redcrew
Poissa
Suosikkijoukkue: YNWA
|
 |
Vastaus #3150 : 30.06.2023 klo 21:53:10 |
|
Vähän sama, olen nyt pari päivää yrittänyt sulatella tuota ilmestystä, mutta kun ei.
No paita ei onneksi vaikuta peliin ja kun itselle ei enää ole mitään hinkua hankkia, niin samapa tuo.
Kevennyksenä: Ai paita ei vaikuta peliin, mites se Poolin recordi viime kauden vieraspaidalla. 
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Apollo, Hyps,FC TPS, LFC
|
 |
Vastaus #3151 : 30.06.2023 klo 22:15:29 |
|
Kevennyksenä: Ai paita ei vaikuta peliin, mites se Poolin recordi viime kauden vieraspaidalla.
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3152 : 01.07.2023 klo 09:23:05 |
|
Szobozslain kommentteja aiemmilta vuosilta. "I really like Klopp. The way he can inspire his players is unbelievable. Even when they have nothing, they can stand up and his players can achieve anything. For me, he is the best manager in the world.” “Before games, I can't wait to get on the pitch. I don't get nervous. I've only been nervous in one match in my entire career [against Liverpool] at Anfield. It's a melting pot! It gave me diarrhoea. It was really bad. The atmosphere is really amazing.” Voi kyllä tähän mennessä olla tyytyväinen kumpaankin kesän hankintaan. Saa nähdä menikö tässä nyt ne "Bellingham rahat" ja onko siellä kassassa enää mitään jäljellä.. Toppari nyt ainakin pitäisi vielä saada. E: Niin ja Adriankin rustasi jatkopahvin. Vaikka sen surullisen atletico matsin jälkeen toivoin ettei miestä enää nähdä pool paidassa niin on kuitenkin hyvä kolmosveska. Todella pidetty mies joukkueen keskuudessa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.07.2023 klo 09:26:32 kirjoittanut Done »
|
|
|
|
|
RehtiKärsä
Poissa
|
 |
Vastaus #3153 : 01.07.2023 klo 10:30:42 |
|
Jos Szobo menee nyt maaliin, niin ilmeisesti taustalla Liverpool on arvailujen mukaan käyttänyt jotain kolmatta osapuolta, joka on maksanut tuon release clausen kerralla Tölkeille, ja Liverpool makselee sitten tuolle taholle summan osissa takaisin. Liverpool koittanut neuvotella Tölkkien kanssa osamaksua, mutta eivät olisi tuohon suostuneet. Kolmannen osapuolen käyttö on vissiin OK noiden liigojen välillä. Onkohan Liverpool ottanut sittenkin yhteyttä Klarnaan, kun he itse kontaktia ehdottivat? No joo jääköön siihen.
|
|
|
|
fchp
Poissa
|
 |
Vastaus #3154 : 01.07.2023 klo 10:47:59 |
|
Ihanat Saudi-Arabian tuulahdukset ilman virallisia sponsori/omistajuussuhteita. Onko FSG:llä jotain tiedotettavaa?
Terveisiä 90-luvulta  
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #3155 : 01.07.2023 klo 11:03:49 |
|
Jos Szobo menee nyt maaliin, niin ilmeisesti taustalla Liverpool on arvailujen mukaan käyttänyt jotain kolmatta osapuolta, joka on maksanut tuon release clausen kerralla Tölkeille, ja Liverpool makselee sitten tuolle taholle summan osissa takaisin. Liverpool koittanut neuvotella Tölkkien kanssa osamaksua, mutta eivät olisi tuohon suostuneet. Kolmannen osapuolen käyttö on vissiin OK noiden liigojen välillä. Onkohan Liverpool ottanut sittenkin yhteyttä Klarnaan, kun he itse kontaktia ehdottivat? No joo jääköön siihen. Kolmansien osapuolien käyttö on ihan normaalia toimintaa, sillä hyvin harvalla seuralla on tuollaisia summia käteistä. Koska Pool toimii ns. normaalien markkiperiaatteiden mukaan, niin seuran kannalta oleellista on lähinnä se, että kassavirta näyttää positiiviselta.
|
|
|
|
Pesso
Poissa
|
 |
Vastaus #3156 : 01.07.2023 klo 20:22:37 |
|
Kolmansien osapuolien käyttö on ihan normaalia toimintaa, sillä hyvin harvalla seuralla on tuollaisia summia käteistä.
Koska Pool toimii ns. normaalien markkiperiaatteiden mukaan, niin seuran kannalta oleellista on lähinnä se, että kassavirta näyttää positiiviselta.
Jep. Ei nyt todellakaan piikkiä kenellekään täällä, mutta tuo spekulaatio oli jonkinlainen osoitus nettikeskustelun köyhyydestä. Puolivillaisilla tiedoilla tehdään isohko numero alalla ihan perusjutuista. Ja joskus nuo lähtevät täysin omiin sfääreihin myös faktojen osalta. Pohjimmiltaan tuossa nyt ei ole sen erikoisemmasta jutusta kyse kuin että osakeyhtiö otti investointilainaa. Toki tuossa nyt oli mukana jonkin sortin sääntelyä, kun menettely piti hyväksyttää liigoilla. Ehkä esim siksi, että varmistutaan ettei luoton myöntäjälle synny kiellettyä omistussuhdetta pelaajaan tjsp. Jalkapalloseurojen liikevaihdot eivät ole niin isoja, että normaalissa toiminnassa heiteltäisiin satoja miljoonia käteistä ympäriinsä. Vaan monesti joko lainataan tai maksetaan osissa. Usein varmaan molemmatkin. Ihmisillä on näistä asioista monesti kummallisia käsityksiä ja viesti siis lähtee netissä monesti ihan absurdeihin suuntiin.
|
|
|
|
Bunker
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3157 : 01.07.2023 klo 21:00:40 |
|
Dominik Szoboszlai on juuri sitä mitä lääkäri Liverpoolin keskikentälle määräsi. Johtaja, kykyä tuoda palloa kuljettamalla ylös, mahtava oikea jalka, pystyy pelaamaan monella eri paikalla, on kova tekemään töitä ja jossain määrin fyysinenkin, missannut loukkaantumisten takia edelliseen pariin kauteen vain yhden pelin. Toki eipä Keitakaan tainnut olla paljon loukkaantuneena ennen sumusaaaria, joten eipä sitä koskaan tiedä.
On siis todella monipuolinen pelaaja, eikä merkittäviä heikkouksia löydy. Siinä piileekin lopulta se suurin kysymysmerkki, pystyykö kokonaisvaltaisesti parantamaan peliään Englannissa, jotta nousisi sinne maailman terävimpään kärkeen. Siellä hän ei nimittäin vielä ole. Tarvitaan vähän kaikkea vielä lisää, mutta Liverpool voisi sen tarvittavan ponnahduslaudan tarjota. Potentiaalia nimittäin on olla vaikka seuraava De Bryune. Pitäisi myös sujahtaa aika sukkana 8-paikan rooliin tuohon loppukauden taktiikkaan. Perinteisessä 4-3-3:ssa menisi myös cm:änä kuhan tasapainotus muuten olisi kunnossa. Jännä nähdä paljonko tarvitsee aikaa sopeutumiseen, päästä sisälle pelikirjaan jne. Onneksi saa ainakin täyden pre- seasonin alle.
Todella innoissani olen unkarilaisen naaraamisesta. Mac10 oli myös hyvä haku. Mieluummin nämä kaksi kuin yksi Bellingham. Nyt vielä yksi nopeajalkainen toppari joka hoitaa Trentin selustan, niin saa kaveri rauhassa huseerata keskikentällä.
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #3158 : 01.07.2023 klo 22:26:31 |
|
Nyt vielä yksi nopeajalkainen toppari joka hoitaa Trentin selustan, niin saa kaveri rauhassa huseerata keskikentällä.
Eikös toppari tarvita nimenomaan vasemmalle? Konatea merkittävästi nopeampaa topparia tuskin löytyy, ainakin esim trent sanonut iboun olevan jengin nopein.
|
|
|
|
jok
Poissa
|
 |
Vastaus #3159 : 01.07.2023 klo 22:36:12 |
|
Kommenteista päätellen tänä vuonna tehdään poikkeus ja uudet pelaajat hyppäävät suoraan isoon rooliin. Aikaisemminhan nämä ovat saaneet ensin noin vuoden koulutuksen ja sitten vasta päässeet vakiokokoonpanoon. Mitenhän tällaiset hätäisemmät muutokset onnistuvat?
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #3160 : 01.07.2023 klo 22:42:41 |
|
Kommenteista päätellen tänä vuonna tehdään poikkeus ja uudet pelaajat hyppäävät suoraan isoon rooliin. Aikaisemminhan nämä ovat saaneet ensin noin vuoden koulutuksen ja sitten vasta päässeet vakiokokoonpanoon. Mitenhän tällaiset hätäisemmät muutokset onnistuvat?
Tämä nyt ei itse asiassa pidä paikkaansa. Jengin peliin suoraan sulahtivat: Mane Wijnaldum Matip VVD Salah Jota Keita (ennen sitä ekaa loukkia) Diaz Muutaman kuukauden totuttelu: Robertson Gakpo Konate Nunez (Sen verran kun lopulta sisään pääsi) Useampi kuukausi Fabinho Ox Reilu puoli vuotta Thiago Kloppin systeemi on toki haastava ja vaatii paljon, mutta ei se nyt oikeasti ole ollut niin haastavaa se peliin sisälle pääseminen kuin legenda kertoo. Muutamia esimerkkejä löytyy toki, mutta myös päinvastaisia esimerkkejä.
|
|
|
|
jok
Poissa
|
 |
Vastaus #3161 : 01.07.2023 klo 23:23:43 |
|
Tämä nyt ei itse asiassa pidä paikkaansa. Jengin peliin suoraan sulahtivat:
Mane Wijnaldum Matip VVD Salah Jota Keita (ennen sitä ekaa loukkia) Diaz
...
Kloppin systeemi on toki haastava ja vaatii paljon, mutta ei se nyt oikeasti ole ollut niin haastavaa se peliin sisälle pääseminen kuin legenda kertoo. Muutamia esimerkkejä löytyy toki, mutta myös päinvastaisia esimerkkejä.
No näistä kolme ensimmäistä tuli Kloppin ensimmäiselle täydelle kaudelle, VVD ja Salah pääsivät nopeasti sisään, Jota ja Diaz eivät ole missään vaiheessa olleet täysin sisällä ja Keita.. sai lähteä ilmaiseksi, eikä loukkaantumiset tosiaankaan olleet ainoa syy. Mutta näkökulmaerojahan nämä ovat ja toivotaan, että uudet sopeutuvat nopeammin. Viime kausi ole ensimmäinen Kloppin ajalla, kun Liverpool pelasi materiaaliin nähden alakanttiin, joten nyt voitaisiin taas palata normaaliin.
|
|
|
|
Tuore Kelmu
Poissa
|
 |
Vastaus #3162 : 01.07.2023 klo 23:50:06 |
|
No näistä kolme ensimmäistä tuli Kloppin ensimmäiselle täydelle kaudelle, VVD ja Salah pääsivät nopeasti sisään, Jota ja Diaz eivät ole missään vaiheessa olleet täysin sisällä ja Keita.. sai lähteä ilmaiseksi, eikä loukkaantumiset tosiaankaan olleet ainoa syy. Mutta näkökulmaerojahan nämä ovat ja toivotaan, että uudet sopeutuvat nopeammin. Viime kausi ole ensimmäinen Kloppin ajalla, kun Liverpool pelasi materiaaliin nähden alakanttiin, joten nyt voitaisiin taas palata normaaliin.
Mielestäni Jota ja Diaz on erittäin hyvin sisällä systeemissä. Keita ei koskaan oikeen tuntunut pääsevän tai jos pääsi niin loukkaantui heti…
|
|
|
|
Bunker
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3163 : 02.07.2023 klo 01:03:56 |
|
Eikös toppari tarvita nimenomaan vasemmalle? Konatea merkittävästi nopeampaa topparia tuskin löytyy, ainakin esim trent sanonut iboun olevan jengin nopein.
On nopea juu. Konatella oli viime kaudella pari poissa oloa ja taisi lopulta pelata vain noin puolessa valjumatseissa. Jotenkin ei kyllä ole luottoa että Konate pysyy tulevallakaan kaudella paljonkaan suurempiin minuutti määriin. Kyllä uuden topparin tulisi olla sellainen joku pystyy pelaamaan tuota oikean puoleista roolia myös. Matip se ei nimittäin enää ole. Toki hyvä jos pystyy tuuraamaan linjan muitakin paikkoja. Elikkä toiveissa nuori ja nopea alakerran yleismies. Noin paperillahan J. Gomez olisi mitä mainioin Konaten tuuraaja, mutta edelleen tulee vähä oksennusta suuhun kun miettii kaverin otteita viime kaudelta. Noh ehkä se formi vielä joskus löytyy..
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #3164 : 02.07.2023 klo 03:37:54 |
|
On nopea juu. Konatella oli viime kaudella pari poissa oloa ja taisi lopulta pelata vain noin puolessa valjumatseissa. Jotenkin ei kyllä ole luottoa että Konate pysyy tulevallakaan kaudella paljonkaan suurempiin minuutti määriin. Kyllä uuden topparin tulisi olla sellainen joku pystyy pelaamaan tuota oikean puoleista roolia myös. Matip se ei nimittäin enää ole. Toki hyvä jos pystyy tuuraamaan linjan muitakin paikkoja. Elikkä toiveissa nuori ja nopea alakerran yleismies. Noin paperillahan J. Gomez olisi mitä mainioin Konaten tuuraaja, mutta edelleen tulee vähä oksennusta suuhun kun miettii kaverin otteita viime kaudelta. Noh ehkä se formi vielä joskus löytyy..
Okei, imo olisi todella yllättävää jos mahdollinen tuleva toppari ei olisi vasuri. Kaikki vähänkään huhutut on vasureita(Inacio, VDV, Colwill, Bastoni). Mutta voihan se olla Jurgenin ja Jorgen hämäystä kiinnittää huomio vasemmalle ja käydä ryöstämässä joku Konaten korvaaja.
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #3165 : 02.07.2023 klo 16:02:11 |
|
Colwill olisi kuulemma Poolin ykköstargetti toppariksi. Vaikea diili kuitenkin toteuttaa ja hinta varmaankin van Dijkin lukemia.
|
|
|
|
EloRinne
Poissa
|
 |
Vastaus #3166 : 02.07.2023 klo 18:00:20 |
|
Szobon siirto varmistettu Liverpoolin sivuilla, en olisi yhtään yllättynyt vaikka keskikenttä olisi tässä ja lisää hankintoja ei enää topparin lisäksi tulisi.
|
|
|
|
Rewert
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool, Suomen maajoukkue, FC YPA (rip) ja JJK
|
 |
Vastaus #3167 : 02.07.2023 klo 18:12:57 |
|
Szobon siirto varmistettu Liverpoolin sivuilla, en olisi yhtään yllättynyt vaikka keskikenttä olisi tässä ja lisää hankintoja ei enää topparin lisäksi tulisi.
Ylipäätänsä ihan hyvä ikkuna, jos vielä toppari tulee. Toki se Thuram/Lavia tyyppinen fabinhoa stunttaamaan pystyvä nuori ori varmasti vielä kruunaisi tämän ikkunan
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3168 : 02.07.2023 klo 19:52:38 |
|
Romanon mukaan pool on edelleen kisassa Laviasta ja keskustelu on sekä pelaajan että southamptonin kanssa. Hintahan tulisi olemaan 50milj luokkaa. En tiedä haluavatko suoraan tuon 50milj vai riittäisikö esim 45+5 tai vastaavasti joku 40-50 välimaastossa oleva summa. Kiinnostustahan pelaajaa kohtaan on paljon joten eiköhän soton lypsä jokaisen miljoonan minkä saa. Pool tuskin mihinkään isoon tarjouskilpailuun lähtee jos sellainen tulisi.
Kunhan se topparikin vaan nyt sieltä vielä tulisi. Muuten siirtoikkuna näyttää hyvältä, mutta jos toppari jää saamatta niin tuo kyllä aika paljon miinusta vaikka se keskikenttä olisikin nyt kunnossa.
Szoboszlai €70milj Mac Allister €42milj
"Lavia 50milj" "Toppari 40-50milj?"
Kyllähän tuossa se 200milj menisi rikki jos oikeasti sieltä tulisi vielä keskikenttä ja toppari. Jos Colwillin perässä ollaan niin taitaa hintalappu olla lähempänä 100milj kuin 50milj. Eikös Brighton jo tehnyt jonkun 40 vai 50milj tarjouksen jonka chelsea hylkäsi. Ehkä se Inacio olisi kuitenkin poolin kirstulle se parempi vaihtoehto. Tai mikäs siinä jos rahaa jostain löytyy.
|
|
|
|
sond
Poissa
Suosikkijoukkue: liverpool
|
 |
Vastaus #3169 : 02.07.2023 klo 19:54:45 |
|
Uusi suunniteltu paitsiosääntö on mielenkiintoinen. Maaleja ainakin tulee enemmän
|
|
|
|
Tuore Kelmu
Poissa
|
 |
Vastaus #3170 : 02.07.2023 klo 21:05:02 |
|
Uusi suunniteltu paitsiosääntö on mielenkiintoinen. Maaleja ainakin tulee enemmän
Tämä olisi todella iso muutos ja tulee muuttamaan mm erikoistilanne puolustamista todella paljon. Pool on mm. luottanut VAR:iin näissä ja nyt jos pitää olla koko torso ns offside niin tulee kusemaan koko homma. (Mikäli olen nyt lukenut oikeita uutisia paitsiosäännön muutoksista tai en nähnyt unta). Mikäli muutos tapahtuu niin voi käydä myös niin että joukkueet alkavat puolustamaan pelitilanteita paljon alempaa jolloin maaleja syntyykin paljon vähemmän… Itse pidän nykyisestä säännöstä ja VAR:ista mutta se viiva mitä käytetään tarkistuksessa voisi olla vähän leveämpi jolloin ne ihan pilkun viilaus tuomiot jäisivät pois…
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #3171 : 02.07.2023 klo 21:30:44 |
|
Matipista ja Thiagosta Liverpool on huhujen mukaan saanut useitakin tarjouksia.
Thiago voisi olla ihan myytävää tavaraa, vaikka tasoltaan on edelleen Liverpoolin paras keskikenttäpelaaja. Vuosi sopimusta jäljellä, iso palkka ja puolet kaudesta valitettavasti telakalla.
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #3172 : 02.07.2023 klo 21:40:09 |
|
Szboszlain siirrossa oli hieman samaa kuin aikoinaan Fabinhon ja Jotan hankinnoissa. Aika puskista ilman isompia huhuja homma pakettiin parin päivän aikana. Hienoa tekemistä  Palkkakin (£120k) on alle puolet siitä mitä Mount tienaa Unitedissa. Paperilla pitäisi olla aika täydellinen palanen tuohon Hendersonin loppukauden rooliin. Uskoisin, että tekee kunniaa kasipaidalle ihan eri tavalla kuin Keita. Vastaavaa kaukolaukausuhkaa ei olla Poolissa nähty sitten itse Gerrardin. Alkaahan tässä jo odotukset tulevan kauden osalta nousemaan 
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Apollo, Hyps,FC TPS, LFC
|
 |
Vastaus #3173 : 02.07.2023 klo 21:59:31 |
|
Uusi suunniteltu paitsiosääntö on mielenkiintoinen. Maaleja ainakin tulee enemmän
Eikä tule, pulustuslinja siirtyy takaisin alemmas ja bussittaminen lisääntyy. Ihan niin kuin tuohon ei muka reagoitaisi pulustuksen osalta.
|
|
|
|
Tuore Kelmu
Poissa
|
 |
Vastaus #3174 : 02.07.2023 klo 22:42:52 |
|
Eikä tule, pulustuslinja siirtyy takaisin alemmas ja bussittaminen lisääntyy. Ihan niin kuin tuohon ei muka reagoitaisi pulustuksen osalta.
Samaa tuossa sanoin aikaisemmin. Tämä myös pakottaa Poolin reagoimaan nopeammin ja porrastamaan jos pallolliseen ei saada prässiä. Juuri kuten olisi pitänyt tehdä jo vanhalla säännöllä viime kaudella etc. Poolille ei tehdä montaakaan pelitilanne maalia ens vuonna jos tähän reagoidaan oikein…
|
|
|
|
|
|