FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.10.2025 klo 23:18:34 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 254
 
Kirjoittaja Aihe: TPS 2023  (Luettu 1039976 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Ulapalla_15

Poissa Poissa


Vastaus #1025 : 09.01.2023 klo 16:15:00

Tämä kai se ero on Veikkausliigan ja Ykkösen välillä. Lupaavimmat junnut lähtee mieluummin ulkomaille johonkin akatemiaan kuin kasvattajaseuran edustukseen. Jarossa myös samoja viitteitä kuin Tepsissä. Ennen B-junnuikäisinä siirryttiin edustukseen ja siellä pyörittiin 1-3 vuotta ja Veikkausliigan kautta siirto ulkomaille. Nyt lähdetään heti ennen kuin edes ollaan pelattu minuuttiakaan aikuisten pelejä.

Tälle ei tule mieleen lähteneitä muita kuin Isak Vidjeskog? Ja hänkin joskus 15-vuotiaana, paljon ennen kuin olisi ollut mahdollisuus edarissa? Kuitenkin ihan lähimenneisyydessä Olysanya muutaman vuoden Ykköstä, Kähkönen kävi Oulussa.
Velmu

Poissa Poissa


Vastaus #1026 : 09.01.2023 klo 21:56:17

No, Kyllönen ei ole Suomen mittakaavassa mikään varsinainen lupaus vaan heikosti esiintyneen TPS:n b-junnujoukkueen heikosti esiintyneen puolustuksen vakioavaajia. Eiköhän kuka tahansa 16 kesäinen nuorisomaajoukkeuiden ulkopuolella palloileva pelimies tarttuisi syöttiin, jos maineikas italialainen perinneseura tarjoaisi ammattisopimusta.
Aika ruusuisesti kirjoitettu näistä Italian siirroista (joskin saattoi olla sarkasmia ilmassa ja mulla tutka huollossa)

Sen takia nuo ovat suomalaisista kiinnostuneet nyt yhtäkkiä ja niitä signailleet tuonne, kun suomalaiset ovat omalla kustannuksella valmiit tulemaan testiin ja lähes ilmaiseksi tuolla pelaamaan. Sen takia noita tuonne nyt niin valtavasti hankittu, kun pari agenttia puhuu kaikkia sinne päin edes potentiaalisia siirtymään tuonne sillä, että saavat asua ilmaiseksi ja ruuan päivässä. Suomesta sitten vanhemmat lähettävät rahaa elämiseen. Ei muualta euroopasta pelaajat suostu tuollaisilla diileillä siirtymään sinne juurikaan.


Seura voi pyytää haluamaansa siirtokorvausta, jos oli sopimus. Sopimuksettomasta pelaajasta tulee kasvattajakorvaus sen sarjatason mukaan minne siirtyy. Näin olen käsittänyt....
Seura voi pyytää korvausta jos oli ammattilaissopimus. Kasvattajaraha noista tulee eli joku 30-40k€ Iso raha toki TPS:lle, mutta ulkomaiselle seuralle halpa arvan osto.
Poni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1027 : 10.01.2023 klo 12:04:31

Daniel Rantanen jatkaa. Keskikenttä alkaa olemaan jo pian kondiksessa
pizza slut

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1028 : 10.01.2023 klo 12:17:56

Daniel Rantanen jatkaa. Keskikenttä alkaa olemaan jo pian kondiksessa

Hyvä! Toivottavasti on opetellut moikkaamaan >:( Ylos
Juuli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, MUFC


Vastaus #1029 : 10.01.2023 klo 12:27:14

Keskikentälle alkaa olla nimiä hyökkäykseen ja pakistoon verrattuna. Ei oikein hetkauta suuntaan eikä toiseen tämä jatko, kaiketi ihan ok.

Albi, Linus ja Samba(?) taitavatkin olla sitten ne loput potentiaaliset jatkajat.
Kimis Adonis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1030 : 10.01.2023 klo 12:30:55

Daniel Rantanen jatkaa. Keskikenttä alkaa olemaan jo pian kondiksessa

Tuosta vielä linkki uutiseen. 1 vuoden soppari.

https://fc.tps.fi/fi/uutiset/keskikentan-pallotaituri-daniel-rantanen-jatkaa-tps-paidassa

Lainaus
– Tosi hyvillä mielin jatkan uraa täällä. Tykästyin Turkuun ja Tepsiin viime kaudella. On kiva jatkaa tutussa ympäristössä ja päästä keskittymään oleellisiin asioihin heti harjoituskauden alusta asti

Yritetäänkö tässä nyt lepytellä moikkaajia. Lisäksi piru voisi lukea Raamatusta että harjoituskausi on vasta alkamassa.
tallipoika

Poissa Poissa


Vastaus #1031 : 10.01.2023 klo 12:46:50

TPS eli Seura, on suorastaan nerokas, ei tehdä turhan aikaisin pelaajasoppareita, koska ensimmäinen panoksellinen peli on vasta 2.2 (Ykköscup), miksi siis maksaa turhasta pelaajille?
Eihän ne isot pojatkaan(Serie A, La Liga, Valioliiga jne) pidä ennen kauden alkua kuin muutaman viikon pre season, miksi siis Turussakaan tarvitaan pitkää valmistautumista? Osa seuroista ollut typeriä, raahaavat jo tammikuussa yli 20, jopa yli 30 pelaajan rosteria, ja rahaa palaa, meillä Turussa ei syyllistytä samaan hölmöilyyn, meillä on sentään huimat 7 pelaajaa jo sopimuksen alla, toki näytti taustoja olevan jo 9 listalla, no, tarvii toivoa että se osuus ei enää hirveästi kasvaisisi...
Kusilaari huhujen mukaan kohta rävähtää, Seura laittaa työpaikkailmoitukset Turun Sanomiin, sosiaaliseen mediaan ja työvoimatoimistoihin, "jalkapalloilijalle tarjotaan määräaikainen sopimus", sen jälkeen Seuralla on liikenteenohjaus ongelma, kun ovista ja ikkunoista tuppaa ehdokkaita sisään, eli malttia vielä hetken.
PS Seura on kuulemma harkinnut myös josko kannattajat voisi äänestää Seuran julkaisemalta pelaajalistalta tulevan kokoonpanon, Seurallahan on toki oma UTJ, mutta hän ei ehdi nyt keskittymään ko toimen hoitamiseen, koska hän on Seurassa myös edustuksen päävalmentajana..
Glorious

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Tottenham


Vastaus #1032 : 10.01.2023 klo 12:47:23

Vähän kaksijakoiset fiilikset tästä. Kuolleisiin palloihin toki hyvä pelaaja, mutta onko muuten hirveästi tarjottavaa?
Poni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1033 : 10.01.2023 klo 12:53:31

mutta onko muuten hirveästi tarjottavaa?

Tämä jää toki nähtäväksi. Viime kausi ei ollut valtavia lupauksia herättävä, mutta mielestäni lopussa pääsi paremmin peliin mukaan silloin kun kentällä oli. Silloin tosin aika harva pelaaja pelasi omalla tasollaan tai ainakaan ylisuoritti ja se tietysti hankaloitti kaikkien muiden edukseen esiintymistä. Ehkä vähän organisoidumpi joukkoe saadaan ensi kaudella kentälle ja Rantanenkin puhkeaa todenteolla kukkaan.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #1034 : 10.01.2023 klo 13:06:42

Itse pidin ennen kaikkea tästä kommentista:

Lainaus
Tavoitteeni on laittaa itseni tosi kovaan juoksukuntoon, että pystyn tekemään kovalla tasolla hommia niin puolustus- kuin hyökkäyssuuntaan 90 minuuttia. Varmasti yksi tulevan kauden tavoite sekä itselleni että joukkueellemme on löytää tasaisempi suoritustaso, etteivät peliesitykset ailahtele niin paljon kuin viime kaudella.

Minunkin toive on, että Dani tervehtimisen ohella juoksee itsensä kannattajien sydämeen. Toki viime kauden varjoiluun voi liittyä myös sekava pelisuunnitelma. Kun pelaaja ei tiedä, mitä tehdä, se voi näyttää vähän samalta.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #1035 : 10.01.2023 klo 13:19:33

Jäin odottelemaan tervehdystaitojen parantamista yhdeksi ensi kauden kehityskohteeksi, mutta petyin. No, ehkä jotain moikkaamista voisi harkita ensi kauden maalituuletukseksi Kerttulin Veteraanien lepyttelyksi?
Napsukki

Poissa Poissa


Vastaus #1036 : 10.01.2023 klo 13:28:42

Keskikentälle alkaa olla nimiä hyökkäykseen ja pakistoon verrattuna. Ei oikein hetkauta suuntaan eikä toiseen tämä jatko, kaiketi ihan ok.

Albi, Linus ja Samba(?) taitavatkin olla sitten ne loput potentiaaliset jatkajat.

Albi taitaa lähtee , linus luultavasti jatkaa tepsissä vielä vuoden ja samballe yritetään parhaillaan tehdä jatkosopparia tepsiin mutta hän ei itse halua jäädä ykköseen. Tämmöset huhut kuulin.
kouhi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1037 : 10.01.2023 klo 13:29:25

No nyt on sentään jo sen verran sopimuspelaajia, että niillä saa aloittaa jalkapallo-ottelun. Ylos
pizza slut

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1038 : 10.01.2023 klo 13:29:29

Albi taitaa lähtee

:(
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #1039 : 10.01.2023 klo 13:30:17

Oli muuten erinomainen haastatteluvideo. Oli kiva kuulla kuulumisia. Dani lupasi vielä vihaisempaa Dania puolustuspäähän. Hyvältä kuulostaa! Ja Mika lupasi pari sopimusta lisää testileiriltä.

Siihen nähden, että maailmanloppu on tulossa, minulla on ollut ihan mukava aamu. Ylos
Norppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #1040 : 10.01.2023 klo 13:42:45

Albi taitaa lähtee

Voi voi sentään jos näin on, nää on aina mieleenpainuvia tapauksia kun sitä lopulta rakastuu pelaajaan, jonka olisi joskus ollut valmis lähettämään maata kiertävälle radalle kauas Tepsistä.

maailmanloppu on tulossa

Onko päivästä mitään tarkempaa tietoa, niin osaisi vähän varautua? Voisi vaikka solmia pörssisähkösopimuksen sen jälkeiselle ajalle.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #1041 : 10.01.2023 klo 13:47:43

Onko päivästä mitään tarkempaa tietoa, niin osaisi vähän varautua? Voisi vaikka solmia pörssisähkösopimuksen sen jälkeiselle ajalle.

Veikkaan, että Dunu tietää, muttei kerro.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #1042 : 10.01.2023 klo 13:55:37

Albi taitaa lähtee , linus luultavasti jatkaa tepsissä vielä vuoden ja samballe yritetään parhaillaan tehdä jatkosopparia tepsiin mutta hän ei itse halua jäädä ykköseen. Tämmöset huhut kuulin.

Minun ymmärtääkseni Linus ei olisi jatkamassa, vaan tähyää liigasopimusta. Jos sellaista ei tule, niin mahdollisesti jatko TPS:ssä voisi olla realismia.

Mahtaako tämä löysä-Danin sopimus tarkoittaa sitä, että Latonen ei olisi tulossa? Keskikentällä alkaa olla aika tiukkaa, kun Boströmille pitäisi myös pystyä tarjoamaan minuutteja. Latonen toki voi teoriassa pelata myös laidalla, mutta ei kyllä ole siellä parhaimmillaan.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #1043 : 10.01.2023 klo 14:15:39

Laurikainen jutteli vähän siihen malliin, että ehkä joku voisi vielä tulla, muttei välttämättä. Että sitä kahtellaan myöhemmin. Ei kuulostanut oikein siltä, että kukaan olisi mitenkään hirveän lähellä. Tuossa on aika hyvä tuo ensimmäinen kolmikko. Pohjolaisen ja junnujen kykyjen riittävyydestä ei mitään hajua, joten aika paha mennä arvioimaan, että pärjääkö tuolla. Mutta hyvähän se on, jos noille on peliaikaa luvassa.

Juonikkaan ottaisin silti aina avosylin vastaan.

Eikös sieltä Salpasta ollut vielä se joku ihan hyvä kaveri testissä? Eikös hän ollut keskikenttä? Louhela taisi olla nimeltään. Mikan mukaan noista testipelaajista ainakin pari sai sopparin.
« Viimeksi muokattu: 10.01.2023 klo 14:18:30 kirjoittanut Lempilampi »
TPS100

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1044 : 10.01.2023 klo 16:22:10

Vähän kaksijakoiset fiilikset tästä. Kuolleisiin palloihin toki hyvä pelaaja, mutta onko muuten hirveästi tarjottavaa?
Minusta oikein hyvä kiinnitys. Jokaisessa joukkueessa pitää olla erikoistilanneosaaja ja sen homman Dani haldaa. Ei ole Suomen kentällä montaa pelaajaa, jotka pystyvät boksin reunoilta upottamaan pallon nurkkiin. Ne on oikeastaan ylimääräisiä bonusmaaleja ja mahdollistavat erikoistilanteiden hakemisen. Meni monta vuotta Tepsissä, ettei vapareista saatu yhtään mitään aikaan, ja niitä voi edelleen kehittää. Tämä oli mukava uutinen.

Toinen mukava yllätys: Jeren haastattelu oli mennyt ohi, mukavaa puhetta ja kunnon kestokin, pystyy jotain itsestään ja urastaan kertomaan. Lisää näitä!
« Viimeksi muokattu: 10.01.2023 klo 16:46:25 kirjoittanut TPS100 »
TZagallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna


Vastaus #1045 : 10.01.2023 klo 17:25:44

Toki viime kauden varjoiluun voi liittyä myös sekava pelisuunnitelma. Kun pelaaja ei tiedä, mitä tehdä, se voi näyttää vähän samalta.
Näin itsekin arvelen ja siitä syystä tervehdin vuoden sopparia ilolla. Pelaajalla on ilmiselvä kovan luokan vahvuus ja on minusta aivan mahdollista että toisessa valmennuksessa ei viime kauden kaltaisia heikkouksia, ainakaan samalla tavalla.
Romelun 24 tuumaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: https://youtu.be/l7ixU_PGAH8


Vastaus #1046 : 10.01.2023 klo 20:26:56

tervehdin vuoden sopparia ilolla. …

Pun intended?
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #1047 : 10.01.2023 klo 21:12:28

Pun intended?

Hahahaa!! :D
Ekedinho
Vastaus #1048 : 10.01.2023 klo 21:33:05

Daniel Rantanen jatkaa. Keskikenttä alkaa olemaan jo pian kondiksessa

Kukahan sen sanoi.
Gregorin valitut

Poissa Poissa


Vastaus #1049 : 11.01.2023 klo 08:29:33

No kertokaa ny joku ketkä siellä ollut testillä ja ketkä heistä ainakin jollain todennäköisyydellä saavat sopparin, en jaksa odotella mitään tiedotteita.

 
Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 254
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa