Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #1025 : 30.06.2023 klo 10:12:23 |
|
Lisäksi tuollaisissa on todennäköisesti sovittu myös tietty summa läksiäisiksi. Juuri näin. Toki sekin summa voi olla sellainen, jota Vepsu ei pysty maksamaan.
|
|
|
|
|
jurristi
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Moukarikerho
|
 |
Vastaus #1026 : 30.06.2023 klo 12:20:14 |
|
Montako kertaa vepsu on satavuotisen historiansa aikana palkannut uuden valmentajan erotetun tilalle? Onko ollut muita kuin pelaajauransa juuri lopettanut Janne Lindberg joka tuli Pyykölän tilalle? Muuten on joka kerta kakkosvalmentaja jatkanut kauden loppuun.
Sören Cratz -kuvio/sekoilu 1999 vei talouden pahasti kuralle ja siitä (toivottavasti) opittiin paljon ja pitkäksi aikaa. Ja tuskin ne kakkosvalmentajatkaan(tai Kimmo Lipponen 1999) ovat suostuneet päävalkkuina "jatkamaan kauden loppuun" pelkillä saludoilla eli kyllä ne potkut kesken sopimuskauden ovat vahvasti talouteen vaikuttava tekijä. Mielenkiintoista tässä kaikessa on se, että pahinta kritiikkiä vepsua/Nuorelaa kohtaan tulee ns. omilta, muualla mediassa ja puheissa vepsun pelaamista on pidetty hyvänä (pl. ehkä maalinteko) ja vielä sekin kannattaa ottaa huomioon, että ollaan kohdattu melkeinpä pelkästään kärkipään joukkueita. Mutta siksihän esim. FutisForum ja vaikka Tekstaten -tyyppiset toki ovat olemassa vapaan ilmaisun kentällä, että kaiken pahan olon saa sylkeä tulemaan vapaasti. Perun kaiken em. selittelyni, jos tulee ilmi, että valmentajan ja pelaajien välillä on ylipääsemätöntä skismaa tms., joka on aiheuttanut pelaajilla italialaislakon tyyppisen reaktion(ja näin tappiot), mutta mitään siihen viittaavaa en ainakaan minä ole kentän reunalta havainnoinut, mutta eipä nuo Vaasan Moukarikerhon/Aimon opit ehkä riitä tätä tunnistamaan. Joten en vielä(kään) pidä kokonaisjärkevänä vaihtaa vepsun valmentajaa, kun peli suuremmalta osin on OK. Siihen voin yhtyä, että eikö nyt voisi jo vaihtaa näitä tiettyjä pelaajia pois avauksesta ja esim. Sundia tilalle.
|
|
|
|
|
Osallistuja
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #1027 : 30.06.2023 klo 12:29:06 |
|
Mielenkiintoista tässä kaikessa on se, että pahinta kritiikkiä vepsua/Nuorelaa kohtaan tulee ns. omilta, muualla mediassa ja puheissa vepsun pelaamista on pidetty hyvänä (pl. ehkä maalinteko) ja vielä sekin kannattaa ottaa huomioon, että ollaan kohdattu melkeinpä pelkästään kärkipään joukkueita.
Pelkästään kärkipään joukkueita? Vepsu on kohdannut Interiä lukuun ottamatta kaikki jengit jo. Ei tässä nyt tarvitse otteluohjelmasta etsiä tekosyitä jumbosijalle. Toki viime aikoina on ollut niitä kovempia jengejä vastassa, mutta eipä ole muistakaan peleistä riittävästi irronnut pisteitä, että sijoitus ja pistesaalis olisi jotain muuta kuin katastrofaalinen. Ei kai minkään joukkueen fani ole kovin tyytyväinen hyvään peliin, jos lopputuloksena on pelkkä farssi tulosmielessä. Jos lopputuloksena on jatkuvia häviöitä ja putoaminen sarjasta, ei sillä loppujen lopuksi ole mitään merkitystä, mitä siellä tulosten takana nähtiin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.06.2023 klo 12:32:16 kirjoittanut Osallistuja »
|
|
|
|
|
65zidane
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #1028 : 30.06.2023 klo 12:40:55 |
|
Tokihan jo kauden alla tiedettiin että Vepsulla on about liigan pienin pelaajabudjetti. En minä ainakaan mitään ihmeellistä kautta ole odottanutkaan. Silti kuusi tehtyä maalia on surullinen saldo. Katsotaan riittääkö meillä pelimerkit maalintekijän hankintaan loppukaudeksi.
|
|
|
|
|
Isolahti
Poissa
Suosikkijoukkue: Vepsu, Spåra, Maajoukkueet, Liverpool
|
 |
Vastaus #1029 : 30.06.2023 klo 13:48:28 |
|
Itse kritisoin Jussin väkisin peluuttamista nykyisellä formaatilla, kun usean pelaajan vahvuudet katoavat tällä formaatilla. Jos nykyinen formaatti ei tuota tulosta, niin silloin pitää uskaltaa tehdä tarvittavat muutokset.
|
|
|
|
|
Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #1030 : 30.06.2023 klo 14:13:05 |
|
Jos nykyinen formaatti ei tuota tulosta, niin silloin pitää uskaltaa tehdä tarvittavat muutokset. Jussilla ei ole kykyä.
|
|
|
|
|
JunnunVPS
Poissa
Suosikkijoukkue: Vepsu, Barca, Liverpool
|
 |
Vastaus #1031 : 30.06.2023 klo 16:43:43 |
|
Tällä nyt mitään merkitystä oo, mutta viime matsin avaris oli 1 vaasalainen. Tuli vaan mieleen kun Harri jotain pari vuotta sitten ilmoitti, että pyritään saamaan paljon vaasalaisia kentälle. Takun Twitteristä muistan että parhaimmillaan olis ollu 7.
Mennään toiseen suuntaan, mitä puhe oli. Niinku sanottu, ei tolla mitään merkitystä oo, tuli vaan mieleen.
Toivotaan nyt että huomenna saadaan uus pykälä silmään ja "oltais ansaittu enemmän" jää historiaan.
|
|
|
|
|
Viinaralli
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter Turku, Huuhkajat, one-liner specialist
|
 |
Vastaus #1032 : 01.07.2023 klo 03:04:32 |
|
Matsitopic?
|
|
|
|
|
pallopoju70
Poissa
|
 |
Vastaus #1033 : 01.07.2023 klo 18:01:11 |
|
Nyt alkaa voittoputki 🤭
|
|
|
|
|
JunnunVPS
Poissa
Suosikkijoukkue: Vepsu, Barca, Liverpool
|
 |
Vastaus #1034 : 01.07.2023 klo 18:10:07 |
|
Nyt alkaa voittoputki 🤭
Toivotaan näin.
|
|
|
|
|
65zidane
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #1035 : 01.07.2023 klo 18:10:14 |
|
Tästä lähtee. 👍🏻
|
|
|
|
|
Pelisilmä
Poissa
|
 |
Vastaus #1036 : 01.07.2023 klo 18:13:09 |
|
Missä oli Geezers ekat 20 min ?
|
|
|
|
|
taddei
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #1037 : 01.07.2023 klo 18:13:21 |
|
Kiitos Jussi kun laitoit Huddin avaukseen. Helvetin hyvä ensimmäinen 30 minuuttia tänään koko joukkueelta.
|
|
|
|
|
turkistarhaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Munsala IK
|
 |
Vastaus #1038 : 01.07.2023 klo 18:17:49 |
|
Alanko ja Hudd helvetin hyviä. Oikeastaan kaikki muut olivat rautaa paitsi Mensah. Ehkä Reidia voisi kokeilla avauksessakin oikeana topparina? Todella tärkeät pisteet.
|
|
|
|
|
Fred
Poissa
|
 |
Vastaus #1039 : 01.07.2023 klo 18:23:18 |
|
Alanko ja Hudd helvetin hyviä. Oikeastaan kaikki muut olivat rautaa paitsi Mensah. Ehkä Reidia voisi kokeilla avauksessakin oikeana topparina? Todella tärkeät pisteet.
Täysin samaa olin tulossa kirjoittamaan. Hudd ja Alanko ovat olleet oikeastaan koko kauden joukkueen pirteimpiä pelaajia ja ansaitsevat jatkossa aloittaa pelit säännöllisesti. Reid ei ole ollut viime kauden tasolla etenkään ylöspäin, mutta on topparina selkeästi Mensahia vahvempi. Baban toivoisi muutenkin jatkossa kuluttavan enemmän penkkiä, sillä myös Lindeman on paljon parempi pelaaja. Olipas ihana ja tärkeä voitto tänään!
|
|
|
|
|
JunnunVPS
Poissa
Suosikkijoukkue: Vepsu, Barca, Liverpool
|
 |
Vastaus #1040 : 01.07.2023 klo 18:29:58 |
|
Ooho, en tuota muistanut, luulin pelanneeni ihan vaan voittoa 3 kertoimella. Pidot senkun paranee. 
|
|
|
|
|
Isolahti
Poissa
Suosikkijoukkue: Vepsu, Spåra, Maajoukkueet, Liverpool
|
 |
Vastaus #1041 : 01.07.2023 klo 18:37:13 |
|
Toivotaan että henkinen lukko aukesi tänään. - Keskikenttä Räisänen toimii paremmin kuin WB Räisänen
- Hudd on avauksen arvoinen pelaaja
- Samu antaa kaikkensa kentällä ja pelaa logolle
- Jussin aikaiset ja oikeat vaihdot
|
|
|
|
|
Nordicist
Poissa
|
 |
Vastaus #1042 : 01.07.2023 klo 18:37:51 |
|
Näin Oululaisin silmin katsottuna vepsun tilanne ei näytä yhtä synkältä, miltä tunnelma täällä tuntuu. Kuten täälläkin moni on todennut, hyökkäysten viimeistelyä/maalintekoa lukuun ottamatta tekeminen on ollut ihan hyvää. Karsintojen välttäminen voi tehdä tiukkaa, mutta pitäisin Lahtea tällä hetkellä sarjan selkeästi heikoimpana joukkueena. Toivottavasti viette Interiltä mahdollisimman paljon pisteitä.
Mitäs mä sanoin, kiitos pisteiden viemisestä Interiltä jne.
|
|
|
|
|
Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #1043 : 01.07.2023 klo 19:35:37 |
|
Mahtava voitto  Toivottavasti Nuorela osoittaa jatkossakin, että futisfoorumin urpoin oli väärässä 
|
|
|
|
|
JunnunVPS
Poissa
Suosikkijoukkue: Vepsu, Barca, Liverpool
|
 |
Vastaus #1044 : 01.07.2023 klo 19:56:35 |
|
noni, ei tää nyt niin pahalta näytä enää 
|
|
|
|
|
Vishé
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #1045 : 01.07.2023 klo 19:59:41 |
|
Missä oli Geezers ekat 20 min ?
Todennäkösesti bissellä.
|
|
|
|
|
Pawn
Poissa
|
 |
Vastaus #1046 : 01.07.2023 klo 22:11:56 |
|
Ahiabu ja Mensah jäävät pois KuPS-ottelusta.
|
|
|
|
|
Fred
Poissa
|
 |
Vastaus #1047 : 01.07.2023 klo 22:37:50 |
|
Ahiabu ja Mensah jäävät pois KuPS-ottelusta.
Mensahin paikkaamisessa ei pitäisi olla ongelmaa, kun kuuluisi muutenkin penkille. Ahiabun korvaaminen on sen sijaan hankalampaa. Missähän Lindeman oli tänään? Hän voisi ehkä parhaiten Ahiabun korvata. Pelasi hyvin Espoossa, mutta tänään ei edes kokoonpanossa. Vaivaavatko samat vaivat kuin alkukaudesta vai onko tullut jotain uutta vammaa?
|
|
|
|
|
Jau
Poissa
|
 |
Vastaus #1048 : 01.07.2023 klo 23:04:40 |
|
Kups vieraissa on onneksi sellainen josta on budjetoitu 0p.
|
|
|
|
|
buit
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #1049 : 02.07.2023 klo 01:31:47 |
|
Kiitos Jussi kun laitoit Huddin avaukseen. Helvetin hyvä ensimmäinen 30 minuuttia tänään koko joukkueelta.
En oo sen tarkemmin seurannut, mutta onhan Nuorela aivan saatanan tyhmä jos ei peluuta organisaation ainoota myyntiartikkelia (hudd).
|
|
|
|
|
|
|
|