haksu
Poissa
|
 |
Vastaus #600 : 02.04.2022 klo 09:24:24 |
|
Mitä olen lukenut eri kausiennakoita sekä kuunnellut Pallokerhoa, niin liikkeellä tuntuu olevan aika vahvasti kuvitelma siitä, että Ilves pelaisi ensi kaudella Tammelassa, mitä tuodaan vahvasti esiin yhtenä näkökulmana. Eikös se aikataulu kuitenkin edelleen ole valmistumisen osalta marraskuu 2023, eli pelaamaan kaudesta 2024 lähtien?
Harmillisesti en ehdi tänään katsomaan avausmatsia, mutta kieltämättä jännittää melko paljon. Joukkueen pitäisi olla vahvempi, kun ainoa merkittävä lähtijä oli Veteli (vrt. vuotta aiemmin Hila, Tomas, Lämmi, Naatti ja Jair). Laitapelaajien niukkuus sekä Kallion kyvykkyys hyökkäyspelin valmentamiseen mietityttävät, mutta positiivisen odottavaiset fiilikset.
|
|
|
|
|
Jämpti
Poissa
Suosikkijoukkue: Mansefutis
|
 |
Vastaus #601 : 02.04.2022 klo 09:35:08 |
|
Kummastihan sitä on saanut itsensä viritettyä taas toiveikkaaksi ennen kauden alkua. Vielä kertaakaan en ole voittanut KuPSia kannattavan kaverin kanssa lyötyä jokavuotista vetoa sarjasijoituksesta, mutta ehkä jo tänä vuonna kaveri tarjoaa illan 
|
|
|
|
|
Veritaksen Haamu
Poissa
|
 |
Vastaus #602 : 02.04.2022 klo 09:36:35 |
|
Kai Meriluoto! Under surveillance.
|
|
|
|
|
Jeyl
Paikalla
|
 |
Vastaus #603 : 02.04.2022 klo 11:12:48 |
|
Mitä olen lukenut eri kausiennakoita sekä kuunnellut Pallokerhoa, niin liikkeellä tuntuu olevan aika vahvasti kuvitelma siitä, että Ilves pelaisi ensi kaudella Tammelassa, mitä tuodaan vahvasti esiin yhtenä näkökulmana. Eikös se aikataulu kuitenkin edelleen ole valmistumisen osalta marraskuu 2023, eli pelaamaan kaudesta 2024 lähtien?
Harmillisesti en ehdi tänään katsomaan avausmatsia, mutta kieltämättä jännittää melko paljon. Joukkueen pitäisi olla vahvempi, kun ainoa merkittävä lähtijä oli Veteli (vrt. vuotta aiemmin Hila, Tomas, Lämmi, Naatti ja Jair). Laitapelaajien niukkuus sekä Kallion kyvykkyys hyökkäyspelin valmentamiseen mietityttävät, mutta positiivisen odottavaiset fiilikset.
Ilves ja tampere on puhunut kokoajan tuosta marraskuusta tms. Ilves pelaa siis Tammelassa ägä cupin lohkovaihetta :P muuten mennään Ratinassa.
|
|
|
|
|
Daigle#91
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #604 : 02.04.2022 klo 13:21:05 |
|
Kysymys tietäjille:
Onko Leo Kyllönen pelannut junnuissa laitapakkia, kun omat mielikuvat on että olisi ollut enemmänkin keskikentällä keskustan pelaaja?
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #605 : 02.04.2022 klo 17:07:08 |
|
Kysymys tietäjille:
Onko Leo Kyllönen pelannut junnuissa laitapakkia, kun omat mielikuvat on että olisi ollut enemmänkin keskikentällä keskustan pelaaja?
Ei ole pelannut. Keskikentän keskustassa pääasiallisesti. Tämä siis ainakin 11vs11 vaiheessa.
|
|
|
|
|
carius
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Melody, Ilves, TamU, Kiisto
|
 |
Vastaus #606 : 02.04.2022 klo 18:32:32 |
|
Ei ole pelannut. Keskikentän keskustassa pääasiallisesti. Tämä siis ainakin 11vs11 vaiheessa.
Topparia, keskikenttää ja välillä kärkeä pelannut.
|
|
|
|
|
Maccarone
Poissa
|
 |
Vastaus #607 : 02.04.2022 klo 20:27:56 |
|
Tulipa katseltua peliä tänään ja aikalailla sekavan talven jatkoa. Vähän vaikea olla jollain lailla innostunut tämän kauden porukasta. Pennanen luksuspelaaja, muuten aikalailla määrää mutta laatu jää piippuun. Tuo Jörni on kyllä uskomaton, että miten voidaan tosissaan pitää mukana? Ensimmäisen kerran kun näin talvella niin luulin että junnuvalmentaja Ana Kuusisto kirmasi kentälle.
|
|
|
|
|
Limppu6
Poissa
|
 |
Vastaus #608 : 02.04.2022 klo 21:26:25 |
|
Tän kauden mestaruus on kahdeksas sija. Tolla porukalla ei korkeammalla olla. Taistellaan Vepsun, Hifkin, Mifkin ja Oulun kanssa putoamista vastaan. En tiedä mitä se Kallio on tehnyt, mutta ei se ainakaan kentällä näy. Hyökkäyspelissä ei ole mitään järkeä ja puolustus vuotaa kuin seula. Ei jatkoon onkohan se SJK:n valmentaja vielä vapaana. Miettunen ja Katz ovat liian heikkoja toppareiksi. Mangan rinnalle täytyisi saada kunnollinen toppari. Arifi on liian hidas ja Jäntin taso ei vaan riitä. Jörni tuntuu vaan kasvavan koko ajan ja tarkoitan ihan fyysisesti enkä puhu pituudesta.
Lakki kouraan ja kysymään millä ehdoilla Laine suostuu tulemaan takaisin. Samalla voi kysyä hakasta toppariakin.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #609 : 02.04.2022 klo 21:31:18 |
|
Lakki kouraan ja kysymään millä ehdoilla Laine suostuu tulemaan takaisin. Samalla voi kysyä hakasta toppariakin. .. ja miksei Gbe:tä myös. Mutta miksi ne sieltä tulisivat  Olipa Ollilalta sikamainen potku Gben tukijalkaan, kun hävisi olkapää olkapäätä vasten. Toivottavasti ei käynyt pahemmin 
|
|
|
|
|
FR
Poissa
Suosikkijoukkue: Tamperelainen jalkapallo, brittiasenne
|
 |
Vastaus #610 : 03.04.2022 klo 07:16:36 |
|
Joo, ei tuo kauhean hyvältä nyt näytä. Jos jotain 'positiivista' haluaa etsiä niin omiin meni 'vain' kaksi.
Saapa nähdä milloin isoimmat nimet alkavat turhautua saamattomuuteen, sekavuuteen ja tappioihin. Ja sehän vain sekottaa pakkaa entisestään.
No, voihan se olla että työhaalarit + oikeat työohjeet löytyvät ja tehdas alkaa tuottamaan.
|
|
|
|
|
laitakoira
Poissa
|
 |
Vastaus #611 : 03.04.2022 klo 08:57:14 |
|
https://ilvesedustus.fi/2371720/4-4-2 on ollut keltavihreiden totuttu pelaajaryhmitys. Tänään kuitenkin avauksessa oli kolme topparia.
– Kävimme viikolla keskusteluja pelaajien kanssa, ja yhteisesti olimme tyytyväisiä ja luottavaisia valittuun linjaan. Pelasimme talven liigacupissa hetken samankaltaisella kolmen alakerralla. Silloin se käänsi pelin meidän eduksi. Kentälle haettiin nytkin selkeät taisteluparit.
– En laita tappiota kokonaan peliryhmityksen piikkiin, mutta varmaan sillä osamerkityksensä oli. Jos jälkiviisaana saisi valita uusiksi, niin joutuisi miettimään pitkään, Kallio pyörittelee. Tuntuu vähän, että siellä on väärä mies puikoissa...
|
|
|
|
|
Naapel
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #612 : 03.04.2022 klo 09:35:07 |
|
Paljon on vakuuteltu, että peli näyttää erilaiselta sitten kun siirrytään ulkokentille ja sarjakausi alkaa, mutta vähemmän yllättäen niin ei käynytkään. Ja tuskin tuo toppareiden määrä ratkaiseva asia oli, samanlaisia virheitä on tehty koko talvi myös neljän linjalla. Miettuselta ja Katzilta todella epävarmaa pelaamista, aivan liikaa harhasyöttöjä ja myös puolustussuuntaan melkein koko ajan perässä. Kun Mangalla ei ole paras päivä, eikä ole korjaamassa kaikkea, niin näkyy väistämättä tulostaululla. Kun myös kapean puolustuksen uhkakuvat meinaavat realisoitua jo ensimmäisen ottelun jälkeen, kun Ollila ja Miettunen joutuivat jättämään kentän loukkaantumisten takia, niin saa nähdä mitä tästä tulee.
Jorn näytti myös vielä hitaammalta kuin talvikaudella, joten vähän pahalta näyttää, ettei kuntokuuri ole tuottanut tulosta.
|
|
|
|
|
Jortsukka
Paikalla
|
 |
Vastaus #613 : 03.04.2022 klo 09:42:36 |
|
Täällä joku puhui että Ilveksen tämän kauden joukkueelle ei parempaan pysty kuin säilymisestä kamppailemaan. Kuitenkin materiaali on mielestäni viime kautta parempi. Toki Veteli lähti, mutta Pennanen lähtökohtaisesti saman tason kaveri/parempi ja viime kaudella ei ollut Tucon tasoista kärkeä Ilveksellä. Päälle vielä esim. Yusif, niin selvästi parempi tämän vuoden materiaali kuin viime vuoden. Lähtijät kun muuten lähinnä rotaatiomiehiä tai muuten hutihankintoja. Eli kyllä nyt punnitaan valmennuksen taso ja taito versus aiemmat kaudet ja Wissin valmennus.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.04.2022 klo 09:45:50 kirjoittanut Jortsukka »
|
|
|
|
|
sisuköpi
Poissa
|
 |
Vastaus #614 : 03.04.2022 klo 10:42:17 |
|
Moni muukin asia, kuin ryhmityksen harjoittelemattomuus mietityttää eilisen jälkeen. Miten boksiin pääsi keskeltä useamman kerran ja vielä boksissa ehti ja pysty riplaileen? Topparit laskivat Leislahden syliin? Keskikentän pohja ei tukenut?
Useamman kerran syöttöjä ei tulla keskialueella vastaan ja Haka pääsi riistoihin ja vaarallisiin vastahyökkäyksiin.
Pelattiin wingbackeilla, mutta ei käytetty heitä etenkään ekalla jaksolla. Muutenkin melko paljon pelattiin taas pitkää palloa Tucolle.
Joukkueessa on Pennasen tasoinen pallollinen osaaja, mutta hänelle asti ei palloa saada (pelasi melko ylhäällä eilen).
Tiedettiin, että Haka pelaa linjan yli Zarokostakselle nopeita (miksi häntä vastaan juoksee Miettusen ja Arifin kaltaisia pikamenijöitä. Ollilan painellessa hyökkäyksen kärkenä?
Keskikenttä hävittiin 10-0. Laine-Sihvonen vs Arifi-Jäntti. Keskikentällä jonkun pitäisi juostakin(riittävän nopeasti) ja tehdä likaista työtä. Jäntin vahvuudet keskikentällä, vaikkei siellä ole paljoa päässyt pelaamaankaan, jää edelleen hämärän peittoon. En myöskään oikein ymmärrä Ilveksen ratkaisuun panostaa Laineen sijasta Arifiin.
Mikä oli positiivista. Tucon pelimoraali. Antoi useamman kerran hyvin takaprässiä ja otti noita pitkiä palloja aivan eri tasoisesti alas kuin kukaan muu ennen hänen hankintaa. Prässäsikö kukaan muu laisinkaan? Ei jäänyt mieleen.
Leislahti torjui loistavasti ja pelasti suuremmalta ryöpytykseltä.
|
|
|
|
|
Ben
Paikalla
|
 |
Vastaus #615 : 03.04.2022 klo 15:52:30 |
|
Olihan tuo nyt melkoista paskaa. Tekisi mieli yhden ottelun perusteella tuomita joukkue taistelemaan sarjapaikasta.
Positiivista oli, että viime kauden valjusta kokokeltaisesta peliasusta on luovuttu ja vihreät housut palautettu. Muuta posia vaikea löytää pelistä. Tai no Leislahti oli tosiaan hyvä. Ansaittu tappio.
|
|
|
|
|
|
|
Jänkhäkoira
Poissa
Suosikkijoukkue: Tatu Miettunen
|
 |
Vastaus #617 : 03.04.2022 klo 20:32:36 |
|
En oikein tiedä ketä palvelee nämä tämän hetken varakentät. Jos liiga ajattelee imagoaan (mitä ei ole) niin olisi parempi pelata kotijoukkueen kaupungissa jossain tekonurmella missä on vaan tilaa. Se on aivan sama onko siellä verkkoaidan takana 200 henkeä seisomassa ja kurkkimassa kun esim. Interin kotipelissä Valkeakoskella 100 katsojaa.
Ilves nyt varmaan saa koskille liikkeelle jonkin verran ennemmän sakkia. Silti Kauppi olisi ollut ihan OK vaihtoehto näin fanin silmin.
|
|
|
|
|
Juzzinho
Poissa
|
 |
Vastaus #618 : 03.04.2022 klo 20:58:52 |
|
Onkohan Tehtiksellä joku varaus vai miksi ihmeessä ottelu pelataan lauantaina klo 19? Kiekkovälierä (Ilveksen mahdollinen kotiottelu) lienee lauantaina klo 17 joten tuo aika on nyt surkein mahdollinen.
Ilves-henkiset olisivat voineet lähteä vaikka "perhepeli"-teemalla Valkeakoskelle klo 13 alkavaan peliin mutta että seitsemältä, kesken kiekkopelin? Miksei muutenkin vaikka Kauppiin ihmisten aikaan? Turha kiekkoa nöyristellä mutta kyllä nyt joku järki näissä pitää olla. Jos vaihtoehtoa ei ollut, sitten asian ymmärtää mutta tietäen Ilves-jalkapallon historian, arvaan tämän olleen vain ajattelematon päätös. Max. 250 katsojaa ja kiva alku kotiotteluiden muodossa. Not.
|
|
|
|
|
Naapel
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #619 : 03.04.2022 klo 21:08:39 |
|
Inter - AC Oulu klo 15 Tehtiksellä, minkä takia alkamisaika. En sitten tiedä, olisiko joku toinen päivä ollut mahdollinen.
|
|
|
|
|
Limppu6
Poissa
|
 |
Vastaus #620 : 03.04.2022 klo 22:42:39 |
|
Toinen päivä olisi ilman muuta parempi. Ihan älytön on pelata samaan aikaa jääkiekko Ilveksen kanssa. Olisi täytynyt varata ennen Interiä aika, niin olisi voinut pelin aloittaa klo 13 ja kaikki halukkaat näkevät jalkapallon ja jääkiekon. Tai sitten siirtää toiseen päivään pelin.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #621 : 03.04.2022 klo 22:56:33 |
|
Toinen päivä olisi ilman muuta parempi. Ihan älytön on pelata samaan aikaa jääkiekko Ilveksen kanssa. Olisi täytynyt varata ennen Interiä aika, niin olisi voinut pelin aloittaa klo 13 ja kaikki halukkaat näkevät jalkapallon ja jääkiekon. Tai sitten siirtää toiseen päivään pelin. Onko sulla jotain sisäpiirin tietoa milloin Ilves tulee pelaamaan jos pääsee välieriin 
|
|
|
|
|
Limppu6
Poissa
|
 |
Vastaus #622 : 03.04.2022 klo 22:59:11 |
|
Täällä joku puhui että Ilveksen tämän kauden joukkueelle ei parempaan pysty kuin säilymisestä kamppailemaan. Kuitenkin materiaali on mielestäni viime kautta parempi. Toki Veteli lähti, mutta Pennanen lähtökohtaisesti saman tason kaveri/parempi ja viime kaudella ei ollut Tucon tasoista kärkeä Ilveksellä. Päälle vielä esim. Yusif, niin selvästi parempi tämän vuoden materiaali kuin viime vuoden. Lähtijät kun muuten lähinnä rotaatiomiehiä tai muuten hutihankintoja. Eli kyllä nyt punnitaan valmennuksen taso ja taito versus aiemmat kaudet ja Wissin valmennus.
Juu parempi on materiaali. Toki viimme kaudella osan kautta oli Vertainen ja Mömmö hyökkäyksessä tuomassa tehoja ja pisteitä. Taas parin kauden takaiselle Ilvekselle jäädään materiaalissa paljon. Silloin oli Skyttää, Tomasia ja Jairia. Kummallakin kaudella sijoituttiin viidenneksi. Viimme kaudella se oli nappisuoritus joukkueelta ja ei ollut lähelläkään neljäs sija. Kaksi kautta sitten se oli pettymys ja oltiin lähellä neljättä sijaa (europaikka), jos kausi olisi jatkunut loppuun, niin Ilves olisi mennyt Honkan ohi neljänneksi. Tällä kaudella Honka, Haka ja Oulu on selvästi kovempia ja tekevät Ilveksen yläloppusarjaan pääsemisestä hankalaa. Honkaa ja Hakaa ollaan selvästi jäljessä tällä hetkellä. Tuntuu ettei kukaan Ilveksen nuorista pelaajista ole kehittynyt yhtään (paitsi Bushara). En tiedä missä on vika. Johtuuko Wissin lähdöstä vai Joni Lehtosen kakkosesta poistumisesta. Samaan aikaan Laine on mennyt heittämällä Arifin, Jäntin ja kaikkien muidenkin saman ikäisten Ilveksen pelaajien ohi. Vähän huolestuttavalta vaikuttaa toivottavasti kurssi kääntyy pelin suhteen ja pelaajat kehittyvät.
|
|
|
|
|
Limppu6
Poissa
|
 |
Vastaus #623 : 03.04.2022 klo 23:01:06 |
|
Onko sulla jotain sisäpiirin tietoa milloin Ilves tulee pelaamaan jos pääsee välieriin  Ei, mutta melko varma olen launtaista ja ko 17 ajasta. Esim se klo 13 tai 14 olisi varma aika millä vältettäisiin päällekäisyydet.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #624 : 04.04.2022 klo 06:25:27 |
|
Ei, mutta melko varma olen launtaista ja ko 17 ajasta. Esim se klo 13 tai 14 olisi varma aika millä vältettäisiin päällekäisyydet. Hankala tuosta on saada hyvää. Jos ajatellaan että klo 17 pelataan Nokiahallissa (mikä on taas paljon vähemmän todennäköistä jos Kookoo jatkaa…) niin aika harva viitsii vetää kahden pelin päivän noin tiukoilla siirtymillä. Lisäksi jos tuolla alkaa toinen peli klo 15 niin klo 13 ei olla aloittamassa mitään. Sunnuntaille siirto olisi ollut hyvä ratkaisu.
|
|
|
|
|
|
|
|