FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
29.09.2025 klo 06:47:48 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 25 [26] 27 ... 37
 
Kirjoittaja Aihe: FC Internazionale Milano 2022-23  (Luettu 112901 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
GiuseppeMeazza

Poissa Poissa


Vastaus #625 : 11.05.2023 klo 09:55:36

Täytyy myöntää, että ekan puoliajan jälkeen oli kyllä samat fiilikset eli pettymys, että tilanne oli vain 0-2. Yhtä kaikki, loistava esitys ja hyvät lähtökohdat ens viikolle.
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #626 : 11.05.2023 klo 10:24:49

Kova matsi ja kuvastaa kyllä menoa, että 0-2 on pettymys ekan jakson jälkeen. Täydellinen aloitus peliin. Inter oli valmis, Milan ei ollut yhtään valmis Interin alkurynnistykseen. Toisella jaksolla tasoittui (noh ekan lopulla jo) tottakai, koska ei Inter tuollaista tempoa pysty pitämään. Olisi tärkeää pitää fokus siinä omassa pelissä, ettei tarvitsisi roiskia koko ajan.

Toiseen osaan Milan saa mitä todennäköisimmin Leaon takaisin ja se lienee oljenkorsi millä Milan on vielä mukana. 0-2 on kiva johto, mutta jos Milan tekee ensimmäisen niin ovat täysin mukana pelissä. Koska vaikka luotto on kova, niin ei Inzaghin Interillä ole sellaista harjoiteltua sijoittumista puolustusalueella, että kovassa painetilanteessa (esim. 1-2) voisivat vaan laittaa luukut kiinni. Mentaliteettia toisaalta löytyy ja hyvin ovat kuitenkin puolustaneet, eilen sattui pari lapsusta vastahyökkäyksistä (Messias, Tonali), mikä toisaalta kuvastaa, ettei Milanilla ollut aseita murtaa linjaa, kun se oli organisoitu.
hermannisuur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hifk, Internazionale Milano


Vastaus #627 : 11.05.2023 klo 12:55:14

Loistava tulos. Toinen osa vielä jäljellä ja siitä tulee paljon vaikeampi peli. Isot 2 maalia kuitenkin.

Tuomari oli hyvä mutta hieman liikaa suosi jompaa kumpaa. Inter ekal ja Milan tokal. Keskittyis vaan rike kerrallaan viheltää oikein. Milanin sukeltelut jätti viheltämättä hyvin. Milanin pelaaminen kärsi tästä paljon.

Inter teki kaksi nopeaa maalia joten luonnollista että tuomari suosii johdossa olevaa jengiä. jos Var olisi puuttunut boksissa lyömiseen olisi ollut pilkku ja punainen toisella keltaisella.

Kaikki pelasi hyvin about tai erittäin hyvin. Dumfries kävi hieman kierroksilla. Ylilatautunut oli ja mielestäni monta korttia riskeerasi. Toivottavasti tokaan matsiin on hieman rauhallisempi.

Sassuolo peliin toivon suurta kierrätystä.


Semifinaali Euroopassa on iso peli. Derbynä se on vielä suurempi. En välitä finaalista vaan siitä ettei häviä tätä Derbyä.
Pekkk1

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #628 : 11.05.2023 klo 13:22:51

Oli kyllä ihan asiallista että se Lautaron yritys käytiin tsekkaamassa VAR:sta ja se otettiin pois, vaikka miten sinimustilla laseilla katsoo niin kontaktiahan siinä ei tainnut juurikaan olla. Eikä siis siinä mitään otan mielellään kaikki pilkut vastaan mitä tulee, mutta mielellään jostain ihan oikeasta syystä ja eipä tarvi kuunnella kitinää mistään oikeusmurhista. Näissä on vieläpä joskus tapana vaan kostautua myöhemmin, että jokasesta ihmeen oletetusta hipasusta mennään sitten pisteelle.

Ja toisaalta myös sitä Krunicin nyrkkeily-yritystä olisi myös voinut hieman käydä vilkuilemassa näytöltä, vaikka Bastoni todennäkösesti jää henkiin, niin omasta mielestä tollaset pulkannarujen heiluttelut ei kuulu näille areenoille.
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #629 : 11.05.2023 klo 14:59:30

Kontakti Lautaron tilanteessa oli Kjaerin käsi hänen kyljessä. Kjaer pelasi sen fiksusti, koska pienellä kosketuksella otti ehkä inan vauhtia pois minkä myötä Lautaro varmaan heittäytyi maahan, koska tajusi, ettei ehtisi enää palloon. Kyllä tuo ihan oikein meni, Kjaer pelasi fiksusti ja siinä se. Ei noita oikein voi rikkeiksi viheltää ja linja oli eilen muutenkin aika salliva (olisipa tuollaista tuomaripeliä joskus Serie A:ssa).
ex-adriano

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Karnevalistinen kannattajatyyli


Vastaus #630 : 13.05.2023 klo 02:39:41

On tää futis vaan ihmeellistä.

Päälle kuukausi sitten Inter ei saa palloa mistään sisään ja tappioita vaan tulee. Nyt ollaan tilanteessa että joukkue menee voitosta voittoon ja hyvä jos vastustaja saa edes yhden maalin tehtyä. Kärkipelaajat olivat kaikki täystuhnuja, nyt onnistumisia tulee laajalla rintamalla pl. Correa. Voisi sanoa että Inzaghi joukkoineen löysi sen punaisen langan juuri sillä hetkellä kun se viimeistään oli löydyttävä, kaikki oli veitsenterällä sen surullisen kuuluisan Monza-kotitappion jälkeen. Kasvot on pesty ja epävarmasta sekä osittain hieman pelokkaasta porukasta on tullut itsevarma ja kliininen turbopakkaus joka on tällä hetkellä yksi euroopan kuumimmista joukkueista. Mitään ei tosin ole vielä saavutettu mutta tällä hetkellä asiat näyttävät hyviltä; A:ssa topnelonen on taas omissa käsissä ja Lazion sulaminen yläpuolella otetaan mieluusti vastaan, voitolla Sassuolosta Inter painelisi jo roomalaisten ohi kolmanneksi. Chämppärissä finaalipaikka on niin kutkuttavan lähellä mutta silti kuitenkin vielä hyvin kaukana, joka tapauksessa lähtökohdat ensi tiistain toiseen osaan ovat erinomaiset.

Mutta ensin tosin pitäisi kaataa kotikentällä aina arvaamaton Sassuolo.
hermannisuur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hifk, Internazionale Milano


Vastaus #631 : 13.05.2023 klo 23:41:40

isot kolme pistettä ja Romelu 2 maalia. Vaikee peli ja iso tulos.

focus tiistaille.
Pekkk1

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #632 : 14.05.2023 klo 17:35:57

Tärkeät 3 pistettä ja positiivisena saatiin lepoa usealle avainpelaajalle. Huomioiden myös että pahimmat CL-kilpakumppanit tiputteli pisteitä kierroksella, niin nyt on homma todella hyvin omissa käsissä - nykymenolla ei pitäisi olla ongelmaa tämän tavoitteen kanssa. Pomput oli tällä kertaa kotijoukkueen puolella ja viimeistely tehokasta, jos oikein näin niin oli 3 vetoa maalia kohti ja niistä 4 maalia :D

Lopussa päästettiin vielä Sassuoloa peliin mukaan, mutta minkäs teet jos lähtee peliin kahden vajaalla (Correa, Gagli). Ensimmäinen näistä tuhnuista sai ilmeisesti taas jonkun loukin, toivottavasti ei niin pahaa ettei joku organisaatio vastaanota häntä ensi kesänä.

Big Rom löytänyt vihdoin oman tasonsa, melkeinpä laittaisin LuLaa kentälle kauden tärkeimmissä tulevissa taistoissa.
pelotudo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pazza Inter. Shohei Ohtani. Saga Vanninen.


Vastaus #633 : 15.05.2023 klo 12:23:50

Oli tuo Lukakun ensimmäinen sellainen leuat tiputtava maali. Milanon Kuningas näyttäisi palanneen.

Ai hemmetti kun huominen jännittää tuntuvasta johdosta ja Milanin huonosta vireestä huolimatta. Kaiken pitäisi olla valmiina ja kunnossa, mutta on tässä nyt muutama peli osoittanut että joukkue voi (ainakin varaäijillä) päästää helposti sen pari maalia lyhyessä ajassa.

Ehkä tämä kyynisyys johtuu siitä, että tässä on Interiä seurattu se reilu neljännesvuosisata ja ne todellisen ilon hetket ovat niin harvassa. Interin kanssa kaikki on aina ja joka hetkessä mahdollista.

Samaan aikaan silmät ja järki sanoo, että tässä on edessä 6 matsia, jotka Inter voi ihan hyvin nykyformilla ja itseluottamuksella voittaa. Serie A:ssa voi jopa kierrättää ja ottaa matsin pari turpiin kohta.
hermannisuur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hifk, Internazionale Milano


Vastaus #634 : 16.05.2023 klo 11:55:01

Kauden tärkein matsi tänää. Kelpaisi vaikka maailman historian tylsin peli 0-0 tuloksella. Pari maalia varmasti riittäisi jatkoon menoon.

Pekkk1

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #635 : 16.05.2023 klo 16:29:09

Toivottavasti lähdetään tänään samanlaisella meiningillä kun viime matsissa ikään kuin "0-0 tilanteessa" ja haetaan sitä pelin ensimmäistä maalia. Tai toisinpäin toivottavasti ei lähdetä liian passiivisesti, koska sillon voi tulla todella pitkät 90 min. Penkiltä on kuitenkin heittää sopivasti tulivoimaa jos tilanne sitä vaatii ja viikonlopun Napoli-vierailu ei nyt enää taida lukeutua "must-win osastolle" eli kaikki kentälle vaan.
Vader

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #636 : 16.05.2023 klo 17:18:35

Oli tuo Lukakun ensimmäinen sellainen leuat tiputtava maali. Milanon Kuningas näyttäisi palanneen.

Ai hemmetti kun huominen jännittää tuntuvasta johdosta ja Milanin huonosta vireestä huolimatta. Kaiken pitäisi olla valmiina ja kunnossa, mutta on tässä nyt muutama peli osoittanut että joukkue voi (ainakin varaäijillä) päästää helposti sen pari maalia lyhyessä ajassa.

Ehkä tämä kyynisyys johtuu siitä, että tässä on Interiä seurattu se reilu neljännesvuosisata ja ne todellisen ilon hetket ovat niin harvassa. Interin kanssa kaikki on aina ja joka hetkessä mahdollista.

Samaan aikaan silmät ja järki sanoo, että tässä on edessä 6 matsia, jotka Inter voi ihan hyvin nykyformilla ja itseluottamuksella voittaa. Serie A:ssa voi jopa kierrättää ja ottaa matsin pari turpiin kohta.

Tämä. Ollaan isossa keväässä kiinni, toivottavasti tänään menee kaikki suunnitelmien mukaan. Leao pelaa,tämä pelottaa. Luonnollisesti pelikunto on kuitenkin arvoitus.

Lukakun peli on parantunut pikkuhiljaa ja mielestäni jo helmi- maaliskuun korvilla alkoi näyttämään enemmän itseltään. Siinä oli vaan lisäksi noin reilu kuukauden henkinen kurimus, kun ei vaan saanut mistään sisään. Nyt on alkanut myös tulla maaleja, mikä on mahtavaa. Hänen fyysinen preesensisä horjuuttaa toppareita kuitenkin eri tavalla kuin muiden kärkien. Varsinkin Lautaro on nauttinut tästä, kun on ollut enemmän tilaa tämän myötä. FORZA INTER (ja mieluusti nyt ei liikaa Pazza Interiä, jotta allekirjoittanut on vielä elävien kirjoissa huomenna)!
hermannisuur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hifk, Internazionale Milano


Vastaus #637 : 16.05.2023 klo 23:04:00

Mkhilta hajosi etureisi pelissä. Paha vähintään parin viikon menetys keskikentälle.
hermannisuur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hifk, Internazionale Milano


Vastaus #638 : 16.05.2023 klo 23:45:44

Loistavaa ja täydellistä. Finaaleita pukkaa Interille. Ylos

Simone on nero, Marotta on nero.

Tän derbyn häviäminen olisi ollut katastrofi. Loistava kosto viime euroderbystä myöskin.

Itselle kauden tärkein tavoite on nyt hoidettu. Kaikki muu on plussaa. Toki top4 vielä pitää hoitaa mutta uskomaton kausi jo.

En tiedä kuka mielummin finaaliin vastaan. City on pelillisesti vahvempi mutta henkisesti heikompi. Real taas toisin päin. Helpolla ei kyllä Interia siellä voiteta se on varma.

FORZA INTERRRRR

https://twitter.com/btsportfootball/status/1658576576185790469
« Viimeksi muokattu: 17.05.2023 klo 00:12:44 kirjoittanut hermannisuur »
pelotudo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pazza Inter. Shohei Ohtani. Saga Vanninen.


Vastaus #639 : 17.05.2023 klo 00:12:12

Jännitti toisen puoliajan puoliväliin saakka. Sitten Milanilta loppui polttoaine.

ON TÄMÄ NYT VAAN HIENOA, MJÖTTÖÖH?????
Nerazzurri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter


Vastaus #640 : 17.05.2023 klo 00:22:33

Eihän Milanista ollut yhtään mihinkään. Inzaghi on kyllä cuppien erikoismies.
Mikkitarja tais hajota, toivottavasti ei pahemmin.
Pakko nostaa Acerbi esille pelin jälkeen, pyöritteli Giroudia miten tahtoi ja muut Milanin jantterit ei uskaltaneet mennä edes lähelle.
Pekkk1

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #641 : 17.05.2023 klo 00:42:33

BUJAA mahtava suoritus jengiltä, loistavaa menoa ja siitä palkintona finaalipaikka. Ensimmäisellä puoliskolla hieman hapuilua, mutta toisella otettiin peli haltuun ja Toron osuma sitten laittoikin homman pakettiin. Peli oli aika rikkonaista mutta sehän sopi mainiosti tähän paikkaan. Toivottavasti Mikkitarja pääsee vielä remmiin loppukauden aikana, hieman pelottaa jos loordi Gagli saa yli minuutin peliaikaa kevään viimeisissä väännöissä. Acerbille myös ihan erikseen hatunnostoa, hyvää tappelua pelistä toiseen, ei ihan ollut odotukset tällä tasolla kauden alussa. Toivottavasti saa myös tarpeeksi palkkaa, koska on tuon vääntämisen ja repimisen jälkeen Seksi-Ollille ainakin pari pelipaitaa velkaa.

Finaalissa tulee vastaan todella kovaa kaliiperiä, Euroopan kuningas Real tai vielä mahdollisesti järkyttävämpi City. Real olisi toivomuslistoilla, niin varmistetaan että tämä pysti jatkaa öljyrahoilla kyllästettyjen porukoiden kiertelyä.

Joka tapauksessa älytöntä miten paljon tekeminen on muuttunut Benfica-matsien aikoihin, sen jälkeen on kuitenkin kohdattu & voitettu Romaa, Laziota, juvea ja Milania pariin otteeseen. Näillä masseilla saadaan varmaan tukahdutettua tärkeimpien jamppojen myyntihuhuja, tehtyä tarvittavat jatkosopparit ja vieläpä jotain täsmähankintoja sinnetänne.

Taidan ottaa pienen lasisen laatuviskiä.
GiuseppeMeazza

Poissa Poissa


Vastaus #642 : 17.05.2023 klo 07:11:14

Ekalla puoliajalla maalipaikat aika tasan, joskin Milanilla kyllä paremmat. Onneksi pysy maalittomana, kunnes Lautaro ratkaisi.

Altavastaajana lähdetään toki finaaliin, tuli kumpi tahansa vastaan. Yhdessä ottelussa kaikki on kuitenkin mahdollista. Tulee hieno loppu kausi!
pelotudo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pazza Inter. Shohei Ohtani. Saga Vanninen.


Vastaus #643 : 17.05.2023 klo 14:02:10

Muistatteko kun oltiin porukalla potkimassa Simonea pois huhtikuussa? Minä muistan ja nostan käden ylös virheen merkiksi.
Pasculli

Poissa Poissa


Vastaus #644 : 17.05.2023 klo 14:03:42

Onhan tämä uskomaton. Inter finaalissa. Kukapa olisi alkukaudella uskonut. Kiitos Simone.

Aika jäätävää suoritusta tämän vuoden derbyissä. Neljä matsia ja kaikista niistä Interille voitto päästämättä maaliakaan. Syksyllä otetaan mielellään vastaan vielä viides voitto tälle vuodelle.
Pekkk1

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #645 : 17.05.2023 klo 21:50:24

Muistatteko kun oltiin porukalla potkimassa Simonea pois huhtikuussa? Minä muistan ja nostan käden ylös virheen merkiksi.


Jep voin nostaa vaikka kummatkin kädet ylös :D nopeesti nämä kääntyy ja toivottavasti mediakin antaa nyt rauhaa & respektiä hänelle

ex-adriano

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Karnevalistinen kannattajatyyli


Vastaus #646 : 18.05.2023 klo 01:26:36

Sieltä se sitten tuli, loppujen lopuksi suht kivuttomasti. Milan oli yllättävän heikko ja hengetön. Ja kaikki huipentuu Cityä vastaan. On selvää että lädit ovat päivänselvä ennakkosuosikki mutta kuten todettua, yksittäisessä pelissä on kaikki mahdollista. Huipputasolla pelaava puolustus joutuu tuolloin tositestiin ja on jotenkin sellainen fiilis että tämä altavastaajan rooli sopii oikein hyvin Inzaghille ja joukkueelle, huikea saavutus kaikinpuolin jo tähän mennessä. Ja kuhan nyt vaan kaikki pysyisivät loppukauden ajan ehjänä, olisihan se nyt aivan vitun kurjaa jos joku missaisi tällaisen pelin loukin takia.
ex-adriano

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Karnevalistinen kannattajatyyli


Vastaus #647 : 21.05.2023 klo 01:44:03

Taloushuolet on ratkaistu.

https://football-italia.net/inter-get-shirt-sponsorship-offer-from-adult-site-for-champions-league-final/

Uutinen
“Here at My.Club we’re all about penetrating new verticals,” said vice president Mike Ford.

“Much how Inter’s players squeeze their balls into tight spaces, into the box and then score, we’re looking to do the same.


:D Ylos
hermannisuur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hifk, Internazionale Milano


Vastaus #648 : 21.05.2023 klo 23:35:38

Välikevennys on hyvällä paikalla Ylos

Gagliardini puolustelin miestä aina kun koin että ei saanut tarpeeksi peliaikaa. Tänää sitten näytti tasonsa. Toka rikestä mistä vielä selvisi niin joku 5 pelaajaa rauhotteli miestä ja Simone myöskin.

Silti urpo jatkoi taklauksiaan. Tämän kauden Radu.

Napoli ei olisi voittanut tasakentin. Loppukauden Napoli tarvii tuomareilta jeesiä että tulee tulosta.

Ihan liian tiivis on otteluohjelma. Samaa mieltä Sarrin kanssa että pelin laatu kärsii tästä ja se on ehkä tärkein osa lajia katsojan näkökulmasta.

Onneks lopetin kattomisen kun rupes vituttaa.
Pekkk1

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #649 : 22.05.2023 klo 19:20:46

Se oli varmaan ihan validi ero Serie A:n tämän kauden parhaan joukkueen ja vahvasti kierrätetyn Interin välillä, harmittavan lähellä tasuria kuitenkin oltiin, mutta Di Lorenzon euro goal sitten naulasi homman. CL-paikan metsästyksessä (ja muutenkin) tärkeimmät taistot on vielä edessä eli ei hätää. Ja vielä kun FIGC keittelee parhaillaan omia kabinettipäätöksiään, niin voidaan päästä hieman helpommallakin.

Ja iloisempiin aiheisiin: ajatella että Spalletti valmensi jokunen vuosi sitten Interin champparipaikoille kaksikolla loordi Gagliardini-Vecino, ei ihme että Napoli juhlii mestaruutta. Oli joka tapauksessa aika kuvaava tapa päättää Gaglin mahtava ja suuremmoinen Inter-ura, paljonkohan ollaan tämän hienon matkan varrella hävitty pisteitä kyseisen kaverin johdosta, sanoisin että tuntuvasti. Vieläkin täysi mysteeri miten tämäntasoinen jamppa sai painella tässä joukkueessa jopa 6 vuotta tai on ylipäätänsä ammattilaisjalkapalloilija. Nyt on vaan ongelmana, että kenen harteille näitä tulevia pistemenetyksiä langetetaan.

 
Sivuja: 1 ... 25 [26] 27 ... 37
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa