FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.02.2026 klo 22:08:14 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 71 [72] 73 ... 151
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2022-23 - Unelmien kesäteatteri  (Luettu 737104 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Albarr

Poissa Poissa


Vastaus #1775 : 27.12.2022 klo 17:46:46

Onpas rentouttavaa odotella illan ottelua ku ei tarvitse miettiä onko se avauksessa vai eikö ole ja tuleeko vaihdosta vai eikö tule ja suostuuko tulee ja mitä se sit sanoo pelin jälkee ja tuleeko treeneihin vai eikö tule jne...
Riveldinho

Poissa Poissa


Vastaus #1776 : 27.12.2022 klo 18:47:32

Onpas rentouttavaa odotella illan ottelua ku ei tarvitse miettiä onko se avauksessa vai eikö ole ja tuleeko vaihdosta vai eikö tule ja suostuuko tulee ja mitä se sit sanoo pelin jälkee ja tuleeko treeneihin vai eikö tule jne...
Juuri näin.
Odotettavissa hyvin rentoa tekemistä ja taululla komeilee pelin päätteeksi 5-0. Rashford ja Martti maalaa kahdesti, Bruno kertaalleen.
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #1777 : 27.12.2022 klo 19:55:22

Hankalaa arvioida illan avausta, kun osa pelaajista kisojen jäljiltä vielä kysymysmerkkejä. Uskoisin Varanen parantelevan tai ainakin huilailevan vielä ja sama saattaa hyvinkin koskea mestaruuskrapulaista Lichaa. Dalotilla myös jotain vammaa ja pelikunto epävarmaa, joten alakerta saattaa olla melko varamiehinen tänään. Muuten kai tuonne saa ykköset kehiin.


                      Martial
   Rashford    Fernandes   Antony
             Eriksen    Casemiro
Shaw     Maguire   Lindelöf    AWB/Dalot
                      de Gea
Seatsniffer

Poissa Poissa


Vastaus #1778 : 27.12.2022 klo 21:04:04

Hankalaa arvioida illan avausta, kun osa pelaajista kisojen jäljiltä vielä kysymysmerkkejä. Uskoisin Varanen parantelevan tai ainakin huilailevan vielä ja sama saattaa hyvinkin koskea mestaruuskrapulaista Lichaa. Dalotilla myös jotain vammaa ja pelikunto epävarmaa, joten alakerta saattaa olla melko varamiehinen tänään. Muuten kai tuonne saa ykköset kehiin.


                      Martial
   Rashford    Fernandes   Antony
             Eriksen    Casemiro
Shaw     Maguire   Lindelöf    AWB/Dalot
                      de Gea

Jaahas, topparipari on tänään Shaw-Varane. Malacia vasemmalla ja Harry penkillä. Lindelöf kipeä. Saas nähdä mitä tuosta tulee.
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #1779 : 27.12.2022 klo 21:15:53

Yllättäen se ainoa avaukseen asti selvinnyt toppari olikin Varane. :D Onkohan Maguirella jotain pientä vaivaa, vai näkeekö ten Hag yksinkertaisesti Shaw'n sitten parempana aisaparina ranskalaiselle. Periaatteessa AWB voisi myös olla topparina, mutta eiköhän se kuitenki Shaw ennemmin ole. Kumpikin aika katsomattomia kortteja kahden topparin linjassa.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #1780 : 27.12.2022 klo 21:20:08

Yllättäen se ainoa avaukseen asti selvinnyt toppari olikin Varane. :D Onkohan Maguirella jotain pientä vaivaa, vai näkeekö ten Hag yksinkertaisesti Shaw'n sitten parempana aisaparina ranskalaiselle. Periaatteessa AWB voisi myös olla topparina, mutta eiköhän se kuitenki Shaw ennemmin ole. Kumpikin aika katsomattomia kortteja kahden topparin linjassa.

Shawin ollessa topparina linjassa ei oo ku hää ainoo joka on vääräl paikalla kun Malacia voi olla vasemmalla ja AWB oikeella. Ja ohan se Shaw sentään kolmen linjassa vasenta topparia pelannu.
Gapkon missaaminen Poolille harmittaa.
pelderhostiga

Poissa Poissa


Vastaus #1781 : 27.12.2022 klo 21:23:36

Jaahas, topparipari on tänään Shaw-Varane. Malacia vasemmalla ja Harry penkillä. Lindelöf kipeä. Saas nähdä mitä tuosta tulee.

