Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #350 : 20.07.2022 klo 14:44:58 |
|
Chelsea expect to agree a fee with Sevilla for Jules Kounde today for around €60 million, including add ons. Sevilla want a deal wrapped up by Thursday latest when they travel to Portugal. Kounde very open to #CFC move and expects to know his next club by end of week.
Barcelona have been told by Monchi they must make a move or walk away, & that any offer must be a straight-cash deal. If both clubs agree a fee with Sevilla it will naturally all come down to Kounde. But right now Chelsea are closing in and it remains to be seen if Barca respond. Jacobsilta viimeisin päivitys Koundesta. Myös Di Marzio oli kirjoitellut, että yhteisymmärryksen löytyminen hintaan 50m€ + bonukset alkaisi olla lähellä Chelsean ja Sevillan välillä. £42.5M + £8.5M ei kuulostaisi äkkisältään ihan ylitsepääsemättömän kovalta hinnalta, jos nyt verrataan mitä esimerkiksi Nathan Aken hinta olisi ollut. Nyt sitten katsellaan miten Barcelona reagoi, vai tekevätkö mitään. Raphinhan kohdalla oli selvää, että jos Barca saa saludot kasaan niin pelaaja menee ilman muuta sinne, mutta Kounden kohdalla tilanne lienee enemmänkin 50/50 kumpaan tuossa tapauksessa päätyy. Katalaanimedia tietysti sanoo Barcelonan olevan ehdottomasti pelaajan suosima kohde, mutta näihin nyt lienee ihan tervejärkistä suhtautua aina hiuksenhienolla varauksella.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.07.2022 klo 14:47:11 kirjoittanut Jype »
|
|
|
|
|
HurjaH
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona
|
 |
Vastaus #351 : 20.07.2022 klo 15:49:18 |
|
Barca ei lähde huutokauppaan, vaikka Xavi Koundea toivoi, ja vaihtoehtoisia kohteita on jo kartoitettu jos Kounde valitsee Lontoon.
|
|
|
|
|
Rottweiss
Poissa
Suosikkijoukkue: CFC
|
 |
Vastaus #352 : 20.07.2022 klo 18:07:18 |
|
Kinsella twiittailee, että Gvardiol olisi palaamassa takaisin suunnitelmiin, jos jompikumpi Kimpembe tai Kounde jää tulematta. Kounde näyttää aika todennäköiseltä tällä hetkellä ja Kimpembe vastaavasti ei olisi halukas Pariisista lähtemään.
Eghbali hoitaa Kounde keissiä, joten Boehly jo ilmeisesti hoitamassa seuraavaa diiliä, voi toki olla poislähteviäkin.
Romano taas kirjoittaa, että Chelsea yrittää taistella Brojan jäämisen puolesta ja että laina ei tulisi kyseeseen. Tuchel haluaisi junnun jäävän, mutta West Ham (ja huhujen mukaan Brojakin) painaa päälle siirron puolesta.
|
|
|
|
|
StamfordBridge
Poissa
|
 |
Vastaus #353 : 20.07.2022 klo 18:21:31 |
|
Romano taas kirjoittaa, että Chelsea yrittää taistella Brojan jäämisen puolesta ja että laina ei tulisi kyseeseen. Tuchel haluaisi junnun jäävän, mutta West Ham (ja huhujen mukaan Brojakin) painaa päälle siirron puolesta.
Eikö ole vähän ristiriitaista kun samassa twiitissä TT taistelee Brojan jäämisen puolesta, laina ei siis näin ollen tule kyseeseen, mutta Chelsea on käynyt keskusteluja siirrosta? Edit. Voi olla pelkkää bluffia Tuchelilta ja nostattaa lausunnoillaan hintaa ylöspäin.
|
|
|
|
|
WH882
Poissa
|
 |
Vastaus #354 : 20.07.2022 klo 19:10:37 |
|
Eikö ole vähän ristiriitaista kun samassa twiitissä TT taistelee Brojan jäämisen puolesta, laina ei siis näin ollen tule kyseeseen, mutta Chelsea on käynyt keskusteluja siirrosta?
Edit. Voi olla pelkkää bluffia Tuchelilta ja nostattaa lausunnoillaan hintaa ylöspäin.
Vai oliko virhe kirjotuksessa että myynti ei tulisi kyseeseen. Paljon on huhua liikkeellä että Broja itse vaatisi varmaa peliaikaa ja näin ollen siirtoa, mut ihan mielenkiinnolla mistä kyseinen kaveri varman peliajan saa...?
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #355 : 20.07.2022 klo 19:37:35 |
|
Vai oliko virhe kirjotuksessa että myynti ei tulisi kyseeseen. Paljon on huhua liikkeellä että Broja itse vaatisi varmaa peliaikaa ja näin ollen siirtoa, mut ihan mielenkiinnolla mistä kyseinen kaveri varman peliajan saa...?
Jos pelaaja vaatii itse määrätietoisesti poispääsyä seurasta niin ei kai siinä seuralla ole silloin muuta vaihtoehtoa kuin käydä kaupoille? Tämä siis näin euro-urheilun vinkkelistä vrt. ameriikan karjamarkkinat joukkueurheilussa. Eikä siellä kärkiporukoiden joukkoon pyrkivien Vasaroitsijoiden riveissä niin monta tekijämiestä ole kentälle heittää etteivätkö niin sanotusti isot minuutit siunaantuisi pitkin kautta jos vain terveys kestää. Voihan tässä myös olla kyseessä jokin laskelmoitu "kiristys" pelaajan ja tämän taustajoukkojen toimesta? Lupaukset peliajasta ja uusia sopimusneuvotteluja käyntiin vaikka joskus vuoden vaihteessa jne., vaikka nykyistäkin paperia on vuosia jäljellä. Eri asia on sitten pitääkö pokeri tällaisessa kuviossa  Kinsella twiittailee, että Gvardiol olisi palaamassa takaisin suunnitelmiin, jos jompikumpi Kimpembe tai Kounde jää tulematta...
