FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.10.2025 klo 05:56:02 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 123 [124] 125 ... 156
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2022/2023  (Luettu 582592 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Pesso

Poissa Poissa


Vastaus #3075 : 22.06.2023 klo 09:21:40

Vaikea tosiaan sanoa, että miksi nyt joku on hankittu tai jäänyt hankkimatta. Nunezista on edelleen sanottava, että vaikka menestys ei ole kirkossa kuulutettua, niin sen piilevät tilastot ovat tietyiltä about luokkaa Mbappe-Håland.. Ja muita hyökkääjiä siinä kerhossa ei sitten isoissa liigoissa olekaan. Eri juttu on, että tuleeko ensi vuonna enemmän tehoja, mutta perusteet kaverin breikkaamiselle on. Yksi ongelma voi tosin olla, että Liverpoolin pelitapa saattaa aika herkästi "ajaa ohi" Nunezin tyylistä. On kuitenkin vastahyökkäys/tilaan juokseva pelaaja, ja vaatii näin ollen aika paljon "palvelua" loistaakseen. Päättyneen kauden lopulla näytti, että Diaz/Jota-Gakpo-Salah toimii paremmin. Joskus voi käydä niinkin, että aika ikään kuin ajaa joidenkin pelaajien vahvuuksista ohi. Gakpo taas vaikuttaa edelleen kyllä helvetin hyvältä hankinnalta. Sen kohdalla lienee keskeisintä, että on todella korkean fyysisen ja taidollisen potentiaalinsa lisäksi ilmeisen kypsä persoona. Sitä Liverpool ennen kaikkea varmaan haki.

Lijnders-juttuja en itse ihan täysin uskoisi. Sitä ja Andreas Kornmayeria on syytelty lähes kaikesta koko kauden ajan. Ensinnäkin kyse on lähinnä hypertilassa olevien fanien öyhötyksestä ja toiseksi voi olla myös saarimedialle tyypillisehköstä xenofobiasta. Missään tapauksessa aika nopeasti ja ilman selityksiä väistyvä Ward tai vaikka Fallows & Hunter-kaksikko ei ole syynä mihinkään. Aika monesti journalistien lähteenä on "senior anfield figures", mikä viitannee yleensä erilaisiin paikallisiin ulkokehän ukkeleihin. Näillä sitten taas usein oma agendansa. Pelillisesti sanoisin toki, että Lijndersin niskassa on vastuuta siitä, että pelitapa oli erittäin kummallinen viime kauden alussa. Ja Kornmayerin piikkiin voi tietysti mennä pelaajien huonolta vaikuttanut kunto. Mutta ei varmaan kokonaisvaltaisesti tehtyjen hankintojen mahdollinen epäonnistuminen. Kloppin piikkiin taas menee kyllä sitten koko homma, mutta se on monelle liian suosittu syyteltäväksi.
« Viimeksi muokattu: 22.06.2023 klo 11:05:28 kirjoittanut Pesso »
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #3076 : 22.06.2023 klo 17:56:34

Twitterissä turkkilaiset lähteet ovat varmoja, että Arda Guler siirtyy Pooliin tänä kesänä.



U21-kisoissa Kone kyllä säväyttänyt pelissä Italiaa vastaan. Todella kokonaisvaltaista peliä. Ei Thuramkaan huono ollut mutta selvästi hyökkäysvoittoisempi pelaaja ja elää kuljetuksista.
« Viimeksi muokattu: 22.06.2023 klo 23:31:23 kirjoittanut Nutmeg »
Done

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #3077 : 23.06.2023 klo 11:30:10

Carvalho lähellä siirtyä Leipzigiin lainalla ilman mitään osto-optiota. Leipzig ainakin kovasti haluaa Carvalhon, koska halusivat aluksi pojan kokonaan itselleen, mutta tyytyivät sitten lainaan kun pool ei halua myydä. Toivottavasti saa peliaikaa ja katsotaan sitten vuoden päästä onko vielä käyttöä poolissa. Klopp ainakin kehui kauden aikana Carvalhoa treeneissä ja pool selvästi näkee/toivoo Carvalhosta vielä tulevaisuuden pelaajaa.

Football insider ja taisi olla David Lynch joka sanoi, että pool tulee 100% varmuudella hankkimaan topparin joka kyllä tarkoittaisi sitten Matipin lähtöä.
Rewert

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, Suomen maajoukkue, FC YPA (rip) ja JJK


Vastaus #3078 : 23.06.2023 klo 12:33:43

Carvalho lähellä siirtyä Leipzigiin lainalla ilman mitään osto-optiota. Leipzig ainakin kovasti haluaa Carvalhon, koska halusivat aluksi pojan kokonaan itselleen, mutta tyytyivät sitten lainaan kun pool ei halua myydä. Toivottavasti saa peliaikaa ja katsotaan sitten vuoden päästä onko vielä käyttöä poolissa. Klopp ainakin kehui kauden aikana Carvalhoa treeneissä ja pool selvästi näkee/toivoo Carvalhosta vielä tulevaisuuden pelaajaa.

Football insider ja taisi olla David Lynch joka sanoi, että pool tulee 100% varmuudella hankkimaan topparin joka kyllä tarkoittaisi sitten Matipin lähtöä.

Kyllä siitä vielä pelimies meille saadaan, jos olisi mahdollista niin kahdenkin vuoden laina voisi olla paikallansa. Tiedä häntä.

Itse olen tässä miettiny, että voiko Joe stuntata trenttiä trentin uudessa roolissa edes välttävästi. Äkkiseltään tuntuu, että ei todellakaan.
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #3079 : 25.06.2023 klo 10:43:54

Aika hiljaista on taas siirtomarkkinoilla. Vanhat huhut Federico Chiesasta sekä Gabi Veigasta on pyörineet presssissä. Myös Pavardista on keskusteltu, kun TAA on yhä selvemmin ottamassa roolia keskikentällä. Aika pistemäisiä ja epäluotettavia juttuja. Liverpool ei myöskään lähtenyt kilpasille Mason Mountista, ilmeisesti kipuraja on ollut matalampi kuin Man Utd:lla.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #3080 : 25.06.2023 klo 11:03:38

Myös Pavardista on keskusteltu, kun TAA on yhä selvemmin ottamassa roolia keskikentällä.

Taisi olla jostain ihan hyvästäkin lähteestä, että Pool ei ole oikeata laitapakkia tänä kesänä hankkimassa. Eli tämä TAAn siirto keskikentälle on ihan fanien luomaa fantasiaa.
kaivinkone3

Poissa Poissa


Vastaus #3081 : 25.06.2023 klo 14:22:36

On se aika vuodesta, kun alkaa taas epäilyttää tää eri tahojen kuuluttama rebuild. On lupailtu vuosikymmenen siirtokesää, mutta toistaiseksi Merseysidelle on kärrätty vain yksi ukko. MacAllister on varmasti käypä peruspalanen, joka parantaa keskikentän leveyttä ja pallovarmuutta, mutta ei se mikään käänteentekevä kaveri oo. Onko sitä edes huhuissa pysytellyt Thuram? Vähän epäilen.
Samaan aikaan jo ohi ajanut Arsenal on hommaamassa yhteensä sadalla miljoonalla Havertzia ja Timberiä, joista ainakin toisena mainittu kelpaisi myös Pooliin niin toppariksi kuin TAA:n tuuraajaksi. Ja Ricekin siirtynee jonkin suoran kilpailijan riveihin. Newcastle on saamassa ykköstargettinsa keskikentän pohjan, Citystä on turha puhua ja eiköhän ManUkin vielä saa sen ykköskärkensä. Pelko on, että ero kärkijoukkueisiin venyy entisestään ja takaa-ajajat pyyhältävät ohi.
Eikö Poolilla vaan oo siirtokassaa vai mikä saatana siellä mättää? Vähän tuntuu siltä, että loppukauden hyvä runi sekoitti pakkaa eikä kukaan tiedä, onko vaikkapa TAA ensi kaudella pakki vai kk-mies ja mitä paikkoja pitäisi ensisijaisesti vahvistaa. Kyllähän se jo viime kaudella nähtiin, että nykyrunko on ajettu henkisesti ja fyysisesti ihan loppuun. Tuskin siellä kukaan nuortuu. Toki tässä nyt eletään yhä kesäkuuta, mutta vähään aikaan edes huhuissa ei ole pyörinyt ketään oikeasti merkittävää tekijää. Vellotaanko toimistolla yhä jossain illuusiossa, että meillä on voittava runko kasassa ja pari potentiaalista kirittäjää riittää, sillä ainakaan kovasta kunnianhimosta eivät viime aikojen tapahtumat kieli.
Summa summarum: ahdistaa. Olen toki mielelläni väärässä
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #3082 : 25.06.2023 klo 15:02:48

Yhäkin ollaan tilanteessa jossa ainoastaan Brighton (3) ja Burnley (2) ovat vieneet maaliin useampia uusien pelaajien hankintoja kuin Liverpool. Merkittävä osa Valjuseuroista ei ole vielä tehnyt yhtään uuden pelaajan hankintaa tälle kesälle. Joten en nyt vielä lähtisi ylireagoimaan kun kesä on vasta alussa ja siirtoja hidastavat maajoukkuepelit ja U21-turnaus.
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #3083 : 25.06.2023 klo 16:49:59

Talouden realiteetit siellä vaivaa. FSG ei siirtoja rahoita ja seuran tulee maksaa myös stadionin investoinnit pois. Mitään 200miljoonann rebuildia ei ole tulossa, vaikka tietyt journalistit sitä vuosittain rummuttavat.
Done

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #3084 : 25.06.2023 klo 16:56:15

Siirtoikkunaa on jäljellä vielä 2kk joten ehkä nyt ei vielä painella mitään paniikkinappuloita. Varsinkin poolin kohdalla melkein jokainen huhuttu pelaaja pelaa tällä hetkellä U21 kisoissa joten se varmasti hidastaa siirtoja.

David Lynch kirjoitti, että oltaisiin lähellä Thuramin hankintaa. Pool haluaa pelaajan ja pelaaja haluaa siirron.
Ilmeisesti tuo Lynchin juttu on poistettu joten tiedä näistä nyt sitten.

Kaikkien poolin siirtokohteiden hinnat pyörii siinä n. 40milj paikkeilla. Jos tässä nyt haetaan vielä 2 keskikenttää ja 1 toppari niin loppusummaksi tulisi pyöristetysti 150-160 milj.
Myynneistä ei tule varmaan kuin maksimissaan joku 20-30milj joten kyllähän tuossa tilanteessa omistajat olisivat antaneet rahaa vaikka se huhuttu 200-250milj siirtokassa tuskin pitää paikkaansa.

Siirtoikkunaa on kuitenkin vielä reilusti jäljellä joten jäädään odottelamaan.

Trentin pelipaikkaa tulevaisuudessa tietää tuskin kukaan, mutta kyllähän tässä vaiheessa voisi sanoa, että pysyvä siirto keskikentälle tulee jossain vaiheessa tapahtumaan. Todennäköisesti tänä kesänä ei kuitenkaan riitä rahat enää laitapakkiin joten Trent jatkaa todennäköisesti samassa roolissa kuin keväällä. Jos esim. ensi kesänä tuonne saataisiin joku avauksen tasoinen laitapakki niin silloin voisi olla mahdollista siirtää Trent keskikentälle.
Häckett

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC


Vastaus #3085 : 25.06.2023 klo 19:58:48

En nyt ihan vielä laittais paniikkinappulaa pohjaan kesän hankintojen suhteen. Jos joku ajatteli Poolilla olevan 200m punnan siirtokassa niin on aika toive unessa elellyt. Yksi kk ja toppari sieltä todennäköisesti vielä tulee mut mitään massiivista rebuildia ei odotetusti tulla näkemään. Kolmannen kk hankinta tarkoittaisi Jonesin tai Elliottin myyntiä mikä ei todennäköisesti tule tapahtumaan. Katsellaan rauhassa.
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #3086 : 25.06.2023 klo 21:31:14

Hiemanhan tuo toki harmittaa kun Bellinghamit ja Gvardiolit menee muualle, kun samaan aikaan Liverpooliin yhdistetään pykälää tai kahta kevyempiä nimiä. Aina nuo asiat eivät kuitenkaan ole niin yksinkertaisia. Tehdään tästä pari nostoa.

Diogo Jota vs. Timo Werner

Kesällä 2020 kun näitä siirtoja puitiin, niin todella monet Pool-fanit halusivat ehdottomasti saksalaisen punaisten hyökkääjäksi ja pettymys oli aika suuri kun Werner menikin Chelseaan. Osalle pettymys oli vielä suurempi kun Pool lopulta hankki hyökkäykseen Jotan jonka näytöt Valjussa olivat aika hmv. verrattuna Wernerin näyttöihin BuLissa. Noh tulokset olivat sitten aika paljon parempia Jotalla.

Roberto Firmino vs. Memphis Depay

Hollantilaisen piti olla seuraava CR kun taas Firmino oli vaan joku nevahöörd brassi BuLista. Noh, Bobbyn kontribuutio Poolille oli lopulta aika paljon kovempi kuin Memphisin ManUlle.

Andrew Robertson vs. Jonas Hector

Kloppin ensimmäisinä vuosina Poolin uudeksi vaspaksi kovasti huudeltiin Jonas Hectoria joka oli esiintynyt suht vakuuttavasti Saksan maajoukkueen paidassa. Kun lopulta valinta osui putoajajoukkueen skottipakkiin niin aika monet olivat pettyneitä ettei tullut ketään kovempaa nimeä.

Ja pointtina tässä lähinnä se että Liverpool ei ole oikeastaan missään vaiheessa kyennyt oikeasti aidosti rahalla kilpailemaan ökyjä vastaan. VVD ja Alisson olivat kovan profiilin hankintoja mutta niissä Poolia auttoi se että lopulta ökyt eivät noihin kunnolla heränneet. Thiagon kohdalla Pool oli juuri voittanut Valioliigan ja edeltävällä kaudella UCL:n.

Toisaalta Nunez taas on ainakin debyytikauden perusteella hyvä osoitus siitä ettei se rahan ronski käyttäminen välttämättä tuo onnea.

Ehdottomasti Liverpoolin miehistö tarvitsee vahvistuksia ja nähdäkseni tuo yksi keskikenttämies ja yksi toppari pitäisi joukkueeseen tässä kohtaa hankkia mutta en noiden hankintojen merkitystä tässä kohtaa liikaa korostaisi.
RehtiKärsä

Poissa Poissa


Vastaus #3087 : 25.06.2023 klo 23:54:54

Kai noista hankinnoissa on ehkä edelleen, toivottavasti, sitä lähestymiskulmaa, että ketkä soveltuvat toteuttamaan Kloppin & co:n pelitapaa. Ei sillä hinnalla kai niin merkitystä, kun ne kalliutkaan ukot ei välttämättä ole parhaiten istuvia Liverpoolin systeemiin, ja koko kokonaisuuteen. Tottakai aivan satavarmasti jotkut kalliit heebot olisivat myös Liverpoolin pelissä onnistuneet, mutta isot siirtosummat ja isot palkat eivät suoraan ole olleet lähtökohtaisesti Liverpoolin tapa, eikä ne massit riitä tollaseen leikkiin. Jatkosoppareissa ovat yleensä palkat sitten nousseet, kun on ensin havaittu toimivaksi tapaukseksi.

Itse odotan Liverpoolilta jotain toimia markkinoilla, kun jokunen peluri jo lähti, ja palkkakulut tippuivat. Määrällisesti ei tarvitse mennä ihan yksi yhteen hankinnat, kun tiedetään, ketkä lähti, mutta ehkä paria melko nopeahkosti systeemissä toimivaa palasta tuo melkein vielä kaipaa, tietyin varauksin. Kysymysmerkit ovat vankasti akselilla Matip&Gomez ja keskikentän osalta Stefu&Elliott kehityksessä sekä Hendo&Thiago tason pitämisessä tai sen laskun jyrkkyydessä, unohtamatta näiden loukkiherkkyyttä.

Katellaan nyt PL:n alkuun ja ikkunan loppuun, mitä tapahtuu tai on tapahtumatta, niin sitten voi arvuutella vähän tarkemmin, miltä tilanne näyttää kauden suhteen.
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #3088 : 26.06.2023 klo 13:26:06

Diaz ottaa ensi kaudeksi numeron 7 selkään. Vaikka numeroilla onkin lähinnä symbolinen merkitys niin toivotaan silti että kasia pidetään vapaana tulevalle hankinnalle. Gakpo ja Nunez voivat ottaa kisan siitä kumpi saa ottaa ysin kaudelle 24/25.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #3089 : 26.06.2023 klo 13:38:32

Toivotaan, että numeron vaihto tuo sopivaa boostia ja ensi kaudella jysähtää ihan kunnolla. Tässä muuten Diazin otteita Saksaa vastaan: https://www.youtube.com/watch?v=oQshNelrkRs&ab_channel=1947production

Itse kuvittelin, että Darwin nappaa samalla ysin mutta näinköhän tuo pidetään vapaana vielä ensi kauden ajan.
Done

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #3090 : 26.06.2023 klo 20:38:01

Rhys Williams ilmeisesti lähdössä taas lainalle. Toki arvo on viime vuosina vain laskenut joten ei tuosta paria milliä enempää olisi saaanut nytkään. Sopimusta on vielä jäljellä 3 vuotta joten ehkä tuossa toivotaan, että se arvo vähän nousisi ja ikääkin toki on vasta 22v mikä välillä meinaa unohtua.
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #3091 : 26.06.2023 klo 21:38:24

Rhys Williams ilmeisesti lähdössä taas lainalle. Toki arvo on viime vuosina vain laskenut joten ei tuosta paria milliä enempää olisi saaanut nytkään. Sopimusta on vielä jäljellä 3 vuotta joten ehkä tuossa toivotaan, että se arvo vähän nousisi ja ikääkin toki on vasta 22v mikä välillä meinaa unohtua.

Veikkaan että lainasoppariin sorvataan joku sopiva takaisinkutsuehto että Rhys voidaan tarvittaessa kutsua takaisin rotaatiotoppariksi. Toivottavasti seuraava laina onnistuisi paremmin ja pääsisi siirtymään johonkin seuraan jossa hänellä olisi mahdollisuudet vakiinnuttaa asema.
Varaamaton nimimerkki

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jokerit FC, Samipool, VfL Bochum


Vastaus #3092 : 27.06.2023 klo 13:10:40

Koko lahalla Preston North Endiä.
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #3093 : 27.06.2023 klo 14:46:06

Aberdeen rajan pohjoispuolelta mainittu huhuissa (Daily Record).
« Viimeksi muokattu: 27.06.2023 klo 14:50:05 kirjoittanut EdgarD »
potQball

Poissa Poissa


Vastaus #3094 : 27.06.2023 klo 22:03:26

Minkäköhän numeron Mbappe ottaa, kun Diaz otti seiskan ja Mac Allister kympin?
Tuore Kelmu

Poissa Poissa


Vastaus #3095 : 27.06.2023 klo 22:10:25

Minkäköhän numeron Mbappe ottaa, kun Diaz otti seiskan ja Mac Allister kympin?

Pelaa kuulemma oikeeta pakkia kun TAA menee keskikentälle…
naumanen

Poissa Poissa


Vastaus #3096 : 27.06.2023 klo 22:16:29

Nousevat laitapuolustajat ovat modernin futiksen ilmentymä
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #3097 : 27.06.2023 klo 22:24:19

Minkäköhän numeron Mbappe ottaa, kun Diaz otti seiskan ja Mac Allister kympin?



29 olisi vapaana. Kilpailee Gakpon ja Darwinin kanssa ysistä kaudelle 24/25.
pexx

Poissa Poissa


Vastaus #3098 : 28.06.2023 klo 08:21:30

Ja Liverpool valmis maksamaan 300 miljoonaa. Näin tietää mtv3 teksti-tv..
RehtiKärsä

Poissa Poissa


Vastaus #3099 : 28.06.2023 klo 13:57:24

Rhys Aberdeeniin lainalle. Jos esim. Matip ja Gomez sattuisivat loukkaantumaan, voi kaiketi kutsua takaisin penkille, vaikka kauden kestävä laina onkin.

 
Sivuja: 1 ... 123 [124] 125 ... 156
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa