FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.07.2025 klo 23:09:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: [1] 2 3
 
Kirjoittaja Aihe: AC vs Inter | Su 11.6. klo 16.00 | Raatin stadion | Derby della Madonnina  (Luettu 6590 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Antoine Roquentin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku


: 10.06.2023 klo 18:01:54





Härkäviikot jatkuvat ja huomenna pelataan taas Raatissa. Tarjolla on eräs Veikkausliigan myyttisistä klassikoista eli AC-Inter "derby". Sää näyttäisi huomenna hellivän katsojia: aurinko paistaa ja lämpötila jossain 15-20 asteen välillä. 

Kotijoukkue on edelleen sarjassa sijalla neljä. 11 ottelua on nyt takana ja rekordi on 5-2-4 eli pisteitä kasassa 17. Edellisessä ottelussa tuli odotetusti tukkaan Kuopiossa, joskin esitys ei nyt huonoin mahdollinen ollut. Kupsukoiden maali syntyi avausminuutin koomailun seurauksena. Toisella jaksolla joukkueen viime viikkojen paras pelaaja Joke Laine tykitti vaparista ylähirteen, joten tasoitus ei ollut kaukana. Huomenna puolustuslinjasta puuttuu pelikiellossa oleva Cristhian Valencia. Muista poissaoloista ei ole tiedotettu.

Inter on pelannut sarjassa vasta kahdeksan ottelua ja on taulukossa sijalla 6 (4v-1t-3h). Se on voittanut kolme liigaottelua putkeen (Haka, Honka, KTP ja kaikki kotona) eli joukkue on erinomaisessa lyönnissä tällä hetkellä ja tulee väkevästi mukaan taistelemaan top 6 sijoituksista. Tällä hetkellä näyttää siltä, että kolmen kärki karkaa, mutta sijoista 4-6 on tulossa mielenkiintoiset painit. Interin mahdollisista poissaolijoista ei ollut otteluennakossa mainintaa.

Inter on vaarallinen joukkue suunnanmuutoksissa, joten tässäkin ottelussa kenttätasapainoon liittyvät asiat ovat tärkeitä, kuten Rane kertoikin jo otteluennakossa. Mielenkiintoista on nähdä kuinka paljon vieraat pyrkivät huomenna hallitsemaan pelivälinettä vai mennäänkö puhtaasti vastaiskutaktiikalla. Petteri Forsellin ja kumppaneiden myötä myös ensin mainittuun on hyvät eväät. Lisäksi nostona AC Oulun puolustuspelaaminen, jossa on vielä runsaasti petrattavaa. Edellinen nollapeli on kauden avauksesta Kotkasta. Nyt vastassa on nopea ja taitava hyökkäyskalusto, joten en laittaisi perintömettiä nollan säilymiseen tässäkään ottelussa.

Otteluennakot:

ACO: https://acoulu.fi/ennakot/ac-oulu-ja-fc-inter-iskevat-yhteen-sunnuntaina-raatissa-jalkapallopaivan-herkkupala-tarjoillaan-klo-16-00-alkaen
Inter: https://fcinter.fi/ennakko/fc-inter-haastaa-ac-oulun-vieraissa/

Kuntopuntari, viimeiset 5 (liiga ja cup):

ACO 3-0-2, maalit 7-8
22.05. Honka 1-3 (k)
26.05. Lahti 2-1 (v)
31.05. Haka 1-1 (k), 5-3rp (cup)
03.06. IFKM 3-2 (k)
07.06. KuPS 0-1 (v)

Inter 4-1-0, maalit 16-2
22.05. IFKM 1-1 (k)
26.05. Haka 3-0 (k)
30.05. Inter/2 8-0 (k) (cup)
03.06. Honka 2-0 (k)
07.06. KTP 2-1 (k)

Aiemmat kohtaamiset:
https://tilastot.acokannattajat.fi/vs/fcinter

Tulosveikkaus: 2-2 (1-1)
AM-veikkaus: 1511
Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #1 : 10.06.2023 klo 18:42:52

Huomenna puolustuslinjasta puuttuu pelikiellossa oleva Cristhian Valencia.

Tämä on kaikin puolin hyvä asia. Interin kannalta hyvä että vastustajalla on avauksen ehkä se ykköspuolustaja sivussa, ja katsojien kannalta hyvä että ei tarvitse sietää Veikkausliigan vituttavinta rottanaamaa.

Jännä matsi luvassa jossa on paljon muuttujia.

- Kumpi joukkue hallitsee paremmin matsiruuhkan aikaansaaman rasituksen joka molemmilla on vähän näkynyt jo viime peleissä?
- Miten Inter pärjää kun se pelaa ekaa kertaa tällä kaudella luonnonnurmella?
- Onko Inter yhtä vakuuttava nyt vieraissa mitä se on ollut viime peleissä kotona?
- Viekö Duarte taas Wissiä taktisella puolella kuten se teki höntsäcupin semifinaalissa kevättalvella?

Wissin asemassa asettelisin tällaisen avarin:

                             Stavitski
                  Forsell
          Niska    Järvinen   Jyry   Hyvärinen
                             Ampofo
              Almén   Hämäläinen  Kuittinen
                           Huuhtanen


Viime matsien avauskokoonpanoista Smithille, Arcierolle ja Legbolle jalkojen lepuutusta ja tilalle aika lailla samankaltaiset pelaajatyypit Niskan, Hyvärisen ja Stavitskin muodossa. Ensiksi mainitut tulkoot sitten vaihdosta sisään juoksemaan Oulun uupuneita pelaajia vastaan mielin määrin.
« Viimeksi muokattu: 10.06.2023 klo 18:45:48 kirjoittanut Kim Suomisen ponnari »
Nordicist

Paikalla Paikalla


Vastaus #2 : 10.06.2023 klo 20:26:11

Valencian poissaolo antanee näyttöpaikan Taskilalle, jolta nähty hyviä otteita cupissa sekä sjk:ta että hakaa vastaan, kuten myös talvella liigacupissa. En ole siis tästä poissaolosta kovinkaan huolissani. Luvassa oletettavasti väsyneiden joukkueiden henkien taisto ennen maju-taukoa. Luottoa löytyy siihen että Coffey ei jää kahdessa pelissä peräkkäin ilman maalia. Raatissa toivottavasti kakkosella alkava yleisömäärä.
Riukulehto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen


Vastaus #3 : 11.06.2023 klo 02:35:20

Erotuomari Reitala Oliver
AET 1 Nykänen Sami
AET 2 Mynttinen Simo
4.ET Sugulle Abdirahman
Uhooja

Poissa Poissa


Vastaus #4 : 11.06.2023 klo 07:07:35

Erotuomari Reitala Oliver
AET 1 Nykänen Sami
AET 2 Mynttinen Simo
4.ET Sugulle Abdirahman
[/quote


Voi vitun reitala
Veritaksen Haamu

Poissa Poissa


Vastaus #5 : 11.06.2023 klo 07:42:09

https://acoulu.fi/ennakot/ac-oulu-ja-fc-inter-iskevat-yhteen-sunnuntaina-raatissa-jalkapallopaivan-herkkupala-tarjoillaan-klo-16-00-alkaen

Petteri Forsell, yhdellä ässällä :) Ei kuitenkaan ole myynnissä.

Mikä muuten vetää Reitalaa Ouluun. Tuntuu, että tuomitsee useasti siellä päin. Joku hoito samoilla seuduilla?
Antoine Roquentin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku


Vastaus #6 : 11.06.2023 klo 08:34:08

Kymmenes ACO-matsi tällä uusimmalla liigastintillä (2021-23): https://tilastot.acokannattajat.fi/tuomarit/oliver-reitala

Eipä noista tule mitään järkyttäviä koomailuja mieleen ainakaan itsellä.
Juhana Jäähynkalastaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®


Vastaus #7 : 11.06.2023 klo 10:38:15

Veikkauksen kertoimet: 1 2,72 / X 3,35 / 2 2,52
P.Anomies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: INTER Turku


Vastaus #8 : 11.06.2023 klo 10:56:04

O. Reitala taitaa olla about huonoin tuomari veikkausliigassa. Tämä voi nyt päättyä kummalle tahansa, jonkun omituisen pilkun tai punaisen kortin ansiosta.
CptCannon

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Arousal Carousel Oulu, palloton liike


Vastaus #9 : 11.06.2023 klo 11:30:21

Kentällä helppo ja tylsä kotivoitto.
Jännitystä luo arvailu, että mistähän Inter tällä kertaa aikoo tehdä protestin.
Kunkku007

Paikalla Paikalla


Vastaus #10 : 11.06.2023 klo 11:31:14

Hyvä sää ja toivottavasti paljon yleisöä. No sitä tuskin tarvii odottaa, kaippa se on ihan hyvä jos yli 1500 menee. Aco voittaa 2-0 Kahvi  tekee kaks.
Sepi Häpykukkula

Poissa Poissa


Vastaus #11 : 11.06.2023 klo 12:01:06

Erotuomari Reitala Oliver
AET 1 Nykänen Sami
AET 2 Mynttinen Simo
4.ET Sugulle Abdirahman

Jaaha se siitä sitten. Reitala varmistaa Hinaajien tappion, todennäköisesti oikein vituttavalla tavalla.
Loftus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu, QPR


Vastaus #12 : 11.06.2023 klo 12:30:30

AC Oulu
35 Ward Calum
5  Affi Yann Emmanuel
6  Selander Riku
7  Karjalainen Rasmus
8  Kallinen Jere
9  Coffey Ashley Mark
10 Morais Ferreira dos Santos Claudio Lucas
14 Jokelainen Niklas
23 Daoussi Yassin
25 Taskila Eelis
30 Pallas Noah
-----Vaihtopelaajat
1  Pennanen Juhani
2  Collin Elias
19 Suutari Onni
20 Liimatta Otso
22 Heikkinen Daniel
29 Tainio Maximus
44 Breitenmoser Magnus


FC Inter
13 Huuhtanen Eetu
2  Niska Jussi
3  Hämäläinen Juuso
4  Almen Mikael
5  Nurmi Noah
8  Ojala Matias
9  Smith Darren
16 Jyry Tommi
20 Hyvärinen Juho
21 Tamminen Matias
22 Kuittinen Luka
-----Vaihtopelaajat
12 Riikonen Matias
6  Legbo Ouguehi Christian Dimitri
10 Forsell Petteri
17 Ampofo Bismark
19 Järvinen Iiro
24 Stavitski Timo
25 Arciero Rodrigo Sebastian

Taskila korvaa Valencian ja Liimatta penkillä, ihan ok.
Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #13 : 11.06.2023 klo 12:37:47

Hyvät rotaatiot Interiltä. Onhan Oulussa nyt varmasti laskettu tarkkaan ulkkaripelaajien määrä ettei taas tulisi touhutippaa housuun, vain jotta sen saa menetettyjen kolmeen pisteen kanssa kuivata pari päivää myöhemmin pois.
Antoine Roquentin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku


Vastaus #14 : 11.06.2023 klo 12:42:26

Kerrankin proffalla melko lailla täysin sama avaus, minkä olisin itsekin piirtänyt. Eli onko tämä huono merkki?

Taskilaan vahva luotto ja olisin jossain vaiheessa muutenkin nostanut kokeilemaan avaukseen Affin rinnalle. Affi on ollut alkukaudesta puolustuksen johtava pelaaja. Lisäksi Jokelaisen paikalle avarissa Ylos Penkiltä voi ottaa sitten Otsoa ja Mägiä kehiin jossain vaiheessa, mikäli on tarvetta.
Kuisma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 261008 | 151119


Vastaus #15 : 11.06.2023 klo 13:27:50

Taktisesti mielenkiintoinen ottelu varmasti luvassa. Toivottavasti viim. penkiltä tulisi ratkaisijat vierasvoittoon.
lentävä emiraatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Football Club International Turku & Soton


Vastaus #16 : 11.06.2023 klo 15:53:18

Kentällä helppo ja tylsä kotivoitto.
Jännitystä luo arvailu, että mistähän Inter tällä kertaa aikoo tehdä protestin.

Riippuu teistä. Onko läksyt tehty, säännöt opeteltu tai peiliin katsottu? Nähtävästi ei.

Dentamo pillissä, eikä mikään Reitala
« Viimeksi muokattu: 11.06.2023 klo 16:00:50 kirjoittanut lentävä emiraatti »
agsu

Poissa Poissa


Vastaus #17 : 11.06.2023 klo 15:59:01

Ruudussa on joko stadionäänet todella pienellä, tai puuttuu kokonaan.

e. No samantien joku laittoi volyymia lisää.
Matti-92

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter, Huuhkajat


Vastaus #18 : 11.06.2023 klo 16:00:54

Erotuomari Reitala Oliver
AET 1 Nykänen Sami
AET 2 Mynttinen Simo
4.ET Sugulle Abdirahman
Antamolta näyttää ???
Rantis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Itäpääty Turku


Vastaus #19 : 11.06.2023 klo 16:13:49

Ruudussa on joko stadionäänet todella pienellä, tai puuttuu kokonaan.

e. No samantien joku laittoi volyymia lisää.

Onko Oululla mitään organisoitua kannattajaporukkaa nykyään? Vaisulta kuulostaa vaikka efektimikrofonit päälle laitettiinkin.
Veritaksen Haamu

Poissa Poissa


Vastaus #20 : 11.06.2023 klo 16:27:05

Hämiksen polvi reistaa?
P.Anomies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: INTER Turku


Vastaus #21 : 11.06.2023 klo 16:27:57

Erotuomari Reitala Oliver
AET 1 Nykänen Sami
AET 2 Mynttinen Simo
4.ET Sugulle Abdirahman

Fake news
RonaldoR9Finland

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK,Suomen maajoukkue,Real Madrid


Vastaus #22 : 11.06.2023 klo 16:32:05

Ansaittu maali Interille
Jokakylän kukavittu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Äidit, tyttäret, ENCE Esports, Aleksi Valavuori


Vastaus #23 : 11.06.2023 klo 16:32:49

Kausi 2023: pimputellaan ja pamputellaan 30min ja sitten kaveri tekee
JiiPee

Poissa Poissa


Vastaus #24 : 11.06.2023 klo 16:36:41

Mitä useampi uusinta tuosta maalista näytettiin, sitä hienommaksi maali muuttui. Loistava viimeistely Ojalalta.

 
Sivuja: [1] 2 3
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa