SummerTime
Poissa
Suosikkijoukkue: Nukun yöni hyvin, kiitos Messilakanoiden
|
 |
Vastaus #575 : 04.11.2022 klo 02:29:02 |
|
Presidentti  Seuran mies henkeen ja vereen. Hattu pois päästä.
|
|
|
|
HurjaH
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona
|
 |
Vastaus #576 : 04.11.2022 klo 10:34:20 |
|
Nähtävästi seuran johto ei ollut etukäteen tietoinen Piquén päätöksestä vaan kuuli siitä vasta kun hän antoi tiedon julki kaikille. Päätös lienee syntynyt lopulta aika lyhyen ajan kuluessa ja ehkä viime aikojen kova kritiikki häntä kohtaan on asiaan vaikuttanut. Alkuperäinen suunnitelma lienee ollut lopettaa kauden jälkeen. Barcan palkkaongelmiin Piquén päätös tuo ehkä ennakoimatontakin helpotusta etenkin kun hänen väitetään antavan anteeksi siirretyt palkkasaatavat aiemmalta kaudelta. Maanantain torstailiigan jatkopelien arvonnassa Barca voi saada vastaansa jonkin näistä: • PSV Eindhoven • Stade Rennais • AS Roma • Union Berlin • Manchester United • FC Midtjylland • FC Nantes • AS Monaco Jos jonkun näistä nyt haluaisi välttää, niin Union Berlin on ollut hämmentävän kovassa vedossa Saksassa ja johtaa sarjaa. Helpoin lienee Midtjylland. Maunon pudottaminen Ronaldon ja Casemiron ollessa kentällä olisi tietysti hienoa 
|
|
|
|
Stark
Poissa
|
 |
Vastaus #577 : 04.11.2022 klo 10:39:11 |
|
Presidentti!
Yksi historian suurimmista puolustajista ja hävyttömimmistä jalkapallo -ammattilaisista. Voittanut, nähnyt ja tehnyt enemmän kuin käytännössä kukaan. Hahmo sanan kaikissa merkityksissä. Pelaajana pallollisesti briljeeraavien keskuspuolustajien pioneerejä ja suunnanäyttäjiä. Kaikkien aikojen parhaiden futisjoukkueiden kulmakivi. Pelannut kaikkien aikojen parhaiden pelaajien kanssa ja kaikkien aikojen parhaille valmentajille.
MM-kilpailut kesällä 2010 hakee vieläkin vertaistaan, kun matkaan tarttui turnausvoiton lisäksi uransa huipulla lentäneet Shakira ja Cesc Fabregas. Businessmiehenä Geri toki ymmärsi myös hankkitutua molemmista eroon ennen vääjäämätöntä arvonlaskua.
Legendaarisempaa uraa ja pelaajaa saa hakea.
Gracies per tot, Gerard. Me ei unohdeta sua koskaan <3
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #578 : 04.11.2022 klo 10:41:31 |
|
Maunon pudottaminen Ronaldon ja Casemiron ollessa kentällä olisi tietysti hienoa  Toisaalta, koska kyse on Maunosta, Ronaldosta ja Casemirosta, niin noutaja voi tulla myös Barcelonalle.  Jos nyt ei Romaa, Unionia tai ManUa tässä kohtaa vielä tulisi vastaan, niin olisi ihan positiivinen juttu.
|
|
|
|
Yläkulma
Poissa
Suosikkijoukkue: Star VAR + laukaukset, koska syöttö on aina riski
|
 |
Vastaus #579 : 04.11.2022 klo 10:50:56 |
|
Presidentti on kaikkien välistävetäjien esikuva, eli en usko yhtään hetkeä että hän jäisi tässä kuviossa tappiolle, vaan on varmuudella myös taloudellinen voittaja. Jossain vaiheessa kuullaan että Barca on ostanut x miljoonalla Piquén "mediakonsernin" palveluja.
Itse olisin toivonut urheilullisesti tyylikkäämpää lopetusta, mutta ehkä tämä oli tyylikkäintä mitä saattoi toivoa.
|
|
|
|
Keijot
Poissa
Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu
|
 |
Vastaus #580 : 04.11.2022 klo 11:17:51 |
|
Presidentti  Seuran mies henkeen ja vereen. Hattu pois päästä. LOL!!! Käsi ylös ketä uskoo vakavissaan, että Pique luopui palkkasaatavistaan lopettaessaan?
|
|
|
|
el Ratón
Poissa
Suosikkijoukkue: Valencia Club de Fútbol
|
 |
Vastaus #581 : 04.11.2022 klo 12:54:44 |
|
LOL!!! Käsi ylös ketä uskoo vakavissaan, että Pique luopui palkkasaatavistaan lopettaessaan?
Kyllähän toi verenimijä ottaa palkkasaatavansa viivästyskorkojen kera, sanoi julkisuudessa ihan mitä tahansa.
|
|
|
|
Umtiti
Poissa
Suosikkijoukkue: FCB
|
 |
Vastaus #582 : 04.11.2022 klo 13:38:39 |
|
Ainiin, jonkun median mukaanhan Messi sanoi ettei tule Barcaan takaisin niin kauan kun Pique on siellä.
Messi -> Barca **
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #583 : 04.11.2022 klo 13:58:56 |
|
Sisäpiirin twitteristi Helena Condis on avannut asetelmaa ja ilmeisesti lopettamisen taustalla on, että alkujaan peliaika oli kortilla ja kun peliaikaa tuli, niin tärkeissä peleissä meni huonosti. Tämän lisäksi Laporta moitti toistuvasti pelaajia, jotka eivät kesällä suostuneet alentamaan palkkaansa eli koki, että arvostusta ei ollut. Unohtamatta nyt tietenkään yksityiselämän kiemuroita.
Piquehan aikoinaan sanoi, että lopettaa, jos ei voi auttaa joukkuettaan ja juuri niin nyt teki. Puyolin ohella Barcelonan toisen tulemisen tärkeimpiä ja näkyvimpiä toppareita, josta varmasti kuullaan hyvässä ja pahassa vielä.
Luonnollisesti johtokunnassa on jo ostohousut jalassa, kun Pique vapauttaa niin sopimuksen mukaan tulevia palkkoja kuin jättää ottamatta viivästyneet palkat (horroksesta heränneen duon näkemyksistä huolimatta tämä vaikuttaa budjettiin, eri asia sitten maksetaanko Camp Noun takana käteisellä ruskeissa kirjekuorissa). Oikeaa oikeaa laitapakkia kovasti pitäisi saada ja kun yksi 30+ pelaaja saatiin pois, niin Athleticista voisi irrota seuraava!
Kunhan eivät nyt saatana senköön sitä Bernardo Silvaa taas yrittäkö.
Araujo saatetaan kaikesta huolimatta ottaa mukaan MM-kisoihin eli toppareille sinällään on tarvetta. Mutta ei huolta, ESPN:n mukaan Alonso on saamassa jatkoa! Jippikayeee!
|
|
|
|
nakkoskikki
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça
|
 |
Vastaus #584 : 04.11.2022 klo 14:56:10 |
|
What he said. Kai sitä patsasta ollaan jo rakentamassa? Oikeaksi pakiksi ollaan katsomassa päivän Sportin mukaan Gironan Arnau Martínezia. Vissiin pelannut ihan hyvin, ikää 19 ja hintalappu olisi 20M, joka on ihan karkkirahoja ja jos menee vituiksi niin ei harmita. Onko kellään hajua tästä kaverista?
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #585 : 04.11.2022 klo 15:19:46 |
|
What he said. Kai sitä patsasta ollaan jo rakentamassa?
Oikeaksi pakiksi ollaan katsomassa päivän Sportin mukaan Gironan Arnau Martínezia. Vissiin pelannut ihan hyvin, ikää 19 ja hintalappu olisi 20M, joka on ihan karkkirahoja ja jos menee vituiksi niin ei harmita. Onko kellään hajua tästä kaverista?
Niin, karkkirahoja kenelle? Aikamoista ylimielisyyttä.
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #586 : 04.11.2022 klo 15:24:52 |
|
Onko kellään hajua tästä kaverista?
Kovasti siitä on alkukausi kohistu ja monet ovat jo alkaneet toivoa Carvajalin perillistä maajoukkueeseen, kun tuolle paikalle ei oikein Espanjasta(kaan) tahdo pelaajia kasvaa.
|
|
|
|
HurjaH
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Barcelona
|
 |
Vastaus #587 : 04.11.2022 klo 15:36:06 |
|
Kovasti siitä on alkukausi kohistu ja monet ovat jo alkaneet toivoa Carvajalin perillistä maajoukkueeseen, kun tuolle paikalle ei oikein Espanjasta(kaan) tahdo pelaajia kasvaa.
On myös katalaani ja La Masiasta maailmalle lähtenyt, joten sehän jo riittää  Jos Martínezin siirto toteutuisi olisi se kuitenkin vasta kesällä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.11.2022 klo 15:39:17 kirjoittanut HurjaH »
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #588 : 04.11.2022 klo 15:40:37 |
|
Arnau Martínez olisi monista huhutuista paras haku. Ikänsä puolesta istuu hyvin nykyjoukkueeseen ja olisi yksi monista kasvavista pelaajista. Aloitti muistaakseni topparina, mutta siirtyi sitten oikealle ja tässä on oikeastaan se iso ongelma eli onko yli 180cm pitkänä liian pitkä Barcelonaan... Toinen ongelma on sitten, että ihan liian läheltä Barcelonaa kotoisin ja pelannut Barcelonan junnujoukkueissa.
Martinezhan on Enriquen lyhytlistalle tuleviin MM-kisoihin. Sopimuksen ulosostohintahan on tuo 20 miljoonaa, joten jos pelaaja haluaa siirtyä niin onnistunee jo tammikuussa.
Muutenkin Barcelona on varmaan tammikuussa aktiivinen, koska La Ligan palkkakaton tarkastuksessa voi kesällä tulla vastaan 1:4 sääntö.
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #589 : 04.11.2022 klo 15:43:24 |
|
Martinezhan on Enriquen lyhytlistalle tuleviin MM-kisoihin.
Kuten muuten myös Piqué 
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #590 : 04.11.2022 klo 15:48:53 |
|
Kuten muuten myös Piqué Jos uskomme Marcaan, listahan ei varsinaisesti ole julkinen, mutta luonnollisesti kaikki nimet on vuodettu.
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #591 : 04.11.2022 klo 18:37:49 |
|
Piquen uran loppumisen myötä La Masian kaikkien aikojen parhaasta vuosiluokasta taitaa enää Messi pelata huipputasolla, Cescin höntsäillessä Italian kakkosessa. Tulipa tänään opittua sellainenkin, että Piqué on Roberto Carlosin ohella eniten UCL:ssä maaleja tehnyt puolustaja. Olisin veikannut tuon tittelin kuuluvan Sergio Ramosille.
|
|
|
|
nakkoskikki
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça
|
 |
Vastaus #592 : 05.11.2022 klo 09:52:24 |
|
Niin, karkkirahoja kenelle? Aikamoista ylimielisyyttä.
Barcelonalle, kun Barcelona-otsikossa ollaan. Ei se ole ylimielisyyttä, vaan faktojen toteamista. Jos suurseura, edes köyhä sellainen, lyö 20 miljoonalla hudin, se ei ole katastrofi. Jos saman tekee 120 miljoonalla, se on. Ehkä hieman eetosta tässä mukana, koska olen aina puhunut sen puolesta, että pitäisi ostaa kohtuuhintaisia pelaajia (ja etupäässä nuoria). 20M on sellainen summa näissä siirtohommissa, että se häviää aina marginaaleihin.
|
|
|
|
Yläkulma
Poissa
Suosikkijoukkue: Star VAR + laukaukset, koska syöttö on aina riski
|
 |
Vastaus #593 : 05.11.2022 klo 17:21:32 |
|
Pokaaleilla mitatattuna paras toppari ikinä. Guardiolan ajan ja kaikkien aikojen parhaan Barcan viimeisimpiä pelaajia, enää jäljellä ensi kesänä poistuva Busquets. Vähän haikeaksi vetää.
Tämä. Presidentti ja kurkkaajat ovat Barcan historian parhaimman joukkueen viimeiset edustajat ja heidän lähtö päättää paitsi kyseisesten pelaajien uran Barcassa, niin myös tuon historiallisen kokoonpanon pitkät jäähyväiset. Realissa, vaikkakin erilaisilla taustoilla, vastaavia kultakauden pelaajia ovat vielä Modric, Kroos ja Karim. Nuoret pelaajat voivat yksiöinä olla urheilullisempia, mutta persoonina usein melko yhdentekeviä. Aika sitten näyttää milloin Barca tai Real voivat joukkueena nousta tasolle, jossa Piquén edustama Barca parhaimmillaan oli.
|
|
|
|
N3DV3D
Poissa
|
 |
Vastaus #594 : 05.11.2022 klo 22:11:54 |
|
Hieman puskista tuli tämä kesken kauden lopettaminen, vaikka selvää oli ettei ura enään pitkään jatku. Paljon voitti Barcelona kaikenlaista Piquen aikana ja oli parhaimmillaan aivan loistava toppari. Todellinen Barcelonan kasvot, niin hyvässä kuin pahassakin ja varmasti tulemme häntä Barcassa näkemään jossain roolissa. Toivottavasti Barcalla tänään peli kulkee ja Pique saa kunniakkaan päätöksen uralleen. Näin jäyhällä ukolla ei vielä mene tunteisiin, mutta pelaajan poistuessa Camp Noun nurmelta Barcan pelaajana viimeistä kertaa, saattaa silmäkulma vähän kostua.
|
|
|
|
Umtiti
Poissa
Suosikkijoukkue: FCB
|
 |
Vastaus #595 : 05.11.2022 klo 22:35:59 |
|
Harvemmin Virkkunen näitä pelejä selostaa lauantaisin, tänään selostaa. Varmaan Piquen ilmoituksesta ilmoittautunut selostajaksi, haluaa olla mukana tässä. Iso ilta 
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #596 : 06.11.2022 klo 01:02:33 |
|
Mies. Myytti. Legenda.
¡Gràcies, Piqué!
|
|
|
|
rafinja
Poissa
Suosikkijoukkue: Gerard Piquén twiitit, Cameron Tucker
|
 |
Vastaus #597 : 06.11.2022 klo 13:14:51 |
|
Upeita sanoja upealta mieheltä. ”I was born here, I’ll die here.”
Presidentti!
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #598 : 07.11.2022 klo 15:32:33 |
|
Eurooppaliigassa vastaan Manchester United. Totta kai. "  " Eiköhän Ronaldo ja Casemiro pistä Barcelonan lauluun ihan lihasmuistista.
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #599 : 07.11.2022 klo 15:41:34 |
|
Eurooppaliigassa vastaan Manchester United. Totta kai. "  " Eiköhän Ronaldo ja Casemiro pistä Barcelonan lauluun ihan lihasmuistista. Onhan siellä myös Raphael "Kuha on" Varaani. Tulee kyllä harvinaisen hieno ottelupari tässä vaiheessa kilpailua.  ManUa ei ollakaan hetkeen kohdattu.
|
|
|
|
|
|