TPS100
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #3525 : 12.08.2022 klo 19:34:38 |
|
Hämäläiseltä tyylikkäät pahoittelut "haastattelugatesta". Ei tule enää tapahtumaan hänen mukaansa.
Kyllä! Hieno mies ja taas se pieni ratkaiseva taitava veto toi pisteet. Ilman Kappea me ei noustaisi tänä vuonna lainkaan, edelleen on saumat. Hurja finaali tulossa Kotkan kanssa.
|
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi,Apollo,Hyps,(FC)TPS, Suomalaiset maailmalla
|
 |
Vastaus #3526 : 12.08.2022 klo 19:47:42 |
|
Tommosella suorituksella sitä voi nousta suoraan liigaan tällä kaudella. Ei täsä oikein voi kuin ihmetellä.
Näinpä, aivan turha lähteä jälleen kerran hissillä ylöspäin kun sen tietää että sieltä tullaan kivirekenä kolahtaen taas suoraan alas.
|
|
|
|
|
Järkkäri
Paikalla
|
 |
Vastaus #3527 : 12.08.2022 klo 19:55:07 |
|
Aloitetaan hyvistä asioista, ilma oli hyvä ja TPS sai 3 pistettä. Peli oli täyttä kuraa ja MP:llä oli paremmat maalintekopaikat. Tintti oli lamaantunut täysin ja istui koko pelin penkillä. Kiire oli pukukoppiin. Onko saanut tiedon, ettei sopimusta jatketa? Ei ole syytäkään. Roiha ei mahdu avaukseen, en ymmärrä. Tällä pelillä ei ole edes järkevää nousta. Onneksi Kappe näytti taas, miksi on pelannut kovempiakin pelejä. Pitäisi vaan laukoa enemmän. Lyhyesti, paska peli, hyvä tulos.
|
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #3528 : 12.08.2022 klo 19:57:13 |
|
Kiire oli pukukoppiin. Onko saanut tiedon, ettei sopimusta jatketa? Ei ole syytäkään.
Eikö se ole jo yleistä tietoa että jatkoa ei ole luvassa. Ainoa positiivinen asia matsissa lopputulos. Kaikki muu ihan täyttä paskaa taas. Vaikea on sanoa mitä Tintti näkee Jakosessa että pitää laittaa Roihan edelle nenä murtuneena, koska tänään ei juuri mitään esittänyt. Linus Rönnberg sen sijaan esitti miksi ei tule koskaan pärjäämään jotain Kakkosta ylempänä. Aivan uskomattoman puusilmäisiä ratkaisuja koko ajan pallon kanssa, joko juoksemista umpikujaan, päädystä yli tai laukomista heikommalla jalalla paikasta josta pitäisi syöttää. En tajua miten menee Jalosen edelle, vaikka ei Jappekaan mitään ole esittänyt. Kai sentään voisi lepuuttaa, vaikka Tintti varmaan pitää tuosta laput silmillä juoksemisesta. Alun prässi ekan varttin oli hyvää, silti ekan jaksonkin parhaat paikat tuli MP:lle. Toisella jaksolla pelissä ei ollut sitten mitään järkeä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.08.2022 klo 20:12:41 kirjoittanut Narttu »
|
|
|
|
|
Ravenmoon
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, 49ers
|
 |
Vastaus #3529 : 12.08.2022 klo 20:16:43 |
|
Jappe poistui pettyneenä koppiin suoraan vihellyksen jälkeen, ei sillä ettei pettymyksiä saisi tulla. Mutta miten muka joku Rönnberg pelaa niin hyvin ettei Jappea voisi laittaa hänen tilalleen?
