1/2-aika
Poissa
|
 |
Vastaus #5175 : eilen kello 18:09:37 |
|
Klubi-idiooteille huutonaurua  Toivottavasti ensi kauden alkuun vaikka joku kymmenisen peliä tyhjille katsomoille. Kiva että sulle tulee hyvä mieli tuosta. Mutta paukuttelijat siis tuhoaa sen lopun minkä seurajohto ei saanut pilalle. Eli lopetan sitten 365-kausarin näiden perseilijöiden vuoksi.
|
|
|
|
|
tampereen lurkkija miäs
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #5176 : eilen kello 18:10:00 |
|
Siis hetkinen oliko joku tuonu dronen, kun Härkönen selitti, että se oli syy ensimmäiselle keskeytykselle  Eikun pelkkiä soihtuja ollut ja kukaan ei tiedä mitään mistään muusta pallo liitto ajo jahti katsomo kulttuuri räyh räyh
|
|
|
|
|
Simdon
Poissa
|
 |
Vastaus #5177 : eilen kello 18:10:42 |
|
Vaikka yleensä kritisoinkin pipopäiden sekoiluja ja perseilyjä, ja minun puolestani USH sun muut voisi potkia pihalle loppuelämäksi, niin tätä kohua en täysin ymmärrä. Ylen videon ja parin muun artikkelin perusteella joitakin (pari? Muutamia? Kymmeniä?) ilotulitteita ammuttiin katsomosta ilmaan. Okei, ne pamahtavat, mutta harvemmin yhtä pahasti kuin bangerit. Tuomari sitten keskeytti pelin näiden ilotulitteiden vuoksi. Ymmärsinkö oikein? Paljonko ilotulitteita pamauteltiin ja räjähtivätkö ne äänekkäästi lähellä kenttää? Oliko niistä oikeasti vaaraa? Mietin vain, että esimerkiksi Saksassa peleissä käytetään silloin tällöin ilotulitteita, ja vaikka niistä tulee jotain sakkoja ja paheksuntaa, niin laajalti reaktio on "Vau, miten siistiä ja miten hieno tunnelma". Harvemmin niistä laitetaan koko peliä poikki ja marssitetaan pelaajat takaisin koppiin, vaikka yleensä kyseiset esitykset nähdäänkin ennen alkuvihellystä. Esim. https://youtu.be/vY-30G6LbOQ?si=7vRGTmBdfaazN_i1https://youtu.be/qyC1gD-M9Ac?https://youtube.com/shorts/icERncYrw5w?si=khmYqONJgTWj_XZihttps://youtube.com/shorts/PndjJI9mYgM?si=342yMBOR9EFGOIqm
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #5178 : eilen kello 18:14:44 |
|
Siis hetkinen oliko joku tuonu dronen, kun Härkönen selitti, että se oli syy ensimmäiselle keskeytykselle  En tiedä. Ylen jutussa lukee näin Ylen selostaja Matti Härkönen kertoi, että HJK:n mukaan ottelun keskeytykseen eivät olleet syynä niinkään fanien pommit ja soihdut, vaan stadionin päädyn yllä luvatta lentänyt drooni. Myöhemmin HJK perui tämän tiedon ja seurasta kerrottiin Ylelle, että keskeytyksen syynä olivat fanien pyrotuotteet. https://yle.fi/a/74-20193004
|
|
|
|
|
Witold Lutoslawski
Poissa
Suosikkijoukkue: Aleatorinen kontrapunkti
|
 |
Vastaus #5179 : eilen kello 18:15:15 |
|
Olipa hyvä, että oli YLEn TV-matsi. Maksimaalinen näkyvyys. Päädyn kausikorttilaisenakin sitä toivoisi, että joskus oikeasti mentäisiin rajuun kollektiiviseen rangaistukseen ja tyhjennettäisiin koko stadioni. Tämä siitäkin huolimatta, että itse kärsisin. Voin hyvin kärsiä kerran, jos se saisi perseilyn loppumaan. Ilotulitteet ja/tai bängerit eivät kuulu jalkapallokatsomoon, tai oikeastaan minnekään muuallekaan. Siis hetkinen oliko joku tuonu dronen, kun Härkönen selitti, että se oli syy ensimmäiselle keskeytykselle  Kyttien drone on ainakin lennellyt aikaisemmin tällä kaudella Töölössä. Ylen videon ja parin muun artikkelin perusteella joitakin (pari? Muutamia? Kymmeniä?) ilotulitteita ammuttiin katsomosta ilmaan. Okei, ne pamahtavat, mutta harvemmin yhtä pahasti kuin bangerit. Tuomari sitten keskeytti pelin näiden ilotulitteiden vuoksi. Ymmärsinkö oikein? Paljonko ilotulitteita pamauteltiin ja räjähtivätkö ne äänekkäästi lähellä kenttää? Oliko niistä oikeasti vaaraa?
Ilotulitteiden kanssa on aina riski, että jotain voi tapahtua. Jokaikinen uusi vuosi saamme TV-uutisista kuulla lukuisista silmävammoista, omaisuusvahingoista ja tulipaloista (niiden kuulovammojen lisäksi). Vaara on olemassa ja juuri siksi ilotulitteet ovat luvanvaraisia ja tarkkaan säädeltyjä. Pitääkö odottaa kunnes käy jotain, että voidaan todeta vaaralliseksi? Jos pitää niin käykööt esimerkkinä muutama vuosi sitten jullien päädyssä räjähdyksestä irti repeytynyt sormi. Ei tuolla ole mitään vaikutusta mihinkään. Varmaan pelataan tyhjille ensi kaudella taas, mutta eiköhän nuo soihdut pala taas ekassa pelissä missä yleisöä päästetään sisään
Ja hyvä niin. Ei kai soihtuja kukaan kritisoikaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 18:22:15 kirjoittanut Witold Lutoslawski »
|
|
|
|
|
Musta Aurinko
Paikalla
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #5180 : eilen kello 18:16:46 |
|
Olipa hyvä, että oli YLEn TV-matsi. Maksimaalinen näkyvyys.
Päädyn kausikorttilaisenakin sitä toivoisi, että joskus oikeasti mentäisiin rajuun kollektiiviseen rangaistukseen ja tyhjennettäisiin koko stadioni. Tämä siitäkin huolimatta, että itse kärsisin. Voin hyvin kärsiä kerran, jos se saisi perseilyn loppumaan. Ilotulitteet ja/tai bängerit eivät kuulu jalkapallokatsomoon, tai oikeastaan minnekään muuallekaan.
Kyttien drone on ainakin lennellyt aikaisemmin tällä kaudella Töölössä.
Ei tuolla ole mitään vaikutusta mihinkään. Varmaan pelataan tyhjille ensi kaudella taas, mutta eiköhän nuo soihdut pala taas ekassa pelissä missä yleisöä päästetään sisään
|
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #5181 : eilen kello 18:17:09 |
|
En tiedä. Ylen jutussa lukee näin Ylen selostaja Matti Härkönen kertoi, että HJK:n mukaan ottelun keskeytykseen eivät olleet syynä niinkään fanien pommit ja soihdut, vaan stadionin päädyn yllä luvatta lentänyt drooni. Myöhemmin HJK perui tämän tiedon ja seurasta kerrottiin Ylelle, että keskeytyksen syynä olivat fanien pyrotuotteet. https://yle.fi/a/74-20193004Näin arvelinkin. Jäi peli näkemättä (onneksi) isänpäivälounaan takia ja rupesin kotona jälkilähetystä kattelemaan, niin kuulostikin kieltämättä oudolta.
|
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #5182 : eilen kello 18:19:18 |
|
Olen tästä samaa mieltä. Esimerkkejä ilotulitehommien hoitamisesta löytyy lähes jokaiselta päivältä Euroopassa. Nyt tuomari halusi nimen lehteen ja antoi kaiken huomion ja päätäntävallan päädyn ultrille. Miksi helvetissä? Olin viimeksi tänä keskiviikkona pelissä jossa oli ilotulitteita. Tuomari otti pelaajat minuutiksi keskiympyrään ja sitten jatkettiin kun pauke loppui. Mietaa yllättyy mitä tapahtuu jos sanotaan "vielä yksi kissanpieru ja ei pelata tätä turhaa peliä tänään". Ei tuomari voi laittaa itseään tilanteeseen jossa on ainoastaan vitsi ilman mitään kontrollia tilanteesta. Huomion siirtäminen pois yleisöstä ottamalla iisisti olisi tässäkin toimivin malli ylireagoimisen sijaan.
|
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #5183 : eilen kello 18:19:45 |
|
|
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #5184 : eilen kello 18:20:00 |
|
Ylen videon ja parin muun artikkelin perusteella joitakin (pari? Muutamia? Kymmeniä?) ilotulitteita ammuttiin katsomosta ilmaan. Okei, ne pamahtavat, mutta harvemmin yhtä pahasti kuin bangerit. Tuomari sitten keskeytti pelin näiden ilotulitteiden vuoksi. Ymmärsinkö oikein? Paljonko ilotulitteita pamauteltiin ja räjähtivätkö ne äänekkäästi lähellä kenttää? Oliko niistä oikeasti vaaraa?
Siis oletko sitä mieltä, että peliä ei pitäisi keskeyttää, jos katsomosta ammutaan ilotulitteita kentän suuntaan? Kai nyt jokainen järjellinen tajuaa riskejä pelkästään siinä, että näiden janarien käsissä tähtäys saattaa mennä vituiksi ja raketti räjähtää jossain muualla kuin "turvallisesti" vähän kentän yläpuolella.
|
|
|
|
|
sambatonttu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Tps
|
 |
Vastaus #5185 : eilen kello 18:20:11 |
|
Vaikka yleensä kritisoinkin pipopäiden sekoiluja ja perseilyjä, ja minun puolestani USH sun muut voisi potkia pihalle loppuelämäksi, niin tätä kohua en täysin ymmärrä.
Kyllä tässä nyt tuntui taustalla olevan etukäteen tehty päätös ”yksikin syy niin keskeytetään peli”. On tässä aika paljon pahempaa nähty ilman, että peli seisoisi näin kauan. Naurettavaa tehdä tällainen show erotuomarin/palloliiton päätöksellä kauden viimeisessä pelissä.
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #5186 : eilen kello 18:21:00 |
|
Siis hetkinen oliko joku tuonu dronen, kun Härkönen selitti, että se oli syy ensimmäiselle keskeytykselle  Drone lensi vasta kun joukkueet oli kopissa. Kai se nyt selvää, että se on viranomaisten väline.
|
|
|
|
|
ARG
Poissa
|
 |
Vastaus #5187 : eilen kello 18:21:40 |
|
Ensi vuonna sama toiminta jatkuu, kuten kaikkina vuosina aikaisemmin kaikilta näiltä seuroilta jotka joutuvat pahoittelemaan kokoajan käytöstä kannattajatoiminnassa. Ihan pelkkää valehtelua tuokin pahoittelu.
|
|
|
|
|
sambatonttu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Tps
|
 |
Vastaus #5188 : eilen kello 18:21:56 |
|
Ylen selostaja Matti Härkönen kertoi, että HJK:n mukaan ottelun keskeytykseen eivät olleet syynä niinkään fanien pommit ja soihdut, vaan stadionin päädyn yllä luvatta lentänyt drooni. Myöhemmin HJK perui tämän tiedon ja seurasta kerrottiin Ylelle, että keskeytyksen syynä olivat fanien pyrotuotteet. https://yle.fi/a/74-20193004Drone lensi vasta kun joukkueet oli kopissa. Kai se nyt selvää, että se on viranomaisten väline.
Yllättäen Härkönen täysin kuistilla vetämässä omia johtopäätöksiä.
|
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #5189 : eilen kello 18:22:04 |
|
Drone lensi vasta kun joukkueet oli kopissa. Kai se nyt selvää, että se on viranomaisten väline.
Joo tuolla ylempänä Eiccu:n viestiin vastasinkin, että kuulostikin Härkösen suusta oudolta.
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #5190 : eilen kello 18:23:35 |
|
Kyllä tässä nyt tuntui taustalla olevan etukäteen tehty päätös ”yksikin syy niin keskeytetään peli”. On tässä aika paljon pahempaa nähty ilman, että peli seisoisi näin kauan. Naurettavaa tehdä tällainen show erotuomarin/palloliiton päätöksellä kauden viimeisessä pelissä.
Taisi kyllä olla ensimmäinen peli aikoihin tai koskaan, kun ilotulitteita ammutaan katsomosta (oman maalivahdin yläpuolelle...). Tai edelliskerran silloin alkukaudesta, mutta ne tuli kallion päältä eikä katsomosta. Savuja siellä oli nytkin keskeytysten välissä ja peli jatkui siitä huolimatta. Heti ilotulitteesta seuraava keskeytys. Ihan selkeä linja siinä oli, eikä mikään tähän peliin keksitty.
|
|
|
|
|
AndyMckoira
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsinki, anti-1897
|
 |
Vastaus #5191 : eilen kello 18:24:00 |
|
Ihan onnistunut protesti. Tuomari antoi kannattajille tilaa ja sehän tuli käytettyä näpsäkästi.
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #5192 : eilen kello 18:24:32 |
|
Joo tuolla ylempänä Eiccu:n viestiin vastasinkin, että kuulostikin Härkösen suusta oudolta.
En huomannut heti että täällä on vielä sivu lisää viestejä 
|
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #5193 : eilen kello 18:25:17 |
|
Taisi kyllä olla ensimmäinen peli aikoihin tai koskaan, kun ilotulitteita ammutaan katsomosta (oman maalivahdin yläpuolelle...). Tai edelliskerran silloin alkukaudesta, mutta ne tuli kallion päältä eikä katsomosta. Savuja siellä oli nytkin keskeytysten välissä ja peli jatkui siitä huolimatta. Heti ilotulitteesta seuraava keskeytys. Ihan selkeä linja siinä oli, eikä mikään tähän peliin keksitty.
Viimeksi cup-finaalissa.
|
|
|
|
|
sambatonttu
Paikalla
Suosikkijoukkue: Tps
|
 |
Vastaus #5194 : eilen kello 18:26:38 |
|
Taisi kyllä olla ensimmäinen peli aikoihin tai koskaan, kun ilotulitteita ammutaan katsomosta (oman maalivahdin yläpuolelle...). Tai edelliskerran silloin alkukaudesta, mutta ne tuli kallion päältä eikä katsomosta. Savuja siellä oli nytkin keskeytysten välissä ja peli jatkui siitä huolimatta. Heti ilotulitteesta seuraava keskeytys. Ihan selkeä linja siinä oli, eikä mikään tähän peliin keksitty.
Ok, en tiennyt tästä linjauksesta silloin täysin ok. Silti mielestäni kummallisen kauan oli paussilla. Mitä siellä päädyssä sillä välin tehtiin, kun peli oli tauolla?
|
|
|
|
|
CCh
Poissa
Suosikkijoukkue: Eberechi Eze, JB5, Gavi, Victor Boniface
|
 |
Vastaus #5195 : eilen kello 18:27:13 |
|
En ollut matsissa, mutta siinä vaiheessa kun jokainen media pullistelee punaisena otsikoita, muita faneja hävettää ja kaikkia vituttaa niin ehkä pipopäämme voisivat vihdoin katsoa peiliin.
|
|
|
|
|
tampereen lurkkija miäs
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #5196 : eilen kello 18:27:36 |
|
Kaikki etenee normaalin HJK-kannattajien prosessin mukaan:
1) "juntit pahoitti mielensä parista soihdusta" 2) "no ehkä oli ilotulitteita mutta niitä oli vaan pari" 3) "yksittäistapaus, ei pidä leimata kaikkia kannattajia" 4) "joo tuomitsen tän mutta kupsilaiset repi mainosaitoja" 5) "sitäpaitsi saksassa"
|
|
|
|
|
Pastor of Muppets
Poissa
|
 |
Vastaus #5197 : eilen kello 18:29:09 |
|
Soihduttelun laillistaminen olisi suoraan näiden hurjien ultrien pahimmista painajaisista. Näkeehän sen jo nyt miten pelkät soihdut ei enää riitä siihen, että voi leikkiä olevansa kova ja pelätty huligaani jota kaikki vihaa, kun todellisuudessa pyroista diggaa lähestulkoon kaikki pelaajista tuulareihin. Pakkohan siihen on sitten tuoda mukaan toistuvasti kaikkea muuta perseilyä paikkojen rikkomisesta bängereihin ja väkivaltaan, koska ei ketään muuten kiinnostaisi pitää sua aina epäiltynä pelkästä soihduttamisesta.
Keväällä sitten taas luvassa kollektiivista uhriutumista ja boikotteja, kunnes lopulta voi kiltisti palata katsomoon chanttaamaan miten ollaan aina tukena.
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #5198 : eilen kello 18:30:29 |
|
Viimeksi cup-finaalissa.
Ok. En ollut paikalla ja puhuin tuossa kotipeleistä.
|
|
|
|
|
Simdon
Poissa
|
 |
Vastaus #5199 : eilen kello 18:32:11 |
|
Siis oletko sitä mieltä, että peliä ei pitäisi keskeyttää, jos katsomosta ammutaan ilotulitteita kentän suuntaan?
Lue viestini uudestaan, mutta tällä kertaa ajatuksella. Kysyin erikseen, että räjähtivätkö ilotulitteet lähellä kenttää. Jos ne ammuttiin kentälle, niin on aivan oikein laittaa peli poikki. Jos ne kuitenkin menevät ylös taivaaseen, niin en itse näe tässä nyt ihan niin massiivista ongelmaa.
|
|
|
|
|
|
|
|