FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
04.08.2025 klo 09:52:23 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Äänestys
Kysymys: Miten uskot ottelussa käyvän?
KuPS voittaa - 109 (41.9%)
Tasapeli - 52 (20%)
HJK voittaa - 99 (38.1%)
Äänestäjiä yhteensä: 259

Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 29
 
Kirjoittaja Aihe: KuPS - HJK su 29.5. klo 16.00 @ Väre Areena | El Lassikko  (Luettu 41836 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Ruttukorva

Poissa Poissa


Vastaus #50 : 27.05.2022 klo 13:05:35

Vaan on se liikuttavaa, miten Chief jaksaa huolehtia Kupsin rahataloudesta...
Lahdella on ehkä Suomen kaikkien aikojen kallein luottamustehtävä, koska ei se kai Palloliiton johtoon olisi päässyt ilman Kups-panostustaan.
Olisiko nyt syy-seuraus-suhteet kääntyneet jo toisinpäin: Niin pitkään kuin Lahti on Palloliitossa, se ei oikein voi lopettaa Kupsin rahoittamista.
Toivomme pitkää Palloliitto-uraa.
Kausari

Paikalla Paikalla


Vastaus #51 : 27.05.2022 klo 13:12:20

0-3 ja seuraava potilas. Kupsilla liian kovat paineet, sillä ainoastaan voitto kelpaa.
äftsicä

Poissa Poissa


Vastaus #52 : 27.05.2022 klo 13:14:05

Onhan tämä varmaankin todennäköistä, mutta ei missään nimessä varmaa. Roope on selvästi kunnossa ja tuo väsymättömällä prässipelillään sekä nopeudellaan Klubin hyökkäykseen ihan uuden vaihteen. Olisi aika koskelamainen veto heittää avaukseen Roope-Serrarens-parivaljakko, ja sitten joskus 55-60 minuutin kohdalla vaikkapa Bojan-Terho-Hostikka ratkaisemaan matsi väsynyttä puolustusta vastaan.

Tämä varmasti olisi se optimitilanne mutta Roope on sen verran arvokas europeleissä, että tuskin pienintäkään riskiä otetaan paluun kanssa. Pidempi tauko tulossa tietysti joten voihan Roope hyvässä lykyssä avatakin.

Perpan ja Marticin muuten pitää tässä koitoksessa osoittaa, miksi heidät on tähän joukkueeseen hankittu. Ensimmäistä kertaa Klubi ei ole suosikki peliin lähdettäessä.
Chief

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #53 : 27.05.2022 klo 13:22:33

Onhan se lupin materiaali nimivahva jos pappaosastolla vaan jalka vielä nousee, mutta on sitä kovempiakin joukkueita kaadettu. Tasapelissäkin etu säilyy Kuopiossa, joten ei tästä kannata suurempia paineita ottaa.

Juuri toisinpäin. Kyllä se nimenomaan KuPSin on tämä voitettava. Muuten kääntyy väistämättä Klubille tämä kausi ennen pitkää.

Jännä nähdä, uskaltaako Simo pelata ekaa kertaa Klubia vastaan (KuPS koutsina, SJK:lla uskalsi), vai ollaanko taas perse pystyssä. Toivottavasti Simo rohkaistuu, niin voidaan nähdä hyvä peli.
« Viimeksi muokattu: 27.05.2022 klo 13:34:01 kirjoittanut Chief »
Rusnak89

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vähempään emme tyydy!


Vastaus #54 : 27.05.2022 klo 13:35:17

3 0 päättyy, en näe mitään syytä miksi hjk voittaisi.
kunq

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: :keskari:


Vastaus #55 : 27.05.2022 klo 13:39:52

Viime kaudella Kuopion tuhlaajapoikaa vastaan nähtiin tuloksellisesti sen verran säälittävää suorittamista, että mielelläänhän sitä todistaisi paluuta normaaliin jo sunnuntaina. Luottoa tähän ei vielä alkukauden perusteella ole, sillä Tim viimeistelee väärässä jengissä. Murilo lienee tupla-/triplamerkattu laidallaan ja näin ollen maaleja on mahdollista saada maalinedustaflipperin tai onnekkaiden kimmokkeiden avulla, ellei Cassun ketsuppipullo ole viimein auennut kunnolla klubiderbyssä saadun onnistumisen myötä.

14' Väyrynen 1-0
62' Tomas Punainen
87' Serrarens 1-1

FT 1-1
xG 0,58-1,79
TK OK+
SerGo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #56 : 27.05.2022 klo 13:41:52

Tämä varmasti olisi se optimitilanne mutta Roope on sen verran arvokas europeleissä, että tuskin pienintäkään riskiä otetaan paluun kanssa. Pidempi tauko tulossa tietysti joten voihan Roope hyvässä lykyssä avatakin.

Perpan ja Marticin muuten pitää tässä koitoksessa osoittaa, miksi heidät on tähän joukkueeseen hankittu. Ensimmäistä kertaa Klubi ei ole suosikki peliin lähdettäessä.

Jaksoihan Roope jo tiistaina 45 minuuttia ihan hyvin, ja siitä sunnuntaihin on aika lailla täydelliset neljä lepopäivää. Eli jos Koskela vain näkee Roopen peluuttamisen tuovan Klubille jotain pelillistä etua, niin eiköhän tuo vähintään jonkun 20-30 minuuttia pelaa. Se on toki sitten kokonaan toinen kysymys, kannattaako peli aloittaa Roopella vai päästää tämä tilanteen niin vaatiessa kehiin jossain 60-70 peliminuutilla. Jos itse olisin päätöksiä tekemässä, niin saattaisin nimenomaan avata Roopella ja tuoda Radulovicin ratkaisemaan peli toisella puolikkaalla, koska Roopesta on kuitenkin hyötyä joukkueelle myös silloin kun oman joukkueen hyökkäys ei ole juuri käynnissä.

Mitä sitten Perpaan ja Marticiin tulee, niin jälkimmäisen mahdollinen avauspaikka kertoo paljon siitä, lähteekö Koskela peliin estämään KuPS:n voittoa vai voittamaan peliä itse. Jotain Malmöä vastaan Marticin paikka olisi ehdottomasti avauksessa, mutta KuPS on vähän siinä ja siinä, koska onhan Klubi kuitenkin materiaaliltaan selvästi kovempi, ja vieraissakin ihan minimissään tasaveroinen joukkue. Itse menisin keskikentällä Perpa; Jair-Atom/Boujellab, mutta saa nyt nähdä mitä Toni tästä tuumii.
Chief

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #57 : 27.05.2022 klo 13:52:54

jos Atom kentällä, niin mielellään laidalle tai kympiksi. Ei kasiksi…
hexaa74

Poissa Poissa


Vastaus #58 : 27.05.2022 klo 14:05:54

Tulee paska peli joka ei ikinä tule ylittämään edes vähästäkään uutis kynnystä!!0-0 0-1 tai 1-1 kummallakin pussi parkissa HO HOI JAA!!!Jää eka peli nyt katsomatta 5 vuoteen!!
hexaa74

Poissa Poissa


Vastaus #59 : 27.05.2022 klo 14:09:06

En näe mitään syytä miksi kuppu voittaisi Klubin. Ja näin.
Ei nää kukaan muukaan nyhjäävät väsyneen 0-0 tai 0-1 mutta varmaan 1-1
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #60 : 27.05.2022 klo 14:09:09

Miksi otsikossa lukee ”el lassikko” tai ”ei lassikko”, kun tämä voisi olla ihan vaan ”lassikko”
Härison

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #61 : 27.05.2022 klo 15:35:35

Miksi otsikossa lukee ”el lassikko”

Koska se on El Lassikko.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #62 : 27.05.2022 klo 16:05:00

Koska se on El Lassikko.

Kuulostaa teennäiseltä (ja mieshuoraukseen pohjautuvalta)
« Viimeksi muokattu: 27.05.2022 klo 16:14:22 kirjoittanut Pelle-Wermanni »
alamummo

Poissa Poissa


Vastaus #63 : 27.05.2022 klo 16:15:47

Koska se on El Lassikko.

Siis mitä vittua!? Kenen mukaan!? :D
Zequiero

Paikalla Paikalla


Vastaus #64 : 27.05.2022 klo 16:18:50

Koska se on El Lassikko.

Kyllä, El tulee ruotsinkielestä jota myös siellä hesaloissa puhutaan.
muumi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa


Vastaus #65 : 27.05.2022 klo 16:31:06

Toisen osapuolen innostus ei tee pelistä vielä klassikkoa. Toivottavasti kuopiolaiset jatkaa tsemppaamistaan sen verta monta vuotta, että tästä sellainen vielä saadaan.
Kärsä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jorma Vullin kuoleva made


Vastaus #66 : 27.05.2022 klo 16:38:07

Koska se on El Lassikko.

Savoni on vähän ruosteessa, mutta eikö tämä El kääntyisi näppärästi vaikka No kah, Lassikko
Chief

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #67 : 27.05.2022 klo 16:41:06

Klubi ei pelaa missää vitun lassikoissa, vaikka ottelu savolaisille sitä olisikin.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #68 : 27.05.2022 klo 16:47:31

Klubi ei pelaa missää vitun lassikoissa, vaikka ottelu savolaisille sitä olisikin.

Tämä ratkaisi, että ainakin ainekset on Lassikon syntyyn :D
Kiinanmuuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #69 : 27.05.2022 klo 16:49:30

On vain yksi Klassikko ja se pelattiin viime sunnuntaina
Eemeli Rummukainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #70 : 27.05.2022 klo 16:52:50

On vain yksi Klassikko ja se pelattiin viime sunnuntaina

No, tämä onkin El Lassikko. Pientä tarkkuutta.

Mutta olisi hyvä jos tämä peliketju säästyisi Savo-Stati - ketjun tasoisesta vuodatuksesta.
Switek

Poissa Poissa


Vastaus #71 : 27.05.2022 klo 16:54:05

Niin tämä nyt on klassikko samalla tapaa, kun jossain Valjussa on joka toinen viikonloppu joku "supersunnuntai" tai Bayern - Dortmund on klassikko. Eli "klassikko" status perustuu siihen, että kyseessä on urheilullisesti sarjan kärkiottelu. Eikä ottelulla sinällään mitään kentän ulkopuolista tai futiskulttuurista rivalriteettia juuri ole. Ehkä jotain yleistä Savo vs Stadi nokittelua lukuunottamatta.
Toki tässä nyt sitä perinteistä kärkipeliasetelmaakaan juuri ole, kun historiallisestihan KuPS ei ole ollut edes Klubin ykkösvastustaja Savossa (onko edes Kuopiossa).

Tuleva moderni klassikko.
« Viimeksi muokattu: 27.05.2022 klo 16:57:27 kirjoittanut Switek »
agsu

Poissa Poissa


Vastaus #72 : 27.05.2022 klo 17:00:01

Mutta olisi hyvä jos tämä peliketju säästyisi Savo-Stati - ketjun tasoisesta vuodatuksesta.

Tämä toive ei tule kyllä ikinä toteutumaan :)
Kausari

Paikalla Paikalla


Vastaus #73 : 27.05.2022 klo 17:01:04

Länsi-Leningrad vs Helsinki. Metsäläiset vs Helsinki. Puoliryssät vs Helsinki. Jne... Ei tuo ainakaan ole mikään lassikko tai klassikko tai oikeastaan mitään muutakaan. Itä-Länsi parhaimmillaan.
ARG

Poissa Poissa


Vastaus #74 : 27.05.2022 klo 17:05:21

Tuleekoha tsadilaiset taas pipot päässä polttelee tekonurmea ja näyttämään sormimerkkejä kun eivät suustaan saa ulos aikaiseksi mitään mistä saisi selkoa tai mikä olisi järkevää. Pitäisi rakentaa samanlainen kanahäkki mitä Legia Warsovan faneille oli niin voisi extralippuna myydä sirkushuvia niille jotka haluavat nähdä apinoita roikkumassa kaltereissa.

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 29
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa