FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
16.01.2026 klo 23:40:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 64 [65] 66 ... 103
 
Kirjoittaja Aihe: Ilves 2022  (Luettu 496226 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Sinäs

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, AS Roma


Vastaus #1600 : 13.08.2022 klo 15:42:31

Kaipa täytyy olla tyytyväinen jo ihan siihenkin, että jotenkin edes viimein reagoitiin. Ettei vaan tyytyväisenä hannailla alasarjassa "toivotaan, toivotaan" -hengessä. Patut toki hyvä hankinta tulevaisuutta ajatellen joka tapauksessa.
Monzan gorilla

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys


Vastaus #1601 : 13.08.2022 klo 17:56:11

Patut vaikuttaa ihan pelimieheltä. Toivottavasti miehellä ei ole sopimuksessa 30 päivän harkinta-aikaa.
kupru123

Poissa Poissa


Vastaus #1602 : 13.08.2022 klo 17:57:39

Anteeksi että kiroilen mutta voisiko sen valmentajan nyt heivatata vittuun ?
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #1603 : 13.08.2022 klo 18:02:07

Peli oli täyttä paskaa Hongan maaliin asti. Ihmeellistä alakerran peliä. Houkutellaan Guardiolan tyyliin prässiä lähelle ja sitten ei tekniikka riitä ja pallon menetys. Mitä ihmettä?

Rankkari ja punainen. Alivoimalla. Peli samaa paskaa edelleen.

Olisiko valmentajan vaihto?

Ihan erilainen fiilis kentällä kuin vaikka Lahtea, HJK:ta vastaan. Jotenkin halutonta ja sekavaa. Kuin ekat pelit talvitauon jälkeen.
GERP

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Musta Käsi


Vastaus #1604 : 13.08.2022 klo 18:05:49

Ihanaa Beach Partya kaikille :)
Sirkus Lakeus

Poissa Poissa


Vastaus #1605 : 13.08.2022 klo 18:16:55

Olisiko valmentajan vaihto?
Olisi ollut jo ajat sitten. Jo pelkästä persoonasta ei vaan välity sellaista voittavan valmentajan kuvaa. Kannattaisi kiinnittää Honkavaara ennen kuin on liian myöhäistä (saada hänet)
Naapel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #1606 : 13.08.2022 klo 18:31:53

Ihanaa Beach Partya kaikille :)
Tärkein kysymys lieneekin, onko Köpi kutsunut Poksan beach partyihin, koska jalkapallollisella puolella ei ole enää mitään tarjottavaa.
Bubi-huuhkaja

Poissa Poissa


Vastaus #1607 : 13.08.2022 klo 18:52:12

Olisi ollut jo ajat sitten. Jo pelkästä persoonasta ei vaan välity sellaista voittavan valmentajan kuvaa. Kannattaisi kiinnittää Honkavaara ennen kuin on liian myöhäistä (saada hänet)

Honsuko tässä sitten olisi oikea valinta? Olisiko Arifi-Patut hänen näköinen keskikentän keskusta?

Yläloppusarja taitaa olla nyt virallisesti karannut, ellei viimeisestä neljästä matsista (@MIFK, Haka, @KuPS, Inter) taiota yhtäkkiä maagisesti 10+ pistettä. Siellä on kuitenkin esimerkiksi Oululla 5 pisteen etumatkan lisäksi kalenterissa heittopussit Lahti ja HIFK.

Koronakausina unohdettuihin kauden päättäviin europleijareihin toki voisi vielä alaloppusarjan kärkipaikalta itsensä kammeta, mutta tuolloin pitäisi kolme yläloppusarjajoukkuetta kaataa yhteen putkeen peräjälkeen. Tällä hetkellä vaikuttaa aika kaukaiselta.
Naapel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #1608 : 13.08.2022 klo 18:59:36

Näin jälkeenpäin katsottuna on melkein valitettavaa, että Köpin väliaikaispesti meni niin hyvin kuin meni. Se viiden ottelun putki oli kuitenkin täysi poikkeus Köpin tähänastisella ajanjaksolla. Jos joku jaksaa kaivaa tilastot viime vuoden yläloppusarjasta lähtien, niin voittoprosentti tuskin on kovin korkea.

Toivottavasti Kallio oikeasti uskalletaan potkia pois, vaikka oikein mikään seurajohdon toiminnassa ei siihen viittaa. Honkavaara varmaan olisi se selkein valinta, jos ei uskalleta lähteä hakemaan ulkomailta.
amuji

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Maajoukkue, Ilves, SOHO SS, Arsenal


Vastaus #1609 : 13.08.2022 klo 19:00:50

Honsuko tässä sitten olisi oikea valinta? Olisiko Arifi-Patut hänen näköinen keskikentän keskusta?


Harvoin pakka on samantien uuden valmentajan näköinen. Mutta jo pelkkä pelisysteemi voisi auttaa tilanteeseen. Myös tehdäänkö reeneissä muuta kuin vedellään seinistä ja pelataan vastakkain? Näin suomen kautta tutkittuna.
sisuköpi

Poissa Poissa


Vastaus #1610 : 13.08.2022 klo 19:05:41

Olisi kiva tietää, onko seurajohdon/valmennusjohdon papereissa ylempi loppusarja jo luovutettu?

Tänään jopa avauksessa oli pelaajia, jotka eivät ole millään kelvanneet aiemmin kaudella, kuten Hasa ja Huuhtanen. Puoliajalta jopa Jukkola sai mahdollisuuden. Onko päätetty peluuttaa omia junnuja ja pelailla kausi loppuun? Luotetaan, että se riittää sarjapaikkaan.

Eikö muuten oikean laitapakin paikka olisi pitänyt täydentää kiireesti? Karmeaa katsella Siiraa ja Miettusta tuolla paikalla.

Toki tuo keskikentän täydennyskin oli pakollista. Huomion arvoista, että Vidjeskogin ja Katzin pudottua kokoonpanosta, on käyrä ollut lähes vapaapudotusta.

Patut väläytteli kyllä hyvää pelinäkemystä.

Mielenkiintoista myös seurata, kuinka pitkään seurajohto on valmis katselemaan tällaista peli-ilmettä. Enää ei olla voitottomien otteluiden putkessa vaan rökäletappioputkessa. Jonkinlainen neuvottomuus ja uskonpuute alkaa näkymään pelaajistossa. Onko rahat loppu vai miksi ei mitään tapahdu?
libertadores

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Huuhkajat


Vastaus #1611 : 13.08.2022 klo 19:05:54

Harhaista spekuloida jollain teoreettisilla saumoilla yläjatkosarjaan, kun joukkueen ilme on nähdyn kaltainen ja siirtoikkuna kiinni.
Sarjapaikan uusiminen loppukauden ainoa tavoite ja tuon ääneen toteaminen ja tosiasioiden tunnustaminen voi olla ns. viisauden alku, ettei asia tule shokkina silmille vasta räntäsateessa Kotkassa karsintamatsissa.
Monzan gorilla

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys


Vastaus #1612 : 13.08.2022 klo 19:09:24

Oletettavasti siellä ei ole ketään haarukoitu Köpin tilalle kuitenkaan, joten sarjapaikan säilymisen vuoksi voitaisiin mennä vaikka Joni Lehtosella kausi loppuun ja rauhassa kartoittaa uutta valmentajaa ensi kauden alkuun.
Bubi-huuhkaja

Poissa Poissa


Vastaus #1613 : 13.08.2022 klo 19:59:07

Tällä kaudella Köpin isoin saavutus tilastollisesti on ollut ehdottomasti oman pään tilkitseminen (Jallu 1,33 vs Köpi 0,63 päästettyä per peli), mutta sama koti- ja vieraspelien tulosten epätasapaino on rassannut kummankin valmentajan aikana. Jallu voitti Oulun vieraissa, Köpi Hakan, mutta muuten on ollut aika mollivoittoista tulosten osalta. Köpin viiden matsin putki runkosarjan loppuun sisälsi neljä kotimatsia ja yhtään joukkuetta kärkinelikosta ei kohdattu tuona aikana, joten otteluohjelmakin antoi mahdollisuuden supersuoritukseen, mutta toki se tulos pitää paikan tullen ottaa ja tämän Köpi teki siinä missä Jallu esimerkiksi kompuroi heinäkuussa SJK:ta vastaan kotona vaikka alla oli kolmen ottelun tappioton putki.

Tällaisin huomioin vajaa vuosi sitten ennen Köpin vakisopparia. Jallun numeroihin nyt ei enää tarvitse ottaa kantaa, mutta Köpin omiin tilastoihin peilaten tälle kaudelle päästettyjen maalien keskiarvo on nyt 1,72, kotona on hävitty neljä matsia putkeen ja helpotkaan vastustajat eivät enää rutiinilla kaadu (Ilves/2 ja HIFK) kuten viime kauden työsopimuksen tuoneessa voittoputkessa. Vieraista on saatu yksi kiintiövoitto kriisi-HIFK:sta.

Lainaus käyttäjältä: Bubi-huuhkaja
Mangalle silti myös isot pisteet pelin parantumisesta. Taisi Miettunenkin todeta jossain haastattelussa, että nyt uskalletaan puolustaa aggressiivisemmin ylöspäin kun tiedetään, että takalinjoilla on Manga viimeisenä lukkona voittamassa kaikki yksykköset.

Tätä kun peilaa tähän kesään, niin pistää kyllä miettimään, että mitä helvettiä tuon linjan pelaamisessa tapahtui talvella? Oppiko vastustajat vain pitkän pre-seasonin aikana videoita pläräämällä, että täysiä koppelopuujalkoja ovat nämä topparijärkäleet vai miten ässä-Mangakin hyytyi näin pahasti penkkiveikoksi heti jatkosopparin saatuaan?
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #1614 : 13.08.2022 klo 20:25:06

Eikö muuten oikean laitapakin paikka olisi pitänyt täydentää kiireesti? Karmeaa katsella Siiraa ja Miettusta tuolla paikalla.

Itse asiassa Siira pelasi ihan hyvän ottelun laitapakkina. Samoin topparina Vepsua vastaan :D Pelinäkemys ja tahtotila riittää näköjään hoitamaan tontin kuin tontin. Seuraavaksi penkiltä kärkeen 8)

Paljon kamalampaa jotain Otengia on katsoa laitapakkina neljän linjassa. Täysi hasardi…

- - -

Ihmettelen tässäkin Kallion näkemyksettömyyttä. Jos ainoa laitapakki tippuu pois, niin miksi ei heti VPS-pelin alkuun vaihdettu kolmen linjaan? Tuossa on kuitenkin pelaajia kuten Kyllönen, Jukkola ja Oteng jotka pystyvät suoriutumaan paljon paremmin wingbackin kuin laitapakin roolista.

VPS-pelin toisella puoliskolla sitten vaihdettiin, ja tänään heti alusta, mutta Kallio horisi otteluraportissa jotain matalasta blokista ja viiden linjasta, joka oli aika katastrofi. Miksi ei pelattu kunnollisilla wingbackeilla? Ei puolustus korjaannu laittamalla äijät näennäisesti makaamaan…
« Viimeksi muokattu: 13.08.2022 klo 20:32:37 kirjoittanut 13ergkamp »
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #1615 : 13.08.2022 klo 20:50:13

Itse asiassa Siira pelasi ihan hyvän ottelun laitapakkina.

Ihan hyvin? Laidalta tultiin usein heittämällä ja pari mahtavan keskityksen paikkaa hyökkäyspäässä sössi keskittämällä kuin joku 60v veteraani.

Lisäksi ei ollut usein järkevästi pelattavissa prässin aikana ja topparit joutui paniikkiin.

Ihan hyvin toki siinä mielessä ettei ottanut punaista.
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #1616 : 13.08.2022 klo 21:41:27

Ihan hyvin? Laidalta tultiin usein heittämällä ja pari mahtavan keskityksen paikkaa hyökkäyspäässä sössi keskittämällä kuin joku 60v veteraani.

Lisäksi ei ollut usein järkevästi pelattavissa prässin aikana ja topparit joutui paniikkiin.

Ihan hyvin toki siinä mielessä ettei ottanut punaista.

Jaa, sitten katsottiin eri peliä. Koitin oikein seurata ekalla puoliskolla kun oli niin hölmö idea laittaa se sinne ja pelasi katsomon puolella. Sijoittuminen järkevää enkä muista että oli viennissä. Ihan eri tasolla kuin vaikka Oteng alaspäin…
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #1617 : 13.08.2022 klo 21:45:23

Jaa, sitten katsottiin eri peliä. Koitin oikein seurata ekalla puoliskolla kun oli niin hölmö idea laittaa se sinne ja pelasi katsomon puolella. Sijoittuminen järkevää enkä muista että oli viennissä. Ihan eri tasolla kuin vaikka Oteng alaspäin…

Tai sitten voisit ottaa Siira-lasit pois päästä :)

Viennissä ei niinkään 1vs1, vaan puhkovilla syötöillä jäi jälkeen. Ja ne topparien avausongelmat oli osin Siirasta kiinni. Köpikin herraa yritti ohjeistaa.


Ja olihan se Hongan #15 kyllä nopea kaveri.
Juzzinho

Poissa Poissa


Vastaus #1618 : 13.08.2022 klo 22:10:30

Suurin ongelma näyttää olevan, ettei joukkue ole kykenevä pelaamaan valmentajan tahtomalla tavalla. Se taas on valmentajan huonoutta että yrittää saada joukkueen pelaamaan tavalla, johon se ei kykene.

Lopputuloksena haluton, hajuton ja mauton tusinaulkolaisia vilisevä lauma jota satunnaiskatsoja ei jaksa lähteä katsomaan.

Ilmoittaisivat mieluummin pelaavansa loppukauden omilla junnuilla niin olisi edes yksi syy palata katsomoon. Surkeaa tekemistä niin kentällä kuin sen ulkopuolella.
Limppu6

Poissa Poissa


Vastaus #1619 : 13.08.2022 klo 22:36:31

Tai sitten voisit ottaa Siira-lasit pois päästä :)

Viennissä ei niinkään 1vs1, vaan puhkovilla syötöillä jäi jälkeen. Ja ne topparien avausongelmat oli osin Siirasta kiinni. Köpikin herraa yritti ohjeistaa.


Ja olihan se Hongan #15 kyllä nopea kaveri.


Siira on Ilveksen nopeimpia pelaajia. Hitaan keskikentän ainoa nopea pelaaja.
Blaugranes

Poissa Poissa


Vastaus #1620 : 13.08.2022 klo 23:47:21

Toivottavasti Honkavaara on jo kiikarissa ja sopimus vähintään ensi vuodelle tehty. Puolestani saisi toki aloittaa vaikka heti, Kallion eväät syöty. Honsulla kuitenkin vahvat näytöt kotimaasta. Muita kotimaisia laadukkaita vaihtoehtoja ei taida oikein olla edes vapaana ja ulkkarit tuntuu Ilvekselle aika kaukaisilta vaihtoehdoilta.

Ipan kannattaa oli nopeasti liikkeellä. Tiedä vaikka KuPSin päävalmentajan paikka olisi loka- marraskuussa auki. Motherwell aloittaa kauden huonosti ja Valakari skotteihin. Ari Lahti houkuttelee pian Honkavaaran takaisin Kuopioon?

Uuteen Tammelaan olisi parempi päästä hiukan paremmista lähtökohdista jottei uuden stadionin valtava potentiaali valu hukkaan ja Honkavaara vaikuttaisi uskottavalta ehdokkaalta. Nyt trendi ei muutu niin ensi vuonna taistellaan jo putoamista vastaan. Divarista uudelle stadionille?

Varastotyöntekijä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #1621 : 13.08.2022 klo 23:51:47

Tai sitten voisit ottaa Siira-lasit pois päästä :)

Viennissä ei niinkään 1vs1, vaan puhkovilla syötöillä jäi jälkeen. Ja ne topparien avausongelmat oli osin Siirasta kiinni. Köpikin herraa yritti ohjeistaa.


Ja olihan se Hongan #15 kyllä nopea kaveri.


Ilman Siiran taistelutahtoa en luultavasti edes jaksaisi enää kävellä 50 metriä kotoa Ratinan stadionille. Tuure on koko hengettömän Ilveslauman suurin valonpilkahdus.
Härison

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #1622 : 14.08.2022 klo 00:16:34

Säälittää ja jokseenkin jopa vituttaa, että Pennasen kaltainen pelaaja menee teillä siellä Tampereella tällä hetkellä täysin hukkaan. Ja kannattajat, älkää ottako tätä vittuiluna, tämä ei suinkaan ole suunnattu teille. :(
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #1623 : 14.08.2022 klo 06:51:58

Wissihän tämän tiesi jo ennen kauden alkua, ettei tässä hyvin käy. Mitähän siitä voi päätellä...



Tässä vähän keskustelunavausta joistain pelin ongelmakohdista...

Prässipeli. Prässi on ollut aktiivista varsinkin monen ottelun alkupuolella, ja se on paikoin johtanut hyvään aktiiviseen hyökkäyspeliin. MUTTA. Prässin rytmitys on ollut paikoin todella puutteellista. Ylhäällä on juostu paljon turhaan ja yksin, tilanteissa jossa palloa on käytännössä mahdoton voittaa. Kallio Honka-pelin raportissa:

Uutinen
– Meillä on ollut pelisuunnitelma, jossa on pyritty prässäämään ylhäältä. Se on fyysisesti vaativaa. Nyt meillä oli toisenlainen lähtökohta, jossa pidetään oma paketti tiiviinä ja tehdään puolustustyö vaikka sitten matalassa blokissa. Koetimme löytää pelin sisältä hetkiä, joissa voi prässätä aggresiivisemmin.

Siis kun Ilveksellä on ollut merkittävänä tiedostettuna ongelmana, että pelaajat väsyvät eikä penkillä ole kunnollisia vaihtoehtoja, niin miksi 17 pelin ajan on käytetty pelisuunnitelmaa jossa pelaajia juoksutetaan puhki turhalla prässillä? Miksi vasta tässä kohtaa kautta "koitetaan löytää pelin sisältä hetkiä, joissa voi prässätä aggressiivisemmin"? Eikö prässin rytmitys ole ihan perusasioita joita ei aleta miettimään kesken kauden, varsinkin kun on hävitty kourallinen otteluja väsymykseen? Piti tästä kirjoittaa jo aiemmin mutta hyvä kun Kallio nyt itse otti tämän puheeksi :D

Lisäksi myös Honka-pelissä näki paljon turhaa, päämäärätöntä prässiä. Ja osin jopa haitallista, kun Honka piti palloa alhaalla ja yhtäkkiä päätettiin nostaa prässitasoa eli avata muotoa, kun oltiin alivoimalla...

Hyökkäyspään murtautumismallit. Tässähän on ollut paikoin jopa EOM Wissin aikoihin verrattuna, kun mennään paljon hyökkäysorientoituneemmalla pelisysteemillä. Mutta eritoten Larssonin tulon jälkeen on ärsyttänyt, kuinka vähän hänen potentiaalia pystytään hyödyntämään. Kuherruskuukausi kesti pari peliä ja nyt alkaa vaipua varjojen maille Pennasen ja Meriluodon seuraksi...

Uutinen
Sanotaanko näin, että Ilves osittain teki meille helpoks, rupes heittään korkeaa palloo siihen meidän tornien päähän, niin kyllä ne hoitaa tommoiset pallot.
(Marttinen)

Miksi keskitellään (aika päämäärättömästi), kun hyökkääjien vahvuudet ei yhäkään ole keskityksistä viimeistelyssä? Miksi avataan pitkää, kun niitä ei voiteta omille eikä kakkospalloihin ole mitään kunnollista ideaa? Okei, topparit ottaa Larssonin tiukasti mutta miksi ei edes yritetä pelata sille palloa väleihin, kun se selkeästi kaipaa sellaisia palloja? Miksi ei pidetä palloa maassa ja liikkeessä ja haeta niitä välejä, kun about kaikkien (Pennanen, Meriluoto, Larsson) vahvuudet olisivat siellä?

Puolustuksen organisointi. Paikoin jopa katastrofaalista. Osin materiaalipulaa, osin kyse pelisysteemistä eli hyökkäykseen painottaminen on rajallisella materiaalilla aina pois puolustuspelistä, mutta mikä selittää toppareiden taantumiset? Puuttuu johtajuutta, puuttuu kovuutta. Kommunikaatiossa puutteita, keskikentän tuessa epäselvyyttä... Maalivahtien niskaan tulee liikaa painetta, kun joutuvat päästämään "helppoja" maaleja heikon puolustuksen takana, ja muutama gamesaver per matsi ei riitäkään...

Voisiko olla niin, että hyökkäävä pelisysteemi tuo liian raadollisesti esiin puolustuksen heikkoudet? Toisaalta Kallio pyrki tietoisesti puolustamaan Honkaa vastaan matalassa blokissa, mutta se ei kyllä toiminut edes sinnepäin ainakaan tällä varoitusajalla... Onko ajatukset puolustuspelistä liian naiveja?
libertadores

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Huuhkajat


Vastaus #1624 : 14.08.2022 klo 08:21:51

Mikähän helvetti siinä Katzin ja etenkin Moussan toipumisessakin kestää?

Katz pelannu viimeks 4.7. (Edellinen voitto btw) ja Moussa 28.5. Kaks viikkoa sitten -Lahti -pelin ennakossa "Tämä peli tulee vielä liian aikasin heille".
No, mitään inahdustakaan aiheesta ei sen jälkeen kuulunu, kuten ei näistä vammoista alunperinkään.

Hienosti menee Hessut, ihan joka sektorilla!

 
Sivuja: 1 ... 64 [65] 66 ... 103
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa