Futsal -87
Poissa
|
 |
Vastaus #125 : 17.11.2023 klo 21:38:32 |
|
Onko EBK:lla huomenna striimiä Tp-Kaarle pelistä. Toivottavasti ...EBK laittakaa homma kuntoon ja kertokaa toivoo Monkulat Kaustiselta!
|
|
|
|
SalFut
Poissa
|
 |
Vastaus #126 : 17.11.2023 klo 22:36:13 |
|
Tp-49 saa huomenna Akaa Futsalista hieman apuja kentälle.
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.11.2023 klo 22:58:03 kirjoittanut SalFut »
|
|
|
|
|
Vasenlaita9
Poissa
|
 |
Vastaus #127 : 18.11.2023 klo 15:19:27 |
|
Viikko humpsahti taas äkkiä viikonloppuun. On siis 18.11.2023. Tänään asensin jo ulos jouluvalot, ja viikolla avasin jo hiihtokauden. Kohta on jo joulu. Mutta pelataan ensin. Futsal Ykkösessä on vilkas pelipäivä, joskin ensivilkaisulla lähes jokaisessa pelissä on selvä ennakkosuosikki. Mutta katsotaan, miten käy.
TP-49-FC Kiisto: Kotijoukkue pelaa tutulla permanentilla, mutta Kiiston kokoonpanosta on kovimmat tekijämiehet (Träskbäck, Karri ja Tuisku) poissa! Tämä antaa aiheen odottaa tasaistakin peliä. Kotivoittokin on mahdollinen, mutta veikkaan silti vierasvoittoa maalein 4-5.
JosePa-FC Sport Vaasa: JoSePa:lla on kova nelikko eli Kosuset, Heikki Korhonen ja nyt myös yksi suosikkipelaajistani Ykkösessä eli Benno Hanslian pelissä mukana. Ihme olisi, jos tämä ei kotivoittoon päättyisi. Sportin puolustusosaaminen ei voi riittää näin osaavaa vastustajaa vastaan, vaikka Sportilla hyökkäys toimii ihan ok. Kotivoitto maalein 9-3.
PJK-Tervarit: Tervarit oli viimeksi Kokkolassa ihan pihalla ainakin tuloksesta päätellen. PJK on kerrankin löytänyt hyvän draivin jo syksyllä. Vähämaalisessa pelissä Tervareilla voisi olla saumaa, mutta jos maaleja tulee reippaanlaisesti, PJK vie pelin. Kotivoitto tuloksella 6-3.
EBK/FS-TP-Kaarle: Kaarle on lunastanut kovia odotuksia erittäin hyvin ja on sarjan kärjessä. Atte Henttu ei ole vielä liekehtinyt viime kauden malliin, mutta laajuutta joukkueessa löytyy. Maalinteko ei siis ole Hentun varassa. Kaarlella ei ole varaa olla tätä peliä voittamatta. Kentällä nähdään tulisieluisia pelaajia, ja tuomareilla riittää varmasti töitä. EBK pyristelee vastaan, mutta ei auta, vaan pisteet lähtevät Kokkolaan tuloksella 2-7.
JIlves-KF Kosova: Nousijajoukkue kohtaa nousijakanditaatin. Eli sarjataulukon ääripäät kohtaavat. Samat sanat tähän kuin Sportin peliin: Ilveksen puolustuspeli ei riitä väkivahvaa ja taitavaa vastustajaa vastaan. Jos Kosova keskittyy pelaamiseen, sen voitto on erittäin todennäköinen. Vierasvoitto numeroin 1-7.
|
|
|
|
FioreDiCoscia
Poissa
|
 |
Vastaus #128 : 18.11.2023 klo 19:08:41 |
|
Mitähän Toijalassa oli tänään tapahtunut? Oliko kukaan katsomassa peliä? Kaksi punaista kotijoukkueelle
|
|
|
|
Vasenlaita9
Poissa
|
 |
Vastaus #129 : 19.11.2023 klo 12:17:58 |
|
Tänään 19.11.2023 on vain yksi peli.
Ilves FS-Tervarit: Peli alkaa jo puolilta päivin. Tervarit hävisi eilen, ja Ilves tulee kotipeliinsä levänneenä. Kohtuullisen tasainen peli lienee ennalta ajateltuna tulossa. Ilveksellä on kuitenkin laaja kokoonpano parhaita pelaajiaan jalkeilla, joten sillä on etu tässäkin suhteessa. Tiukka peli päättyy kenties Ilveksen voittoon numeroin 4-3.
|
|
|
|
pojanmetsä
Poissa
Suosikkijoukkue: Jämsänkosken ilves , Tampere United ja Everton
|
 |
Vastaus #130 : 19.11.2023 klo 14:15:40 |
|
JIlves-KF Kosova: Nousijajoukkue kohtaa nousijakanditaatin. Eli sarjataulukon ääripäät kohtaavat. Samat sanat tähän kuin Sportin peliin: Ilveksen puolustuspeli ei riitä väkivahvaa ja taitavaa vastustajaa vastaan. Jos Kosova keskittyy pelaamiseen, sen voitto on erittäin todennäköinen. Vierasvoitto numeroin 1-7.
Kotijoukkue oli yllättävän hyvin pelissä mukana . Jilves oli hyvällä asenteella pelissä mukana ja osittain jopa hallitsi peliä . Toisella puoliajalla kosova teki kolme maalia pariin minuuttiin ja se ratkaisi pelin. 1-2 tilanteessa toinen erotuomari hylkäsi Jilveksen 2-2 tasoitus maalin, käsivirheen takia. Tuomio oli kova mutta toivottavasti tuomari näki oikein .. Katsomoon ei näkynyt mahdollista virhettä sekä livelähetyksestä on vaikea sanoa.
|
|
|
|
ronaldinho2001
Poissa
|
 |
Vastaus #131 : 20.11.2023 klo 19:25:10 |
|
Itse olin paikan päällä ottelua seuraamassa ja mielestäni aivan oikea ratkaisu tuomarilta. Kosovolla oli alussa pientä vaikeuksia pelin avaamisessa, mutta pelin edetessä Kosovo pääsi hyvin peliin mukaan. Kyllä Kosovolla on tuo maalivahti Valon Gerxhalija aivan loistavassa vireessä
|
|
|
|
Vasenlaita9
Poissa
|
 |
Vastaus #132 : 25.11.2023 klo 13:58:25 |
|
25.11.2023 on maa luminen, ja Futsal Ykkösen pelit jatkuvat neljällä ottelulla.
FC Kiisto-Ilves FS: Ilves on tässä vaiheessa kautta hieman yllättäen Kiistoa edellä sarjataulukossa. Tästä tulee mielenkiintoinen peli. Kiistolla on nyt mukana maalintekijät Karri ja Tuisku. Turun vahvistus Jussi Ojala on myös näyttänyt osaamistaan. Ilveksellä Sampo Ala on ollut odotetun hyvä. Eiköhän tässä pelissä nähdä tiukka taisto ja maalejakin ihan kivasti. Veikkaan kotivoittoa maalein 6-4.
FC Sport Vaasa-PJK: Vaasassa on futsalherkkua tarjolla toinenkin ottelu tänään. Kotijoukkue Sportilla saattaa kyllä olla tekemätön paikka, kun kerrankin hyvin kautensa aloittanut PJK tulee kylään. Kumpikin jengi osaa hyökätä ja tehdä maaleja, mutta PJK osaa myös pelata taktisesti sekä puolustaa. Pakko olla tylsä ja veikata vierasvoittoa numeroin 3-8.
JoSePa-TP-Kaarle: Kierroksen huippuottelu on tässä - ja ehkä koko syyskauden kiinnostavin peli tähän asti. Nyt mitataan TP-Kaarlen taso ihan oikeasti. Onhan se hyvä, mutta miten hyvä, siitä on nyt kyse. Viime kaudella JoSePa voitti kokkolalaiset kummassakin pelissä. Maaliodottama ei minusta tähän peliin ole kovin iso, kun kumpikin porukka tietää pelin merkityksen loppukauttakin ajatellen. Tiukkaa puolustusta ja kovaa fyysistä vääntöä tulee. Erikoistilanteet on ollut Kaarlen heikkous, ja niissä JoSePa on hyvä. Edellä mainittu asia sekä kotietu ehkä kääntävät pelin JoSePa:lle. Kotivoitto luvuin 3-1.
AS Moon-JIlves: Moon on pelannut ehkä jopa hieman odottamaani paremmin. Maaleja tulee hyvään tahtiin, ja vaikka puolustus hieman vuotaa, se ei ole maalijuhlissa haitannut - pois lukien Kosova-peli. Jämsänkosken Ilves on kokenut sarjan kovuuden - oppirahoja maksellaan vielä. Kosovaa porukka tosin kotikentällään piinasi pitkään antautuen kuitenkin lopulta. Pitkä matka lumituiskussa Raaheen saattaa painaa sekin pohkeissa. Moonille rutiinivoitto luvuin 9-2.
|
|
|
|
harkkapilli
Poissa
|
 |
Vastaus #133 : 25.11.2023 klo 17:12:50 |
|
FC Kiisto-Ilves FS: Ilves on tässä vaiheessa kautta hieman yllättäen Kiistoa edellä sarjataulukossa. Tästä tulee mielenkiintoinen peli. Kiistolla on nyt mukana maalintekijät Karri ja Tuisku. Turun vahvistus Jussi Ojala on myös näyttänyt osaamistaan. Ilveksellä Sampo Ala on ollut odotetun hyvä. Eiköhän tässä pelissä nähdä tiukka taisto ja maalejakin ihan kivasti. Veikkaan kotivoittoa maalein 6-4.
FC Sport Vaasa-PJK: Vaasassa on futsalherkkua tarjolla toinenkin ottelu tänään. Kotijoukkue Sportilla saattaa kyllä olla tekemätön paikka, kun kerrankin hyvin kautensa aloittanut PJK tulee kylään. Kumpikin jengi osaa hyökätä ja tehdä maaleja, mutta PJK osaa myös pelata taktisesti sekä puolustaa. Pakko olla tylsä ja veikata vierasvoittoa numeroin 3-8. Tulikohan Ilves ja PJK Vaasaan samalla bussilla?  Ensimmäisessä ottelussa on ainakin tulospalvelun mukaan ollut tapahtumia. 4–4 ja kotijoukkueelle vielä myös keltainen ja punainen. Toisessa ottelussa PJK on saanut lentävän lähdön, kun vierasjoukkue johtaa neljällä maalilla jo kuuden minuutin jälkeen.
|
|
|
|
Vasenlaita9
Poissa
|
 |
Vastaus #134 : 26.11.2023 klo 14:58:18 |
|
26.11.2023
Tervarit- JIlves: Ilves oli eilen Raahessa pirteä huonon alun jälkeen. Toisella jaksolla oli jopa pari paikkaa tehdä ns. varma maali, mutta kun tekemättä jäi, niin Moon naulasi pelin kahdesti Ilveksen tyhjään maaliin. Eilisen kaltaisella pelillä Ilves ottaa vielä pisteitä tässä sarjassa. Silti tappio ona aina tappio - hyvälläkin pelillä. Tervareilla on alla huono ja tappiollinen Pirkanmaan reissu. Suosikki Tervarit on tässä pelissä, mutta Ilveksellä on toki saumansa, jos se on pelissä mukana alusta asti. Laitanpa tähän vastoin todennäköisyyksiä vierasvoiton maalein 3-5.
TP-49-EBK/FS: Tärkeä häntäpään matsi. TP on suosikki kotonaan Kim Lingmanin ja Juho Pirttijoen johdolla. Runsasmaalinen sekä korttien värittämä peli tullee. Kotivoitto maalein 7-4.
|
|
|
|
vessapaperirulla
Poissa
|
 |
Vastaus #135 : 27.11.2023 klo 11:08:18 |
|
Osaako joku sanoa, miksi seurat piilottavat näitä pelien striimejä sen jälkeen kun peli on ohi? Olisi kiinnostanut katsellta tuota JoSePa - Kaarle peliä, mutta kun ei livenä ehtinyt niin nyt se ei ole enää mahdollista.
Varmasti voidaan haluta, että vastustajat eivät voi skouttailla pelejä, mutta eikö tämä nyt vaan edistäisi lajia ja sen tunnettavuutta, kun pelejä olisi tarjolla muutenkin kun livenä? Ykkösessä on muutenkin aika vähän striimejä tarjolla, mikä tietysti valitettavaa on.
|
|
|
|
Leijona33
Poissa
|
 |
Vastaus #136 : 27.11.2023 klo 11:17:44 |
|
Osaako joku sanoa, miksi seurat piilottavat näitä pelien striimejä sen jälkeen kun peli on ohi? Olisi kiinnostanut katsellta tuota JoSePa - Kaarle peliä, mutta kun ei livenä ehtinyt niin nyt se ei ole enää mahdollista.
Kyllä tuo peli ihan YouTubesta julkisena löytyy.
|
|
|
|
|
vessapaperirulla
Poissa
|
 |
Vastaus #138 : 27.11.2023 klo 12:26:55 |
|
Kiitokset, en tiedä mitä sitten omissa laitteissa tapahtui kun luki vaan ilmoitus että "pyydä käyttöoikeus videon lisääjältä". JoSePan somelinkistä siis peliä menin katselemaan jälkikäteen.
Pääasia kuitenkin että näkyy. Toivottavasti näitä nyt saataisiin lisää näkyville.
PJK ja Moon striimaavat jokaisen kotipelin youtuben kautta, kaiketi myös Tervarit Solidsportin. Mitenkäs muut joukkueet?
EBK ei, Sport ei, TP-49 ei, Ilves FS ei, Kosova ei.
Josepa, Kaarle, Jilves & Kiisto ilmeisesti joskus kun saavat oikeat henkilöt paikalle?
|
|
|
|
|
Vasenlaita9
Poissa
|
 |
Vastaus #140 : 29.11.2023 klo 19:44:11 |
|
Tänä iltana 29.11.2023 nähdään mielenkiintoinen Pirkanmaan paikallispeli Futsal Ykkösessä.
PJK-Ilves FS: Molempien syksy on ollut hyvä, ja niinpä joukkueet ovat sijoilla 3 ja 4. PJK siirtyisi voitolla sarjakärkeen. Odotettavissa on hyvätasoinen ja tasainen peli. Maalintekovoimaa on minusta kuitenkin PJK:lla Ilvestä laajemmin, ja uskon sen näkyvän lopputuloksessa. Odotan pelistä enemmän kuin viittä maalia, mikä toteutuessaan olisi ehkä kotijoukkueen etu. Heitän tähän arvauksen kotivoitosta maalein 6-3. Peli näkynee PJK:n Youtubessa.
|
|
|
|
Futsal -87
Poissa
|
 |
Vastaus #141 : 30.11.2023 klo 09:18:17 |
|
Eilen PJK oli selvästi huonompi joukkue ja Ilves vei voiton Alan vahvalla pelillä. PJK ei saanut Alaa kuriin ja PJK:n laukaukset menivät kuutamolle. Sarja on tasainen ja lauantaina taas kärkipään kamppailu Kosova-Tp Kaarle. Sarja alkaa jakaantua kahteen kastiin jo nyt.
|
|
|
|
vessapaperirulla
Poissa
|
 |
Vastaus #142 : 30.11.2023 klo 09:59:20 |
|
Sarja on oletun tasainen ja ennakkoon ajatellut joukkueet ovat kärjessa, pohjan tippuessa kyydistä. Tämähän on mitä parhainta mainosta ykköselle. Paljon tiukkoja peleja, ristiinpelaamista ja tasureita, joiden johdosta toivottavasti jännitys säilyyn kauden loppuun asti.
ps. eilisen PJK - Ilves derbyn youtubevideo on kerännyt jo yli 500 katselukertaa, mitenkäs tämä peilautuu Ruudun lukemien kanssa? Samoja lukemia esim Moonilla
|
|
|
|
|
Vasenlaita9
Poissa
|
 |
Vastaus #144 : 30.11.2023 klo 12:57:14 |
|
Joo tiukka ja tasainen matsi oli. Oma arvaukseni meni pieleen. Ilves puolusti erittäin hyvin ja iski maalinsa vastaiskuista ja kulmasta. Sampo Ala on liigatason pelaaja! Tämän pelin jälkeen lasken Ilveksen jo kärkiporukoihin.
|
|
|
|
Vasarahai
Poissa
|
 |
Vastaus #145 : 30.11.2023 klo 20:44:36 |
|
Dusan Milojevic loppukaudeksi lainalle TP-Kaarleen.
|
|
|
|
Vasenlaita9
Poissa
|
 |
Vastaus #146 : 30.11.2023 klo 21:08:19 |
|
Dusan Milojevic loppukaudeksi lainalle TP-Kaarleen.
Mikä on lainan taustalla? Milojevic ei näy tällä kaudella Akaassa juuri pelanneen. Onko ollut loukkaantuneena, vai eikö mahdu Akaan pelaavaan kokoonpanoon? Onhan hän kyllä Futsal Ykköseen Ylikylän ukko. Ylikylä sijaitsee muuten Kempeleessä.
|
|
|
|
Vasenlaita9
Poissa
|
 |
Vastaus #147 : 30.11.2023 klo 21:14:32 |
|
Eilisessä PJK:n pelissä minua ärsytti kuuluttajan väärä pelitermien käyttö. Ei Pirkkalan kuuluttaja toki ole ainoa, joka puhuu virheistä, kun pitäisi puhua rikkeistä tai rikkomuksista. Sen sijaan toteamus ”molemmilla joukkueilla on nyt viisi varoitusta” oli kerrassaan ainutlaatuinen! Muuten tykkään Pirkkalan kuuluttajan äänestä ja kuulutustavasta. Hänen maneerinsa on todeta tyyliin: ”ja näin ajassa xx kotijoukkue tasoittaa pelin yhteen yhteen”.
|
|
|
|
Vasarahai
Poissa
|
 |
Vastaus #148 : 30.11.2023 klo 21:39:44 |
|
Mikä on lainan taustalla? Milojevic ei näy tällä kaudella Akaassa juuri pelanneen. Onko ollut loukkaantuneena, vai eikö mahdu Akaan pelaavaan kokoonpanoon? Onhan hän kyllä Futsal Ykköseen Ylikylän ukko. Ylikylä sijaitsee muuten Kempeleessä.
Rahalla saa.
|
|
|
|
FioreDiCoscia
Poissa
|
 |
Vastaus #149 : 01.12.2023 klo 08:46:42 |
|
Tp-49 muuten tippuu tällä kaudella. Kusilaarihuhujen mukaan paras pelaaja Kim Lingmanilla polvi hajalla ja loppukausi sivussa.
|
|
|
|
|
|