Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #700 : 26.08.2022 klo 09:33:17 |
|
…Muuten, jos joku vitun HJK tulee vastaan, niin en kehtaa häpeältä edes katsoa. Ei jumalauta, arpokoon vaikka Bakuun ja Reykjavikiin, mutta ei helvetin HooJiiKoo..
Mitä häpeämistä siinä on, jos tulee suomalainen jengi vastaan? Suomalaisena itse toivon aina oman maan jengeille kaikkea hyvää Euro-peleissä, mille tahansa jengille. Eikä noista edes aina tule mitään tennislukuja, kotiotteluista ainakaan. Takavuosina esim mainittu HJK voitti Stadissa Liverpoolin 1-0… toki sai Anfieldillä 5-0 takkiin, mutta kuitenkin. Suomalainen futis ja pelaajat kaipaavat kansainvälisiä matseja kehittyäkseen. Ja mukavaa nähdä kuuluisia seuroja kylässä, minusta ainakin.
|
|
|
|
|
Kyrie Irving
Poissa
|
 |
Vastaus #701 : 26.08.2022 klo 09:33:23 |
|
Toinen puoli sitten se, mistä kirjoitin aiemminkin, eli ManUn toimistossa ei ole viime vuosien aikana osattu tehdä halpoja pelaajakauppoja, eikä juuri kukaan tunnu antavan minkäänlaista alennusta myydessään pelaajia Unitediin.
Kyllä osaa, jos pelaaja on menossa toiseen suuntaan. Toki turhakepelaajan myyminen on nyky-Unitedille varsin hyvä suoritus, kun usein nämä tuppaavat menemään lainalle (ja United maksaa osan palkasta). Toki tähän liitty se, että Unitedin pelaajat ovat yleensä niin isolla palkalla verrattuna muihin seuroihin, että myyntihinnassa pitää tulla alas. Myyntiasoissa hyvänä esimerkkinä Morgan Gibbs-White siirtyi juuri Forestiin yli 40 mijoonalla punnalla, jos kaikki klausuulit täyttyvät. Muistaakseni ainakin myös Liverpool on onnistunut rahastamaan näillä omilla junnuillaan, joilla ei taso riitä ykkösjoukkueeseen. United on valmis myymään James Garnerin huhujen mukaan 15 miljoonalla...
|
|
|
|
|
icebox
Poissa
|
 |
Vastaus #702 : 26.08.2022 klo 09:40:49 |
|
Toinen puoli sitten se, mistä kirjoitin aiemminkin, eli ManUn toimistossa ei ole viime vuosien aikana osattu tehdä halpoja pelaajakauppoja, eikä juuri kukaan tunnu antavan minkäänlaista alennusta myydessään pelaajia Unitediin. Kesän aikana väki toimistolla on vaihtunut, mutta mikään ei tunnu muuttuneen tämän suhteen. Jos tämän hetken Antonysta maksetaan huhuttu 90 miljoonaa missä tahansa valuutassa, niin kyseessä on aika selkeä signaali kaikille muillekin seuroille, että Unitedilta kannattaa aina pyytää lisää rahaa pelaajakaupoissa, kun maksuhalukkuutta on edelleen järkeä enemmän. Tämä saattaa siis kusta ihan seuran omiinkin muroihin tulevaisuutta ajatellen.
Nimenomaan tästä näkökulmasta 90 miljoonan laittaminen Antonyyn on melko irvokasta. Ennen kesän siirtoikkunaa oli muistaakseni paljonkin uutisointia mediassa siitä, miten uusi johto haluaa toimia eri tavalla siirtomarkkinoilla ja halutaan päästä eroon United-veron maksamisesta. Alkukesästä kisuteltiin Antonyn suuntaan ensin noin 60 miljoonan tarjouksilla (?) ja lopulta vetäydytyiin kaupoista Ajaxin pyynnin vuoksi. Barcankin kanssa väännettiin pitkään muutamasta miljoonasta de Jongin suhteen. Nyt kun kesä vaihtuu syksyyn niin vanhaan tyyliin maksetaan mukisematta mitä vain vastapuoli pyytää..
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #703 : 26.08.2022 klo 10:42:36 |
|
Mitä häpeämistä siinä on, jos tulee suomalainen jengi vastaan?
Voisiko tämä olla viimeinen, joka tarttuu uistimeen 
|
|
|
|
|
|
JaJaJe
|
 |
JaJaJe
Vastaus #704 : 26.08.2022 klo 10:46:35 |
|
Hinta on järjetön, mutta mies kyllä raiskasi esim. Dortmundin viime kaudella aivan pystyyn. Täysin verrattavissa parhaiden laitureiden kanssa parhaissa olosuhteissa, mutta Englanti on Englanti ja Valioliiga oma maailmansa.
Muuten, jos joku vitun HJK tulee vastaan, niin en kehtaa häpeältä edes katsoa. Ei jumalauta, arpokoon vaikka Bakuun ja Reykjavikiin, mutta ei helvetin HooJiiKoo..
Haistappa sinä vittu. Eli ei voinut WF olla viimeinen.
|
|
|
|
|
GGA
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Jazz
|
 |
Vastaus #705 : 26.08.2022 klo 11:23:21 |
|
Siis jos se olis FC Jazz ni loistavaa, mutta muut aiheuttaa vaan karmeaa noloutta. No, toiv. ei tarvitse ajatella moista arvonnan jälkeen.
|
|
|
|
|
Sebastian Pähkinä
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Real Madrid, Espanja
|
 |
Vastaus #706 : 26.08.2022 klo 12:37:00 |
|
Kohta ollaan Helsingissä kaikki ihailemassa Manchesterin punaisia 
|
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #707 : 26.08.2022 klo 12:38:24 |
|
Kohta ollaan Helsingissä kaikki ihailemassa Manchesterin punaisia  Jep! Siistiä ku näkee kerrankin oman seuran pelaavan livenä eikä vaa telkkarist!!! 
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #708 : 26.08.2022 klo 13:36:06 |
|
Kohta ollaan Helsingissä kaikki ihailemassa Manchesterin punaisia  Hyvin jinxattu! Real Sociedad, Sheriff ja Omonoia tulivat lohkoon.
|
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #709 : 26.08.2022 klo 13:37:25 |
|
Eiköhän tuosta jatkoon United kampea. Sheriff vähän paska reissu.
|
|
|
|
|
Seatsniffer
Poissa
|
 |
Vastaus #710 : 26.08.2022 klo 13:37:36 |
|
Real Sociedad, Sheriff Tiraspol ja Omonoia.
Ei tuo nyt mikään kaikkein kiimaisin lohko ole. 5 peliä pitäisi kyllä voittaa.
|
|
|
|
|
GGA
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Jazz
|
 |
Vastaus #711 : 26.08.2022 klo 13:39:12 |
|
Januzaj vielä Baskimaassa? Se on mielenkiintoista. Juuri möivät Isakin, joten rahaa vahvistuksiin kyllä on.
|
|
|
|
|
Sebastian Pähkinä
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Real Madrid, Espanja
|
 |
Vastaus #712 : 26.08.2022 klo 13:55:06 |
|
Hyvin jinxattu!
Real Sociedad, Sheriff ja Omonoia tulivat lohkoon.
No piru! Mennään sitten AS Romaa ja Betistä ihailemaan.
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #713 : 26.08.2022 klo 14:48:34 |
|
Martialilla akillesjännevamma, pois huomisesta pelistä. Eli Rolle saattaa aloittaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.08.2022 klo 14:51:08 kirjoittanut Optimus Prime »
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #714 : 26.08.2022 klo 14:53:45 |
|
Casemiron paidan numeroksi muuten vahvistui 18.
|
|
|
|
|
Seatsniffer
Poissa
|
 |
Vastaus #715 : 26.08.2022 klo 14:58:36 |
|
Martialilla akillesjännevamma, pois huomisesta pelistä. Eli Rolle saattaa aloittaa.
Yllättyneitä ovat: -
|
|
|
|
|
Sebastian Pähkinä
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Real Madrid, Espanja
|
 |
Vastaus #716 : 26.08.2022 klo 15:00:09 |
|
Yllättyneitä ovat:
-
No jep.. Ohkainen on kyllä ylin kolmikko, jää Rolle tai ei.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #717 : 26.08.2022 klo 18:24:18 |
|
Martialilla akillesjännevamma, pois huomisesta pelistä. Eli Rolle saattaa aloittaa.
Voisi kuvitella, että Liverpool-pelin hyökkäystrio saattaisi aloittaa nytkin. Nythän Unitedilla on noille hyökkäyspään kolmelle pelipaikalle Sancho Rashford Elanga Martial Ronaldo Garnacho Lisäksi Dalot voi pelata laidalla ylempänä tarvittaessa. Eihän tuo mikään leveä kärkikalusto ole, mutta jos montaa loukkaantumista ei tule yhtä aikaa, niin kyllä sillä selviää. Toki yksi laadukas pelaaja lisää olisi tarpeen ja sellaista kai ollaan hankkimassakin vielä siirtoikkunan sulkeutumista.
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #718 : 26.08.2022 klo 19:34:22 |
|
United on Romanon ja Verweijn mukaan tarjonnut 90M€ Antonysta ja ilmeisesti saanut myös rukkaset. Joko unohdetaan brassi tältä kesältä ja katsotaan jos vaikka se Gakpo irtoaisi johonkin järkevään hintaan.
|
|
|
|
|
Ferro Montanha
Poissa
Suosikkijoukkue: 00840
|
 |
Vastaus #719 : 26.08.2022 klo 19:58:51 |
|
Voisi kuvitella, että Liverpool-pelin hyökkäystrio saattaisi aloittaa nytkin.
Nythän Unitedilla on noille hyökkäyspään kolmelle pelipaikalle Sancho Rashford Elanga Martial Ronaldo Garnacho
Lisäksi Dalot voi pelata laidalla ylempänä tarvittaessa. Eihän tuo mikään leveä kärkikalusto ole, mutta jos montaa loukkaantumista ei tule yhtä aikaa, niin kyllä sillä selviää. Toki yksi laadukas pelaaja lisää olisi tarpeen ja sellaista kai ollaan hankkimassakin vielä siirtoikkunan sulkeutumista.
Eikös siellä ole vielä "tekee treeneissä samoja asioita kuin Messi" Amad ja Pellistri, joka tulee myös mukaan jossain vaiheessa? Huhujen mukaan Ajax sanonut ei kiitos 90 millille, voisi sanoa kiitos ja näkemiin ja katsoa Ajaxin bluffin ja haluaako ne vuoden pitää siirtoa halunneen ja pettyneen pelaajan tai hakea Rotterdamista tai muualta kakkosvaihtoehdon, joka olisi noin 60 miljoonaa halvempi. Ihan naurettava summa olisi jos tota vielä korotetaan.
|
|
|
|
|
justaboy84
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Real Madrid
|
 |
Vastaus #720 : 26.08.2022 klo 20:07:33 |
|
Ajax pelaa kyllä kovaa peliä, kun oli pokkaa hylätä tuo tarjous. Toivottavasti Manulla on pokkaa myös nyt lopettaa tuo kaupankäynti, pelkään ettei ole. Eihän tuossa summassa kun ole mitään järkeä, kukaan ei varmaan usko et kaveri on edes potentiaaliltaan tuon summan arvoinen. Tässä on sitä ”Manu-lisää” se vähintään puolet. Jos joku muu seura ostaisi häntä, niin summa ois varmaan max se 40milliä. Hirveäksi pelleilyksi mennyt tää nyky ostot, varsinkin JOS tämä menee nyt maaliin asti.
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #721 : 26.08.2022 klo 20:45:32 |
|
Antonyn sopimus on voimassa kesään 2025 asti, joten vuoden voi Ajax vielä pitää brassia ns. ilmaiseksi. Ensi kesänä on varmaankin heidän suunnitelmissaan tarkoitus sitten rahastaa kunnolla. Vuotta myöhemmin on jo liian myöhäistä, kun viimeinen sopimusvuosi alkamassa. Se on sitten eri asia onko kukaan enää ensi kesänä tarjoamassa 90 miljoonaa tai edes 70 miljoonaa. Kyllä kolmannella Ajax-kaudella voisi 90 miljoonan miehen odottaa tekevän jo ensimmäistä kertaa kymmenen maalia Eredivisiessä.
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #722 : 26.08.2022 klo 21:04:58 |
|
Martialilla akillesjännevamma, pois huomisesta pelistä. Eli Rolle saattaa aloittaa.
No ei siinä kauaa kestänyt:D Onko se sitten Depayn comeback..
|
|
|
|
|
Haunted
Poissa
Suosikkijoukkue: Man Utd
|
 |
Vastaus #723 : 26.08.2022 klo 21:07:59 |
|
Aivan jäätävä luodinväistö, jos Antony ei OT'lle päädy. Eihän tuossa hinnassa ole yhtikäs mitään järkeä ja lähes kaikki mahdolliset riskikartoitukset pitäisi huutaa punaista, mutta ei, silti vaan tarjotaan.
Se on saletti, että joku tarvittaisiin sisään, etenkin jos CR7 kävelee pyöröovista ulospäin, mutta Antony se ei toivottavasti ole.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|