Voyage voyage
Poissa
|
 |
Vastaus #3100 : 23.04.2025 klo 19:47:42 |
|
Mikä naurattaa? Tässä ei ollut seuran puolelta mitään järkeä sulkea satunnaiskatsojia ulos ottelusta.
Suurin osa tuon tekstin sisällöstä naurattaa, mutta etenkin tuo uhriutuminen ja egotrippailu sillä, että kirjoittaja kuvittelee voivansa kiristää kotimaan suurinta seuraa jollain ”mikäli seuran toimintatapoihin ei tule muutoksia niin itkemme vielä lisää” -kitinällä.
|
|
|
|
|
Raahaaja
Poissa
|
 |
Vastaus #3101 : 23.04.2025 klo 20:02:09 |
|
Näin ulkopuolelta voisin huudella
Näitä ulkopuolisia tuntuu olevan aika paljon täällä. Nyt pitäisi kuulla oikeasti päädyssä Klubia kannattavien mielipiteitä tästä kaikesta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.04.2025 klo 20:04:48 kirjoittanut Raahaaja »
|
|
|
|
|
Korkki_auki
Poissa
Suosikkijoukkue: "Kaikki on paskaa"
|
 |
Vastaus #3102 : 23.04.2025 klo 20:04:39 |
|
Useat pitävät tätä oikeana reaktiona. Itse pysyn protestiksi poissa myös katsomosta lauantaina, vaikka en äänenkannattaja suoraan olekaan. 15 vuotta sitä on tuolla kuitenkin tullut kausarin kanssa kannatettua.
Miksi ihmeessä pelaat pipopäiden pussiin? Sitähän ne juuri haluavat tällä peloittelukampanjallaan ja te tollot tuette toimintaa, sen lisäksi että ette ole hoitaneet hommaa kuntoon vaikka on annettu mahdollisuus.
|
|
|
|
|
Zewe25
Poissa
|
 |
Vastaus #3103 : 23.04.2025 klo 20:07:27 |
|
Tätä ainaista uhriutumista ja uhoa. Eikös noissa kulttuurimaissa joita tässä yritetään apinoida ole nimenomaan sen verran ryhmäkuria että kusipäät ja idiootit laitetaan paikalleen. Onko nyt niin että nämä talipäät ovat ottaneet klubipäädyn panttivangikseen?
|
|
|
|
|
Kiinanmuuri
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #3104 : 23.04.2025 klo 20:12:52 |
|
Eikös noissa kulttuurimaissa joita tässä yritetään apinoida ole nimenomaan sen verran ryhmäkuria että kusipäät ja idiootit laitetaan paikalleen. Onko nyt niin että nämä talipäät ovat ottaneet klubipäädyn panttivangikseen?
Ei ja ei.
|
|
|
|
|
Floppi
Poissa
|
 |
Vastaus #3105 : 23.04.2025 klo 20:28:27 |
|
Näitä ulkopuolisia tuntuu olevan aika paljon täällä.
Nyt pitäisi kuulla oikeasti päädyssä Klubia kannattavien mielipiteitä tästä kaikesta.
Rajataan varmuuden vuoksi vain päädyn keskustaan ja paidattomiin pipopäihin, ettei tule vääriä mielipiteitä. Joku siellä reunassa voi olla vahingossa eri mieltä.
|
|
|
|
|
Dohle
Poissa
|
 |
Vastaus #3106 : 23.04.2025 klo 21:14:07 |
|
Vähemmän yllättäen ei mitään mainintaa eilisistä bängereistä, ilotulitteista ja muusta perseilystä eli todella vika vain kaikissa muissa ja itse ei olla tehty mitään väärin. Muutama vuosi sitten olisin voinut sympatiseerata, mutta nykyinen meininki on kyllä niin kusista, että parempi vain jos jatkatte kiukutteluanne ikuisesti. Ei jää ikävä.
|
|
|
|
|
Kausari
Poissa
|
 |
Vastaus #3107 : 23.04.2025 klo 21:25:30 |
|
Mitähän nämä pipopäät on maksaneet per pipo? Sakkoja tullut varmaan 100000€ parissa kaudessa, niin tekee pari tonnia per nuppi. Mutta Gruppo on aina seuraa tärkeämpi. Sen kyllä huomaa.
|
|
|
|
|
Zoyzef
Poissa
|
 |
Vastaus #3108 : 23.04.2025 klo 21:30:51 |
|
Näyttää joltain uusnatsien lasten iltapäiväkerholta  ÜSH Jugend
|
|
|
|
|
Raahaaja
Poissa
|
 |
Vastaus #3109 : 23.04.2025 klo 21:52:18 |
|
Rajataan varmuuden vuoksi vain päädyn keskustaan ja paidattomiin pipopäihin, ettei tule vääriä mielipiteitä. Joku siellä reunassa voi olla vahingossa eri mieltä.
Ei ole mitään tarvetta tälle. Lukisin vaan mielellään mitä klubilaiset tästä ajattelee kuin maalaisten trollauksia.
|
|
|
|
|
kieran
Poissa
|
 |
Vastaus #3110 : 24.04.2025 klo 01:04:16 |
|
Eilen 22.4.2025 pelatun HJK-Gnistan ottelun yhteydessä HJK:n turvallisuushenkilökunta eväsi HJK:n toimiston toimeksiannosta yli viidenkymmenen henkilön pääsyn otteluun. Pääsyn eväyksen kerrottiin olleen kohdistettu Usual Suspects Helsinki (USH) kannattajaryhmään ja liittyvän aiempaan häiriökäyttäytymiseen. Tällä ei ollut mitään tekemistä totuuden kanssa, vaan USH-eväykseen vedoten pääsy evättiin usealta kymmeneltä kannattajalta, joilla ei ole mitään tekemistä kyseisen ryhmän kanssa. Aiemmin HJK-toimiston ja kannattajien välisissä keskustelussa seuran turvapäällikkö kertoi tunnistaneensa Tampereella ongelmia aiheuttaneita, yksittäisiä kannattaja ja aikovansa evätä heidän pääsyn otteluun. Tämä oli mitä ilmeisimmin valhe, eikä todellisuudessa ketään olla varmuudella tunnistettu. Väitetty “tunnistaminen” aiheutti Bolt-Arenan porteilla absurdin näytelmän, jossa seuran turvallisuushenkilökunta eväsi sattumanvaraisilta henkilöiltä sisäänpääsyjä, perustellen heidän olevan USH-jäseniä. Jäsenleiman sai esimerkiksi takin värin ja vaatemerkkien (esim. North Face) perusteella tai oleskelemalla näihin pukeutuneiden henkilöiden seurueessa. Muutamassa tapauksessa pääsy evättiin pukeutumiseen vedoten seuran omilta ala-asteikäisiltä junioreilta. Pääsy evättiin myös henkilöiltä, jotka eivät edes olleet paikalla Ilves-HJK ottelussa. Herää kysymys: Tietääkö seura ollenkaan mitä on tekemässä?
Näiden tapahtumien johdosta HJK:n aktiiviset ääneenkannattajat boikotoivat ottelutapahtumaa ja seurasivat matsia stadionin viereisiltä kallioilta. Protesti ei liittynyt Palloliiton kurinpitotoimiin, toisin kuin mediassa väitettiin. Klubipäädyn aktiivit tuomitsevat seuran toimet ja ovat äärimmäisen pettyneitä seuraedustajien valehteluun kannattajien ja seuran välisissä tapaamisissa. HJK:n henkilökuntaa lainaten “keskustelun ja varoitusten aika on ohi”. Mikäli seuran toimintatapoihin ei tule muutosta, tunnelmasta Bolt-Arenalla vastaavat jatkossa vain vieraskannattajat. Lauantain HJK-VPS ottelussa kannustamme kaikkia ääneenkannattajia seuraamaan ottelua kallioilta. Bolt-Arenalla ei tuolloin tule olemaan ääneenkannatusta. Kannattajatoimintaa voit tukea ostamalla Klubipäädyn kannattajatuotteita ja ilmoittautumalla vierasreissuille, joissa jatkamme joukkueen tukemista. Valitettavasti tämänhetkisissä olosuhteissa kannattajatoiminnan järjestäminen kotikentällämme on mahdotonta.
No nyt on vedetty ongelmatilanteen viestintä ihan huolella päin vittua.
|
|
|
|
|
_1907_
Poissa
|
 |
Vastaus #3111 : 24.04.2025 klo 04:23:10 |
|
Norh face takkeja ja hiihtopipoja näkyi eilen Tölikän Sports Barin edustalla. Oli kyllä nuorta porukkaa
|
|
|
|
|
khat
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS, Mathare United, Zeddy & KÖNÖ
|
 |
Vastaus #3112 : 24.04.2025 klo 07:04:24 |
|
Roadmanit ovat käsittääkseni maahanmuuttajataustaisia ja nuo näyttäisivät kantasuomalaisilta.
Eivät ole. Eivät ole Briteissäkään. Toki yliedustettuna, kai.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.04.2025 klo 07:18:23 kirjoittanut khat »
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #3113 : 24.04.2025 klo 09:01:35 |
|
Norh face takkeja ja hiihtopipoja näkyi eilen Tölikän Sports Barin edustalla. Oli kyllä nuorta porukkaa
Onhan ne nuoria ja laumassa tyhmyys tiivistyy. Toivottavasti poliisi ja lasu saa mahdollisimman monta pelastettua mahdollisimman ajoissa. 5-10 vuoden päästä varmaati moni katuu hölmöilyjään, mutta nuorena monet hölmöilee.
|
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #3114 : 24.04.2025 klo 09:43:40 |
|
Sinällään tosi surullista, että ennen peliä katsomossa on väkivallalla uhaten hiljennetty oman seuran aktiivikannattajat ja sitten täällä pelin jälkeen ylpeillään, että siinäs näitte ei siellä kukaan pitänyt meteliä, kun me olimme poissa. Te tarvitsette meitä.
Tämmöisen kuvan tapahtumista siis tämän topikin perusteella saa. Toivottavasti noin ei ole käynyt.
|
|
|
|
|
Cantonakaskessa
Poissa
|
 |
Vastaus #3115 : 24.04.2025 klo 10:52:11 |
|
Sinällään tosi surullista, että ennen peliä katsomossa on väkivallalla uhaten hiljennetty oman seuran aktiivikannattajat ja sitten täällä pelin jälkeen ylpeillään, että siinäs näitte ei siellä kukaan pitänyt meteliä, kun me olimme poissa. Te tarvitsette meitä.
Tämmöisen kuvan tapahtumista siis tämän topikin perusteella saa. Toivottavasti noin ei ole käynyt.
Niin että yksi turpaan vetämisellä uhkaaja hiljentää koko stadionin? Aika heikoissa kantimissa tuo kannatustouhu sitten on. Mutta noin yleisesti ottaen, onhan tämä kausi alkanut surrealistisen viihdyttävissä merkeissä. Ainakin yksi seura (HJK) perseilee huolella ja jakaa mielivaltaisia bännejä portilla, pipopäät vastaavat sitten omalla koomisella tavallaan. Vessat hajoavat, ja setämiehet kiivailevat ja poyristyvät. Kai siellä kentälläkin jotain tapahtuu?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.04.2025 klo 11:06:04 kirjoittanut Cantonakaskessa »
|
|
|
|
|
törömömmö
Poissa
Suosikkijoukkue: Aina laadukkaan keskustelun puolella.
|
 |
Vastaus #3116 : 24.04.2025 klo 10:55:09 |
|
Kai siellä kentälläkin jotain tapahtuu?
Tapahtuu, mutta niitä asioita käsitellään toisissa ketjuissa.
|
|
|
|
|
Cantonakaskessa
Poissa
|
 |
Vastaus #3117 : 24.04.2025 klo 11:07:47 |
|
Tapahtuu, mutta niitä asioita käsitellään toisissa ketjuissa.
Käsitellään käsitellään, mutta tämä oikeinkannattamisen problematiikka on ollut jotenkin pinnalla. Tammelassahan joku yritti saada hiljaiset tuularit huutamaan "tiukalla ja uhkaavalla katseella", nyt sitten uhkaillaan huutajia. Edit. Tarkennan, että Tammelan tuijottelija oli siis Ilveksen kannattaja.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.04.2025 klo 11:50:17 kirjoittanut Cantonakaskessa »
|
|
|
|
|
Adinho
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #3118 : 24.04.2025 klo 11:27:14 |
|
Jompi kumpi puhuu nyt paskaa: Klubipääty tai HJK. Miten voi klubipäädyn luku heittää liki 30 henkilöllä? HJK esti 21 kannattajan pääsyn otteluun – näin turvallisuuspäällikkö perustelee
HELSINGIN Jalkapalloklubi esti kaikkiaan 21 kannattajan sisäänpääsyn jalkapallon Veikkausliigan tiistaiseen paikallisotteluun IF Gnistania vastaan.
Asian vahvistaa toimitukselle HJK:n turvallisuuspäällikkö Samu Rantala. Sisäänpääsyn eväysten yhteydessä noin sata kannattajaa päätti boikotoida ottelua.
Kannattajat väittävät Klubipäädyn Instagram-tilillä, että sisäänpääsy evättiin yli 50 sattumanvaraiselta henkilöltä. Se aiheutti stadionin porteilla ”absurdin näytelmän”.
- -
”Toivomme, että kannattajat, jotka kokevat tulleensa evätyksi väärin perustein, ovat yhteydessä seuran turvallisuuspäällikköön eli minuun”, Rantala sanoo.
”HJK haluaa selvittää kaikki tapaukset. Vain tällä tavoin perusteettomaksi koetut pääsyn eväämiset voidaan käsitellä ja ratkaista.” https://www.hs.fi/urheilu/art-2000011188868.htmlJos täällä nyt joku kokee, ettei osallistunut Tammelan häiriökäytöksiin saati sitten todella ollut paikalla JA silti stadionin porteilla ei päässyt sisään, niin jutusta sen luitte: yhteyttä turvallisuuspäällikköön. Edit. Tulkitsen niin, että jos siellä Tammelassa ei ole perseillyt saati ollut edes paikalla, niin toimistoon tai turvallisuuspäällikköön uskaltaa kyllä ottaa yhteyttä. Nyt vaan kaikki vääryyttä kohdanneet ilmoittautumaan, niin saadaan asiat selvitettyä! 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.04.2025 klo 11:35:01 kirjoittanut Adinho »
|
|
|
|
|
Chuck
Poissa
Suosikkijoukkue: Путiн хуйло!
|
 |
Vastaus #3119 : 24.04.2025 klo 11:36:33 |
|
Onko tässä pohdittu sitä vaihtoehtoa, että pipopäät haluavat tahallaan hämmentää ja väittävät pokkana että vääriä henkilöitä bännätty. Logiikkana se, että kun sataprosenttista varmuutta ei ole, niin katsomobännit ovat kohtuuton toimenpide.
En nyt väitä että näin olisi, mutta tulipahan vaan mieleen.
|
|
|
|
|
Pörssä
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #3120 : 24.04.2025 klo 11:39:24 |
|
Pakko sivusta huomauttaa, että pääsy ei ole evätty välttämättä ainoastaan Ilves-pelistä johtuen tämän lainauksen mukaan: ”Pääsyn eväämisen syynä ei ole mikään muu kuin tunnistaminen ja henkilön liittäminen aiempiin koti- tai vieraspelien häiriökäyttäytymisiin, ei pukeutuminen tai mikään muu peruste”, hän sanoo.
|
|
|
|
|
Obsy
Poissa
|
 |
Vastaus #3121 : 24.04.2025 klo 11:44:41 |
|
En usko, että kenelläkään tulee ikävä, mikäli tämä pipopääjengi vetäytyy kokonaan ulos jalkapallotoiminnasta ja jatkossa keskittyy vain satunnaisiin poikapaineihin metsien kätköissä.
Jos ei ole miestä riehua katsomossa naama paljastettuna, sillä logiikallahan heidän kuuluisi maksaa kaikki klubipäädyn saamat sakot, joissa tekijää ei saatu varmasti tunnistettua.
|
|
|
|
|
barking boy
Poissa
|
 |
Vastaus #3122 : 24.04.2025 klo 11:48:47 |
|
Itse tekisin niin, että tunnistetut henkilöt pidetään poissa stadionilta, niin että porteilla ollaan jatkossakin hereillä. Ja jos ja kun tietyt ryhmät selvästi korostuvat näissä tapahtumissa ja niiden toiminnan laadun voi tsekata kukin esim. somesta, miksi ei heiltä sitten poisteta myöskin oikeus tuoda stadionille omia symboleitaan eli esim. ripustaa bandiksia päädyn eteen. Kaikessa paistaa selkeästi halu poseerata. Kai Klubi saa kuitenkin itse vaikuttaa siihen, millaisissa yhteyksissä seura haluaa näkyä ja missä ei?
Aukkoja varmaan jää tähänkin, mutta jotenkin kohdistuvat toimenpiteet parempia kuin sulkea koko pääty.
|
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #3123 : 24.04.2025 klo 11:57:32 |
|
En usko, että kenelläkään tulee ikävä, mikäli tämä pipopääjengi vetäytyy kokonaan ulos jalkapallotoiminnasta ja jatkossa keskittyy vain satunnaisiin poikapaineihin metsien kätköissä.
Jos ei ole miestä riehua katsomossa naama paljastettuna, sillä logiikallahan heidän kuuluisi maksaa kaikki klubipäädyn saamat sakot, joissa tekijää ei saatu varmasti tunnistettua.
Tiistaina tunnelmaa, kun kuunteli niin aika iso ikävä ääneenkannatusta tuli, vaikka "lampaana" oltiinkin katsomossa. Matsitapahtumissa perseilijöille toki bänniä, mutta muuten minulle on ihan sama mitä ihmiset vapaa-ajallaan tekevät olettaen, että nämä metsämyllyttäjät pieksevät vain toisiaan.
|
|
|
|
|
svlicu
Poissa
Suosikkijoukkue: Borac Banja Luka
|
 |
Vastaus #3124 : 24.04.2025 klo 12:05:38 |
|
Kiva nähdä että esim Ilveksen fanit puhuvat mieluummin klubi kannattajista kuin omasta seurasta vaikka pelillisesti menee hyvin.
|
|
|
|
|
|
|
|