Ketteräkinttuinen ja hyökkäysorientoitunut kroatian mies on varmasti käypä lisä miehistöön, mutta onko tämän tyylinen pelaaja Bundesliigaa kovaotteisemmassa Valioliigassa enemmän riski kuin osa puolustusmuuria? Leipzighan taisi alkukesästä heilutella jo ehdotonta eitä tälle siirrolle, mutta seuran bisnesluonteen huomioon ottaen kuka tahansa pelaaja on irrotettavissa jos hinnasta päästään sopuun. Siirtosumma olisi todennäköisesti luokkaa "koundemainen", mutta tässä tapauksessa maksetaan jo useamman kauden tasonsa osoittaneesta pelaajasta. Ja olisihan siellä edelleen se yksi oma kasvatti...
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #356 : 20.07.2022 klo 19:58:08 |
|
Barca-henkisellä medialla (varsinkin Gerard Romero) näköjään alkamassa menemään kuppi nurin, kun näyttää siltä ettei Kounde menekään Barcelonaan. Kuulemma Chelsea on tarjonnut 12m€ vuodessa nettoliksaa pelaajalle, kun taas Barca vain puolet tuosta ja pelkkä raha on nyt ratkaisemassa kuviota. Ihan en kyllä mukisematta niele, että Kounde tulisi Chelseaan siirtyessään tienaamaan bruttona noin £400k/vko.  Joku Sevilla-toimittaja nuo lukemat olikin jo valheellisina kumonnut. e: Romano vahvistaa, että £55M tarjous mennyt sisään. Vielä käydään seurojen kanssa keskustelua, kuinka suuri osa tuosta bonareita ja minkälainen maksuaikataulu kauppaan sisältyisi, mutta yhteisymmärryksen löytyminen siis melko lähellä. Pelaajalla sopimusehtojen neuvottelut Romanon mukaan edelleen käynnissä sekä Chelsean että Barcan kanssa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.07.2022 klo 20:01:02 kirjoittanut Jype »
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #357 : 21.07.2022 klo 05:30:14 |
|
Tulipa katsottua toinenkin höntsä. Ekalla puoliajalla ryhmittymä oli jotakuinkin 3-4-3. Kokoonpano aikamoista hassuttelua Michyn mukanaololla ja Emersonin LCB-paikalla. Vastustaja oli ensimmäiset 25 minuuttia mielestäni todella huono olemalla passiivinen ja siten antaen paljon tilaa ja aikaa Chelsean pelaajille. Peli olisi pitänyt tappaa, mutta ikävä kyllä viime kauden ongelmat nostivat päätään siinä mielessä, että maaliodottamaa ei saatu luotua tarpeeksi ja niissä muutamissa paikoissa oli tyypillistä tuhnuilua. - Ziyech. Valui enimmäkseen kymppipaikalle ja kaikki vaaralliset tilanteet kulkivat miehen kautta. - CHO. Ei se tunnu seisovan vieläkään. Oli nimellisesti wingback mutta pääsi pelaamaan enimmäkseen vastustajan kenttäpuoliskolla. Palloa pelattiin paljon hänen laidalleen, mutta huonoja haltuunottoja ja turhia paitsioita. Sai juosta useasti 1vs1 laitapakkia vastaan, muttei saanut juurikaan mitään aikaan. Toisella puoliskolla vastustaja paransi huomattavasti ja prässäsivät korkealta ja hyvin. Tämä yhdistettynä 5-3-2-ryhmitelmään ja hyvin kokemattomaan Sarr-Colwill-Chalobah topparilinjaan sekä Ambadu-Gallagher-Mount keskikenttään, niin Chelsea oli yllättäen altavastaajana ja joutui tyytymään lähinnä puolustamaan. Täten näitä puoliaikoja ei voi verrata keskenään mutta laitetaan jotain pelaaja-arvioita, huomion ollessa akatemiapelaajissa. - Ampadu. Ei yhtä hyvä peli DM-paikalla mitä ensimmäisessä matsissa topparilinjassa. Vastustajan viime hetken tasoitusmaali lähti walesilaisen karmivasta pallonmenetyksestä. En tiedä, tuleeko Ampadu toimimaan pallonhallintajoukkueen keskikentän pohjana. Tykkään kyllä, että ensimmäinen ajatus on aina pelata ylöspäin ja pistikin pari hyvää pitkää palloa. - Gallagher. Tuttua pörräämistä. Hyviä nousuja boksiin jotka jäi palkitsematta. Vähän kysymysmerkki miten tulee pärjäämään pallollisena, kun vastustaja lyö prässiä. Toivottavasti ei ammu enää pilkkuja. - Colwill. Tykkään miehen rauhallisuudesta. Potentiaali on helppo nähdä. Kerran hukkasi miehensä sivurajaheitossa mutta pelasti tilanteen. OK suoritus. - Sterling. Selvästi kaukana parhaastaan mutta laatu oli helppo nähdä. Laittoi 2-3 upeaa suunnanmuutosta ja pystyi taikomaan maalipaikkoja lähes tyhjästä. Toisen puoliskon parhaimmistoa. - Mendy. Tuleekohan torjumaan yhtään pilkkua Chelsea-urallaan 
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #358 : 21.07.2022 klo 05:44:39 |
|
Mendy torjui jo.
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #359 : 21.07.2022 klo 08:13:00 |
|
Raportti
Kiitokset raportoinnista. Parin kelaillun koosteen perusteella mitä nyt näin työpäivän alkuun(!) tuli vilkuiltua niin paikkojahan Sinisillä riitti jopa puoleenkymmeneen osumaan, mutta kesto-ongelmana sitkeästi mukana kulkeva huono viimeistely oli siis tälläkin kertaa läsnä. Ja mahdollisti sen, että runsaslukuisen kotiyleisönsä edessä pelannut MLS-tulokas vei tällä kertaa pidemmän korren sitten lopuksi. Otetaan siis suurimpana plussana Colwillin lupaava esitys ja Sterlingin ehkäpä odotetusti myös väkevä sisääntulo.
|
|
|
|
|
StamfordBridge
Poissa
|
 |
Vastaus #360 : 21.07.2022 klo 15:48:45 |
|
Kiitokset Kepes tosiaan otteluraportista.
Hudson-Odoi on kyllä nykyään vaisu tapaus ja tuntuu menettäneen niin itseluottamuksen kuin myös nopeus on kärsinyt loukkaantumisten takia. Asiaa ei yhtään helpota se, että TT istuttaa hänet oikean WB:n rooliin, mutta toisaalta hän oli luonnollisimmalla pelipaikallaan vasempana laiturina ensimmäisen treenihöntsän kentän huonoimpia kun nyt niitä näyttöjä pitäisi antaa. Laina johonkin toiseen liigaan, esim. Italiaan tai Saksaan olisi hänen kannaltaan varmasti hyvä vaihtoehto (nyt kun Sterling tulee pelaamaan viikosta toiseen siellä hyökkäyksen vasemmalla laidalla/vasenta 10-paikkaa), jotta saisi sieltä kerättyä takaisin itseluottamusta takaisin, mutta ongelmaksi muodostunee todella iso palkka minkä Chelsea joutuisi ainakin osittain maksamaan.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #361 : 21.07.2022 klo 16:18:56 |
|
Hudson-Odoi on kyllä nykyään vaisu tapaus ja tuntuu menettäneen niin itseluottamuksen kuin myös nopeus on kärsinyt loukkaantumisten takia. Asiaa ei yhtään helpota se, että TT istuttaa hänet oikean WB:n rooliin Treenihöntsiä en ole nähnyt, mutta kovasti oli ainakin kesän alussa kirjoittelua että Hudson-Odoi ei pitänyt kesälomaa kuin viikon edellisen kauden päättymisen jälkeen ja on kesäkuun alusta lähtien ollut Cobhamissa itsekseen treenailemassa fysiikkapuoltaan kuntoon, joten sikäli kuulostaa aika huolestuttavalta jos näyttää edelleen vajaakuntoiselta verrattuna pelikavereihin, jotka lomailivat paljon pidempään ja ovat olleet treeneissä vasta pari viikkoa. Laina johonkin toiseen liigaan, esim. Italiaan tai Saksaan olisi hänen kannaltaan varmasti hyvä vaihtoehto (nyt kun Sterling tulee pelaamaan viikosta toiseen siellä hyökkäyksen vasemmalla laidalla/vasenta 10-paikkaa), jotta saisi sieltä kerättyä takaisin itseluottamusta takaisin, mutta ongelmaksi muodostunee todella iso palkka minkä Chelsea joutuisi ainakin osittain maksamaan. Palkkaa en kyllä näe suureksi ongelmaksi, sillä ei tuo £120K/vko bruttoliksa nyt varmaan mikään ylitsepääsemätön este monillekaan seuroille olisi pelaajasta, jolla matseja Chelsean tasoisessa jengissä 21-vuotiaaksi mennessä pitkälle toistasataa kappaletta. Vaikka tuosta nyt mahdollisen lainasiirron yhteydessä jonkun siivun vielä kompensoisikin, niin eihän se Chelsean talouteen yhden vuoden ajalta kovinkaan merkittävää kuluerää muodostaisi. Lainasiirto olisi kuitenkin mielestäni pitänyt tehdä jo viime kesänä, kun Dortmundin kiinnostusta silloin kovasti huhuiltiin. Sanchon lähdön jälkeen siellä olisi voinut hyvinkin olla roolia tarjolla ja säännöllisillä minuuteilla kehityskäyrä takaisin raiteilleen. Nyt alkaa olla jo sopimustilanteen puolesta vähän myöhäistä lainalle, kun pahvia on kaksi vuotta jäljellä ja onnistuneenkaan lainan jälkeen ei enää olisi mitään takeita paluusta, jos pelaaja vaikka haluaisikin paluun sijaan mielummin jäädä pysyvällä siirrolla lainaseuraansa. Ihan hirveästi en kyllä yllättyisi, vaikka Hudson-Odoi poistuisi vielä loppukesän aikana ihan pysyvälläkin siirrolla johonkin Newcastleen tms. mutta toivottavasti nyt ei kuitenkaan. Omissa papereissani CHO:lla vielä tämä tuleva kausi aikaa näyttää jotain, minkä takia seuran kannattaisi häneen jatkossakin panostaa ja lyödä jatkosopimusta pöytään. Muussa tapauksessa sitten myynti ensi kesänä.
|
|
|
|
|
StamfordBridge
Poissa
|
 |
Vastaus #362 : 21.07.2022 klo 17:53:31 |
|
Treenihöntsiä en ole nähnyt, mutta kovasti oli ainakin kesän alussa kirjoittelua että Hudson-Odoi ei pitänyt kesälomaa kuin viikon edellisen kauden päättymisen jälkeen ja on kesäkuun alusta lähtien ollut Cobhamissa itsekseen treenailemassa fysiikkapuoltaan kuntoon, joten sikäli kuulostaa aika huolestuttavalta jos näyttää edelleen vajaakuntoiselta verrattuna pelikavereihin, jotka lomailivat paljon pidempään ja ovat olleet treeneissä vasta pari viikkoa. Ei varmaan kunnon puolesta ole mitään sanomista, mutta yleinen terävyys puuttuu. Ei uskalla haastaa kun pelkää pallonmenetystä, ei ole myöskään lähellekään niin nopea kuin oli esim. Sarrin aikaan ja voihan se olla, että se terävyys myös alkaa löytyä kun lihasmassaa on tullut omien silmieni mukaan jonkin verran lisää. Toivottavasti nyt ei ole pelkästään punttia tehnyt loukkaantumisen aikana, ettei tule Callumista uutta Miklua. Palkkaa en kyllä näe suureksi ongelmaksi, sillä ei tuo £120K/vko bruttoliksa nyt varmaan mikään ylitsepääsemätön este monillekaan seuroille olisi pelaajasta, jolla matseja Chelsean tasoisessa jengissä 21-vuotiaaksi mennessä pitkälle toistasataa kappaletta. Vaikka tuosta nyt mahdollisen lainasiirron yhteydessä jonkun siivun vielä kompensoisikin, niin eihän se Chelsean talouteen yhden vuoden ajalta kovinkaan merkittävää kuluerää muodostaisi. Jos Serie A:n ja Bundesliigan (pl. Bayern) palkkoihin vertaa niin kyllä siellä pääsääntöisesti aika paljon pienempää palkkaa tienataan kuin mitä Callumin 120k£/vko-liksa on ja nyt kun puhutaan oikeasti pelaajasta joka peliotteillaan ei kentän puolella ole viimeisimmän sopparin jälkeen missään vaiheessa vakuuttanut niin aika epätodennäköistä on, että löytyisi sellaista seuraa joka maksaisi lainan aikana palkan kokonaan ja samaan aikaan hyötyisi Hudson-Odoista. Ulkomaille lainalle ihan siksi, että saisi painetta pois kotimaassa, saisi isoja minuutteja vähän pienemmässä seurassa, josta toivon mukaan saisi mukaansa kerättyä itseluottamuksen rippeet kasaan ja tulisi lainalta takaisin parempana pelaajana mistä Chelseakin hyötyisi. Lainasiirto olisi kuitenkin mielestäni pitänyt tehdä jo viime kesänä, kun Dortmundin kiinnostusta silloin kovasti huhuiltiin. Sanchon lähdön jälkeen siellä olisi voinut hyvinkin olla roolia tarjolla ja säännöllisillä minuuteilla kehityskäyrä takaisin raiteilleen. Tästä olen samaa mieltä. Vielä ei ole mielestäni kuitenkaan myöhäistä. Hyvä ja onnistunut laina alle, ensi kesänä uutta sopparia tulille. Tai tekee sopimuksen jatkon ennenkuin lähtee lainalle.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #363 : 21.07.2022 klo 21:11:12 |
|
Tästä olen samaa mieltä. Vielä ei ole mielestäni kuitenkaan myöhäistä. Hyvä ja onnistunut laina alle, ensi kesänä uutta sopparia tulille. Tai tekee sopimuksen jatkon ennenkuin lähtee lainalle. Tuskinpa niin pelaajalla itsellään kuin myöskään Chelsealla on hirveästi intressejä jatkopahvin sorvaamiselle ennen mahdollista lainapestiä, ellei sitten kyseessä ole tyyliin joku vuoden jatko nykyiseen sopimukseen samoilla ehdoilla. Tai sitten pidempi pahvi nykyistä pienemmällä palkalla, kun eipä taida tällä hetkellä olla mitään Bayernia kuiskuttelemassa pelaajan korvaan siirtotarjouksilla ja se olikin vuonna 2019 ainoa syy, minkä takia CHO:n sen hetkisillä näytöillä tuo 120k/vko palkka irtosi. Jos Serie A:n ja Bundesliigan (pl. Bayern) palkkoihin vertaa niin kyllä siellä pääsääntöisesti aika paljon pienempää palkkaa tienataan kuin mitä Callumin 120k£/vko-liksa on. Toki, mutta kaikkihan riippuisi ihan siitäkin olisiko Chelsea vaatimassa palkanmaksun lisäksi myös jotain lainakorvausta vai menisikö ns. ilmaislainana. Lainadiili ilman erillistä lainakorvausta, mutta palkanmaksu kokonaisuudessaan lainaseuralle, niin eiköhän jostain Bundesligasta tai Serie A:sta löydy aika vino pino köykäisemmilläkin näytöillä olevia pelaajia, joiden kokonaiskulut amortisaatioineen kaikkineen on päälle tuon CHO:n liksan 7m€ kaudessa. Ja tosiaan vaikka tuosta nyt sitten miljoonan-pari kompensoisikin, niin sillä nyt tuskin olisi suurempaa merkitystä Chelsealle jos onnistuneella lainalla saisi pelaajan joko A) parantamaan osakkeitaan omaan rinkiin palauttamista varten tai B) nostamaan arvoaan mahdollista myyntiä varten. Mutta sopimustilanne on tosiaan omasta mielestäni vähän hankala lainaa varten, joten mikäli ei esim. tuota vuoden jatkoa saisi nykyiseen pahviin ennen lainapestiä sorvattua, niin katselisin mielummin vielä ensi kauden Chelsean omassa ringissä mukana josko se vielä lähtisikin näiden hehkutettujen fysiikkatreenien yms. myötä seisomaan. Kounden siirtosaaga puolestaan on saanut tänään taas uusia käänteitä. Pelaajan tiedotettiin alun perin olevan jätetty pois Sevillan Portugaliin matkanneesta pre-season miehistöstä, kun Sevillan päässä ajateltiin diilin Chelsean kanssa olevan lähellä. Pelaaja olikin sitten ilmestynyt tästä huolimatta reissuporukkaan mukaan, mikä on laajasti tulkittu viestinä Barcelonan suuntaan että Kounde haluaisi sinne ja olisi valmis odottamaan heidän tarjoustaan vähän pidempään, jatkaen sillä välin valmistavia treenejä Sevillan kanssa. Kovasti näyttäisi homma etenevän siis Raphinhan suuntaisesti. Brassin siirtokuvioista oppineena sitä jo toivoisi, että Koundelle annetaan tiukka deadline vaikkapa sitten huomiselle joko hyväksyä tai olla hyväksymättä Chelsean sopimustarjousta ja jos sitovaa hyväksyntää ei sovittuun aikaan mennessä tule, niin sen jälkeen sopimustarjous vedetään pois ja käännetään seurassa välittömästi katseet vaihtoehtoisiin kohteisiin riippumatta siitä, saako Barca lopulta tarjoustaan edes tehtyä. Aivan hölmöläisen hommaa odotella kriittisinä aikoina kovinkaan pitkään pelaajia, joita ei välttämättä kiinnosta seuraan tulla. Itse en patongista ole niinkään edes hirveän vakuuttunut (vähäisestä otannasta johtuvaa toki) joten ei ihan liikaa kiinnosta suuntaan tai toiseen, tuleeko Kounde lopulta vaiko ei, mutta tokihan jos Tuchel tosissaan pelaajan haluaa hankittavan, niin homma olisi pitänyt pistää pakettiin jo kesäkuun aikana, kun Chelsealla oli pelaajaan ihan vapaa baana ja kaikki oli jo alustavasti sovittuna valmiiksi. Vähän puuhastelu tässä kyllä haisee, mutta katsellaanpa nyt miten kuvio tästä etenee.
|
|
|
|
|
StamfordBridge
Poissa
|
 |
Vastaus #364 : 21.07.2022 klo 22:07:25 |
|
Tuskinpa niin pelaajalla itsellään kuin myöskään Chelsealla on hirveästi intressejä jatkopahvin sorvaamiselle ennen mahdollista lainapestiä, ellei sitten kyseessä ole tyyliin joku vuoden jatko nykyiseen sopimukseen samoilla ehdoilla. Tai sitten pidempi pahvi nykyistä pienemmällä palkalla, kun eipä taida tällä hetkellä olla mitään Bayernia kuiskuttelemassa pelaajan korvaan siirtotarjouksilla ja se olikin vuonna 2019 ainoa syy, minkä takia CHO:n sen hetkisillä näytöillä tuo 120k/vko palkka irtosi.
Toki, mutta kaikkihan riippuisi ihan siitäkin olisiko Chelsea vaatimassa palkanmaksun lisäksi myös jotain lainakorvausta vai menisikö ns. ilmaislainana.
Lainadiili ilman erillistä lainakorvausta, mutta palkanmaksu kokonaisuudessaan lainaseuralle, niin eiköhän jostain Bundesligasta tai Serie A:sta löydy aika vino pino köykäisemmilläkin näytöillä olevia pelaajia, joiden kokonaiskulut amortisaatioineen kaikkineen on päälle tuon CHO:n liksan 7m€ kaudessa. Ja tosiaan vaikka tuosta nyt sitten miljoonan-pari kompensoisikin, niin sillä nyt tuskin olisi suurempaa merkitystä Chelsealle jos onnistuneella lainalla saisi pelaajan joko A) parantamaan osakkeitaan omaan rinkiin palauttamista varten tai B) nostamaan arvoaan mahdollista myyntiä varten.
Mutta sopimustilanne on tosiaan omasta mielestäni vähän hankala lainaa varten, joten mikäli ei esim. tuota vuoden jatkoa saisi nykyiseen pahviin ennen lainapestiä sorvattua, niin katselisin mielummin vielä ensi kauden Chelsean omassa ringissä mukana josko se vielä lähtisikin näiden hehkutettujen fysiikkatreenien yms. myötä seisomaan.
Ihan validia pohdintaa ja argumentointia Hudson-Odoista. Aika näyttää miten tuossa käy loppujen lopuksi, mutta hirveän suuret odotukset ei ole tason nostolle jos Chelseassa jatkaa, koska TT:n peluutus sekä Sterling, jolloin minuutit vähissä.
|
|
|
|
|
Rottweiss
Poissa
Suosikkijoukkue: CFC
|
 |
Vastaus #365 : 21.07.2022 klo 22:21:22 |
|
Kounden siirtosaaga puolestaan on saanut tänään taas uusia käänteitä. Pelaajan tiedotettiin alun perin olevan jätetty pois Sevillan Portugaliin matkanneesta pre-season miehistöstä, kun Sevillan päässä ajateltiin diilin Chelsean kanssa olevan lähellä. Pelaaja olikin sitten ilmestynyt tästä huolimatta reissuporukkaan mukaan, mikä on laajasti tulkittu viestinä Barcelonan suuntaan että Kounde haluaisi sinne ja olisi valmis odottamaan heidän tarjoustaan vähän pidempään, jatkaen sillä välin valmistavia treenejä Sevillan kanssa.
Kovasti näyttäisi homma etenevän siis Raphinhan suuntaisesti. Brassin siirtokuvioista oppineena sitä jo toivoisi, että Koundelle annetaan tiukka deadline vaikkapa sitten huomiselle joko hyväksyä tai olla hyväksymättä Chelsean sopimustarjousta ja jos sitovaa hyväksyntää ei sovittuun aikaan mennessä tule, niin sen jälkeen sopimustarjous vedetään pois ja käännetään seurassa välittömästi katseet vaihtoehtoisiin kohteisiin riippumatta siitä, saako Barca lopulta tarjoustaan edes tehtyä. Aivan hölmöläisen hommaa odotella kriittisinä aikoina kovinkaan pitkään pelaajia, joita ei välttämättä kiinnosta seuraan tulla.
Itse en patongista ole niinkään edes hirveän vakuuttunut (vähäisestä otannasta johtuvaa toki) joten ei ihan liikaa kiinnosta suuntaan tai toiseen, tuleeko Kounde lopulta vaiko ei, mutta tokihan jos Tuchel tosissaan pelaajan haluaa hankittavan, niin homma olisi pitänyt pistää pakettiin jo kesäkuun aikana, kun Chelsealla oli pelaajaan ihan vapaa baana ja kaikki oli jo alustavasti sovittuna valmiiksi. Vähän puuhastelu tässä kyllä haisee, mutta katsellaanpa nyt miten kuvio tästä etenee.
Ei kai se Kounden vika ole, jos Chelsea tinkaa ja tinkaa. Kai tuo viime kesästä on jo oppinut, että mikään ei ole varmaa, kunnes kaikkien nimet papereissa. Kuitenkin aika kattavasti raportoitu, että viiden vuoden sopparin ehdot ovat plakkarissa ja seurojen välisiä asioita vain odotellaan selventyviksi. Jules Koundé showed up at 6:30pm and voluntarily traveled with Sevilla to Portugal. Has his transfer to Chelsea gone to waste? NO. Sevilla and Chelsea now exchange documents. The player wants to wait for news with the team and not train alone. Tuchel ei ole ilmeisesti ollut kovin mielissään Timpan haastattelusta, jossa Werner oli todennut toimittajan kysyessä tyytyväisyydestä elämään Chelseassa, olevansa tyytyväinen missä tahansa. Jos tuntuu melkoinen työ olevan omistajaportaalla saada uusia pelaajia sisään, niin vielä kovempi työ on yrittää päästä eroon floppiarmeijasta, joka joukkueen mukana roikkuu.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #366 : 21.07.2022 klo 22:55:29 |
|
Ei kai se Kounden vika ole, jos Chelsea tinkaa ja tinkaa. Kai tuo viime kesästä on jo oppinut, että mikään ei ole varmaa, kunnes kaikkien nimet papereissa. Kuitenkin aika kattavasti raportoitu, että viiden vuoden sopparin ehdot ovat plakkarissa ja seurojen välisiä asioita vain odotellaan selventyviksi. Olihan siellä nyt Romanojen yms. mukaan kuitenkin eilen seurojen välinen yhteisymmärrys löytynyt, eli siirron kokonaissumma tulisi olemaan 65m€ ja enää jäljellä ainoastaan loppusilaukset (bonusten osuus kokonaissummasta, maksuaikataulu jne.) Jos tosiaan tuo kehotus jäädä pre-seasonilta pois oli tullut nimenomaan Sevillan päästä kauppojen ollessa heidän näkemyksen mukaan niin lähellä, mutta Kounde itse on halunnut sinne liittyä nimenomaan siksi että antaisi sillä lisäaikaa myös Barcelonalle, niin kyllähän tuo homma alkaa olla sitä myöten taputeltu. Ben Jacobs oli ainakin twiittaillut, että Chelsean päässä ei olisi oltu tästä pelaajan Portugaliin matkaamisesta kovinkaan mielissään, mutta odotellaanpa nyt tosiaan vielä seuraavat tilannepäivitykset asian tiimoilta. Onhan sekin ihan täysin mahdollista, että noissa 'Barcelonan odotteluissa' on käytetty gerardromerojen jne. toimesta aika ronskia värikynää ja tosiasiassa Kounde vain haluaa pitää itsensä treeneissä mukana siihen asti, että Sevillan ja Chelsean päästä annetaan lopullista vihreää valoa siirron viimeistelemiseksi. No, eiköhän tuo kuvio lähipäivien aikana rupea valkenemaan.
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #367 : 22.07.2022 klo 02:49:11 |
|
Mendy torjui jo.
Aivan unohtui se Aguero-pilkku. Taisi kuitenkin siinäkin olla kyse surkeasta yrityksestä eikä mistään venymisestä? Joka tapauksessa kolme hävittyä pilkkukisaa putkeen, toki Kepa on pelannut nämä enimmäkseen läpi, mutta tähän olisi tultava pikainen muutos, kun cup-peleissä huippujoukkueiden erot ovat minimaalisia ja pelit tuntuvat valuvan poikkeuksetta päätyyn asti. --- Kounde-keissi on kyllä surkuhupaisa. Sevilla-lähteet vakuuttelevat edelleen, että patonki siirtyy varmasti Lontooseen. Blaugrana- ja muut epämääräiset lähteet pitävät varmana, että Barcan tarjous tulee vielä loppuviikon aikana ja siihenhän tuo Kounden suorastaan uhmakas päätös lähteä preseason-leirille mukaan viittaisi myös. Samaan aikaan brittitoimittajat ovat enimmäkseen hiljaa, joten kukaan ei taida tietää mitään varmasti. Ja juuri nyt Twitterissä pyörii jonkun fanin video, jossa Laporta kertoo Kounden siirtyvän Chelseaan  Jos Kounde menee ohi, niin koko rahalla Gvardiolia? Olisi harvoja vaihtoehtoja, jotka datan ja profiilin puolesta vastaisivat Koundea, mutta hinta kohoaisi varmaan vieläkin isommaksi ja olisi ennemmin LCB/LB-vahvistus. --- Tästä päästäänkin siihen, että Chelsea on yhden toppariloukkaantumisen päässä siitä, että kahden viikon kuluttua sarja-avauksessa pelaa joku Sarr/Ampadu/Colwill/Emerson nelikosta osana kolmen linjaa. Tämäkin edellyttää sitä, että 0 minuuttia preseasonilla toistaiseksi pelannut ja joukkueen pelitapaan täysin vieras Koulibaly olisi tarpeeksi hyvässä kunnossa aloittamaan. Olettaen myös, että Azpi siirtyy pois ja spanskihan siirtyy välittömästi, kunhan jonkunlainen korvaaja on hankittu. En voi käsittää, miten tilanne on päästetty tähän, kun on ollut vähintään puoli vuotta tiedossa, että joukkueen kaksi avauksen topparia siirtyvät pois ja kolmaskin (Azpi) on hyvin todennäköinen. Ilman puuhastelua toimivissa seuroissa vähintään yksi toppari olisi siirtynyt heti kesäkuussa ja 1-2 muuta sitten viimeistään nyt. Joo omistajanvaihdos sekoitti pakkaa, mutta ei ole Boehlyt ja kumppanit parasta kuvaa antaneet, kun Raphinha/Kounde/Kimpembe -diileihin on tuhlattu aikaa ja resursseja viikkokaupalla ja käteen jää todennäköisesti tyhjä arpa. Preseasonilla olisi ollut mahdollisuus avata ovi neljän linjan kokeiluun ja siten topparitarve ei olisi niin kiireellinen, mutta ainakin toistaiseksi Tuchel on jättänyt tämän mahdollisuuden käyttämättä. Itse olen täten 98% varma, että ainakin kauden ekoissa peleissä pelataan 3-4-3 tai 5-3-2 ja tämähän tarkoittaa sitä, että Silvan, Chalobahin ja Koulibalyn on oltava kunnossa (Jamesia tarvitaan wingbackina). Ylipäänsä olen huolestunut joukkueen kilpailukyvystä kauden alussa, kun Tuchel melko jääräpäisesti ajaa edelleen samaa systeemiä, joka takkusi pahoin etenkin viime kauden lopussa ja jolla jäätiin noin 25 xG:tä jälkeen Citya ja Poolia. Nykyiset hyökkäyspään pelaajat - jotka ovat siis kaiketi jäämässä seuraan - ovat kerta toisensa jälkeen näyttäneet, ettei tulosta tule. Kun kerran wernereillä, pulisiceilla, havertzeilla ja ziyecheillä lähdetään kauteen, olisi mielestäni ollut paikallaan lähteä määrätietoisesti edes yrittämään neljän linjan tarjoamia variaatioita. Kun kausi käynnistyy ja pelitahti kiristyy syyskuusta eteenpäin, on tällaisten perustavaa laatua olevien muutosten jalkauttaminen haastavaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.07.2022 klo 03:49:03 kirjoittanut Kepes »
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #368 : 22.07.2022 klo 08:21:44 |
|
Kieltämättä omalaatuista vatkaamista on tuo Kounde-siirto. Muutama miljoona euroa sinne tänne ei luulisi olevan tämän tason siirtomarkkinoilla olevan mikään oikea käytännön este, joten miksi viivytellä? Ollaanko siellä tutkan alla vielä kuitenkin PSG:n kanssa sorvaamassa Kimpemben siirtoa vai mikä estää nimien laittamisen paperiin?
Mistä se Barca muuten edes on rahoja kaivamassa Kounden huomattavaan siirtosummaan nyt Chelsean toimesta saatiin niistettyä Raphinhallekin lisähintaa? Ei kai Sevilla kotimaan päävastustajiin kuuluvalle seuralle millään alennuksella tai 25 vuoden osamaksulla pelaajaa ole sentään myymässä?
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #369 : 22.07.2022 klo 09:20:44 |
|
Mistä se Barca muuten edes on rahoja kaivamassa Kounden huomattavaan siirtosummaan nyt Chelsean toimesta saatiin niistettyä Raphinhallekin lisähintaa? Ei kai Sevilla kotimaan päävastustajiin kuuluvalle seuralle millään alennuksella tai 25 vuoden osamaksulla pelaajaa ole sentään myymässä? Barcelona on myynyt tänä kesänä siivuja seuraavan 25 vuoden tv-tuloistaan jollekin kapitalistisioille. Ilmeisesti myivät ensin 10% hintaan ~200M€ alkukesästä ja nyt sitten ovat kai myymässä 15% lisää hintaan 300M€, eli jos tuo toinenkin kauppa menee odotusten mukaisesti läpi niin kyllähän sinne seuraan on reilut 500 miljoonaa euroa pumpattu lisärahoitusta tässä kesänä aikana. Ehkä jo enemmän jonkun muun topicin asiaa, mutta paska diilihän tuo pitkällä tähtäimellä Barcelonalle ainakin oman laskupääni mukaan tulee olemaan, kun ihan jo tämän hetkisten La Ligan tv-sopimusten arvotuksella tuo 25% siivu tv-tuloista taitaisi tehdä tuon 25 vuoden aikana jotain miljardin euron luokkaa, puhumattakaan mitä tuo prosenttiosuuteen sidottu siivu tulee sitten tulevaisuudessa olemaan, kun tv-diilit vääjäämättömästi tuon sopimuskauden aikana kasvavat entistä suuremmiksi. Toimenpiteet ovat tietysti sikäli ymmärrettäviä, jos nämä lisätulot käytettäisiin kokonaisuudessaan johonkin suurikorkoisten lyhytaikaisten lainojen pois maksamiseen, kun taas siirtomarkkinoilla rellestäminen tulevaisuuden rahoja etukäteen käyttämällä kuulostaa ainakin omaan korvaani aika riskialttiilta ja lyhytnäköiseltä touhulta. Mikäpä minä olen toisaalta tuomitsemaan.
|
|
|
|
|
Rottweiss
Poissa
Suosikkijoukkue: CFC
|
 |
Vastaus #370 : 22.07.2022 klo 12:42:18 |
|
Onhan noita näkynyt kommentteja, että Boehly on aiheuttanut seuroissa positiivisen yllätyksen käytöksellään ja neuvottelutaidoillaan. Samaan aikaan kuitenkin tullut myös kritiikkiä, että liiallisella "neuvottelulla" ja kompromissihalukkuudella diilien maaliin saaminen venyy ja venyy, kun pitäisi muiden seurojen tapaan olla munaa ja olla mulkumpi ja sanoa, että ota tai jätä.
Edittiä. Anjorin Huddersfieldiin vuoden lainalle twiittaa Romano. Junnu Zak Sturge Brightonista Chelseaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.07.2022 klo 13:05:10 kirjoittanut Rottweiss »
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #371 : 22.07.2022 klo 13:12:25 |
|
Nyt huhuilevat melko kovaan ääneen, että Barca olisi luovuttanut Kounde-jahdissa ja jopa gerardromerot yms. Barcelona-henkiset paskanpuhujat ovat alkaneet kääntämään rotsejaan. Sevillan päässä toimittajat uutisoivat jo "varmana" ja myös Jacobs kertoo, että Chelsean puolella oltaisiin jo erittäin optimistisia hankinnan toteutumisesta. Mutta katsellaanpa vielä loppuun asti..
West Ham puolestaan on hankkimassa Sassuolosta hyökkääjä Gianluca Scamaccaa noin 40 miljoonan euron hintaan, joten olisikohan Brojan suhteen sielläkin luovutettu? Tuskin nyt ainakaan molempia ovat hankkimassa. Itse kyllä pitäisin mielelläni Brojan mukana tulevan kauden miehistössä mukana.
Tino Anjorin lähti uudelle lainalle Huddersfieldiin, jossa vietti viime kevätkauden. Loukkantumiset vähän söivät ensimmäisinä kuukausina roolia, mutta ehkäpä nyt sitten uutta yritystä paremmalla menestyksellä? Luulisi ainakin olevan valmentajalle mieluisa hankinta, jos hieman mönkään menneen kevätkauden jälkeen haluaa kuitenkin pelaajan uudelle lainalle.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #372 : 22.07.2022 klo 13:23:48 |
|
Noh Corberan otti ja lähti juuri ihan vapaaehtoisesti eli manageri vaihtuu. Toki Daniel Schofield toimi Corberanin apurina.
Itseäni jännittää yhtä paljon Colwillin mahdollinen avauspaikka kuin Chalobahin viime syksynä eli ei ollenkaan. Emerson ja Sarr sitten ovatkin oma lukunsa.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #373 : 22.07.2022 klo 14:53:37 |
|
Noh Corberan otti ja lähti juuri ihan vapaaehtoisesti eli manageri vaihtuu. Toki Daniel Schofield toimi Corberanin apurina. Aivan. Näin vain siirron vahvistumisen jälkeen kommentteja managerilta, että mukava saada Anjorin takaisin, niin eipä käynyt mielessäkään että vetäjä on välissä vaihtunut. No, joka tapauksessa päävalmentajalle entuudestaan tuttu pelaaja. Toivottavasti Anjorin pystyy tällä kaudella välttämään loukkaantumiset ja ottamaan isoa roolia joukkueessa.
|
|
|
|
|
nahkasorsa
Poissa
|
 |
Vastaus #374 : 22.07.2022 klo 15:59:06 |
|
No nytte olis ne topparit tulossa joita omaan kokoonpano hahmotelmaan hainkin, mutta reenipelien perusteella kolmen linjalla jatkuu. Ehkä Raphinan ohi meneminenki siihen vähän vaikuttaa ja oikean laidan pelaajaan huhut onkin loppuneet. Kounde oikeestaan hahmotelmassa vaan sen takia koska huhuissa niin vahvasti pyöriny pitkään eikä tasosta hajuakaan. Pari Ranskan majupeliä nähneenä ei vakuuttanut mutta toiseen sattuki punanan kortti, mitä nyt ei muuten hirveesti oo ottanu. Mitä Kounden siirtohaluihin tulee niin tuskin älyttömästi Ranskalaista pelaajaa haittaa se siirtyykö Chelseaan vai Barcaan toisinku Etelä-Amerikkalaisilla jotka varmasti valitsee Barcan mielummin.
Eipä se nyt haittais vaikka se Gvardiolki vielä tulis ja Colwill yhden vuoden laina ja sen jälkeen vapautuu Silvan minuutit. Siinä olis puollustus pitkäks aikaa valmis eikä edes Koulibalya välttämättä tarvi korvata jos nuoret lunastaa potentiaalin ja pysyy seurassa. Mutta eiköhän vahvistukset rupee olemaan tässä ainakin isomman rahan.
|
|
|
|
|
|
|
|