Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #75 : 29.05.2007 klo 13:43:58 |
|
Millä Klose sieltä Bremenistä tulisi? Vaikka mies alkaisi kiukuttelemaan pohjoisessa, niin vaikea silti uskoa, että Allofs päästäisi Miroa yhtään mihinkään Saksassa tänä kesänä. Makaay voi toki lähteä, mutta kun Pizarro ei jää, niin epäilen.
Tästä oli aika mielenkiintoista tekstiä muistaakseni Kickerissä. Kyse oli siitä, että Bremen antaa vähän kahdenlaista tietoa ulos. Virallisesti ilmoitetaan, ettei Miro lähde mihinkään, mutta tosiasiassa kyse on siitä, että nimenomaan Miro haluaa lähteä vasta vuoden kuluttua ilmaiseksi huikean allekirjoituspalkkion kuitaten. - Mitähän kaikkea on asiasta keskusteltu. Tulee melkoisen kallis vuosi Bremenille, kun 10-15 miljoonaa katoaa arvosta, ja palkka juoksee. Hyvälläkin tahdilla liigamaalin hinnaksi tulee pyöreä miljoona. Eikä sovi unohtaa sitä, että SportBildin mukaan Miron viesti siinä kuuluisassa Hannoverin tapaamisessa oli yksiselitteinen: Ensi kauden jälkeen pelaan Barcelonassa. edit: äH, NYT MENI SPEKULAATIOT OFF TOPIC, ANTEEKSI.
|
|
|
|
|
BVB
Poissa
Suosikkijoukkue: Borussia Dortmund, Suomen maajoukkue
|
 |
Vastaus #76 : 29.05.2007 klo 14:17:23 |
|
Millä Klose sieltä Bremenistä tulisi? Vaikka mies alkaisi kiukuttelemaan pohjoisessa, niin vaikea silti uskoa, että Allofs päästäisi Miroa yhtään mihinkään Saksassa tänä kesänä. Makaay voi toki lähteä, mutta kun Pizarro ei jää, niin epäilen.
Pidän itsekin todennäköisempänä vaihtoehtona sitä, ettei Klose tule tänä kesänä vielä, mutta en silti sulkisi tuota vaihtoehtoa pois vielä. Klosen kohdalla on kuitenkin ollut aika voimakkaita huhuja useista eri lähteistä, senkin jälkeen kun Toni kauppa jo käytännössä oli varmistunut. Kesän aikana varmasti viisastumme tämän suhteen. Hollantilaisten mukapelimiesten räikeä suosiminen on lakattava ja käytettävä mieluummin parempia pelaajia, jotka vielä onneksi sattuvat olemaan kotimaisia ja joissakin tapauksissa jopa omia kasvatteja.
Jotenkin vaikea uskoa, että Hitzfeldiltä puuttuisi noin täydellisesti näkemys, että hän peluuttaisi Hollantilaisia ilman pelillisiä perusteita. - Bayernin johtajat ovat itse puhuneet paikallisuuden puolesta, hermot eivät vain nyt kestä linjan vetämiseen johdonmukaisesti.
En tiedä paikallisuudesta, mutta Saksalaisuutta joukkueessa on minusta aika paljon, suhteessa siihen mitä nykypäivänä muualla Euroopan huippujoukkueissa. - Bayern otti joskus vuosituhannen vaihteessa Berkant Göktanin kentälle cliiga-matsissa ja pelasi vasta silloin ensimmäistä kertaa neljällä ei saku-passin miehellä europelissä. Sen jälkeen ollaan kansainvälistytty rutkasti, mutta kilpailukyky ei ole parantunut. Perinteisen osaamisen tilalle ei ole tullut uutta osaamista. Parhaat hankitut ulkolaiset ovat olleet Makaayta lukuunottamatta muiden maahantuomia. (Elber, Lucio, Ze Roberto, Pizarro, ...)
Tuo kai kertoo eniten Bayernin ulkomaanscouttauksen tasosta, kuin mistään muustaOlisihan Bayernilla ollut mahdollisuus mm. Kakan tasoisten pelimiesten hankintaan, suorastaan puoli-ilmaiseksi, mutta sen sijaan on tehty muita valintoja. - Monet ulkolaiset ovat bayernissa(kin) nauttineet erityissuojelua, mikä tuntuisi nykyisessä kriisitilanteessa vain korostuvan. Uli on esim. jatkuvasti ampunut Schweinia todella kovilla, vaikka kyse on ollut vain yhdestä monista alisuorittajista. vrt esim. Salihämyn, Demicheliksen ja Sagnollin kohteluun. Keskuspakeista nyt puhumattakaan. Nytkin näyttää siltä, että vasemmalle laidalle ollaan palkkaamassa suoranaista Schweinin korvaajaa, vaikka se suurin ongelma eli luokan puute on näkynyt ihan muualla. Jopa Lahmin väitettiin olevan "ehdonalaisessa".
Minusta kaikkien pelaajien tulisi tajuta olevansa koko ajan "ehdonalaisessa", jos suoritukset eivät ole hyviä ja joku muu pystyy parempaan, niin silloinhan on selvää, että parempi pelaa. Huippujoukkueessa tulee olla aitoa kilpailua, jokaiselle pelipaikalle. Selväähän se on, että Lahmin kausi oli odotuksiin nähden aikatavalla umpisurkea. Osasyynä saattavat olla MM-kisat, mutta ensi kauden osalta tämän ei pitäisi enää mikään tekosyy. Schweinin kohdalta kova kritiikki saattaa myös juontaa juurensa onnistuneiden MM-kisojen jälkeen järjettömiksi kasvaneiden odotusten täydellisestä pettämisestä. Salihamidzicilta ja Demicheliseltä, ei varmaan kukaan odottanut samanlaista ja heidän huonot pelinsä eivät sitä kautta olleet yhtä suuri pettymys. Eikä sovi unohtaa sitä, että SportBildin mukaan Miron viesti siinä kuuluisassa Hannoverin tapaamisessa oli yksiselitteinen: Ensi kauden jälkeen pelaan Barcelonassa.
Tuostakin on tullut monenlaista tietoa, monen uudemman lähteen mukaan Miro on myös lämmennyt aikatavalla Bayernin flirttailuille, mutta aika tuon näyttää.
|
|
|
|
|
Jörg
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln
|
 |
Vastaus #77 : 29.05.2007 klo 14:45:35 |
|
Stefan Wessels lähtee Kölnistä. Kylläpä taas tulee jänskä kausi, kun miestä tulee ja menee. Tosin tänkautinen materiaali oli vähän mitä oli... Özat hyvä, McKennasta ja Antarista en tiedä ja kovasti toivon että Mondragon on maineensa veroinen (eikä 35 nyt paha ikä veskalle vielä ole). edit. Niin ja Haas lähti jo St. Galleniin SWEITSIIN 29.05.2007, 09:51
Köln: Cabanas wohl vorm Abschied Wessels kann gehen
Am Kölner Geißbockheim geben sich namhafte Neuzugänge dieser Tage die Klinke in die Hand. Wie angekündigt wurden die Transfers von Innenverteidiger Kevin McKenna (27, Cottbus) und Außenverteidiger Ümit Özat (30, Fenerbahce) perfekt gemacht. McKenna kommt für die fixe Ablöse von 500000 Euro und erhielt einen Vertrag bis 2011. Der ablösefreie Özat hat bis 2010 unterschrieben. Stefan Wessels
Auch die Verpflichtung von Torhüter Farid Mondragon (35, Galatasaray) ist praktisch perfekt. Der Kolumbianer wird diese Woche zu Medizincheck und Unterschrift (bis 2009) erwartet.
Die Personalie Mondragon sorgt derweil für internen Ärger: Stefan Wessels (28), der kürzlich sein auslaufendes Arbeitspapier bis 2009 verlängerte, war vor der Unterschrift von Trainer Christoph Daum (53) zugesichert worden, als Nummer 1 in die neue Saison zu gehen. Die Zusage nahm Daum nun wieder zurück, Wessels machte seinem Ärger in verschiedenen Kölner Medien Luft. Eine Aktion, für die FC-Manager Michael Meier (57) "Verständnis" aufbringt. Konsequenz: Wenn Wessels den Verein verlassen will, würden ihm keine Steine in den Weg gelegt. "Er hat den Vertrag schließlich unter anderen Voraussetzungen unterschrieben." Doch Meier stellt auch klar: "Nach Wessels Leistungen in den letzten Wochen mussten wir das Interesse des Klubs in den Vordergrund stellen. Die Leistungen waren nicht so, dass wir bedenkenlos in die Zukunft schauen konnten." Eine nachvollziehbare Einschätzung. Dass Stammplatz-Versprechen im Profisport generell unsinnig sind, hätten Daum wie Wessels freilich vorher wissen können. Thomas Kessler (21) übrigens traut Daum die Rolle als Nummer 2 hinter Mondragon bedenkenlos zu.
Weiter offen bleibt der Fall André Mijatovic (27). Mit dem Fürther und Berater Damir Josic wurden zwar die Eckdaten einer Verpflichtung geklärt, "aber das", so Meier, "ist auch mit anderen Vereinen geschehen". Bei Ricardo Cabanas (28), der eine Ausstiegsklausel besitzt, stehen die Zeichen auf Abschied. Meier: "Er hat uns klipp und klar gesagt, dass er in einem Klub gesetzt sein muss, um an der EURO 2008 teilzunehmen. Wir können ihm das nicht garantieren." Cabanas Schweizer Landsmann Bernt Haas (29) hat Köln trotz laufenden Vertrags verlassen, bis 2010 beim FC St. Gallen angeheuert.www.kicker.de
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.05.2007 klo 14:47:47 kirjoittanut Jörg »
|
|
|
|
|
Dieter Bohlen
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!
|
 |
Vastaus #78 : 29.05.2007 klo 15:32:18 |
|
Manuel Friedrich nach LeverkusenMainzin kotisivut ilmoittavat nyt virallisesti maajoukkuepelaaja (  ) Manuel Friedrichin siirtyvän seurasta Bayer Leverkuseniin. Siirtokorvauksesta sovittiin oltavan hiljaa molempien osapuolten toimesta. Siitä ei ylipäänsä sen kummempia arvailujakaan ole esiintynyt, joten tiedä sitä, kuinka paljon Pillendreherit ovat lopulta maksaneet. Friedrichin sopimus tulee olemaan kolmevuotinen. e: Suora linkitys uutiseen ei toimi, mutta etusivulta löytää heti.
|
|
|
|
|
Dieter Bohlen
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!
|
 |
Vastaus #79 : 29.05.2007 klo 16:15:17 |
|
Inamoto kommtEintracht Frankfurt tehnyt ensimmäisen pelaajakauppansa poimimalla vapaana heiluneen Junichi Inamoton. Nintendomiesten maajoukkuepelaaja ei saanut jatkopahvia entiseen seuraansa Galatasarayhin, joten pisniskaupunkilaiset hakivat seurassa jo olevalle maanmies Naohiro Takaharalle uuden pelikaverin pleikkarituokioille.
|
|
|
|
|
|
|
zimnaja voina
Poissa
|
 |
Vastaus #81 : 30.05.2007 klo 14:49:02 |
|
Oho, kova hankinta. Mites Makaay?
|
|
|
|
|
De Souza
Poissa
|
 |
Vastaus #82 : 30.05.2007 klo 14:52:48 |
|
Oho, kova hankinta. Mites Makaay?
Minun puolestani joutaa penkille. Itse lähtisin Toni-Podolski kaksikolla liikkeelle. Makaay taitaa jäädä kuitenkin seuraan, jos ja kun sekä Pizarro että Santa Cruz ulostetaan...
|
|
|
|
|
Dieter Bohlen
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!
|
 |
Vastaus #83 : 30.05.2007 klo 14:59:53 |
|
Itse veikkaan avauskokoonpanon kärkipariksi Luca Tonia ja Rheuma Kayta, vaikka De Souzan tavoin pistäisin hollantilaisen penkille ja aloittaisin Poldilla.
Tonin siirtosumman lisäksi on huomioitava se, että Bayern maksaa makaroonille reilut €10M vuodessa ennen veroja, jotka syövät puolet tuosta summasta. Eli halvasta miehestä ei ole kyse.
|
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #84 : 30.05.2007 klo 15:07:42 |
|
Ainakin foorumilla koko kauden haukuttu Makaay iski kuitenkin tälläkin kaudella varsin kovat tehot, pelkästään Bundesliigassa 16 maalia ja viisi syöttöä. Eiköhän tuo siitä ensi kaudella kohene, jos joukkue ympärilläkin muodostuu vähän eri tasoiseksi kuin menneellä kaudella. Tosin hollantilaisen dissailuhan taitaa johtuakin lähinnä tästä hellyttävän kollektiivisesta Podolskin paapomisesta.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #85 : 30.05.2007 klo 15:20:20 |
|
Eki:n Poldi-näppylöitä en vaivaudu kommentoimaan. Jos ei kykene näkemään luokkaa, niin ei sitten.
Roy on kova pelimies, tekee huonollakin kaudella ihan hyvän maalimäärän. Ensi kautta ajatellen on vain hivenen kysymysmerkki siinä, kuinka hyvin mies sopii yhteen Tonin kanssa. Tonia olen nähnyt niin kovin vähän, mutta mualimalta juttuja lukiessa on tuntunut, että epäilyt yhteensopivuudesta ovat perusteltuja. Toivottavasti ainakin Bayernin pelityyli muuttuu. Päättyneellä kaudellahan pitkä pallo lähti heti keskiviivan lähestyessä kohti Royta, mitä ennen vanhaan sanottiin roiskimiseksi.
Viimeiset uutiset kertovat, ettei Bayern olekaan enää perinteisen pelintekijän perässä, liekö sitten siirtomarkkinoiden tarjonnan realiteetti nöyryyttänyt, vai mikä. Samaan hengenvetoon Killer-Kalle ahdisteli Schweinia ja Poldia ryhdistäytymään. - Killer-Kallen ihmisjohtamistaidoille yläkanttiin menevä arvosana 4-.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #86 : 30.05.2007 klo 20:41:43 |
|
Kaiserslauternissa ollaan ilmeisesti tyytyväisiä harjoitettuun pelaajapolitiikkaan, ja linja jatkuu. Uudet pelaajat ovat Hannoverissa 9 kertaa vaihdosta sisään hypännyt 20-vuotias Erik Jenrisek sekä Tromsöstä tuleva 27 vuotias kanadalainen Patrice Bernier. Kumpikin on käsittääkseni hyökkääviä keskikenttäpelaajia, Jenrisek Kickerin listalla jopa hyökkääjä. Bernierille löytyi Fussballdatenista kaksi maaottelua vuodelta 2004, joten ilmeisesti kyse ei ole ihan suoranaisesta Owen Hargreaves kopiosta tai alkuperäisestä. Kaikki tulevat onnellisiksi uskossaan, mutta kaikki eivät nouse bundesliigaan. Jenrisekiä en käy ivaamaan, toivottavasti scoutit ovat tehneet hyvää työtä, ja kyse on todellisesta talentista. Mieheltä löytyy yksi note matsista, jossa pelasi koko toisen puolikkaan. - 6.
|
|
|
|
|
Dieter Bohlen
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!
|
 |
Vastaus #87 : 30.05.2007 klo 21:05:37 |
|
Hyvältä näyttää Lauternin meno. Hajnalin lähdön myötä Hiirilahden Akia voisi vaikka kokeilla pelintekijänä. Machon taakse voisi vielä ostaa jonkun albaaniveskarin, jotta Fromlowitz ei vaan vahingossakaan pääsisi kentälle  . * * * * Magath: Chefcoach und SportdirektorNyt se on sitten virallisesti vahvistettu, eli Felix Magathista tulee itsevaltias Wolfsburgiin. Quälix saa hoidettavakseen kaiken urheilutoimeen liittyvän, aina valmentamisesta pelaajien hankkimiseen ja junioripuolen pyörittämiseen. Eli vastuuta tulee, rahaa palaa ja Wolfsburg tempoilee minne sattuu. Ehkä se nyt asettuu vähitellen, mutta olisi mielenkiintoista tietää jo tässä vaiheessa, millä aikavälillä ja mitä kansanautossa aiotaan saavuttaa.
|
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #88 : 30.05.2007 klo 21:24:28 |
|
Callitin "kuuluisalle" fussballdaten scouttaukselle  Jendrisekistä en tiedä mutta kyllähän tuo Patrice Bernier vaikuttaa ihan hyvältä hankinnalta varsinkin kun taisi olla vielä ilmainenkin. Tromsön ja koko Tippeligaenin parhaita pelaajia ja kokemusta UEFA-cupistakin. Kaikella kunnioituksella mutta tuskin se Kakkosbundesliigan taso niin hirmuisesti Norjaa kovempi on, etteikö tummahipiäinen kanukki voisi pärjätäkin. Itse sain norjalaissivustoilta sellaisen käsityksen, että olisi enemmänkin molempiin suuntiin pelaava keskikenttämies kuin mikään puhdas hyökkäävä tyyppi. Tulikos Lauterniin koutsiksi Kjetil Rekdal vai muistelenko ihan omiani? Kaikkitietävä wikipedia kertoo Bernieristä näin eli varmaan tuo juoksukunto on ainakin kunnossa ja osaa tehdä pallollakin vähän enemmän kuin perusturska eli ei välttämättä ihan hirmuisesti kuitenkaan. As an almost complete midfielder, he is very aggressive, has good technique, a fine passing foot, heavy shot and an amazing running capacity. He has delivered the best stamina test result in the history of Tromsø Idrettslag, surpassing even former Tromsø player Morten Gamst Pedersen... tuskin se ainakaan Hiirilahtea huonompi voi olla. ---------- Heitäpäs Callit pari nuorta saksalaislahjakkuutta, joille liigaseurojen tai kakkosen kärkiporukoiden kannattaisi sinun mielestäsi antaa peliaikaa?
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #89 : 31.05.2007 klo 07:23:21 |
|
Eki menossa jo vähän asiattomuuksiinkin... :  Callitin "kuuluisalle" fussballdaten scouttaukselle  Kyse ei ole scouttauksesta, vaan siitä että tarkistan vähän taustoja datenista ja transferista. Kaikella kunnioituksella mutta tuskin se Kakkosbundesliigan taso niin hirmuisesti Norjaa kovempi on, etteikö tummahipiäinen kanukki voisi pärjätäkin. ...
... tuskin se ainakaan Hiirilahtea huonompi voi olla. Ekillä tuntuu olevan vaikeuksia ymmärtää mitä olen ajanut takaa, vai mistä näissä heitoissa on kyse? Oma kantani on se, ettei Lauternin viime vuoden kevään jälkeen tekemä yllättävä suunnanmuutos pelaajapolitiikassa ole vienyt jengiä vähääkään eteenpäin. Itse en ole tästä mitenkään yllättynyt, kun pelaajien lähtösatamat ovat olleet mitä ovat olleet. Vastaavasti omasta tallista löytyi porukka, joka oli pelannut ykkösessä varsin hyvän kevään. Heitäpäs Callit pari nuorta saksalaislahjakkuutta, joille liigaseurojen tai kakkosen kärkiporukoiden kannattaisi sinun mielestäsi antaa peliaikaa? Niinkö, että voisit sitten ensimmäisen vastatuulen viheltäessä pilkata flopiksi? Nuorten kanssa on kaikissa lajeissa niin, että osa riittää loppuun asti, ja osa jää matkalle. Taas pyydän katsomaan kokonaisuutta ja huomaamaan, että hyvin monet jengit liigassa ja zweitessa ovat tehneet järkevää politiikkaa satsaamalla paikallisiin nuoriin. Erityisesti tämä näkyi kuluneella kaudella, kun kärkisijat menivät Stuttgartille ja Schalkelle, Karlsruhelle ja Rostockille. Toki muulakin tavalla voi menestyä, nostan hattua Cottbusin touhuille, mutta tämä Ekiä hiertävä Lauternin moittiminen perustuu siihen, ettei Lauternissa ollut mitään syytä lähteä valitulle linjalle.
|
|
|
|
|
Jörg
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln
|
 |
Vastaus #90 : 31.05.2007 klo 10:57:41 |
|
Mondragon vahvasti tulossa Kölniin, varmistunee lähipäivinä. Ei kait seuran virallisilla sivuilla muuten tätä uutista julkaistaisi. Vahvistanee, auktoriteetti lisääntyy puolustuksessa ja Alpay ja Faryd huutelevat turkiksi komentoja toisilleen. Gespräche mit Mondragon
Der FC hat am Mittwoch gute Gespräche mit Faryd Mondragon geführt. Mondragon hat seine Bereitschaft erklärt, zum 1. FC Köln zu wechseln. Der kolumbianische Torhüter absolvierte bereits eine sportmedizinische Untersuchung in Köln und ist am Abend zurück nach Istanbul geflogen, um dort seine Vertragsauflösung mit Galatasaray zu klären. www.fckoeln.de
|
|
|
|
|
shots
Paikalla
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #91 : 31.05.2007 klo 11:45:47 |
|
HSV on kiinnostunut ostamaan AIK:n liberialaisen Dulee Johnsonin. Hinnassa ollaan vielä aika kaukana toisistaan (AIK: 50 milj.kr - HSV 33 milj.kr)
|
|
|
|
|
Jörg
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln
|
 |
Vastaus #92 : 01.06.2007 klo 16:05:37 |
|
www.kicker.de kertoo, että Pizarro lähtee Chelseaan. Voi Roman minkä teit, haaskaat rahojasi.
|
|
|
|
|
Balla
Poissa
|
 |
Vastaus #93 : 01.06.2007 klo 16:31:44 |
|
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #94 : 01.06.2007 klo 16:41:38 |
|
Lippu puolitankoon  ei hirveästi nosta juhlahumua. Ballan saunakavereita 
|
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #95 : 01.06.2007 klo 17:09:35 |
|
Taas Chelski kuppaa Bayernia, viimeksi vietiin Ballack ja joukkue romahti pois Mestareiden liigasta. Nyt lähti Pizarro joten pääsekohän joukkue enää edes EUFA-cuppiin? 
|
|
|
|
|
100%
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #96 : 01.06.2007 klo 17:11:11 |
|
Ei vittu, Pizarro Chelseaan. 
|
|
|
|
|
De Souza
Poissa
|
 |
Vastaus #97 : 01.06.2007 klo 17:24:35 |
|
Rattijuopolle menestystä Lontooseen  ! Harmi, kun ei tullut siirtokorvausta...
|
|
|
|
|
Dieter Bohlen
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!
|
 |
Vastaus #98 : 01.06.2007 klo 17:32:56 |
|
Ei saatana! Huutonaurua!  Pizarro Chelskiin, eipä olisi uskonut kauden alussa. Mitäköhän helvettiä siellä Lontoossa on tapahtunut? 
|
|
|
|
|
Balla
Poissa
|
 |
Vastaus #99 : 01.06.2007 klo 19:08:44 |
|
Fürth vahvistaa hyökkäystään itävaltalaistolppa Stefan Maierhoferilla joka siirtyy tusinajengi-Koblenzista. Mielestäni hyvä siirto, mikäli Stefan vielä tosissaan haluaa kotikisoihin.
|
|
|
|
|
|
|
|