Maguire ilmeisesti ollut myös kipeänä, mutta pakko sanoa nyt ennen jälkiviisastelumahdollisuutta, että viimeisen vuoden näyttöjen perusteella laittaisin henkilökohtaisesti koska vain laitapuolustajan Harryn tilalle avaukseen. Shaw on ehkä hiukan outo valinta, kun miehen vahvuutena on hyökkäykset laitakaistaa pitkin, mutta mielenkiinnolla seurataan, miten hän tuosta suoriutuu. Itsehän olen aiemmin leikitellyt sillä ajatuksella, että Wan-Bissaka voisi kokea uuden tulemisen kylewalkermaisena topparina kolmen keskuspuolustajan systeemissä.
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #1782 : 27.12.2022 klo 21:37:57

Itsehän olen aiemmin leikitellyt sillä ajatuksella, että Wan-Bissaka voisi kokea uuden tulemisen kylewalkermaisena topparina kolmen keskuspuolustajan systeemissä.

Sama. Kahden linjassa tällä haavaa voisi olla melko hasardia, mutta noista ominaisuuksista voisi kyllä oikeastikin rakennella pätevän oikean laidan kaverin kolmen topparin linjaan. On kuitenkin raamikas kaveri, jolla jalka liikkuu nopeasti ja 1v1-tilanteiden puolustamisessa todella kova luu. Sijoittumisen kanssa voisi alkuun joutua oppirahoja makselemaan, mutta kokeilun arvoinen juttu olisi. Toki vaatisi sen, että joukkue ensin pelaisi kolmella topparilla.
Ekollons Pojkarna

Poissa Poissa


Vastaus #1783 : 27.12.2022 klo 21:49:30

Mielenkiintoista nähdä miten Shaw selviytyy toisena topparina. Mietin myös että onhan tässä aihiota kolmen linjaan, jos Casemiro laskee yhdeksi toppariksi, tosin epäilen tätä. Ja samaa mieltä AWB:sta kolmen topparin linjassa.
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #1784 : 27.12.2022 klo 23:53:05

Hyvä matsi, joskaan ei mitään ilotulitusta. Ajoissa homma purkkiin, eikä paremmasta joukkueesta epäselvyyttä. Olisihan tuossa rehellisyyden nimissä voinut tänään enemmänkin parannella maalieroa, mutta toiseen kertaan jäi. Shaw ei joutunut edes kunnon testiin topparin paikalla, sen verran hienosti vetivät Casemiro ja Varane. Rashfordin lentokeli pistää kyllä hymyilyttämään. Aika kauas on tultu siitä korpivaelluksesta mitä herralta pitkän aikaa nähtiin. Osaavassa valmennuksessa alkavat myös yksilöt loistaa ja siitä juuri LANS-Rasse ja LANS-Martial ovat hyviä esimerkkejä. Seuraavaksi vain maksimitehot vielä irti Sanchosta ja Antonysta.

Wan-Bissaka pelasi toisen ihan kivan ottelun putkeen, mutta tässäkin ottelussä hänelle kävi aivan käsittämätön merkkausvirhe, kuten Burnley-pelissäkin. Jos et ole modernein laitapakki, niin hoida edes perusasiat kunnolla. Olenko ainoa joka ei näe tuossa Malaciassa oikeastaan yhtään mitään? Aivan tuollainen peruspakki ilman oikein mitään kunnon avuja. Vaikka juuri Wan-Bissakaan verrattuna huonompi jalkapalloilija. Negan puolelle menee tänään myös Antony, jolla ratkaisut jatkuvasti kehnoja ja syötöt karkailivat. MotM joko Casemiro tai Rashford.
kaukaasiantuntija

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, ManU


Vastaus #1785 : 28.12.2022 klo 00:10:54

Olipa tasapainoinen esitys. Casemiro kyllä oli se puuttuva palanen keskikentän keskustaan jota on huudeltua fanien toimesta viimeinen kymmenen vuotta.. Eriksen myös ihailtava pallon pitämisen taito joka tuo tarvittavaa rauhallisuutta keskikentän pelaamiseen. Alkaa olla aika tasapainoinen jengi kasassa.
Albarr

Poissa Poissa


Vastaus #1786 : 28.12.2022 klo 00:14:14

Täysin samaa mieltä Malaciasta.
Casemiro ja Varane ovat tuoneet joukkueeseen kyllä ne tukipilarit jonka ympärille sitten aina rakentaa se avaus.
Vähän tylsä palata samaan vanhaan, mutta todella harmi tuo Martial. Okei tällä kaudella on tehoja ihan kivasti mutta kun ei tuo peliin yhtään mitään muuta. Tänäänkin yhden sisäsyrjäpotkun ansiota että muisti hänen edes olleen kentällä.
Onko se sitten laiskuutta vai peliälyn puutetta mutta ei mies tee aloitteita tai ole juuri koskaan missään pelattavissa. Garnacho oli välittömästi aktiivisempi ja näkyvämpi.
Papereissani myös Antony kuuluu jo niihin pelaajiin että pallon saadessaan en juuri odota maalia.
Muut ovat hänelle sitten pedanneet ne paikat jolla päässyt pöytäkirjaan.
Mutta joo tänään kokonaisuutena ehjä paketti eikä voittoa tarvinnut jännittää missään vaiheessa.
bimbaliukas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lädilisä


Vastaus #1787 : 28.12.2022 klo 00:44:29

Eipä löydy maailmasta Casemiroa parempaa pohjapelaajaa. Täysin ylivoimainen esitys. Samoin Luke Shawn, Rashfordin ja AWBN! :o pelaamista oli myös ilo seurata. Oikeastaan Antony ainut pettymys tänään. Ei oikeastaan päässyt missään vaiheessa peliin mukaan. Paljon on vielä tekemistä 100 miljoonan miehellä, että hintalapun lunastaisi. Old Traffordilla alettu voittamaan mikä helkkarin hienoa! Taisi olla 6/7 kotivoitto putkeen. Enemmän maaleja saisivat toki tehdä kun paikkoja nyt pystytään hienosti luomaan, mutta näiden laihojen vuosien jälkeen ei ehkä makeaa mahan täydeltä ole syytä vaatia. Kovavireisiä porukoita liiga täynnä ja top 4 sijoituksesta tulee kyllä kaikkien aikojen kovin kamppailu, joten toivottavasti kassa ei nyt ole ihan kuiva ja joku vahvistus Martialin seuraksi kärkeen hankitaan. Muutama ennakkoon helpompi matsi vielä ennen kun saadaan City Old Traffordille ja kunnon reality check missä mennään.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #1788 : 28.12.2022 klo 01:58:41

City ottelua edeltävistä matseista pitäisi kyllä saada joko maksimipisteet tai lähelle sitä. Sen jälkeen tulee taas aika paljonkin vaikeampi jakso eteen ja siinä epäilemättä menetetään pisteitä. Kamppailu top4 paikoista on niin tasainen, että ennalta helpommat matsit pitäisi klaarata kunnialla. Ja lopulta paikat hyvin mahdollista sitten ratkotaan keskinäisissä otteluissa Newcastlen, Manun, Liverpoolin, Tottenhamin ja varauksella Chelsean kesken.

Tämän päivän ottelusta taasen, niin oli hallussa alusta loppuun. Perusvarma suoritus joka riitti selvään voittoon. Shaw ei joutunut kunnon testiin, mutta riitti hyvin tässä ottelussa. United olisi voinut hyvin tehdä maalin tai pari enemmänkin. Ei oikeastaan mitään erityistä analysoitavaa. Numerot kertovat kaiken oleellisen. Garnachosta toki sanottava, että oli hyvä sen jälkeen kun vaihdosta kentälle pääsi. Jos oikein kuulin niin Stretford endin laulu Viva Ronaldokin oli vaihtunut Viva Garnachoksi. Ylos Tästä pojasta tulee olemaan vielä paljon iloa. Sen vaan näkee, että se tarvittava kosketus ja ohituskyky löytyy. Toisin kuin vaikkapa Elangalta. 1-3 vuotta lisää ja Garnacho on pitelemätön.
« Viimeksi muokattu: 28.12.2022 klo 02:00:46 kirjoittanut Giggs82 »
Ferro Montanha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 00840


Vastaus #1789 : 28.12.2022 klo 09:11:35

Garnachosta toki sanottava, että oli hyvä sen jälkeen kun vaihdosta kentälle pääsi. Jos oikein kuulin niin Stretford endin laulu Viva Ronaldokin oli vaihtunut Viva Garnachoksi. Ylos Tästä pojasta tulee olemaan vielä paljon iloa. Sen vaan näkee, että se tarvittava kosketus ja ohituskyky löytyy. Toisin kuin vaikkapa Elangalta. 1-3 vuotta lisää ja Garnacho on pitelemätön.

Sehän onkin jännää, että kenelle tästä pojasta tulee iloa olemaan. Sopimus loppuu kesällä ja agentin korvaan on varmasti kuiskuteltu ympäri Eurooppaa. Kohta ollaan siinä pisteessä, että peliajat pitää antaa jollekin muulle, jos ei nimeä ala ilmestymään papereihin.
Åke Lindman

Poissa Poissa


Vastaus #1790 : 28.12.2022 klo 10:03:48

Sehän onkin jännää, että kenelle tästä pojasta tulee iloa olemaan. Sopimus loppuu kesällä ja agentin korvaan on varmasti kuiskuteltu ympäri Eurooppaa. Kohta ollaan siinä pisteessä, että peliajat pitää antaa jollekin muulle, jos ei nimeä ala ilmestymään papereihin.

Ainakin MEN:n mukaan soppari on -24 asti ja seuran optiovuosi siihen päälle. Nykysoppari on myös rahallisesti moniportainen, josta junnu on jo laukaissut useita korotuksia palkkaansa. United on tarjonnut uutta parempaa diiliä, mutta seura on kuulemma "relaxed", tilanne hyvä ja hallinnassa.
Ferro Montanha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 00840


Vastaus #1791 : 28.12.2022 klo 10:43:57

Ainakin MEN:n mukaan soppari on -24 asti ja seuran optiovuosi siihen päälle. Nykysoppari on myös rahallisesti moniportainen, josta junnu on jo laukaissut useita korotuksia palkkaansa. United on tarjonnut uutta parempaa diiliä, mutta seura on kuulemma "relaxed", tilanne hyvä ja hallinnassa.

No on se perskules, kun ei voi transfermarktiin luottaa. Sitten ei ole vielä hätää ja nautitaan esityksistä.
Ekollons Pojkarna

Poissa Poissa


Vastaus #1792 : 28.12.2022 klo 13:00:27

Pitääpi itsekin vielä kehua eilistä esitystä. Oli oikein tasapainoinen ja erityisesti ilahdutti Rassen tekeminen Ylos Myös Shawlta mallikasta tekemistä topparina ja jatkossa peluuttaisin ennemmin häntä kuin Maguirea topparina, jos kolmikosta Martinez-Varane-Lindelöf kaksi on poissa.

Malaciasta sanottava sen verran, että itse pidin miehen tekemisestä eilen. Tuli vähän evramaisia viboja varsinkin ylöspäin. Vielä kun saa puolustustekemistä varmemmaksi niin mielestäni pätevä ratkaisu vasemmaksi pakiksi.
Kyrie Irving

Poissa Poissa


Vastaus #1793 : 28.12.2022 klo 16:29:40

ManUlle hinta olisi ollut vähintään 20m korkeampi. Kesällä ETH halusi mieluummin Antonyn niin näillä mennään. Laitahyökkääjän paikat ovat muutenkin Unitedilla niin täynnä, että en jaksaisi itkeä Gakpon perään.

 Puhdasta ysiä/sentteriä tuo joukkue huutaa.

En yllättyisi, jos Juventuksen tilannetta seurattaisiin silmä tarkkana. Käsittääkseni siellä on talousasioita hoidettu vähän vasemmalla kädellä ja muutenkin toimittu sen verran arveluttavasti, että Serie B:hen tiputtaminenkin on (taas) pöydällä.

Jos/kun Juven avainpelaajat ryntäävät uloskäynnille, niin Dusan Vlahoviciin olisi hyvä olla puntia valmiina.
Mameluukki

Poissa Poissa


Vastaus #1794 : 28.12.2022 klo 17:11:25

Naurattaa nämä "asiantuntijat" jotka dumaili Casemiroa alun perusteella tai miten "oli pakko hankkia tollasella rahamäärällä". Aidot asiantuntijat näki samantien että kyseessä tulee olemaan muutamaksi vuodeksi ManUn ehkä tärkein yksittäinen pelaaja ja juuri sille pelipaikalle missä Carrickin jälkeen ollut melkoisia koohottajia (esim. McT), joiden maksimi on se top10 taso, jos sekään. Ei kiitos ManUn avaukseen vaikka kuinka pelaisi 110% asenteella.

Hyvä tästä tulee, top4 haarukassa ja ensi vuonna siitäkin paremmaksi.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #1795 : 28.12.2022 klo 17:35:06

No on se perskules, kun ei voi transfermarktiin luottaa. Sitten ei ole vielä hätää ja nautitaan esityksistä.

Kyllä ainakin tällä hetkellä Transfermarktissa lukee, että -24. Ja tosiaan tuo optiovuosi päälle. Onhan tässä riskinsä, että houkuttelijoita toki tulevaisuudessa riittää. Mutta onhan siinä nyt perkeleenmoinen riski olla hyväksymättä Manun tulevaa tarjousta. Tähän mennessä tienannut lähinnä pähkinöitä ja vapaa tekemään sopimuksen muualle vasta reilun 2v päästä. Yksi paha loukkaantuminen ja avot. Olipa vetoa mihin tahansa tai ei, niin ainakin minä löisin tuossa tilanteessa nimeni johonkin 5v pahviin 100k+ viikkoliksalla ja turvaisin loppuelämäni. Jos tulee fiilis muuta kokea joku päivä niin sen ehtii todennäköisesti tehdä vielä kaksivitosenakin. Uskon, että Garnacho allekirjoittaa jatkosopimuksen aika pikaisestikin. Tämä lienee myös Unitedin toiveissa. Nyt vaan kumpikin odottelee hieman, että mikä se todellinen taso on ja paljonko uskaltaa pyytää ja paljonko maksaa.
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #1796 : 28.12.2022 klo 17:53:07

Licha on palannut harjoituksiin. :)
Zinedine Gin Tonic

Poissa Poissa


Vastaus #1797 : 29.12.2022 klo 09:58:13

Kyllä ainakin tällä hetkellä Transfermarktissa lukee, että -24. Ja tosiaan tuo optiovuosi päälle. Onhan tässä riskinsä, että houkuttelijoita toki tulevaisuudessa riittää. Mutta onhan siinä nyt perkeleenmoinen riski olla hyväksymättä Manun tulevaa tarjousta. Tähän mennessä tienannut lähinnä pähkinöitä ja vapaa tekemään sopimuksen muualle vasta reilun 2v päästä. Yksi paha loukkaantuminen ja avot. Olipa vetoa mihin tahansa tai ei, niin ainakin minä löisin tuossa tilanteessa nimeni johonkin 5v pahviin 100k+ viikkoliksalla ja turvaisin loppuelämäni. Jos tulee fiilis muuta kokea joku päivä niin sen ehtii todennäköisesti tehdä vielä kaksivitosenakin. Uskon, että Garnacho allekirjoittaa jatkosopimuksen aika pikaisestikin. Tämä lienee myös Unitedin toiveissa. Nyt vaan kumpikin odottelee hieman, että mikä se todellinen taso on ja paljonko uskaltaa pyytää ja paljonko maksaa.

Eilisaamuna Transfermarktissa luki vielä 2023.
Duhvi

Poissa Poissa


Vastaus #1798 : 29.12.2022 klo 21:56:57

Ornstein sanonut haastattelussa että Raine Bank joka siis hoitaa Unitedin myyntiprosessia haluaa saada Unitedin myytyä Q1/2023, kulisseissa on varmasti myynnin suhteen menty eteenpäin jos tuo aikataulutavoite pitää paikkaansa. Kiinnostusta varmasti riittää, valitettavasti myös sellaisilta suunnilta jota ei olisi toivonut, mutta valitse sitten ruton ja koleran väliltä. Samassa haastattelussa tuli myös ilmi ei niin yllättäen että isoja rahamääriä ei ole käytettävissä tammikuun ikkunassa myyntiprosessista johtuen ja United katselee laina-vaihtoehtoja kärkeen, ja yksi kandidaatti olisi Joao Felix.
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #1799 : 29.12.2022 klo 23:58:17

Pukki stunttaamaan ysipaikkaa, kuten Express jo ehti huhuilla. Pistäisi ainakin meikäläisen sukat pyörimään jaloissa.

 
Sivuja: 1 ... 71 [72] 73 ... 151
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa