Bob Maali
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #2000 : 26.06.2022 klo 13:21:49 |
|
FC Lahden pitäisi uuden valmentajan lisäksi miettiä pelaajaryhmitys uusiksi. Zenelin aikana Lahti pelasi neljän linjalla, mikä oli varsin katastrofaalista: topparit eivät ole sitä tasoa, että pärjäisivät kahdestaan, ja laitapakit ovat varsin hyökkäysorientoituneita.
Paskasta ei voi taikoa kultaa, mutta kolmen linjalla Lahdella olisi ainakin kunnon miesylivoima boksin laitamilla. Pirttijoki-Järvenpää-Penninkangas olisi ihan riittävä trio. Wingbackeiksi KKB ja Memolla. Ongelmia tuleekin sitten ylemmillä oksilla: keskikentän keskustaan ei ole riittävästi pelaajia ihan lukumääräisesti, mutta laitureita on liikaa. Lahden kannalta parasta olisi peluuttaa muotoa 3-1-4-2, jossa toppareiden edessä olisi selkeä kutospaikan ankkuri, mutta tähän ei ole oikein kunnon pelaajaa. Niinpä Lahden pitäisi sellainen hankkia ja laittaa 1-3 laituria luiskaan. 3-1-4-2 mahdollistaisi alhaisen xGA:n ja pisteiden ottamisen tasaiseen tahtiin vähintään tasapeleinä. Kärkinä pelaisivat Geoffrey/Kandji ja yksi laituri (Zeqiri/Ademi/Sedjiu jne.).
Ennen siirtoikkunaa ja pelaajakauppoja paras muoto Lahdelle olisikin 3-4-2-1, jolloin joukkueen laituriarmeijaa voisi peluuttaa noissa laitakympin rooleissa kärjen alapuolella. Ongelmaksi tulee kuitenkin keskikentän keskusta, jossa ei ole riittävän laadukkaita pelaajia kahden pelaajan keskikaistan pelaamiseen. Toisaalta kolmen topparin linja parantaisi jo hieman puolustuksen tasoa, joten Lahti voisi pärjätä kuukauden tälläkin sapluunalla.
No kuka sitten valmentamaan tätä pakettia? Viime kaudella Mikko Mannila peluutti rakenteellisesti Suomen parasta futista 3-4-2-1:lla kaikki kotimaan sarjat mukaanlukien ja teki RoPS:in junioriporukasta melkein liiganousijan. Lahden seurajohto ei kuitenkaan ajattele varmaan tällä tavalla ja etsii jonkun paikallisen sankarin peluuttamaan tsemppifutista.
P.S. Nykykuhnureiden optimikokoonpano (3-4-2-1):
Reguero; Järvenpää, Pirttijoki, Penninkangas; KKB, Virta, Klinga, Memolla; Zeqiri, Sedjiu; Geoffrey.
Moi Mikko, tervetuloa Lahteen! Porilaisilla vähän sellasta joskus, että luulevat tulevansa kovastakin paikasta mutta mutta. (Ademi > Sejdiu ja Emsis ihan kova niitto-kutonen, Virta pärjää kaikille kk jos muoto kunnossa Muuten oot käryllä.)
|
|
|
|
|
Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #2001 : 26.06.2022 klo 13:24:19 |
|
Hyvä haku seurajohdolta, kiinnostava valinta, ja ihme että saludot riitti!
Mannilasta en tiedä juuri mitään, mutta interwebin perusteella sopivasti elämänoloinen jäbä Lahteen. Rehvakkaasti parransänkeä ja silmäpusseja, eikä ulkonäöltään mikään rääkätty ajokoira. Tervetuloa!
|
|
|
|
|
khat
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS, Mathare United, Zeddy & KÖNÖ
|
 |
Vastaus #2002 : 26.06.2022 klo 13:37:02 |
|
Ropposen viime kauen systeemi taisi olla enimmäkseen 3-4-3 vai kuinka?
kolmella topparilla ja laitapakit eli abouttia joo... liekkö sitten Mannilan tapa vai RoPSin identiteettiä. Varmaan molempia. Laitapakit olivat joukkueen parhaimmistoa ja nousivat ärhäkkäästi  Niska, Ylitolva ja Kemppainen. Välillä Lutumba-Pitah stunttaili.
|
|
|
|
|
Kepakko
Poissa
|
 |
Vastaus #2003 : 26.06.2022 klo 13:38:22 |
|
Hyvä haku. Tuli pelastamaan Rovaniemen Palloseuraa kesken kauden, mutta Tauriaisen katastrofaalista perintöä ei olisi voinut pelastaa kukaan. Seuraavalla kaudella oli nostaa RoPS:n Veikkausliigaan ja koko kausi oli joukkueelta todella hyvärakenteista ja laadukasta peliä. Aluksi kyllä kaverin ulosannista tuli mieleen että onko lintu vai kala, mutta hyvää työtä lopulta teki ja hyvät muistot jäi. Toivottavasti onnistuu Lahessa!
|
|
|
|
|
Vinnie Stigma
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch
|
 |
Vastaus #2004 : 26.06.2022 klo 13:45:32 |
|
Onneks se Kolkka ei tullu. Jaksais yhtään sellasta sakeeta sälliä.
|
|
|
|
|
Jaakko Kakko
Poissa
|
 |
Vastaus #2005 : 26.06.2022 klo 13:49:41 |
|
Katsoin Googlesta, että miehen syntymäpaikaksi oli mainittu "Pore, Burkina Faso". Totuus on sitten vieläkin eksoottisempi.
|
|
|
|
|
pesäpallomaila
Poissa
Suosikkijoukkue: Lopen Uupuneet, Vetelin Kuivat
|
 |
Vastaus #2006 : 26.06.2022 klo 13:59:17 |
|
Hyvä haku, positiivinen haku.
Onneksi Kolkka kierrettiin kaukaa.
|
|
|
|
|
Masto
Poissa
|
 |
Vastaus #2007 : 26.06.2022 klo 14:26:36 |
|
Mannila positiivinen valinta !
Miten muu valmennus? Jotain rotaatiota oli valmisteilla jo viime viikolla !
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #2008 : 26.06.2022 klo 14:32:43 |
|
Onneksi Putinin huora pysyi kaukana. Ei olisi voinut enää käyä matseissa.
|
|
|
|
|
Taktiikkapalaveri
Poissa
|
 |
Vastaus #2009 : 26.06.2022 klo 14:45:47 |
|
Moi Mikko, tervetuloa Lahteen! Porilaisilla vähän sellasta joskus, että luulevat tulevansa kovastakin paikasta mutta mutta.
(Ademi > Sejdiu ja Emsis ihan kova niitto-kutonen, Virta pärjää kaikille kk jos muoto kunnossa Muuten oot käryllä.)
Myönnän olleeni väärässä arvioidessani, että Lahdessa valitaan joku oman kylän vesatauriainen.  Onneksi näin ei tehty, ja Lahti sai todella hyvän valmentajan. FC Lahdesta ei myöskään tule HJK:n farmia. Sen sijaan muutama nuorempi (ex-)klubilainen saattaa olla kiinnostunut tulemaan Lahteen, Mannilahan valmensi Klubin B-junnut SM-kultaan muutama vuosi takaperin. Ensimmäinen hankinta voisi olla kuitenkin laina/siirto SJK:sta, josta kannattaisi pelastaa Vertti Hänninen jatkamaan kehitystään Mannilan alaisuudessa. Mies oli viime kaudella Ykkösen parhaita keskikenttäpelaajia, on teknisesti hyvä, kova kaukolaukaus ja sijoittuu hyvin. Lisäksi nuori ja varmasti halpa. Ademi on täysin yhden suunnan pelaaja, joka ei osaa eikä oikein haluakaan puolustaa. Ja tämä on se syy, miksi mies palautettiin Suomeen. Ei käyttöä Lahden tapaisessa keskikastin joukkueessa. Lisäksi kiikaritehot tähän mennessä. Laina olisi syytä purkaa ja ottaa joku monipuolisempi ja työteliäämpi pelaaja tilalle. Se voisi olla toinen vähille minuuteille jäänyt ex-ropsilainen SJK:sta eli Tuomas Kaukua. Hukkaan menevät molemmat Nottajoen laskiäämpärissä.
|
|
|
|
|
Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #2010 : 26.06.2022 klo 15:10:38 |
|
Muutoksia toivotaan, kiitos.
TV:stä tutun Peetu Pasasen organisoiman puolustuksen läpi Lahen verkkoon on tehty 24 maalia (eniten liigassa), ja jollain ei-niin-ihmeellisellä Hongalla lukema on 9. Ei meidän puolustajat ole niin huonoja pelaajia, ne on vain saatava pelaamaan eri tavalla.
|
|
|
|
|
Los satsuma
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #2011 : 26.06.2022 klo 15:11:46 |
|
Ademin laina päättyy muutenkin ihan kohta, ellei tehä jatkoa lainalle.
Mannilan sainaukselle peukkua!
|
|
|
|
|
Micky Lee
Poissa
|
 |
Vastaus #2012 : 26.06.2022 klo 15:25:15 |
|
Hyvän ja positiivisen oloinen valinta. Eikai tästä voi suunta olla kuin ylös. 
|
|
|
|
|
kupru123
Poissa
|
 |
Vastaus #2013 : 26.06.2022 klo 15:28:35 |
|
Hyvä valinta Lahelle
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #2014 : 26.06.2022 klo 15:30:08 |
|
Laina olisi syytä purkaa ja ottaa joku monipuolisempi ja työteliäämpi pelaaja tilalle. Se voisi olla toinen vähille minuuteille jäänyt ex-ropsilainen SJK:sta eli Tuomas Kaukua. Hukkaan menevät molemmat Nottajoen laskiäämpärissä.
Jotenkin ei olisi myöskään mikään maailman suurin ihme jos Interissä kahden topparin linjan kolmosvaihtoehdoksi jäänyt Luka Kuittinen luutisi lainapahvilla Lahden repaleisen alakerran topparistossa loppukauden lainalla. Inter on saamassa sairastuvalta takaisin Juuso Hämäläisen, joka johtaa siihen että Kuittisen tähän mennessä kiven alla olleet minuutit tulevat olemaan entistä harvemmassa ja kun Kolmosessa ei Interin ressuillakaan enää liiemmin panosta tällä kaudella ole niin ihmeessä vaan keräämään tasaisia pääsarjatason minuutteja. Toki aletaan olemaan siinä vaiheessa kautta jolloin pelikiellot alkavat korttitilien täyttymisien johdosta pyörimään ihan kunnolla niin siinä mielessä Inter voisi haluta olla päästämättä Kuittista mihinkään mutta itse ainakin olisin lainapestin kannalla ihan vaan pelaajan itsensä puolesta.
|
|
|
|
|
Kroatian Pele
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2015 : 26.06.2022 klo 15:37:57 |
|
Viime vuoden matsien perusteella paras mahdollinen valinta.
Eikös nykyiset pelaajat ole tarpeeksi hyviä ainakin foorumin mukaan. Zenelissähän se vika oli. Jos jotakin rovaniemeläistä tuonne tarvitaan pisteitä tuomaan, niin se on joulupukki.
|
|
|
|
|
firs
Poissa
|
 |
Vastaus #2016 : 26.06.2022 klo 16:33:49 |
|
En muista koska viimeksi on tullut yhtä vuolaasti onnentoivotuksia uu’esta päävalmentajasta.
Malista parjattiin ennen kuin näytti epäilijöilleen, Ristilä oli hengetön jo ekana päivänä ja Zenelin loikka Kakkosesta pääsarjaan ja AAA-puheet eivät ihan heti vakuuttaneet.
Itselle ainakin suht tuntematon kaveri ja suurin huojennus tässä lienee lopulta se, ettei liskoihmisiin uskovien kanssa samassa kuplassa viihtynyt päätynyt tänne.
|
|
|
|
|
Antoine Roquentin
Poissa
Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku
|
 |
Vastaus #2017 : 26.06.2022 klo 17:20:26 |
|
Erinomainen haku, onnittelut Lahteen. Muutama hankinta vielä, niin yläloppusarjan paikka täysin mahdollinen.
|
|
|
|
|
firs
Poissa
|
 |
Vastaus #2018 : 26.06.2022 klo 17:32:59 |
|
Miten peluutti Ropposessa?
Jotain otteluennakkoja löysin, joissa oli ainakin piirretty kolmen topparin linja.
|
|
|
|
|
khat
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS, Mathare United, Zeddy & KÖNÖ
|
 |
Vastaus #2019 : 26.06.2022 klo 20:05:19 |
|
Miten peluutti Ropposessa?
Jotain otteluennakkoja löysin, joissa oli ainakin piirretty kolmen topparin linja.
Vähän alusta jne.... Yltä löytyy. Kolmella topparilla ja erittäin nousevat laitapakit. Toki osa pelityyliä jolla RoPS on pelannut vuosia. Seksiähän se oli. Nautinto katsella. e: kolme yllä mainittua Rollolaista kannattaisi tosiaan jotenkin naarata  Aivan varmasti pärjäävät.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.06.2022 klo 20:07:27 kirjoittanut khat »
|
|
|
|
|
Taktiikkapalaveri
Poissa
|
 |
Vastaus #2020 : 26.06.2022 klo 20:07:55 |
|
Miten peluutti Ropposessa?
Jotain otteluennakkoja löysin, joissa oli ainakin piirretty kolmen topparin linja.
3-4-2-1 oli Mannilan käyttämä muoto RoPS:issa. Mikään dogmaatikko Mannila ei ole, pikemminkin pragmaatikko. RoPS:in tapauksessa kaikki lähti kovista wingbackeistä (Niska, Kemppainen, Ylitolva, Lutumba-Pitah), jotka olivat paljon vahvempia hyökkäys- kuin puolustussuuntaan. Niinpä kolmen topparin systeemi oli erittäin järkevä. Pari sivua edempänä analysoin, miksi 3-4-2-1 on myös Lahdelle paras muoto siirtoikkunaan saakka. Olettaen että Lahti saa vahvistettua keskikentän keskustan pelaajistoa ja kevennettyä laituriosastoaan, joukkueen kannattaa vaihtaa kahden kärjen systeemiin ja pelata kk:n alakolmiolla muodossa 3-1-4-2. Lahti ei tarvitse niinkään vahvistuksia vaan levennyksiä ryhmäänsä. Alhaalla roikkuvia hedelmiä ovat ex-ropsilaiset Tuomas Kaukua (laitakymppi) ja Vertti Hänninen (kutos-/kasipaikka) SJK:sta ja Luka Kuittinen (toppari) Interistä. Kaikki pelasivat hyvän kauden Ykkösessä viime kaudella Mannilan alaisuudessa. http://futisforum2.org/index.php?topic=254028.msg14667341#msg14667341EDIT. P.S. Tässä on aika hyvä näyte Mannilapallosta viime kaudelta. https://youtu.be/dXCzygYf8Ok
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.06.2022 klo 20:17:59 kirjoittanut Taktiikkapalaveri »
|
|
|
|
|
supstanssi
Poissa
Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?
|
 |
Vastaus #2021 : 26.06.2022 klo 20:18:26 |
|
Roikkuvatko putoamiskamppailun pahimman kilpailijan sopimuspelaajat jotenkin alhaalla Lahden tapaiselle massiseuralle? Etenkin nyt kun Raippelle on forkalla kerrottu että he ovatkin hyviä pelaajia.
|
|
|
|
|
khat
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS, Mathare United, Zeddy & KÖNÖ
|
 |
Vastaus #2022 : 26.06.2022 klo 21:13:04 |
|
Roikkuvatko putoamiskamppailun pahimman kilpailijan sopimuspelaajat jotenkin alhaalla Lahden tapaiselle massiseuralle? Etenkin nyt kun Raippelle on forkalla kerrottu että he ovatkin hyviä pelaajia.
Varmaan pelaajien kannalta olisi hyvä ratkaisu ja ehkä sitä mietitään ylläkin.
|
|
|
|
|
Liimaletti
Poissa
Suosikkijoukkue: Lahti
|
 |
Vastaus #2023 : 27.06.2022 klo 12:23:31 |
|
Ei oikein maistu tämä luppenin entinen junnukoutsi, mutta ei kai tästä ole muita suuntia ku ylös ja eteen.
|
|
|
|
|
Jones
Poissa
Suosikkijoukkue: FCL
|
 |
Vastaus #2024 : 27.06.2022 klo 13:50:51 |
|
Kolmella topparilla ja erittäin nousevat laitapakit.
Tää vois toimia kun laitapakit KKB ja Memolla ovat puolustussuuntaan divaritasoa, ylöspäin taas oikein kelvollisia liigatasolla. Lisäksi kun toppareita joukkueessa on neljä. Pirttijoki, Christofi, Penninkangas ja Henrique, niin yhden näistä loukkaantuneenakin tuo linja olisi vielä toimiva. Mikäs Pirttijoen tilanne btw on?
|
|
|
|
|
|
|
|