FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.01.2026 klo 17:44:58 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 89
 
Kirjoittaja Aihe: VPS 2022 - Juhlat ovat loppumassa lyhyeen  (Luettu 444718 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
JunnunVPS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu, Barca, Liverpool


Vastaus #325 : 02.01.2022 klo 13:10:27

Jeps, tasonnousu maalivahtiosastolla aika huikee, Pöyhönen vs.Forsman ja Marttinen paikkaa tarvittaessa..
Jau

Paikalla Paikalla


Vastaus #326 : 03.01.2022 klo 15:21:40

Stevenin soppari on tietysti todella hieno juttu jo ihan PR -mielessä, mutta en itse ainakaan näe tilannetta mitenkään liian valoisana. Kenttäpelaajien osalta joukkue on käytännössä vahvistunut viime vuodesta Jepellä. Muutama nuorempi pelaaja voi breikata kunnolla (Sillah & Pikkarainen nyt etunenässä ja miksei myös Pitkänen), mutta vastapainona joukkueen kasvot (Seba & Steven) ovat taas vuoden vanhempia. Täytyy siis todella toivoa, että kassassa on vielä rahaa ja pari keskikentän jyrää saadaan naarattua sisään jo tammikuun aikana. Joku hyökkäyksen all-round kaveri tarvittaisiin myös ja tämä täytynee hakea arvalla ulkomailta.  

Jos vielä valmennusta pohtii, niin Nuorela ihan oikeutetusti ansaitsi näytönpaikan tälle kaudelle, mutta onhan hänkin todellisuudessa katsomaton kortti. Tuota valmennuskuviota ei ole taidettu kovin tarkasti avata julkisuuteen? Kotisivuilla Sillanpää on nimikkeellä apuvalmentaja/maalivahtivalmentaja, mutta onko Lindbergillä jonkinlainen rooli jokapäiväisessä valmennuksessa? Tuntuu aika isolta tontilta jos Nuorela käytännössä yksin vastaa valmennuksesta. Olettaisin, että Sillanpään fokus on kuitenkin maalivahtivalmennuksessa ja eikös hän vielä hoida junnujenkin puolella tuota tonttia?

Joku sisäpiiristä enemmän tietoinen voisi avata valmennuspuolta, että miten tuota käytännössä pyöritetään :)
NOPEAMUSTAMIES

Poissa Poissa


Vastaus #327 : 03.01.2022 klo 15:56:05

Uutena maalivahtivalmentajana joukkueeseen liittyy Vesa Kumpula  ja Sillanpää on "puhdas" apuvalmentaja.  Jotenkin näin syssyllä kerrottiin.
 
wastedrepublic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu


Vastaus #328 : 03.01.2022 klo 17:36:58

Uutena maalivahtivalmentajana joukkueeseen liittyy Vesa Kumpula  ja Sillanpää on "puhdas" apuvalmentaja.  Jotenkin näin syssyllä kerrottiin.
 

Ja tämä tieto on myös ollut tämän ketjun ensimmäisessä viestissä pari kuukautta.

Muuten samaa mieltä Jaun kanssa, huolestuttavan ohut on varsinkin keskikentän keskusta. Nuorela puhui 2-3 värväyksestä, sen jälkeen Forsmanin ja Morrisseyn sopimus on julkistettu. Aiheuttaa kyllä jonkin verran harmaita hiuksia, että nyt puuttuisi muka vain yksi palanen.
Tällä hetkellä keskikentän pohjan vaihtoehdot: Strandvall, Nuutinen ja Lindeman. Kahdella ei riitä taso liigaan ja viimeinen suorittanut pari edellistä kautta paremmin laitapakkina, kun aikaa on ollut enemmän. Tälle pelipaikalle kuitenkin kaksi liigatasoista vaihtoehtoa olisi ihan hyvä olla.

Stevenistä ei varmaan sateentekijäksi enää ole, mutta hyvä lisä hyökkäykseen ja vältyttiin (ehkä) siltä, että ura Vepsussa loppuu farssimaisesti. Kuten jo aikaisemmissa viesteissä ja herran omassa ketjussa on todettu, aikamoisen uran herra on tehnyt raidassa.

KilpailuOtteluMaalit
Veikkausliiga16941
Ykkönen4618
Suomen Cup2811
Liigacup163
Kolmonen (VPS Akatemia)21
Yhteensä25974
« Viimeksi muokattu: 31.01.2022 klo 22:39:58 kirjoittanut wastedrepublic »
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #329 : 03.01.2022 klo 17:39:43

Nuorela puhui 2-3 värväyksestä, sen jälkeen Forsmanin ja Morrisseyn sopimus on julkistettu. Aiheuttaa kyllä jonkin verran harmaita hiuksia, että nyt puuttuisi muka vain yksi palanen.

Veikkaan, ettei Steveniä laskettu tuohon lukemaan.
vuittoni

Poissa Poissa


Vastaus #330 : 03.01.2022 klo 17:43:50

Matti Peltola lainalle Klubista olisi VPS:ltä hyvä haku. Kehittyvä ja potentiaalinen jo liigassa tasonsa todistanut keskikentän keskustan pelaaja. Tarvittaessa toki pystyy pelaamaan topparina ja laitapakkina mutta VPS:än tarve tosiaan ensisijaisesti keskikentällä.
« Viimeksi muokattu: 03.01.2022 klo 17:48:49 kirjoittanut vuittoni »
juristi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Happy prnda with you makes pleasant


Vastaus #331 : 03.01.2022 klo 18:42:41

Jotenkin myös itselle jäi Nuorelan kommenteista sellainen kuva, että taustoissa olisi ollut nämä julkistetut sopparit jo tiedossa, minkä lisäksi sitten tulisi ne 2–3 avointa palasta.

Tähän mennessä julkaistuille sopimuksille kuitenkin iso Tuoppi Ylos
kihap

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS - Vaasan Palloseura


Vastaus #332 : 03.01.2022 klo 19:14:45

Stevenin sopimusjulkistus oli tyyliltään ja ajankohdaltaan markkinointimielessä hyvin rakennettu. Pitkään kypsytetty fanikansa sai odottamansa viestin hienon videon saattelemana, kun samalla julkistettiin Vepsun yhteistyökuviot Stadiumin ja Niken kanssa. Ehkäpä juurikin tuolta on saatu lisäsponssia Stevenin jatkopahviin?
Jau

Paikalla Paikalla


Vastaus #333 : 03.01.2022 klo 19:35:42

Ja tämä tieto on myös ollut tämän ketjun ensimmäisessä viestissä pari kuukautta.
Sitten haen takkini tämän osalta.
Djbb

Poissa Poissa


Vastaus #334 : 05.01.2022 klo 14:47:59

Jotenkin myös itselle jäi Nuorelan kommenteista sellainen kuva, että taustoissa olisi ollut nämä julkistetut sopparit jo tiedossa, minkä lisäksi sitten tulisi ne 2–3 avointa palasta.
Tähän käsitykseen minäkin jäin, tai ainakin halusin jäädä.

Kassim ja Ceesay näköjään KPV:n testissä.
Djbb

Poissa Poissa


Vastaus #335 : 05.01.2022 klo 15:50:09

Koska huhuja ei liiaksi asti pyöri, niin lyödään vettä myllyyn aina luotettavasta huhutopicista.
Lainaus
Gustaf Backaliden alkanut seuraamaan Vepsua ig:ssa joten ***
Jau

Paikalla Paikalla


Vastaus #336 : 05.01.2022 klo 15:54:02

Sen kuuluisan CV:n perusteella en yllättyisi sopimuksesta. Yksi täysi kausi liigaa Hifkissä MIFKissä (2020) ja viime kaudella penkkiveikkona Nottajoella.

editoitu jengi edes kohdalleen.
« Viimeksi muokattu: 05.01.2022 klo 16:22:41 kirjoittanut Jau »
Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #337 : 05.01.2022 klo 15:57:38

Sen kuuluisan CV:n perusteella en yllättyisi sopimuksesta. Yksi täysi kausi liigaa Hifkissä (2020) ja viime kaudella penkkiveikkona Nottajoella.

Siellä on ihan helvetin katsottu CV:tä Ylos
pallopoju70

Poissa Poissa


Vastaus #338 : 05.01.2022 klo 16:07:22

Ei sentään Eremenkot ole seuraamaan alannut ai niin eihän meillä ole luonnonnurmi kenttää
wastedrepublic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu


Vastaus #339 : 05.01.2022 klo 16:11:11

Koska huhuja ei liiaksi asti pyöri, niin lyödään vettä myllyyn aina luotettavasta huhutopicista.

Suomessa potkitut liigaottelut:
KausiJoukkueOttelutAloituksessaPeliaikaMaalitLaukauksetSyötöt
2019IFK Mariehamn211714342161
2020IFK Mariehamn212118603141
2021SJK123318070
Yhteensä544136125372

Voittaa ainakin ne kuuluisat Afrikan arvat. En tiedä mikä viime kaudella meni pieleen, mutta muistaakseni sipsisaarilla tykättiin?
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #340 : 05.01.2022 klo 16:12:03

Backaliden kelpais oikein hyvin Ylos

E: joko muuten Keaton Isakssonilla on sopimus jonnekin? Siinä olis kiertolainen, jolle juuri Vepsun kaltainen joukkue voisi sopia.
« Viimeksi muokattu: 05.01.2022 klo 16:15:57 kirjoittanut Pelle-Wermanni »
Jau

Paikalla Paikalla


Vastaus #341 : 05.01.2022 klo 16:20:10

Siellä on ihan helvetin katsottu CV:tä Ylos
e. Ah, nyt vasta huomasin. Saarillahan tämä kaveri olikin vetänyt :)
juristi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Happy prnda with you makes pleasant


Vastaus #342 : 05.01.2022 klo 19:55:52

Viime ja toissakauden aikalaiskommentit Backalidenistä eivät ole aivan täysin positiivisia.

7. Gustaf Backaliden (12 ottelua, 318 minuuttia, 0 maalia, 0 maalisyöttöä, 1 varoitus & 0 punaista)
Hämmentävä hankinta. Monipuoliseksi tiedetty ruotsalainen pelasi pääasiassa laitahyökkääjän tontilla, mutta putosi kokonaan kokoonpanon ulkopuolelle loppukesästä, pitkälti ulkomaalaiskiintiön täyttymisen vuoksi. Kukaan tuskin jäi ikävöimään, vaikka Backalidenia ei kentällä nähtykään.
Vaikea nähdä tapahtuvaksi, jo IFK Mariehamnissa nähtiin, että miehestä ei ole tuloksentekijäksi Veikkausliigassa. Backaliden oli mielestäni ylipäätään kummallinen hankinta SJK:n resurssit omaavalta seuralta.
Yleismies tosiaan mutta ei sellainen mikä vahvistaisi esim. tämän hetken (avaus)kokoonpanoa mitenkään. Viime kaudella ehkä ne surkeat otteet mitä mieheltä tuli nähtyä, heijastuvat enemmänkin siihen tosiseikkaan että ukkoa peluutettiin ympäri kenttää (vähän kuin Kunkkua Interissä kaudella 2019) ties missäkin roolissa, mutta isossa kuvassa ei ole kovinkaan hääppöistä kuvaa Backalidenista jäänyt näiden kahden Mariehamn-kauden aikana. Toki toisaalta tällaiset kaverit on aina parempia vrt. täysi ulkkariarpa koska kuitenkin edes jotenkin tiedetään mitä saadaan, mutta Backalidenin tapauksessa se saaminen ei olisi kovin paljoa varmaankaan ollut.

Ei siis tarjoaisi mitään mitä omista junnuista löytyvät eivät tarjoaisi tällä hetkellä.
toivottavasti Pelvas lähestyy 90min kuntoa niin että saataisiin joku todellinen vaihtoehto Backalidenille, jonka paikka ei kyllä kärjessä ole.
Backaliden taas grafiikoissa merkattu kärkeen. Kauden lempikitinäni Syberyjskin taktisen osaamisen puutteen lisäksi on juurikin "Gurran" pelipaikka. En oo käyny harjoituksia katsomassa, mutta dominoiko se siellä suvereenisti kärjessä ja Pelvas jää statistiksi/kakkoskuriositeetiksi? Backaliden ei ole kärkimies, vaan kohtuu hyvä keskikentän rikkoja.

Ei kuulosta ihan siltä vahvistukselta, mitä tässä vielä tarvitsisi. Mutta toisaalta pelipaikka ja viimeinen kommentti viittaisi juuri sellaiseen pelaajaan, mikä joukkueesta puuttuu. Ilmeisesti miestä on peluutettu vähän missä sattuu, jolloin tasokin on sitä myöden jäänyt heikoksi. Jos tänne tulee, niin toivottavasti on sitten tosiaan hyvä puolustavana keskikenttänä, sillä kyseinen pelipaikka on melko kriittinen.

Jätän vastauksen lukitsematta. Jos tulee niin saakoon näyttöpaikan ja toivon onnistumista. Jos ei tule, en jää myöskään itkemään perään.
Djbb

Poissa Poissa


Vastaus #343 : 05.01.2022 klo 20:37:05

Useat kommentit koskivat näköjään sitä, kun miestä oli tosiaan peluutettu väärällä pelipaikalla.

Mies taitaa kuitenkin olla ensisijaisesti keskikentän keskustassa operoiva pelaaja.

Mikäli Vepsuun naarataan, niin luulisin tässä vaiheessa (monetkin asiat huomioon ottaen) pelipaikan löytyvän juurikin sieltä (CM, CDM).
OEA

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn


Vastaus #344 : 05.01.2022 klo 22:03:14

Backaliden on monikäyttöinen pelaaja nimenomaan keskikentälle. Nousi IFKssa kapteeniksi ja oli Syberyjskin luottomies.

IFKssa eka kausi meni pilalle kun käsi meni alkukaudesta poikki ja tokalla joutui pelaamaan väärää paikkaa kun Mäenpää-Makrillos pelasi keskustassa ja muualla oli vajetta. Kärjessä ei saanut mitään aikaiseksi mutta ei pelitapa silloin myöskään tukenut. Varmasti edelleen ok vahvistus bottom6 joukkueelle ja en valittaisi jos nyt tulisi IFKhon korvaamaan Mäenpäätä(joskaan ei ihan samaa tasoa).
Prkl

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS & Mysterious Cape Coast Ebusua Dwarfs


Vastaus #345 : 06.01.2022 klo 02:47:13

Onkohan minkä tyylinen/tasoinen pelaaja verrattuna poistuneisiin Laatikaiseen ja Gatambiyeen?
José Carioca

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #346 : 06.01.2022 klo 09:11:02

Onkohan minkä tyylinen/tasoinen pelaaja verrattuna poistuneisiin Laatikaiseen ja Gatambiyeen?
Voiko muka joku olla parempi rikkovana alempana keskikenttänä kuin Aatu? Hyviä ja positiivisia hankintoja ollut Vepsulla, mielenkiintoinen kausi tulossa.
pallopoju70

Poissa Poissa


Vastaus #347 : 06.01.2022 klo 12:19:10

Nyt kun meillä on noita iäkkääpiä pelaajia niin eikö Tero Mäntylä mahdu joukkoon
MacGyver

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #348 : 06.01.2022 klo 18:07:48

Backaliden, Mäntylä ja Didi jos vielä tulisivat niin Vepsulla olisi jo varsin vahva ryhmä koossa. Realistisesti voinee kuitenkin ajatella että korkeintaan yhteen näistä +pariin junnuun/arpaan/lainaan on varaa vielä.
wastedrepublic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu


Vastaus #349 : 07.01.2022 klo 15:48:54

AC Oulun kotisivujen mukaan 15.1. kl 15:00 AC Oulu - VPS Garam Masala Arenalla.

 
Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 89
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa