Pomppiva pallo
Poissa
|
 |
Vastaus #2400 : 29.07.2022 klo 19:46:44 |
|
Kyllä Lahden uudet ulkomaan avut ovat pelimiehiä. Mielestäni se näkyi jo sijoittumisessa ja pallottomassa liikkumisessakin. Kun tuohon saadaan vielä Klinga ja Lampinen sairastuvalta ja Manilan johdolla 1-2 viikkoa joukkueena pelaamisen treeniä, niin kyllä maaleja ja voittoja alkaa tulemaan. Kyllä ilvesmatsissa toisella puoliajalla voitto oli tarjolla, valitettavasti sen vei muutaman pelaajan väärät syöttövalinnat sekä huolimattomat ( tai tatsittomat) syötöt ja viimeistelyt. Kyllä se Zegirikin sieltä lämpiää kun ymmärtää välillä lainata palloa nopeasti eikä yritä voittaa yksin.
|
|
|
|
|
Belmero
Poissa
|
 |
Vastaus #2401 : 29.07.2022 klo 19:47:44 |
|
Tokalla puoliskolla näytti jo peli suht hyvältä, ainakin taisteltiin pitkästä aikaa. Kalju jatkoon ja avariin!
Jep. Kalju jopa katkoi vastustajan hyökkäyksiä, mikä on ollu tällä kaudella aika harvinaista Lahen toppareilla. Bosancic ei vakuuttanut mutta katotaan nyt vielä seuraava peli ennen kuin tuomitaan turistiksi. Paukutteleeko maaleja jossain toisessa liigaseurassa vai joutuiko tyytymään johonkin Ykkösen seuraan?
Yli-Daada taitaa olla KäPan listoilla eli Kakkosta pelaa.
|
|
|
|
|
R08
Poissa
|
 |
Vastaus #2402 : 29.07.2022 klo 19:52:34 |
|
Yli-Daada taitaa olla KäPan listoilla eli Kakkosta pelaa.
Kakkonen varmaan suht oikea sarjataso. Tehnyt tosiaan Käpylän Pallossa kaheksassa pelissä seitsemän maalia.
Rashica vol 2. siis.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.07.2022 klo 19:55:31 kirjoittanut R08 »
|
|
|
|
|
Muna Aarinen
Poissa
|
 |
Vastaus #2403 : 29.07.2022 klo 19:54:14 |
|
Paukutteleeko maaleja jossain toisessa liigaseurassa vai joutuiko tyytymään johonkin Ykkösen seuraan?
Tehnyt tosiaan Käpylän Pallossa kaheksassa pelissä seitsemän maalia.
|
|
|
|
|
Micky Lee
Paikalla
|
 |
Vastaus #2404 : 29.07.2022 klo 19:55:05 |
|
Tehnyt tosiaan Käpylän Pallossa kaheksassa pelissä seitsemän maalia.
Ei silti mitään käyttöä liigassa.
|
|
|
|
|
FSJ
Poissa
Suosikkijoukkue: K
|
 |
Vastaus #2405 : 29.07.2022 klo 20:02:45 |
|
Vittu Geoffrey on paska  Kenen idea oli pitää vielä tääkin kausi kun viime kaudellakaan ei saanu mitään aikaseks.
|
|
|
|
|
Muna Aarinen
Poissa
|
 |
Vastaus #2406 : 29.07.2022 klo 20:03:08 |
|
Ei silti mitään käyttöä liigassa.
No, asenne kohallaan, menee tilanteisiin täysillä, mutta pysyy ehjänä (ja pystyssä) ja on sopivan kokonen ja urheilullinen boksissa. Eikä varmaan olis ollut edes liian kallis, eli iha hyvä rotaatiossa. Mutta turha näitä jossitella, onhan meillä noita kärkiä…
|
|
|
|
|
Turpin
Poissa
|
 |
Vastaus #2407 : 29.07.2022 klo 20:08:27 |
|
Paukutteleeko maaleja jossain toisessa liigaseurassa vai joutuiko tyytymään johonkin Ykkösen seuraan?
Kakkosessa tehnyt 8 peliin 7 maalia.
|
|
|
|
|
Vilminho
Poissa
|
 |
Vastaus #2408 : 29.07.2022 klo 20:09:17 |
|
Zeneli olisi ollut kuulema halukas ottamaan Sadik juniorin Peposta ennenkin tuli monoa. Ens kaudelle vois olla ainakin halpa haku ja tuskin tsöfriä huonompi.
|
|
|
|
|
Kiitaja
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, SM
|
 |
Vastaus #2409 : 29.07.2022 klo 20:17:15 |
|
Kaljulle ehdottomasti  Vaikutti ammattimieheltä.
|
|
|
|
|
Cannon
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #2410 : 29.07.2022 klo 20:38:30 |
|
Hyvä fiilis pelin jälkeen! Toka puoliaika näytti jo hyvältä. Älyttömän helposti Ilves tuli pallon kanssa koko kentän läpi 1–0-maalissa ilman, että oikein kukaan esti. Ekan puolen tunnin ajan Lahti näytti joltain alasarjajoukkueelta, mutta onneksi Mannila teki fiksuja muutoksia ja peli oli lopulta ihan voitettavissakin. Kabashista on varmasti paljon apua puolustuksen tiivistämisessä. Vaihteeksi oli ihan kiva katsoa peliä.
|
|
|
|
|
Kilhammer
Poissa
|
 |
Vastaus #2411 : 29.07.2022 klo 20:49:24 |
|
Kabashi teki heti vaikutuksen urheilullisuudellaan ja futarin ”ilmeellään”. Alkoi jopa samantien ohjailla omia pelaajia ja halusi ottaa vastuuta puolustustehtävässään. Otanta näkemiseen on vähäinen, mutta uskon, että kaljupäästä on vielä paljon iloa.
Serbi ei oikein päässyt peliin sisälle, mutta ei häntä juurikaan päästy edes hyödyntämään, kun pelin loppu oli yhtä kouhotusta.
|
|
|
|
|
Rafu
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #2412 : 29.07.2022 klo 21:22:44 |
|
Zeneli olisi ollut kuulema halukas ottamaan Sadik juniorin Peposta ennenkin tuli monoa. Ens kaudelle vois olla ainakin halpa haku ja tuskin tsöfriä huonompi.
Mitä olen Ifun otteita Ruudun välityksellä seurannut, niin alkaa olemaan täysin valmis liigakarkeloihin. Ykkösen paras target-hyökkääjä. Olisi varmasti Geoffreyta hyödyllisempi. Kaljupää tosiaan jatkoon  Tykästyin. Serbi oli heikko, mutta ei tuon perusteella kannata vielä suuria johtopäätöksiä tehdä. Takana on kuitenkin vasta parit treenit, eikä häntä saatu oikein peliin mukaan.
|
|
|
|
|
Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #2413 : 29.07.2022 klo 21:25:45 |
|
Mikä ihme nyt tuli? Joku optimismin häivähdys ja vieno kukkakedon tuoksu? Hädin tuskin muistaa enää.
|
|
|
|
|
Frujuzu Zipzap
Poissa
|
 |
Vastaus #2414 : 29.07.2022 klo 22:13:25 |
|
Kannattajaklubin lauluista jäi mieleen yksi erityisesti: "Teillä on miljoona, meillä on Penni."
Penninkangas on kuitenkin jaetulla joukkueen sisäisellä kärkipaikalla maaleissa tällä kaudella.
Muita kompaten, kalju on pelimies. Toista tulokasta ei juurikaan noteerannut kentällä. Noh, kunhan käynnistelee koneitaan vasta ekassa pelissä.
|
|
|
|
|
kisapuiston kummitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit
|
 |
Vastaus #2415 : 29.07.2022 klo 23:48:56 |
|
Hyökkääjäähän tuo enää huutais ni oltais jo melkeen positiivisella mielellä loppukauden suhteen. Ei olis oikein pitemmällä tähtäimellä varaa siihen että KKB on pääroolissa sutimassa parhaissa maalipaikoissa. Niin hyvin kun illalla laitaa ravasikin, niin kaikella kunnioituksella maalinteko ei ole miehen bravuuri. Eikä oikein kenenkään muunkaan tällä hetkellä. Kai se on luotettava että Pyry ja/tai Gandhi pysyy kunnossa loppukauen. Tsöfrille voiskin sitten laittaa postimerkin perseeseen tai pistää vaikka Augen kouluun, kai siitä kakkosdivaritason topparin vielä sais. Kalju oli positiivisin tulokas pitkään aikaan  . Hienoa nähdä aika ajoin ihan oikea topparikin puolustuslinjassa. Viime kausina tavaksi on tullut ryhmittää puolustuslinja neljällä laitapaklla ja Eemeli Virralla, erinäisistä syistä, ja niinpä ollaankin hienosti kärjessä päästettyjen maalien määrässä - Ykkönen mukaan luettuna. Emsiskin on oikeella paikalla keskikentällä.
|
|
|
|
|
Veritaksen Haamu
Poissa
|
 |
Vastaus #2416 : 30.07.2022 klo 00:33:06 |
|
Missä pelaa FC Lahin paras pelaaja, Eemeli Virta, ens kauella?
|
|
|
|
|
Vilminho
Poissa
|
 |
Vastaus #2417 : 30.07.2022 klo 09:20:45 |
|
Missä pelaa FC Lahin paras pelaaja, Eemeli Virta, ens kauella?
Lahes
|
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #2418 : 30.07.2022 klo 09:27:40 |
|
Hyökkääjäähän tuo enää huutais ni oltais jo melkeen positiivisella mielellä loppukauden suhteen. Ei olis oikein pitemmällä tähtäimellä varaa siihen että KKB on pääroolissa sutimassa parhaissa maalipaikoissa. Niin hyvin kun illalla laitaa ravasikin, niin kaikella kunnioituksella maalinteko ei ole miehen bravuuri. Eikä oikein kenenkään muunkaan tällä hetkellä. Kai se on luotettava että Pyry ja/tai Gandhi pysyy kunnossa loppukauen. Tsöfrille voiskin sitten laittaa postimerkin perseeseen tai pistää vaikka Augen kouluun, kai siitä kakkosdivaritason topparin vielä sais.
Gandhi, Tsöfri ja Pyry ovat muuten tehneet yhteensä yhtä monta pelitilannemaalia kuin Penni. Vaikea uskoa, että kukaan noista saisi sellaista suonenvetoa loppukauelle, että maalinteko-ongelmaan saataisiin sisäinen ratkaisu. Toki Pyryn kohalla se ongelma on, ettei poika pysy yhtään kasassa.
|
|
|
|
|
Micky Lee
Paikalla
|
 |
Vastaus #2419 : 30.07.2022 klo 09:35:23 |
|
Missä pelaa FC Lahin paras pelaaja, Eemeli Virta, ens kauella?
Toivottavasti sais myös vähän parempia kavereita rinnalleen.
|
|
|
|
|
R08
Poissa
|
 |
Vastaus #2420 : 30.07.2022 klo 09:56:51 |
|
Mä en kyllä näe Virralle kuin jotain mattiklingamaista uraa. Jostain Hostikasta tai Jasse Tuomisesta näki aika nopeasti että tulevat ainakin saamaan mahiksen ulkomailla, Virrasta en vielä ole tälläistä oikein nähnyt. Ihan kiva kaikessa vähän jonkun mainitun Klingan tai vaikka Aleksi Paanasen tapaan.
|
|
|
|
|
Micky Lee
Paikalla
|
 |
Vastaus #2421 : 30.07.2022 klo 10:57:53 |
|
Mä en kyllä näe Virralle kuin jotain mattiklingamaista uraa.
Toi voi hyvinkin olla hyvä arvio. Toki hyvässä valmennuksessa ja hyvässä jengissä voisi kehitystä vielä tulla, mutta taitaa olla niin, että Suomen parhaimpiin seuroihin ei ole asiaa. Ja jossain noissa sijojen 3-6 jengeissä se ja sama missä pelaa ja onko lopulta ees eteenpäin menoa.
|
|
|
|
|
Bob Maali
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #2422 : 30.07.2022 klo 11:01:45 |
|
Näinhän se vähän on nähtävä Eemelin kanssa, kuten nollakasi sanoo. Talven aikana sai minusta aika lailla sitä mitä tarvitsi, eli piirun lisää jerkkua jalkoihin. Tonttiakin olis ollut ottaa joukkuetta reppuselkään, mutta ison kivireen vetäminen saanu pelillisesti lähinnä hieman taantumaan, eikä lyömään isosti läpi silleen että nyt sanottais vaikka että "ilman Eemeliä oltais putoamistaistossa".
Ja aika sama Zeqiriin. Väittäisin kyllä, että toi epäorganisoitu 4-2-2-2 jota yritettiin söi enemmän Zeqirin saumoja (vaikka oli tarkotettu siihen että just se sais paljon 1v1 -tilanteita) kuin Eemelin mahollisuuksia, vaikka vaikeaa toki olis ollu Virrankin tänä vuonna loistaa. Enemmän oltais silti kaivattu, ja toivottavasti ens kaudella saadaan. Hieno pelaaja.
|
|
|
|
|
Veritaksen Haamu
Poissa
|
 |
Vastaus #2423 : 30.07.2022 klo 11:02:54 |
|
En pöyristyisi, jos Eemeli pelaisi ens kaudella esim Raipen jengissä Nottajoella.
|
|
|
|
|
Kilhammer
Poissa
|
 |
Vastaus #2424 : 30.07.2022 klo 11:06:06 |
|
Virrasta puheen ollen, jerkkua nyt ainakin ja ehkä myös voittajamotivaatiota tms. Tosin fyysisyys ja henki kulkevat aina käsi kädessä. Eilen toisella jaksolla ja kohti pelin loppua Virrasta tultiin säännöllisesti keskikentällä ohi ja hän joutui hyppäämään vastustajan reppuselkään ja otti lopulta varoituksenkin. Ei riitä että on pallollisena jees, pitää myös jaksaa ja pystyä painimaan ysikymppisiä, jos tavoite on tähtistatuksessa. Tämä siis ihan positiivisesti rehtinä kritiikkinä nuoren pelaajan osalta.
|
|
|
|
|
|
|
|