FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.09.2025 klo 11:37:20 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 102 [103] 104 ... 152
 
Kirjoittaja Aihe: AC Oulu 2023 - Telenovelan kolmas kausi  (Luettu 863700 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
niskalaukaus

Poissa Poissa


Vastaus #2550 : 31.08.2023 klo 22:05:47

Maalivahdiksi olisi hyvä haku nuori Atlantiksen ykkönen B. Mustafa, ilmeisemmin Klubin Ossi Virran lempikassari! Ylos

Besi on kuulemma ihmisenä vielä parempi kuin maalivahtina. Jo veskarina pysäyttää kaiken eli ihmisenä ja joukkuepelaajana mies on täydellinen.

Jos ensi kaudelle halutaan muutosta, niin olisiko tässä sauma europaikoille?
Juhana Jäähynkalastaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®


Vastaus #2551 : 01.09.2023 klo 11:07:16

Moi Besi ja Besin manageri/paras kaveri "Ylos"
khat

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS, Mathare United, Zeddy & KÖNÖ


Vastaus #2552 : 01.09.2023 klo 11:47:57

Miksi ei? 2.9. asti voi venkslailla sopimuspelaajia edestakaisin.

Se oli kysymys. En koskaan muista miten tuo sääntö menee :)
Juhana Jäähynkalastaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®


Vastaus #2553 : 01.09.2023 klo 15:12:15

Mielenkiintoista tässä on se, että Malista oli kysytty cup-tappion jälkeen yön kähmässä / aamulla pelastustalkoisiin.

Salaperäinen mysterri ilmeisesti ratkaistu, t.Herlokki Solmunen

Jos oikein kuulin Pallokerhon haastattelusta niin toinen Malisesta kiinnostunut taho oli "myös vihreillä paidoilla pelaava jengi".
Tuiran_leijona

Poissa Poissa


Vastaus #2554 : 01.09.2023 klo 16:23:21

Mikähän on Selanderin tilanne, onko pelikunnossa sunnuntaina? Mennyt ainakin itseltäni ohi, oliko jotain loukkia ja jos niin mitä?
ACHiironen

Poissa Poissa


Vastaus #2555 : 01.09.2023 klo 16:50:44

Mikähän on Selanderin tilanne, onko pelikunnossa sunnuntaina? Mennyt ainakin itseltäni ohi, oliko jotain loukkia ja jos niin mitä?
Selander näkyi ainakin harjoittelevan ihan normaalisti yhdellä ennakkovideolla, joten olisiko sitten jo kokoonpanossa viikonloppuna.
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #2556 : 01.09.2023 klo 17:37:53

Selanderin ja monen muun tilanteen voi tsekata huomenna Heinäpäässä kello 11.
Ennen "ratkaisupeliä" hiukan katsausta kauteen.
Olosuhteiden vuoksi kausi avattiin vieraspeleillä joista odotuksiin nähden hyvä saldo, hyvä liigacup varmasti nosti itsetuntoa koko joukkueella.
Avausmatsi Kotkassa oli aivan pirteä esitys ja päättyi 0-2 Acon voittoon, samalla kokoonpanolla lähdettiin  seuraavaan matsiin Valkeakoskella ja tulos oli 2-2 hyvällä loppukirillä Coffeyn tehdessä 2 maalia toisella jaksolla ja tasoituksen aivan lopussa. Alakerta veti neljällä Daoussi-Affi-Valencia-Pallas joskin Selander puolustaessa putosi linjaan ja Tainio otti pohjan paikan.
Sitten tulikin HJK vastaan ja vieraissa 1-1 tasoitus pilkulta jonka taikuri OZZO hankki. Baliso ja Kalli nousivat avaukseen Daoussin ja Tainion tilalle, myös Suutari jatkoi kolmatta kertaa avauksessa mutta putosi SJK pelissä penkille Huhtalan tullessa avaukseen Murilon pimentämäksi ja turpaan tuli eka kertaa kotiavauksessa 0-3.
Coffey nappasi punaisen kahdella keltaisella lopun lämpenemisellä ja oli pois Ilves pelistä josta haettiin ilman Coffeyta Tampereelta pisteet 1-2 voitolla OZZOn ratkaistessa 90+4 Valencian pitkän sivurajan jälkeen.  
Välissä pelattiin ACO-KuPS 0-2, ACO-VPS 2-1 , KuPS-ACO 1-0, ACO- Inter 1-1 josta lähti hyvät pelit jossa noustiin Coffeyn maalilla toisella jaksolla tasoihin halliten 70-30% peliä ja olisi ansaittu täydet pisteet kun siirryttiin 4 alakertaan ja saatiin keskialue haltuun. SJK-ACO 1-4 kauden paras peli, sama jatkui ACO-Haka 3-0, MiFK-ACO 1-2, sitten tapahtui jotakin ja VPS-ACO 3-0 15.7, Kotka vielä hoidettiin kotona mutta taisi tulla ilmoitusta muutoksissa joukkueelle koska reenit muuttuivat samoin valmentajan käytös...viime pelit on tuoreessa muistissa ja positiivista HJK pelin hyvä meininki jossa oltaisiin ansaittu eka jakson jälkeen jopa taukojohto.

