FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
04.10.2025 klo 22:57:10 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 20 [21] 22 ... 71
 
Kirjoittaja Aihe: FC Barcelona 2021-2022 - Sympaattinen katalonialainen kyläseura  (Luettu 366098 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #500 : 12.11.2021 klo 18:34:12

Dani Alves pääsee kohta näyttämään kuinka tätä peliä pelataan.
Umtiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCB


Vastaus #501 : 12.11.2021 klo 19:27:54

Dani Alves pääsee kohta näyttämään kuinka tätä peliä pelataan.
Kentälle en kovin suuria odotuksia lataa, mutta nuoren ja henkisesti paskassa rypevän jengin kokoonpanoon valtava lisä.

Lyhyessä ajassa Xavi ja Dani sisään niin loppuu nämä sulamiset ja kentälle jätetään taatusti kaikki. Myös taktisesti varmasti annetaan hiukan enemmän kuin kärkeen Luukkia ja Piqueetä ja toivotaan toivotaan..

Ildivo

Poissa Poissa


Vastaus #502 : 12.11.2021 klo 23:33:15

DA tuo toivottavasti voittamisen kulttuurin takaisin kopin vellihousuille. Hieno siirto!
Blaugranes

Poissa Poissa


Vastaus #503 : 13.11.2021 klo 04:50:36

Haha, vuodesta 2016 asti tuskailtu että mistä löydetään oikealle Dani Alvesin korvaaja. Yllättäen Bartomeun klaanista kukaan ei löytänyt Alvesin itsensä numeroa puhelimestaan... onneksi sentään Xavi. Hieno siirto! Voittamisen kulttuuria ei voi jalkapallossa tämän enempää koppiin tuoda.
Stark

Poissa Poissa


Vastaus #504 : 13.11.2021 klo 11:24:42

Danin paluulle Ylos Yksi kaikkien aikojen upeimpia pelaajia ja tyyppejä mitä futismaailmassa on koskaan ollut.

Hyvä tilaisuus testata teoriaa tästä ”voittamisen kulttuurista” nyt myöskin. Aina sitä peräänkuulutetaan ja jengi kelaa, että yksi jotain voittanut kaveri yhtäkkiä muuttaa kaiken.

Eikä siis todellakaan mitään sitä vastaan, että näin kävisi Barcelonassa Danin myötä. Mutta jotenkin se kuulostaa lähinnä sellaiselta brittipundiittien suosikkisanonnalta. Kivan kuuloinen catchphrase ja myyvä otsikko ilman mitään sisältöä.
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan


Vastaus #505 : 13.11.2021 klo 13:12:07

Jaahas. Tuoreen siirron myötä pitänee varmaan vilkaista keväällä yksi Barcelonan matsi Ylos
Stark

Poissa Poissa


Vastaus #506 : 13.11.2021 klo 14:46:09

Uutinen
Reports surfacing today claim that Xavi wants to bring Thiago Alcântara back to Camp Nou.


Siellä ryhdyttiin oikeasti keräämään vanhaa jengiä taas pelaamaan kimpassa :D

No tämä nyt on totaalisen vessanseinää ja varmaan pitkälti täysin perätöntä, mutta ihan hauska ajatus. Toki en epäile, etteikö Thiago (ja miksei pieneen rooliin Pariisssa jäänyt veljensäkin) miettisi millaista olisi olla Xavin koutsattavana.
Incrível

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #507 : 13.11.2021 klo 14:49:14

Sportin mukaan Alvesin viikkopalkka on suorastaan tähtitieteellinen 1€. En voi sanoin kuvailla kuinka hienosta miehestä tässä puhutaan.
rafinja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gerard Piquén twiitit, Cameron Tucker


Vastaus #508 : 13.11.2021 klo 16:10:18

Sportin mukaan Alvesin viikkopalkka on suorastaan tähtitieteellinen 1€. En voi sanoin kuvailla kuinka hienosta miehestä tässä puhutaan.

Maailman paras. Ja hienoin.
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #509 : 14.11.2021 klo 00:53:13

Hyvä tilaisuus testata teoriaa tästä ”voittamisen kulttuurista” nyt myöskin. Aina sitä peräänkuulutetaan ja jengi kelaa, että yksi jotain voittanut kaveri yhtäkkiä muuttaa kaiken.

Eikä siis todellakaan mitään sitä vastaan, että näin kävisi Barcelonassa Danin myötä. Mutta jotenkin se kuulostaa lähinnä sellaiselta brittipundiittien suosikkisanonnalta. Kivan kuuloinen catchphrase ja myyvä otsikko ilman mitään sisältöä.

Olen ehdottomasti samaa mieltä kanssasi. Mutta toisaalta Danin kohdalla voidaan sanoa että pokaalit tuntuvat löytävän hänet mihin hän ikinä menekään. Danilla on viimeisen 15 vuoden ajalta kaksi vuotta kun hän ei ole voittanut pokaalia. Ne ovat 2008 ja 2014. Molempia pokaalittomia vuosia seurasi siis tripla, supercup ja seurajoukkueiden maailmanmestaruus. Viimeisen 16 kauden aikana Dani on voittanut keskimäärin 2,625 pokaalia per kausi. Eihän tuota miestä voi kuvailla kuin yhdellä sanalla. Voittaja.
Salbir

Poissa Poissa


Vastaus #510 : 14.11.2021 klo 08:54:56

Jos tyyliin noin pienellä panostuksella saa Danin koppiin, niin ei Kyrpäkuumanin jälkeen lainkaan huono hankinta. Saa Desti seurata sijoittumista treeneissä  ja koppiin johtajuutta. Pelillisesti ei kannata odottaa mitään, mutta täysin kädetön kaveri ei ole kyseessä. Etenkin kun tulokset varmasti tulee vielä olemaan kaukana tasaisesta suorittamisesta, niin hyvä olla kaveri joka pitää joukkueen mentaalisesta puolesta huolta.

Johan sen nyt on nähnyt silmällä, että Barca ei ole hetkeen ollut pelottava saati kovin hitsautunut joukkue.

Joukkuehenkeä ei voi koskaan pallolajeissa aliarvioida ja "voittamisen kulttuurin"  tuominen ei tarkoita, että tässä vielä vuosiin mitään voitetaan. Sitäkin tärkeämpää vain on, että pukukoppi ja joukkue saa nyt hyvän pohjan ja uskon oman projektiinsa, joka motivoi kaikki paiskimaan työtä. Samalla näkee pelaajat, jotka eivät siihen ole valmiita ja silloin heidän pihalle laittaminen helpottuu huomattavasti. Tämän vuoksi Xavi toikin heti yksinkertaiset säännöt joukkueeseen.

Tietenkin tukku romantiikkaa mukana, itselle ainakin kovin modernin jalkapallon laitapuolustaja koskaan. Livenä joskus tullut seurattua kaverin lämmittelyä ja se tekniikka kaikessa tekemisessä vain jäi lähtemättömästi mieleen. Todellinen luonnonoikku urheilijana.

Suomalaisille superjunnuille saisi nimenomaan näyttää ja opettaa Dani Alvesin pelaamista prime-aikoihin, niin saataisiin nauttia Rivepallosta hivenen eri lailla.
Yläkulma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Star VAR + laukaukset, koska syöttö on aina riski


Vastaus #511 : 14.11.2021 klo 21:10:09

.... Tämän vuoksi Xavi toikin heti yksinkertaiset säännöt joukkueeseen.

Näihin vastaavan tasoisiin "sääntöihin" törmää aina välillä eri valmentajien kohdalla.
Yleensä ja myös tässä tapauksessa niiden tarve vaikuttaa todella oudolta.
Mikäli ammattijalkapalloilijat ovat oikeasti urheilijoina tasolla, jossa tarvitaan valmentajaa asettamaan sääntöjä kuten ... saavu kotiin ennen puolta yötä, kun peliin on alle 48 tuntia tai pelaajien tulee harjoitella hyvin ollakseen joukkueessa ... niin eivät he kyllä edusta ammattiurheilijoita. Heihin verrattuna Mouhijärven piirisarjan hiihtäjätkin ovat enemmän ammattiurheilijoita.

Xaville jaksuhali.


weller00

Poissa Poissa


Vastaus #512 : 15.11.2021 klo 00:10:07

Ei epäilytä hetkeäkään etteikö Dani Alvesista olisi joukkueelle iloa monessa mielessä. En tiedä milloin pääsee tositoimiin mutta jos hyökkäysrosterin loukkaantumisalttius ei vähene, Destille on käyttöä Xavinkin alaisuudessa hyökkäyspäässä koska muita ei kertakaikkiaan ole.

Sen verran moni täällä on kirjoittanut siitä että Alvesin oli pakko lähteä silloin kun lähti että uskon tuohon. Silti kun nyt jälkiviisaana katsoo vaikkapa Lengletin, Umtitin, Sergi Roberton ja kumppanien saamia uusia mahdollisuuksia luokattomien esitysten jälkeen, olen edelleen ihan vähän sitä mieltä että Dani olisi kannattanut pitää silläkin uhalla että parannusta otteisiin ei olisi ihan heti tullut.
Okto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barca


Vastaus #513 : 15.11.2021 klo 00:37:34

Gavilta mieletön peli Espanjan paidassa Ruotsia vastaan!!
weller00

Poissa Poissa


Vastaus #514 : 19.11.2021 klo 16:57:43

Yllättävän hiljaista täällä. Huomenna kuitenkin Daavid ja Goljat kohtaavat derbyssä joka aina kuuma ja kiintoisa. Piquelta ei toistaiseksi ole Cornella-läppää irronnut ja vaikka tunnelma Xavin saapumisen jälkeen voi olla kohentunut, lähtö tasapisteistä ja isot loukkaantumishuolet varmaan vähän vaikuttavat tunnelmaan.

Twitterissä törmännyt kirjoitteluihin siitä miten Xavin saapuminen on joukkueeseen vaikuttanut. Toisille saapuminen on balsamia haavoille, toiset saavat olla varuillaan. Aika luontevaa että Xavi odottaa erityisesti hollantilaiskolmikolta profiilinnostoa. DeJongin potentiaali tunnustetaan, parhaina päivinä Barcassakin ollut tosi hyvä ja monipuolisuus pelasti Koemanin loukkaantumissumassa monta kertaa. Suhteessa palkkaan, Ajax-näyttöjen luomiin odotuksiin ja ennen kaikkea tarpeeseen, profiilinnosto on toivottava. Ilmeisesti DeJong ei enää ole koskematon, vaikea tosin nähdä että hollantilaisesta helpolla luovuttaisiin. Memphis on alkukauden jälkeen ollut usein joukkueesta erillinen lenkki ja näkymätönkin. Jännä että Luukin suhteen on odotuksia, hätäinen lainasiirto ja peliaikaa tuskin tulee muutoin kuin vaihtoehdottomassa tilanteessa.
HurjaH

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona


Vastaus #515 : 20.11.2021 klo 13:50:25

Jos historiaan on luottaminen (kuten futiksessa ei koskaan ole), niin tänään selkeä voitto hyvän esityksen jälkeen uuden valmentajan ekassa pelissä. Loukkilistan pituus kyllä huolettaa, ja Fatin sekä Pedrin loukit taitavat olla pidempää sorttia.

Hollannikkaista Memphis on ollut majussa varsin hyvä, mutta liigassa on tosiaan ailahdellut, vaikka alkukaudesta ja harkkapeleissä tulikin hyvin tulosta. De Jong Jr saanee itsestään enemmän irti Xavin (toivottavasti) oikeanlaisessa peluuttamisessa. Luukille on vaikea nähdä oikein mitään muuta roolia, kuin toimia rotaatioukkona kun ketään muuta ei ole tarjolla, sen verran hidas kaveri on ollut tähän asti.

Näyttöhaluja tänään lienee todella monella ukolla ja asenteen pitäisi olla kohdallaan, jos haluaa Xavin Barcassa jatkaa ja saada peliaikaa.
N3DV3D

Poissa Poissa


Vastaus #516 : 20.11.2021 klo 23:07:39

Vähän jännät fiilikset nähdä nyt Xavi kentän laidalla. Aika romuna olevan remmin saa vedettäväkseen. Toivottavasti saa työrauhan ainakin kevääseen asti.
Ounastelen paikallismatsista tasaista vääntöä. Taas joku junnu saa näytönpaikkaa. Ei ole tainnut tuo Ilias vielä Primera matseja pelata.
HurjaH

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona


Vastaus #517 : 21.11.2021 klo 01:22:41

8 La Masia kasvattia avauksessa ml. B:stä nostettu 17v Ilias, joka pelasikin oikein pirteän pelin. Muutoinkin teineiltä aika hyvää pelaamista, Gavi jatkoi siitä mihin majussa jäi. Upeaa tekemistä, toivottavasti lopun loukki on pelkkä taikasuihkeelle korjattava, enempää vemppalistalle ei enää tarvita täytettä.

Eka puoliaika oli suorastaan ihanaa klassista Barca pelaamista, mutta vähän oli vielä askelmerkit hakusessa nopeiden pelin osalta boksissa. Toka alkoi hyvin, mutta loppua kohden tuli tällä kaudella niin tuttu lopun sekoilu ja passivoituminen, mikä oli johtaa katastrofiin, mutta onneksi vältyttiin takaiskuilta. Couti sai näytönpaikan toisen puoliskon lopulla, mutta ei hirveästi päässyt mitään näyttämään. Busquetsin loukkaantuminen selvästi sotki peliä.

Parempaa tekemistä oli kaiken kaikkiaan, mutta työtä on Xavilla vielä paljon edessä. Koemanin ja fysiikkatiimin tekemään vahinkoa ei hetkessä korjata. Jotenkin näytti, että joukkueelta loppui loppua kohden bensa ihan totaalisesti.
HurjaH

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona


Vastaus #518 : 22.11.2021 klo 17:25:57

Pedrille tämän vuoden nuorten pelaajien Golden Boy -palkinto, täysin ansaitusti. Viimeksi pystin Barcasta sai 2005 Messi. Edellisenä vuonna pysti meni Haalandille. Ensi vuonna sitten Gavin vuoro, joka tänä vuonna jäi vielä viidenneksi.



Stark

Poissa Poissa


Vastaus #519 : 22.11.2021 klo 20:23:24

Pedrille tämän vuoden nuorten pelaajien Golden Boy -palkinto, täysin ansaitusti. Viimeksi pystin Barcasta sai 2005 Messi. Edellisenä vuonna pysti meni Haalandille. Ensi vuonna sitten Gavin vuoro, joka tänä vuonna jäi vielä viidenneksi.

Hieno palkinto Pedrille kyllä viimeisestä vuodesta Ylos Nyt kun vain tulisi vielä kuntoon.

Huomenna sitten taas yksi ”finaali”, kun Lissabonin punainen osasto tulee Camp Noulle kylään. Viimeksihän tuli varsin ikävällä tavalla 3-0 turpaan. Nyt olisi pakko saada voitto kairattua, tai muuten menee ihan liian jännäksi. Benfica kun sössi Kiovaa vastaan tasurin ensimmäisellä kierroksella, on Barcelonalla mahdollisuus järjestää itsensä voitolla jo jatkopeleihin.

Helppoa tuskin tulee, mutta eipä kai Mestarien liigassa ikinä helppoa olekaan. Jälleen hyvä punnitus jengille, että ollanko siellä valmiita voittamaan tärkeitä matseja.
HurjaH

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona


Vastaus #520 : 22.11.2021 klo 21:10:47

Huominen on jo ihan toisenlainen testi joukkueelle kuin Espanyol oli. Nyt pitää paikoista tehdä ja edellisen pelin totaalikoomailua lopussa ei voi tapahtua.

Sairastuvalta on ehkä hyviä(kin) uutisia luvassa, mutta varmaa ei vielä ole onko esim. Dembele jo kokoonpanossa vaihdosta sisään tulevana. Edellisen pelin hyvä otteita esittäneistä Ilias ja Abde eivät voi pelata, Iliaksen punainen nuorisohöntsäilystä tuo pelikiellon myös CL:ään ja Abdea ei ole rekisteröity 1. jengiin ollenkaan CL:ssä. Lisäksi Ferran on myös ulkona.

Hyökkäyksen pelaajisto aika vajaa loukkien takia jo valmiiksi, joten todennäköisesti kärjessä Memphis, L De Jong ja Demir. Gavi ja Couti laidoilla. Nyt olisi Luukilla ja Coutilla paikka näyttää kuuluvansa joukkueeseen.
weller00

Poissa Poissa


Vastaus #521 : 22.11.2021 klo 22:42:56

Kun on elänyt läpi Rooman ja Anfieldin, nykyisessä tilanteessa kotitappio ei kovinkaan järisyttävä pettymys ole.

Toivotaan että Benficaa vastaan Espanyol-pelin ensimmäisen puoliajan peli-ilo olisi näkyvissä ja Camp Noulla tehtäisiin kauden yleisöennätys. Pirun vaikea nähdä kuka niitä tarvittavia maaleja tekisi jos ei Memphis. Dembele on kai aika lähellä pelikuntoa ja olen yllättynyt jos ollenkaan pääse kentälle.
Okto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barca


Vastaus #522 : 22.11.2021 klo 23:00:07


Toivotaan että Benficaa vastaan Espanyol-pelin ensimmäisen puoliajan peli-ilo olisi näkyvissä ja Camp Noulla tehtäisiin kauden yleisöennätys. Pirun vaikea nähdä kuka niitä tarvittavia maaleja tekisi jos ei Memphis. Dembele on kai aika lähellä pelikuntoa ja olen yllättynyt jos ollenkaan pääse kentälle.
No tuskin kauden yleisö ennätystä kuitenkaan tule, kun Klassikossa oli melkein 90k.

Maalinteko se tuntuu olevan suurin ongelma, ja olisi suotavaa, että tehtäisiin ekalla jaksolla jo ainakin 2, kun nykyisin tuntuu olevan enemmän sääntö tuo pelin lopuissa sekoaminen. Syynä varmaan ainakin osittain, että pelaajien kondis ei riitä koko 90 min aktiivisuuteen.
HurjaH

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona


Vastaus #523 : 23.11.2021 klo 14:31:36

Kokoonpanoon loukkaantuneista on nimetty mukaan Dembele, Gavi, Dest, Mingueza ja Umtiti. Luulutavasti aikakin Dembe ja Gavi pääsevät kentällekin. Miguezakin varmaan vähintään toisen puolikkaan vaihtona.

Illan pelaajalista:

Ter Stegen, Dest, Piqué, R. Araujo, Sergio, Riqui Puig, O. Dembélé, Memphis, Demir, Neto, Coutinho, Lenglet, L. De Jong, Jordi Alba, F. De Jong, O. Mingueza, Umtiti, Eric, Iñaki Peña, Nico, Gavi, Balde.

« Viimeksi muokattu: 23.11.2021 klo 14:35:18 kirjoittanut HurjaH »
N3DV3D

Poissa Poissa


Vastaus #524 : 23.11.2021 klo 18:17:48

No jos ei muuta, niin Araujo vois nikata taas maalin jostain erikostilanteesta. Voittohan tästä on ainoa kelvollinen tulos.

 
Sivuja: 1 ... 20 [21] 22 ... 71
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa