FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
07.10.2025 klo 13:49:34 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 217 [218] 219 ... 254
 
Kirjoittaja Aihe: TPS 2023  (Luettu 1039782 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Norppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #5425 : 29.09.2023 klo 12:05:06

Mutta se siitä. Harvinaisesti tulen ostamaan töpselin peliin lipun tai kaksi maanantaina.

Nyt toimisto kuulolla!

Olisko edes suurin osa tammisaarelaiset mitenkään mahdollista saada omaan katsomoonsa F-lohkoon tai jopa Olympian puolelle?

Ei ole kovin vaikeaa nähdä syntyvän maailman vaivaannuttavinta tilannetta, jossa pääkatsomon edessä juhlitaan sekaisin kahta asiaa; Eiffin nousua ja Kappea.

e: jaa, sori. Olivatkin jo myynnissä Olympian puolelle Ylos Ajattelin ettei Eiffin tapauksessa automaattisesti toteuteta tuota.
« Viimeksi muokattu: 29.09.2023 klo 12:12:58 kirjoittanut Norppa »
Hurten

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5426 : 29.09.2023 klo 12:41:07

En tiedä teidän taloudesta mitään, mutta FC Tps:n ainakin kahden edellisen vuoden tp:n perusteella turskaa on tehty n. 700k€. Joissain piireissä sitä voi kutsua "viaksi". Ja se että täyttää vaatimukset, ei ole mielestäni riittävä peruste sille että mennään (jos päästään) sinne vain näyttäytymään ja tekemään lisää turskaa.

Liigassa TPS tuskin tekisi turskaa. 2018 -14k€ ja 2020 +109k€. Se on monesti sanottu, että kulut Ykkösessä on suunnilleen samaa luokkaa liigan kanssa, mutta tulot tippuvat radikaalisti. Ja nyt liigassa jaettavat rahamäärät ovat noista vuosista vieläpä nousseet valtavasti  ja jokaiselle liigaseuralle maksetaan pelkästä osallistumisesta puolimiljoonaa euroa.
Erkka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, RFC Liège


Vastaus #5427 : 29.09.2023 klo 12:50:48

Herrajjestas, yhden päivän on foorumin seuraaminen hiukan vähemmällä ja täällä on sata uutta viestiä. Omia pennejä keskustelulle:

Yön yli nukuttua mä vasta ymmärsin; Nuutisen sopimus on siis tehty täysin Laurikaisen ohi ja tietämättä?
--
^Niin… Rapanko käsialaa tämä siirto on? Tsiisus mitä Kauniit & Rohkeat -touhua. Hävetkää taas kerran. Isot miehet.
Minä olen aina lähtenyt edustamistani yrityksistä omasta halustani, niin en tiedä miten muissa organisaatioissa toimitaan. Mutta kyllä minä sitäkin pitäisin erikoisena, jos minulle kerrottaisiin, että sinun työsuhteesi tulee päättymään, ollaan kaavailtu tällaista kaveria tilalle, mitä olet mieltä?

Mitä Rapan sinusta pitää hallituksessa tehdä? Hänet on ymmärtääkseni pyydetty mukaan tuomaan ymmärrystä jalkapallosta. Ominaisuus, joka hallitukselta on puuttunut melko pitkän tovin. Nyt näköjään ensimmäinen ulospäin näkyvä siirto oli korvata epäonnistunut päävalmentaja kiinnostavalla uudella tuttavuudella.

Mutta ei tuota sopimusta herranjumala olisi tarvinnut nykyjoukkueen ja Mikan naamaan hieroa kesken nykyisen kauden.
Sinulle ei kelvannut Tintin jatkosopimus kesken kauden, mutta ei myöskään Laurikaisen stintin päättyminen kesken kauden. Mikä on oikea ajankohta kertoa näistä valmentajalle/joukkueelle/julkisuuteen?

:( Mika olisi ansainnut paremman ja kauniimman lopun mittavalle TPS-uralleen.
Tästä toki samaa mieltä, mutta minkäs teet. Statistihan tähän vastasi aika tyhjentävästi tässä.
Kyllä Laurikaisella varmaan on ollut TPS:n paras mielessä, mutta urheilujohtajapesti ja nyt tämä viimeinen stintti päävalmentajana ovat menneet niin perseelleen että kyllä tämä rumasti tahraa muuten ansiokkaan päivätyön tehneen miehen uraa. Tämä kausi on tosiaan huonoin, mihin yksikään Seuran valmentaja on pystynyt vuosikymmeniin, ja rimaa ei viime vuosina varsinaisesti asetettu korkealle.
Toistakymmentä ehdokasta oli haastattelussa asti ja lopulta päädyttiin Laurikaiseen. Malinen oli puolestaan tuo kenellä oli käytännössä sopimus enää allekirjoittamatta jos karsinnat olisivat päättyneet toisin.
Otetaan vaikka tästä viestistä lainaus. Kyllähän tässä valmentajavalintakuviossa hiukan pitää antaa ymmärrystä Laurikaisellekin. Se on loppujen lopuksi ihan sama, vaikka Laurikainen oli lähettänyt Euroopan jokaiselle B-kurssin käyneelle kutsun haastatteluun ja haastellutkin nämä kaikki, jos hänen esimiehistöltään on tullut ohjeistus, että tarvitaan kokenut kotimainen, joka ei halua palkkaa. Siinä kohtaa jäljellä jäävistä vaihtoehdoista Laurikainen lieni paras ja ymmärtääkseni oli oma-aloitteisesti jättäytynyt pois kaikista valmennukseen liittyvistä keskusteluista, jos oli mahdollista, että hänen nimensä mainitaan.



Kumpaan klaaniin niin ikään pitkän TPS-uran tehnyt John Allen kuuluu, Rapan vai Mikan?
Eikö John Allen mahda olla aika lähellä, jos Mika Laurikainen laitetaan nimeämään paras ystävänsä. Tämä lienee osasyy siihen, että kävelemällä verkkarikaapille sai nimettyä itsensä ensin ressun päävalmentajaksi ja sitten edustuksen kakkoseksi.

Kesän peli-ilme ei miellyttänyt? Oli liian hyvännäköistä Rapa-leirin mielestä?
En ole Rapa-leirissä (onko sellaista, ketkä siihen kuuluvat?), mutta tässähän ollaan ihan samassa tilanteessa kuin 2021. Sillä erolla, että kun Tintin kanssa tehtiin jatko - oli sarjan voittaminen todennäköistä, nyt se ei ole matemaattisesti mahdollista. Joo kesän kotipelit oli mukavia tapahtumia, mutta tämä jalitso on siitä kurja harrastus, että jos pärjää mittausjaksolla yhden kolmanneksen, niin menestyminen on vaikeaa. Tälläkin kaudella tuon keskikesän tappiottoman putken kummallakin puolella on pelattu yhteensä 15 ottelua, joista TPS on ottanut yhtä monta pistettä.

Eihän meillä ollut pelillisesti kuin 2-3 hyvää peliä, muuten pärjättiin ylivoimaisen pelaajamateriaalin ansiosta
Vaatii jo aika mielikuvituksellista spinnaamista, jos nuo kesän täysin murskaavat kotivoitot eivät olleet hyviä matseja. Saattaisi olla vähän eri ääni kellossa, jos puikoissa olisi jo mukava mies/puhuva pää eikä Laurikainen, joka näyttää menneen hämmästyttävällä tasolla jengin ihon alle täällä kirjoittelun perusteella.
2-3 hyvää peliä on ehkä aika paljon sanottu, mutta onhan tuolla totuuden siemen joukossa. Totuus on, että tuon pisteputken aikana saatiin pisteitä aika halvalla. SalPa voitettiin tuomarin avustuksella, JäPSiä vastaan tehtiin kaksi erikoistilannemaalia tavalla, joka on sen jälkeen onnistuttu toistamaan kerran. Jaro- ja KPV- kotivoitoista tuli lopulta rumat lukemat, mutta niissäkin pelintappamisessa kesti yli tunti.  Eikö Laurikainen muuten nimenomaan ole ”Mukava mies” ihan keneltä tahansa (paitsi ehkä Mikko Hyyryseltä, Tomi Aallolta yms.) kysyttäessä.

On täysin selvää, että Laurikaisella ei ole missään roolissa seuran johdon luottamusta. Jos luottamusta olisi, niin Laurikainen olisi osallistunut ensi kauden valmentajan valintaan.
Koska luottamusta ei ole, on täysin käsittämätöntä miten Laurikaisen annetaan valmentaa kausi loppuun. Tällä toimintatavalla petetään fanit, tukijat ja myös Laurikainen itse.

Ja jos hän nyt muka olisi ollut urheilujohtaja, niin kuinka pihalla mies on jos ei ole elo-syyskuussa tiennyt ensi kauden valmentajaratkaisuista mitään?

Siinäpä kaksi viestiä, jotka ovat täyttä asiaa. Mielestäni tällaisen tilanteen syntyminen on myös merkki vakavasta johtajuusvajeesta toimistolla. Kiusallisista asioista, kuten työsuhteiden päättymisistä ei ole mukava puhua. Ja kyllähän tuokin nyt aika navakasta tunaroinnista kertoo, että päävalmentajasopimusta Laurikaiselle tehtäessä on jollekulle jäänyt epäselväksi, miten tämä vaikuttaa voimassa olevaan UJ-sopimukseen. Kyllähän tuossa on nyt joku on laiminlyönyt jonkin työtehtävän, jos istuva UJ ei ole tietoinen, että päävalmentajaa ollaan vaihtamassa.

Eilinen matsi oli minusta kohtuu merkityksetön - suoraan nousuun on mennyt saumat jo kauan sitten ja kärsintöihin pääsemisenkään suhteen tällä matsilla ei juuri ollut merkitystä. Siksi ihmetyttää miksi juuri nyt huudellaan kauden olevan ohi eilisen jälkeen. Joko se oli ohi Salpa-matsin, Käpan tai viimeistään Gnistanin jälkeen, tai sitten se on kauden viimeiseen pillinvihellykseen asti käynnissä.
Voihan tämän näinkin nähdä. Mutta ymmärrän sinänsä tappiomielialan, kun kuitenkin eilinen oli ennakkoon tämän loppusarjan helpoin ottelu, jossa olisi voinut vähän parannella omia mahdollisuuksiaan. Toki edelleen ollaan siinä pisteessä, että kolme voittoa riittää liiganousuun - mutta kyllä tässä tätä omaa oljenkortta jokaisessa mahdollisessa tilanteessa ohennetaan.
Norppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #5428 : 29.09.2023 klo 13:25:12

Mikä on oikea ajankohta kertoa näistä valmentajalle/joukkueelle/julkisuuteen?

Kauden päätyttyä. Jos on pelattu koko kausi hyvää futista (ja vanha jatkaa) tai jos uusi koutsi luonnollisesti jatkaa nykyisen linjaa, eikä vaihtoon liity mitään dramatiikkaa, niin sitten voi sopimuksen julkaista keskenkin kauden. Tintin tapauksessa joku/jotkut (syyllinen/syylliset yhä selvittämättä) ilmeisesti näkivät ensimmäisen. Tää on nyt jo ainakin toinen kerta kun joku jankkaa mulle tästä, enkä vieläkään oikein ymmärrä pointtia. Ja kuten olen kirjoittanut; Nuutinen on sellainen persoona, että nimitys aiheuttaa kuhinaa myös pelaajien mielessä. Joten miksi julkaista? Kerta kaikkiaan mitään voitettavaa tätä kautta ajatellen ei ollut, pelkkää hävittävää.

Nuutisen valitsemisesta sinänsä mulla ei tässä kohtaa ole kuin positiivista sanottavaa; high-risk, high-reward ja ainakin täysin uusi näkökulma Ylos

En ole Rapa-leirissä (onko sellaista, ketkä siihen kuuluvat?), mutta tässähän ollaan ihan samassa tilanteessa kuin 2021. Sillä erolla, että kun Tintin kanssa tehtiin jatko - oli sarjan voittaminen todennäköistä, nyt se ei ole matemaattisesti mahdollista. Joo kesän kotipelit oli mukavia tapahtumia, mutta tämä jalitso on siitä kurja harrastus, että jos pärjää mittausjaksolla yhden kolmanneksen, niin menestyminen on vaikeaa. Tälläkin kaudella tuon keskikesän tappiottoman putken kummallakin puolella on pelattu yhteensä 15 ottelua, joista TPS on ottanut yhtä monta pistettä.

Olin valmis antamaan Mikalle potkut alkukaudella, olisin valmis antamaan Mikalle potkut jos koko kausi oltaisiin pelattu kuin Käpa -matsin ja Rikun loukkaantumisen jälkeen. Minähän täällä olen eniten Mikaa arvostellut voittoisien HIFK- ja MP-matsien jälkeen, koska näin ettei se peli tule kantamaan, niin kuin ei sitten olekaan kantanut. Siinä välissä pelattiin minun subjektiivisen näkemykseni mukaan kuitenkin pitkä jakso parasta jalkapalloa mitä ollaan pelattu sitten Mikan edellisen stintin. Ekaa kertaa sitten Pikkaraisen aikojen tuli olo että ihan sama kuka tulee vastaan, niin voitto tulee. Kahden huonon jakson ja yhden hyvän jakson yhteenlaskettu lopputulos on odotetusti aika heikko, en minä siitä ole yhtään eri mieltä. Mutta Mikan joukkueen katto on ollut korkeammalla kuin Tintin joukkueen koskaan. Ja paskoinakin hetkinä tällä kaudella on nähnyt mitä me yritetään. Tintin aikana en ymmärtänyt sitä koskaan; en voittoisina aikoina, en heikompina aikoina.
« Viimeksi muokattu: 29.09.2023 klo 13:34:33 kirjoittanut Norppa »
Hurten

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5429 : 29.09.2023 klo 13:34:23

Minä en nyt ihan ymmärrä tätä kun valmentajaksi valittiin Nuutinen niin sitä ei voi kesken kauden julkaista, koska pelaajat menevät niin sekaisin ettei pelaamisesta tule enää mitään. Mutta jos olisikin ollut joku muu nimi niin ei olisi ollut ongelmaa? Voisiko joku valaista mitä en nyt ymmärrä?
Norppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #5430 : 29.09.2023 klo 13:35:46

Mä en ainakaan enää voi, sori. Oma rautalanka on jo loppunut. Ehkä joku muu voi auttaa.
Pököpeura

Poissa Poissa


Vastaus #5431 : 29.09.2023 klo 13:56:43

Eiks se ole aika turkulaista? Omalle hiekkalaatikolle on tulossa uus kukko jostain leikkipiirin ulkopuolelta, niin se herättää epävarmuutta ja ahdistusta koko leikkikentällä.
urheilutoimenjohtaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TPS & Blaugrana


Vastaus #5432 : 29.09.2023 klo 13:58:30

Mielestäni ei voi tulla kenellekään yllätyksenä, varsinkaan Mikalle ettei hän valmenna tulevalla kaudella. Uuden päävalmentajan rekrytointi meni syys-talvella perseelleen ja Mika, Kytölä tai joku muu seurasta päätti että one more year sen olla pitää. Uuden päävalmentajan rekry oli ainakin omissa papereissani siis vain jäissä kesään asti. UTJ:n roolin sekoilulle toivoisin selkeyttä toki mahdollisimman nopealla aikataululla.

Itse otan Nuutisen vastaan posilla. Täällä onkin tehty hyviä listoja jatkajista ja ovi tuntuu käyvän tiuhaan tahtiin. Nuutinen varmaankin vetää mukanaan muutaman junnun pääkaupunkiseudulta, mutta parjatuista ressuista kutsun talvikauden peleihin mielestäni saisi ainakin Uusitalo, Pohtio ja kyllönen. Nuutinen on monien muiden uusien haasteiden lisäksi ensimmäistä kertaa aidosti kasaamassa joukkuetta. Umar, Riski ja Cho ovat mielenkiintoinen lähtökohta joukkueen kasaamiselle. Pallollista puolustamista odotellessa.
Poni

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5433 : 29.09.2023 klo 17:08:12

Umar, Riski ja Cho on mun mielestä äärimmäisen tylsä lähtökohta minkään kasaamiselle. Riski Ylos muut Alas
Morchen

Poissa Poissa


Vastaus #5434 : 29.09.2023 klo 17:32:24

Koitan vääntää ongelman rautalangasta:

Laurikaisella on omien sanojensa mukaan olemassa sopimus jatkosta seuran kanssa. Työtehtäviksi on tällä kaudella määritelty päävalmentaja, mutta jatkosta ei ole tietoa. Nyt kun uusi valmentaja on nimetty, Laurikainen ei tietystikään jatka päävalmentajana. Tällöin odotus on, että jatkossa tehtävänä olisi urheilutoimenjohtaja. Laurikaista ei kuitenkaan hänen omien sanojensa mukaan konsultoitu valmentajavalinnassa, joten hän ei ilmeisestikään voi jatkaa myöskään urheilutoimenjohtajana.

Käytännössä Laurikaisen jatko on siis tehty mahdottomaksi, vaikka hänellä on voimassa oleva työsopimus. Tottakai tällainen tilanne vaikuttaa Laurikaisen motivaatioon ja aiheuttaa oikeutettua turhautumista seurajohtoon. Tässä on siis tilanne, jossa nykyisellä päävalmentajalla on oikeutetusti paha motivaatio-ongelma kauden ratkaisuhetkillä.

Miten tämä tilanne olisi voitu välttää? Tässä ovat vaihtoehdot:

1) Päävalmentajapäätöstä ei olisi julkaistu. Tämä on huono vaihtoehto, koska päätös kuitenkin vuotaa jotain reittiä ja tämä aiheuttaisi vielä suurempia motivaatio-ongelmia.
2) Laurikainen olisi otettu mukaan päävalmentajavalintaan ja hän jatkaisi ensi kaudella UTJ:na. Tätä vaihtoehtoa ei valittu, koska ilmeisesti Laurikaisen palveluksia ei tarvita jatkossa.
3) Päävalmentaja olisi julkaistu, Laurikaiselle potkut samantien ja joku (kuka tahansa) vetämään kausi loppuun.

Nyt valittiin paskahousumainen vaihtoehto ja joukkueen loppukausi pilataan, kun ei uskalleta toimia järkevästi ja avoimesti.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #5435 : 29.09.2023 klo 17:48:24

Täällä oli puhetta taloudesta ja siitä, että TPS:n kannattaisi nousta Veikkausliigaan silloin, kun ei enää tehdä 300k tappioita. Sattumalta omien vaikeuksien keskellä painiva RoPS julkaisi sivuillaan ihan mielenkiintoisen analyysin Veikkausliigaseurojen taloustilanteesta (https://www.rops.fi/seura/rops-ry/uutiset/item/8793-miten-voit-suomalainen-paeaesarjajalkapallo). Lopputuloksena se, että hjk on ainoa suomalainen seura, jonka toiminta on terveellä pohjalla. Tämä on suomifutiksen realiteetti ja samojen asioiden keskellä painii myös TPS.
pizza slut

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5436 : 29.09.2023 klo 17:55:41

Mitä tahansa mieltä sitten onkaan Mikan viimeisimmästä kaudesta, niin onhan tuo tosiaan munatonta touhua. Ei se nyt mitenkään hirveästi selkärankaa vaadi, että käy juttelemassa miehen kanssa asiat selviksi sen sijaan, että pistää tiedotteen nettiin ja lähtee Kanarialle. Varsinkin, kun tuossa tilanteessa jättää Laurikaisen roikkumaan löysään hirteen tulevaisuuden kannalta.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #5437 : 29.09.2023 klo 18:02:16

Miten tämä tilanne olisi voitu välttää? Tässä ovat vaihtoehdot:

1) Päävalmentajapäätöstä ei olisi julkaistu. Tämä on huono vaihtoehto, koska päätös kuitenkin vuotaa jotain reittiä ja tämä aiheuttaisi vielä suurempia motivaatio-ongelmia.
2) Laurikainen olisi otettu mukaan päävalmentajavalintaan ja hän jatkaisi ensi kaudella UTJ:na. Tätä vaihtoehtoa ei valittu, koska ilmeisesti Laurikaisen palveluksia ei tarvita jatkossa.
3) Päävalmentaja olisi julkaistu, Laurikaiselle potkut samantien ja joku (kuka tahansa) vetämään kausi loppuun.

Nyt valittiin paskahousumainen vaihtoehto ja joukkueen loppukausi pilataan, kun ei uskalleta toimia järkevästi ja avoimesti.

Jos nämä kolme mainitsemaasi olivat muut vaihtoehdot, niin on helppo todeta, että Tepsi valitsi ylivoimaisesti parhaan ratkaisun.

1) Kuten itse sanot, on huono.
2) Haluaako joku oikeasti, että Laurikainen jatkaisi urheilujohtajana? Jos haluaa, niin etunimi täytyy olla John ja sukunimi Allen. Lisäksi Erkka kirjoitti nasevasti siitä ajatuksesta, että syrjään työnnettävältä työntekijältä kysytään mielipidettä paikkaajan haussa. Absurdi ajatus.
3) Olisiko tässä taloudellisessa tilanteessa, varsinkin, kun nousu ei edes vaikuta kovin mahdolliselta (vrt. viime kausi ja Rapa), ollut järkeä maksaa kahdelle valmentajalle? Lisäksi Mikan alaisuudessa peli on ollut ihan ok. Todennäköisempänä pitäisin tason laskua kuin nousua, jos alettaisiin sekoittaa pakkaa. Vaikka sitten Miika Nuutisen ainutlaatuinen olemus sai koko Turun sekaisin. Jos nousua ei nyt tule tuhansien karsintojen kautta, niin tuskin sitä olisi tullut ilman valmentajauutista. Aivan samasta syystä Tepsi ei satsannut siirtoikkunassa. Tilanne olisi eri, jos olisi vaikkapa saumat suoraan nousuun.

Jos nousua ei tule, niin toki joku neropatti syyttää tiedottajaa sen sijaan, että muistelisi vaikkapa alkukautta ja niitä kaikkia menetettyjä pisteitä. "Tiedotit huonosti, nyt ei noustu!" >:(
« Viimeksi muokattu: 29.09.2023 klo 18:05:34 kirjoittanut Lempilampi »
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #5438 : 29.09.2023 klo 18:11:19

Mun mielestä tämä nykyinen malli on aivan selkeästi kaikista huonoin vaihtoehto. En äkkiseltään keksi mitään hyvää puolta, mitä tällä aikaisella nimittämisellä saavutettiin. Nyt saatiin vaan yksi seuralegenda taas suututettua ja seura ja sen johtaminen näyttäytyy huonossa valossa.

Tiedottajaa en kyllä osaa syyttää, tuskin hän tähän prosessin lopputulokseen hirveästi vaikutti.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #5439 : 29.09.2023 klo 18:13:31

Mun mielestä tämä nykyinen malli on aivan selkeästi kaikista huonoin vaihtoehto. En äkkiseltään keksi mitään hyvää puolta, mitä tällä aikaisella nimittämisellä saavutettiin. Nyt saatiin vaan yksi seuralegenda taas suututettua ja seura ja sen johtaminen näyttäytyy huonossa valossa.

Tiedottajaa en kyllä osaa syyttää, tuskin hän tähän prosessin lopputulokseen hirveästi vaikutti.

Haluaisit siis mieluummin Mikan jatkavan urheilujohtajana? Moi John Allen! :D

e. Ja sitten vielä sellaista, että aina joku suuttuu. Tuskin sille mitään voi. Mikaa varmasti harmittaa, kun ei saa jatkaa. Eikä tämä ole ensimmäinen kerta, kun Mika on suututettu. Sellaista se on. Suututaan ja lepytään.

e2. Jos Mika jatkaisi, suuttuisi sitten taas moni muu. Miten se sitten olisi parempi? Onko se oikea tie, että toimii niin, ettei vain kukaan suutu? Kaikkia vituttaa. Ei sekään ole hyvä.
« Viimeksi muokattu: 29.09.2023 klo 18:17:45 kirjoittanut Lempilampi »
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #5440 : 29.09.2023 klo 18:15:58

Haluaisit siis mieluummin Mikan jatkavan urheilujohtajana? Moi John Allen! :D

No ennemmin kuin tämä nykyinen häpäisy. Toki näkisin tässä myös olleen muita vaihtoehtoja kuin yllä listatut kolme.

e. Ja sitten vielä sellaista, että aina joku suuttuu. Tuskin sille mitään voi. Mikaa varmasti harmittaa, kun ei saa jatkaa. Eikä tämä ole ensimmäinen kerta, kun Mika on suututettu. Sellaista se on. Suututaan ja lepytään.

No sehän se, kenenkään ei olisi tarvinnut suuttua, jos Tepsissä olisi ollut ammattitaitoa hoitaa asia niin kuin oikeissa työympäristöissä tehtäisiin. Nyt pupellettiin ja kaikkia vituttaa.
WhiteHart

Poissa Poissa


Vastaus #5441 : 29.09.2023 klo 18:20:47

Ei kyllä taida vituttaa oikeastaan muita kuin sinua ja mahdollisesti Mikaa jollain tasolla. Kaikkia ei voi miellyttää työelämässä, sellaista on aikuisten elämä. Töitä tulee, töitä menee. Urheiluvalmentajalle ei voi tulla yllätyksenä, että tulosvastuullisena tuloksia ja menestystä mitataan.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #5442 : 29.09.2023 klo 18:23:25

Ei kyllä taida vituttaa oikeastaan muita kuin sinua ja mahdollisesti Mikaa jollain tasolla. Kaikkia ei voi miellyttää työelämässä, sellaista on aikuisten elämä. Töitä tulee, töitä menee. Urheiluvalmentajalle ei voi tulla yllätyksenä, että tulosvastuullisena tuloksia ja menestystä mitataan.

Oletko lukenut lainkaan tämän otsikon viimeistä kymmentä sivua? Jos ja ilmeisesti kun et ole,.niin kannattaa lukea nyt alkuun ainakin nimimerkki Morchenin ja TZagallon kirjoitukset asiasta.

Niin kun täällä on jo useassa viestissä asiantuntevasti todettu, kyse ei ole siitä, että Mika Laurikaisen olisi pitänyt jatkaa vaan siitä, miten prosessi kokonaisuutena hoidettiin. Mainitsemassasi "normaalissa työelämässä" tämä ei olisi mahdollista, ainakaan sellaisissa työpaikoissa, missä johdossa on asiansa osaavaa väkeä.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #5443 : 29.09.2023 klo 18:25:24

No sehän se, kenenkään ei olisi tarvinnut suuttua, jos Tepsissä olisi ollut ammattitaitoa hoitaa asia niin kuin oikeissa työympäristöissä tehtäisiin. Nyt pupellettiin ja kaikkia vituttaa.

Kyllähän se on ikävä hetki, kun työsuhde loppuu. En näe, että jollain muulla tavalla tehtynä Mikaa ei olisi harmittanut, vaan kaikilla olisi ollut tosi mukavaa. Ehkä joku tapa harmittaa enemmän kuin toinen, mutta sitten mennään jo aika nyanssiviilaukseen.

Ja siis, pidän Mikasta ja olen pahoillani hänen puolestaan. Mutta kyllähän tässä urheilussa sillä tuloksellakin on väliä. Tsemppiä jatkoon! Tuoppi
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #5444 : 29.09.2023 klo 18:27:41

Eihän Laurikaisen työsuhde ole loppunut?
« Viimeksi muokattu: 29.09.2023 klo 18:30:34 kirjoittanut Herstein »
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #5445 : 29.09.2023 klo 18:31:19

Eihän Laurikaisen työsuhde ole loppunut.

Niin, mutta on tullut selväksi, ettei jatku kauden jälkeen ainakaan päävalmentajana ja tuskin urheilujohtajanakaan.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #5446 : 29.09.2023 klo 18:32:33

Niin, mutta on tullut selväksi, ettei jatku kauden jälkeen ainakaan päävalmentajana ja tuskin urheilujohtajanakaan.

Ja tässä palataankin siihen, miksi Tepsi hoiti homman huonosti.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #5447 : 29.09.2023 klo 18:35:12

Ja tässä palataankin siihen, miksi Tepsi hoiti homman huonosti.

Niin, en ole siitä eri mieltä, kuten kommentoin aiemmin viralliselle. Mielestäni tämä forumtuohtumus vain menee aika paljon yli.
WhiteHart

Poissa Poissa


Vastaus #5448 : 29.09.2023 klo 18:36:55

Onko tästä asiasta nyt edes mitään muuta ”tietoa” kuin se, mitä Mika Laurikainen on itse kertonut medialle? Siihenkin nähden tästä on saatu järjestettyä melkoinen show joidenkin toimesta.
katsomotreenari

Poissa Poissa


Vastaus #5449 : 29.09.2023 klo 18:37:15

Nyt olisi syytä TPS:n katsoa vain tulevaisuuteen, unohtaa hieno historia ja seuralegendat joka päiväisessä toiminnassa. Kunnon tuuletus toimistoon ja nöyränä uusin voimin eteenpäin. Aika päivittää seurakäsikirjat ja uuden tekemiseen uudet voimat .

 
Sivuja: 1 ... 217 [218] 219 ... 254
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa