• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Yleisömäärät 2023

Aloittaja kylmäkärkkäri, 05.04.2023 klo 20:20:46

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

turkistarhaaja

Lainaus käyttäjältä: ETRP - 08.06.2023 klo 22:11:43
Vaasa ja Seinäjoki on saman kokoiset kaupungit, mutta VPS:n ja SJK:n kotikaupungit eivät. Let's face it, VPS:n Vaasa on n. 40 t asukkaan kaupunki. Tai vähän alle. Jos Vaasa haluaa kunnon Veikkausliigabrändin, niin sen on oltava VIFK. Ei VPS.
Tarkoitatko nyt sitä samaa VIFKiä joka Kakkosessa kerää 100-200 yleisömääriä? Todellinen brändi. :D

MiestenK

#501
Oulussa 2048
Tampereella 2375

Sergei Analtov

Lainaus käyttäjältä: MiestenK - 11.06.2023 klo 17:52:11
Oulussa 2048
Ei ees ollut noin paljo oikeasti. Ei kiinnosta futis Oulussa tällä hetkellä :alas: tai kai tuo sellainen OK+ lukema on, mutta odotin kyllä lähemmäs 2500 kun noin hyvä sää

Pennizioone

Kyk oulun lukema oli silmämääräisesti totisinta totta

Jojeli

Helsinki 5012
Lahti 2254
Maarianhamina 1571

Työmaa

#505
Vaasa 16XX. Tarkennan kohta kun sen tuosta nauhalta löydän, mutta 1600 jotain kuitenkin.

edit. 1674.

Sebbliiga

Lainaus käyttäjältä: Työmaa - 11.06.2023 klo 20:38:36
Vaasa 16XX. Tarkennan kohta kun sen tuosta nauhalta löydän, mutta 1600 jotain kuitenkin.

Ei liigan paskimmalta voi enempää vaatia. Divarissa ensi kaudella. Helsingissä hyvät lukemat.

jjk

Vaasa on ilmeisen kehno kaupunki. Muita ei voi moittia, en itekkää välttämättä kävisi sunnuntaina yleisurheilustadionilla katsomassa futista.

taddei

Ihme että Vaasassa edes noin paljon.

Työmaa

Tosiaan 1674 se tarkka luku Vaasasta.

Vähän sai hakea, mutta ajassa 82:02 se kuulutus.

Kunkku007

Koko kierroksen yleisömäärä yhteenlaskettuna 14 910.

werner


Työmaa

#512
Lainaus käyttäjältä: Pelle-Wermanni - 11.06.2023 klo 20:59:32
1650 lukee liigan sivuilla:
https://www.veikkausliiga.com/tilastot/2023/veikkausliiga/ottelut/2854956/seuranta/

Nyt en osaa yhtään sanoa kumpi on virallisempi, se joka lukee liigan sivuilla vai se, joka kuulutetaan ottelussa. Toki tämä ero on nyt 24, eli täysin mitätön, mutta silti olisi mielenkiintoista tietää, että kumpi ajaa edelle.

edit. Eiköhän se liigan sivuilla oleva ole se virallinen kuitenkin lopulta. Siitä, että onko se oikein, voidaankin sitten keskustella.

Nordicist

Olisiko kellään niin tylsää, että laskisi kaikille joukkueille alkukauden keskiarvot?

Voin aloittaa Oulusta. 6 peliä, keskiarvo 1739, nousua viime vuoden keskiarvoon 290 katsojaa ja tasan 20%.

pirakaia

Lainaus käyttäjältä: Nordicist - 11.06.2023 klo 21:34:03
Olisiko kellään niin tylsää, että laskisi kaikille joukkueille alkukauden keskiarvot?

Voin aloittaa Oulusta. 6 peliä, keskiarvo 1739, nousua viime vuoden keskiarvoon 290 katsojaa ja tasan 20%.

Interillä 4 peliä, keskiarvo 3 405, nousua viime vuoden keskiarvoon 2 030 katsojaa eli 148 %.

Työmaa

#515
Lainaus käyttäjältä: Nordicist - 11.06.2023 klo 21:34:03
Olisiko kellään niin tylsää, että laskisi kaikille joukkueille alkukauden keskiarvot?

Voin aloittaa Oulusta. 6 peliä, keskiarvo 1739, nousua viime vuoden keskiarvoon 290 katsojaa ja tasan 20%.
Kotipelit:
HJK   4634
FC Inter   3405
KuPS   2749
SJK   2582
Ilves   2579
FC Haka   2512
KTP   2342
FC Lahti   2230
FC Honka   2024
VPS   2008
AC Oulu   1739
IFK Mariehamn   1081

Vieraspelit:
HJK   3631
SJK   2936
FC Honka   2827
VPS   2584
FC Haka   2566
KTP   2541
AC Oulu   2360
FC Inter   2334
IFK Mariehamn   2181
Ilves   2086
FC Lahti   1974
KuPS   1918

Lähde (siis ennen keskiarvolaskentaa): https://www.veikkausliiga.com/tilastot/2023/veikkausliiga/ottelut/?group=1&team=&home_away=#stats-wrapper

Sirkus Lakeus 2.0

#516
Lainaus käyttäjältä: alexy - 08.06.2023 klo 23:02:19
Todellisuudessa kuitenkin toisin päin. Onhan Vaasa paljon Seinäjokea suurempi kaupunki. Tuskin jostain ylistarosta tai peräseinäjoelta kovin usein sjk:n matseihin tullaan
Asukasluvultaan vai keskustan kaupunkimaisuuden perusteella? Vähäskyröstä Vaasaan on 30 km matkaa. Alle 2000 asukkaan Peräseinäjoelta Seinäjoelle sama 30 km. Vaasassa on 68 170 asukasta. Seinäjoella on 65 323 asukasta. Mutta ilmeisesti väittämäsi perustuu Mustasaaren läheisyyteen? Jossa on siis 20 000 asukasta. Jos taas lasketaan molempien kaupunkien naapurissa sijaitsevia kuntia niin Seinäjoen vieressä sijaitsee:  

Seinäjoki 65 323
Lapua 14 000    (27 km Seinäjoen keskustaan)
Ilmajoki 12 000 (19 km)
Kauhava 15 000 (40 km)
Kuortane 3 500 (40 km)
Jalasjärvi 7 500 (36 km)
Alavus 11 000    (52 km)
Kurikka 20 000  (36 km)
Yhteensä: 148 323 ihmistä

Vaasan vieressä sijaitsee:  
Vaasa 68 170
Mustasaari 20 000 (4 km Vaasan keskustaan)
Laihia 7 500          (26 km)
Maalahti 5 500       (25 km)
Oravainen 2000     (49 km)
Vöyri 6300             (35 km)
Korsnäs  2000        (52 km)  
Yhteensä: 111 470 ihmistä

Lisäksi Vaasan ympäristössä ihmiset jakautuu kahteen leiriin. Osa ruotsinkielisistä ei halua olla tekemissä Vepsun kanssa. Seinäjoen alueella sen sijaan ei ole tälläistä kieliryhmien välistä taistelua. Ja joo tiedän, että vaasalaiset sanovat, että Vepsu on kaksikielinen blaablaaa mutta silti te tiedostatte Vaasassa olevan niitä ihmisiä jotka ovat henkeen ja vereen VIFK:n faneja. Esim. SJK:n tulleet vaasalaiset Streng ja Håkans eivät halunneet olla oman kaupungin Vepsun kanssa tekemisissä. Ja toki jokaisella paikkakunnalla on omat seuransa. Kyllä lapualaisetkin ovat niin harcore Virkiäläisiä. Mutta silti Seinäjoen ympärillä asuu isommat massat. Ei sillä ole väliä kuinka kaupunkimaiselta jonkin paikkakunnan ydinkeskusta näyttää. Ihmiset kyllä osaavat kulkea autoilla peleissä 

edit: sitten joku sanoo, että Seinäjoella pelataan pesäpalloa. No kyllä Vaasassakin varmaan pelataan jääkiekosta aina salibändyyn asti muitakin lajeja. Eikä pesäpallon asema Seinäjoella ole oikeasti niin iso kun sen kuvitellaan olevan. Se ei ole lähellekkään niin iso juttu kuin mitä jääkiekko on tamperelaisille

Snuskungen

Lainaus käyttäjältä: Nordicist - 11.06.2023 klo 21:34:03
Voin aloittaa Oulusta. 6 peliä, keskiarvo 1739, nousua viime vuoden keskiarvoon 290 katsojaa ja tasan 20%.
Tosin Oululla oli viime vuonna ainakin yksi evakkomatsi.

Työmaa

Lainaus käyttäjältä: Snuskungen - 12.06.2023 klo 01:17:55
Tosin Oululla oli viime vuonna ainakin yksi evakkomatsi.

Lisäksi tässä on monia tekijöitä, jotka vaikuttaa. Joukkue menestyy paremmin, säätilat on paremmat, vastustajat on ehkä mielenkiintoisempia, kotipelit osui hyville päiville jne. jne. En väitä, että AC Oululle _kaikki_ noista on merkittäviä erontekijöitä, mutta ihan varmasti selittäviä tekijöitä löytyy muitakin kuin "no joukkue nyt vain kiinnostaa oululaisia nyt enemmän kuin viime kaudella".

Nordicist

Lainaus käyttäjältä: Työmaa - 12.06.2023 klo 02:35:16
Lisäksi tässä on monia tekijöitä, jotka vaikuttaa. Joukkue menestyy paremmin, säätilat on paremmat, vastustajat on ehkä mielenkiintoisempia, kotipelit osui hyville päiville jne. jne. En väitä, että AC Oululle _kaikki_ noista on merkittäviä erontekijöitä, mutta ihan varmasti selittäviä tekijöitä löytyy muitakin kuin "no joukkue nyt vain kiinnostaa oululaisia nyt enemmän kuin viime kaudella".
Ihan totta. Toki huomioitava myös se, että keskiarvo nousee loppua kohti. Viime vuoden kuuden ensimmäisen kotipelin ka. oli 1031 katsojaa. Jos jätetään evakkopeli huomioimatta, oli keskiarvo maajoukkuetauolle lähdettäessä noin 1200.

Nordicist

HJK   4634, 4002, +15,79%
FC Inter   3405, 1375, +147,64%
KuPS   2749, 2231, +23,22%
SJK   2582, 2176, +18,66%
Ilves   2579, 1829, +41,01%
FC Haka   2512, 1826, +37,57%
KTP   2342, 1415, +65,51%
FC Lahti   2230, 1464, +52,32%
FC Honka   2024, 1358, +49,04%
VPS   2008, 1669, +20,31%
AC Oulu   1739, 1449, +20,01%
IFK Mariehamn   1081, 963, +12,25%

Koko liigan keskiarvo 1894 -> 2490, +31,46%. Hyvää nousua kun huomioi, että viime vuoden kakkonen Hifk on joukosta pois ja samalla lähti myös Klubilta derbyn iso yleisömäärä.

werner

Lainaus käyttäjältä: Nordicist - 12.06.2023 klo 08:51:56Koko liigan keskiarvo 1894 -> 2490, +31,46%. Hyvää nousua kun huomioi, että viime vuoden kakkonen Hifk on joukosta pois ja samalla lähti myös Klubilta derbyn iso yleisömäärä.

Samalla myös yleisömäärien ilmoituskäytäntö on muuttunut, eli seuroilta pitäisi kysellä, onko yleisöä ja yleisötuloja oikeasti enemmän, vai aiheutuuko suurin osa kasvusta tästä muutoksesta.

Työmaa

Lainaus käyttäjältä: Pelle-Wermanni - 12.06.2023 klo 09:00:53
Samalla myös yleisömäärien ilmoituskäytäntö on muuttunut, eli seuroilta pitäisi kysellä, onko yleisöä ja yleisötuloja oikeasti enemmän, vai aiheutuuko suurin osa kasvusta tästä muutoksesta.

Onko tästä juttua jossain, mikä on muuttunut? Tai voitko lyhyesti tiivistää?

werner

#523
Lainaus käyttäjältä: Työmaa - 12.06.2023 klo 09:14:42
Onko tästä juttua jossain, mikä on muuttunut? Tai voitko lyhyesti tiivistää?

Nykyään ilmoitetaan yleisömäärässä kaikki myydyt liput ja kausikortit riippumatta siitä, oliko lipun saanut/kausikortin omistaja paikan päällä vai ei.
[uutinen] YLEISÖMÄÄRÄN ILMOITTAMINEN

Yleisön ilmoittamiseen otetaan mukaan kaikki kuluttajille ja sekä kumppaneille myydyt liput ja kausikortit. Juniorikausikortit lasketaan vain paikallaolijoiden mukaan.[/uutinen]

Eli yleisömääräilmoituksissa siirryttiin vanhasta "vain paikallaolevat lasketaan" -käytännössä samaan, mitä esim. 1üga käyttää. Näin eri lajien pääsarjojen lukuja voidaan paremmin vertailla keskenään.

E: Itsekin olen siis jatkossa aina Vepsun yleisömäärissä mukana, mikä tarkoittaa noin. 300-700 % yleisömääräkasvua omalta osaltani :D

Kim Suomisen ponnari

Ja rapojen mukaan tuotakaan uutta käytäntöä eivät kaikki seurat noudata vaan laskevat pelkästään paikalla olevat silmäparit joten se siitä (paskasta) käytännöstä sitten.