13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #450 : 28.12.2025 klo 00:51:36 |
|
Suolen/virtsarakon toiminta Mikkelin seudulla versus jalkapalloaiheinen kirjallisuus/calcio siciliano. Kumpi voittaa? Nämä on näitä elämää suurempia kysymyksiä.
|
|
|
|
|
Hugh
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #451 : 28.12.2025 klo 01:11:34 |
|
Suolen/virtsarakon toiminta Mikkelin seudulla versus jalkapalloaiheinen kirjallisuus/calcio siciliano. Kumpi voittaa?
 Eiköhän Tapsan menestyksessä ole paljolti mukana myös elämäntyöpalkintoa suomalaisen jalkapallokulttuurin saralla. Kokoelmansa kun lienee suht ainutlaatuinen. Edit. Heppatiitti toki myös mainio kandidaatti voittajaksi, eipä siinä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.12.2025 klo 01:53:05 kirjoittanut Hugh »
|
|
|
|
|
Buffy la Cazavampiros
Poissa
|
 |
Vastaus #452 : 28.12.2025 klo 01:26:46 |
|
Tämä. Ketju suorastaan lainehtii spermasta keskinäisen suihinottamisen jäljiltä.
Olen havaitsevinani mustankippeyttä.
|
|
|
|
|
Gustaf Björneborg
Poissa
|
 |
Vastaus #453 : 28.12.2025 klo 11:29:42 |
|
Kuka muistaa viime vuoden voittajan, minkä porukan äänillä hän tittelin sai ja millainen hänen panostuksensa jalkapallokeskusteluihin oli?
|
|
|
|
|
Deathfromabove83
Poissa
Suosikkijoukkue: I support Beth!
|
 |
Vastaus #454 : 28.12.2025 klo 11:32:04 |
|
Olen havaitsevinani mustankippeyttä.
Tämä olisi totta jos Balla olisi osallistunut näihin keskusteluihin tänä vuonna.
|
|
|
|
|
Jair Bolsoaarnio
Poissa
Suosikkijoukkue: Vous ne me prendrez jamais vivant
|
 |
Vastaus #455 : 28.12.2025 klo 11:38:24 |
|
Tämä olisi totta jos Balla olisi osallistunut näihin keskusteluihin tänä vuonna.
Tai madepilkkeihin.
|
|
|
|
|
Buffy la Cazavampiros
Poissa
|
 |
Vastaus #456 : 28.12.2025 klo 11:46:18 |
|
Tämä olisi totta jos Balla olisi osallistunut näihin keskusteluihin tänä vuonna.
Freudilla olisi varmaan jotain sanottavaa tästä Ballan kaltaisen moderaattorin jatkuvasta seksualisoimisesta...
|
|
|
|
|
Jair Bolsoaarnio
Poissa
Suosikkijoukkue: Vous ne me prendrez jamais vivant
|
 |
Vastaus #457 : 28.12.2025 klo 12:14:18 |
|
Freudilla olisi varmaan jotain sanottavaa tästä Ballan kaltaisen moderaattorin jatkuvasta seksualisoimisesta...
Se on kyllä totta, että jos jotain naispuolista forumistia seksualisoitaisiin kuten Ballaa, syylliset bannattaisiin aika nopeasti.
|
|
|
|
|
Deathfromabove83
Poissa
Suosikkijoukkue: I support Beth!
|
 |
Vastaus #458 : 28.12.2025 klo 12:16:05 |
|
Joskus sikari on vain sikari.
|
|
|
|
|
zlatanin nuttura
Poissa
Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=fE3tc9-OWA0
|
 |
Vastaus #459 : 28.12.2025 klo 12:17:15 |
|
Jos Balla olisi naispuolinen, tämä pukeutuisi nahkaan ja ruoskaan ja kaikki seksualisointi olisi simppausta
|
|
|
|
|
Virallinen
Poissa
|
 |
Vastaus #460 : 28.12.2025 klo 12:23:33 |
|
Freudilla olisi varmaan jotain sanottavaa tästä Ballan kaltaisen moderaattorin jatkuvasta seksualisoimisesta...
Myönnän, Balla on minun ja tietääkseni ainakin kahdeksan muun foorumistin äiti.
|
|
|
|
|
Ilkivalta Taikuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Kallion soijapojat
|
 |
Vastaus #461 : 28.12.2025 klo 14:25:07 |
|
Tämä. Ketju suorastaan lainehtii spermasta keskinäisen suihinottamisen jäljiltä.
