|
|
Pesso
Paikalla
|
 |
Vastaus #3043 : 26.07.2022 klo 15:50:12 |
|
Kloppin ehdottomiin supervoimiin kuuluu, että se ei kuvittele olevansa jotain helvetin ihmeellistä. Äkkiseltään mietittynä esimerkiksi käytännössä kaikki muut valiomanagerit suoltavat haastatteluissakin omaksumansa roolin suojista melkoisen ylemmyydentuntoista paskaa. Klopp taas puhuu sielläkin ”ihmisille” ja yleensä aika lailla mitä ajattelee. Nyt on taas haastiksissa puhunut lähinnä yksinomaan järkeä.
Esimerkiksi nyt siitä, mitä pelaajatkin ovat laajalti raportoineet, että KAIKKI ovat joukkueen jäseniä niin kauan kuin sitä de facto ovat ja ehkä vähän kauemminkin. Näin ollen Liverpoolissa ei tule kysymykseen se, että pelaajia erityisemmin tyrkittäisiin pois tai treenautettaisiin junnujen kanssa jne.. Mutta voisi kuvitella, että Oxin lähtö ei kenties ihan järkyttävää tuskanhikeä valmennusjohdossa aiheuttaisi. Vinkkiä tästä oli jo viime kaudella olemassa.
Pelaajan kannalta vaan Bosman ensi kesänä lienee houkuttelevampi vaihtoehto. Ja toisaalta Oxin kaltaiselle tyypille ja pelaajalle ”roikkumisella” Liverpoolin kaltaisessa seurassa voi olla oma arvonsa. Todennäköisesti esim vika mahdollisuus kuulla CL-hymniä muualla kuin telkkarista. Ja kun ei liene mitenkään oksettavan alipalkattukaan. Taisi juuri saada lapsenkin, joten tämä kausi Liverpoolissa voi olla sikälikin käypä hänelle ja perheelleen. Ensi kaudella taas Insta-Wägiä voivat jo Lontoon valot taas kiinnostella.
Mutta paska juttu kaikkiaan sikäli, että kun Klopp on todennut että pelaajia voidaan hankkia vain jos joku lähtee, ja Oxin korvaaminen jollain käyttökelpoisemmalla pelaajalla olisi aika oivallinen trikki rosterin laadun parantamiseksi merkittävästi. Hiljaista voi olla.
Yleisesti ottaen fundeerailin Leipzig-peliä katsoessa, että ylijäämäpelaajien ja ”prospektien” suhde on loppujen lopuksi aika kiintoisa. Tullessaan vaikka Origi tai Minamino olivat hyvinkin kiinnostavia tapauksia kontekstissaan. Mutta muutama kuukausi tai vuosi myöhemmin kumpaakaan ei avauksessa halunnut enää hyvällä tahdollakaan tärkeissä peleissä nähdä. Tässä mielessä tilanne joukkueessa on nyt aika kiva. Milner ja Ox lienevät ainoat pelaajat, joiden rooli on vähän hiinä ja hiinä isoihin otteluihin. Kaikkien muiden peluuttaminen aiheuttaa etukäteen suurimmassa osassa seuraajista hyviä fiiliksiä. Eikä noissa kahdessakaan merkittävää vikaa ole. Keita toki voi jollekin olla myös ”punainen vaate”.
”Hauskaa” edellä fundeeraillussa on vaan tosiaan se, että kauden mittaan myös ”floppeja” taas syntynee, koska joku jää väistämättä vähemmälle peliajalle ja formi kärsii jne.. Ja tässä rosterissa esimerkiksi Jones voi olla tässä suhteessa vähän liipaisimella. Mutta ehkä näin on ihan hyvä. Jos vertaa vaikka siihen, että ostettaisiin jostain Salzburgista taas joku. Kiintoisaa Liverpoolin politiikassa on myös se, että Lijnders esimerkiksi puhui taannoin, että eivät lähesty pelaamista yleensä ollenkaan pelaajien vaan joukkuepelaamisen kautta. Jos nyt vertaa vaikka Tucheliin, joka kitisee järjestään pelaajien paskuudesta joka tuutissa, niin ero lienee meikäläisten eduksi jo tässä aika massiivinen. Ja lienee selvää, ettei Klopp joukkuetta enää toista kautta putkeen peluuta kaikissa mahdollisissa otteluissa. Cupeista otettaneen hatkat ajoissa.
Tuli jaariteltua taas pitkään vähän tyhjästä.. mutta peruspointtina, että näin preseasonilla tilanne on tunnetusti aina vähän varsinaista kautta ”avoimempi”. Ja tällä kaudella ja tällä miehistöllä kenties joku vähän Minaminoa ”suositumpi” pelaaja saattaa jäädä pieneen rooliin. Joku kuitenkin aina jää.
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3044 : 26.07.2022 klo 17:35:07 |
|
Alisson on lähellä paluuta, mutta ei pelaa vielä huomenna. Varmaan on lauantaina jo tolppien välissä. Joillakin pelaajilla pieniä "tuntemuksia" joten tilannetta katsotaan lähempänä ketkä sitten lopulta pelaavat ja kuinka paljon. Taisi olla sunnuntaina pelaajilla juoksupäivä joten ei ihmekkään, että on "pieniä tuntemuksia".
Vaikka leirillä ollaan menty kovaa niin joukkueessa näyttää silti olevan hyvä meininki ja kaikissa kuvissa ja videoissa jokaisella pelaajalla hymy huulilla ja nauravat kilpaa mikä tietää vain hyvää tulevaa ajatellen.
|
|
|
|
potQball
Paikalla
|
 |
Vastaus #3045 : 26.07.2022 klo 19:21:27 |
|
Vaikka leirillä ollaan menty kovaa niin joukkueessa näyttää silti olevan hyvä meininki ja kaikissa kuvissa ja videoissa jokaisella pelaajalla hymy huulilla ja nauravat kilpaa mikä tietää vain hyvää tulevaa ajatellen.
Ei nyt välttämättä kannata jengin ilmapiiristä vetää johtopäätöksiä seuran instasta  Eiköhän kaikilla jengeillä ole niiden perusteella yhtä kivakivaa.
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3046 : 26.07.2022 klo 21:01:05 |
|
Ei nyt välttämättä kannata jengin ilmapiiristä vetää johtopäätöksiä seuran instasta  Eiköhän kaikilla jengeillä ole niiden perusteella yhtä kivakivaa. Ei tuo päätelmä nyt pelkästään instakuvien perusteella sentään ollut tehty. Kaikki behind the scenes videot peleistä ja treeneistä. Lisäksi kaikki nuo haastattelut missä kaikki puhuvat kuinka kaikki on yhtä perhettä. Eikä tuolla ole sellaista pelaajaa mikä olisi sellainen ilmapiirin "myrkyttäjä".
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #3047 : 27.07.2022 klo 09:03:41 |
|
Onkos kellään muuten uutta kausitopikkia tekeillä? Lauantaina kauden ensimmäinen virallinen peli.
Jos kiinnostaa, niin kynä sauhuamaan vaan. Allekirjoittanut on nyt sen verran monta kertaa tuon rustaillut, ettei tällä kertaa enää kiinnostusta ole. Jos ei halukkaita löydy ennen Valioliiga-kauden alkua, niin voidaan jatkaa tällä topikilla ja vaihdetaan vain vuosiluvut.
|
|
|
|
Tuore Kelmu
Poissa
|
 |
Vastaus #3048 : 27.07.2022 klo 11:20:58 |
|
Jos joku löytää illan peliin toimivan linkin niin saa jakaa tänne.
|
|
|
|
Bunker
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3049 : 27.07.2022 klo 16:10:23 |
|
Jos joku löytää illan peliin toimivan linkin niin saa jakaa tänne.
Red Bull Salzburgilla löytyy ainakin nuo muut harkkamatsit viralliselta YouTube -kanavalta, videot ja Live kohdasta. En tiedä mutta vois luulla että illan matsi tulee kans striimattavaksi.
|
|
|
|
|
|