Ward- Pallas-Valencia-Affi-Selander-Daoussi/ Kalli- JokeLaine- Barrow-Rasse- Suutari lienee avaus. Jos Daoussi ei pysty niin Forsström tulee mukaan, toki itse toivoisin Tainiota silloin Kallin kanssa pohjaan ja 4 alakertaa tai Taskilaa kolmanneksi toppariksi ja Selander laitaan.
 
« Viimeksi muokattu: 01.09.2023 klo 17:40:16 kirjoittanut viitati »
Raatin Kutossauna Podcast

Poissa Poissa


Vastaus #2557 : 02.09.2023 klo 00:45:48

Kutossaunan 19. jaksossa teemana on AC Oulun tulevaisuuden kuviot ja visiot sekä loppukauden 2023 suunta tuoreen päävalmentajavaihdoksen jälkeen. Saimme studioon vieraaksi urheilutoimenjohtaja Markus ”Mako” Heikkisen sekä pitkän linjan laivastonsinisen company manin Niklas Jokelaisen.

Makon kanssa juteltiin ajankohtaisten jaksoteemojen ohella urheilutoimenjohtajan työstä ja pelaajakehityksen tulevaisuuden suunnitelmista. Niken kanssa puhuimme muun muassa kokemuksista Stoken kylmissä ja sateisissa illoissa sekä joukkueen fiiliksistä valmentajan vaihtumisen jälkeen.

Koutsikulma tekee myös paluun ja saimme jaksoon kolmanneksi vieraaksi erinomaisesti esiintyneen AC Oulun B-juniorijoukkueen päävalmentajan O-P Piisilän.

Lisäksi jaksossa käydään läpi Ilves-tuplan ja HJK-kotiottelun tapahtumat. Mukana myös elokuun topit & flopit. Vakioäänistä studiossa Jaakko ja Tuomas.

Jakso on julkaistu la 2.9.2023.

0:02:46-0:48:15 Markus Heikkinen
1:06:15-1:35:34 Niklas Jokelainen
1:40:05-1:51:40 Elokuun topit ja flopit
1:57:47-2:12:09 Koutsikulma: O-P Piisilä

https://open.spotify.com/episode/6cSwffP6N92FR83zP6T0Os?si=TJiDK8j2QbeXFjd_VRHKNg&utm_source=copy-link

https://on.soundcloud.com/pSRXV
« Viimeksi muokattu: 02.09.2023 klo 11:05:35 kirjoittanut Raatin Kutossauna Podcast »
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #2558 : 02.09.2023 klo 11:56:07

Viimeistelyt nähty ja erittäin hyvä pöhinä myös pelaajien mukaan ollut koko viikon, joita jututin. Hyvä kokoonpano huomiselle vaikka Coffey onkin pois ja pari muuta, mutta vastaavasti yksi positiivinen mukana olo ja yksi uusi kasvo joka tuskin vielä avaa?
Tuiran_leijona

Poissa Poissa


Vastaus #2559 : 02.09.2023 klo 20:15:39

Onkos Viitatilla tai muilla tietoa Dramen kuntoutumisesta? Tuli aiemmin vähän kirottu tätä hankintaa sen rankkarin myötä, mutta ymmärtäähän sen että on näyttöhaluja ensimmäisessä pelissä. Kiinnostaisi kyllä nähdä mikä on pelaajiaan.
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #2560 : 02.09.2023 klo 20:40:49

Onkos Viitatilla tai muilla tietoa Dramen kuntoutumisesta? Tuli aiemmin vähän kirottu tätä hankintaa sen rankkarin myötä, mutta ymmärtäähän sen että on näyttöhaluja ensimmäisessä pelissä. Kiinnostaisi kyllä nähdä mikä on pelaajiaan.
Lenkkarit jalassa tänäänkin, en tiedä kuinka paha vamma on?
Nordicist

Poissa Poissa


Vastaus #2561 : 02.09.2023 klo 22:19:09

Onkos Viitatilla tai muilla tietoa Dramen kuntoutumisesta? Tuli aiemmin vähän kirottu tätä hankintaa sen rankkarin myötä, mutta ymmärtäähän sen että on näyttöhaluja ensimmäisessä pelissä. Kiinnostaisi kyllä nähdä mikä on pelaajiaan.
Monet haukkui pystyyn tuon rankkarin takia, mutta kaverista näkyi se sama ennakkoluulottomuus ja pelottomuus kuin youtube-videossaan, niiden muutamien kymmenien minuuttien aikana joita ehti kentällä olla ennen loukkantumista. Sanoisin että aika lailla saman oloinen toppari kuin Valencia ja potentiaalia on paljon. Toivottavasti nähdään vielä lisää.
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #2562 : 02.09.2023 klo 22:23:52

Monet haukkui pystyyn tuon rankkarin takia, mutta kaverista näkyi se sama ennakkoluulottomuus ja pelottomuus kuin youtube-videossaan, niiden muutamien kymmenien minuuttien aikana joita ehti kentällä olla ennen loukkantumista. Sanoisin että aika lailla saman oloinen toppari kuin Valencia ja potentiaalia on paljon. Toivottavasti nähdään vielä lisää.
Kyllähän se oli täysin hölmö liike valmentajalta heittää kaveri avaukseen ilman yhtään reeniä, mutta näin jälkeenpäin ajateltuna ei enää ihmetytä...
Nuori kaveri joka saattaa kehittyä nopeasti. Kuinka kauan sopimusta on? Toivottavasti saa uuden alun.
Kauko Vainio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACO


Vastaus #2563 : 02.09.2023 klo 23:20:27

Kyllähän se oli täysin hölmö liike valmentajalta heittää kaveri avaukseen ilman yhtään reeniä

Ei Drame pelannut avauksessa, vaan tuli Lahti-pelissä puoliajalla kentälle Valencian tilalle.
Spili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Tervarit, AC Oulu


Vastaus #2564 : 03.09.2023 klo 00:38:27

Ilahduttavaa settiä taas Kutossaunasta. Melkein aloin uskomaan tuota kuunnellessa että Inter olisi kaadettavissa.
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #2565 : 03.09.2023 klo 09:35:08

Ei Drame pelannut avauksessa, vaan tuli Lahti-pelissä puoliajalla kentälle Valencian tilalle.
Totta huonosti kirjoitettu. Avausotteluunsa ilman harjoituksia joukkueen kanssa. Ei ollut vain tuo rankkariin johtanut tilanne jossa itse jäi linjan alapuolelle, muuten olisi ollut paitsio. Tuli monta muutakin sijoittumisvirhettä lyhyessä ajassa mutta varsin ymmärrettävää, virhe oli täysin Duarten ja niitähän riitti tältä heinäkuun puolivälin jälkeen.

Kysyin muuten yhdeltä Maju valmentajalta nykyisistä sopimuspohjista. Meinasi että yleensä optio tulee lunastaa heinäkuun loppuun mennessä. Aiemmin oli vasta kauden lopussa mutta koska hommat muuttuneet tuulisimmaksi halutaan jatko varmistaa aiemmin.

Nythän taitaa olla vain 5 seuraa joissa jatkaa sama valmentaja joka kauden aloitti.

Mutta eteenpäin, tänään tärkeä peli kello 16!
Myös Ressuilla tärkeä peli "torinoa" vastaan Castren kello 18. Pisteet otettava jotta lohkovoitto irtoaa ja karsintapaikka super ykköseen! Kierroksia tietenkin vielä tämän illan jälkeen 5 jäljellä.

Esiotteluna B-SM sarjaa jossa OLS/ACO sarjakakkonen kohtaa RoPSin Heinäpäässä kello 13 eli kohta.
« Viimeksi muokattu: 03.09.2023 klo 12:08:31 kirjoittanut viitati »
Holteend

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aston Villa


Vastaus #2566 : 03.09.2023 klo 12:22:45

Itse sanoisin et RD oli jo pistänyt höpöksi Oulun. Harmittaa et pitää pistää vituksi koska ei jatka, pitää viedä alotettu projekti loppuun kunnialla. Mitä tohon Drame, niin tosi vittumainen ratkaisu RD, et laittaa kaverin kehiin kun kerkesi jo 24 tuntia olla Oulussa jos sitäkään, mun silmissä RD kiinosttanut enään paskaa, ja menetti kunnioituksen. Mut Drame kyl vilautti et on ihan kelpo pelaaja, itseluottamus ainakin oli kohdallaan, ja uskalsi pitää palloa. Toki sijouttumis virheitä tuli aika paljon,mutta ymmärrettävää toki. No toivotaan et jollain tavalla saadaan voitto tänään. Heitettään 1-2.

Viitati viittasi vissiin Nurmelan Mikaa toi maju valmentaja.
Korkki_auki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: "Kaikki on paskaa"


Vastaus #2567 : 03.09.2023 klo 15:45:58

Totta huonosti kirjoitettu. Avausotteluunsa ilman harjoituksia joukkueen kanssa. Ei ollut vain tuo rankkariin johtanut tilanne jossa itse jäi linjan alapuolelle, muuten olisi ollut paitsio. Tuli monta muutakin sijoittumisvirhettä lyhyessä ajassa mutta varsin ymmärrettävää, virhe oli täysin Duarten ja niitähän riitti tältä heinäkuun puolivälin jälkeen.


Ranskalainenhan sai kenkää edellisestä (contract terminated on mutual agreement) seurasta kun kunto ei ollut kohdallaan, joten hiukan ihmetyttää miksi on edes tänne otettu kuntouttamaan itseään. Ja ihmetytti jo ennen ensimmäistä peliä. Seurassa ollut / on kyllä pelimerkit surullisen sekaisin.
Djortikkaeff

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Awaiting Construction Oulu


Vastaus #2568 : 03.09.2023 klo 17:54:50

Tokihan alempaan loppusarjaan jääminen on ollut todennäköistä jo usean kierroksen ajan, mutta on tämä silti ihan järkyttävä sulaminen.

Itse toki nautin alemman loppusarjan peleistä. Raatti on kauneimmillaan kun yleisöä on ~500.
Teutanus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu


Vastaus #2569 : 03.09.2023 klo 17:57:45

Noniin, junnuille peliaikaa loppukaudeksi. Ketään voisi vielä myydä
Tietämys

Poissa Poissa


Vastaus #2570 : 03.09.2023 klo 17:58:46

Eiköhän loppusarja kannata pelata kavereilla joilla soppari vielä seuraavaksi vuodeksi.
Ja ensi vuodeksi valmentaja joka näkee koko kentän. Eli välillä voidaan pelata suoraviivaisesti eikä tiputella alaspäin.
KaketsuKing

Poissa Poissa


Vastaus #2571 : 03.09.2023 klo 17:59:55

Aivan legendaarinen sulaminen kyllä tämä viimeinen puolikas kaudesta. Foorumillahan tämä tiedettiin jo ensimmäisen heikomman pelin jälkeen, mutta itse en jaksanut uskoa että jäädään ylemmästä sarjasta edes vielä tänään aamulla. Ei voi mitään enää, mutta toivottavasti tästä jotain opitaan jatkoa varten. Nyt vain eurolopputurnauspaikan perään, se lienee ainoa asia enää mistä voidaan taistella.
Kunkku007

Poissa Poissa


Vastaus #2572 : 03.09.2023 klo 18:04:36

Käsittämätöntä aivan vitun käsittämätöntä. Ei ois voinu kesällä vittu uskoa että pelaataan vittu alaloppusarjaa 500 ihmisen edessä. Junnuilla läpsytellään loppusarja, ja kaikki ykkös hepat säästetään eurolopputurnaukseen.   

Kyllä sietää nyt kaikkien siellä hävetä saatana.
tetapi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio, AC Oulu ja FC Schalke 04


Vastaus #2573 : 03.09.2023 klo 18:04:54


Onhan tämä nyt perseestä ja toivon mukaan nyt aletaan raapimaan peliä kuntoon. Tavoitehan pysyy samana eli europeleinä, mutta ei tässä ihan samalla tavalla glooriaa. Helpompi tie se yläloppusarjan kautta olisi, jos meinataan huippupelaajiamme pitää ja haalia uusia.

Kyllä näillä kavereilla motivaatiota näyttäisi olevan, mutta hyökkäyspään ratkaisut törmäävät laatuongelmiin.
Witchhuntti

Poissa Poissa


Vastaus #2574 : 03.09.2023 klo 18:06:30

Aivan legendaarinen sulaminen kyllä tämä viimeinen puolikas kaudesta. Foorumillahan tämä tiedettiin jo ensimmäisen heikomman pelin jälkeen, mutta itse en jaksanut uskoa että jäädään ylemmästä sarjasta edes vielä tänään aamulla. Ei voi mitään enää, mutta toivottavasti tästä jotain opitaan jatkoa varten. Nyt vain eurolopputurnauspaikan perään, se lienee ainoa asia enää mistä voidaan taistella.
Mitä tapahtui tuon 22.7 kotivoiton jälkeen? En voi uskoa vieläkään, että yläsarjapaikka saatiin taas pupellettua toki eri syistä kuin viime vuonna.

 
Sivuja: 1 ... 102 [103] 104 ... 152
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa