Pemari
Poissa
Suosikkijoukkue: FF2 Gold Member
|
 |
Vastaus #250 : 01.08.2022 klo 18:54:03 |
|
Tuota on kyllä erittäin painavat syyt epäillä ihan sillä perusteella, että kyseinen urpo kävi antamassa joulukortin myös IFK:n penkille. Hämäläisellä selkeästi kasetti hajosi aivan totaalisesti, tai sitten tosiaan se kirjekuori poltteli taskussa.
Tai sitten ehkä kuitenkin Mattilalla (ja sen jälkeen HIFK:n penkillä) hajosi kasetti?
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #251 : 01.08.2022 klo 18:54:14 |
|
Ahaa, eli koska jossain ulkomaan sarjassa saa mussuttaa enemmän, tulisi myös Veikkausliigassa sallia jatkuva mussutus erotuomarille?
Tuomarilla täytyy olla auktoriteettia ja riittävän vahva itsetunto. Pelin tuoksinassa käyvät tunteet joskus kuumina, mutta siellä kentällä tapahtuu paljon pahempaakin kuin muutama poikkipuolinen sana. Tuollainen tuomari ei pärjäisi missään muussa, vähänkään isommassa liigassa. Ei dumari voi vettää kuin ennen vanhaan intissä. Pelisilmää ja auktoriteettia täytyy olla. Tuossa tilanteessa olisi voinut pitää tiukan puhuttelun a la Collina, ratkaista ottelun kannalta urheilullisemmalla tavalla. Mutta, onnea Interille pisteistä. 
|
|
|
|
Gempes
Poissa
|
 |
Vastaus #252 : 01.08.2022 klo 18:55:23 |
|
Monilla on. Ei kestäisi mitään "kansainvälisiä" pelaajien piirittämisiä. Oman heikon itsetunnon mukaisia inttimäisiä komentoja. Ikävää, että tuomari pilaa pelin jo alussa. Toki Mattilan olisi pitänyt olla herra tuomaria loukkaamatta, mutta jos kansainvälisillä kentillä jakaisi punaisia tuolla tapaa, ei kentällä olisi kohta ketään. Helvetin juntti!  Väärinhän se alkuperäinenkin vihellys meni, mutta ei Saken tietenkään olisi pitänyt tuolla tapaa hermostua. Aina tulee muistaa, että tuomari on kentällä päällikkö, oli kuinka mulkku tahansa. Mölyt on pidettävä mahassa. Jep. Jos tuomari olisi osannut malttaa mielensä valtansa kanssa ja rahoitellut Mattilaa eikä heti nostanut toista tai ekaa keltaista, niin olisi sillä voinut saada jopa auktoriteettia jatkossa. Nyt menee aika pitkälti "minä olen tuomari, minä määrään" -kategoriaan...
|
|
|
|
Minä itse
Poissa
Suosikkijoukkue: Minä itse ja muut altavastaajat.
|
 |
Vastaus #253 : 01.08.2022 klo 18:55:28 |
|
Toinen keltainen ainakin oli ansaittu, sen verran uhmakasta käyttäytyminen oli. Ensimmäisen aiheellisuudesta on hankala sanoa mitään?! Ensimmäisessä haisi kyllä hieman edellä mainittua roolin ottoa.
|
|
|
|
Nerazzurri
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter
|
 |
Vastaus #254 : 01.08.2022 klo 18:55:47 |
|
Siis väitätkö, että Milanon Interin matseissa (tai Serie A:ssa ylipäänsä?) tuomari ei ole koskaan antanut suunsoitosta toista keltaista korttia? En kyllä ihan helpolla usko tähän väitteeseen, mutta en toki seuraa ko. liigaa.
Kyllä tuomarit kohtalaisesti protestointia kestävät, mutta siinä vaiheessa, kun pelaaja menee henkilökohtaisuuksiin, ei tuollaista kuulukaan kuunnella. Voin ottaa kohtalaisen ison vedon, että Mattila ei mitään pelkkää "voi vittua" huudellut.
Ei liity tähän peliin, mutta Italiassa punaisen saa heti jos mainitsee Jumalan huudoisaan tai muistuttaa tuomaria siitä että äiti tai muu sukulainen on maksullinen nainen. Eli joo, kyllä sielläkin kortteja saa kun suuta soittaa, myös punaisia.
|
|
|
|
Kamreeri
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #255 : 01.08.2022 klo 18:55:59 |
|
En ole aiemmin huomannutkaan mutta studiomammalla vaikuttaisi olevan aika kivat tisut.
|
|
|
|
bupa dukta
Paikalla
Suosikkijoukkue: Hiki on jätkän deodorantti.
|
 |
Vastaus #256 : 01.08.2022 klo 18:56:01 |
|
Olihan tuo ihan käsittämätön kilahdus Mattilalta. Olisi voinut vaan jatkaa kävelyä ja peliä. Mutta ei, kaveri kääntyy ja raivoaa tuomarille. Ei jättänyt paljoa vaihtoehtoja.
|
|
|
|
Kaski
Poissa
|
 |
Vastaus #257 : 01.08.2022 klo 18:56:04 |
|
Miten Mattila pelasi mielestäsi ennen punikkia?
Ei hyvin, mutta punikki on punikki 23" kohdalla. Eli ei varmasti helpota peliä HIFK kannalta.
|
|
|
|
Melieber
Poissa
|
 |
Vastaus #258 : 01.08.2022 klo 18:56:30 |
|
Voin tiivistää illan annin: Hämäläinen, Mattila, HIFK ja Roman Eremenko täysin väärässä sarjassa. Romalle  . Hieno pelaaja edelleen!  COME TO HJK!!!!!!!!
|
|
|
|
agsu
Poissa
|
 |
Vastaus #259 : 01.08.2022 klo 18:56:47 |
|
Toinen keltainen ainakin oli ansaittu, sen verran uhmakasta käyttäytyminen oli. Ensimmäisen aiheellisuudesta on hankala sanoa mitään?!
Ensimmäinen vaikutti siltä että tuomari otti itseensä jonkin asian mitä Mattila sanoi. Toinen oli tosiaan ihan kiistattomasti ansaittu. Molemmilta typerää toimintaa.
|
|
|
|
Magnus Kebnekaise
Poissa
Suosikkijoukkue: Kolmas joukkue
|
 |
Vastaus #260 : 01.08.2022 klo 18:57:31 |
|
Tuomarilla täytyy olla auktoriteettia ja riittävän vahva itsetunto. Pelin tuoksinassa käyvät tunteet joskus kuumina, mutta siellä kentällä tapahtuu paljon pahempaakin kuin muutama poikkipuolinen sana. Tuollainen tuomari ei pärjäisi missään muussa, vähänkään isommassa liigassa. Ei dumari voi vettää kuin ennen vanhaan intissä. Pelisilmää ja auktoriteettia täytyy olla. Tuossa tilanteessa olisi voinut pitää tiukan puhuttelun a la Collina, ratkaista ottelun kannalta urheilullisemmalla tavalla. Mutta, onnea Interille pisteistä.  Eli sinä ilmeisesti siis ihan oikeasti tiedät, mitä siellä on sanottu jos puhuttelulla olisi Mattilan pitänyt selvitä? Jos siellä on oikeasti hävytöntä, solvaavaa tai loukkaavaa tekstiä tullut, niin siinä ei puhuttelulla selviä ja joku muu ratkaisu kuin kentältäpoisto olisi väärä ratkaisu ja suurimerkityksellinen virhe.
|
|
|
|
John Matrix
Poissa
|
 |
Vastaus #261 : 01.08.2022 klo 18:57:33 |
|
Tuossa tilanteessa olisi voinut pitää tiukan puhuttelun a la Collina, ratkaista ottelun kannalta urheilullisemmalla tavalla. Mutta, onnea Interille pisteistä.  Pelaajaa on varoitettu protestoinnista, ja protestointi jatkuu suurieleisesti niin sen jälkeenkö tuomarin pitäisi ottaa pelaaja puhutteluun? Kyllä siinä on annettu jo pelaajalle kaikki syyt olla hiljaa ja poistua paikalta. Ei se ole tuomarin vika, jos pelaaja on tyhmä.
|
|
|
|
Seppo14
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #262 : 01.08.2022 klo 18:57:54 |
|
45 minuutin perusteella Roman on jättimäinen vahvistus tähän jengiin, harmi vaan ettei sekään välttämättä riitä… En oikeastaan tiedä kumpi perseili pahemmin, Mattila vai tuomari, mutta harmi että mielenkiintonen peli meni pilalle jo 20 minuutin kohdalla. No Lahdessa sitten voitto kuuden pisteen ottelusta!
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #263 : 01.08.2022 klo 18:59:20 |
|
Siis väitätkö, että Milanon Interin matseissa (tai Serie A:ssa ylipäänsä?) tuomari ei ole koskaan antanut suunsoitosta toista keltaista korttia? En kyllä ihan helpolla usko tähän väitteeseen, mutta en toki seuraa ko. liigaa.
Kyllä tuomarit kohtalaisesti protestointia kestävät, mutta siinä vaiheessa, kun pelaaja menee henkilökohtaisuuksiin, ei tuollaista kuulukaan kuunnella. Voin ottaa kohtalaisen ison vedon, että Mattila ei mitään pelkkää "voi vittua" huudellut.
Jos et ymmärtänyt alkuperäistä viestiä, niin en tiedä miten sen selittäisin. Se "kohtalaisesti" kestäminen riippuu tuomarista. Tämä ei näytä kestävän, kun jakaa tuohon malliin penkillekin kortteja. Seuraavaksi varmaan yleisölle. Onneksi ei näe tänne kaljajonoon... 
|
|
|
|
JaJaJe
Poissa
Suosikkijoukkue: 1998, 2014, 2021, 2022, 2023
|
 |
Vastaus #264 : 01.08.2022 klo 18:59:41 |
|
45 minuutin perusteella Roman on jättimäinen vahvistus tähän jengiin, harmi vaan ettei sekään välttämättä riitä… En oikeastaan tiedä kumpi perseili pahemmin, Mattila vai tuomari, mutta harmi että mielenkiintonen peli meni pilalle jo 20 minuutin kohdalla. No Lahdessa sitten voitto kuuden pisteen ottelusta!
Roman on hemmetin kova edelleen, ei vaan taida millään riittää pelastamaan putoamiselta. Ja taitaa olla jossain 45min kunnossa, ennen kuin alkaa polviin nojailu ja puuskuttaminen.
|
|
|
|
turo
Poissa
|
 |
Vastaus #265 : 01.08.2022 klo 18:59:48 |
|
Sakari Mattila on näköjään ihan vitun tyhmä jätkä vaikka on tuo tuomarikin kyllä huono.
Roman Eremenko olisi ihan ylivoimainen jossain oikeassa joukkueessa.
|
|
|
|
Floppi
Poissa
|
 |
Vastaus #266 : 01.08.2022 klo 19:00:11 |
|
Sanotaan vielä että mielestäni on poikkeuksellista että tuomari antaa kaksi suunsoittokeltaista putkeen. Olisipa ollut Ruudulla mikit Mattilan paidassa!
Wanhan kanssa samoilla linjoilla että normaalisti keltainen ja puhuttelu olisi tilanteen kuitannut. En ota enempää kantaa alun taklaukseen kun en sitä nähnyt, mutta jos siitä olisi kortti tullut niin Mattilan ulosajoon olisi luonnollisesti riittänyt yksikin lisäkortti suunsoitosta, enkä ainakaan itse näkisi tilanteessa siinä tapauksessa mitään ongelmaa.
|
|
|
|
Vornander
Poissa
|
 |
Vastaus #267 : 01.08.2022 klo 19:00:22 |
|
Sakari Mattila - ihmisnero. Toivottavasti pelikaverit antaa sukkasaippuaa seuraavalla pelireissulla .
|
|
|
|
Homer
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #268 : 01.08.2022 klo 19:00:42 |
|
Ihan oikeaa analyysia studiossa! Haka, Lee Erwin, Teemu Tainio!
Voiko rakastaa joukkuetta enemmän?
|
|
|
|
6-paikka
Poissa
|
 |
Vastaus #269 : 01.08.2022 klo 19:00:56 |
|
Imekää sykkivää mjötttttttöööööh NAUTIN
Puoliajalla Mixu tunkee joulukuusen Roman berberiin ja toivoo sillä et peli paranisi hahah.
Oikeesti se vaan huutaa kaikille.
|
|
|
|
QPS12
Paikalla
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #270 : 01.08.2022 klo 19:01:17 |
|
Vapari menee väärinpäin niin pelaaja saa tehdä ja sanoa mitä tahansa?
Ei saa. Ja kyllähän tuosta voi tietysti kortit sääntöjen mukaan nostaa, mutta 9/10 muista liigatuomareista ois pystynyt selvittämään tuon muulla tavalla.
|
|
|
|
Demus
Poissa
|
 |
Vastaus #271 : 01.08.2022 klo 19:02:31 |
|
Tai sitten ehkä kuitenkin Mattilalla (ja sen jälkeen HIFK:n penkillä) hajosi kasetti?
Tuomari sai aiheellista palautetta ja reagoi siihen kahdella punakortilla, mikä on päivänselvä ylireagointi. Hajonnutta kasettia kannattaa siten etsiskellä tuomarikopin suunnalta.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #272 : 01.08.2022 klo 19:03:39 |
|
Pelaajaa on varoitettu protestoinnista, ja protestointi jatkuu suurieleisesti niin sen jälkeenkö tuomarin pitäisi ottaa pelaaja puhutteluun? Kyllä siinä on annettu jo pelaajalle kaikki syyt olla hiljaa ja poistua paikalta.
Ei se ole tuomarin vika, jos pelaaja on tyhmä.
Tässä tilanteessa olivat molemmat tyhmiä. Koko tilanne oli ohi muutamassa sekunnissa, ei siinä kovin suuria eleitä ehtinyt esittää. Tuomari ei edes ottanut pelaajaa erikseen kunnon puhutteluun. Matsihan tässä toki vaan meni pilalle, olutta tarjoillaan onneksi edelleen.
|
|
|
|
kouhi
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #273 : 01.08.2022 klo 19:03:43 |
|
Sanotaan vielä että mielestäni on poikkeuksellista että tuomari antaa kaksi suunsoittokeltaista putkeen.
Ei ole. Useimmat pelaajat osaavat lopettaa suunsoiton viimeistään varoituksen saadessaan tai ainakin joukkuekaverit vievät kuumakallen kauemmaksi tilanteesta.
|
|
|
|
misteri
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Poker Tour I Bracelets: Final, Main, Money
|
 |
Vastaus #274 : 01.08.2022 klo 19:04:35 |
|
Ei se ole tuomarin vika, jos pelaaja on tyhmä.
TÄMÄ. Aika harvoin näkee ett protestointi keltaisen jälkeen vielä noin sekoilee ja möykkää perään.
|
|
|
|
|
|