En usko että kyseessä oli Rönnbergiin liittyvät tilanne vaan se että Jappe oli jo pelikamat päällä penkillä odottamassa kentälle menoa ja lopulta sinne laidalle laitettiin Pöysä. Tintin vois heivata jo vittuun tuolta pilaamasta tätä seuraa.
|
|
|
|
|
dunu
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #3530 : 12.08.2022 klo 20:27:46 |
|
Ottelu oli hyvin tyypillinen. Näennäistä hallintaa ja voitto paremman materiaalin ja yksilöosaamisen turvin.
Täyttä spekulaatiota, mutta onkohan Jappe ottanut Suomisen poismenon raskaasti? Käsittääkseni hän oli yksi Kimin kruunujalokivistä ja sai paljon henkistä tukea. Outoa, miten nopeasti superlupaus on hyytynyt. Taustalla on tietysti pienempää loukkaantumistakin, mutta ei tuo nyt hyvältä näytä. Ensin puhuttiin Bundesligasta ja nyt ei pääse pelaamaan ollenkaan.
|
|
|
|
|
GiljotiiniKeijo
Poissa
|
 |
Vastaus #3531 : 12.08.2022 klo 20:28:26 |
|
Jepjep, ei voi ymmärtää miten joku ilmeisesti jo eläkkeellä oleva Savage tai Hinuri-Linus menee Jappen edelle. Linuksen tämän päiväinen syöttöprosentti kiinnosteli. Olisko 5 syöttöä omille jo liikaa?
|
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #3532 : 12.08.2022 klo 20:47:53 |
|
Japen tilanteesta en nyt vetäisi mitään salaliittoteorioita. Alkukaudesta paljon peliaikaa ja luottoa. Sitten pelisuoritukset hiipuivat. Myös nuorten majussa. Ihan kaikkea ei voi Tintin niskoille laittaa.
|
|
|
|
|
Lempilampi
Poissa
|
 |
Vastaus #3533 : 12.08.2022 klo 21:17:13 |
|
Kannustus oli hyvää ja kolme pistettä. Muuten kyllä oli vaikeaa. MP dominoi toisella puoliajalla. Tepsi löntysteli ja jopa iki-tsemppaaja Jepa meinasi nukahtaa kentälle. En ollut uskoa silmiäni. Joukkue tarvitsee ravistelua ja jotain tolkkua pelaamiseen. Viime pelien suunta on ollut laskeva. Ei tämä ilman Tinttiä voi ainakaan huonommin mennä. E. Mutta siis kiva, että voitettiin  E2. Onkohan Tintti jo saanut kenkää, kun ei matsirapoa kuulu? 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.08.2022 klo 22:35:37 kirjoittanut Lempilampi »
|
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #3534 : 12.08.2022 klo 22:40:50 |
|
Turkkarissa matsiraportti jo toki julkaistu ja piti taas hetken miettiä, että mitähän matsia Tintti on oikein katsellut. Parhaat palat: – Onneksi meni näin, koska tappioiden jälkeen suosikille tulee aina paineita ja negatiivisuutta. Olimme tänään positiivisia ja uskalsimme pelata hyökkäävästi, jonka lisäksi myös prässipelaaminen toimi, TPS-valmentaja Jonatan Johansson totesi.
– Olen erittäin tyytyväinen voittoon ja siihen, mitä saimme luotua tällä viikolla. Pelisuunnitelmamme toimi tänään hyvin ja otimme tärkeän voiton, Johansson näki.
Johansson mainitsi otteluun valmistautumisessa olleen ulkopuolisia haasteita, eikä hän saanut toivomiaan vahvistuksia siirtoikkunan sulkeutumiseen mennessä.
– Meillä on erittäin paljon loukkaantumisia, ja osa heistä on kokeneita pelaajia, jotka ovat tottuneet pelaamaan paineen alla. Valitettavasti emme saaneet uusia pelaajia sisään, ja siihen on monta syytä, jotka ymmärrän, Johansson pyöritteli.
Vahvistuksia siis ei ole tulossa, itseasiassa siirtoikkuna taitaa sulkeutua virallisesti noin 20 minuutin päästä. Loppuun asti kyllä testattiin pelaajia, mutta sopimukseen asti ei päästy. Nartun vihjaileva testimies oli profiililtaan kyllä kiinnostava, mutta ehkäpä ne vähäiset roposet on tässä vaiheessa hyvä säästää tuleviin kausiin.
|
|
|
|
|
Lempilampi
Poissa
|
 |
Vastaus #3535 : 12.08.2022 klo 22:49:43 |
|
Kiitos näistä! Ymmärrän kyllä, ettei tähän sirkukseen haeta enää uusia miehiä. Kyllä näiden pitäisi riittää. Valmentaja ei niinkään. En tiedä, luenko kuin piru raamattua, mutta haiskahtaa siltä, että tunnelma on vähän joka suuntaan kireä. Ja peliesitykset sen mukaisia. No, sentään Tintti itse tykkää "  "
|
|
|
|
|
Statisti
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #3536 : 12.08.2022 klo 22:59:04 |
|
Joukkueeseen ei mielestäni ollut mikään ehdoton pakko hankkia ketään, mutta mitä pitää ajatella siitä, jos vahvistuksia nyt kuitenkin etsittiin koko siirtoikkunan ajan eikä löydetty ketään?
|
|
|
|
|
Erkka
Paikalla
Suosikkijoukkue: TPS, RFC Liège
|
 |
Vastaus #3537 : 12.08.2022 klo 23:15:29 |
|
Mahtoiko Laurikaiselle tulla mieleen kysyä, saisiko Riku Riskin lainalle, kun mies näyttää olevan pudonnut reserveihin Klubissa.
|
|
|
|
|
Veritaksen Haamu
Poissa
|
 |
Vastaus #3538 : 12.08.2022 klo 23:20:03 |
|
Mahtoiko Laurikaiselle tulla mieleen kysyä, saisiko Riku Riskin lainalle, kun mies näyttää olevan pudonnut reserveihin Klubissa.
Alkaa Rikulla olemaan matkamittari jo aika täynnä, mutta jospa one more year menis vielä. Vahvistaisi nyky-Tepsiä joka tapauksessa. Oiskohan jo done deal, jos olis pelikunnossa?
|
|
|
|
|
Röytän Karhu
Poissa
|
 |
Vastaus #3539 : 13.08.2022 klo 01:01:09 |
|
Mahtoiko Laurikaiselle tulla mieleen kysyä, saisiko Riku Riskin lainalle, kun mies näyttää olevan pudonnut reserveihin Klubissa.
Leikkauksesta ja sairastelusta toipumiseen vuosi on mennyt, ihan omasta halustaan hakee kuntoa kakkosesta. Eiköhän roolia loppukaudella löydy.
|
|
|
|
|
dunu
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #3540 : 13.08.2022 klo 06:20:59 |
|
Joukkueeseen ei mielestäni ollut mikään ehdoton pakko hankkia ketään, mutta mitä pitää ajatella siitä, jos vahvistuksia nyt kuitenkin etsittiin koko siirtoikkunan ajan eikä löydetty ketään? Huipputärkeää, että toimistolla on urheilujohtaja. Taaskaan ei tarvinnut tehdä mitään. Melkein olisin sanonut, että samanlaiseen lopputulokseen olisi voinut päästä ilman johtajaakin.
|
|
|
|
|
TPS100
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #3541 : 13.08.2022 klo 07:21:29 |
|
Huipputärkeää, että toimistolla on urheilujohtaja. Taaskaan ei tarvinnut tehdä mitään. Melkein olisin sanonut, että samanlaiseen lopputulokseen olisi voinut päästä ilman johtajaakin.
Joo, tuolta se näyttää. Katselin Haka-Oulu pelin illan päätteeksi ja kyllä oli hienoa tsemppiä Hakalta. Tempo divariin verrattuna aivan toista ja samanlainen helle se oli Valkeakoskella. Haka painoi kovalla sykkeellä loppuun asti ja haki upean 3-2 voiton. Eihän tästä ole kuin muutama vuosi, kun Hakan kanssa divarista noustiin. Ja nyt Haka on neljäntenä, hyvällä tuurilla pelaa vielä loppusarjassa Europaikasta. Siellä on kyllä tehty monta asiaa oikein, ei voi kuin kateellisena ihalla.
|
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #3542 : 13.08.2022 klo 08:01:31 |
|
Eikö se ole jo yleistä tietoa että jatkoa ei ole luvassa.
Nyt jos koskaan: lisätietoa tästä? Onko elämässä toivoa?
|
|
|
|
|
Lempilampi
Poissa
|
 |
Vastaus #3543 : 13.08.2022 klo 08:12:27 |
|
Nyt jos koskaan: lisätietoa tästä? Onko elämässä toivoa?
Sellaista siellä kuiskitaan. Aika obvious omasta mielestä.
|
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #3544 : 13.08.2022 klo 08:26:34 |
|
No hyvä jos edes kuiskitaan. Ei se obvious -peruste riittänyt vuosi sittenkään, joten ”sarjajohtaja hei!” tilanteessa en usko ennen kuin näen.
|
|
|
|
|
Lempilampi
Poissa
|
 |
Vastaus #3545 : 13.08.2022 klo 08:35:39 |
|
No hyvä jos edes kuiskitaan. Ei se obvious -peruste riittänyt vuosi sittenkään, joten ”sarjajohtaja hei!” tilanteessa en usko ennen kuin näen.
Mutta olihan se peli ihan eri näköistä viime kaudella vahvistusten tultua. Siinä huumassa se jatkosopimus kai tehtiin. Sitten se peli sekosi. Tällä kaudella homma vaikuttaa täysin tulehtuneelta. Ei näitä kausia kannata vertailla. Mikä muuten oli xG viime matsissa? Koosteessa MP:n paikat eivät näyttäneet yhtään vähemmän vaarallisilta.
|
|
|
|
|
Statisti
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #3546 : 13.08.2022 klo 09:04:08 |
|
Mikä muuten oli xG viime matsissa? Koosteessa MP:n paikat eivät näyttäneet yhtään vähemmän vaarallisilta.
FootyStatsin mukaan 1,66-1,30. En tosiaan tiedä miten lafka xG:nsä laskee.
|
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #3547 : 13.08.2022 klo 09:10:02 |
|
FootyStatsin mukaan 1,66-1,30. En tosiaan tiedä miten lafka xG:nsä laskee.
MP:llä oli ekalla jaksolla kaksi aivan avopaikkaa, ja toisella ainakin se veto suoraan Aatia päin läheltä. Kuulostaa pieneltä luvulta. TPS:n hyvät tontit? Kappen maali, pusku ekalla jaksolla, Savagen tökkäys jatkopallosta, Kinnusen ja Annanin kaukovedot?
|
|
|
|
|
FutisForum nimimerkki
Poissa
|
 |
Vastaus #3548 : 13.08.2022 klo 09:47:38 |
|
Oli aika nuhaisen näköistä meno eilen. Hyvä joukkue toki voitti jälleen huonollakin pelillä, kuten lajissa usein käy. Vaan Tepsin kannalta on kyllä äärimmäisen surullista se, jos Tintti tosiaan näki tuon hyvänä pelinä. Sillä on varmaan asteen paremmat mömmöt.
t. Kapteeni Ilmiselvä
|
|
|
|
|
Virallinen
Poissa
|
 |
Vastaus #3549 : 13.08.2022 klo 09:54:41 |
|
Voitto tuli Tintin taktisen osaamisen takia, vaikeudet johtuvat loukkaantumisista mutta on ymmärrettävää ettei vahvistuksia tullut. Kiitos tiedotusministeri Johansson.
|
|
|
|
|
|
|
|