Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #1025 : 23.06.2022 klo 12:25:32 |
|
Hirveä rivimäärällinen ainakin itkua tulee kaikkiin viesteihin takaisin  Joku voisi tulkita kiukustuneeksi paniikinomaiseksi defenssimekanismiksi Tuossa tosiaan olette saavuttaneet tasapelin 
|
|
|
|
Gunner16
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #1026 : 23.06.2022 klo 12:29:42 |
|
Eihän tämä liity enää mitenkään otsikon aiheeseen, mutta huvittavaa lukea forumille kirjoitettuna forumilla notkumisen olevan säälittävää 
|
|
|
|
Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #1027 : 23.06.2022 klo 12:33:47 |
|
Eihän tämä liity enää mitenkään otsikon aiheeseen, mutta huvittavaa lukea forumille kirjoitettuna forumilla notkumisen olevan säälittävää  Kyllähän se sitä onkin. Meitä säälittäviä notkujia on täällä ihan liikaa, ja yleensä jutut sitä huonompia, mitä enemmän notkumista tapahtuu. Onko muuten AC Oulusta lähtöpassit saaneen Samu Alangon suhteen mitään liigatason huhuja liikenteessä. Sinänsä edes Vepsuun ei taida mahtua, joten oikeampi paikka huhuille lienee Ykkösen vastaava ketju.
|
|
|
|
panHard
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS (Kapakka-Banzai)
|
 |
Vastaus #1028 : 23.06.2022 klo 13:30:35 |
|
Hirveä rivimäärällinen ainakin itkua tulee kaikkiin viesteihin takaisin  Joku voisi tulkita kiukustuneeksi paniikinomaiseksi defenssimekanismiksi (mikä on tällä kertaa huvittavaa kun kukaan ei ole nimimerkin suuntaan mitenkään tässä ketjussa viitannut vaan vahva uhriutumismoodi on päällä syystä tai toisesta) mutta annetaan nyt miehen purkaa sydäntään. Mukavahan noita on pitkiä itkuvirsiä on aina lukea kun sattuu erään keltamustan jengin missä tahansa tämän verkkosivun ketjussa mainitsemaan. Sinä kyllä satut puuttumaan poikkeuksellisen järjestelmällisesti joka ikiseen "erästä keltamusta jengiä" koskevaan juttuun, joka missä tahansa osiossa foorumia kirjoitetaan, etenkin jos pääset negaamaan siitä. Oikeasti kiinnostaisi tietää, mikä se sun trauma tässä asiassa on ja mikä sen on aiheuttanut.
|
|
|
|
|
Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #1030 : 23.06.2022 klo 15:34:12 |
|
Veikkaan, että ACO maksaa molemmille pelaajille aivan SJK-KuPS-HJK-tasoista palkkaa ja kamppailee jatkossakin vastaavista pelaajista VL-tasolla.
Veikkaan, että Salanovicille on maksettu ok-liksaa ja nyt Rasse tulee tilalle, niin epäilemättä Rassen tiluipussi kohillaan. Toki olen saletti että "ACO-fanin Rasse" on nimenomaan halunnut takas "kotiin" ja isoimmalla pinkalla ei välttis sopparia tällä kertaa tehty. Rasse tietty muutenkin tällä hetkellä kysymysmerkki eli sopivan tason paineilla uuteen nuosuus kotikaapunnissa. Saadaan ikäänkuin samalla rahalla (toivottavasti) terve peLLaaja jatkuvasti telakalla oleva Salan tilalle. Veikkaan myös, että Valencia saa ok tilin, mutta hänestä ei tainnut muut veikkausliigaseurat kilpailla "sattuneesta syystä" eli mottipäisellä ei sitäkään diiliä tehty. Uusien pelaajien tulo tuonee AC Ouluun muitakin muutoksia. Kalevan tietojen mukaan loukkaantumisista kärsineen Dennis Salanovićin pelit Oulussa ovat pelatut. Hyökkääjän sopimus oululaisseuran kanssa on katkolla kesäkuun lopussa.
|
|
|
|
jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #1031 : 23.06.2022 klo 16:32:40 |
|
Onkos jollain tarkempaa kuvaa missä kunnossa Karjalainen on? Ei viime aikoina nyt kauheesti ole verkot pölisseet, joten onko loukkia vai koirankoppi?
Ei loukkaantumisia Helsingborgissa eikä mitään syytä kopitukselle. Kentällä nähtyyn verrattuna peliaikaa on tullut jopa liikaa, ehkä se on ollut kiitosta huippuasenteesta. Noilla minuuttimäärillä ei silti realismia, että verkot olisivat heiluneet säännöllisesti. Rasmus Karjalainen spelade inte många minuter i HIF-tröjan, men har ofta blivit hyllad för sin mentalitet.
– Vi kommer sakna honom. Han har rakt igenom varit hundraprocentig i sin inställning till klubben och laget. Vi vill att det smittar av sig på de andra spelarna. Klockren, säger Mattias Lindström.
|
|
|
|
OppiPoika
Poissa
|
 |
Vastaus #1032 : 23.06.2022 klo 17:25:42 |
|
Hyökkääjä Saksasta -> Inter (*)
|
|
|
|
Ankkanen
Poissa
|
 |
Vastaus #1033 : 23.06.2022 klo 17:55:25 |
|
Hyökkääjä Saksasta -> Inter (*)
Kimmo "Sepon poika" Hovi?
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #1034 : 23.06.2022 klo 17:57:34 |
|
Kimmo "Sepon poika" Hovi?
Tehnyt jo aikaa sitten sopimuksen VfB Lübeckin kanssa tulevalle kaudelle.
|
|
|
|
Armas Männistö
Poissa
|
 |
Vastaus #1035 : 23.06.2022 klo 19:11:03 |
|
AC Oulun pääomistajalla vaikuttaa olevan varsin pitkäjänteinen ajattelutapa ja ns. "riittävästi" paalua pyörittää harrastuksena VL-jengiä.
Takana on ne vuodet, kun ACO:n taloutta tarvitsi seurata. Nyt seuran pääomistajalla on mahdollista laittaa heinäkuun siirtoikkunassa 100t€ tai enemmänkin kiinni ja myhäillä onnistumisen hetkellä. Sekä kuitata kauden lopussa tappiot vaikkapa suunnatulla osakeannilla.
Veikkaan, että ACO maksaa molemmille pelaajille aivan SJK-KuPS-HJK-tasoista palkkaa ja kamppailee jatkossakin vastaavista pelaajista VL-tasolla.
En ole AC Oulun omistuskuvioita taikka taloutta pahemmin seurannut, mutta toivottavasti kirjoitat totta. Veikkausliigalle tekee erittäin hyvää saada yksi seura lisää, joka oikeasti panostaa pelaajapuoleen.
|
|
|
|
CptCannon
Poissa
Suosikkijoukkue: Arousal Carousel Oulu, palloton liike
|
 |
Vastaus #1036 : 23.06.2022 klo 21:11:45 |
|
Onko muuten AC Oulusta lähtöpassit saaneen Samu Alangon suhteen mitään liigatason huhuja liikenteessä. Sinänsä edes Vepsuun ei taida mahtua, joten oikeampi paikka huhuille lienee Ykkösen vastaava ketju.
Pelaillut ACO/OLS:ssa kakkosta, muutaman maalinkin tehny. Alangon pelinumero #7 siirretty Karjalaiselle, eli tuskin Alankoa enää ACO:n edarissa nähdään.
|
|
|
|
Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #1037 : 23.06.2022 klo 21:20:46 |
|
Pelaillut ACO/OLS:ssa kakkosta, muutaman maalinkin tehny. Alangon pelinumero #7 siirretty Karjalaiselle, eli tuskin Alankoa enää ACO:n edarissa nähdään.
Vaihtelevalla mutta ihan ok asenteella vedellyt Kakkosta kun siirtoraja umpeutui ennen "haaksirikkoa" Hyvä lisä nuorelle joukkueelle, joka ei juuri liiga-apuja ole saanut. Pellaajan oikea sarjataso Ykkönen ja varppina siirtyy kun ikkuna aukeaa.
|
|
|
|
Gempes
Poissa
|
 |
Vastaus #1038 : 23.06.2022 klo 21:52:48 |
|
Rehellisesti en jaksanut tuota lukea mutta kyllähän Kuopiossa olisi ollut tarvetta Rasselle ihan siinä missä Turussa tai Helsingissä. Jälkimmäisissä varmaan toki mietitään, että riittääkö taso heti Veikkausliigan ykköskärjeksi. Kuopiossa olisi varmasti ollut Timin takana.
Oulussa on tietysti jo Lopez joten sinänsä mielenkiintoinen valinta olisi Rasselta.
Olisiko valintaan vaikuttanut se(kin), ettei Rasselle löytynyt näytönpaikkaa Simon SJKssa aikanaan. Paukutti silloin hyvin maaleja 2div tasolla.
|
|
|
|
Jsn
Poissa
|
 |
Vastaus #1039 : 23.06.2022 klo 22:38:39 |
|
|
|
|
|
JaJaJe
|
 |
JaJaJe
Vastaus #1040 : 23.06.2022 klo 22:58:23 |
|
En tiedä, mitä muista seuroista on tarjottu, mutta sen tiedän, että KuPS ei mitenkään kovin kiinnostunut ollut. Tuskin Rasseakaan kiinnosti selkeä kakkoshyökkääjän rooli.
Paluu Kuopioon, jossa Karjalainen pelasi uransa parhaan Veikkausliiga-kauden, houkutti niin ikään.
– Kävimme monen seuran kanssa ihan kunnon keskusteluita ja tarjouksia tuli. Kaikissa olisi ollut roolia tarjolla. Pari viikkoa sai siis ihan tosissaan pohtia, myöntää Karjalainen.
– Ei KuPSissakaan olisi mitään vikaa ollut, ei tässä siitä ole kyse. Se on minulle todella tärkeä seura ja suhteet Kuopioon ovat näidenkin neuvotteluiden jälkeen hyvät. Lopulta tartuin heidän tarjouksensa sijaan kuitenkin Oulun tarjoukseen. Kunnon roolia ja sopimusta tarjottu sekä useamman viikon keskusteluita käyty, mutta ilmeisesti ei IHAN OIKEASTI oltukkaan kiinnostuneita. Vittu, pakko se on uskoa forkan asiantuntijoita ammattitoimittajaa ja Karjalaista ennemmin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.06.2022 klo 23:12:32 kirjoittanut JaJaJe »
|
|
|
|
|
Chief
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #1041 : 23.06.2022 klo 23:17:20 |
|
Kyllä Teukka sen paremmin tietää
|
|
|
|
TeukkaS
Poissa
Suosikkijoukkue: ikuinen tuplamestari
|
 |
Vastaus #1042 : 24.06.2022 klo 00:21:36 |
|
Kunnon roolia ja sopimusta tarjottu sekä useamman viikon keskusteluita käyty, mutta ilmeisesti ei IHAN OIKEASTI oltukkaan kiinnostuneita. Vittu, pakko se on uskoa forkan asiantuntijoita ammattitoimittajaa ja Karjalaista ennemmin.
Tiedän, että olet auttamattoman hidas ymmärtämään mitään lukemaasi, saati tuottamaan mitään Keravan amiksen harjaantumisluokan äidinkielen saneluita kummempaa tekstiä, mutta jos tuolla yrität todistaa kaikkien Innasen mainitsemien "näppejään nuolemaan jääneiden" seurojen valtaisasta kiinnostuksesta Rassea kohtaan, niin jälleen kerran syvältä metsästä itsesi löydät. Jokaisella pelaajalla on hintansa ja laatunsa, ja jokainen seura pohtii näitä asioita keskustellessaan pelaajan kanssa. Voidaan toki leikkiä, että KuPS, Klubi ja Inter kaikki olivat lyömässä all in Rassen saadakseen, mutta ainakin KuPSin puolesta tiedän, että tämä ei pidä paikkaansa. Olisin sinuna todella huolissani, jos se pitäisi paikkaansa Klubin kohdalla. Fakta on se, että Rasse on toukokuusta lähtien tarjonnut itseään kaikkialle KuPSin lisäksi (= keskusteluja ja tarjouksia) ja päätyi jostain ihmeen syystä seuraan, joka kaikessa sympaattisuudestaan huolimatta ei taistele mestaruudesta, tuskin edes europaikasta. En epäile hetkeäkään, etteikö Oululle kyseessä olisi merkittävä profiilihankinta, mutta täytyy olla totaalinen idiootti, jos tästä vetää muuta johtopäätöstä, kuin että Oulu yksinkertaisesti halusi pelaajaa enemmän kuin suuremmat seurat ja oli myös valmis panostamaan muita enemmän omaan poikaan. Ja toisaalta selkeät loogiset syyt asettivat rajoja muiden seurojen kiimalle. Rassen "menetys" tuskin on kenellekään hyökkääjäosastolle vahvistusta etsivälle kärkiseuralle harmituksen aihe, koska Allsvenskanissa ilmeisen ansaitusti sivuraiteelle joutunut tuhnu tuskin on sitä, mitä nämä seurat hakevat hinnalla millä hyvänsä. Toki tässäkin uskallan puhua vain KuPSin puolesta ja muu on spekulaatiota. Ei tää edelleenkään ole niin vaikeaa. Tai no..en oikeastaan enää edes epäile, etteikö tämä joillekin teistä öyhöttäjistä olisi liian haastavaa ymmärtää. Olkoon forumtotuus siis jatkossa se, että KuPS (unohdetaan suosiolla ne muut kärkijengit Innasen raapustuksesta) googlaa hädissään ja housut kintuissa nyt seuraavia hyökkääjävaihtoehtoja, kun suuri ja mahtava Oulu vei Rassen nenän edestä. Ehkä te jotain lohtua saatte, kun tuskailette oman seuranne kyntämistä. Varokaa vahvistunutta Oulua  Rasselle toki kaikkea hyvää. Sattumalta löytyy kartanoni futismuseon seinältä kuva oikein ikimuistoisesta hetkestä kesäisestä Kööpenhaminasta. Kyllä Teukka sen paremmin tietää
Tästä samaa mieltä.
|
|
|
|
Omenamehu
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Haka
|
 |
Vastaus #1043 : 24.06.2022 klo 01:21:25 |
|
Fakta on se, että Rasse on toukokuusta lähtien tarjonnut itseään kaikkialle KuPSin lisäksi
Onko tämän faktan tueksi jotain faktaa?
|
|
|
|
Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #1044 : 24.06.2022 klo 07:37:45 |
|
Onko tämän faktan tueksi jotain faktaa?
Aika paska agentti saa olla, jos ei ole tarjonnut Rassea vähintään kaikille liigaseuroille.
|
|
|
|
Jair Bolsoaarnio
Paikalla
Suosikkijoukkue: Vous ne me prendrez jamais vivant
|
 |
Vastaus #1045 : 24.06.2022 klo 10:21:39 |
|
Aika paska agentti saa olla, jos ei ole tarjonnut Rassea vähintään kaikille liigaseuroille.
Sama. Tietenkin agentin kannattaa viestittää jokaiselle liigaseuralle että Rasse olisi vapaana.
|
|
|
|
misteri
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Poker Tour I Bracelets: Final, Main, Money
|
 |
Vastaus #1046 : 24.06.2022 klo 22:39:13 |
|
Paluu Kuopioon, jossa Karjalainen pelasi uransa parhaan Veikkausliiga-kauden, houkutti niin ikään.
– Ei KuPSissakaan olisi mitään vikaa ollut, ei tässä siitä ole kyse. Se on minulle todella tärkeä seura ja suhteet Kuopioon ovat näidenkin neuvotteluiden jälkeen hyvät. Lopulta tartuin heidän tarjouksensa sijaan kuitenkin Oulun tarjoukseen . mutta sen tiedän, että KuPS ei mitenkään kovin kiinnostunut ollut.
, mutta ainakin KuPSin puolesta tiedän, että tämä ei pidä paikkaansa.
Tosi vaikea nyt päättää ketä tässä uskoisi?! Molemmat TODELLA uskottavia. Pelaaja, vai foorumhorinoija?
|
|
|
|
Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #1047 : 24.06.2022 klo 23:12:16 |
|
Tuskin Karjalainen olis valinnu AC Oulua mestaruustaistelun ja europelien sijaan, jos KuPS olisi oikeasti ollut erittäin kiinnostunut hänestä, ja tehnyt sen mukaisen tarjouksen.
|
|
|
|
Talo12
Poissa
Suosikkijoukkue: Oulu laiset joukkueet EI HERCULES!!.
|
 |
Vastaus #1048 : 25.06.2022 klo 03:15:59 |
|
John Frederiksen -> MIFK *
|
|
|
|
Tähtiportteri
Poissa
|
 |
Vastaus #1049 : 25.06.2022 klo 03:18:27 |
|
Paluu Kuopioon, jossa Karjalainen pelasi uransa parhaan Veikkausliiga-kauden, houkutti niin ikään.
– Ei KuPSissakaan olisi mitään vikaa ollut, ei tässä siitä ole kyse. Se on minulle todella tärkeä seura ja suhteet Kuopioon ovat näidenkin neuvotteluiden jälkeen hyvät. Lopulta tartuin heidän tarjouksensa sijaan kuitenkin Oulun tarjoukseen .Tosi vaikea nyt päättää ketä tässä uskoisi?! Molemmat TODELLA uskottavia. Pelaaja, vai foorumhorinoija? Niin, mikä tarkalleen tuossa lainauksessa on ristiriidassa sen väitteen kanssa, että KuPS ei ollut Rassen perässä hinnalla millä hyvänsä, tai että KuPS etsii eri profiilin hyökkäjää? Vastaan itse: ei mikään.
|
|
|
|
|
|