Uu! Herätti mielenkiinnon. Ainiin, mutta enhän mä saa edes äänestää 
|
|
|
|
|
Roger no more
Poissa
|
 |
Vastaus #462 : 29.12.2025 klo 21:24:13 |
|
UEFA-mafia vei äänestyslappuni, mutta epävirallinen ykkössija LKK:lle. Minussa on meitä monta, sanoi eräs runoilija kauan sitten, ja tämä ajatelma sopii kyseiseen kandidaattiin. Parhaimmillaan inspiroivan moniulotteinen kirjoittaja.
|
|
|
|
|
Julkea bulbul
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU (JJK)
|
 |
Vastaus #463 : 30.12.2025 klo 11:02:47 |
|
barbarianilla ykkösessä melko oleellinen kirjoitusvirhe. 
|
|
|
|
|
barbarian
Poissa
|
 |
Vastaus #464 : 30.12.2025 klo 16:19:55 |
|
barbarianilla ykkösessä melko oleellinen kirjoitusvirhe.  No sehän ei käy päinsä, korjattu! Kiitos huomiosta.
|
|
|
|
|
Julkea bulbul
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU (JJK)
|
 |
Vastaus #465 : 31.12.2025 klo 00:02:54 |
|
Aika kausiluonteistahan tämä omalta osaltani tänä vuonnakin oli, ja hiljaisesta loppuvuodesta kertonee parhaiten se, että viime vuoden kampanjapäällikköni unohti antaa paitsi äänen niin myös minkäännäköisen maininnan Koitin jo pyytää anteeksi! Laitalinkki unohtui hassusti listoilta, mutta ehkä vuosi oli kuitenkin vähän hiljaisempi. Älä nyt hyvä mies ainakaan vähennä (taas) kirjoittelua tästä!
barbarianinkin voi lisätä hämmentävän monennetta kertaa pitkään listaan nimimerkeistä, jotka aina jotenkin listoiltaan unohtaa, mutta joita ilman tämä palsta ei olisi niin suuri ilo.
|
|
|
|
|
Hugh
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #466 : 31.12.2025 klo 01:11:36 |
|
Laitalinkin äänestysviesti oli taas tuttuun tapaan pitkä, perusteellinen ja mukavaa luettavaa, mutta myös aavistuksen arvoituksellinen, kun siellä kunniamainintojen seassa on joku pilviveikko, jollaista foorumilla ei näytä rekisteröityneiden joukossa olevankaan.
|
|
|
|
|
Laitalinkki
Poissa
|
 |
Vastaus #467 : 31.12.2025 klo 02:13:51 |
|
Koitin jo pyytää anteeksi!
Noteerasin kyllä. Ihan kostoksi otin teikäläisen kärkikolmikon liepeille. Olisin voinut laittaa pronssipallillekin, mutta sen verran kova kampanjapäällikkö olet, että päätin ihan suosituksesi johdosta jakaa kahdeksan pojoa Jormalle  En mielestäni erityisen herkkähipiäinen ole, mutta ehkä sittenkin juuri sen verran herkkä, että yritän unohduksesi ansiosta kirjoittaa ensi vuonna tätä vuotta enemmän (challenge for the kunniamaininta). Tai sitten satsaan kaikki paukut marras-joulukuulle. Laitalinkin äänestysviesti oli taas tuttuun tapaan pitkä, perusteellinen ja mukavaa luettavaa, mutta myös aavistuksen arvoituksellinen, kun siellä kunniamainintojen seassa on joku pilviveikko, jollaista foorumilla ei näytä rekisteröityneiden joukossa olevankaan.
Haa! Olen varma, että jos kyseessä olisi ollut ääni eikä kunniamaininta, olisi High jo rekisteröitynyt foorumille. No, nyt on typo korjattu. Kunnia sille, kenelle se kuuluu  Tuntuuko muuten muistakin siltä, että kisa on tänä vuonna poikkeuksellisen tasainen ja hajontaa äänissä melkoisesti? Selailin äänestysviestejä läpi, ja sellaista joiltain vuosilta tuttua muutaman nimimerkin jatkuvaa toistumista todella monien rivien kärkisijoilla ei nyt tunnu olevan.
|
|
|
|
|
ihimine
Poissa
|
 |
Vastaus #468 : 31.12.2025 klo 07:44:08 |
|
barbarian kirjoitti äänestysviestissään Ray Oldenburgin "kolmannesta paikasta". Jostain suomalaisesta artikkelista luin tällaisen pätkän... Kirjassaan The Great Good Place Oldenburg määrittelee ensimmäisen paikan kodiksi ja toisen työpaikaksi.
Kolmas paikka on jotain muuta kuin nämä kaksi edellistä, se on yhteisöllinen, vapaaehtoisuuteen perustuva, aktiivista osallistumista mahdollistava tila. Oldenburgin mukaan kolmannen paikan ominaisuuksiin kuuluvat, että siellä oleminen on vapaaehtoista, se on tasa-arvoinen eikä statuksella ei ole merkitystä. Leikkisä ja iloinen keskustelu on tärkeää. Sinne täytyy päästä helposti ja sen täytyy olla lämmin, kutsuva ja kotoisa, toinen koti, ”home away from home”. Siellä täytyy olla vakituisia kävijöitä, jotka määrittelevät paikan tyyliä ja tunnelmaa.
... ja olen samoilla linjoilla barbarianin kanssa kyllä siitä, että foorumi edustaa minullekin tällaista paikkaa. Ensi vuonna voin sitten muistaa äänestää siltä pohjalta, että ketkä parhaiten luovat tällaista hyvää kolmannen paikan tunnelmaa.
|
|
|
|
|
Laitalinkki
Poissa
|
 |
Vastaus #469 : 31.12.2025 klo 08:23:46 |
|
Voisin melkeinpä uudenvuodenlupauksena yrittää ensi vuonna hoitaa äänestämisen äänestysikkunan alku-, enkä loppupäässä, sillä onhan jokainen annettu ääni ja kunniamaininta myös vaalityötä ja vaikuttamista. Plastic paddyn äänisaalis on jäämässä melkein hävettävän pieneksi, ja jos hän ensi vuonna - MM-kisavuonna ja talviolympialaisvuonna - ahkeroi vähänkään samaan malliin, niin todellakin toivon sijoittuvan vuoden päästä ainakin lähelle palkintopallisijoja. Toki tiedostan, että pärjääminen näissä karkeloissa taitaa edellyttää näkyvää ja aktiivista osallistumista ennen kaikkea Huuhkajien osioon tai vähintäänkin suomalaiset maailmalla-osioon tai yleiseen keskusteluun (jossa toki muu urheilu hallussa jo onkin).
|
|
|
|
|
Anseli
Poissa
|
 |
Vastaus #470 : 31.12.2025 klo 08:30:31 |
|
Apua, pitää muistaa äänestää. Hyvin arvonnaksi menee järjestys, notepadille olen jo vähän luonnostellut listaa, mutta kaikki ei ikävä kyllä mahdu mukaan.  Löytyy henkilöt yleiseltä ja seuraamistani jalkapallokeskusteluista. <3
|
|
|
|
|
Hugh
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #471 : 31.12.2025 klo 10:39:37 |
|
typo korjattu
 I'm Getting High. En tässä tapauksessa usko sattumaan, vaan jokin, vähintään alitajuinen, vihjailu lienee alkuperäiseen viestiin piiloutunut. Millainen, vietän loppuvuoden sitä pohtien. ... Tuo Oldenburgin kolmas paikka ihan hyvä vertaus forkalle kyllä. Välillä itsekin pyrin pitämään forkkataukoja, koska täällä kuluu liikaa aikaa, jonka voisi käyttää johonkin muka "hyödyllisempään", mutta aina tähän tilaan palaa hyvinkin nopeasti takaisin.
|
|
|
|
|
laitinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Altavastaajien Palloseura
|
 |
Vastaus #472 : 31.12.2025 klo 11:02:09 |
|
Voisin melkeinpä uudenvuodenlupauksena yrittää ensi vuonna hoitaa äänestämisen äänestysikkunan alku-, enkä loppupäässä, sillä onhan jokainen annettu ääni ja kunniamaininta myös vaalityötä ja vaikuttamista. Plastic paddyn äänisaalis on jäämässä melkein hävettävän pieneksi, ja jos hän ensi vuonna - MM-kisavuonna ja talviolympialaisvuonna - ahkeroi vähänkään samaan malliin, niin todellakin toivon sijoittuvan vuoden päästä ainakin lähelle palkintopallisijoja.
Muistin plastic paddyn vasta, kun olin jo lapun pusertanut kasaan. Olympiavuonna yritän muistaa. Tosi kattavasti pysyy kärryillä hänen koosteistaan. Parempi kuin Yle tai Maikkari jne.
|
|
|
|
|
Jalkapalloviikko
Poissa
|
 |
Vastaus #473 : 31.12.2025 klo 12:00:33 |
|
Tuloslähetyksestä sen verran lisätietoa, että tällä hetkellä se uhkaa menevän myöhäisillan lähetykseksi (~23:30). Neuvottelut prime timestä (~21:00) ovat vielä kesken.
|
|
|
|
|
kolpakkopaita
Poissa
|
 |
Vastaus #474 : 31.12.2025 klo 12:05:26 |
|
Ei sillä että tässä ääniä kerjäisin, mutta nimimerkille Jäyhä Jököttäjä tiedoksi, että sekä minun että kokistuopin nimimerkit kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella  Kiitän joka tapauksessa.
|
|
|
|
|
|
|
|