Poni
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5625 : 06.10.2023 klo 15:10:24 |
|
Jaahas huomenna pakkovoitto, toivottavasti ei viimeistä kertaa tällä kaudella. Ilmeisesti tilastojen mukaan (mikälie xD taulukko onkaan) TPS:n pitäisi olla kerännyt huomattavasti enemmän bongoja tässä kohtaa. Jos nuo tarkoittavat tosimaailmassa mitään, niin voitaisiin koittaa lunastamaan sen mukaista tulosta. Tiedossa lienee haastavat olosuhteet, joten eiköhän lähdetä munaravi -meiningillä Torifi kärjessä ja Rantanen vetelemään aina, kun saa pallon.
|
|
|
|
dronevil
Paikalla
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5626 : 06.10.2023 klo 18:11:15 |
|
Pakkovoittoahan huomenna ei ole. Tasurilla tai jopa tappiollakin voidaan olla jatkossa, riippuu toki siitä, miten SJK Akatemian pelissä käy.
|
|
|
|
LOFIN
Poissa
|
 |
Vastaus #5627 : 06.10.2023 klo 21:45:41 |
|
Niin no. Ilves, joka menetti kaksi kierrosta ennen sarjan päätöstä matemaattisen mahdollisuuden pelilliseen nousuun vuonna 2014 nousi liigaan Ykkosen sijalta kolme, koska kaksi seuraa konkurssiin. Kolmanneksi Ilves nousi viimeisellä kierroksella maalieron turvin, kun voitti täysin luovuttaneet Viikingit viimeisellä kierroksella 10-0.
En tiedä kuinka paljon tällä tavalla nousemisen häpeä varjosti mitalijuhlia kolme vuotta myöhemmin.
Niin, jokseenkin se ja sama kai se on. Meinasin kirjoittaa että ansaitsematon nousu olisi huonoa koska silloin organisaatio voisi jatkaa kuin mitään ei olisi tapahtunut. Mutta sitten muistin, että eiköhän Tepsi jatka muutenkin kuin mitään ei olisi tapahtunut, tuli nousu tai ei. Samaa paskaa vedetty kohta 10 vuotta. Nuutinen on raikas valmentajavalinta, mutta kuinka paljon tuo rekry vaikuttaa koko organisaation toimintaan?
|
|
|
|
Erkka
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, RFC Liège
|
 |
Vastaus #5628 : 07.10.2023 klo 14:18:03 |
|
Nuutinen on raikas valmentajavalinta, mutta kuinka paljon tuo rekry vaikuttaa koko organisaation toimintaan?
Jos miettii, että junnupuolella Leena Allen - Mikko Hyyrynen on vaihtunut Kim Ekroos - Miro Varhelahteen ja edustuksessa Jonatan Johansson - Mika Laurikainen Miika Nuutinen - Marko Rajamäkeen, niin kyllä uskon, että tässä on monilla avainpaikoilla ensi vuonna kyvykkäämpi tekijä kuin kaksi vuotta sitten. Riittääkö tämä, vai pitäisikö myös taloudenhoitoon lisäosaamista jää sitten nähtäväksi. Edit: Rapahan ei toki ole urheilujohtaja, mutta vahvasti näyttää siltä, että tulee vetelemään urheilullisista naruista enemmän kuin hallituksella on ollut tapana tähän asti.
|
|
|
|
todellinen pääkaupunki
Poissa
|
 |
Vastaus #5629 : 07.10.2023 klo 14:25:37 |
|
Ja se on aiempieen (muiden "hyvien" recordsien) perusteella ihan kyllä jees.
|
|
|
|
Poni
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5630 : 07.10.2023 klo 17:34:44 |
|
Yhtä pettymystä taas tämän Seuran kannattaminen. Miksei ikinä voida onnistua?
|
|
|
|
LOFIN
Poissa
|
 |
Vastaus #5631 : 07.10.2023 klo 17:34:46 |
|
Jos miettii, että junnupuolella Leena Allen - Mikko Hyyrynen on vaihtunut Kim Ekroos - Miro Varhelahteen ja edustuksessa Jonatan Johansson - Mika Laurikainen Miika Nuutinen - Marko Rajamäkeen, niin kyllä uskon, että tässä on monilla avainpaikoilla ensi vuonna kyvykkäämpi tekijä kuin kaksi vuotta sitten. Riittääkö tämä, vai pitäisikö myös taloudenhoitoon lisäosaamista jää sitten nähtäväksi.
Edit: Rapahan ei toki ole urheilujohtaja, mutta vahvasti näyttää siltä, että tulee vetelemään urheilullisista naruista enemmän kuin hallituksella on ollut tapana tähän asti.
Niin, ajattelin organisaatiota näiden yläpuolella. Mutta joo, kyllähän noilla kai pelillistä muutosta ainakin tulee. Hyvin meni mestaruussarja. Tappio, tasuri, tappio, tappio, tappio. Hersteinin mukaan Nuutisen sopparin julkistaminen juuri ennen loppurutistusta varmaan aiheutti niin paljon pahaa mieltä että tuloskunto oli tällainen.
|
|
|
|
dunu
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #5632 : 07.10.2023 klo 17:42:51 |
|
1954 ja 1955 Suomensarjan 5. sija. Onko tämä nyt siis jaettu ykkössija kaikkien aikojen paskimmasta sijoituksesta koko seurahistoriassa ja paskin sijoitus 68 vuoteen? Toki silloinkin Mestaruussarjassa oli vain 10 joukkuetta, eli absoluuttinen sijoitus oli 15. Nyt ollaan Suomen 17. paras seura.
Edit. 1955 oli kaksi lohkoa divarissa, joten makuasia miten tämän tulkitsee. Huonoin kausi ainakin 68 vuoteen, ehkä jopa 101 vuoteen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.10.2023 klo 18:22:12 kirjoittanut dunu »
|
|
|
|
|
Satanen
Paikalla
Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)
|
 |
Vastaus #5633 : 07.10.2023 klo 17:42:55 |
|
Mutta meillä on aina keskikesä 2023.
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #5634 : 07.10.2023 klo 17:47:11 |
|
Ja se on aiempieen (muiden "hyvien" recordsien) perusteella ihan kyllä jees.
Lienen tässä(kin) enemmistön kanssa eri mieltä, mutta en kauhean hyvällä seuraa tätä Rapan uutta tulemista. Jos Laurikaisen TPS-ura nyt tosiaan oli tässä niin valtavat kiitokset oman seuraamisaikakauteni yhdelle merkittävimmistä tepsiläisistä. Harmi, että tämä tarina saa näin ikävän päätöksen. Tämä mies on myös tifonsa ansainnut, ehkä sitten joskus myöhemmin kun suurin tomu on laskeutunut.
|
|
|
|
dunu
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #5635 : 07.10.2023 klo 17:50:03 |
|
Lienen tässä(kin) enemmistön kanssa eri mieltä, mutta en kauhean hyvällä seuraa tätä Rapan uutta tulemista.
Jos Laurikaisen TPS-ura nyt tosiaan oli tässä niin valtavat kiitokset oman seuraamisaikakauteni yhdelle merkittävimmistä tepsiläisistä. Harmi, että tämä tarina saa näin ikävän päätöksen. Tämä mies on myös tifonsa ansainnut, ehkä sitten joskus myöhemmin kun suurin tomu on laskeutunut.
Jep, yli satavuotias seura ja Laurikainen sai kunnian valmentaa sen historiansa kenties huonoimpaan tulokseen. Lisäksi pudotti TPS:n kahdesti divariin, lienee siinäkin ainoa laatuaan.
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #5636 : 07.10.2023 klo 17:52:09 |
|
Jep, yli satavuotias seura ja Laurikainen sai kunnian valmentaa sen historiansa kenties huonoimpaan tulokseen.
Lisäksi pudotti TPS:n kahdesti divariin, lienee siinäkin ainoa laatuaan.
Ja siinä sivussa varmisti, että päästiin ylipäätään pelaamaan juhlakautta.
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #5637 : 07.10.2023 klo 17:52:47 |
|
Lienen tässä(kin) enemmistön kanssa eri mieltä, mutta en kauhean hyvällä seuraa tätä Rapan uutta tulemista.
Jos Laurikaisen TPS-ura nyt tosiaan oli tässä niin valtavat kiitokset oman seuraamisaikakauteni yhdelle merkittävimmistä tepsiläisistä. Harmi, että tämä tarina saa näin ikävän päätöksen. Tämä mies on myös tifonsa ansainnut, ehkä sitten joskus myöhemmin kun suurin tomu on laskeutunut.
Täytyy nyt kuitenkin olla rehellinen, että onhan tämä viimeinen stintti UTJ:na ja valmentajana ollut aivan karsea fiasko. Selityksiä on kyllä kuultu toistensa perään, ja sitten kun kausi kustaan jo toukokuussa, niin naureskellaan että onhan sitä isompiakin eroja kiinni otettu jne.. Nyt oli viimeinen aika sanoa hyvästi. Kiitokset silti Mikalle mutta tämä viimeinen 2,5 kautta oli kyllä varsin synkkä lopetus.
|
|
|
|
Alfons X
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça, TPS, CE Europa, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #5638 : 07.10.2023 klo 17:53:59 |
|
Kausi ohi. Hyvä.
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #5639 : 07.10.2023 klo 17:54:28 |
|
Täytyy nyt kuitenkin olla rehellinen, että onhan tämä viimeinen stintti UTJ:na ja valmentajana ollut aivan karsea fiasko. Selityksiä on kyllä kuultu toistensa perään, ja sitten kun kausi kustaan jo toukokuussa, niin naureskellaan että onhan sitä isompiakin eroja kiinni otettu jne..
Nyt oli viimeinen aika sanoa hyvästi. Kiitokset silti Mikalle mutta tämä viimeinen 2,5 kautta oli kyllä varsin synkkä lopetus.
No, urheilujohtajana sai kasaan sarjan parhaat materiaalit, harmi vain, että päävalmentajan vaihto mahdollistui vasta liian myöhään. Valmentajapesti oli epäonnistuminen, mutta olosuhteet olivat mitä olivat.
|
|
|
|
kopo71
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5640 : 07.10.2023 klo 17:56:00 |
|
Karmea farssi. Luuta lakaisemaan ihan huolella nyt.
|
|
|
|
_töhö
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5641 : 07.10.2023 klo 17:57:28 |
|
Kauden alku täyttä paskaa ja kauden loppu samaa scheissea. Yläloppusarjaan väkevä sarake neljä tappiota ja taistelutasuri Seinäjoen junnuilta. Siinäpä sitä sitten
Ihan hyvä että ukkoja vaihtuu, ehkä se luuta sais viuhua vieläkin reippaammin. Kaikki klaanit ja muut saunojat vaan samalla oven aukasulla pihalle. Ei tää nyt ainakaan kovin paljoo huonommin voi mennä jollain ei-tepsitaustasilla
|
|
|
|
Lempilampi
Poissa
|
 |
Vastaus #5642 : 07.10.2023 klo 17:57:36 |
|
Mutta meillä on aina keskikesä 2023.
Sekä naiset että miehet hävisivät. Nyt mökötyshousut jalkaan, peitto korviin ja "nauttimaan" marraskuusta  Jos posia, niin tiedetään sarjataso "jo näin aikaisin". Kiitos kaikille kuluneesta kaudesta!  Me tullaan vahvempana takaisin.
|
|
|
|
Puhtaasti sukille
Poissa
Suosikkijoukkue: Sporting CP, HJK, Salon Wilpas, PSG, Real Madrid
|
 |
Vastaus #5643 : 07.10.2023 klo 17:58:38 |
|
Hyvää yötä hunajata, hunajata
|
|
|
|
Statisti
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5644 : 07.10.2023 klo 18:05:17 |
|
Kyllähän tämä on kaikkien aikojen epäonnistuminen. Joka ikinen uhkakuva, joka Laurikaisen palatessa Seuraan oli nähtävissä, on toteutunut ja vielä muutama lisääkin. Samalla kyllä omissa silmissäni ryvettyi jonkin verran se maine, jota vielä syksyllä 2018 pidin lähes koskemattomana.
Tämä kausi perseiltiin ihan itse jo viime vuoden lopusta alkaen ja tuloksen irvikuva on aivan oikea seuraus siitä amatöörimäisyydestä, millä Seuraa on vuosikaudet johdettu. Voisinpa sanoa että pohjakosketus on nähty, mutta aina on päästy vielä hiukan alemmas kun olen erehtynyt luulemaan ettei se enää onnistu.
|
|
|
|
dunu
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #5645 : 07.10.2023 klo 18:08:01 |
|
Kyllähän tämä on kaikkien aikojen epäonnistuminen. Joka ikinen uhkakuva, joka Laurikaisen palatessa Seuraan oli nähtävissä, on toteutunut ja vielä muutama lisääkin. Samalla kyllä omissa silmissäni ryvettyi jonkin verran se maine, jota vielä syksyllä 2018 pidin lähes koskemattomana.
Tämä kausi perseiltiin ihan itse jo viime vuoden lopusta alkaen ja tuloksen irvikuva on aivan oikea seuraus siitä amatöörimäisyydestä, millä Seuraa on vuosikaudet johdettu. Voisinpa sanoa että pohjakosketus on nähty, mutta aina on päästy vielä hiukan alemmas kun olen erehtynyt luulemaan ettei se enää onnistu.
TPS pettää aina. Joka kerta kun luulee ettei alemmas voi vajota, TPS yllättää.
|
|
|
|
|
eki
Poissa
Suosikkijoukkue: SalPa, TPS (Atletico Madrid)
|
 |
Vastaus #5647 : 07.10.2023 klo 18:08:52 |
|
Oliko tämä siis seurahistorian huonoin tulos, jos mittarina on se, että TPS on Suomen 17:nneksi paras miesten jalkapallojoukkue? Onko tämä asia todennettavissa jostain päin world wide webiä?
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #5648 : 07.10.2023 klo 18:16:37 |
|
Ajattelin jo että ei, mutta kylläpä vituttaa siltikin.
|
|
|
|
Urmas Rooba
Poissa
|
 |
Vastaus #5649 : 07.10.2023 klo 18:16:48 |
|
Tämä loppusarja oli kaikkien aikojen paskin suoritus. Mitään noin ankeaa en ole keltään nähnyt ikinä missään. Täysin anteeksiantamatonta touhua. Maanantaina kaikesta näki, että joukkueella ei ole mitään aikomusta jatkaa kautta MP-pelin jälkeen. Oli niin pelaajille, katsojille kuin valmennukselle kaikille varmasti helpotus, että homma loppui nyt tähän. Henkilökohtaisesti helpotus ainakin on niin suuri, että on syytä kysyä, miksi sitä ylipäätään kiusaa itseään TPS:n peleillä. Ei, ensi kausi ei tule olemaan parempaa tai uusi alku, vaan samaa paskaa vielä pahempana. Ainoa erotus on se, että ainoa syy, miksi on viimeiset kaksi vuotta jaksanut peleissä käydä, Kasper Hämäläinen, puuttuu.
|
|
|
|
|
|