FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
06.10.2025 klo 03:03:25 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 27 [28] 29 ... 71
 
Kirjoittaja Aihe: FC Barcelona 2021-2022 - Sympaattinen katalonialainen kyläseura  (Luettu 366111 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
ekam

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #675 : 03.01.2022 klo 14:14:05

Eilen napattiin valtavan tärkeät kolme pistettä. UCL:ään selviäminen on pitkälläkin tähtäimellä elintärkeää, sikäli kun ensi kesän potentiaaliset hankinnat (Haaland...) vaativat UCL-futista, puhumattakaa taloudellisista vaikutuksista. Hankala matsi oli jo etukäteen selviö, mutta joukkue raastoi kolme pistettä väkisin. Kaunista futista ei juurikaan nähty, mutta se annettakoon tässä kohtaa anteeksi.

Nyt viikolla pelataan Copaa Linaresia vastaan ja lauantaina on Granada-vieraspeli. Toivottavasti tuohon jälkimmäiseen saadaan jo liuta toipuneita mukaan. Dani Alves ja Jordi Alba ainakin jo selättäneet koronan ja eiköhän tuossa muutama muukin ehdi viikonlopuksi saman tehdä. Busin pelikieltokin on ohi. Toivottavasti vähintään yksi kolmikosta Memphis-Ansu-Pedri olisi jo mukana. 

Miten moni Barcan kannattaja muuten pitää todennäköisenä esim Hålandin siirtoa Barcan ? Onko joukkueen taloustilanne parantunut niin paljon että seuralla on hauiksia lähteä miehestä kisaamaan?
Okto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barca


Vastaus #676 : 03.01.2022 klo 14:23:06

Eilisestä pelistä vielä, että yhden pelaajan loistava peli ja otteet muutenkin Xavin alaisuudessa ovat jääneet piiloon nimittäin Gerard Pique, joka siis eilenkin loistava. Nostanut tasoaan selvästi Xavin tultua, samoin on tehyt topparipari Garcia, jotka molemmat hyötyvät vahvasti korkeasta prässistä kun saavat puolustaa eteenpäin eivätkä täten joudu kovin usein juoksukilpailuihin. Koska molemmmat ovat jalalla vielä ihna maailman parhaita puolustajia, on pelin avaaminen helpottunut aika lailla.

Ja mitä kuuntelee pressan juttuja niin olisiko se Haaland oikeasti mahdollinen?
pelotudo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pazza Inter. Shohei Ohtani. Saga Vanninen.


Vastaus #677 : 03.01.2022 klo 15:01:04

Ja mitä kuuntelee pressan juttuja niin olisiko se Haaland oikeasti mahdollinen?

Jotenkin ulkopuolisen korviin kuulostaa ettei seurassa ainakaan mitään olla opittu... Onko ne talousmurheet nyt muka oikeasti takana?
Yläkulma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Star VAR + laukaukset, koska syöttö on aina riski


Vastaus #678 : 03.01.2022 klo 15:13:02

Ja mitä kuuntelee pressan juttuja niin olisiko se Haaland oikeasti mahdollinen?

Miksi Real myisi Haalandin heti samana kesänä, kun hän liittyy Mbappen kanssa seuraan?
weller00

Poissa Poissa


Vastaus #679 : 03.01.2022 klo 15:18:08

No eihän ne taloudellisesti vaikeat ajat ole missään määrin takana. Laporta ja Alemany ovat saaneet hyvän startin ja yllättivät varmasti monet tuolla Ferran Torresin hankinnalla. Tuohan oli Citylle ihan järkeenkäypä liike ja Barcalle on ilmeisesti annettu vuosikaupalla maksuaikaa.

Ei ole mitään syytä odottaa järisyttäviä siirtouutisia ennen kuin Coutinho, Umtiti, mahdollisesti Dembele ja jopa De Jongit ovat siirtyneet muualle. Se että Laporta puhuu Haalandista ja De Ligtistä on varmasti retorisesti välttämätöntä osana sitä stooria että muutaman vuoden aikataululla seura pitää palauttaa huipulle. Laportalla on kai hyvät suhteet Mino Raiolaan ja sitä kautta Barca voi olla pelissä mukana mutta suhtautuisin silti vielä tällä hetkellä noihin puheisiin melko katteettomina haaveiluina.
pelotudo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pazza Inter. Shohei Ohtani. Saga Vanninen.


Vastaus #680 : 03.01.2022 klo 16:01:59

No eihän ne taloudellisesti vaikeat ajat ole missään määrin takana. Laporta ja Alemany ovat saaneet hyvän startin ja yllättivät varmasti monet tuolla Ferran Torresin hankinnalla. Tuohan oli Citylle ihan järkeenkäypä liike ja Barcalle on ilmeisesti annettu vuosikaupalla maksuaikaa.

Ei ole mitään syytä odottaa järisyttäviä siirtouutisia ennen kuin Coutinho, Umtiti, mahdollisesti Dembele ja jopa De Jongit ovat siirtyneet muualle. Se että Laporta puhuu Haalandista ja De Ligtistä on varmasti retorisesti välttämätöntä osana sitä stooria että muutaman vuoden aikataululla seura pitää palauttaa huipulle. Laportalla on kai hyvät suhteet Mino Raiolaan ja sitä kautta Barca voi olla pelissä mukana mutta suhtautuisin silti vielä tällä hetkellä noihin puheisiin melko katteettomina haaveiluina.

Itse näkisin että Laportan pitää puhua noita suureellisia viran puolesta. Fiksuna miehenä ei tuossakaan luvannut mitään tai maininnut nimiä. Kädet pesty, kävi tässä tai seuraavassa siirtoikkunassa miten vain.

Mutta joo, palkkastruktuuri se isoin peikko Barcalla on. Hidastaa jälleenrakennusprojektia.
HurjaH

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona


Vastaus #681 : 03.01.2022 klo 16:18:18

Miten moni Barcan kannattaja muuten pitää todennäköisenä esim Hålandin siirtoa Barcan ? Onko joukkueen taloustilanne parantunut niin paljon että seuralla on hauiksia lähteä miehestä kisaamaan?

Taloustilanteen isoin ongelma on liian suuret palkkakulut, ei velka sinänsä. Velkaa on ja sitä tulee aina olemaan, ei siinä ole mitään ihmeellistä, mutta uusia pelaajia ei voi hankkia jollei samalla saada kalliita huteja ulos, kuten Umititi, Coutinho ja Dembele. Lisäksi olisi suureksi eduksi tasapainottaa kulu/tulorakennetta siten, että La Ligan financial fair play -alueelle tulisi lisää liikkumavaraa. Tähänkin palkkakulujen leikkaus on yksi keino, ja tulojen saaminen normaalille tasolle mahdollisimman pian.

Jos näitä asioita saadaan korjattua, on Barcalla mahdollisuus olla neuvottelupöydässä, mutta ei "hinnalla millä hyvänsä"-taktiikalla enää. Jos La Porta ja Xavi saavat myytyä Hålandille sellaisen kokonaispaketin, jossa eurot ei ole se kaikkein oleellisin osa, niin voi olla mahdollista saada pelaaja alemmalla palkalla kuin mitä joku muu olisi valmis maksamaan jos paketti muutoin on enemmän mieleen vaikkapa roolin, tulevaisuuden suunnitelmien, pelikulttuurin tms. osalta.

Joidenkin mukaan Håland ei halua Valjuun, vaan La Liga kiinnostaisi enemmän liigana.
00250

Poissa Poissa


Vastaus #682 : 04.01.2022 klo 11:05:48

Haalandin agentti on jalkapallomaailman ahnein Mino Raiola, joten nämä "kiinnostavat urheilulliset paketit" tulla pelaamaan alemmalla korvauksella (kuin mitä saisi muualta ja pelitovereina huippupelaajia) vs. Barcelonan b-junnujoukkue (joka joskus kaudella 2028-29 saattaa olla hyvä, kun gavit, ez abdit ja muut ovat täysi-ikäisiä, Ferran Jutglalla muuten ikää jo riittää Alkoon, että ehkä hänestä hyvä tutkapari Haalandille ensi kaudeksi?)  höystettynä nuorveteraaneilla tuntuu aikamoiselta toiveajattelulta.  

Pankkilainaa käytettiin jo Ferran Torresiin, joka  mahd. hyvä haku, toki ollut loukkaantuneena pitkään murtuneen jalan takia ja nyt korona päällä Alvesin kanssa, joten menee vielä hetki debyyttiin.  
« Viimeksi muokattu: 04.01.2022 klo 11:09:23 kirjoittanut 00250 »
HurjaH

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona


Vastaus #683 : 04.01.2022 klo 12:03:00

Haalandin agentti on jalkapallomaailman ahnein Mino Raiola  

Totta, en pidättelisi henkeäni tätä odotellessa, enkä ole muutenkaan ollenkaan vakuuttunut sopisiko Håland Barcan pelikulttuuriin muutenkaan. Hinta olisi joka tapauksessa liian kova, joten ei olisi järkevää siinäkään mielessä.  Håland on itsekin junnu, joten en usko, että nuori tulevaisuuden joukkue olisi välttämättä niin vastenmielinen verrattuna viimeisiä kunnian päiviä elävään veteraanijengiin.
« Viimeksi muokattu: 04.01.2022 klo 12:06:34 kirjoittanut HurjaH »
N3DV3D

Poissa Poissa


Vastaus #684 : 04.01.2022 klo 13:33:01

Ehkäpä Hålandin nimen heittely on Laportalle vain keino pysytellä otsikoissa näin siirtoikkunan aikana ja enmmänkin tarve todistella, että täältä tullaan vielä.
En myöskään usko Norjalaisen olevan se sopivin vaihtoehto Barcan hyökkäykseen, varsinkaan kuluihin verrattuna. Aina kun on olemassa se riski, ettei sujukkaan odotetusti. Sellaisia hankintoja on viime ajoilta ihan riittävästi.
Morata voisi sopeutua helpommin Barcaan, kun porukasta löytyy tuttuja kavereita maajoukkueringistä. Vaikkei Moratakaan mikään varsinainen maaliruisku ole, niin tuntuisi kuitenkin sopivammalta palaselta kuin De Jong.
Okto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barca


Vastaus #685 : 04.01.2022 klo 13:42:32

Haalandin agentti on jalkapallomaailman ahnein Mino Raiola, joten nämä "kiinnostavat urheilulliset paketit" tulla pelaamaan alemmalla korvauksella (kuin mitä saisi muualta ja pelitovereina huippupelaajia) vs. Barcelonan b-junnujoukkue (joka joskus kaudella 2028-29 saattaa olla hyvä, kun gavit, ez abdit ja muut ovat täysi-ikäisiä, Ferran Jutglalla muuten ikää jo riittää Alkoon, että ehkä hänestä hyvä tutkapari Haalandille ensi kaudeksi?)  höystettynä nuorveteraaneilla tuntuu aikamoiselta toiveajattelulta. 

Pankkilainaa käytettiin jo Ferran Torresiin, joka  mahd. hyvä haku, toki ollut loukkaantuneena pitkään murtuneen jalan takia ja nyt korona päällä Alvesin kanssa, joten menee vielä hetki debyyttiin.   
Pelko on Rellu leirissä kova, että b-junnu joukkue viekin jo ensi kaudella mestaruuden nenän edestä :)

Edit. Ja eiköhän Laportan halu saada Haaland ole enemmänkin estää, että Real ei saisi sekä Haalandia ja mpabbea. Toki olisihan se hienoa nähdä suuret valkoiset Calactigot vs purppurapaitaiset b-junnut
« Viimeksi muokattu: 04.01.2022 klo 13:47:06 kirjoittanut Okto »
laite

Poissa Poissa


Vastaus #686 : 04.01.2022 klo 14:08:02

Morata voisi sopeutua helpommin Barcaan, kun porukasta löytyy tuttuja kavereita maajoukkueringistä.

Mielenkiintoinen pointti muuten, että barca rupeaa olemaan täynnä espanjan maajoukkueen runkopelaajia nyt ja tulevaisuudessa, kun taas madridissa on.. no, Nacho? Carvajal?
00250

Poissa Poissa


Vastaus #687 : 04.01.2022 klo 14:38:44

Aika näyttää, en näkisi ensi kauden Espanjan mestaruutta kovin todennäköiseksi FC Barcelonan kohdalla vielä, varsinkin jos Madrid nappaa Mbappén ja Haalandin ja seuralla on tunnetusti vielä tekemistä varmistaa paikka ensi kauden Mestareiden Liigaan.

Kannattaa varmaan keskittyä tekemiseen in the now, eli käyttökelvottomien palasten myyminen ja mahd. sitä myötä uusien vahvistusten hankkiminen ennemminkin kuin haikailla kalliita tähtiä sellaisilla rahoilla, joita ei ole?

Toki nyt en puesto de Champions, joten Xavilla tullee tulosta vaatimattomallakin henkilökunnalla verrattuna esim. pariin viime kauteen.  Joku joka osaa maalinteon, olisi varmaan hyvä joukkueeseen hankkia ja todennäköisesti Haaland se ei ole.

Mielenkiintoinen pointti muuten, että barca rupeaa olemaan täynnä espanjan maajoukkueen runkopelaajia nyt ja tulevaisuudessa, kun taas madridissa on.. no, Nacho? Carvajal?

Johtuu varmaan osaltaan siitä, että Luis Enrique entinen FC Barcelona-valmentaja..?
« Viimeksi muokattu: 04.01.2022 klo 15:05:43 kirjoittanut 00250 »
Okto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barca


Vastaus #688 : 04.01.2022 klo 22:41:31

.
Johtuu varmaan osaltaan siitä, että Luis Enrique entinen FC Barcelona-valmentaja..?
Kyllä se johtuu siitä, että parhaat espanjalaiset pelaajat pelaavat Barcassa. Eihän Rellussa esim ole edes muita kuin Nacho, aina loukkaantuneena oleva Carvajal sekä puulaakitason Asensio
Stark

Poissa Poissa


Vastaus #689 : 05.01.2022 klo 08:16:13

Kuka/ketkä ovat parhaat espanjalaiset jalkapalloilijat herran vuonna 2022?
00250

Poissa Poissa


Vastaus #690 : 05.01.2022 klo 09:41:59

^ Ilmeisesti Gavi, Jordi Alba, Ferran Torres, Sergio Busquets ja Eric García ainakin / varmaankin.

Luis Enrique teki näillä herroilla poislukien Gavi kyllä ihan hyvää tulosta kesällä.

Pahoittelut omalta osalta keskustelun viemisestä Espanjan maajoukkueen suuntaan.

Barcelonaan liittyen ja  osittain Haaland-culebrónia liipaten, Ferran Torresia ei ole vielä pystytty rekisteröimään FC Barcelonan pelaajaksi palkkakaton vuoksi.  Näin ollen, liikahtamisia ulospäin on pakko tapahtua ennen kuun loppua (kuten niin moneen kertaan on käyty läpi).  Valitettavasti 140 miljoonan Coutinho ja suurinpiirtein saman hintainen Dembele tuntuisivat vaikeilta palasilta myydä eteenpäin varsinkin noilla hinnoilla. 

Mainittakoon myös lainapelaaja Demir, jota ei enää tultane näkemään Barcelonan väreissä.  Osto-optio astuu voimaan, jos tulee yksikin liigapeli tulee vielä vyölle, eikä Barcelona ole tätä halukas tekemään (=> ei ole ylimääräistä kymppimiljoonaa?).     
Okto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barca


Vastaus #691 : 05.01.2022 klo 13:32:56

Lisätään 00250:n listaan vielä kunnossa ollessaan ainakin Fati ja Eurojen Espanjan kisojen paras pelaaja Pedri.

Siinä olet täysin oikeassa, että jonkun on pakko liikkua poispain, jotta Ferran saadaan rekisteröityä. Umtiti nyt ei ainakaan ole tippaakaan kiinnostunut lähtemään. Coutinhon osalta saattaa olla toivoa, että lähtisi, koska varmaan havittelee paikkaa Brasilian mm-jengiin. Penkiltä sinne voi olla vaikeampi päästä. Toki ongelma lainalle/siirrolle on sama kuin aina ennenkin eli miehen valtava palkkapussi. Mutta onhan tässä vielä Tammikuuta jäljellä, joten yhtä kauan on toivoa...
Umtiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCB


Vastaus #692 : 05.01.2022 klo 20:48:14

Kohtuu kovalla lineupilla lähtee Barca illan cupin matsiin. Muuan nuorukainen (D. Alves) avaa myös.
N3DV3D

Poissa Poissa


Vastaus #693 : 05.01.2022 klo 21:55:34

Mukavaa nähdä D.Alves jälleen pelaamassa Barcalle. Barcelona B on Linaresista jo voiton ottanut syksyllä, joten pitäisi olla aika varma voitto tänään.
Paitsi tietysti tässä kirjoitellessa Barcelona antaa yhden eteen.
Toivotaan nuorisolle onnistumisia.
Kakskytkahdeksan

Poissa Poissa


Vastaus #694 : 06.01.2022 klo 00:29:31

Ferran Jutglàn nousu edustukseen on hienoa nähdä, kun häntä tuli seurattua jo Sant Andreun aikoina.
N3DV3D

Poissa Poissa


Vastaus #695 : 06.01.2022 klo 02:06:47

Meinasi jälleen mennä vaikeaksi Copassa jatkoon pääsy. Ei sentään menty pilkuille. Voihan nuo koronaoireilutkin vaikuttaa jonkunverran pelikondikseen, niin siihen nähden ihan hyvin jaksoivat painaa.
Vaikka olenkin vähän ehdotellut Ter Stegenin lepuuttamista välillä, täytyy silti todeta ettei Neto ole mikään kovin vakuuttava vaihtoehto. Dembeleltä taas ihan onnistunut puoliaika ja Jutilta komea maali.
Tein myös sellaisen havainnon, että Minguezan peli parani Piquen tulon myötä. Vaatii ilmeisesti selkeän johtajan vierelleen nostaakseen tasoaan.
Toivottavasti F.De Jongille ai käynyt mitään isompaa kun vaihdettiin pois.
Blue Rock

Poissa Poissa


Vastaus #696 : 06.01.2022 klo 16:38:30

Loukit, koronaoireilut sun muut syyt väkisinkin vaikuttavat pelikondikseen ja sen seurauksena esitykseen. Siinä valossa tärkeä onnistuminen, olkoonkin että niukalla marginaalilla. Muutenkin itseluottamuksen kannalta nämä taisteluvoitot kullanarvoisia, kuten Xavi tuossa Mallorca pelin jälkimainingeissa mainitsikin. Tammikuun otteluohjelma, tuota Supercopan matsia lukuunottamatta, on sen verran helpohko, että kelpo mahdollisuudet kohentaa asemia ja saada kuvioita kuntoon. Helmikuun vastukset sitten vastaavasti ihan toista maata.
Frenkien ja Araujon loukkien myötä viikonlopun matsiin meinaa taas edustuksen ukot olla suhteellisen vähissä ja kynnelle kykenevistä saa niukin naukin avauskokoonpanon kasaan. Alvesille mahdollisesti tarjolla roolia keskikentältä, joka nyt viimeisimmiltä Brasilian vuosilta onkin varsin tuttua. Kärkiosastolle luultavasti muutamia helpotuksia luvassa.
Okto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barca


Vastaus #697 : 06.01.2022 klo 19:21:25

Araujo ja De Jong uusina miehinä sairaslomalle. Araujolle ilmeisesti noin kuukausi. Samaan aikaan hyviä uutisia, kun Gavi, Pedri, Fati, Depay ja Torres mahdollisesti kaikki kokoonpanossa jo viikonloppuna.
Mendes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rakastan kaikkia.


Vastaus #698 : 07.01.2022 klo 08:48:14

Araujo ja De Jong uusina miehinä sairaslomalle. Araujolle ilmeisesti noin kuukausi. Samaan aikaan hyviä uutisia, kun Gavi, Pedri, Fati, Depay ja Torres mahdollisesti kaikki kokoonpanossa jo viikonloppuna.

Aika lottovoitto, jos näin. Tuossa on kuitenkin viisikko, joiden ympärille rakentuu uusi Barca. Toivottavasti Depay pääsisi paremmin sisään, kun nuo muutkin ykköshevoset ovat mukana. Yksin hän ei tee joukkueesta parempaa.
Incrível

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #699 : 07.01.2022 klo 10:31:11

Aika lottovoitto, jos näin. Tuossa on kuitenkin viisikko, joiden ympärille rakentuu uusi Barca. Toivottavasti Depay pääsisi paremmin sisään, kun nuo muutkin ykköshevoset ovat mukana. Yksin hän ei tee joukkueesta parempaa.

Jep. Memphis tarvitsee rikostovereita hyökkäykseen pystyäkseen parhaimpaansa.

Araújon saikku on ilmeisesti vain 10 päivää eli mukana mahdollisesti jo kierroksella 21. Frenkien poissaolo ei ole myöskään todennäköisesti tuon pidempi. Mainitun viisikon lisäksi myös Lord Braithwaite on kohta pelikunnossa, joten kylläpä alkaa helpottaa rosterin suhteen.

Huomenna ehkä jotenkin näin:

            Ter Stegen
Alves - Piqué - García - Alba
        Nico - Busi - Gavi
    Dembélé - Luuk - Abde

Collado taitaa muuten debytoida huomenna Granadan paidassa. Toivotaan tahmeaa starttia, mutta seuraavalla kierroksella jo sitten menestystä. ;)

 
Sivuja: 1 ... 27 [28] 29 ... 71
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa