FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.12.2025 klo 06:07:10 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 184 [185] 186 ... 191
 
Kirjoittaja Aihe: Joel Pohjanpalo, Palermo FC  (Luettu 1525200 kertaa)
0 jäsentä ja 6 vierasta katselee tätä aihetta.
Heppatiitti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Cella, Sirdie, Majava ja Rautaranta.


Vastaus #4600 : 30.09.2025 klo 10:01:54

Tiivis ottelutahti jatkuu ja jo tänään vuorossa täynnä suuria tunteita oleva kotimatsi Veneziaa vastaan. Tämän vuoden alussa Venezia menetti fanien protestoinnista huolimatta kapteeninsa ja dogen, kun Palermo latoi tarpeeksi euroja tiskiin ja Jollesta tuli Sisilian leijona. Lisäksi Palermon riveistä löytyy Venezia taustaa Jollen lisäksi myös Jesseltä, Pierozzilta ja Pippolta.

Venezialla on tälle kaudelle vain yksi tavoite: Nousta heti takaisin Serie A:han. Valmentajaksi hankittiin nousujen erikoismies Giovanni Troppa, joka on nostanut kolme joukkuetta (Crotone, Monza, Cremonese) Serie A:han. Jos Venezia haluaa pitää yllä haaveet uudesta hybridistadionista lähellä lentokenttää, sillä ei ole varaa jumittua useaksi vuodeksi kakkostasolle. Pippo on myös nousujen erikoismies ja amerikkalaisten tultua Venezian omistajiksi kävi heittämässä Veneziassa yhden kauden keikan ja nosti seuran Serie C:stä B:hen. Serie B on kova, tasainen ja arvaamaton sarja. Sen ovat huomanneet myös viime kauden jälkeen Serie A:sta pudonneet Venezia, Monza ja Empoli, joiden sarjasijoitukset ovat viiden kierroksen jälkeen seitsemäs. yhdeksäs ja viidestoista. Mitään ylikylän joukkuetta ei viime kauden Sassuolon tapaan näyttäisi sarjassa olevan.

Putoamisesta huolimatta Venezian runko pysyi yllättävänkin hyvin kasassa. Pois lähtivät lainamiehet Caviglia ja Oristanio sekä pätkäsopparin Radu. Sassuolossa ihastuttiin Venezian toppareihin ja sinne siirtyivät sekä Idzes että Cande. Lohdutukseksi Venezia sai 11 miljoonaa euroa. Vastavuoroisesti tulijoina olivat Juve Stabiassa paljon maaleja latonut Andrea Adorante, Seid Korac ja Ahmed Sidibe, joka ei tiettävästi ole sukua Klubissa 24 minuuttia taitojaan - jotka osoittautuivat kiusallisen huonoiksi - näyttäneelle Cheikh Sidibille. Lisäksi Jessen syrjäyttänyt Filip Stankovic ostettiin omaksi mieheksi. Filip ei ole suvun tunnetuin futari, sillä faija Dejan on ainoa jalkapalloilija, joka on edustanut MM-lopputurnauksessa kolmea eri maata. Isä Stankovic vaikuttaa nykyään Spartak Moskovan päävalmentajana, millä saa varmasti pinkan kuntoon, mutta kaveripiiri voi harveta – tai ainakin vaihtua.

Ilta on täynnä mielenkiintoisia pareja:
1. Valmentajien taisto: Pippo vs Stroppa. Nousujen erikoismiehet ottavat yhteen. Vetääkö kumpijompi velho kanin hatusta ja keksii peliryhmitykseen jotain yllättävää vai löytääkö vastustajan ryhmityksestä heikon kohdan? Stroppa sanoi lehdistötilaisuudessa, että hänen mielestään vastakkain ovat sarjan menestyneimmät ja parhaat valmentajat, mutta ymmärsi nauraa tämän päälle. Pippo sanoi Venetsialla olevan erityisen sijan hänen sydämessään, koska viime keikalta löytyi matkaan myös nykyinen rouva Inzaghi.
2. Maalivahtien mittelö: Jesse vs Stankovic. Viime syksyllä Jesselle tuli Veneziassa heikko vaihe. Stankovic tarrasi tilaisuuteensa kaksin käsin ja syrjäytti Jesse. Joronen haluaa varmasti näyttää, kumpi on parempi kassari.
3. Keskikentän jyrien kamppailu: Piti olla Duncan vs Segre. Duncan on herättänyt kymmenen vuotta kunnioitusta kovalla asenteellaan Serie A:ssa, mutta tämä taistelu vesittyi, kun Duncan sai pelikiellon, kun potkaisi suoran punaisen arvoisesti Cesenan Adamoa takalistoon. Palermon Segre yleensä voittaa kaksinkamppailut hyvällä prosentilla. Nyt Segren kovuuden saa tuntea Perez tai Bjarkason.
4. Taiturien kaksinkamppailu: Busio vs Palumbo. Venezian Busio juoksee ja rakentaa paikkoja kavereille. Palermon sähikäinen Palumbo/Columbo tekee samaa kotijoukkueelle.
5. Vieraskatsojien reagointi: Ei vihollisuuksia seurojen fanien välillä. Mielenkiintoista nähdä miten venetsialaiset ottavat vastaan entisen kapteeninsa ja suosikkinsa. Tekeekö Jolle jotain kunnioittavaa?
6. Tykkien taistelu: Jolle vs Adorante. Jolle teki Venezialle 96:ssa matsissa 48 maalia. Adorante teki Juve Stabialle 56:ssa matsissa 30 maalia (tosin osan C:ssä). Adorante haluaa päästä asemaan, josta Jolle nautti Veneziassa pelatessaan. Toisaalta muistetaan, että se oli juuri Adorante, joka maalillaan laittoi viime kevään pleijareissa Palermon kesälomalle.

Matsiin odotetaan yli 30.000:ta katsojaa. Palermon yleisökeskiarvo ollut tällä kaudella 32.000. Seuraavana Serie B:n listalla Sampdoria keskiarvolla 24.000. Palermolta todennäköisesti pois Augello pikku vamman takia, mutta Diakitella pakki on taas kunnossa (tuskin kuitenkaan suoraan avaukseen).




Heppatiitti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Cella, Sirdie, Majava ja Rautaranta.


Vastaus #4601 : 30.09.2025 klo 20:13:28

Augello pelikuntoinen ja avauksessa. Samoin Diakite. Venezialla yllättäen Adorante penkillä. Jesse ja Jolle oikeutetusti avauksessa.
Heppatiitti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Cella, Sirdie, Majava ja Rautaranta.


Vastaus #4602 : 30.09.2025 klo 21:24:10

Olipas rikkonainen ensimmäinen puoliaika. Paljon virheitä ja varoituksia. Joukkueet näyttävät käyvän ylikierroksilla. Ei hienouksia. Palermo oli hallitsevampi mutta maaleja ei tullut.
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #4603 : 30.09.2025 klo 22:03:21

Olipas rikkonainen ensimmäinen puoliaika. Paljon virheitä ja varoituksia. Joukkueet näyttävät käyvän ylikierroksilla. Ei hienouksia. Palermo oli hallitsevampi mutta maaleja ei tullut.
Muuten sama mutta kyllähän Venezia hallitsi täysin vaikka ainoa kunnon paikka oli Palermolla, nyt toisella vielä selkeämmin Venezia vie. Eipä ole Jolle palloilla ollut.
Heppatiitti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Cella, Sirdie, Majava ja Rautaranta.


Vastaus #4604 : 30.09.2025 klo 22:29:24

Melkoinen pettymys tämä ottelu oli. 0-0.
MiestenK

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Espoolaisseurat ja suomalaiset ulkomailla


Vastaus #4605 : 02.10.2025 klo 07:47:47

Carrarese ja Modena jäivät eilen niin ikään maaleitta, joten Palermon matka piikkipaikalle on yhä kaksi pistettä. Kahdeksannella sijalla majaileva Venezia on vain kolmen pisteen päässä Palermosta eli huipputasaista on.
Heppatiitti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Cella, Sirdie, Majava ja Rautaranta.


Vastaus #4606 : 03.10.2025 klo 09:10:47

Pelejä on ollut niin tiuhaan tahtiin, että alkaa vähän puuduttamaan. Onneksi huomisen Spezia matsin jälkeen tulee maaottelutauko. Palermo edelleen ilman tappiota sarjassa, mutta pelannut peräkkäin kaksi tasapeliä ja Frosinone ja Modena nousseet sarjataulukossa suorien nousijoiden paikoille. Palermo kolmantena kahden pisteen päässä. Pippo on rakentanut vakuuttavan betonipuolustuksen ja omiin on mennyt kuudessa matsissa vain kaksi palloa. Vastavuoroisesti hyökkäys ei ole ollut kovin tehokasta. Vain seitsemän tehtyä maalia (joista Jolle on tehnyt kolme) on nousua tavoittelevalle seuralle kovin vaatimaton saldo. Tuntuu että Jollea kohti boksiin tulee syöttöjä ja keskityksiä vain erikoistilanteista. Viime matsissa Palermo sai aikaan ainoastaan yhden laukauksen kohti vastustajan maalia. Ennen kauden alkua kirjoitin, että kapteeni ja seuraikoni Brunori tulee tällä kaudella ohittamaan mafiaveli Miccolin ja siirtymään Palermon kaikkien aikojen maalipörssin kärkeen. Nyt ensimmäiset Palermon fanit ihmettelevät, kuka on tämä Brunorin näköinen kaksoisolento, joka haahuilee kentällä 0+0 tehoilla.

Tosin myös sarjaohjelma on ollut Palermolle kova, sillä häntäpään seuroista se on kohdannut vain Barin. Huomenna vastassa vieraissa Spezia, jonka stadion sijaitsee mahtavalla paikalla La Spezian satamassa. Suunnattomalla voimalla potkaistu täysin suunnaton pallo saattaa löytää tiensä mereen. Spezialla piti olla kaikki kunnossa kauden alla. Keväällä tulivat seuran omistajiksi uudet asiallisen oloiset jenkit, joiden nokkamiehillä oli jopa omaa pelaajataustaa ja seura operoi yhdellä sarjan suurimmista budjeteista. Nousu Serie A:han oli todella lähellä, mutta lopulta Cremonese oli parempi. Valmentajana on toiminut jo vuodesta 2023 lähtien (tämä on Serie B:ssä pitkä pesti) Luca D`Angelo. Pelaajissa on laatua. Pio Esposito palasi Interiin, mutta fratello Salvatore jatkaa. Lisäksi Antonio Candela, Vanja Vlahovic, Petko Hristov ja kaikkien reissumiesten kuningas (laskin vaatimattomat 28 seurasiirtoa) ja sarjan kaksinkertainen maalikuningas Gianluca Lapadula. Tämä taustaa vastaan on yllättävää, että kaikki on mennyt päin helvettiä. Kuten eräs lähinnä Midlandsissa vaikuttanut Gandalf sanoi: Loistava joukkue paperilla, mutta matsit pelattiin nurmikolla. Spezia on sarjassa vielä ilman voittoa ja suoran putoajan paikalla.

Viimeinen stressitesti ennen taukoa. Uskotaan että Pippo käyttää hyväkseen Spezian alavireen ja uskaltaa ruuvata Palermon pelitapaa hyökkäävämmäksi. Jolle ollut kolme matsia ilman maalia, joten alkaa olla tilastollinen tosiasia, että lauantaina helähtää. Uskooko Pippo vielä Brunoriin vai tuleeko esim. Le Douaron avaukseen? Jessen asema maalilla tällä hetkellä betonoitu. Gomis saa tervehdyttyään kilvoitella tosissaan, jos haluaa takaisin ykkösveskariksi. Poissa Palermolta avausmiehistä loukkaantunut Ranocchia ja pelikiellon takia Ceccaroni.

Spezia ei ole ollenkaan niin huono joukkue, kuin sarjataulukko osoittaa. Koko seura näyttää menneen takalukkoon ja vanne kiristää päätä. Tästä osoituksena jo alkukaudesta tulleet kolme punakorttia. Viime pelissä sen hankki puolustuksen johtaja Petko Hristov ja saa sen johdosta huilata lauantaina. Jollea vastaan tulee Venezian ajoilta tuttu mörkö Przemyslaw Wisniewski. Vieraskannattajat pääsevät matsiin.

Maaottelutauon jälkeen Palermolla vastassa kärkiottelussa Modena, jolla ei ole tylsiä amerikkalaisomistajia, joista ei saa irti mitään kunnon sivutarinoita, vaan ehta la famiglia Rivetti. Nuo muodin mafiosot, joiden edessä jokainen jalkapallohuligaanikin kumartuu kunnioituksesta ja avaa lompakon.

Incrível

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #4607 : 04.10.2025 klo 17:22:24

Jolle ja Jesse odotetusti avauksessa Spezian vieraana. Keli vaikuttaa varsin talviselta.

Edit. Hyvää hulinaa jo Spezian maalilla. Jolle ja Le Douaron dominoivat ilmassa ja pariin otteeseen käytiin todella lähellä.

E. JOLLEEEEEEEEEE!!!
« Viimeksi muokattu: 04.10.2025 klo 17:59:18 kirjoittanut Incrível »
Dagger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Apollo, Hyps,FC TPS, LFC


Vastaus #4608 : 04.10.2025 klo 18:00:00

Jollee Pallo
Heppatiitti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Cella, Sirdie, Majava ja Rautaranta.


Vastaus #4609 : 04.10.2025 klo 18:00:28

Hienosti otti pallon haltuun ja sitten läheltä varmasti maaliin!
Beggo

Poissa Poissa


Vastaus #4610 : 04.10.2025 klo 18:15:13

Tulee seurailtua tuloksia Googlen seurannan kautta. Aika hämäävää ollut viime aikoina se, että jostain syystä palvelu tarjoaa sarjaksi Naisten Serie B. Kokeilkaapa huviksenne ja kirjoittakaa Palermo FC hakuun.
Heppatiitti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Cella, Sirdie, Majava ja Rautaranta.


Vastaus #4611 : 04.10.2025 klo 19:16:29

Spezia tuli lopussa uhittelemaan, mutta Palermolle ansaittu 1-2 voitto. Le Douaron oli avauksessa Brunorin paikalla. Bani loukkaantui ensi jaksolla ja korvaajaksi tuli Diakite. Mainio peli Jesseltä ja Jollelta. Jesse torjui Espositon pilkun, mutta jatkotilanteesta tuli maali. Spezian kriisi syventyi entisestään. Palermo virtuaalisarjataulukossa kärkeen, kun Modena pelaa vasta huomenna.
Dirk Kuyt

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla


Vastaus #4612 : 04.10.2025 klo 21:55:26

Ottelun kohokohdat tulleet tubeen. Videolla on vähän koko ajan Jollea tositoimissa, mutta tuo maali näkyy parin minsan kohdalla videolla. Myös Palermon toinen maali (videolla 3:10) lähtee syntymään Jollen blokatun vedon jälkiseurauksena. Lopussa myös tuo Jorosen torjuma pilkku, joka tosin johtaa kavennukseen reboundin reboundista.

https://youtu.be/9tOiTT3weF8?si=_qXGwy7U5hECf45f
roti

Poissa Poissa


Vastaus #4613 : 05.10.2025 klo 08:38:22

Toka maali näyttää Jollen potkaisevan ohi pallosta ja siitä korkea pallo, ei blokista. Ja Jesse siis torjui pilkun, reboundin, ja toisen reboundin, josta pallo kimposi omasta pelaajasta maaliin.
Hugh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet


Vastaus #4614 : 06.10.2025 klo 20:21:04

Forbesin haastattelussa hehkutetaan Jollen uraa ja puhutaan mm. Suomen tulevista MM-karsintapeleistä, EM-kisojen Tanska-pelistä, hattutempusta HJK:ssa ja tietysti Palermosta. Ylos

Uutinen
Joel Pohjanpalo: Finland’s Hero Finds Home In Palermo’s Promotion Push

https://www.forbes.com/sites/davidferrini/2025/10/06/joel-pohjanpalo-finlands-hero-finds-home-in-palermos-promotion-push/
Tähtirinta

Poissa Poissa


Vastaus #4615 : 06.10.2025 klo 23:37:34

Lainaus
Palermo FC's Joel Pohjanpalo: The Finnish Striker Leading The Rosanero Promotion Push | Exclusive

https://youtu.be/ksoGnni857s?si=B3rhSmKOco6KHkFB
Morge

Poissa Poissa


Vastaus #4616 : 11.10.2025 klo 16:45:21

https://www.apu.fi/artikkelit/huuhkajien-valmennus-dilemman-edessa-mita-tehda-joel-pohjanpalolle-pelaamisessa-merkittavia-puutteita?share=970ac551

Aition Erkko Mereltä suhteellisen laadukas teksti koskien Pohjanpalon suoriututumista Huuhkajissa. Lukusuositus.
buit

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #4617 : 11.10.2025 klo 17:35:40

https://www.apu.fi/artikkelit/huuhkajien-valmennus-dilemman-edessa-mita-tehda-joel-pohjanpalolle-pelaamisessa-merkittavia-puutteita?share=970ac551

Aition Erkko Mereltä suhteellisen laadukas teksti koskien Pohjanpalon suoriututumista Huuhkajissa. Lukusuositus.

Enemmän olisin kaivannut ammattilaisen analyysia siitä, että minkä takia Suomen kenties kautta-aikojen parasta boxipelaajaa ei osata hyödyntyää maajoukkueessa. Oma kompetenssi ei riitä arvioimaan muulla tasolla, kuin kollektiivin rajallisuudella ja maajoukkuejalkapalloilun nihilistisyydellä.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #4618 : 11.10.2025 klo 18:10:11

Enemmän olisin kaivannut ammattilaisen analyysia siitä, että minkä takia Suomen kenties kautta-aikojen parasta boxipelaajaa ei osata hyödyntyää maajoukkueessa. Oma kompetenssi ei riitä arvioimaan muulla tasolla, kuin kollektiivin rajallisuudella ja maajoukkuejalkapalloilun nihilistisyydellä.
Jolle on maailmanluokan viimeistelijä päällä, jaloilla, munilla, perseellä jne. Osaa pelata/painia itsensä vapaaksi ja lukea mihin se pallo todennäköisesti tulee ja jatkaa siitä suoraan maaliin.

Puutteita on nopeudessa ja tekniikassa liikaa, että kovin laadukkaita pelaajia vastaan pärjää. Kosketus on siis louhikkoa ja juokseminen raskasta puskemista.

Jos suomella olisi paljon erikoistilanteita tai peli nostettu vikalle kolmannekselle, niin kyllä jolle niitä maaleja tekisi.
Siperia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kunkkis


Vastaus #4619 : 11.10.2025 klo 18:17:39

Miten tuo target- ja prässipelaaminen on toiminut Italiassa?
Lasso

Poissa Poissa


Vastaus #4620 : 11.10.2025 klo 18:35:44

Jolle on maailmanluokan viimeistelijä päällä, jaloilla, munilla, perseellä jne. Osaa pelata/painia itsensä vapaaksi ja lukea mihin se pallo todennäköisesti tulee ja jatkaa siitä suoraan maaliin.

Puutteita on nopeudessa ja tekniikassa liikaa, että kovin laadukkaita pelaajia vastaan pärjää. Kosketus on siis louhikkoa ja juokseminen raskasta puskemista.

Jos suomella olisi paljon erikoistilanteita tai peli nostettu vikalle kolmannekselle, niin kyllä jolle niitä maaleja tekisi.

Ihan paska siis, vaikka iskenyt Italiassa kolmattakymmenettä maalia kahdella korkeimmalla sarjatasolla.
kilon_paino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alasarjat ja tunne. EsPa.


Vastaus #4621 : 11.10.2025 klo 18:53:44

Ihan paska siis, vaikka iskenyt Italiassa kolmattakymmenettä maalia kahdella korkeimmalla sarjatasolla.

Parasta mitä meillä kuitenkin on sinne laittaa :D
kärtsy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Allianced Club(s) Oulu, unido


Vastaus #4622 : 11.10.2025 klo 19:07:49

Niih, onko se lopult Jollen vika, että jo toinen valmennus putkeen haluaa tunkea kolmiota neliönmuotoiseen reikään. Ennen edeltävää peliäk Friis taisi mainita jotakin siihen suuntaan, että kärjessä on laadukasta pääpelivoimaa ja sinne tarvitaan ruokaa. Montako keskitystä annettiin lopulta korkeina laidoista tai laitapakeilta? Oliko se suunnilleen nollasta kahteen kappaletta koko pelissä. Joku kutsuisi järjettömyydeksi.
DAF

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M. Deianov ja Reilu-Jonin perintö


Vastaus #4623 : 11.10.2025 klo 19:17:26

https://www.apu.fi/artikkelit/huuhkajien-valmennus-dilemman-edessa-mita-tehda-joel-pohjanpalolle-pelaamisessa-merkittavia-puutteita?share=970ac551

Aition Erkko Mereltä suhteellisen laadukas teksti koskien Pohjanpalon suoriututumista Huuhkajissa. Lukusuositus.

Vaiko kuitenkin maajoukkueen kyvyttömyydestä hyödyntää Jollen vahvuuksia (tätähän jutussa on ainakin puolet).
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #4624 : 11.10.2025 klo 20:11:55

Niin, huono target-pelaaja verrattuna mihin? Kuinka monta palloa hyökkääjän pitäisi voittaa? Ilman näitä juuri sellaista höpinätason analyysia, josta Erkko ja kumppanit kyllä kernaasti muita kritisoi. Tuskin paraskaan voittaa kaikkia ja eiköhän jokaiselta hyökkääjältä löydy suorituksia missä menettää pallon suojauksesta.


 
Sivuja: 1 ... 184 [185] 186 ... 191
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa