• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

junioreiden sarjatoiminta

Aloittaja kumikameli, 23.08.2022 klo 13:06:25

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

FC Esplanad

Lainaus käyttäjältä: Gambinamiäs - 14.04.2026 klo 11:33:32
Löytyy tulospalvelusta.
Esim etelä P10:
https://tulospalvelu.palloliitto.fi/category/P10!etejp26/info/righttoplay
[uutinen]Poikkeukset

Ylemmän sarjatason pelaajien pelioikeus
3

Tässä sarjassa kilpailumääräysten kohdasta 15.2 poiketen ylemmillä sarjatasoilla pelaavista joukkueista voi siirtyä alemmalla sarjatasolla pelaavaan joukkueeseen yhteensä enintään kolme (3) ylempien sarjatasojen joukkueiden edellisissä virallisissa otteluissa pelannutta pelaajaa (koskee myös poikkeuslupapelaajia).
[/uutinen]
Eli tason 5 pelissä voi olla enintään kolme sellaista pelaajaa, joilla edellinen ottelu ylemmällä tasolla. U10 tehdään pöytäkirjat ja ainakin etelän p10 nelosessa vastustaja teki kerran protestin, kun yhdellä jengillä oli muistaakseni neljä noita pelaajia. U9 ja nuoremmat ei ehkä mitään väliä kun varsinaisia pöytäkirjoja ei tehdä. Sääntö kyllä on, mutta voiko sitä kukaan valvoa, on eri asia.

Siellä mainitaan kaksi pelaajaa, mutta sitten myöhemmin että 11 v tai nuoremmissa jos joukkuetta ei saada kasaan voi pelata alempana.

Oma lapsi on nimetty ekaan peliin vuotta vanhempien tasolle 3 (joukkueella ei tasoa 2), sitten seuraaviin tasolle 1 vuotta vanhemmissa mutta valmentaja sanoi että saa pelata myös oman ikäisten tasolla 1 jos ei saa pelaajia.

Vanda

Lainaus käyttäjältä: Gambinamiäs - 14.04.2026 klo 11:33:32
Eli tason 5 pelissä voi olla enintään kolme sellaista pelaajaa, joilla edellinen ottelu ylemmällä tasolla.

Pitää muistaa, että pelaajan edellinen peli ei ole ratkaiseva, vaan ylemmän sarjatason joukkueen edellinen peli. Tämä on yleinen virhe, jonka joukkueet tekevät. Tärkein asia näissä lasten peleissä olisi, että pelaajat pelaavat ns. omilla tasollaan, jotta pelit olisivat tasaisia ja kehittäviä kaikille.

Gambinamiäs

Lainaus käyttäjältä: Vanda - 15.04.2026 klo 21:53:09
Pitää muistaa, että pelaajan edellinen peli ei ole ratkaiseva, vaan ylemmän sarjatason joukkueen edellinen peli. Tämä on yleinen virhe, jonka joukkueet tekevät. Tärkein asia näissä lasten peleissä olisi, että pelaajat pelaavat ns. omilla tasollaan, jotta pelit olisivat tasaisia ja kehittäviä kaikille.
Joo, hyvä tarkennus, kirjoitin itse väärin.

Omassa joukkueessa, siis se mitä jojotan, kierrätetään ihan säännöllisesti. Hyvä pelata eri tasoisia pelejä.

Nigel Kugelschfeir

Tytöissä on ainakin se ongelma ettei sinne peleihin tulla niin sitten ne innoikkaimmat vetää kaikki pelit mitä on vaan tarjolla. Joku ns nelostason peli voi ollakin ihan hyvä 1-2 tason peli.