FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
31.12.2025 klo 15:11:06 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 28
 
Kirjoittaja Aihe: Aston Villa - “Europe. Europe. Europe.”  (Luettu 134435 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Duracel

Poissa Poissa


Vastaus #250 : 13.11.2023 klo 00:06:07

Mestaruustaistossa pitää voittaa matseja myös vieraissa.
Jupesteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #251 : 13.11.2023 klo 08:03:26

No, eiköhän VTID tarkoittanut että sarjataulukkoa katsomalla olemme taas mukana kärkiporukoissa. Ei Villafanit elättele toiveita että oltaisiin keväällä nappailemassa kärkisijoja liigasta. Emme me sellaisesta osaa edes haaveilla, kun ei pahemmin niistä karkeloista ole edes hajua kohta puoleen vuosisataan...

Kiinnostavaa on nähdä, pystyykö Villa edes yrittämään samanlaista korkeaa puolustusta kärkijoukkueita vastaan tai miten puolustus organisoidaan. Niillä kun riittää sekä taitoa ja nopeutta avaussyöttöihin ja juoksujen ajoituksiin. Tuskinpa siis ihan noin rohkeasti puolustetaan.
Jupesteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #252 : 13.11.2023 klo 15:04:00

Southgatelle käynyt varmaan joku vahinko tai mies on käynyt optikolla, mutta Konsa on nyt kutsuttu Englannin maajoukkueeseen!

Hieno homma että Konsan taso nyt virallisestikin huomioitu :)

VTID

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa, FC Kiffen


Vastaus #253 : 13.11.2023 klo 21:20:43

Jupesteri ehtikin jo viemään sanat suusta, tosiaan se mestaruus heitto nyt oli lähinnä pieni kevennys, mutta senkin pointtina voi pitää sitä, että nautitaan siitä nyt kun ollaan vielä 3pts kärjen takana. Mestaruutta Joo ei voiteta, mutta nautitaan niin kauan kun tuossa kamppailussa pysytään ja top 5 paikka on ihan realismia.

Mitä tulee Villan vieras vireeseen, niin 2 voittoa, tasuri Wolvesia vastaan, joka ollut aina paha Villalle ja Wolvesin kotivire aika kova, kun katsoo mitä jengejä ovat voittaneet. Tappiot Newcastlelle ja Liverpoolille olivat turhan iso maaliskuuta, mutta on ehkä top 4 vaikeimmat paikat vierailla liigassa. Ja Forest ei hirveän usein kotona häviä, joten en hirveän huolissani siitä vireestä ole. Tämän sanottua, niin Spurs on pakko voittoa tauon jälkeen, selittelyt ei auta, jos ei tulosta saada siitä, olisi iso pettymys.

Konsa vihdoinkin ansaittu maajoukkue kutsu, hienoa nähdä, tuli 22v nuorukaisena Villaan ja kasvanut 5 vuodessa isoksi pelaajaksi.
Jupesteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #254 : 26.11.2023 klo 19:06:19

Tottenham - Aston Villa 1 - 2 (1 - 1)

Sellaista Villan kannattajaakaan tuskin löytyy, joka voisi sanoa että pelitapahtumiin nähden oikeutetut kolme pinnaa. Mutta kelpaa, mielummin ottaa pelistä pinnat kuin jossittelut. Alku etenkin oli totaalista alivoimaa, ja se ettei alussa Spurs saanut (vähintään yhden maalin) johtoa, vaati taitoa, tuuria ja jalkapallojumalien kannatusta.

Väistämätön tietenkin tapahtui, Celsolle pallo 16 rajalle, kova veto otti kimmokkeen ja pallo lopulta ainoan kerran tänään Emin taakse verkkoon. Heti perään meinattiin kuitata, mutta VAR lopulta vei Watkinsin maalin. Selvä juttu sekin videolla, aika kauan sitä kelailtiin.

Peli oli koko ajan kovavauhtinen, ja Cash olisi kyllä voinut saada punaisen railakkaasta taklauksesta. Senkin takia puoliajalla hänet oli pakkokin ottaa vaihtoon.

Villa sai paremmin juonesta kiinni, ja Douglas Luizin vaparikeskityksestä Pau pukkasi tasoituksen jo ennen taukoa.

Toinen jakso oli Villalta parempi. Puoliajalla tehdyt vaihdot onnistuivat, etenkin Tielemans toi peliin juonta lisää. Watkins teki hienon maalin, ja kun Spurs hukkasi omat paikat, voitto Villalle.

Toki Tottenham olisi ansainnut pelistä pisteen tai kolmekin, mutta hyvä esitys se oli Villaltakin. Martinez pelin MoM. Tilastonikkarit varmaan löytäisivät oikean luvun, mutta Son on varmasti uransa aikana tehnyt ennätysmäärän paitsioksi tuomittuja maaleja yhtä joukkuetta (Villa) vastaan. Hukkasi Spurs monta paikkaa muutenkin.

Villan europaikkajuna se vaan jaksaa puksuttaa! Nyt jo Ramsey sai jämäminuutteja ja saattaa hyvinkin saada ainakin puolituntisen seuraavassa. Hyvältä näyttää Villan peli-ilme, jopa silloinkin kun vastustaja pistää ahtaalle.
VTID

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa, FC Kiffen


Vastaus #255 : 26.11.2023 klo 19:40:44

Ja top 4, 2pts sarjakärjestä! Ollaan vielä mestaruus taistelussa, se kuinka kauan on eri asia joten nautitaan. Cashin taklaus selkeä keltainen, ei missään maailmassa punainen, toki toisen keltaisen meinasi ottaa ja oli todella huono läpi ottelun muutenkin. Vaikka taklaus ei punaisen arvoinen ollut, niin täysin vastuuton taklaus joka tapauksessa, toivottavasti saadaan tammikuussa joku parempi oikeaksi pakiksi.

Spurs oli parempi, Ange Emeryn ohella näyttänyt ettei valmentaja välttämättä paria vuotta aikaa tarvitse. Oli kyllä hyvä matsi, Bentancurin loukkaantuminen oli harmi, toivottavasti ei oo vakava. Ekalla jaksolla Spurs oli pirun hyvä, mut on toi Villan linja vaan ihailtavan kurinalainen, Spurs taas tulee saamaan hyvin pisteitä tällä kaudella, vaikka niillä loukkaantumisia onkin, vaikein peli varmaan Villalle pelin avaamisen kannalta. Joka on tokan jakson alun paine kun kestettiin, pelattiin hyvä jakso ja vaihdot onnistuivat. Viihdyttävä peli, jonka voittamiseen vähän onnea tarvittiin. Mutta kyllähän Villakin aina hyökkää vaarallisesti. Emi oli loistava ja Tielemans ja Bailey vahvasti sisään, Tielemans todennäköisesti Kamaran paikalla ens pelissä.
Jupesteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #256 : 28.11.2023 klo 07:15:20

Torstaina  taas pelataan. Parin maalin voitto olisi tärkeää, silloin Konferenssiliigan lohkovaiheen viimeiseen peliin voisi lähettää matkaan pelkästään pelikokemusta kaipaavia. Legia ei tietenkään ole helppo pala, viimeksi tuli tappio kun ei ihan fokuksessa kaikkia tilanteita hoidettu. McGinnin haastattelusta poimin tiedon, että Spurs pelistä vähän tuli pikkukolhuja muistoksi, joten kierrätystä senkin takia on kuitenkin luvassa. Kippari itsekin on hieman kolhuja saanut jo maaotteluista, mutta eihän se estänyt pelaamista.

Villan korkea linja näkyy muuten aika hämmentävänä tilastona. Riskipitoinen taktiikka se on kuten Newcastle ja Liverpool-matseissa kaudella nähtiin, mutta erinomaisestihan se on toiminut:

OPPONENTS CAUGHT OFFSIDE
Most in PL since November 2022

Aston Villa 165
Liverpool 93
Fulham 81
Manchester City 75
Tottenham 72
Arsenal 69



VTID

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa, FC Kiffen


Vastaus #257 : 28.11.2023 klo 08:40:25

Mä en missään nimessä enää osta tuota, että Villan korkea linja on riski. Toi on äärimmäisen hyvin valmennettu kurinalaiseksi tuo linja, ei se hyökkääjän huonoutta yleensä ole, että jää paitsioon. Son esimerkiksi todennäköisesti olisi tehnyt hatullisen suurinta osaa jengeistä vastaan, mutta linja piti täydellisesti, alkaa olla jo sellainen otanta, ettei tuurista voida puhua. Oikeastaan kahdessa pelissä Emeryn aikana linja pettänyt, Rashfordia vastaan kun ManU voitti ja Newcastle Kauden avauspeli ja siinäkin oli lieventäviä asianhaaroja, kuten Mingsin loukkaantuminen ja Pau joutu heti todella kovaan paikkaan. Liverpoolille häviö ei johtunut linjasta, Pool oli yksinkertaisesti parempi ja Forestin maaleilla ei ollut mitään tekemistä korkean linjan kanssa.

Totta on, että vieraissa on pelillisesti vaikeaa ja ollaan aivan eri jengi vieraissa ja siihen tarvitsee muutosta, onneksi Villassa annetaan Emerylle sen verran paljon aikaa, että pystyy löytämään lääkkeen tuohon vieraspelien pelaamiseen, kotona oltaisiin todennäköisesti voitettu helpommin tuo peli, vieraissa taas ei oltais ansaittu edes pistettä. Bournemouth voitetaan vieraissa, niin päästään suht paineettomasti City ja Arsenal kotipeleihin, ollaan niissä altavaastajia, mutta Villa Parkilla kaikki on mahdollista. Ja toinen puoliaika oli Spursin vieraana suht kontrolloitu esitys vaihtojen jälkeen, ainoastaan eka jakso oli heikkoa, mikä johtui varmasti myös Spursin aktiivisesti prässistä.
Jupesteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #258 : 28.11.2023 klo 15:30:04

Ymmärrän joo pointin. Riski-sanalla sellainen kaiku että sitä ois syytä välttää, sitä en tarkoita. Taitavaa yhteispeliä ja puolustusta se on.
VTID

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa, FC Kiffen


Vastaus #259 : 29.11.2023 klo 08:34:52

Spurs faneilla ainakin twitterin puolella mennyt vähän yli toi Cashin taklaus, oli myöhässä oleva taklaus, selkeä keltainen ja todella ikävää että Bentancur loukkaantui. Romero esitti vastaavan taklauksen Watkinsia kohtaan edellisessä kohtaamisessa, Watkins ei vaan loukkaantunut ja Villa teki maalin siitä hyökkäyksestä. Nyt Cash saa tappouhkauksia, holokausti viestejä, koska on Puolaiaiset isovanhemmat ja toivotaan vakavaa loukkaantumista, ihan oikeasti jotain rajaa pitäisi jo laittaa noille jutuille. Plus en usko että Romero aiheuttaa minkäänlaista pelkoa Villan pelaajissa
Revolver Ocelot

Poissa Poissa


Vastaus #260 : 29.11.2023 klo 11:49:44

Spurs faneilla ainakin twitterin puolella mennyt vähän yli toi Cashin taklaus, oli myöhässä oleva taklaus, selkeä keltainen ja todella ikävää että Bentancur loukkaantui. Romero esitti vastaavan taklauksen Watkinsia kohtaan edellisessä kohtaamisessa, Watkins ei vaan loukkaantunut ja Villa teki maalin siitä hyökkäyksestä. Nyt Cash saa tappouhkauksia, holokausti viestejä, koska on Puolaiaiset isovanhemmat ja toivotaan vakavaa loukkaantumista, ihan oikeasti jotain rajaa pitäisi jo laittaa noille jutuille. Plus en usko että Romero aiheuttaa minkäänlaista pelkoa Villan pelaajissa

Olisi ollut myöhässä joo jos olisi edes yrittänyt palloa, ihan selvästi tuo yritti vain lanata Bentancurin ja onnistuikin hienosti, Villa fanit ainakin muissa maissa näyttävät olevan hyvinkin tyytyväisiä taklauksen lopputulokseen. Sama apina muuten pisti Dohertynkin telakalle aiemmin. Joo Romerokin on perseillyt ja itse olen kovasti kritisoinutkin sitä. Lisäksi muuten Gil sai kyynärpäätä naamaan ja siitä olisi kuulunut tulla pilkku ja punainen.
Virallinen

Poissa Poissa


Vastaus #261 : 29.11.2023 klo 11:55:21

Olisi ollut myöhässä joo jos olisi edes yrittänyt palloa, ihan selvästi tuo yritti vain lanata Bentancurin ja onnistuikin hienosti, Villa fanit ainakin muissa maissa näyttävät olevan hyvinkin tyytyväisiä taklauksen lopputulokseen. Sama apina muuten pisti Dohertynkin telakalle aiemmin. Joo Romerokin on perseillyt ja itse olen kovasti kritisoinutkin sitä. Lisäksi muuten Gil sai kyynärpäätä naamaan ja siitä olisi kuulunut tulla pilkku ja punainen.

Hyvät whataboutismit siellä kun Cashille satelee tappouhkauksia ja parodiahorisontin ylittäviä Spurs-kannattajien lähettämiä holokaustijuttuja. Mutku Gil sai kyynärpäätä naamaan ja pilkku ja punainen.

Apinajututkin sopii jättää Sir David Attenborough'lle.
VTID

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa, FC Kiffen


Vastaus #262 : 29.11.2023 klo 13:28:08

Olisi ollut myöhässä joo jos olisi edes yrittänyt palloa, ihan selvästi tuo yritti vain lanata Bentancurin ja onnistuikin hienosti, Villa fanit ainakin muissa maissa näyttävät olevan hyvinkin tyytyväisiä taklauksen lopputulokseen. Sama apina muuten pisti Dohertynkin telakalle aiemmin. Joo Romerokin on perseillyt ja itse olen kovasti kritisoinutkin sitä. Lisäksi muuten Gil sai kyynärpäätä naamaan ja siitä olisi kuulunut tulla pilkku ja punainen.

Cash yritti palloa, oli rajusti myöhässä, se että joku väittää että yritti ottaa Bentancurin pelistä on typerä väite. Carlosin tilanteesta, ehkä kannattaa katsoa tilanne ilman hidastusta tai still kuvaa, suojaa palloa ja liikuttaa kättä ihan normaalisti, Gil on niin pieni että saa osuman ja yrittää filmata punaista ja pilkkua.

Säälin kyllä Arsenal faneja, kun joutuu tällaisen faniporukan kanssa olemaan paikalliskilpailija
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #263 : 29.11.2023 klo 13:45:55

Cash rikkoi kortin jälkeen useamman kerran vielä aika tyhmästi, joten mielestäni olisi pitänyt kahdella keltaisella lentää ulos, ei niinkään punaisella.
Jupesteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #264 : 29.11.2023 klo 15:29:45

Cash rikkoi kortin jälkeen useamman kerran vielä aika tyhmästi, joten mielestäni olisi pitänyt kahdella keltaisella lentää ulos, ei niinkään punaisella.

Tämä toki lähempänä "totuutta", mutta ehkä kuitenkin sitä mieltä enemmän että Cashin tuomiot tässä pelissä meni tuomarilta oikein. Ainakin se tilanne mistä Cashille vaadittiin pelin aikana selkeimmin toista varoitusta, ei tainnut edes olla välttämättä vaparin paikka.

Cash ei pelissä tosiaan pelillisesti muutenkaan onnistunut, ja on harmi ettei todellista kilpailua oikeaksi (puolustavaksi) pakiksi ole. Ehkä tammikuussa tilanne sen osalta eri (?). Puoliajan vaihto Spurs pelissä (Bailey sisään) johtui pitkälti siitä, ettei oikean puolen hyökkäys toiminut ekalla jaksolla, mutta saattoi silläkin olla merkitys että Cashille toinen varoitus ja ulosajo oli jo liki. Emery taktista muutosta jossain haastattelussa perustelikin.

Konsa toki hyvin voi pelata Cashin paikkaa, etenkin 3-5-2 muodostelmassa.

Nuo uhkaukset ovat älyttömiä. Vaikuttavat Lämäri-aikakauden puheilta jostain NHL:n farmiliigoista.
Iljevitsh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #265 : 29.11.2023 klo 18:12:07

Cash yritti palloa, oli rajusti myöhässä, se että joku väittää että yritti ottaa Bentancurin pelistä on typerä väite. 

Teen silee tymästi että väitän että

https://x.com/hotspurreports/status/1729555412943241477?s=46&t=w3_Vy7no9muBQ2SeOoeieg
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #266 : 29.11.2023 klo 18:28:03

Tämä toki lähempänä "totuutta", mutta ehkä kuitenkin sitä mieltä enemmän että Cashin tuomiot tässä pelissä meni tuomarilta oikein. Ainakin se tilanne mistä Cashille vaadittiin pelin aikana selkeimmin toista varoitusta, ei tainnut edes olla välttämättä vaparin paikka.

Cash ei pelissä tosiaan pelillisesti muutenkaan onnistunut, ja on harmi ettei todellista kilpailua oikeaksi (puolustavaksi) pakiksi ole. Ehkä tammikuussa tilanne sen osalta eri (?). Puoliajan vaihto Spurs pelissä (Bailey sisään) johtui pitkälti siitä, ettei oikean puolen hyökkäys toiminut ekalla jaksolla, mutta saattoi silläkin olla merkitys että Cashille toinen varoitus ja ulosajo oli jo liki. Emery taktista muutosta jossain haastattelussa perustelikin.

Konsa toki hyvin voi pelata Cashin paikkaa, etenkin 3-5-2 muodostelmassa.

Nuo uhkaukset ovat älyttömiä. Vaikuttavat Lämäri-aikakauden puheilta jostain NHL:n farmiliigoista.
Yhdessä vastahyökkäyksessä Cashilla oli melkonen takavyöote olikohan Sonista, joka ei menny vaan kaatumaan vaan pelasi palloa. Ajattelin heti että jos kaatuu tai hyökkäys tyssää tuohon niin Cash lentää ulos. Sitten oli joku taklaus sen lisäksi tosiaan. Rohkeasti joka tapauksessa pelasi mielestäni.
Holteend

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #267 : 30.11.2023 klo 03:30:25

Näitä Cash taklauksia sattuu joka toinen peli valioliigassa. Turha on kitistä. Oli se omasta mielestä aika raju hit bentaan, ,mutta turhauteen pelaajan katkos päässä. Kuitenkin tappo uhkauksia saanut pelaaja mikä ei kuulu  futikseen(Tottenham fan) Niin katsokaan peiliin.  Jos jotain,niin dier lähtee katsoom hakeen fight. (Tiedän minkä takia lähti).joo Futis on herkää ja romantiikkaa. hyväksytään se ja pelataan.
VTID

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa, FC Kiffen


Vastaus #268 : 30.11.2023 klo 13:35:44

Yhdessä vastahyökkäyksessä Cashilla oli melkonen takavyöote olikohan Sonista, joka ei menny vaan kaatumaan vaan pelasi palloa. Ajattelin heti että jos kaatuu tai hyökkäys tyssää tuohon niin Cash lentää ulos. Sitten oli joku taklaus sen lisäksi tosiaan. Rohkeasti joka tapauksessa pelasi mielestäni.

Olet oikeassa ja ikävä kyllä Cashin luokattoman huono esitys jäänyt kokonaan sivuun, koska Villa fanit ovat puolustaneet Cashia typeriltä uhkauksista, joten kritiikki peliesitystä kohtaan jäänyt täysin sivuun ja nimenomaan Villa fanit ovat Cashia puolustaneet älyttömiä kommentteja suoltavien Spurs fanien takia, enpä ole kenenkään nähnyt puolustavan tuota taklausta, muuta kun sanomalla että selkeä kortti. Idiootteja taas löytyy joka faneista, myös Villa faneista varmaan joku irvaillut Bentancurille, itse en ole nähnyt. Torstai nyt ja edelleen valitetaan taklauksesta joita tapahtuu joka pelissä, toivoisin että puhuttaisiin mieluummin kuinka heikko Cash oli, eikä yhdestä taklauksesta
Jupesteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #269 : 01.12.2023 klo 00:25:19

Aston Villa - Legia Varsova 2 - 1 (1 - 1)

Kahden maalin voittoa ei saatu, mutta voitto kuitenkin. Eiköhän viimeisestä pelistä se tasuri saada, vaikka joku avainpelaaja jäisi jopa kotiin Birminghamiin. Tasapeli siitä kun varmistaisi lohkovoiton.

Tässä pelissä ensimmäinen jakso oli tasavahva, jälkimmäisellä Villa oli parempi ja kahden maalin voittoa tosissaan haettiin. Maaliviivalle kolmas maali jäi; Olsenin pitkästä avauksesta Bailey läpi, nosto veskarin yli oli taidokas, mutta epäonnea sen verran jäi viimeistelyyn että pallo pomppasi yläriman kautta vain siihen viivalle. Muutenkin oli maalipaikkoja, kolmatta maalia ei kuitenkaan enää saatu.

Nopea johtomaali, kun Diaby vei Villan johtoon heti ensimmäisestä hyökkäyksestä. Tieleman vapauttti Diabyn laidalta läpi, kuljetuksen ja harhautuksen jälkeen nätti sijoitus takakulmaan. Legia sai tasoituksen Kamaran harhasyötön jälkeen, Muci sijoitti taidokkaasti pallon yläkulmaan. Legia oli hyvä ekan jakson, peli oli tasaista ja tasoissa mentiinkin tauolle.

Vaikka Villa oli loppupelin parempi, oli Legian johtomaali ensin lähempänä. Hieno hyökkäys, pusku onnistui miltei täydellisesti, ylärima pelasti. Sen jälkeen Villa liikutti palloa liukkaammin. Moreno pääsi vapaapotkukuviosta viimeistelemään voittomaalin. Hyvistä hyökkäyksistä huolimatta kolmatta ei saatu, ja lohkovoittoja ei vielä 100% varma ole.

Loukkaantumisesta toipunut Moreno oli pelin paras. Ihan ok peli kaikkiaan. Hyvä, että nyt sekä Ramsey että Moreno ovat kunnossa, ja tänään kokonaan poissa ollut Watkins lienee myös pelikuntoinen viikonloppuna.

« Viimeksi muokattu: 01.12.2023 klo 13:41:45 kirjoittanut Jupesteri »
Holteend

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #270 : 02.12.2023 klo 12:07:32

Olli ei ole pelikunnossa ainakaan tällähetkellä, ja tuskin pelaa huomenna.
Jupesteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #271 : 03.12.2023 klo 18:33:55

Bournemouth - Aston Villa 2 - 2 (1 - 1)

Olipahan matsi! Ainakin neutraalille katsojalle varmasti viihdyttäväkin läpi pelin, mutta näin Villa-fanille matsissa oli paljon turhauttavia suorituksia, mutta onnistumisia toki myös. Tappiolle jouduttiin jo 10:llä minuutilla. Diego Carlos antoi vaarattomassa tilanteessa harhasyötön, eikä sitä jätetty rankaisematta. Carlos oli pelissä myöhemmin jo paikkaamassa tilanteessa iskemällä Villan johtoon, mutta paitsio siitäkin VAR-tarkastuksessa löydettiin.

Villa kuitenkin sai pelin tasoihin jo ensimmäisellä jaksolla. Pirteästi jaksolla suoriutunut Bailey teki tavaramerkkinsä: leikkaus sisään ja pallo takakulmaan. Bailey loisti muutenkin ja oli tosi lähellä ettei hänen syötöstä Douglas Luiz iskenyt häkkiä. Veskari kuitenkin torjui.

Upeita torjuntoja esitti Martinezkin. Kahdesti pelissä torjui sijoituksen vitosen viivan sisältä. Ilman huippuveskaria olisi peli hävitty takuulla.

Villa oli välillä aika vaikeuksissa etenkin Semenyon ja Solankia vastaan. Konsa pelasi nyt sitä Cashin paikkaa oikealla, ja ei ainakaan vielä ihan huippua esittänyt, vaikka kerran liukui komeasti ja esti Bournemouthin maalin.  Semenyo oli tosin voinut tiukemmalla tuomarilinjalla katsella pariin kertaan keltaista ja tullut ulosajetuksi jo ekalla jaksolla.

Heikoin Villa pelaaja oli Zaniolo, joka otettiinkin pois jo tauolla. Zaniolon peliä oli turhauttavaa katsoa. Pallo kun pelataan hänelle niin liki ainut mahdollisuus, että pallo pysyy Villalla on että miestä rikotaan ja saadaan vapari. Aika usein ei sitäkään saada, kun mies menee nurin turhankin heppoisasti. Kuljetuksissa menetti pallon varmaan joka kerta, ja harhasyöttöjä oli enemmän kuin syöttöjä omille. Heikko esitys.

2-1 johtoon kotijoukkue pääsi nätillä hyökkäyksellä ja varmalla viimeistelyllä - se oli enemmän Bournemouthin hyvyyttä kuin Villan puolustusvirhettä. Lisäajalle jäi tasoitusmaali, kun Duranin vetokin oli mennyt aiemmin kimmokkeesta vain tolppaan. Lopussa kuitenkin Diabyn keskityksen puski Watkins hienosti verkkoon ja peli päättyi siten tasoihin.

Tasuriin pitää olla tyytyväinen, kun lähellä oli tappiokin. Lukemat muutenkin varmaan oikeudenmukaiset. Ei paras peli Villalta, mutta vieraissa piste on ok saavutus. Pisteen pelasti Martinez upeilla torjunnoillaan.
Jupesteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #272 : 03.12.2023 klo 21:44:54

Tuskin loppuvihellykset ehtivät edes kuulua sunnuntain kierrokselta kun Villan forumit täyttyivät ensi viikon spekulaatioista. Totta onkin, kun viikon sisällä Villa Parkilla nähdän sek ManCity että Arsenal, mitataan Villan kotivoiman taso sitten todella huolella.

Villa saa hieman tasoitusta keskiviikon peliin. ManCityltä poissa Rodri (pelikielto), Grealish (pelikielto) ja ilmeisesti myös Doku (loukkaantui?). Tietenkin myös Nunes ja KDB. Hyvä sauma siis kohdata huippujoukkue, mutta ei Cityltä tason pudotusta kannata odottaa. Arsenalia vastaan Villalla on minusta paremmat mahdollisuudet pärjätä muutenkin, mutta tottakai siinäkin vierasjoukkue on selkeä suosikki. 2-3 pistettä näistä kahdesta pelistä olisi kuitenkin jo hieno suoritus, suuremmasta pistepostista osaa edes haaveilla.

Paljon ehtii tapahtumaan vielä ennen keskiviikkoa, mutta tällä hetkellä oma suosikki aloitus peliin olisi

             Martinez
   
      Konsa - Carlos - Pau
Cash                          Digne
       
           Luiz - Kamara
 Bailey                       McGinn
           
              Watkins


Tietysti vaihtoehtoja on, esim Digne<->Moreno tai Bailey <-> Diaby.

Kamaran puuttuminen näkyi  Bournemouth - pelissä. Vaikkei Tielemans huonoa peliä pelannut, ei hän tietysti Kamaran veroinen ole, ihan eri tyylinenkin toki ja pelitehtäväkin poikkesi. Bailey on minusta ollut hyvä, tänäänkin oli, Diaby kuitenkin tuli myös hyvin sisään tänään. Pelin kulusta riippuen ennakoin, että vaihtelevat näissä kahdessa päikseen, kumpi sitten aina aloittaakaan. Kummaltakin löytyy nopeutta, ja odotusarvo varmaankin on että City pitää enemmän palloa jolloin vastahyökkäyksissä nopeat Bailey ja Diaby voivat kyllä horjuttaa Citynkin puolustusta.

Taatusti pelaajat odottavat yhtä innokkaasti viikon haastetta kuin kannattajatkin - Emerystä toki puhumattakaan! Eikä minullekaan keskiviikkoillan odotetuin ohjelma ole Linnan juhlat, onneksi ei ole kutsuttu paikalle :)
VTID

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa, FC Kiffen


Vastaus #273 : 04.12.2023 klo 11:59:55

Innolla kyllä odotan, että päästään haastamaan Cityä ja Arsenalia ja luulen, että saumat on voittaa kyllä, jopa molemmat mutta 2 isoa haastetta edessä. Mutta pelaajat varmasti syttyvät, iltavalaistuksessa molemmat pelit loppuunmyydyllä Villa Parkilla, jossa voitettu 13 edellistä liiga peliä. Vieraissa pelillisesti edelleen etsitään toimivaa sapluuna ja Bournemouth pelillisesti oli heikko, mutta kontekstiin nähden hyvä piste. Jos et voi voittaa, niin älä häviä
VTID

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa, FC Kiffen


Vastaus #274 : 06.12.2023 klo 23:12:11

Tulin vaan jo puoliajalla sanomaan kuinka hienosti Villa pelaa, tapahtuipa mitä tahansa tokalla jaksolla, voi olla ylpeä tästä jengistä!

 
Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 28
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa